fk ^hoeV/\\lW 6L3 Het avontuur van Mevrouw Rozetje Middenstand vraagt om hechte eenheid en organisatie rous - oom i Havenberichten Voor de tweede keer bedwong Laros wereldkampioen Roozenburg Agenda voor Velsen 3 „Groot IJmuiden" luidde noodklok Eerst dan spreekbuis tegenover regering J. Post is bijna kampioen eerste klasse Strijd om Kennemer damtitel begonnen DONDERDAG 9 APRIL 1953 5 Jt* ^5^ Voer jonge hersens Het nieuzve puntenraadsel Kamermuziekavonden in Santpoort en IJmuiden Twee Engelse trawlers bij vlootrevue te Spithead Open kaart Burgerlijke stand Velsen Jeugdkampen van „Kennemerstaten" op de Veluwe „Zij, die gestuurd zijn" Winst voor Dukel, Vooys en Blom DONDERDAG, 9 April 1953. Beste kinderen, Misschien hebben jullie allemaal wel eens langs een vijver- of slootkant de gevlochten korven zien staan, waarvan er hier één op ons plaatje afgebeeld is en dan heb je je natuurlijk afgevraagd waar die dingen eigenlijk voor dienen. „Eenden- of ganzen nesten zijn het", hoor ik een knapperd onder mijn nichten en neven al zeggen en die heeft het dan niet helemaal mis. De ganzen kunnen echtep in deze korven hun jongen alleen maar verzorgen; ze broeden hun eieren namelijk uit in platte nesten en daarna worden de kuikens in de korven, die van binnen met warme stof en veertjes bekleed zijn, groöt gebracht. Je kunt je wel voorstellen, wat een heerlijk, knus-warm huisje die jonge ganzen hebben en bovendien is het ook een veilige beschutting tegen honden of katten, die zich wel eens aan zo'n lekker jong boutje zouden willen wagen. Om te beginnen heb je de wilde ganzen, die je 's zomers wel ziet vliegen in die prachtige V-vorm. Als je tamelijk grote vogels zó ziet vliegen: één voorop en de rest er achteraan in twee aangesloten groepen, dan behoef je niet te denken, maar dan weet je meteen: wilde ganzen. Dan is er nog de huisgans, groter en zwaarder dan de wilde gans en voorname lijk gehouden om het vlees en de lokgans, ik zou haast zeggen, de geniepigaard onder zijn soortgenoten, want hij dient voor niets anders dan om lokaas te zijn voor de wilde ganzen, die nadat ze uit nieuwsgierigheid hun tocht onderbroken hebben, netjes door de eigenaar van de lokganzen ver schalkt worden. De eigenaar verdient na tuurlijk zijn geld met de verkoop van de wilde ganzen, die de lokganzen hem heb ben verschaft. TUINMAN is alweer hard aan het werk geweest in zijn vaders tuin. Jij leert al veel voor later jongen. Ik zou bijvoorbeeld nooit weten hoe ik een doperwt zou moe ten zaaien, maar jij hoeft je daarover helemaal geen zorg te maken. Bij jou groeit en bloeit je tuin later als de bekende kool. Wat zal je moeder blij geweest zijn met dat mooie vers en die tekening! Wil je haar van mij feliciteren? Ook APPELSNOETJE hééft Dinsdag een heerlijke dag gehad. Je moeder is behoor lijk verwend zeg, met al die mooie cadeaux. Wat fijn, dat je Paasrapport zo goed in orde was. Wat voor een armband heb je gekregen? Het recejit wacht ik maar rus tig af; met Pasen heb ik genoeg (spiegel-) eieren gegeten! HARDLOPER was weer eens van de partij! Wat ben jij een tijd niet verschenen, jongeling. Ik had je al haast geschrapt van mijn lijstje trouwe klanten. Dus jij bent erg lang ziek geweest? Wat fijn, dat je er nu zo helemaal weer boven op bent. Het schoolwerk zal met een beetje moeite wel in te halen zijn, vooral als je wat hulp van je grote broer krijgt. Leuk, dat je zo echt van plan bent deze puntenraadselronde te winnen. De raadsels blijven echter niet allemaal zo gemakkelijk als deze eerste en je hebt heel wat mededingers, hoor! NONJA gaat straks vol moed beginnen aan haar nieuwe zomerjurk van de won derstaf: ever-glaze, schrijft ze. Ik kan me voorstellen, dat je er zin in hebt, nu die winterjurk zö goed geslaagd is. Wat leuk, dat je een rol hebt in die operette. Wat moet je doen als Fantasio of weet je dat nog niet? Wat een heerlijke lange vacantie heb je MEIZOEN! Daarin ben je zeker steeds bezig om je rol te leren voor de komende ope rette. Enig, dat je de hoofdrol hebt, maar het lijkt me moeilijk ook, want het hele stuk „drijft" op jou. De hoofdrol moet toch altijd het beste gespeeld worden. Welke datum zal dat festijn plaats hebben? Ik hoop, dat ik me dan even vrij kan maken om een kijkje te komen nemen. Dus jij gaat je ook al in „Ever-glaze" hullen? Ik krijg op die manier allemaal „glazen" nichten! Goed zo, GOUDVLINDERTJE, dat je zo ruiterlijk voor je fouten uitkomt. Dat doet me echt plezier! Wat jammer, dat je je zo verveelt in je vacantie. Houd je niet van handwerken of wandelen? Er is zoveel te doen, waarmee je gezellig bezig kunt zijn. Je broertje was vast wel erg in zijn schik met die „gevulde" Paastekening, denk ik. Fijn CLEMATIS, dat je alweer helemaal op bent. Nu kun je nog een beetje aanster ken tot de vacantie om is en dan weer vol moed naar school. Gelukkig hoef je niet bang te zijn, dat je achter gekomen bent want inderdaad zag je rapport er bijzonder goed uit. Alleen dat vijfje voor Natuur kunde kon best één puntje omhoog! Vroe ger werden bij ons de cijfers beneden de zes met rode inkt geschreven en dan stond het echt lelijk als er één zo'n „rooie" het rapport ontsierde. Maar ik kan me best voorstellen, dat je moeder vond, dat je die De oplossing van het vorige puntenraad- sel is: Paashaas (Pk, ark, ader, steen, heden, amen, ach, ss). Tien punten hebben: Meizoentje, Appel snoetje, Tuinman, Nonja, Hardloper, Cle matis, Voetbalkoning en Sonja. Negen punten: Goudvlindertje. abode m 2 QDBD Van boven naar beneden: a. iets wat we allemaal doen. b. voorwerp om schepen mee te enteren. c. geen enkele keer. d. hoogmoedig. e. méér dan erg. Van links naar rechts: 1. telwoord 2. gehoororgaan 3. gezichtsorgaan 4. plaats aan de Veluwe-Zoom. 5. meisjesnaam 6. overrijp, slecht. 7. Engels voor „Meneer" Als je alle woorden van ons kruiswoord- puntenraadsel goed ingevuld hebt, dan ontstaat er op de bovenstehokjes van links naar rechts een jaargetijde. Doe je best, het gaat om een mooie prijs! Het raad sel is tien punten waard. T. E. HERHALING MAANDTAAK Stel je voor; je laat een schaal vol rauwe eieren op de ochtend van Eerste Paasdag op de stenen keukenvloer vallen. Allemaal stuk natuurlijk. Bedenk eens wat je zou doen. De beste oplossing krijgt een mooi boek toegestuurd. T. E. sier-hagedis echt verdiend had. Leuk zal jouw kamer worden, zeg! Wil je je Vader nog feliciteren van mij en hebben jullie een gezellige Dinsdag gehad? De boeken van Beugeljong ken ik. Ik vind ze ook heel mooi. Het is echt te hopen, dat het mooi weer is op de dag van het Bloemencorso, want alleen met een stralende zon komt die bloemenpracht helemaal tot haar recht. VOETBALKONING begint weer vol goede moed aan de nieuwe puntenraadsel ronde. Zo zie je jongen, als je denkt, dat je de prijs al haast in je zak hebt, gaat hij toch nog je neus voorbij. Dat is nu juist het spannende van onze wedstrijden. Je probleem over het zeggen van iets om een „reden" of omdat je het „weet" heeft toch maar één oplossing. Ik bedoelde hier het woord „reden" want alles wat men zegt heeft een reden, maar niet alles wat je zegt weet je zeker. Begrijp je? Prettig, dat het boek naar je zin was. Ik ben nieuwsgierig naar je verslag over de schoolwedstrij den. Tot slot is hier MARIANNEKE, die mij alleen maar een ansichtkaart stuurt uit Wolvega, waar ze met vacantie te logeren is. Bedankt hoor meiske, krijg ik ook nog eens een lange brief van je? Tot volgende week! TANTE ELS Briefjes voor Dinsdag Kennemerlaan 186 IJmuiden of aan de bezorger meegeven. oooocoococooccococoococooooocoococooocoooocooooooooocooo 1 TANTE ELS FELICITEERT: MURELLO, die morgen jarig is en ELFJE POETSGRAAG, die Zondag 8 haar geboortedag gaat herdenken. S Beiden van harte gelukgewenst! Mevrouw Rozetje zat voor het raam van haar kamertje en zuchtte. „Och, och, wat moet ik nou doen, wat moet ik nou doen?" zei ze. „Vanmiddag komen de jongetjes hier op visite en ik heb alles in huis wat ik ze beloofd heb, behalve één ding. De aard beienlimonade, de likkoekjes, de toverbal len, alles is er, maar niet het verhaal dat ik ze vertellen zou. Ik weet helemaal niets meer, ik heb alles wat ik beleefd en ge lezen heb al wel twee of drie keer verteld." Ze zuchtte nog eens en streek met haar beverige handjes door haar grijze haren. „Ik kan toch niet tegen ze zeggen dat ik niets meer weet?" Ze ging in haar grote leunstoel zitten en deed haar ogen dicht om eens goed na te denken. Het werd heel stil in het kamertje, de zon scheen net op mevrouw Rozetjes krulletje en opeens knikte ze een paar maal van ja en ze lachte, net of ze iets heel grappigs zag. Urenlang bleef het zo stil in dat huisje, toen werd er gebeld. Het waren de vier jongetjes, die op visite kwamen. Ze lachten met één oog naar mevrouw Rozetje en met het andere naar al het lekkers op de tafel. Toen ze allemaal zaten met een groot glas limonade voor zich en de schaaltjes met snoep naast zich, vroeg de grootste: „En nu het verhaal, mevrouw Rozetje?" „Je zeker," knikte ze, „ik begin meteen." „Is het echt gebeurd?", vroeg de kleinste. „Is het spannend?", vroeg de andere. „Nou en of," lachte mevrouw Rozetje en toen begon ze haar verhaal. „Ik had nog nooit in een vliegtuig ge zeten en ik wou het zo verschrikkelijk graag. Ik had er al eens voor gespaard, maar het kwam er nooit van. Toen ik daar juist weer aan zat te denken en wat ik jul lie allemaal over mijn vliegtocht zou kun nen vertellen, werd er gebeld. Ik ging opendoen en daar stond een grote piloot in een leren pak op de stoep. „Gaat u mee, mevrouw?", vroeg hij. „Mee?", vroeg ik verbaasd. „U bent zeker verkeerd? Ik ben mevrouw Rozetje." „Ja juist,' zei de piloot, „die moest ik ook hebben. Het vliegtuig staat voor." „Vóór?", riep ik. „Kijkt u maar, het staat hier op het pleintje." En ja hoor, daar stond het, een echt mooi vliegtuig, nog groter dan ik dacht. De jon getjes keken mevrouw Rozetje ongelovig aan. „Hier op het pleintje?", vroegen ze en ze keken alle vier tegelijk naar buiten. ,„Dat kan niet," zei er één. „Het is toch heus waar," knikte mevrouw Rozetje. „Al begreep ik het allemaal niet zo goed, ik zette mijn hoedje maar gauw op en daar gingen we. Eerst vond ik het wel een beetje lawaaierig, zo'n vliegtuig, maar het vliegen vond ik verrukkelijk." „Waar gaan we heen?", vroeg ik aan de piloot, want ik zat naast hem. „Waar u maar wilt," zei hij. „Dan naar Parijs," riep ik en je weet niet hoe gauw of ik het onder ons zag liggen, de Eiffeltoren, de mooie grote gebouwen, de boulevards, autobussen, wel honderd duizend taxi's, maar geen trams, want die rijden in Parijs onder de grond. We cirkel den een poosje boven de stad en toen wou ik meteen door naar Londen, eens kijken of dat nou net zo groot en druk was als Parijs. Het was mooi en groot en druk, maar de Big-Ben, die beroemde toren viel me toch wei een beetje tegen uit de lucht gezien. Daarna werd het pas echt mooi, ik wou door naar Amerika, cowboys zien en Indianen. Toen we boven het Indianenbos vlogen, wilde ik er wel eens even uit. De piloot landde op een veldje tussen de bomen. Van alle kanten kwamen de In dianen op ons af. Ze waren heel vriende lijk, alleen een beetje verlegen. Ik gaf ze allemaal een pepermuntje uit mijn tas en dat vonden ze zo aardig dat ze mij een heel Indianenpak cadeau gaven, met veren en pijl en boog en al." „Ooooh," riepen de jongetjes allemaal tegelijk, „heeft u het nog?" Mevrouw Rozetje scnudde haar hoofd. „Dat zal ik jullie vertellen,' zei ze. „Net teen ik in een tent mijn nieuwe pak ging aantrekken, kwam een troep vijandelijke Indianen het dorp instormen. Ik klom in een boom. „U in een boom?", vroegen de jongetjes met open monden van verbazing. „Natuurlijk," lachte mevrouw Rozetje. „Wat moest ik anders doen? Per ongeluk was ik net in de verkeerde boom geklom men, want in die boom woonde een apen familie. Vader aap ging er met mijn mooie pak vandoor en de kleintjes met mijn veren. Wat was ik bang. Omdat ik geen andere mooie dingen meer had, werden de apen kwaad en kwamen op me af. Ik liet me zomaar naar beneden vallen tussen die wilde kerels in. En weet je wat er toen gebeurde? Een klein Indianenmeisje kwam heel hard aangelopen met een grote rinke lende bel. Alle Indianen zetten het op een lopen en ik bleef alleen achter. En toen kwamen jullie. „Wij?", vroegen de jongetjes. „Ja zeker," zei mevrouw Rozetje, „jullie. Ik liep naar de deur en deed je open en dat alles had ik toen net beleefd, zo waar ik hier zit." In de Ned. Herv. Kapel aan de Pasto- rieweg te Santpoort zal op 15 April onder auspiciën van de Velser Kunstkring „Voor Allen" en Santpoort's Bloei een kamer concert worden gege ven, waaraan zullen medewerken Jan Hes- merg, viool; Ans Bouter, piano; Eduard Biele, cello. Op 8 Mei zullen aan een dergelijke avond in het Ned. Herv. Jeugdgebouw te IJmui- den-Oost medewerken mevrouw Mantje- Coppee, viool; mejuffrouw L. Hubbeling, piano; Onne van Klashorst, cello en me vrouw Ans Wiersma, zang (alt). Voorts vestigt de Velser Kunstkring er nogmaals de aandacht op dat de uitgestel de voorstelling van 4 Februari met het Ballet der Lage Landen nu gehouden zal worden op Donderdag 16 April. De ver kochte programma's blijven geldig. OM DE NOODZAAK van eendrachtige samenwerking op sociaal economisch terrein toe te lichten heeft de heer Swagerman, secretaris van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond gisteravond plaats genomen temidden van de bestuursleden van de Handelsvereniging „Groot IJmuiden" in een van de zalen van het gebouw voor Culturele Belangen. „Een hechte en goed georganiseerde middenstand zal weer stand kunnen bieden aan vele problemen, maar dan zal het ook gewenst zijn dat de middenstanders meer het nut gaan inzien van de centrale kracht, de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, en daar meer geld voor moeten over hebben". Er zijn niet te weinig georganiseerden men komt zelfs boven de vijftig procent uit maar met een variatie op een bekende slogan mag wel gezegd blijven „Middenstan ders van alle landen organiseert u", aldus de tendenz van zijn toespraak. De voorzitten- van de handelsvereniging „Groot IJmuiden" de heer H. Homburg greep in zijn openingswoord aan bij een uitspraak van de voorzitter van de bond op een vergadering: „Er staat opnieuw een dijk op doorbreken". De middenstand moet op het ogenblik gaan inzien dat ze een put graaft, waar ze zelf in zal verdwijnen. We gens gebrek aan organisatiebesef bestaat gebrek aan bronnen waar uit men advie zen kan putten. Men komt dan ook al snel op het antwoord van de vraag waarom „Groot IJmuiden" de leden bij elkaar riep: de kwestie moest nodig eens onder de aandacht gebracht worden. Verdeelde strijd Ook de heer Swagerman trok een ver gelijking tussen de strijd tegen het water, die zoals uit Den Doolaards boek „Ver jaagd water" duidelijk blijkt, verdeeld wordt gevoerd, en de middenstand. De middenstandsorganisatie kent een zwak punt: de georganiseerden zijn zo intens verbrokkeld. Samenvoeging en centrali satie zullen nodig zijn, opdat iets kan wor den bereikt. Wanneer men de plaatselijke belangen en vakorganisaties met de bin nendijken vergelijkt en de zeewering bond zou breken, dan zijn die dijkjes veelal niet tegen het geweld bestand. Voor de arbeidersorganisaties had ds heer Swagerman alle bewondering. De ar beiders hebben hier een grote offervaar digheid aan de dag gelegd en de midden standers zouden zich er gerust voor mogen schamen dat zij een zelfde bedrag opbren gen als wat de arbeider aan zijn organi satie geeft. De organisatie van de middenstand blijft natuurlijk een moeilijker zaak dan bij de arbeiders. De laatsten hebben een con creet iets voor ogen, dat ze willen berei ken. De onderlinge concurrentie tussen de arbeiders ontbreekt en hetzelfde is het ge val bij de landbouw. Als moeilijkheid bij de organisatie van de middenstand blijft evenwel de enorme differentiatie. De mid denstanders uit een branche zien elkaar wel als collega's maar toch als ware con currenten Op weg naar PBO. Men leeft thans in de overgangstijd naar de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en er ontstaan al steeds meer „schappen". Het accent zal dus worden gelegd óp een organisatie die vaksgewjjs is. In opzet is er in de P.B.O. geen plaats voor het plaat selijke verenigingsleven. De P.B.O. zal niet „levend" worden, wanneer zij niet wordt gedragen door de vrije organisaties. Wanneer men de vraag stelt of de orga nisatie van de middenstanders de achter stand bij de arbeiders en landbouwers kan inlopen moet men, volgens spreker, in de eerste plaats beseffen, dat het vraagstuk er een is van „te zijn of niet te zijn". De achterblijvende groep zou dé slagen gaan opvangen. Al sinds 1900 is er gewaarschuwd voor het ten onder gaan van de middenstand. De industrie, de overheid en de arbeiders organisaties zijn in de overtuiging dat een gezond bedrijfsleven niet kan bestaan zon der een wijdvertakt middenstandsleven. De middenstanders moeten evenwel gaan beseffen dat organisatie geld kost, dat men eerst moet gaan bouwen en dat men eerst zelf moet beginnen om daarna op de steun van de regering te kunnen rekenen. De Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond kan dan slechts als enige spreekbuis tegenover de regering en het bedrijfsleven optreden wanneer allen van de noodzaak zijn doordrongen. Men kan verschillende belangen niet alleen beharti gen. Ook de gemeente kan niet met het individu spreken maar doet het met een organisatie. De gemeenschappelijke vakbe langen kan men ook niet alleen beharti gen, zodat vakorganisatie ook gewenst blijft. Niet alleen eigen belang Bij het in stand houden van een goede middenstand helpt men het volksdeel in stand houden dat ligt tussen de groepen van de arbeiders en de grote ondernemers: de brede massa van de zelfstandigen. Wanneer deze grote groep zou wegvallen, dan zou het volksleven in twee gescheiden groepen uiteen vallen, die een onover koombare kloof zouden doen ontstaan. De middenstanders werken hier dus voor het De twee Engelse trawlers, die zijn geko zen om de visindustrie van Fleetwood op 15 Juni ter gelegenheid van de kronings feesten bij de vlootrevue te Spithead te vertegenwoordigen, zijn de Red Hackle van de Iago Steam Trawler Co Ltd en de Prin cess Royal van de Boston Deap Sea Fishing and Ice Co Ltd. De Red Hackle is een stoomtrawler van 674 ton, die werd ge bouwd bij John Lewis and Sons Ltd te Aberdeen. Het schip ging in November 1950 voor de eerste maal naar de visserij. De Princess Royal is een motortrawler van 318 ton, bij dezelfde werf gebouwd en eind vorig jaar in de vaart gebracht. Nederland zal bij de vlootrevue worden vertegenwoordigd door Hr. Ms. lichte krui ser „Tromp", commandant kapitein luite nant ter zee C. W. T. baron van Boetze- laer. GESLAAGD Voor het te Amsterdam gehouden exa men voor het kantoordiploma Machine- schrijven slaagden de dames J. Stam en W. Unkel en de heren M. T. Overzier en A. v. d. Veen, allen te IJmuiden. Zij ontvingen hun opleiding bij het instituut van Otterlo te IJmuiden. eigen belang maar ook voor een veel bre der belang. Probleem van de IJmond Na de pauze verzocht een van de be langstellenden aan de heer Swagerman om iets meer te vertellen over het probleem van de personeelsinkoopcentrales, een pro bleem waarmee Velsen en Beverwijk zwaar hebben te worstelen. Deze acties van de centrales hebben al jarenlang de aandacht van de bond, kon de heer Swa german mededelen. Men kan niet zeggen dat er niets werd bereikt. Het is de rijks ambtenaren verboden in rijkstijd neven werkzaamheden voor dergelijke centrales te verrichten. Maar in vrije tijd is men ge heel vrij. En terecht. Daarna heeft de bond zich tot de grote werkgevers gericht maar deze gaven niet thuis. Een groot bezwaar openbaart zich ech ter telkenmale: de bond bezit materiaal over het feit dat de middenstanders zelf bedelen om met korting van vijftien of zelfs twintig procent aan de personeels inkoopcentrales te mogen leveren. Wan neer men dus in de rug wordt aangeval len, dan is het begrijpelijk dat de buiten staander in de mening verkeert dat de middenstander zijn artikelen makkelijk met. die korting kan verkopen. Het blijft nog steeds een moeilijkheid of men deze centrales onder de wettelijke voorwaar den zal opnemen. Wanneer men die weg opgaat verkrijgen zij wettelijkelijke er kenning. Men moet échter niet vergeten dat de periode van schaarste op elk terrein thans voorbij is. De personeelsinkopverenigin- gen kunnen blijven draaien omdat ze geen voorraden hebben maar dit kan niet blij ven doorgaan. De kopers willen variatie zien en dan zou een voorraad noodzakelijk worden. En dat zou dan binnenkort het struikelblok worden. Een uitwisseling van visserijgegevens binnen de Europese visserijgemeenschap j behoort voorlopig nog tot de zeer vrome wensen, maar dezer dagen is daar toch een klein en schuchter begin mee gi maakt toen schipper Konijn van de „Eveline", een motortrawler van de firma Groen, als gast voer op een traw ler van Cuxhafen. Schipper Konijn kreeg daarmee een schip onder zich, dat veel overeenkomst vertoonde met de „Eveline" en men heeft gevist in de buurt van de 61e breedtegraad, een visgrondje, waar de Duitsers wel meer te vinden zijn. Deze reis heeft een dikke veertien dagen ge duurd en er is vrijwat haring buitge- j maakt, zodat het resultaat nogal een- j zijdig was, maar niettemin heeft deze uitwisseling van ervaringen toch haar nut gehad. Inmiddels was het opvallend, hoe be-» reidwillig en gastvrij de Duitsers ston- 1 den tegenover het IJmuidense idee, om een Hollandse schipper eens een poosje I te laten rondneuzen op een Duits schip. Uit het resultaat van de „Eveline", die schipper Konijn inmiddels weer terug I heeft gekregen en die nu ook in de buurt van de 61e heeft gezworven, blijkt ech- i ter wel, hoe grillig de visserij is: Vrijdag j komt de trawler binnen met een mager „scheepje vis". v Woensdag 8 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Lingestroom van Bristol. Westermark van Great Yarmouth. O. M. Bernett van Immingham. Lijnbaansgracht van Abö. Dido van La Palice. American Judge van Antwerpen. Sveadrott van Go thenburg. Vertrokken zijn: Alba' ;s naar Kalmar. Ardennia naar Rotterdam. Surte naar Rot terdam. Lennart Bratt naar Antwerpen. El- blag naar Rotterdam. Silly II naar Savonia. Kitty naar Hamburg. Cottica naar Hamburg. Jans naar Londen. Hondsrug naar Rostock. Wappu naar Rotterdam. Richel naar Hel sinki. Djadajat naar Djakarta. Orion naar Hamburg. Theono naar Cork. Strabo naar Rotterdam. Strijpe naar Silvarde. Vecht stroom naar Londen. Nero naar Santander. Murvak N. naar Rotterdam. GEBOREN: D. BoersmaPrins, z., Cura- caostraat 40, Santpoort; M. A. Jeronimus— Thiel, d., Kluijskenslaan 26, Santpoort; A. J. WijngaardAkkerman, z., Bonairestraat 28, Santpoort; C. de GraafVrijhof, d., van Galenstraat 13, IJmuiden-O.; A. Akkerman van Slooten, d., van Rijswijkstraat 23, Vel- sen-N.; M. van den BosZoon, d., van Die penstraat 2, Velsen-N.; M. E. Zonneveld Goed, z„ Slaperdijkweg 98, Haarlem; J. A. HoogzaadDraaisma, z., J. T. Cremerlaan 21, Santpoort; J. van BerkumOosterman, d., Kruisstraat 1, Velsen-N.; L. Sierink Bosch, d., Bornstraat 5, Velsen-N.; J. Favier de Jonge, d., Hoofdstraat 222, Santpoort. In de selectie-groep van de Damclub IJmuiden moest wereldkampioen Roozen burg tegen een zich taai verdedigende Laros opnieuw met remise genoegen nemen. Ongetwijfeld heeft Roozenburg tijdens de gehele partjj de leiding gehad, maar hjj kon niet voarkomen dat de „bewegelijke" Laros een listig zetje in het eindspel vlechtte. Ligthart bezet op het ogenblik zeer fraai de tweede plaats. Dit onverwachte succes heeft hü te danken aan het fraaie spel dat hü deze week tegen C. Suyk liet zien. De stand in de kopgroep luidt, Roozen burg 10 (uit 6); Ligthart 6 (uit 5); Suyk 4 (uit 6); Laros 3 (uit 4); Dukel 3 (uit 5). In de hoofdklasse besloot Jaap Smit de competitie met een overwinning op C. Kaan. D. Ott steeg na een overwinning op J. Visser enkele plaatsen op de ranglijst. De eindstand van de hoofdklasse is: T. Postma 22, G. Postma 21. Heime, Langbroek en J. v. Straten 19, A. W. Beukema 17, H. Swier 14, L. Vooys en D. Ott 13, J. Smit, L. Koetsier en K. de Jong 11, W. Wort 10, C. Kaan 8, H. Nieuwenhuizen 7 en J. Visser 6 alles uit 14 partijen. Jelle Post heeft de damtitel in de eerste klasse voor het grijpen. Zijn laatste partij is met remise al voldoende om te promo veren naar de hoofdklasse. Dit resultaat heeft hij te danken aan W. Freeken die bij verrassing van Kok Sr. won. Er is nu volop spanning om de tweede plaats De stand luidt: J. Post 24, J. Waal 21, H. Leeuw en E. Schadé 20, P. Kok Sr. 18, J. Koppelman 18, D. van Beelen 16, P. Schadé 16, Opa v. d. Bos 15, J. Braveboer, J. de Boer 14, W. Zeeders 13, P. Kok Jr. 12, W. Gravemaker 11, P. Brouwershaven 7, D. Woord 5. Vrijhof-tournooi Voor het „Jan Vrijhof"tournooi is de belangstelling buitengewoon groot. Om de door de familie beschikbaar gestelde „wed- strijdklok" wordt hevig gestreden. Een ge duchte aanwinst is het nieuwe lid B. v. d. Berg (ex-Hardingxveld). Jelle Post kreeg geen schijn van kans en werd keurig aan de randen tot overgave gedwongen. H. v. d. Vis was die avond wel bijzonder productief. Twee overwinningen mocht hij behalen op C. v. d. Brink en Jos. Bierman. Georges Postma liet nog eens in zijn partij tegen Heime Langbroek zien dat de tweede plaats in de hoofdklasse geen toeval is. De door de jeugdraad van de vereni ging „Kennemerstaten" voorbereide jeugd- sportkampen zijn voor de komende zomer vastgesteld. Het kamp voor jongens wordt onder hoofdleiding van de heer J. Wolters van 21 tot en met 27 Juli gehouden. Het meisjeskamp, dat wordt gecombi neerd met leden van het jeugdhonk, is van 1 tot en met 7 Augustus en staat onder de hoofdleiding van de Kennemerstaten- jeugdleider, de heer J. Krop. De kampen worden gehouden in Speul- de op de Veluwe. De „Spaerne Gesellen" zullen op Zater dag 18 April in de Da Costaschool te Vel sen Noord een toneeluitvoering verzor gen van „Zij, die gestuurd zijn". Deze uit voering werd indertijd door de nationale ramp uitgesteld. Keurig won Postma van de jeugdkampioen. J. Bierman klopte bij verrassing T. van Veelen. Th. Versluis liet zien dat hij tegen de nieuwelingen wel is opgewassen. Deze week werd C. v. d. Brink het slacht offer. J. v. Straten won van Wim Wort. W. Schoen remise met Gerven. De volgende week wordt de competitie voortgezet. Zeven sterke spelers die zich na de voor wedstrijden in de finale hebben geplaatst gaan deze weken uitmaken wie uiteindelijk het beste kan dammen in het district Ken- nemerland. De eerste ronde is deze week bij DCIJ aangevangen, nadat de voorzitter van de dambond Haarlem en omstreken de heer J. H. Meure het tournooi had geopend. Het is onbegrijpelijk dat A. de Zeeuw uit Castricum in het vergevorderd middenspel- grens eindspel ineen zakte, nadat deze speler een uitstekende positie in het centrum had veroverd tegen Nic. Blom van de Haarlemse Damclub. Na een lang gerekt eindspel won de Haarlemmer. Voor DCIJ is de eerste ronde al een suc ces, daar van B. Dukel, T. Postma, L. Vooys, twee leden met een overwinning startten. Maar dat kon ook niet anders, want B. Dukel en T. Postma speelden tegen elkaar. In zulke belangrijke tournooien laat de wedstrijdleider in de eerste ronden de clubgenoten tegen elkaar spelen. Het werd een klassiek middenspel waarin de dam- kampioen van IJmuidenBeverwijk onder druk kwam te staan. Daarin wilde T. Post ma verandering brengen door een uitval naar 29. Keurig won Dukel in een omsinge ling de voorpost en later de partij. Leen Vooys stond de gehele partij tegen J. Kroon beter. Een overwegend centrum positie leverde de DCIJ-secretaris uiteinde lijk een gunstige doorbraak op. Maar ook de Oosterkwartier-man kon doorbreken en zo ontstond al heel vroeg in de partij een 6 om 6 en ieder één dam eindspel. De combina ties waren groot en de moeilijkheden voor de Haarlemmer het grootst. Hoewel de wed strijdleider herhaaldelijk had gewaarschuwd, overtrad Kroon de speeltijd en Vooys mocht een overwinning noteren. De St. Bavo-man uit Heemstede, Willemse was de eerste ronde vrij. Donderdagavond wordt de tweede ronde in het clublokaal van damclub Beverwijk gespeeld. Dan spe len tegen elkaar: DukelVooys: A. de Zeeuw Kroon en WillemseNic. Blom. Maan dagavond 13 April wordt in het clublokaal van de Haarlemse Damcdlub de derde ronde gespeeld. Donderdag 9 April Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „In vrede leven". Rex, 20 uur: „Met eervol ontslav". Vrijdag 10 April De Gieteiing, 20 uur: Voordrachtskunst avond, Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden-Oost. Prot. Chr. Werkgemeenschap in de P.v.d.A., Cultureel Gebouw, mr. G. E. van Walsum spreekt, 20 uur. Nutsbibliotheek: Uitlening van 19.30 tot 21.30 uur Heidestraat. Thalia, 20-uur: „De kleine wereld van Don Camillo". Raadhuis, 10.3011.30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën. Rex, 20 uur: Nog niet bekend.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7