Predikbeurten Bescherming kamerbewoners door de Huurwet onvolledig Melkinrichting „Velsen" in het goud Zie Boven: Kort en bondig is uitgerold Orloe is het ontstaan? Nel Oosthout onthulde toneelgeheimen Positie onderhuurders nog altijd zeer onzeker Venus-overgang, voor ons niet weggelegd ZATERDAG 11 APRIL 1 <5 IN DUIN EN KRUIDBERG Verdacht van winkel diefstal Debuut voor „eigen huis Dit woord: ZWAMMEN Wielrennen Emile Aerts overleden Scheveningse logger naar Katwijk verkocht De directeuren van de melkinrichting Velsen, de heren T. Struikmans en W. Fon tein, en de voltallige raad van beheer heb ben gisteren omgeven door tientallen bloemstukken in de vertrekken van Duin en Kruidberg een druk bezochte receptie gehouden wegens het vijftigjarig bestaan van het bedrijf. In de twee uur, die voor de receptie op deze feestdag waren uitge trokken, is niet veel gesproken maar het moet voor de directeuren en de commissa rissen een grote voldoening zijn geweest dat zo heel velen met hun komst en ge lukwensen blijk hebben gegeven unaniem vol lof te zijn over de bereikte resultaten in die halve eeuw. De enige, die een toespraak hield, was de heer J. Stienstra van de drie bedrijven van de Sierkan uit Den Haag, Hilversum en Amsterdam. Hij richtte speciaal het woord tot de heer D. Bus die van 1903 af president-commissaris is geweest en die nog altijd vol actie is. Hij herinnerde aan de moeilijkheden in het melkbedrijf van na de oorlog en prees de grote energie waarmee de heer Bus heeft meegewerkt aan de toekomst en verandering in het bedrijf: de combinatie. De heer Stienstra was er vast van overtuigd dat het ideaal, een centraal bedrijf voor Velsen en Bever wijk spoedig zal zijn verwezenlijkt. Als Zondag 13 April IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, bediening H. Doop, 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens, 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Helmstraat, 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. H. B. Kossen van IJlst. Oud-Katholieke Kerk, Zaterdag 19 uur: Algemene voorbereiding. Zondag 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Ves pers. Dinsdag en Donderdag 9 uur: Hei lige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 12.15 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst, 20 uur: Verlossings samenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. p. ter Steege van Santpoort, 19 uur: ds. Jörg van Apeldoorn, Jeugd dienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, geen opgave ontvangen. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootzijstraat, 10 uur: de heer W. Köne- man van Naarden. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. L. J. Mei- ners van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Zaterdag 19.45 uur: Wijkgebouw Torenstraat, Avondgebed. 10 uur: ds. L. Brink. Wijkgebouw Torenstraat, 10.15 uur: Jeugdkapel. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. G. J. van Kamp van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, H. Doop, 18.45 uur: Zangdienst, 19 uur: ds. E. Saraber van Voorschoten, Jeugddienst. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, doop, 19 uur: jeugddienst 1.1,v. ds. J. Wiersma. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. J. O. Norel. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: mevr. Olivierse. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur: ds. A. G. van Wijk van Alkmaar, 11.30 Zondagschool. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Maranatha, 10 uur: de heer J. H. van Oostveen van Voorburg, 17 uur: Evan- geliesatiesamenkomst. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst, o.l.v. luitenante W. K. v. d. Veen. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma, doop. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. F. Ober man van Rotterdam. De Toorts, 9 uur: ds. F. Keja van Stom- petoren. Kapel, 19 uur: dr. A. J. Rasker van Haarlem. Jeugdhuis, Doopsgez. Gem. 19.30 uur: ds. W. Veen. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. cadeau bood hij beide directeuren een bu reau aan met de belofte bij de opening van de nieuwe centrale fabriek het tweede kantoormeubel mee te brengen. Tot de grote groep van personen die hun geluk wensen kwamen aanbieden behoorden de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, de secretaris der gemeente, de heer J. Veenstra, de wethouder van Sociale Zaken de heer F. J. A. Strijbosch en namens het gemeentebestuur van Beverwijk, de wet houders N. Passchier en W. J. Vessies. Ook een van de oprichters van de fabriek, W. baron van Tuyl van Serooskerken, gaf blijk van zijn nog steeds levende belang stelling voor het bedrijf. Na afloop van het officiële feest ontvingen allen uit handen van een fikse welp van de padvinderij een melkglas ten geschenke. Hoe lang die schoolvoetbal nu al in Vel sen rolt, is niet precies na te gaan, maar dit zal zeker zo tussen de 20 en 25 jaar zijn. Toen er nog geen gemeentelijke sport terreinen waren, werden de wedstrijden gespeeld op de terreinen van Stormvogels en V.S.V., welker besturen ze altijd weer spontaan ter beschikking stelden van de éénhoofdige commissie". De heer Bremer kamp organiseerde toen het tournooi in z'n eentje. Na de bevrijding echter werd de animo zó groot, dat hij zich van de medewerking der heren Eriks en De Korte verzekerde en zo was het dit jaar ook weer dit drietal dat gezorgd heeft, dat de wedstrijden vlot verliepen. Maar dit vlotte verloop moet ook nog toegeschreven worden aan andere omstan digheden. In de eerste plaats natuurlijk aan het weer, maar naast de weergoden moet onmiddellijk Velsens gemeentebestuur ge noemd worden, dat via de persoon van de ambtenaar van de sport, de heer Smak man, alje medewerking verleent, waarom de commissie vraagt. Verder is de commissie veel dank ver schuldigd aan hen, die zich bereid ver klaarden wedstrijden te leiden. Er waren er onder de scheidsrechters, die „op een hol en een draf" om 2 uur de fabriek ver lieten, zich even vlug opknapten, om reeds om 3 uur een wedstrijd te leiden. Wat ook zeer op prijs gesteld wordt, is het medeleven van het onderwijzend per soneel der verschillende scholen met hun jongens. En voor een bijzondere sfeer bij de wedstrijden van de H.B.S.- en U.L.O.- elftallen zorgden de meisjes van die scho len: ze werden niet moe het sterke ge slacht aan te moedigen. En dan de ouders: tientallen hunner hebben net zo intens mee geleefd als de elftallen zelf. Zo behoort dit jaarlijks festijn weer tot het verleden. De commissie zelf vond de grootste beloning in de stevige handdruk van twee Beverwijkse knapen,welke hand druk vergezeld ging van de woorden: „Wel bedankt voor de prettige dagen, mijnheer!" Tenslotte vermelden we hier nog even de namen van de kampioenen: Afdeling B: Creutzbergschool. Afdeling C (winnaarsronde): Openbare U.L.O. (Beverwijk). Afdeling C (verliezersronde): Vakschool Van Gelder. Afdeling D (winnaarsronde): Elout van Soetewoudeschool. Afdeling D (verliezersronde): St. Adal- bertschool. Afdeling E (winnaarsronde): St.Liduina- school. Afdeling E (verliezersronde): Jan Ligt- hartschool. In totaal hebben 43 elftallen aan de wedstrijden deelgenomen, t.w. 4 in afd. B, 14 in afd. C, 7 in afd. D en 18 in afd. E. De Velsense recherche heeft gisteren een 27-jarige dame aangehouden in haar wo ning te Oud-IJmuiden. Zij wordt verdacht van diefstal van kleding ten nadele van een manufacturenzaak in Oud-IJmuiden. De verdachte is ingesloten. lOCOOOCOClCOOOCOCXXXXDOOOOCXXOCOCJOCOOOOCIOOOOOOOOOOOCOOOOC» De Stormvogels-aanhang zal morgen in „Schoonenberg" Kraak weer onder de lat zien, als de Enschedese gasten op bezoek komen en al houdt men alge- 1 meen het sportieve hart vast, er is een wakker vertrouwen in doelman Piet, die zijn interland-kansen zal proberen te vergroten. Er is nog meer nieuws in het veld te zien: Tol is onder dienst en de oud- internationaal Guus Drager komt voor hem in de plaats, maar aan de andere kant staat de jeugd gereed met mannen als Van der Velde, Van Vliet en Admi raal. Deze ontmoeting heeft van alle kanten ook buiten IJmuiden veel belangstelling gewekt en ze wordt voorafgegaan door een junioren-match met aan één kant de ploeg, die het kampioenschap in de wacht sleepte. Zwammen is een oud begrip, maar een jong woord dat uit het jargon der studenten in de gewone spreektaal is doorgedrongen. Een zwam is een spons, voos, zonder gehalte, die spoedig op zwelt en groot lijkt, maar in feite gener lei substantie bezit. Vandaar dat zwam men een uitstekend woord is voor: Kletsen, onzin praten, waardeloze be weringen uiten. In diezelfde zin ge bruikt men ook wel het woord bomen. Daarentegen is: een boom opzetten een wijze van gesprek voeren die op hoger peil staat. Ergens een boom over op- Zetten kan betekenen: ergens ernstig over praten. Maar met een eik, beuk of linde heeft deze boom niets te maken. Dat Zult u de volgende keer zien. Zij die vroeger al eens-kennis namen van Karei Capeks humoristische werkje „To neelgeheimen", zullen met mij nauwelijks hebben vermoed, dat deze vlot geschreven schetsen over het ontstaan van een toneel stuk, nog eens het onderwerp zouden zijn van een voordrachtsavond door Nel Oost hout. Want de strekking van dit boekje ligt toch wel op een geheel ander terrein dan bijvoorbeeld „Jeanne d'Arc", „Thomas Moore" of „De Krijtkring", stukken waar mee deze voordrachtskunstenaresse zich terecht een internationale vermaardheid verwierf. In „Toneelgeheimen" doet de in 1938 overleden Tsjechische auteur in de letter lijke zin een vermakelijk boekje open over de duizend angsten die een schrijver heeft uit te staan, wanneer zijn toneelstuk een maal ter opvoering is aangenomen. En een ieder, die zich wel eens aan het schrijven van een toneelstuk heeft gewaagd, zal in dit pretentieloze verhaal een gedeelte van zijn vroegere gemoedsstemmingen terug vinden. Het kan dan ook bijna niet anders, of Capeks waarnemingen moeten op eigen ondervinding berusten, want zijn wereld faam werd met het toneelstuk „R.U.R." verworven; een spel van de mechanische mens, waaruit het woord „robot" is ont staan. Verder werden ook in ons land van hem gespeeld „De witte ziekte" en „Moeder". Maar zijn ironische beschouwing is niet alleen aan de ongelukkige schrijver gewijd, ook de regisseur, de hoofdrolspelers, het technisch personeel en de kritiek worden in hun onderlinge samenhang bij de lezer ingeleid, waardoor deze een geenszins ver wrongen beeld ontvangt van alle perikelen, die zich op de weg van een toneelstuk kunnen voordoen, tijdens de lange expe ditie van schrijftafel tot voetlicht. Maar nimmer zijn mij de humor en geest van dit boekje zo duidelijk geworden als Vrijdagavond, toen ik het door Nel Oost hout hoorde voordragen. Niet alleen haar phenomenale geheugen maakt aanspraak op een eerlijke bewondering, maar vooral de manier waarop zij het toneel weet te vullen en daarbij beurtelings de optredende figuren ieder een geheel aparte gestalte verleent. Men ziet de vertwijfelde regis seur en de laconieke actrice voor zich en is maar al te gaarne getuige van de woede uitbarstingen tussen electrien en inspiciënt. Het publiek in de helaas niet geheel ge vulde zaal van het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan amuseerde zich dan ook kostelijk en liet door een langdurig applaus merken, dat het talent van Nel Oosthout op hoge prijs werd gesteld. Deze avond was georganiseerd voor de leden van „De Gieteling" en verving de toneelopvoering door „Tavido", die in Februari wegens de waterramp werd afge last. Maandag 13 April wordt de voordracht in het Kennemer Theater te Beverwijk herhaald, waarvoor Nel Oosthout van harte een volle zaal wordt toegewenst. En ook het publiek zal het zeker niet betreuren, door haar in de suggestieve sfeer van het toneel te worden betrokken. JAN VAN DAM Visserij-politiekruiser Deze maand wordt'Hr. Ms. fregat „Jan van Brakel" in dienst gesteld als visserij- politiekruiser. Iedere vogel bouwt zijn nest, een eigen huis is het allerbest. De vogels zijn er in dit opzicht beter aan toe dan een groot deel van het mensdom, dat bij anderen zijn intrek moet nemen. De woningnood en de huisvestingsvoorschriften dwingen daartoe. Aan de rechtspositie van deze personen, de kamerbewoners, zullen wij thans enkele be schouwingen wijden. De Huurwet beschermt de huurders tegen ontruiming. De ver huurder mag slechts in enkele gevallen ontruiming vorderen, onder meer indien hij het verhuurde dringend nodig heeft voor eigen gebruik en voorts, indien de huurder zich schuldig maakt aan wanbetaling, onbehoorlijke bewoning of ernstige overlast. Wat gebeurt er nu met de kamerbewoner, als de hoofdbewoner verhuist? Is de hoofd bewoner tevens eigenaar, van wie de kamerbewoner dus rechtstreeks heeft gehuurd, dan blijft deze beschermd tegen ontruiming. Van de zijde van de vertrokken eigenaar behoeft de kamerbewoner in dit geval geen ontruiming te vrezen. Wél kan er gevaar dreigen uit een andere hoek. Het gemeentebestuur kan namelijk de verhuurde kamers vorderen. Veel zwakker is de positie van de kamer bewoner, die onderhuurder is, omdat de hoofdbewoner geen eigenaar van het huis is, maar slechts huurder. Bij verhuizing van deze hoofdbewoner hangt het lot van de kamerbewoner aan een zijd-en draad. De Huurwet beschermt de onderhuurder niet tegen de eigenaar. Deze kan natuurlijk uit morele of andere overwegingen de onder huurder laten zitten en een huurovereen komst met hem sluiten, maar hij is daartoe niet wettelijk verplicht. De onderhuurder kan ook de dupe wor den van wanbetaling van de huurder. Bij grote achterstand kan de eigenaar ontrui ming eisen. In dat geval zal als de eige naar het wenst ook de onderhuurder het veld moeten ruimen, ofschoon hij wellicht zijn onderhuur steeds op tijd aan de huur der heeft voldaan. Blijkens het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer is door zeer vele Kamer leden gepleit voor een versterking van de rechtspositie der onderhuurder. Nu zovelen in den lande aldus deze leden als ge volg van maatregelen van de overheid wegens de grootte en samenstelling van hun gezin geen recht kunnen doen gelden op een zelfstandige woning en verwacht wordt, dat alle overtollige woonruimte wordt verhqurd, heeft de overheid ook de plicht de onderhuurder gelijke rechtsbe scherming te verlenen als de huurder. Vordering In haar Memorie van Antwoord heeft de regering er op gewezen, dat Burgemeester en Wethouders krachtens de „Woonruimte- wet 1947" bevoegd zijn de kamers van de onderhuurder te zijnen behoeve van de eigenaar te vorderen. Gewoonlijk zo luidt de Memorie van Antwoord zal de verhuurder (bedoeld is eigenaar) met de dreiging van die vordering op de achter grond bereid zijn met de onderhuurder, indien deze zich in het verleden als een behoorlijke huurder heeft doen kennen, 'n huurcontract te sluiten dan wel 'n huur overeenkomst aan te gaan met een derde onder beding, dat deze aan de onderhuur der een contract van onderhuur aanbiedt. Blijkbaar is de Tweede Kamer voor deze mooie theorie gezwicht. In de praktijk komt echter de hier bedoelde dreiging niet of slechts zelden voor. Het onder dak bren gen van grote gezinnen is immers het voor naamste probleem voor het huisvestings bureau. Daar is men dus maar al te blij, wanneer er een huis in zijn geheel leeg komt. Men bekommert zich .weinig over de onderhuurder, die maar elders inwoning moet trachten te vinden. De Huurwet beschermt de onderhuurder wel tegen de onderverhuurder, tevens huurder. De kamerbewoner wordt dus al tijd beschermd tegen de hoofdbewoner om het even, of deze eigenaar dan wel huur der is. Wij zullen echter zien, dat hiervan in de praktijk niet altijd even veel terecht komt. Overlast Het is alleszins redelijk, dat een kamer bewoner zijn recht op huurbescherming verliest, indien hij zich misdraagt. Veroor zaakt de huurder ernstige overlast aan zijn medebewoners of aan de verhuurder, dan kan deze ontruiming eisen. De kanton rechter te 's-Gravenhage heeft beslist, dat onder ernstige overlast, de verhuurder aan- XXXXJOOOOOOCOOCODOOCOOCOOOOOOOOOOOODOOOOOOOOCXXXXXXOOOOC* IN „Afscheid van Ve nus" bespraken wij (27 Maart) hoe Venus langzamerhand uit ons gezicht verdwijnt door dat zij, van de aarde af gezien, de zon nadert. Op 13 April zal Venus de zon passeren „in onder ste conjunctie": dit be tekent dat Venus dan tussen zon en aarde door gaat; dit zal echter voor ons onzichtbaar zijn doordat Venus te hoog aan de hemel staat hoger dan de zon name lijk. Maar op gezette tij den komt het vóór dat zon en Venus even hoog staan: men spreekt dan van een Venus-overgang. Tot mijn oprechte spijt zal ik dit verschijnsel waarschijnlijk niet kun nen aankondigen tegen de tijd dat het zichtbaar zal zijn; wij leven wat dat betreft in een ongun stige tijd. Het kan voorkomen dat men tegen de zonneschijf een donker vlekje ziet afsteken dat zich van een gewone zonnevlek on derscheidt doordat het keurig cirkelrond is en doordat het zich veel sneller over de zonne schijf verplaatst dan een echte zonnevlek. Dat vlekje is dan de planeet Venus, die zich op dat moment recht tussen de zon en de aarde bevindt. Men kan de situatie goed imiteren met zo'n balle tje dat aan een stuk elas tiek vastzit. Wij slinge ren het horizontaal rond op enige afstand voor ons gezicht. Dan komt het balletje van tijd tot tijd tussen onze hand en ons gezicht door. Als wij het goed doen, blijft het slingervlak precies hori zontaal en telkens zul len wij dan het balletje even tussen onze ogen en onze hand die het elas tiek vasthoudt, zien pas seren. Wij kunnen opdat mo ment zeggen: het balletje is nu „in conjunctie met onze hand" dezelfde uitdrukking die wij be- Zo bewee-gt zich Venus !de pijl geeft d-e richting aan) soms als een donkere vlek voor de zon lanigs. De pas sage over het midden van d-e zonneschijf duurt onge veer acht uur, meer Noor delijk en Zuidelijk natuur lijk korter. zigen als het over Venus en de zon gaat. Wij zien ddn planeet en zon in dezelfde richtingen. Nu zijn er twee soorten con juncties: één wanneer Venus zich juist aan on ze kant van de zon be vindt en één wanneer de planeet zich „achter de zon" ophoudt. In het laatste geval spreekt men van „bovenste con junctie", in het eerste geval (dat van 13 April dus) van „onderste con junctie": Venus staat ongeveer tussen de zon en de aarde. Maar zo lang dit woord „onge veer" in het spel is, zien wij er niets van; het ver schijnsel der onderste conjunctie gaat slechts zelden met een overgang gepaard. Dat gebeurt met tussenpozen van respec tievelijk 8, 122, 8, 106 en 8 jaren. De laatste keer dat men zo'n Venus- overgang op aarde heeft gezien was in 1882; de volgende overgang zal geschieden in 2004 u ziet dat wij in een slechte tijd leven! maar de daaropvolgende reeds weer acht jaar later, dus in 2012. Men gebruikte zo'n Ve nus-overgang vroeger wel om de afstand van de aarae iot de zon vasi te stellen door van twee uiteenlopende plaatsen op aarde Venus' positie legen de achtergrond van de zonneschijf te bepa len, een methode in prin cipe niet ongelijk aan die welke landmeters volgen. Maar men heeft tegenwoordig dit hulp middeltje niet meer no dig: er zijn betere me thodes. Niettemin blijft zo'n Venus-overgang voor wie het mag bele ven een boeiend ver schijnsel. G. v. W. gedaan, ook vallen: plagerijen over en weer tussen hem en de huurder, zodat aan de samenwoning een einde moet komen. Een geplaagde kamerbewoner zal dus verstan dig doen zich niet te laten verleiden tot tegenplagerijen. Hoe hij ook getart moge worden, hij zal het hoofd koel dienen te houden en zich moeten beheersen. Dat dit gemakkelijker gezegd dan gedaan is, zal wel niemand ontkennen. Wij zouden nu verwachten, dat een kamerbewoner, die zich correct gedraagt, in geen geval ont ruiming op grond van overlast behoeft te vrezen. Dit is echter een illusie. Het is immers in de praktijk gebleken, dat een kamerbewoner het aflegt tegen een hoofd bewoner, die zijn gezondheid in het geding brengt. Zo besliste de kantonrechter te Haarlem, dat onder ernstige overlast ook moet wor den begrepen het geval, dat een huurder, hoewel zich in het algemeen correct ge dragende, door zijn enkele aanwezigheid de in slechte gezondheidstoestand ver kerende verhuurder enerveert en zo zij het dan ook geheel buiten zijn schuld overlast berokkent. Gezondheid In dezelfde geest besliste de kantonrech ter te Rotterdam. Een verhuurder had er over geklaagd, dat de lege verhuiskisten wat lang in de tuin hadden gestaan, voor dat ze door de expediteur werden terug gehaald. Voorts beweerde hij last te heb ben van een kinderwagen in de kelder, als mede van het driejarig zoontje van de huurder, dat wat rumoerig zou zijn. De rechter stelde vast, dat deze feiten geen ernstige overlast in de zin van de Huurwet konden opleveren. Hij constateerde verder, dat de verhuurder en diens dochter uiter mate moeilijke mensen waren, die ten enenmale niet verstonden, dat men bij een samenwoning moet geven en nemen. De kamerbewoner daarentegen was de rechter voorgekomen als een buitengewoon rustige en bescheiden huurder. Hem kon geen enkel verwijt met betrekking tot overlast cf onbehoorlijke bewoning worden ge maakt. Toch werd hij tot ontruiming ver oordeeld, omdat elke opwinding voor de verhuurder, die aan aderverkalking leed, een gevaar voor zijn gezondheid zou op leveren. De huurder ging evenwel met suc ces in hoger beroep. Het vonnis van de kantonrechter werd door de rechtbank vernietigd. Deze overwoog, dat de ver huurder alleen dan een beroep op zijn lichamelijke en geestelijke structuur kon doen, indien daarin een min of meer aan zienlijke verandering ten kwade was opge treden. Hieromtrent was echter niets ge bleken. Voor de hoofdbewoner is het geen on verdeeld genot om anderen in zijn huis te hebben. Elke verhuurder heeft enige hin der van de inwoning. Een zekere mate van overlast is dus altijd onvermijdelijk. Ge lukkig zijn er hoofdbewoners, die alles in gcede harmonie met hun huurders trachten te regelen. Zij hebben doorgaans de minste last van de inwoning. De meeste last onder vindt de hoofdbewoner, die zich over alles en nog wat boos maakt. Indien zijn gezond heid daaronder lijdt, is dat aan zijn schuld te wijten en niet aan die van de kamerbe woner, die zich behoorlijk gedraagt. Dat de kamerbewoner desondanks het onderspit moet delven, is zeer onbevredigend. Aan de andere kant moeten wij toegeven, dat er gevallen kunnen zijn, waarin de toe stand van een ernstige patiënt tot ontrui ming noopt. Hier dient echter ten strengste tegen misbruik te worden gewaakt. In Brussel is op 61-jarige leeftijd Emile Aerts overleden, een der grote figuren van de wielersport in de periode 1919—1930. Hij nam met succes deel aan talloze wedstrijden op de baan en op de weg en behoorde tot de beste zesdaagse-renners van zijn tijd. Met Piet van Kempen (2), Sérès (2), Walter Rutt, Mac Namare en Rielens als partners won hij in totaal zeven zesdaagsen in Brus sel, Parijs en Berlijn. Voorts werd hij nog vier maal tweede en twee maal derde. Hij was een oom van Jan Aerts, de we reldkampioen bij de. amateurs op de weg in 1927 en bij de profs in 1935. PERSONENAUTO'S IN NEDERLAND AANTALLEN PER PROVINCIE Afgaande op door het C.B.S. verstrekte cijfers werd. het bovenstaande overzicht van de aantallen personenauto's, die in de verschillende provincies voorkomen, gemaakt. Hieruit blijkt wel zeer duidelijk hoe groot het aantal in de provincies Noord- en Zuid-Holland is. Het totaal voor geheel Nederland is bijna 173.000, ruim de helft is geregistreerd in Noord- en Zuid- Holland. In 1952 reden er ruim 15.000 auto's meer in Nederland dan in 1951. In dien men de aantallen auto's gaat splitsen volgens bouwjaren, blijkt dat het hoogste aantal wagens namelijk 33.000 uit 1950 stamt. De provincie Zuidholland staat hier bij ver boven aan. Hier rijden bijna 9000 wagens die in het jaar 1950 werden gefabriceerd. BINNENLAND Prins Bernhard is met zijn oudste twee dochters voor een weekeind naar Venetië vertrokken om de prinsessen een indruk te geven van deze stad en haar kunstschatten. Op het Texelse strand is een wrak aan gespoeld, dat vele jaren in zee moet hebben gelegen. De zeer zware balken waren met koperen bouten aan elkaar bevestigd, het geen er op wijst, dat het een zeer oud schip moet zijn geweest. Voor de Bescherming Bevolking zijn thans reeds .93.000 van de nodige 210.000 aan meldingen binnen gekomen. Een groot deel van het land is thans „bewerkt" en als af sluiting van dit eerste stadium komen ten slotte Rotterdam» Amsterdam, 's Graven- hage, Vlaardingen en Schiedam aan de beurt. Voor de Rotterdamse rechtbank werd gisteren zes jaar met aftrek geëist tegen de 53-jarige los werkman A. de M., die door de officier van justitie „een van de experts in valse sleutels" werd genoemd. Hem was ten laste gelegd, dat hij met deze hulpmid delen tal van verduisteringen had gepleegd, waarbij in totaal voor meer dan f 19.000 aan goederen verdween. Als stuk van overtui ging stond een zak met 243 sleutels op de groene tafel. In de maand Februari (24 werkdagen) produceerden de Nederlandse mijnen 1.006.200 ton steenkool tegen 1.107.700 ton in Januari (26 werkdagen). Van de 1.090.100 ton, die deze maand ter beschikking kwam voor binnenlands gebruik kwam 737.400 uit Limburg en 352.700 werd geïmporteerd, waaronder 244.700 ton uit Duitsland. De schoolkermis, die Zaterdag 4 en Maandag 6 April ten bate van het school fonds der mr. J. H. Thielschool gehouden is heeft een batig saldo opgeleverd van drie honderd gulden. De uitgeloofde pop werd gewonnen door de vijf-jarige Anja Koeman uit Haarlem. Inspecteur S. J. Buré, die na de be vrijding bij het Zandvoortse politiecorps in dienst trad, wordt benoemd tot comman dant van de gemeentelijke brandweer in de Haarlemmermeer. Ook te Zandvoort maakte de heer Buré zich op het gebied van het brandweerwezen reeds bijzonder verdienste lijk en sinds geruime tijd trad hij bij het Zandvoortse vrijwilligerscorps op als waar nemend commandant. In opdracht van de Ned. Hervormde Kerk is in het leven, geroepen de Stichting voor Practische Psychologische en Paedago- gische Arbeid. De stichting staat tevens ter beschikking van derden als adviserende in stantie. Zij zal zich bezig houden met be roepskeuze-voorlichting, opvoedingsvraag- stukken, personeelsbeleid en vormingsarbeid voor jeugdigen en volwassenen. Een en an ders zal geschieden in nauwe samenwerking met het Sociologisch Instituut van de Ned. Hervormde Kerk. In de hoofdstad vertoeft op het ogenblik de „schakelbeambte" (perschef) van Bloem fontein, Oranje Vrijstaat, de heer J. C. Pauw. Hij wil de Nederlandse industrie en nijver heid interesseren voor de voorgenomen ex ploitatie van onlangs ontdekte goudvelden. De heer Pauw bereidt tevens de reis voor, die een groep Zuid-Afrikaanse dansers van 2 Mei tot half Juni zal maken door ons land,- België en mogelijk enkele andere Europese landen. Ir. T. II. van Wisselingh is benoemd fot hoogleraar in de aanleg en exploitatie van wegen en de verkeerseconomie aan de Tech nische Hogeschool te Delft. Zaterdag 18 April zal in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam een jeugd- appèl worden gehouden, georganiseerd door de Internationale Christelijke Vredesbewe ging (I.C.V.B.). Prins Bernhard zal op dit appèl het slotwoord spreken. Opnieuw zijn twaalf Nederlandse vak lieden in de gelegenheid gesteld een jaar lang te werken in de Amerikaanse industrie en te studeren aan een aantal universiteiten aldaar. Zij zullen daartoe Maandag met de „Nieuw Amsterdam" naar de Verenigde Sta ten vertrekken. Het aantal ingeschrevenen aan de Technische Hogeschool te Delft loopt terug. Thans bedraagt het aantal ingeschrevenen 5063 tegen 5343 op dezelfde datum van het vorig jaar. De staatssecretaris voor de Midden stand, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft Vrijdag middag het nieuwe centrum der stichting ondernemersopleiding in het* kruideniers- bedrijf „Nijendal" te Driebergen-Rij sen- burg geopend. Op Ameland heeft gisteren een duin brand gewoed. Een oppervlakte van 30 hectare brandde af. Opgericht is de stichting „Jeugd Zee- verbond", die zich blijkens de stichtings- acte ten doel stelt er toe mee te werken „de Nederlandse jongeren lichamelijk en geeste lijk op hun maatschappelijke taak-voor te bereiden en hen zeebewust te maken". Zij tracht dit doel te bereiken door het op richten en in stand houden van zeekadet- corpsen, het organiseren van zeekampen en het geven van advies bij beroepskeuze. Voorzitter van het verbond is de heer A. Th. C. Schiebergen te Arnhem. De Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf heeft voor dit jaar de vacantie in de bouw vakken vastgesteld in de week van 27 Juli tot en met 1 Augustus. In tegenstelling tot het vorige jaar toen de vacanties waren ge spreid, is men thans weer overgegaan tot een gelijktijdige vacantie in het gehele land. Dit is hoofdzakelijk geschied op verzoek van de werkgevers. HAARLEM EN OMGEVING Maandag viert de heer M. F. Heems kerk, administratief employé bij de Erven F. Bohn N.V. te Haarlem, zijn gouden jubi leum bij deze uitgeverij. De Algemene Bond van Ouden van Dagen geeft op Maandag 20 April in gebouw St. Bavo in Haarlem een ontspanningsavond, waaraan meewerkt de muziek-, zang- en toneelvereniging „Musicorda" onder leiding van Ab Douwes. De extra voorstelling van elf uur 's morgens in de Poesjenellenkelder zal alleen doorgaan tijdens de Paasvacantie, in dien bij Haarlem-Lichtstad voor die voor stelling speciale aanvragen binnenkomen van groepen. De extra voorstelling van 14 uur blijft tijdens de Paasvacantie gehand haafd. De heer F. H. van Reenen te Haarlem is benoemd tot hoofd der Koningin Wilhel- minaschool te Haarlem. De heer J. Blom te Haarlem is per 1 September benoemd tot hoofd der te openen Elout van Soeterwoudeschool in Haarlem- Noord. Mejuffrouw G. van Eek te Amsterdam- Noord is benoemd als onderwijzeres aan de Dr. Kuyperschool te Haarlem. De assistent van 's Rijks belastingen J. de Beurs te Haarlem (invoerrechten en accijnzen) is benoemd tot hoofd-assistent- titulair. De heer A. Roddenhof, assistent van 's Rijksbelastingen te IJmuiden, is over geplaatst naar Haarlem (invoerrechten en accijnzen). De rederij „erven D. Jol" te Schevenin- gen heeft haar enige logger, de Sch. 365 „Drie Gezusters" met visserijgoederen ver kocht naar Katwijk aan Zee. Kc G dg rederij N. Parlevliet Jr.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3