Overeenstemming in Korea over uitwisseling van zieke gevangenen Adenauer boekt successen met bezoek aan Washington Adonis vecht om zijn rechten van vrij man Weerbericht Hoge posten Haarlems Dagblad Ontwerp - overeenkomst reeds door Mark Clark goedgekeurd Huwelijksreis uitgesteld Zwager van Perón pleegt zelfmoord Thorez terug Het woord is aan... Thans f 101,7 millioen in Rampenfonds Prinses oververmoeid Britse burgergevangenen in Korea vrijgelaten Amerikaanse tragedie in Holland De psychologische factor van groot belang in de Amerikaanse rechtspraak Luchtlijn Londen-Moskou 67e JAARGANG No 230 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 10 APRIL 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 77 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op7.on-en Feestdagen Abonnement per week 47 cent, per kwartaai 6.10. Franco per post 6.80. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman VAN DE ZWEED Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjoeld, oud zevenenveertig jaar, plotseling benoemd op de zeer hoog ver heven diplomatieke post van secretaris generaal van de U.N.O., had de wereld tot dusver weinig vernomen. In zijn vaderland heeft hij weliswaar al een indrukwekkende carrière gemaakt en geldt hij als een man van bijzondere qualiteit, maar Zweden al is het een hoog ontwikkeld land is door zijn geografische ligging altijd een uithoek van Europa gebleven. Ook heeft het zich buiten de wereldoorlogen kunnen houden en daardoor niet de beproevingen ervaren die andere landen ten deel ge vallen zijn. En tenslotte houdt het nog immer vast aan een neutraliteitspolitiek, die het evenals Zwitserland buiten het streven naar Europese eenheid doet ver keren. De Noor Trygve Lie, Hammar- skjoeld's voorganger als secretaris-generaal van de U.N.O., scheen alleen al door het feit dat zijn land in de oorlog betrokken is geweest nauwer verwant te zijn met West- Europa en men kon van hem gemakkelijker aannemen dat hij het begreep. Misschien is die gedachte onjuist: men vergist zich licht als men een persoonlijkheid ver enigt met de gevoelens en opvattingen die in een bepaald tijdvak in zijn volk leven, en bijna altijd als men zijn verwachting van de man beperkt tot het standpunt van zijn regering. Omtrent Hammarskjoeld is sinds zijn verkiezing door de Veiligheidsraad, die in middels door de Assemblée van de U.N.O. definitief bevestigd is, meer bekend ge worden en daaruit blijkt dat hij, de jongste zoon van een vroegere conservatieve Zweedse ministerpresident, zelf geen par tijpoliticus is maar wel een man met mo derne sociale inzichten en bovendien overtuigd voorstander van een politieke ontwikkeling boven het gezag der nationale staten uit. Maar in Stockholm heeft hij de bijnaam verworven van „de welwillende oester" en die duidt op een zij het dan uiterlijk beminnelijke gesloten natuur. Dat schijnt hij dan ook te zijn en dat tekent wel een gans andere persoonlijk heid dan die van zijn joviale, spraak zame Noorse voorganger, die tenslotte voornamelijk tengevolge van zijn conflict met de Russen het veld heeft moeten ruimen. Toen de Veiligheidsraad Hammarskjoeld aanwees was hij zelf zo verrast, dat hij ondanks de hem toegeschreven oester- natuur zekere ontsteltenis niet kon ver bergen. Hij wilde zich er nog op bezinnen. Als hij toen de neiging heeft gehad voor de eer te bedanken zal hem dat zeker niet gemakkelijk gemaakt zijn: de plotselinge aanvaarding door de Russen van zijn candidatuur verloste de U.N.O. van een netelig probleem hetgeen haar zelden overkomt en de op hem uitgeoefende aandrang moet dan ook wel sterk geweest zijn. Intussen staat deze man, die zich bij voorkeur achter gesloten deuren beraadt, die achter de schermen zijn invloed en zijn idealistisch streven wil doen gelden, nu plotseling in het volle licht der open baarheid. Ware de tegenwoordige Volken bond in Europa gevestigd, dat licht zou nog minder schel zijn. De Engelsman Sir Eric Drummond, eertijds secretaris-generaal van de oude Volkenbond en van nature ook een gereserveerd, zelfs ietwat verlegen man kon zich in Genève nog wel wat aan de openbaarheid onttrekken. De Ameri kaanse publiciteit kent evenwel geen mededogen: de felste schijnwerpers zullen voortdurend op de secretaris-generaal der U.N.O. blijven gericht en al behoeven zijn mededelingen en verklaringen zijn geheim ste diplomatieke gedachten niet te ont hullen, hij zal zich onmogelijk tot de rol van welwillende oester kunnen blijven beperken. Ook zal hij er niet slagen, de ingewikkelde en duistere formuleringen toe te passen waarop hij zijn landgenoten, vol gens Stockholmse getuigenis, blijkbaar veelvuldig heeft onthaald. Het bekleden van zijn nieuwe hoge post zal voor de tweede Scandinaviër, die daartoe geroepen is, tenminste in de aanvangstijd dus zeker een moeilijker taak worden dan het voor zijn welgedane en opgewekte voorganger was. Zijn begaafdheden en zijn roeping hebben hem blijkbaar naar een top ge dreven, die niet zijn persoonlijke voorkeur had. Anders is het gesteld met een sinds lange jaren prominente Britse politicus: de minister van Buitenlandse Zaken An thony Eden. Reeds jarenlang ziet men in hem Winston Churchill's op volger. Maar nu opnieuw geruchten lopen, dat het aftreden van de 78-jarige premier na de aanstaande kroningsfeesten wel eens zou kunnen komen zijn doofheid neemt blijkbaar toe en men wordt een beetje bezorgd over hem schijnen Eden's pa pieren te dalen. De hoofdoorzaak is dat hij inzake het Nabije Oosten de ene con cessie na de andere heeft moeten doen en nu in de Suezkanaal-kwestie opnieuw in moeilijkheid verkeert tegenover de Egyp tische eisen. Zijn populariteit is gedaald; men verwijt hem het prijsgeven van de ene Engelse positie na de andere. Hij is in de rol van zondebok beland en nog onlangs heeft het Lagerhuis hem, toen hij zich in een ministerieel antwoord in vaag- heden hulde, met honende interrupties be stookt. In de Engelse Pers is een neiging merkbaar geworden om andere candidaten voor het toekomstige leiderschap der Con servatieve Partij en daarmee allicht voor het premierschap te noemen. Vooral de naam van Sir David Maxwell-Fyfe, tegenwoordig minister van Binnenlandse Zaken, is daarbij naar voren gekomen. Hij geldt niet alleen als een bijzonder begaafd jurist maar is bovendien zeer gezien in het Lagerhuis, ook bij de oppositie, en wordt extra gewaardeerd omdat men hem wars acht van eerzucht en „Streberei". Maar het zou kunnen wezen dat ook hij, gelijk Hammarskjoeld, al is hij geen een zame vrijgezel die liefst achter de scher men blijft, de hoge top met zekere schrik beschouwt en weinig animo gevoelt om hem te beklimmen. Intussen heeft Eden, wiens gezondheid al sinds geruime tijd nogal wankel was, onlangs een galblaas-operatie ondergaan en heeft hij dus zijn taak voor een paar maanden moeten neerleggen. Dat komt op een ogenblik, waarop de minister van Buitenlandse Zaken in Engeland moei lijk gemist kan worden. Misschien komt TOKIO (Reuter) Schout-bij-nacht John Daniel heeft verklaard, dat er over eenstemming over de hoofdzaken van een ontwerp-overeenkomst over de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen in I'anmoendjom tot stand is gebracht. Gene raal Mark Clark, de opperbevelhebber, is de ontwerp-overeenkomst „ter definitieve goedkeuring" toegezonden. Clark heeft er later zijn goedkeuring aan gehecht en de overeenkomst zal waarschijnlijk morgen worden getekend. Daniel verklaarde voorts, dat de Noor delijken vandaag een „zeer belangrijke brief", geadresseerd aan generaal-majoor William Harrison, de voornaamste geal lieerde onderhandelaar bij de bestandsbe sprekingen, hadden overhandigd. Waarnemers zijn van mening, dat de brief betrekking heeft op een hervatting van de onderhandelingen over een wapen stilstand. Volgens New Yorkse radioberichten wordt in de brief der Noordelijken aan generaal Harrison een gedétailleerd plan voor de uitwisseling van alle krijgsgevangenen uit eengezet en aangedrongen op onmiddel lijke hervatting der wapenstilstandsonder handelingen. Het hoofd van de Sovjet-delegatie bij de UNO, Wysjinski, heeft Donderdag in de politieke commissie der Algemene Verga dering wederom met nadruk verklaard, dat de Sovjet-Unie vrede wenst. Sprekend aan het begin van het debat over de Poolse resolutie inzake „maatregelen om de drei ging van een nieuwe wereldoorlog af te wenden en de vrede onder de volkeren te versterken", zeide hij dat „wedijver tussen het Sovjet- en het kapitalistische stelsel geen overeenkomst uitsluit". Dit beginsel achtte de Russische afgevaardigde het be langrijkste en hij voegde hieraan toe, dat dit principe onveranderlijk door de Sovjet- Unie is gehuldigd. Tevoren had de voorzitter der commissie, alvorens het woord aan de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Skrzesezewski, te geven, de benaming der resolutie te lang en te algemeen genoemd. Wysjinski zeide dat de voorzitter niet het recht had zulks te zeggen. De Poolse minister deed een nieuw voor stel inzake Korea, waarin hervatting der bestandsbesprekingen wordt aanbevolen met het doel in de eerste plaats het krijgs- gevangenenvraagstuk te regelen. Skrzesezewski motiveerde dit voorstel met de verklaring, dat zich, sinds hij in October zijn resolutie indiende, belangrijke gebeurtenissen hebben voorgedaan, zoals het initiatief van communistisch China om tot hervatting van de bestandsbesprekin gen te komen. De oorspronkelijke tekst der Poolse resolutie beoogde repatriëring van alle krijgsgevangenen. De nieuwe tekst be helst de volgende punten: onmiddellijke staking der vijandelijkheden in Korea, ge paard gaande met onderhandelingen over de uitwisseling van zowel zieke en gewon de krijgsgevangenen, als ook gezonde ge vangenen, vermindering van de bewape ning en de strijdkrachten der grote mo gendheden met een derde, het onvoorwaar delijk verbieden van atoom- en andere wapens voor massa-vernietiging, ratificatie van het Geneefse protocol van 1925 inzake verbod van bacteriologische wapens en het sluiten van een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden. De Poolse minister zeide, dat een oplos sing van het Koreaanse geschil zal leiden tot „een vermindering van de internatio nale spanning, hetgeen weer zal leiden tot de regeling van andere vraagstukken, zoals ontwapening". Herstel van „een harmo nieuze samenwerking tussen de Grote Vijf, gebaseerd op goede trouw" achtte spreker van essentieel belang voor de vrede, hierr aan toevoegend: ,,Bij ons streven om hin derpalen voor een vreedzame samenwer king tussen de volkeren uit de weg te rui men wijzen wij er op dat het Noord-Atlan tisch verdrag geenszins nodig is, aangezien het verdrag aggresSief van aard is". Voor al over de rol van West-Duitsland in dit verbond maakt Polen zich bezorgd, aldus Skrzesezewski. Wysjinski onderschreef hetgeen de Pool se minister over de NAVO had gezegd. Merkwaardige verklaring Sprekende over Korea verklaarde Wy sjinski later, dat de Sovjet-Unie „het nood zakelijk acht vast te houden aan het be ginsel van de gedwongen en volledige uit wisseling van alle krijgsgevangenen". Spreker gaf te kennen, dat dit ook nog steeds het standpunt is van de Chinese communisten en de Noord-Koreanen. „De Sovjet-Unie blijft er bij, dat de opvatting van (communistisch) China en Noord- Korea overeenkomt met de voorzieningen van de Geneefse conventie van 1949", al dus Wysjinski. „Het beginsel van vrijwillige repatriëring van zieke en gewonde krijgsgevangenen is zeer aanvaardbaar", zo vervolgde de Rus sische afgevaardigde, die hieraan toe voegde dat de Chinese premier Tsjoe en Lai in zijn schrijven aan generaal Clark te kennen had gegeven, dat na de regeling van deze kwestie een oplossing kan wor den gevonden voor het gehele krijgsgevan- genenvraagstuk, het enige punt dat nog een bestand in de weg staat. Na deze rede van de Russische vertegen woordiger, die twee uur duurde, verklaar de de Amerikaanse vertegenwoordiger Gross in een korte repliek, dat hetgeen Wysjinski had gezegd „afgezaagd, bot en een achteruitgang scheen". „Het lijkt op een oude gramofoonplaat," aldus Gross. Nederlanders op de lijst De Noordelijke generaal Lie deelde de geallieerden mede, dat op de uitwisselings- lijst vijftien Turken, Grieken, Canadezen en Nederlanders voorkwamen. Naar AN.P. van de Legervoorlichtings- Naar „De Volkskrant" meldt is de huwe lijksreis van Prinses Josephine Charlotte en Prins Jan van Luxemburg uitgesteld wegens oververmoeidheid van de Prinses. Zij zou na de rijtoer door de stad flauw zijn gevallen door de vermoeienissen van de dag, het emotionele afscheid van België en de enerverende voorbereidingen van het huwelijk. 's Ochtends vreesde men reeds, dat door de oververmoeidheid van de bruid de plechtigheden in het geheel geen doorgang zouden kunnen vinden. De Prinses was echter genoegzaam hersteld om de receptie in het Paleis bij te wonen, nadat zij enige ogenblikken het bewustzijn verloren had. biet vorstelijk paar zou een huwelijksreis van twee maanden door Afrika maken. BUENOS AIRES (Reuter). Juan Duarte, de zwager van president Perón die Dinsdag als secretaris van de president af trad, is gisteren overleden. Naar A.F.P. meldt, heeft Duarte zelf moord gepleegd. Dit is later door Reuter bevestigd. Duarte was 39 jaar. Zijn chauffeur vond hem dood in zijn woning met een kogel- wond aan het hoofd. WASHINGTON (Reuter) Amerikaan se en West-Duitse staatslieden hebben Donderdag te Washington medegedeeld vérgaande overeenstemming te. hebben be reikt op diplomatiek, strategisch, han dels- en cultureel gebied. Volgens een gemeenschappelijk commu niqué, dat is uitgegeven na de driedaagse besprekingen tussen leden der Amerikaan se regering en de West-Duitse delegatie onder leiding van bondskanselier Ade nauer hebben de V.S. het volgende be loofd: Het zenden van militaire goederen aan de Europese verdedigingsgemeenschap teneinde te helpen bij het uitrusten van het West-Duitse contingent, wanneer het verdrag is bekrachtigd. Het overwegen op welke wijze het best de economische toestand in West-Berlijn kan worden verbeterd door middel van investeringen en andere programma's. Het nauwlettend rekening houden met de moeilijkheden, die West-Duitsland heeft als gevolg van de vluchtelingen stroom uit het Oosten. De status van oorlogsmisdadigers, die zich thans in Amerikaanse gevangenissen bevinden, opnieuw te bezien en mede te werken aan de totstandkoming van een herzieningsprocedure met Duitse deelne ming, zodra de Bondsrepubliek de verdra gen met het Westen heeft geratificeerd. West-Duitsland op gelijke basis als de andere Europese landen te behandelen ten het voor hemzelf niet zo slecht uit. Het spel der hoge posten blijft grillig in deze wereld, maar toch ook wel boeiend. R. P. aanzien van het plaatsen van militaire or ders en 359 schepen aan West-Duitsland terug te geven, die de V.S. na de oorlog als herstelbetaling in beslag hebben ge nomen. Waarschuwing In het communiqué waarschuwen de lei ders van de twee regeringen tegen iedere verslapping van de Westelijke waakzaam heid en kracht tegenover het huidige Rus sische „vredesoffensief". Zij dagen de nieuwe Sovjet-regering uit haar goede wil te bewijzen door vrije verkiezingen in Oost-Duitsland toe te staan en door de Duitse gedeporteerden en krijgsgevange nen, die zich in haar handen bevinden, naar huis te zenden. Voorts verklaren de West-Duitse en Amerikaanse staatslieden, dat het Duitse vraagstuk slechts blijvend kan worden opgelost door hereniging der beide delen van Duitsland door vreedza me middelen en op vrije en democratische grondslag. Ook dringen zij aan op een spoedige bekrachtiging van het EVG-ver- drag en het sluiten van een overeenkomst inzake Saarland. Het communiqué besluit met de volgen de woorden: „De president en de Bonds kanselier zijn er van overtuigd dat de zo juist beëindigde besprekingen een krach tige bijdrage hebben geleverd voor het verwezenlijken van de gemeenschappelij ke oogmerken van de twee landen, ter ver sterking van de vriendschapsbanden, die nu zijn hersteld, en ter consolidering van de doelen en de kracht van de vrije we reld". Gisteren is te Washington een overeen komst gesloten, die voorziet in een verbe tering der Amerikaans-West-Duitse cul turele betrekking®». dienst verneemt, bevinden zich drie Neder landse militairen in Noordelijke gevangen schap. Twee Nederlanders worden vermist. Dt gevangenen zijn: soldaat Arie Biever uit Den Haag; soldaat Lamberti uit Maas tricht en sergeant Van de Snepscheut uit Best (N.B.). Voor zover bekend zijn deze drie niet ziek of gewond, aldus de Leger- voorlichtingsdienst. JEUMONT (Reuter) De Franse com munistische leider Maurice Thorez, die lange tijd om gezondheidsredenen in de Sovjet-Unie is geweest, is Vrijdag in Frankrijk teruggekeerd. Een communistische delegatie verwel komde hem op het station van Jeumont aan de Belgisch-Franse grens. Thorez liep moeilijk. Hij had een wan delstok in de linkerhand. Zijn rechterhand was niet te zien door een extra-lange mouw. Hij zette de tocht naar Parijs per auto voort. Rabindranath Tagore: Het onware kan nooit tot waar heid worden door in macht toe te nemen. Na" de inzegening van het huwelijk van Prins Jean van Luxemburg en Prinses Josephine Charlotte van België. Het bruidspaar verlaat de kathedraal. Tot en met gisteravond is in het Natio naal Rampenfonds totaal 101.700.000, bijeengebracht. De dag daarvoor was de stand 99,8 millioen gulden. Prins Bernhard heeft als voorzitter van het Nederlandse Rampenfonds in een open brief zijn dank voor de hulp uit het buiten land bij de watersnood uitgesproken. In zijn schrijven „aan de vrienden van Nederland", waarvan de tekst Donderdag door de Nederlandse ambassade te Bonn werd bekendgemaakt, zegt de Prins: „Na dat wij God uit het diepst van onze ziel innig dank hebben gebracht na het uur van onze beproeving, is het thans onze eerste behoefte, onze diepe dankbaarheid uit te spreken jegens alle vrienden van Neder land in de gehele wereld, die ons onver wijld met hun warm medegevoel, hun energieke en menigvuldige steun en met hun persoonlijke bijstand te hulp snelden, teneinde het ons mogelijk te maken, het overstroomde deel van ons land uit de greep van het water te bevrijden." Verder in deze boodschap: „Nog is het overstroomde gebied niet van het water bevrijd, maar toch zijn de eerste resultaten van het herstellingswerk zichtbaar. Schou der aan schouder staan de helpers uit vele landen om tezamen met onze mannen en vrouwen de gaten in de dijken te dichten. Wij hebben vrienden, vele vrienden in onze nood. Wij hebben de waarheid van het spreekwoord „in de nood leert men zijn vrienden kennen" ondervonden." NEW YORK (Reuter) New Yorkse radio-stations hebben een kort bulletin om geroepen, waarin werd medegedeeld dat zeven in het begin van de Koreaanse oor log door de Noord-Koreanen gevangen ge nomen Britse burgers in vrijheid zijn gesteld. Dit bericht is bekend gemaakt door het Noord-Koreaanse departement van Bui tenlandse Zaken. Het werd uitgezonden door radio-Pjondjang. Onder de in vrijheid gestelde Britse burgers bevindt zich Vivian Holt, Brits gezant in Korea in het begin van de oorlog. Radio-Pjondjang zeide volgens de Ame rikaanse zenders, dat de zeven Britten aan Russische autoriteiten te Antoeng in Zuid- Mansjoerije ter hand werden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) Eind November van het vorig jaar werd in Amsterdam de Amerikaanse staatsbur ger H. J. Adonis 'gearresteerd, nadat de Amerikaanse regering een verzoek om uit levering aan de Nederlandse regering had doen toekomen. Adonis werd er van be schuldigd, steekpenningen te hebben aan genomen in zijn functie van secretaris van de gouverneur van de Amerikaanse staat New Jersey. Een inmiddels uitgeroeid goksyndicaat waardoor politici in New Jersey gecompromitteerd leken, zou aan Adonis geld hebben gegeven. Aldus ver klaarde tenminste Willy Morett.i, de onder nemer van het gokcomplot, die zes dagen voor dat hij zou worden verhoord door de grand jury (instructie), om het leven werd gebracht door onbekenden. Adonis ont kent alle schuld. Hij zit thans in Neder land gevangen in afwachting van de beslis sing over zijn eventuele uitlevering. Voor de Amerikaanse justitie is dc vraag van zijn schuld of onschuld het belangrijkste. Voor het Nederlandse publiek ligt het zwaartepunt echter anders. Het is een emotionele factor, die meespeelt in de vraag of Adonis zal worden uitgeleverd of niet. Want het oordeel van de Amerikaan se jury begint reeds bij de beantwoording van deze, ogenschijnlijk ondergeschikte vraag. De Amsterdamse rechtbank heeft Ado nis verscheidene malen gehoord. Sindsdien is de beslissing vertraagd door het feit, dat uit Amerika aanvullend bewijsmateriaal zou worden overgemaakt. Dit bewijsma teriaal is thans op het ministerie van Bui tenlandse Zaken gearriveerd, doch naar alle waarschijnlijkheid heeft het nog niet het ministerie van Justitie bereikt. Intus sen zit Adonis gevangen. Niet als eqn rus tig, onbewogen man, die weet dat hij een gerechtelijke procedure in zijn vaderland ogen zal moeten zien ,doch als een gealarmeerd man, die met zijn advocaat mr. Roggeveen Als vrij man te kun- onder nerveus, Nederlandse vecht voor één ding: nen terugkeren naar New Jersey om zich ter beschikking van de autoriteiten te stel len en te trachten, in een rechtzaak zijn onschuld aan te tonen of de straf te aan vaarden die hem voor zijn misdrijf zal worden opgelegd. Als vrij man daar gaat het om. Het is voor een Nederlander moeilijk, zich voor te stellen van hoeveel gewicht het is welke eerste indruk de Amerikaanse jury van eenvoudige mensen ontvangt van degene, die zij zal moeten oordelen. Wanneer Adonis wordt uitgeleverd, zal hij als een gevangene naar New Jersey worden ver voerd, onder bewaking van twee reeds uit Amerika overgekomen politiemannen. Hij wil gaarne aldus zijn advocaat vrij willig terugkeren, doch niet als een ge vangene die met dwang uit de Oude We reld moest worden weggehaald. Want de psychologische factor is in de Amerikaanse rechtspraak allerbelangrijkst. Wanneer de jury hem ziet terugkeren tussen twee po litiemannen, is voor haar zijn schuld reeds half bewezen. Zij oordeelt niet volgens de koude juridische letter, doch volgens haar nuchter verstand van eenvoudige lieden. Maar welk nuchter verstand kan zich ont trekken aan emoties? Welk jurylid, hoe integer en eerlijk ook, zal Adonis anders kunnen zien dan als een vluchteling, die de wijk nam omdat hij zijn schuld kende en zich aan de rechtvaardige straf wilde onttrekken? Doch als Adonis de gelegen heid krijgt om als vrij man uit Nederland te vertrekken en zich te melden, zal zij onbevooroordeeld kunnen beginnen met het zoeken naar het nuchtere bewijs der feiten. Dan krijgt hij de eerlijke kans, die hem nu dreigt te worden onthouden. Adonis heeft de hulp ingeroepen van mr. Roggeveen, die natuurlijk vreemd stond tegenover de détails van de Amerikaanse wet en het Amerikaanse recht. Mr. Rogge veen had het geluk echter, een Amerikaans advocaat te ontmoeten, die naar Neder land was gekomen in opdracht van een candidaat voor het New Jersey gouver neurschap, de millionnair Glenn Ryan. Glenn Ryan wenste te weten hoe deze zaak ineen zat. Hij wilde weten of Adonis inderdaad vrijwillig wenste terug te keren, en of hij daarin werd verhinderd door de uitleveringsprocedure. Belangrijker dan de vraag of hij schuldig was of niet, vond ook de objectieve politicus Ryan de kwestie of Adonis de kans liep een slechte indruk op de jury te maken tegen zijn wil en macht. Daarom kwam de advocaat Pal- mieri naar Nederland en in samenwerking met mr. Roggeveen stelde deze vast, dat Adonis inderdaad slechts voor één ding bang was, namelijk voor de manier waarop hij terug zou gaan niet voor het terug gaan zelf. Mr. Roggeveen verzocht Pal- mieri daarna, zijn verblijf hier te verlengen hem te adviseren in het belang van zijn cliënt. Intussen was de procureur uit New Jersey, Ash, in Nederland gearriveerd om te trachten, Adonis' uitlevering te be spoedigen. Adonis is dus nu geworden tot twistappel tussen deze twee advocaten. De eerste wil hem helpen om als vrij man voor de jury te verschijnen, afgezien van zijn schuld of onschuld. De ander wenst hem gevangen terug te voeren en hem geboeid voor de jury te leiden, waarmee de schuldvraag reeds zou zijn beïnvloed voor er van een gerechtelijke procedure sprake was. Daar tussenin staat thans de Nederlandse justitie voor een moeilijke beslissing. Poli tieke factoren spelen er natuurlijk een rol in, al wil hiermee niet gezegd zijn dat de Nederlandse justitie zich daardoor zou la ten beïnvloeden. Een verzoek om uitleve ring is immers een diplomatieke, politieke geste, afhankelijk van politieke banden tussen landen. Maar voor Adonis betekent de eventuele beslissing recht of onrecht. Wanneer het nadeel van een jury rechtspraak ooit in een pijnlijk licht stond, dan is dat bij deze aangelegenheid wel. Hier dreigt namelijk een man, wiens schuld nog moet worden vastgesteld, psy chologisch veroordeeld te worden door een overigens volkomen legale en objectieve daad van Nederlandse zijde. Dat is het probleem dat het Nederlandse publiek moet interesseren en waarvan de ontwikkeling en ontknoping met grote belangstelling wordt afgewacht. Er zitten trouwens aan deze zaak nog meer interessante kanten, zoals het feit dat mr. Palmieri door mr. Ash is be schuldigt van het gebruik van valse voor wendsels om tot Adonis door te dringen, iets wat deze onder getuige van mr. Rog geveen ten heftigste bestrijdt. Verder zijn in Amerikaanse kranten verklaringen verschenen, afkomstig hetende van de Amerikaanse ambassade in Nederland, die nadelig voor Adonis waren, terwijl de ambassade ontkent ooit dergelijke ver klaringen te hebben afgelegd. In New Jersey zijn de gemoederen ten zeerste op gewonden, vooral in het vooruitzicht op de verkiezingen in November, waarbij de integriteit van verschillende politici met deze zaak samenhangt. Doch het zou te ver voeren, ook de Amerikaanse dessous van deze gedeeltelijk in Nederland op gevoerde tragedie uit de doeken te doen. LONDEN. (Reuter). Volgens het Brit se blad „Daily Telegraph" wordt de moge lijkheid van het openen van een lucht lijn tussen Londen en Moskou besproken door luchtvaartfunctionarissen. „Een dienst op Moskou zou mogelijk zijn, indien de Russen in hun vriendelijker hou ding volharden", aldus het blad. *pQoooocxxxxxx>oocooorooooo<^oc)OC7cx^ooofx-xvvyy)oryxxy<xyyyvv NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Licht tot half bewolkt met vannacht op de meeste plaatsen zware nachtvorst maar morgen overdag zachter dan van daag. Matige tot zwakke wind, van avond nog Noord-Oostelijk, morgen uit Zuidelijke richtingen. 11 April Zon op 5.53 uur, onder 19.30 uur. Maan op 4.40 uur, onder 16.40 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 10 April Hoog water: 0.34 er. 13.05 uur. Laag water: 8.15 en 21.07 uur. Zaterdag 11 April Hoog water: 1.38 en 14.00 uur Laag water: 9.26 en 22.02 uur.' 000000l':>::i0'~^-x-x^|COOOOOOCOCOOCOOOCCXOCCOCOOCCrvvv-»-v-Y-s-v~^v-y->.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1