Drieduizend vrijwilligers beschermen straks de stad Professor W. H. v. d. Berg exposeert bij Hoogovens Gemeente Velsen neemt badhuis „Spaarnberg" over Franse reddingmaatschappij eerde bemanning van de „Neeltje" Vele strafschoppen moesten beslissen in het schoolvoetbaltournooi De B.B. rekent op allen Van één lid hangt het welzijn van 50 medeburgers af St. Liduinaschool kampioen in E Heemskerk Achtertuin wordt gedeelte van Herenduinweg Gemeenteraad van Velsen bijeen op 14 April Zondag kan het publiek werk van de directeur der Amsterdamse academie zien REDDERS BIJ DE CONSUL-GENERAAL I Beslissing op vijf verzoeken verdaagd Gemeentesubsidie voor de vereniging „Spaarnberg" Beheer door de vereniging niet langer mogelijk Geen ongekookte melk drinken Land- en Tuinbouwbond zag terug op een uitstekend jaar Burgerlijke Stand van Heemskerk VRIJDAG 10 APRIL 1953 EEN PAAR WEKEN geleden werd in een Londens ziekenhuis een knaapje binnen gebracht, dat bij het spelen een flinke ijzersplinter in de duim had gekregen. Drie uur later was het joch de blindedarm kwijt en de splinter zat nog in de duim. De dokter had hem verwisseld met een ander ventje. Kijk, zo iets zal iedereen met meer belangstelling lezen dan de verslagen van UNO vergaderingen of van andere politieke conferenties op hoog niveau. En begrijpelijk, men is al dat wisselen van nota's en woorden meer dan zat. Die knaap met zijn duim wordt al spoedig met een glimlach vergeten maar het trieste getwist tussen sommige landen blijft en laat een onbehagelijk gevoel achter, het, gevoel, dat er bij het kruitvat van een nieuwe oorlog met vuur wordt gespeeld. De afweer tegen die onverhoopte totale oorlog moet ook bestaan uit een organisatie ter bescherming van de bevolking van het achterland. Die organisatie is er, ze heet de B.B. en ze vraagt vele mensen. Heel veel mensen. Drieduizen vrijwilligers Wie kunnen zich nu aanmelden als vrij williger voor die dienst? In het algemeen zowel mannen als vrouwen, die zestien jaar of ouder zijn en die een normale gezond heid genieten. De militaire dienstplichtigen en zij, die verbonden zijn bij het nationaal instituut Steun Wettig Gezag, te weten de Nationale Reserve, de Reserve Grensbe waking, de Reserve Politie en de Mijnen Uitkijkdienst kunnen zich evenwel niet aanmelden. Er zijn ook dienstplichtigen die wel actief aan het werk kunnen deelnemen bij de B.B. Dit is van toepassing op de lichtingen dienst plichtigen 1940 en vroeger: de buitengewoon dienst plichtigen, die in of na 1945 niet in mili taire dienst zijn geweest; 1941, 1942 en 1943 alle ingeschrevenen en voor 1944 de buitengewoon dienstplichtigen. Voorts kun nen zich melden alle dienstplichtigen be neden de rang van onderofficier die ouder zijn dan 35 jaar, alle dienstplichtige onder officieren die ouder zijp dan veertig jaar, en alle reserve-officieren, die ouder zijn dan 45 jaar en hun ontslag uit de dienst hebben verkregen. Omgeving van Beverwijk Hoeveel personen er nodig zijn? We heb ben het al enkele malen verteld, in de kring Velsen-Beverwijk in totaal 3312, waarvan 1511 mannen en 466 vrouwen bezuiden en 977 mannen en 358 vrouwen benoorden het kanaal. Laten we eerst eens al die posten en diensten ten Noorden van het kanaal bekijken. Bij de commandopost, voor de verkennings- en verbindingswagens, de uit_ kijkposten en de verbindingsdienst worden 53 mannen en 29 vrouwen als vaste nood- wachters gevraagd. De wijkposten hebben nodig tien mannen, de brandweer 78 man nen, de geneeskundige dienst 57 mannen en 12 vrouwen, de opruim- en reddingsdienst 107 mannen en dan nog zeven chauffeurs voor de hersteldiensten. De sociale verzor- gingsdienst vraagt oproepnoodwachters. Hoor 's even: 15 mannen voor de identifi- catiegroepen, zeventien voor de bergings- groep, 24 vrouwen voor de verzamelplaat sen, 165 vrouwen voor de opvangcentra en tien mannen en vijf vrouwen voor diverse posten Als huishoudelijk personeel voor verschillende posten in de omgeving van Beverwijk zijn dan nog plaatsen vacant voor elf mannen en vijftien vrouwen. Zorgt dat u daar bij komt. Naast al die diensten bestaan dan nog de blokploegen. Er wordt gezocht naar 72 blokhoofden en plaatsver vangers, naar 72 man meldingspersoneel, 216 man brandweerpersoneel, 216 man red- dingspersoneel en 36 mannelijke en 108 vrouwelijke EHBO'ers. En in Velsen Bezuiden het kanaal zijn de cijfers voor al die diensten wel even hoger. In de ver kennings- en verbindingswagens, voor de uitkijkposten, de verbindingsdienst en de centrale commandopost worden als vaste noodwachters 96 mannen en 54 vrouwen gevraagd. Op de wijkposten kunnen tien mannen plaats nemen, bij de brandweer 125 man, bij de geneeskundige dienst als vaste noodwachters 59 mannen en 12 vróu wen en als oproepnoodwachters 47 mannen en 14 vrouwen. De opruim- en reddings dienst heeft plaats voor 116 vaste nood wachters en 54 oproepnoodwachters, alle maal mannen. Achter het stuur van de auto's van de hersteldiensten kunnen veer tien mannen worden geplaatst. Oproep noodwachters worden bij de sociale ver- zorgingsdienst gevraagd. Vijftien man voor de identificatiegroep, zeventien voor de bergingsgroep, 48 vrouwen voor de ver zamelplaatsen, 150 vrouwen voor de op vangcentra en tien mannen en vijf vrouwen voor diverse posten. In het Centraal Ma gazijn kunnen tien mannen als vaste nood wachters worden te werk gesteld en als huishoudelijk personeel mogen 20 mannen en 21 vrouwen de pollepel zwaaien. De blokploegen eisen het volgende personeel: 108 mannelijke oproepnoodwachters als blokhoofden en plaatsvervangers, 108 man meldingspersoneel, 324 man brandweer personeel, 324 man reddingspersoneel en 54 mannelijke en 162 vrouwelijke EHBO's. Wanneer men nu al die cijfers en ge tallen bij elkaar optelt, dan zal men het ge tal van 3312 bereiken. In het gehele land zijn er 200.000 nodig. Tweehonderdduizend BB-vrijwilligers zullen straks tien millioen Nederlanders beschermen. Van u persoon lijk hangt het welzijn van vijftig mede burgers af! De heer G. J. Hekhuis te IJmuiden (Oost) heeft zich bereid verklaard om aan de gemeente te verkopen een gedeelte, ter grootte van ongeveer 63 m2, van de achter tuin van het hem in eigendom toebehoren de perceel Velserduinweg nr. 230 te IJmui den (Oost), zulks voor een prijs, berekend naar 3.— per m2, en onder voorwaarde, dat door en voor rekening van de gemeente een afrastering, bestaande uit betonnen paaltjes met harmanicagaas, wordt ge plaatst, zowel op de nieuwe eigendoms- grens als langs de zijkant van het perceel, en voorts, dat de aan de overdracht ver bonden kosten ten laste van cle gemeente komen. Het perceelsgedeelte is bestemd voor aanleg van de Herenduinweg, zodat het bezit daarvan voor de gemeente van belang is. De kosten van het aanbrengen van de afrastering zullen naar raming 250. bedragen. B. en W. achten de bedongen prijs en de gestelde voowaarden billijk en stellen de raad mitsdien voor, te besluiten tot aan koop in het belang van de volkshuisvesting, van het hierboven omschreven perceel grond, voor een prijs, berekend naar ƒ3. per m2 en onder de bedongen voorwaarden. Verhuur van woningen aan de Schulpweg In de vergadering van de gemeenteraad van Velsen van 15 December 1952 is be sloten tot aankoop van de percelen grond met de zich daarop bevindende woningen Schulpweg nos. 122 en 123 te Velsen-Noord. B. en W. stellen de raad voor, deze wo ningen met ingang van de datum van de eigendomsoverdracht aan de gemeente tot wederopzegging te verhuren, tegen de thans daarvoor geldende huurprijzen, zijn de: voor de woning Schulpweg no. 122 6 per week en voor de woning Schulpweg no. 123 5 per week. Voor de openbare vergadering van ge meenteraad van Velsen, op Dinsdag 14 April 1953 is de volgende agenda opge steld: Verlenen van een subsidie aan de Vereniging „Santpoort's Bloei"; toekenning kindertoelage aan Wethouders; Verpach ting van grond te Santpoort; Verhuur van een woning te IJmuiden; Verhuur van de woningen Schulpweg nos. 122 en 123 te Velsen (Noord); Aankoop van grond te IJmuiden; Verkoop van grond te Sant poort; Wijziging van de Verordening op het oprichten en het hebben van kinder bewaarplaatsen en het opnemen van pleegkinderen; Verzoek van de Vereniging „Spaarnberg" voor Sociale Belangen in Santpoort om overneming van de exploi tatie van het volksbadhuis aan de Wüste- laan aldaar; Toekenning subsidie aan de Vereniging „Spaarnberg" voor Sociale Be langen in Santpoort; Overneming van de N.V. Bad- en zweminrichting „Velserbad"; Wijziging van de Verordening, regelende de toekenning van studiebeurzen in de ge meente Velsen; Vaststelling verordening betreffende het verlenen van pensioen aan leerkrachten bij het gesubsidieerd bijzon der kleuteronderwijs; Vaststelling verorde- I ningen betreffende het openbaar kleuter onderwijs; Verlenen van een crediet voor de aanschaffing van boeken en leermidde len voor de gemeentelijke Handelsavond school; Naamgeving aan de nieuwe open bare lagere school aan het Moerbergplant- soen te IJmuiden; Verzoek om uit de ge meentekas te mogen ontvangen een tege moetkoming in de vervoerkosten, als be doeld in de Lager-onderwijswet 1920; Ver zoek van de R.K. Schoolvereniging „St.. Laurentius" te IJmuiden (Oost) om mede werking; Benoeming van leerkrachten aan het gymnasium Felisenum. Voor de minnaars van de teken- en schilderkunst is de nieuwe tentoonstelling in het restaurant van de Walserij-Oost van de K.N.H.S. ongetwijfeld weer belangwekkend, aangezien ditmaal werken geëxposeerd worden van prof. Willem Hendrik van den Berg, directeur van de Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Deze ten toonstelling zal Zondag 12 April van 14 tot 17 uur voor het publiek zijn geopend. Willem Hendrik van den Berg werd op 16 Februari 1886 te Den Haag geboren; het was zijn vader, de schilder A. van den Berg, die hem tijdens zijn schooljaren reeds het eerste teken- en schilderonder- richt gaf. Na zijn H.B.S.-jaren ging de jeugdige Van den Berg. naar de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten, welke opleiding in 1903 met de acte tekenen L.O. en in 1904 met de acte M.O. werd bekroond; hij bezocht de schildersklassen onder Frits Jansen en verwierf in 1906 de Koninklijke subsidie. Daarna volgde een periode met vele bui tenlandse reizen: de eerste was naar Ber lijn, Cüstrin en Sonnenburg, waar hij, in opdracht van H.M. de Koningin Regentes Koningin Emma, de moeder van H.K.H. Prinses Wilhelmina in het kasteel Son nenburg van de Johannieterorde een copie maakte van het portret van Johan Maurits van Nassau door Pieter Nason. In hetzelfde jaar bezocht hij Parijs en in de volgende jaren reisde hij door en schilderde in Bel gië en Frankrijk. Zijn eerstë etserstentoonstelling, samen met zijn vriend Theodoor Goedvriend, werd in 1907 te Arnhem gehouden, zijn eerste schilderijententoonstelling was te Rotterdam bij de kunsthandel Rechers, waar hij tezamen met zijn vader, Theod. Goedvriend en Bautz exposeerde. Daarna volgden exposities in de kunsthandel Schüller te Den Haag, in het Stedelijk Museum te Amsterdam, te Dordrecht, Gro ningen, Nijmegen en in nog vele andere steden. Invloed van Van Konijnenburg Intussen had hij kennis gemaakt met Van Konijnenburg, die, vooral wat compositie aangaat, een grote invloed op zijn werk zou hebben. In deze tijd ontstonden de eerste portretten: tien portretten voor het huis van de Souvereine Orde van Malta te Utrecht, dat van Mgr. Kenninck, Oud- Katholiek Aartsbisschop van Utrecht, ds. Van Dorp te Londen, van Mile Grisart te Antwerpen, professor v. d. Hoeven te Leiden en vele andere. Zijn belangstelling ging toen echter reeds uit naar het leven en werken van boeren en vissers, en zo zien wij schilderijen ont staan van de Gelderse en Limburgse boer bij het oogsten en zaaien, en van de vissers van Scheveningen, Volendam en Spaken burg. Ook vele buitenlandse reizen onder nam Willem van den Berg, onder meer naar Tirol, Zwitserland, België en Frank rijk. In 1938 werd de schilder benoemd tot leider van de afdeling schilderen aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam en in 1940 volgde de benoe ming tot directeur dezer Academie. Behoudens een reeks portretten van hoogleraren en doktoren, van de huidige Aartsbisschop der Oud-Katholieke Kerk te Utrecht, mgr. A. Rinkel, en vele dames- en kinderportretten, ontstonden in die tijd ook schilderijen als „De maaier", „De boer met koe", „Het huisgezin", en, na vele voorstudies, in 1952 het grote schilderij „Mozes", welke op de IJmuidense tentoon stelling te zien zijn. (Van een verslaggever) N HET OUDE GRIJZE GRACHTENHUIS aan de Herengracht 280. in Amsterdam, dat ligt samengedrongen tussen muren van andere statige huizen, zijn vijf leden van de bemanning van de IJmuidense reddingboot Neeltje Jacoba gistermorgen even na elven met schipper Jaap van der Meulen voorop door de gang gestapt naar de ruime werkkamer van de consul-generaal van Frankrijk, de heer F. Hummel, die hen op verzoek van de Franse reddingsmaatschappij, de „Société centrale de sauve- tage des naufragés", gouden médailles en diploma's uitreikte voor de verleende bij stand aan het Frans-Tunesische stoomschip „Carthage" in de stormnacht van 1 Fe bruari toen de stomer dwars van Noordwijk in nood geraakte en later bij Scheve ningen strandde. De aanwezigheid van de reddingboot heeft voor de Franse beman ning een grote morele steun betekend. Steun in die mate, dat ze niet onopgemerkt was voorbij gegaan aan de Franse zusterorganisatie van de I^.N.Z.H.R.M. De bemanning van de Neeltje, die met de commissieleden van het plaatselijk be stuur te IJmuiden, mr. J. R. van Eerde en de heer I. Kuyper en de vice-consul voor Frankrijk, de heer Swellengrebel in auto's naar de Herengracht was gekomen, trof bij de consul ook haar directeur de heer H. Th. de Booy en de voorzitter van de red dingsmaatschappij jhr. C. J. F. Quarles van Ufford. Glimlachend en met de charme, die alleen de Fransman eigen lijkt te zijn, heeft de heer Hummel zijn gasten de hand gedrukt. Op zijn bureau lagen al vijf rode doosjes gereed en zes diploma's, waarvan er een was voor het station IJmuiden. Alle mannen hebben wel even vreemd opgekeken toen de consul zijn toespraak begon in perfect Nederlands. Hij had zich zeer verheugd gevoeld toen de Franse red dingmaatschappij hem met de opdracht vereerde aan de IJmuidense redders de médailles en de diploma's uit te reiken, die hen waren toegewezen voor de edelmoedige bijstand aan de Carthage. Over de tochten zelf wilde de heer Hummel maar liever niets zeggen. „U weet beter dan wij wat de tochten naar de Carthage hebben geken merkt en voor mensen op de wereld, die uw rol in het reddingswezen kennen, waren ze zelfs opmerkelijk," aldus spreker, „u Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben bekend gemaakt, dat de beslissing op de verzoeken van: de N.V. Visconser- venfabriek „Vico" te IJmuiden, tot het wij zigen en uitbreiden van de visconserven- fabriek in het perceel Middenhavenstraat nr. 28 te IJmuiden; S. van Dorp te IJmui den, tot het oprichten van een drukkerij en zetterij in het perceel Kennemerlaan nr. 114 te IJmuiden; P. J. Pronk te IJmuiden, tot het oprichten van een autospuitcabine in het perceel Kennemerlaan nr. 220 te IJmuiden; de firma Servaas en Co. te Vel sen, tot het uitbreiden van een timmerfa briek in het perceel Middenhavenstraat nr. 52 te IJmuiden en de N.V. Algemene Han dels Centrale te IJmuiden, tot het wijzigen en uitbreiden van de chemische fabriek in de percelen Redersstraat nrs. 2 en 4 te IJmuiden, door hen is verdaagd op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevor derd, dat daaromtrent thans een beslissing kan worden genomen. hebt de mannen van de Carthage lichame lijke en morele troost gebracht. U deed het met eenvoud en op een wijze die het stem pel draagt van zelfverloochening. U ver tegenwoordigt de keur der zeelieden, die gewend is de zee te trotseren en present zijn en hun taak verrichten wanneer de elementen zich ontketenen. U bent het vooral die de algehele waarde voelt van een goed voleindigde opdracht." De consul wilde het geduld van de man nen van de daad, zoals hij ze noemde, niet langer op de proef stellen en overhandigde daarna de eerste eretekenen aan schipper J. van der Meulen. Vervolgens overhandig de hij de onderscheidingen aan de heren O. Koper, D. de Koning, Wiebe van der Meulen en Jaap Varkevisser. Met aandacht is de inhoud van de doosjes hekeken. Rond om de naam stond gegrift „Courage devoue- ment" en aan de andere zijde bij een beel tenis van een bejaarde redder „S. té cen trale de sauvetage des naufragés". Jhr. C. J. F. Quarles van Ufford dankte tenslotte namens de reddingmaatschappij en de bemanning van de Neeltje in welge kozen bewoordingen voor de eretekenen. Aan elk schip, dat zich in nood bevindt, zal de K.N.Z.H.R.M. waar en wanneer dan ook steun verlenen. „We zijn gelukkig dat we die steun ook aan de mannen van de C'arthage hebben kunnen geven." Met een dronk champagne op de reddingsmaat schappijen van Frankrijk en Nederland werd de plechtigheid beëindigd. Na de totstandkoming van het voorstel van B. en W. van Velsen inzake het ver zoek van de vereniging „Spaarnberg" voor Sociale Belangen in Santpoort om overne ming van de exploitatie van het badhuis aan de Wüstelaan, heeft de vereniging verzocht tot aan het tijdstip, waarop het beheer van het badhuis door de gemeente zal worden overgenomen, een bijdrage te mogen ontvangen in het exploitatietekort van de inrichting. Uit het verzoek blijkt, dat het deficit op 27 Februari jl. f 220.16 bedraagt en dat voor elk van de volgende maanden reke ning moet worden gehouden met een te kort van f 200. De vereniging kan onder deze omstan digheden de exploitatie moeilijk voortzet ten. Haar verzoek komt B. en W. dan ook alleszins gewettigd voor. Aangezien verwacht mag worden, dat het beheer van de inrichting zo de raad daartoe besluit omstreeks medio 1953 zal kunnen worden overgenomen, kan naar de mening van B. en W. voorlopig worden volstaan met toekenning van een subsidie van f 220.16, voor wat betreft de maanden Januari en Februari, en een bij drage van f 200 voor elk van de maanden Maart tot en met Juni. B. en W. stellen de raad voor het hier voor benodigde crediet ad f 1020.16 be schikbaar te stellen. Verkoop van grond aan de Hoofdstraat De heer J. P. de Bruyn te Leidschen- dam heeft verzocht, aan hem te verkopen, ten behoeve van het bouwen van een woonhuis, een perceel grond met een op pervlakte van ongeveer 325 m2„ aan de Hoofdstraat te Santpoort, voor een prijs berekend naar f 10.75 per m2. Tegen inwilliging van dit verzoek heb ben B. en W. van Velsen geen bezwaar. Schaakclub „Weenink" De uitslagen van op de jongste club avond gespeelde wedstrijden van de schaakclub „Weenink" te Beverwijk lui den als volgt: Afdeling 2: N. MolenaarH. Nijman 0-1, J. G. JimminkW. Nijkamp afg., J. v. d. DoesA. Alders 1-0, F. PiëtD. Duin- meyer 1-0. Afdeling 3: G. H. de KoterM. van Leeuwen V2-V2, J- van VerseveldA. de Vries afg., J. Meyer Sr.J. Bakker 0-1. Velsen ontving „Spaarnberg" in 1933 ten geschenke van de Stichting Bewaar- en Naaischool „Spaarnberg" in Santpoort. Bij de akte van overdracht nam deze stich ting de verplichting op zich om het hoofd gebouw in te richten ais volksbadhuis en oorts om achter het hoofdgebouw een kinderspeeltuin te doen aanleggen. Dit gehele complex met badhuis en speeltuin, dus eigendom van de gemeente werd vervolgens in huur afgestaan aan de vereniging „Spaarnberg" voor Sociale Belangen in Santpoort, welke vereniging zich met de exploitatie van badhuis en speeltuin belastte en zich verder ver plichtte alle lasten en onderhoudskosten van het gehuurde voor haar rekening te nemen. Lange tijd heeft het beheer van het badhuis geen aanleiding gegeven tot op merkingen. In de jaren vóór 1940 leverde de exploitatie geen tekorten op en ook in de oorlogsjaren en de jaren na de bevrij ding konden, dank zij de bijzondere ver goedingen, die werden ontvangen in ver band met vordering van het gebouw voor militaire legering, grote nadelige saldi worden vermeden. Deze toestand kon wor den bestendigd in de eerste jaren na de bevrijding, toen de ontvangsten door vor dering van het gebouw ten behoeve van de distributiedienst de exploitatierekenin gen gunstig beïnvloedden. De Jordaanse legatie te Cairo maakte Zondag bekend, dat Koning Hoessein va Jordanië na zijn kroning op 2 Mei in het huwelijk zal treden met de 21-jarige Egyp tische prinses Dina Abdul Hamid, dochter van Sherif Abdul Hamid. Koning Hoessein liet deze bekendmaking echter tegenspreken. Een foto van Koning en Prinses tijdens een partij ïe Londen. De laatste tijd echter kan het bestuur van de vereniging „Spaarnberg" er niet meer in slagen het complex rendabel te maken. Gebouw slechter geworden Zowel de toestand van het gebouw als de installatie zijn in de oorlogsjaren erg achteruit gegaan, omdat het normale on derhoud vrijwel geheel achterwege moest worden gelaten. Bovendien heeft het bij zonder gebruik, dat gedurende de jaren van de bezetting van de inrichting is ge maakt, het tempo van achteruitgang nog aanmerkelijk versneld. Als gevolge hiervan vergt het gewone onderhoud nu buitensporig hoge uitgaven, die alleen door grondige reparatie van het gebouw en vernieuwing van de inrich ting tot de normale grens zullen kunnen worden teruggebracht. Aanvankelijk lag het in het voornemen van het bestuur om, wanneer deze restau ratie eenmaal zou zijn tot stand gekomen, zelf de exploitatie weer voort te zetten. Het volstond daarom met de indiening van een verzoek aan de gemeente om de aan de vernieuwing verbonden kosten voor re kening van de gemeente te nemen. De overweging echter, dat ook na de vernieu wing van de inrichting gezien de enor me stijging van de kolenprijzen en de ver hoging van de electriciteitstarieven geen sluitende exploitatierekening zou kunnen worden verkregen, is later voor de vereniging aanleiding geweest, de gemeen te te verzoeken, het onderhoud van de inrichting over te nemen en de exploitatie ter hand te nemen. Het blijkt nu dat met een en ander een bedrag van f 38659.gemoeid zal zijn. (f 23.000 voor verwarming en warmwater installatie, f 9285 voor buitengewoon on derhoud aan het badhuis, f 6374 voor her stel van de woning, enz.). Bovendien moet de grote ketel worden vernieuwd en dit kost f 4000. Ondanks het feit dat een belangrijk deel van de te maken kosten wordt ge dekt door verlaging van de variabele kos ten (brandstof en water), moet worden aangenomen, dat een rendabele exploita tie van de inrichting in de toekomst niet mogelijk zal zijn. Restauratie De badinrichting blijkt echter te voor zien in een dringende behoefte (van 1946- 1951 liep het aantal baden op van 13.000 tot 17.000 per jaar) en dit wettigt een restauratie alleszins. Daarom zal de raad worden voorgesteld de exploitatie van het badhuis „Spaarnberg" over te nemen met alle lasten en onderhoudskosten en de bij behorende woningen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te wortiei. oetaald, daar de bezorger* op Donder dag moeten afrekenen. DE Een groot aantal vaders en moeders, on derwijzers en klassegenoten en andere be langstellenden heeft zich gisteren naar de sportterreinen aan de Tolsduineriaan be geven, om daar getuigen te zijn van de vier finales van de afdelingen C en E in het Velsense Paas-schoolvoetbaltournooi. Voor de E-finales hadden zich geklas seerd de St. Liduina-school uit Santpoort en de St. Franciscusschool uit IJmuiden- Oost (winnaarsronde) en de Ossendorp- school en de Jan Ligthartschool, beide uit IJmuiden-Oost (verliezersronde). Velen gaven in de ontmoeting tussen laatstgenoemde twee scholen de Ossendor- perschool de meeste kans, gezien hun spel in de voorafgaande wedstrijden. Maar de volgelingen van meneer Brunink dachten er anders over. Voor de rust speelden ze tegen de wind in en wisten tot de rust kranig stand te houden (00). Na de rust waren ze sterker dan de jongens van meneer Bosch. De handige Siempie Voet gaf z'n medespelers goede kansen en dezen profiteerden er dankbaar van: driemaal werd doelman Egner gepasseerd, ondanks dappere tegenstand van hem en Pietje de Boer (03). Door deze overwinning wer den de Jan Ligthart-.iongens kampioen van de verliezers-afdeling en kwamen Weer in hét bezit van dé traditionele si naasappelen. Spanning in de winnaars-finale Tussen de St. Liduina- en St. Franciscus school heeft het geducht gespannen. Over het geheel was de St. Franciscusschool het meest in de aanval, maar hoè meneer Blum zijn jongens ook aanmoedigde, ze zagen geen kans om de uitstekende doel man van de St. Liduina-school te passeren. Deze kleine jongeman kreeg een paar maal terecht een open doekje. De kleine midvoor van de St. Liduina- school legde een paar maal een veel gro tere tegenstander-back in de luren maar was eenmaal zo onfortuinlijk tegen de lat te schieten. Hoe de jongens ook zwoegden, er werd niet gedoelpunt, dus: „Penalties nemen", zei scheidsrechter Hamers. Deze kunst bleken de St. Liduina-jongens het best te verstaan en ze werden dan ook tot aller vreugde kampioen van de afdeling E. Van Gelders Vakschool kan penalties nemen. De finale der verliezersafdeling C werd gespeeld tussen de Nijverheidsschool 5 eri Van Gelders Vakschool. Vlak voor de rust wisten de keurig in costuum gestoken Nij verheidsjongens de leiding te nemen, om die zelfs na de rust nog te vergroten (20). Onder aanmoediging van geleider War- tenhorst zetten de Vakschool-jongens de tanden nog eens extra op elkaar en wisten zowaar gelijk te maken (22). Ook hier moesten penalties dus de be slissing brengen en hierin toonden de Vakschool-jongens zich het bekwaamst. ULO (Beverwijk) C-kampioen Bij ULO (Beverwijk)Duinwijk ULO (Beverwijk) heeft het aan spanning zeker niet ontbroken, ma&r toch hadden we ons van het spel zelf meer voorgesteld. ULO begon met de leiding te nemen, doch toen begon Duinwijk, gesteund dooi de wind, zich te laten gelden en al vrij spoedig was de stand gelijk (11). Daar vóór had de ULO-doelman zich een paar maal onderscheiden en ook daarna deed hij zulks, hoewel hij ons niet zo klemvast leek als in andere wedstrijden. Eenmaal moest zijn linksback de bal uit het door hem verlaten doel koppen. Na de rust nam de Openbare ULO direct de leiding (21) en kwam ook hierna zó in de aanval, dat het slechts een vraag scheen te zijn met hoeveel de ULO zou winnen. Na dit doe scheen het wel, dat de ULO'ers al h„n kruit hadden ver-' schoten. Bovendien speelde hun beste aan valler wel wat egoïstisch. Eén minuut voor tijd veroorzaakte één der U.L.O.-backs een penalty en uit deze bracht de Duinwijk-ULO de stand op 22. Alweer strafschoppen dus! In de eerste omloop schoten beide elftallen ze alle drie in, doch in de volgende serie bleeef de Openbare ULO de baas en was dus C- kampioen. Dr. Storm voor NVSH Voor de Nederlandse vereniging voor sexuele hervorming zal Woensdag 15 April in het Kennemer Theater de bekende ra diospreker dr. W. Storm een lezing houden over „Sexualiteit en huwelijk". In de zaal van de Gebr. Dam te Heems kerk werd Donderdagavond voor de leden van de kring Assendelft van de „Provin ciale gezondheidsdienst voor dieren", een filmavond gegeven, welke goed was be zocht. Deze dienst, die zich voornamelijk ten doel stelt de rundertuberculose-bestrij- ding te animeren, vertoonde een film, waarin deze bestrijding wordt belicht. Men krijgt er een goede indruk uit, welke de ruïneuze gevolgen kunnen zijn, indien de besmettingshaarden blijven voortwoeke ren. Het besmettingsgevaar voor de mens is zeer groot, indien men ongekookte melk van de aan tbc lijdende koe drinkt, de statistiek heeft uitgewezen, dat veel meer boeren- dan burgerkinderen aan tbc lijden. De gezondheidsdienst heeft een streek plan opgesteld, waarbij aan de veehouders een slachtpremie wordt toegekend. Op de Donderdagavond in café Flora ge houden jaarvergadering van de Coöpera tieve Land- en Tuinbouwbank te Heems kerk, deelde de directeur de heer C. van Duivenvoorde in zijn jaarverslag mede, dat het aantal leden thans is gestegen tot 402. Bij de vaststelling van de verlies- en winstrekening bleek dat de bezittingen van de bank thans 1.265.441,70 bedragen. Er werd een bedrag van 583.565,09 ingelegd en 487.533,22 terugbetaald, derhalve een stijging van het spaartegoed van ƒ96.030,87. Het jaar 1952 leverde een op reserve ge brachte winst op van 5.082,52, waarvan 1000 werd overgemaakt aan het rampen fonds. De heer Van Duivenvoorde deelde mede dat aan nieuwe voorschotten 106.000 werd verstrekt, zodat in totaal thans 600.000 is uitgezet. Hieruit blijkt dat nog steeds voor grote bedragen wordt geïnves teerd, en de directeur meende te moeten waarschuwen, hiermede voorzichtigheid te betrachten. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren G. Koper en Th. Groot bij acclamatie herkozen: de heer Q. W. de Ruiter blijft lid van de Raad van Toezicht. GEBOREN: Robert W. H., z. van W P J Meyer en P. Kool; Margriet W„ d. van' f! Olthof en E. .1. van Kijk: Johannes A., d. van A. Groenheide en C. A. J. van Lieshout; Wi>- helmus J., z. van P. G. Dijkman en E G Sap; Theodorus Fr. A„ z. van Th. G. A. Mul der en J. C. Gootjes; Jan A., z. van D. A. C. van Son en A. Schriever. GEHUWD: P. J. Huneker en H. A. van der Lem

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11