Don Camillo en Peppone samen in „Thalia" Het „Requiem" van Verdi door HOV en „Zang en Vriendschap" in de veilinghal Agenda voor Beverwijk .Clowntje Rick De moordenaar „Taboe" Heemskerk De groente- en fruitmarkt in de afgelopen week Castricum Wijk aan Zee ZATERDAG 11 APRIL 1953 4 Postduivenhouders bespraken aanstaande seizoen WAARDIGE JUBILEUMVERRASSING VVD en Castricums Belang komen met één lijst Scheepvaart Voor de kinderen FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) In de nieuwe speel- week gaan Don Ca millo en Peppone, respectievelijk pas toor en burgemeester in een warmbloedige Italiaanse dorpsge meenschap elkaar op Thalia's witte doek te lijf met de spits vondige wapenen der overtuiging. „Het kleine leven van Don Camillo" heet deze heerlijke film voluit, zoals ze met een haast vol maakt gevoel voor humor is vervaar digd naar Guareschi's meesterlijke verhaal. Het is een blije film geworden, blij als de zon boven Italië, die ae hartstochten wel eens wat over de schreef brandt, maar tegelijkertijd ook de gemoedelijkheid uit de politiek puurt. Als dit alles gebeuren zou in een Neder lands dorp voorwaar het pleit zou met zeisen en mestvorken beslecht worden ten gunste van de pastoor, maar in Italië hoeft dat niet: Peppone, de knalrode burge meester waardeert in zijn hart zijn diep zwarte tegenstander Camillo evenzeer als de pastoor het hem doet en als er ge vochten moet worden, dan gaat dat met de klokken van de toren of het kruis, voetzoekers of de bediening van de Doop. Ook wel eens met de vuist, zodat het klokkenspel er van gaat lawaaien en nie mand meer weet hoe laat het is. Julien Du- vivier heeft er scherp de mogelijkheden tot profanatie in onderkend, maar ze overal met vaste hand omzeild. En dat maakt deze rolprent af en toe groots, want tegen over de betrekkelijkheid van het mense lijk streven, zowel op de kansel als achter de bestuurstafel wordt voortdurend de serene objectiviteit gezet van een hogere macht, die zelfs zijn liefhebbende zoon Camillo om de oren durft te slaan, omdat hij in zijn strijd tegen het communisme te ver dreigt te gaan. Fernandel speelt Don Camillo en hij brengt het er veel verder mee, dan ooit in zijn vroegere lachsuccessen: deze Fer- Peppone en Don Camillo broederlijk in de stal bezig de politieke twisten zijn een moment vergeten. nandel werd met Camillo meester van de wijze glimlach. Vooral in zijn contact met het communisme - overigens een goed aardige soort van rebellie, bedreven door mensen, die niet adders kunnen door hun materiële armoe, maar de moederkerk toch nog altijd in hun hart het veiligst vinden - is deze dorpspastoor groots en de daaruit voortgekomen scènes zijn stuk voor stuk juweeltjes vol glanzende facet ten der ironie. Waar het nevenverhaal van een jonge liefde de hoofddraad kruist, ligt de film beslist een trap lager, maar toch is ook daar Don Camillo een mense lijke herder, die van wanten weet en zijn pappenheimers blijkt te kennen. Don Camillo is een film met een ver kwikkend verhaal vol gecomprimeerde humor; als ge half kunt, moet ge deze „pastorale" zeker gaan zien. J. F. „Aladdin en zijn lamp" (R e x, Vrij dag t/m Maandag). Een Arabisch sprookje in technicolor laat de bezoeker van Rex de komende dagen mee genieten van ette lijke verrassende wendingen, vele lieftal lige dames en een zeer onsympathieke prins. Dan is er nog de aardige dief Alad din, die niet alleen vrij goed is in het zak kenrollen maar ook in het hartenbreken en kans ziet dat van de betoverende prin ses te veroveren. Dat gaat evenwel niet van een leien harem-dakje want de prin ses verzeilt zelfs op een slavinnenmarkt, waar smiespelende oude mannen zich om haar verdringen. Laat de gemene prins de prinses nu kopen en het tweetal gelieven daarmee van de wal in de woestijn hel pen. Aladdin evenwel heeft zijn lamp en een goede hand van schermen, zodat de moei lijkheden weer wat uit de weg getoverd worden. Tenslotte nog even een poosje cel lulair met zijn prinses en dan gaat de toe komst open met alle beschikbare perspec tieven. We hebben er van genoten, zoals men onbevangen genieten kan van een bont, onwaarschijnlijk verhaal uit een sprookjesboek. F. Woensdag draait in Rex de verfilmde opera „De bruiloft van Figaro" met als voornaamste attractie Mozart's wonder mooie muziek. In Beverwijk prolongeert L u x o r „Don Camillo". S.O.S kind vermist (Kennemer Theater), een knappe film, die dank zij een paar voortreffelijke regievondsten een vaak beklemmende spanning weet te wek ken. „Mule train" (W.B. theater) Dezelfde film draaide enige tijd geleden onder de titel „Singing Guus". Voor hen, die dit pro duct nog niet bewonderden: Een Wild-West film van het betere genre, waarin een gouddief het tot sheriff Weet te brengen en na allerlei emotionele gebeurtenissen er toch nog met het meisje van zijn broodheer tussen uit trekt. Spanning en humor zijn in ruime mate aanwezig. Vooraf draait een réportage van de titel- wedstrijd half zwaargewicht boksen van Randolph Turpin tegen Ray Robinson. Vrijdagavond hield de postduivenhou- dersvereniging „Assumburg" te Heemskerk in zaal Dam haar laatste bijeenkomst vóór het aanstaande vluchtseizoen een aanvang neemt. De voorzitter, de heer J. Koper, deelde mede, dat een brief is ontvangen van het bestuur van het district Noordholland van postduivenhouders-verenigingen, waarin meegedeeld werd, dat men zal trachten het ccntact-orgaan wederom te doen ver schijnen. Van het welslagen van dit plan hangt het af, of de tentoonstelling, die de vereniging deze zomer zou organiseren, kan doorgaan. De eerste wedstrijdvlucht voor oudere duiven zal worden gehouden op 21 Juni vanaf St. Quentin in Frankrijk; de jonge duiven vliegen voor het eerst op 19 Juli vanaf Vilvoorde in België. Jaarvergadering K.A.V. De Katholieke arbeidersvrouwen van Heemskerk hielden Vrijdagavond in zaal Kloes haar jaarvergadering. De secretares se mevrouw Van VeenDe Graaf deelde in haar jaarverslag mede, dat het ledental is vooruit gegaan; de kas vertoonde een batig saldo van 92,40. In het bestuur vond een verwisseling plaats doordat de presidente mevrouw BeentjesTjeertjes zich niet langer als zo danig beschikbaar stelde; in haar plaats werd mevrouw v. 't HoofSerdée be noemd. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: mevrouw v. 't HoofSerdée, presidente; mevrouw Van VeenDe Graaf, secretaresse; mevrouw PutBoom, pen- ningmeesteresse, en de dames PekelVan Lieshout, PekelDe Wildt en Beentjes Tjeertjes, leden. Bouw R.K. lagere school wordt aanbesteed Op Dinsdag 28 April zal ten gemeente huize te Heemskerk de openbare aanbe steding plaats vinden van de R.K. lagere school, die werd ontworpen door de archi tect N. Molenaar te 's Gravenhage. Feestavonden van ADO De sportvereniging ADO te Heemskerk organiseert de volgende week drie feest avonden, welke worden verzorgd door het „Kennemer cabaret". Deze avonden vinden plaats op Dinsdag 14 April voor de leden en genodigden; op V/oensdag 15 April voor de donateurs en op Donderdag 16 Maart voor belangstellen den. In het kader van zijn vijfjarig bestaan geeft het Beverwijkse Gemengde Zangkoor „Zang en Vriendschap" op Zaterdag 18 April een uitvoering van het „Requiem" van Giuseppe Verdi. Dit meesterwerk van deze Italiaanse componist was in Beverwijk nog niet eerder te beluisteren hetgeen niet te verwonderen valt, daar het zeer hoge eisen stelt aan een groot koor, een versterkt orkest en een viertal solisten. Fel-dramatische, imposante en ontroe rende koren, duetten en soli vormen een geheel, dat niet nalaat grote indruk te maken op de toehoorder. Neemt „Zang en Vriendschap" de vocale koren voor haar rekening, het instrumen tale gedeelte is in handen van de Haarlem se Orkest Vereniging, versterkt tot 58 man; zij voerde dit werk reeds meermalen uit. Voor de solo-partijen heeft men zich ver zekerd van de medewerking van Corry Bijster, Aafje Heynis, John van Kesteren en David Hollestelle, een viertal solisten, die tot de beste van ons land gerekend kunnen worden, die regelmatig voor de radio en elders in het land grote werken uitvoeren. Het geheel staat onder de be proefde leiding van Stephen Jansen. Als plaats van uitvoering is na rijp be raad gekozen de Grote Veilinghal aan de Breestraat, verbouwd tot concertgebouw, alhoewel het bestuur van „Zand en Vriend schap" van mening is, dat de ideale plaats voor de uitvoering een kerkgebouw zou zijn. Doch voor dit werk, dat een zo groot koor en orkest vereist is haast geen kerk ZATERDAG 11 APRIL Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „S.O.S. kind vermist". I.uxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Don Ca millo". W.B. Theater, 8 uur: „Mule Train". ZONDAG 12 APRIL Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.: Als Zaterdag. W.B. Theater, 2.30 uur: „Onschuldig ver oordeeld"; 4.30 en 8 uur: „Mule Train". te vinden waar een uitvoering mogelijk is zeker in Beverwijk niet. Kosten noch moeiten zijn overigens ge spaard om in de veilinghal de sfeer tc brengen, die voor de uitvoering van een dergelijk werk nodig is. BDG en het clubkampioenschap van Noordholland De eerste wedstrijd tussen de Beverwijk- se damclub en de damclub Ons Genoegen te Westzaan, zal in een gelijk spel 10-10 eindigen. Wegens het late uur moesten vijf partijen worden onderbroken. Beverwijk was met vijf invallers naar Westzaan ver trokken. In de wedstrijd DSTO-Wilnis is nog steeds geen beslissing gevallen. De win naar van deze ontmoeting vertegenwoor digt het district Amsterdam in de eind strijd. Bij een beslissing kan de wedstrijd tegen HDC te Den Helder worden vastge steld. MARKTBERICHT BEVERWIJK 10 April Spinazie 3257; sla 611; waspeen 1839; spruiten 50; radijs 8—12; prei 1841; rabar ber 820 witlof 1740; soep 1113; breek- peen 46; bieten 47. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt ons over het verloop van de groenten- en fruitmarkten over de periode van 3 tot 10 April het vol gende mede: „In de afgelopen week was er minder vraag naar onze bewaarproducten dan in de voorafgaande weken. Oost-Duitsland nam ook een hoeveelheid af welke belang rijk minder was dan vorige week. Rode kool werd voornamelijk geëxporteerd naar West-Duitsland, België en Frankrijk, ter wijl ook nog verladen werd naar Oost- Duitsland als onderdeel van de gesloten transactie met genoemd land. De noterin gen voor rode kool lagen tussen 7,en 12,60 per 100 kg. Naar Oost-Duitsland werd ook witte kool verladen, als onderdeel van de reeds eerder genoemde transactie. Engeland nam belangrijk minder witte kool af dan in de vorige verslagweek. Van het overige waren het hoofdzakelijk Oosten rijk, West-Duitsland, België en Frankrijk welke landen hoeveelheden van dit pro duct afnamen. De prijs waartegen witte kool werd aangekocht liep van 610,20 per 100 kg. Gele savoye kool noteerde f 6.5018.90 per 100 kg. Alleen West-Duitsland toonde in hoofd zaak interesse voor gele kool. Zwitserland nam een belangrijk kleinere hoeveelheid af. Spruiten worden practisch niet meer aan gevoerd, de partijen welke nog worden aangeboden gaan tegen redelijke prijzen van de hand. Witlof is nog steeds prijshou dend, bij noteringen van 0,49 tot 0,59 voor kwaliteit 1, en 45 tot 0,52 voor kwa liteit 2. Peen behoort tot de producten v/elke geregeld naar de West-zóne van Duitsland worden verladen. Ook België en Engeland namen peen af, hoewel in gerin gere mate dan West-Duitsland de noterin gen van peen liepen van 10 tot 17 per 100 kg. Mede door de vraag uit het buiten land ging de prei goed van de hand bij no teringen, welke liepen van 0,20 tot 0,37 per kg. In Venlo kwamen noteringen voor van 0,40 tot 0,55 per kg. Knolselderij deed naar gelang de grootte 0,32 tot 0,60 per stuk. De export-uien brachten tot 0,58 per kg op. Schorseneren deden in Venlo ƒ0,61 tot ƒ0,66 per kg. Voor het binnenland werd de andijvie aangekocht tegen ƒ0,31 tot ƒ0,39 per kg. De prijs voor de kropsla bewoog zich voor de eerste soort tuséen de 0,18 en 0,25 per stuk met uitvoer naar België en Duits land. Stoofsla noteerde 0,22 tot 0,32 per kg, de noteringen op de veiling Rotterdam lagen hoger en bedroegen 0,50 tot 0,65 per kg. Radijs geschikt voor export noteer de van ƒ0,11 tot ƒ0,18, voor het binnen land van 0,05 tot 0,12 per bos. Voor het binnenland en Duitsland werd de spinazie verkocht voor gemiddeld 0,35 tot 0,45 per kg. Rabarber deed 0,20 tot 0,33 per kg en raapstelen 0,05 tot 0,09 per bos. Bijna uitsluitend voor het buitenland be stemd waren de kaskomkommers. Sortering A noteerde 0,70 tot 0,89 per stuk. De af zet van het fruit verliep vrij regelmatig. De prijzen voor appelen trokken over het ge heel genomen iets aan." De V.V.D. in Castricum zal voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen, samen met de groep „Castricums Belang" één lijst vormen. De candidatenlijst is als volgt samengesteld: 1. J. Bollen Jr., 2. H. Veld huizen, 3. P. v. d. Woude, 4. G. W. Hooyer, 5. J. Bruinsma, 6. P. v. d. Touw, 7. mevr. Cadovius, 8. W. Husman, 9. L. Assenbroek, 10. P. Scholten. Van deze candidaten ma ken alleen de heren P. v. d. Woude en G. W. Hooyer deel van de V.V.D. uit; de an dere candidaten zijn allen van „Castricums Belang". Kerkdiensten in Castricum Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. A. J. Engels, van Zaandam. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. T. J. Ha gen van Lemerveld. Herv. Evangelisatie Ver., 10 uur: ds. J. v. d. Pol, van Weesp. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst artsen in Castricum wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door arts A. H. v. d. Werff, Bakkummerstraat 48, telefoon 428. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster J. de Reus, Jacob Catsstraat 19. De elf van Vitesse '22 Het Castricumse Vitesse '22 gaat Zondag op bezoek bij Kinheim en komt tegen de Velsenaren met het volgende elftal in het veld. Doel: KI. Zonneveld; achter: P. Kla ver en P. Beentjes; midden: P. Groot, N. Hollenberg en N. Lutte; voor: J. Borst, A. v. d. Valk, F. Twisk, H. Borst en G. Borst. Opstelling CSV CSV uit Castricum krijgt op eigen grond de strijd tegen DCG aan te binden. De op stelling van de Castricummers ziet er als volgt uit. Doel: G. de Heer; achter: A. Keesman en A. Docter; midden: H. Jacobs, C. Boot en H. Hartog; voor: E. Riethorst, H. van Diggelen, H. Veldhuizen, J. Duin- ker en H. Stolk. Bridgers telden de slagen De uitslagen van de op de jongste club avond gespeelde wedstrijden van de bridge club, Wijk aan Zee zijn als volgt: 1. heer en mevrouw Van der Aar 30 pnt.; 2. mej. Van Klaverende heer Groot 28 pnt.; 3. Heynis Dikkenberg 26'i pnt.; 4. heer en mevrouw Gertenbach 26 pnt.; 5. Pirovanovan de Elzen 26 pnt.; 6. SchoosBol 2514 pnt.; 7. Van KlaverenHandgraaf 21 pnt.; 8. Van der AarGeudeke 17 pnt.; 9. heer en mevrouw Var Son 16 pnt. Agenda voor Castricum en Uitgeest Corso-theater, Dorpsstraat, Castricum. Za terdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 14, 16.15 en 20 uur: „De schrik van de twee de compagnie". Maandag, Dinsdag en Woensdag iedere avond 20 uur: „Drei gende trommen". Bioscoop De Ooievaar, Uitgeest: Zondag 16 uur en Maandag 20 uur: „Achter de Missouri". Zondag 20 uur: „De vrouw van een ander". Adimda, 9 v. Pladju n. Bangkok. Agatha, 10 v. Makassar te Pladju. Alderamin, 9 te Rastanura. Aletta, 9 v. Pla-dju n. Penarug. Alnati, 9 te Montevideo. Alpherat, 9 v. Las Palmas n. Santos. Amsteldijk, 10 v. Galveston te Tampa. Aalsdij'k, 9 v. Halifax n. Boston. Alcyone, 9 v. Rotterdam n. Recife. Al'hen.a, 9 100 m. O. Recife n. Las Palmas. Arkeldijk, 10 v. Bremen te Rotterdam. Aalsum, 10 v. Alexandrië te Port Said. Amstelpark, 10 v. Halifax te Amsterdam. Annenkerk, 10 te Marrilia. Alchiba, 9 270 m. Z. St. Vincent. Alkaid, 9 380 m. Z. St. Vincent. Altmkerk, 9 v. Bremen te Hamburg. Alphacca, 9 490 m. O. Kp. Orange. Amerskerk, 9 420 m. ZO. Guardafui. Amstelveen, 9 800 m. W. Padang. Andijk, 9 600 m. W.NW. Flores. Bintanig, 9 v. Tarakan n. Soerabaja. Bonaire, 9 v. Port of Spain n. Paramaribo. Boschfontein, 10 te Marseille. Baarn, 9 680 m. ZW. San Miguel. Barendrecht, 9 550 m. O. Ceylon. Baud, 10 te Toga. Blijdendijk, 9 540 m. NO. Azoren. Breda, 9 220 m. O. ten Z. Jamaica. Caltex Leiden, pass. 10 Kp. Bougaroni. Caltex Nederland, 10 v. Sidon n. Rotterdam. Cistula, 10 te Pladju. Callisto, 9 330 m. N.NO. Flores. Ceram, pass. 9 Kp. San Antonio n. Antw. Clavelia, 9 600 m. NO. Barcelona. Cottica, 9 v. Amsterdam te Hamburg. Duivendrecht, pass. 9 Miami. Het liep al aardig tegen de datum, die voor alle kinderen iets héél bijzonders betekent: Sinterklaas! Ja, nietwaar, dat is een heerlijke tijd! Dan staan de étalages van de winkels vol mooie en prettige dingen, die je wel graag zou willen krijgen van de goeie Sint. Of niet soms? Zo was het ook in Speelgoedstad. En je begrijpt zeker wel, dat de jongens iedere keer, dat ze van school naar huis gingen, bijna geen winkel oversloegen. Voor al die aanlokkende étalages bleven ze even staan, om naar het prachtige speelgoed en andere dingen te kijken. Dan wezen ze elkaar al dat moois aan, met glinsterende ogen. Want bij zichzelf dachten ze erover, hoe fijn ze 't zouden vinden, als ze straks ook zoiets kregen misschien! Daar stonden ze weer. Voor een winkel met het mooiste speelgoed keken ze, en ze hadden haast geen ogen genoeg, om al die fijne dingen te bekijken. „Kijk eens, wat een prachtige trein!'*, riep Oepoetie. „Nou!", vond Bunkie. „Wat 'n mooie, grote locomotief, hè? Wat zal die fijn kunnen rijden!" „En die motorboot daar!", zei Rick. „Da's ook een mooie!" Zo wezen ze elkaar alles aan. Maar opeens keek Bunkie om, toen er een grote drukte ontstond. Delft, 10 te Antwerpen. Diemerdijk, 8 te Portland. Daler-dijk, 10 v. Hamburg te Bremen. Drente, 9 d'wars Port Soedan. n. Suez. Eos, 10 v. Napels te Algiers. Esso Rotterdam, 9 v. Antwerpen n. Aruba. Esso Den Haag, 12 v. Aruba 8 u. Hoek v. Holland verwacht n. Rotterdam. Edam, 9 450 m. N.NW. Azoren. Friesland (SSM), pass. 9 Finisterre. Friesland (KRL), 9 v. PenaOig n. Belawan. Farmsum, 9 v. Amsterdam te Vancouver. Gooiland, 9 v. San Franciso do Sul n. Itajai. Groote Beer, pass. 9 Lands End. Gaasterkerk, pass. 10 Ouesant n. Genua. Ganymedes, pass. 19 Vlissingen. Graveland, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Gadila, 9 520 m. O.ZO. Madras. Heemskerk, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Heelsum, 9,v. Charleston n. Amsterdam. Hathor, 10 v. Middel). Zee te Amsterdam. Helder, 9 440 m. Z. Kp. Race. Hestia, 9 v. Pto Cabello te Maracaibo. Indrapoera. pass. 9 Minicoy n. Aden. Ittersum, pass. 10 Malta n. Port Said. Ilos, 9 180 m. O.NO. Abaco Bahamas. Joh. v. Oldenbarnevelt, 9 v. Amsterdam n. Tj. Priok. Java, 9 te Genua. Kota Baroe, 9 v. Djeddah n. Aden. Kedoe, 10 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Kieldrecht, 10 v. Aden n. Suez. Kalimantan, 9 v. Tj. Priok te Belawan. Kertosono, pass. 9 ten Z. v. Kp. St. Vincent. Lissekerk, 9 v. Genua n. Port Said. Lombok, 10 v. Port Elizabeth te East London. Loenerkerk, 9 v. Rotterdam n. Calcutta. Laertes, 10 v. Indonesië te Liverpool. Lekkerkerk, pass. 10 Gibraltar n. Antwerpen. Leersum, 9 120 m. O. Kp. Hatteras. Lemsterkerk, 9 nog te Basrah. Luna, 9 dwars Oporto n. Algiers. Maasdam, 9 280 m. NW. Bermuda. Maasland, 10 te Rio de Janeiro. Mataram, 9 v. Belawan n. Singapore. Modjokerto, 9 v. Padang n. Tj. Priok. Maas, 10 v. Famagust-a te Lattakia. Mentor, 9 te Beyrouth. Malea, 9 490 m. NO. Kp. Orange. Meliskerk, pass. 9 Kp. Elba n. Aden. Merwede, 9 90 m. N.NW. Finisterre. Mitra, 9 380 m. O.NO. Curasao Nigerstroom, 9 v. Sassaridra te Monrovia. Noordam, 9 550 m. ZO. Kp. Race Oranjefontein, 9 dwars Madeira n. Southampton Oranjestad, 8 v. Aruba. Opbir, verm. lil v. Belawan n. Singapore. Orion, 9 v. Amsterdam te Hamburg. Prins Fred. Hendrik, 11 Montreal verwacht. Prins Willem III, nacht 9-10 v. Hamburg naar Rotterdam. Poseidon, pass. 10 Martinique n. La Guaira. Prins Fred. Willem, 9 v. Hamburg te R'dam. Prambanan, 9 v. Belawan n. Samarinda. Prins Joh. W. Friso, 9 700 m. O.NO. Kp. Race. Prins Maunts, pass. 10 eil. Anti Costi. Prins Willem V, 9 960 m. O.NO. Kp. Race. Radja, 10 te Hamburg. Raki, 10 te Tj. Priok. Roebiah, 6 te Seattle. Rijndam, 10 6.40 u. v. Le Havre 11 3 u. Rotter dam verwacht. Riouw, 9 390 m. Z. Kp Race. Ruys, 9 300 m. ZO. Diego Garcia. Rijnland, 9 490 m. N. St. Paulsrock. Saparoera, 9 te Accra. Stad Maastricht, 10 v. Sluiskil te Rotterdam. Stad Schiedam, 10 v. Middlesbro te Immingham. Schie, 10 v. Kingston n. fort au Prince. Stad Breda, 10 v. Liverpool n. Halifax. Stad Maassluis, 10 v. Glasgow te Narvik verw. Stad Vlaardingen, 13 v. Narvik te Rotterdam of Vlaardingen verwacht. Scherpendrecht, 9 330 m. NW. Paramaribo. Schiedijk, 9 260 m. ZW. Kp. Sable. Siberoet, 10 te Makassar. Sommeisdijk, pass. 9 ten N. v. Derna. Stanvac Pendopo, 10 te Sebarok. Stanvac Talang Akar, 10 v. Haiphong te Sin gapore. Sumatra, 9 390 m. O. Ceylon. Ternate, 9 v. Soerabaja n. Makassar. Titus, 9 v. O ran te Tunis. Tosari, 9 21.50 u. v. Suez n. Port Said. Triton, 9 v. New York n. Ciudari TrujilHo. Taibian, pass. 9 Brothers n. Colombo. Tankhaven II, 9 v. Tj. Uban n. Sungeigerong. Tankhaven III, 9 170 m. ZW. Kp. Cambodia. Tjibantjet, 9 v. Hongkong n. Tj. Priok. Tongkol, 9 v. Singapore n. Indragiri. Van Outhoorn, 9 v. Balikpapan n. Kota Baru. Van Riebeeck, 10 v. Tj. Priok te Singapore. Van Riemsdijk, 10 v. Semarang te Soerabaja. Veendam, 9 330 m. ZO. Kp. Race. Westerdam, 9 480 m. N. ten W. Flores. Westland, 8 v. Rio de Janeiro n. Ilheos. Willem Barendisz, 9 540 m. Z.ZO. Kp. Palmas. Willem Ruys, pass. Socotra n. Port Said. Weltevreden, 13 16 u. Hoek v. Holland verw. Willem Ruys, pass. 10 Guardafui n. Port Said. Waterman, 11 17 u. Hoek van Holland verw. Willemstad, 9 v. Cristobal te Amsterdam. Waterland, 12 v. Buenos Aires te lJmuiden verwacht. Winterswijk, 9 520 m. W. Flores. IJsel, 9 v. Calamata n. Alexandrië. Zonnewijk, 9 v. Baltimore te Kaapstad. KLEINE VAART Atlas, 9 te Lissabo-n n. Barcelona. Albergen, 11 v. Requejaoa te Calais verw. Bab-T, 8 v. Cork n. Swansea. Beekebergen, 10 Bastia n. Southampton. Bornrif, 10 v. Par n. Calais. Brem, 11 v. Antwerpen te Lissabon verw. Brinda, 9 v. Vlissingen n. Middlesbro. Caland, 9 v. Nantes te Bordeaux. Catharina, 10 v. Loriënt te Antwerpen. Claes Compaen, 9 te Port Talbot. Cornelis b, 12 v. Windau te Rotterdam verw. Douro, 10 v. Rotterdam n. Amsterdam. Deni, 10 te Liverpool. Gaasterland, 10 v. Goole te Harlingen. Hagno, 9 v. Belfast te Dublin. Hast V, 9 v. Dover n. Guernsey. Heemskerk, 10 v. Basse Indre n. Rotterdam. Henrica b, 10 v. Hamburg n. de Humber. Henriëtte, 9 te Antwerpen. Ilias, 9 te. Kopenhagen n. Amsterdam. Ingeborg, pass. 10 Kiel n. Holtenau. Leemans, 9 te Bilbao. Leuvehaven, verm. 10 v. Antw. n. Kopenhagen Lydia, 12 v. Newport te Rotterdam verw. Larix, 9 v. Nantes n. Requejada. Midsland, 9 v. Leith n. Grangemouth. Mies, 10 v. Antwerpen n. Kalmar. Myfem, 10 v. Manchester te Glasgow verw. Nettie, 9 te Stockholm. Nottingham, 9 v. Harlingen te Goole. Oise, 9 v. Rouaan n. Rotterdam. Oleum, 9 v. Middlesbro n. Southampton. Olivier van Noort, 8 v. Bonifacio n. Belfast. Peter, 9 v. Lyndlane n. Rouaan. Prior, 10 v. Waterford te Liverpool. Ponza, 9 v. Newport Mon n. Fowey. Rose Marie, 9 v. Malmö te Helsingborg. Saba, pass. 10 Vlissingen. Silvaplana, 9 v. Falkenberg n. Gothenburg. Silvretta, 9 v. Warnemuende. Sirius, 9 v. Du:mker'ken te Londen. Soemba, 10 v. Barry te Huelva. Suriname, 9 v. Vlissingen. Timor, 9 v. Rotterdam te Dublin. Tromp, 9 v. Stettin n. Newcastle. Trompenburgh, 9 v. Stockholm n. Norrkoping. Vindicat Atque Polit, 9 v. Bl.yth n. Hamburg. Vrouwepolder, 9 v. Rotterdam te Oporto. Wilpo, 9 v. Sevilla n. Setubal. Willem Barendsz, 11 v. Casablanca te Berwick. SLEEPVAART Loire met Novio Magum pass. 9 St. John naar Kuwait. Noordzee, 9 70 m. N. Kp Bojador. Oceaan, met Hercules en James 9 t.h.v. Mas- sawa. Oostzee, 9 te Aden teruggekeerd. 29) Men vertelt me, dat mijnheer Ségan weer vertrokken is? Ja, Monseigneur. Wat vind ik dat vervelend. Ik had hem graag willen spreken! Ongelukkiger wijze heeft mijnheer Pastoor er zo op aan gedrongen met hem de vespers te zingen, dat ik niet heb kunnen weigeren! Ik dacht'dat mijnheer Ségan wel tot vijf uur werk zou hebben! Ja. Maar hij had haastExcuseer mij. Op het halfdonkere plein gingen juist de electrische lantaarns alle tegelijk bran den. Hun plotselinge schijnsel onthulde de brigadier een groep levendig discussiëren de mensen, op dertig meter van de gendar merie. Hij verliet Monseigneur en liep op die mensen toe. Wat is er? Een /soldaat, aan wie men de zaak van vanmorgen vertelt, brigadier, zei een vrouw. Hij komt uit Ligny om u te spre ken. Zo? Wat wil hij? De groep week uiteen voor een jonge soldaat met eén fiets aan de hand. Godard wist niet wat hij zag, zijn ogen werden groot: Was u dat die vanmorgen in het voorbijgaan „brand" hebt geroepen? Ja, brigadier, zei de jongeman met een brede glimlach. Maar Godard fronste ziin wenkbrauwen: U had wel eens kunnen stoppen van morgen, toen ik het u toegeschreeuwd heb! Ik heb het niet gehoord, brigadier. Zo is het nou altijd! zei een spotten de stem. Als je een agent een dienst wilt bewijzen, mijn vrind, ben je er zeker van afgesnauwd te worden.Heb er maar geen spijt van! Dat zal een lesje voor je hele leven voor je zijn! Godard herkende Jan Klaassen. Hij haalde zijn schouders op, draaide zich om terwijl hij zei: Volg me! De soldaat ging erg geïntimideerd achter hem het bureau binnen. En? zei Godard. Het scheelde niet veel of men had u door alle veldwachters uit het Departement laten opzoeken! De rechter van instructie is net vertrokken. Ik zal naar Chartres moeten telefoneren Wat deed u om kwart voor zeven op de fiets op straat? Ik kwam uit Chateaudun waar ik in dienst ben. Ik heb vierentwintig uur ver lof orn naar Ligny te gaan, waar mijn moeder woont. Maar ik heb eerst de verlo ving van een kamergenoot gevierd. Dat heeft de hele nacht geduurd. Hij had een goedig, rond boerengezicht. De toon van de brigadier werd minder streng: Mijn compliment! Als u feest gaat vieren, doet u het goed! De knaap vond zijn glimlach terug. Zodat u, vervolgde Godard, tegen kwart over zessen op weg bent gegaan? Zes uur, brigadier, daar het nog don ker was en men dus niet zo hard kon rij den. En ik was ook wat slap op mijn be nen. Ik was wat in de war, omdat ik dacht dat miin moeder, die me verwachtte, zich bezorgd zou maken. Toen het wat lichter was, heb ik er de spurt ingezet! Ik wilde thuis aankomen, voordat zij de koeien ging melken, begrijpt u? Goed! U bent hier om kwart voor ze ven langs gekomen. Hebt u de ontploffing gezien? Of ik hem gezien heb! Dat zou ik wel denken! Gezien en gevoeld! Ik was juist bij de eerste huizen aangekomen. Plotseling, boemm! Een raam, dat als een granaat uit elkaar vloog, luiken, die open barstten en een grote vlam, die opsteeg! Ik was op nog geen twintig meter, ik ben er maar net aan ontsnapt! Was er niemand anders op straat? Niemand! Dat was raar, dat verzeker ik u! Ik stond er verstomd van. Ik zei te gen mezelf: „Hoe kan het dat men daar binnen niet roept? Het huis zal wel on bewoond zijn!" Vlak daarop zag ik op het muurtje onder het raam de gasmeter, net zo een als wij thuis hebben: „Verdikkie, zei ik bij mezelf, de meter staat open! Het gas brandt!" Hè, zei Godard met wijdopengespalk- te ogen. Dus, floep! Ik heb hem dichtgedaan. Toen heb ik zo hard ik kon, geroepen „Brand, Brand!" en ben ik er vandoor ge gaan. Ik wilde niet wachten tot buren me een verklaring kwamen vragen of me zelfs zouden opeisen om voor brandweerman te spelen.Ik was met verlof, nietwaar? Hebt u de kraan van de meter geslo ten? Bent u daar zeker van? riep Godard uit. Wis en waarachtig' Is dat dan niet het eerste wat er gedaan moet worden? Toen ben ik het hele dorp doorgereden, steeds maar „Brand!" roepend. U zoudt hebben kunnen blijven om te helpen blussen! Als ik vermoed had, dat er iemand in dat huis was, ja! Maar geen schreeuw, niets! Ze waren allebei al dood. Dat heeft men mij verteld. En ook dat de Justitie er niets van begrijpt. Wie heeft dat gezegd? De molenaar.... Maar nietwaar, ik wist dat op dat ogenblik niet! En ik begin het klappen van de zweep te kennen! Als een infanterist ergens heen gaat trekt iedereen hem aan zijn jasje.... Alsof hij inplaats van met verlof te zijn er is om brandweer te spelen, een koe uit de mod der te halen, het gemeentehuis weer op te verven of de weegschaal te repareren.... Hij is het knechtje van iedereen, die in de gemeente een handje geholpen moet wor den! Goed! zei Godard. Ik zie het. Daarom bent u er vandoor gegaan, toen ik u riep? Ik heb u waarschijnlijk niet gehoord. Maar mijn moeder heeft tegen me gezegd: „Als het een misdaad is, zoals men zegt, moet je aan de veldwachter van Courty gaan zeggen, wat je gezien hebt. Misschien heb je wel recht op een beloning". Dat heeft me tot een besluit gebracht. Een beloning? zei de brigadier. Waar voor een beloning? Wel, van de verzekeringsmaatschap pij of van de eigenaars. Als de gaskraan was opengebleven, had het huis wel ver der kunnen afbranden. En u bent er zeker van, dat er nie mand met u op straat was? Absoluut! Dat maakte zelfs een zon derlinge indruk op me, dat raam, dat knet terde, zonder dat iemand in de omgeving ook maar een vin verroerde. Ik aarzelde zelfs eerst even om „Brand!" te roepen. Het kwam me ongepast voor. omdat dat iedereen zou wekken! Nou.... dat is sterk! dacht de bri gadier hardop. Maurice Lefort had de meter dus wel gesloten gevonden? Iedereen was er van overtuigd dat hij loog. En die middag Godard wist dat door de griffier had hij zonder het geringste bezwaar toegege ven, dat de meter open was, wat onjuist was! Men had hem een valse waarheid la ten bekennen! Denkt u dat ik een beloning zal krij gen, brigadier? zei de jonge soldaat, van het ene been op het andere wiegend. Ik weet er niets van. Maar geef mij toch uw naam en adres. U had echter wel vroeger kunnen komen! En mijn verlof dan? Ah, als het niet voor de bewoning was! Liever dan hier te komen om me te laten afsnauwen zou ik tot morgen gewacht hebben en u een briefkaart gestuurd hebben! Geen brutaliteiten, alstublieft! brom de Godard. Bij wijze van beloning gaat u me toch niet in de nor stoppen, wel? Als ik dat ge weten had! U kunt er op rekenen, dat ik het een volgende keer niet zal zijn, die de meter afsluit, zelfs al zag ik een kathe draal in brand staan! Niks hoor! Na het vallen van de avond was de rust in Courty teruggekeerd. Iedereen was weer naar huis gegaan en leverde onder de lamp commentaar over de komst van het Parket en de indruk die „die Heren" op hem nadden gemaakt. Wat een boeiende Zondag, waarop men zich geen ogenblik had verveeld! En het drama zou geduren de een maand of twee stof opleveren voor gesprekken; geestelijk brood op de plank. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6