Vier weken lang is Santpoort in April en Mei de plaats van feest en sport Velsens cultureel leven in de komende week „Het politieke leven onder tucht van Gods woord" de Heemskerks hervormde predikant met emeritaat F Visserij -varia Old Clothes Mew "Brieven aan de redactie „De Gheseïlen van de Spelenkomen naar de ruïne van Brederode B. Dukel van DC IJ leidt in de finale Mr. G. E. van Walsum sprak 11 Competitiewedstrijden voor politiehonden NESTOR CLASSIS KAARLEM GAAT HEEN Oiïï de Kennemer-damtitel Waterloo naar Heemstede Verre reizen voor IJ mond-handballers ZATERDAG 11 APRIL 1955 SANTPOORT wil over enkele weken gaan bewijzen dat het twaalfduizend personen tellende dubbel-dorp niet alleen een forensenplaats is maar ook als vacantie- centrum nauwelijks voor menige andere plaats in Nederland onderdoet. De algemene winkeliersvereniging A.W.S. zal binnenkort een geïllustreerde folder van bijna twintig pagina's uitgeven, waarbij het accent zal vallen op Santpoort als geheel. Maar daar zal het niet bij blijven. Van 27 April tot einde Mei, gedurende vier weken, zal Sant poort vervuld zijn van feesten, wedstrijden, openluchtspelen, filmavonden, wieler ronden, dagen voor de jeugd en de vrouw, buitenlandse avonden en meer van dien aard en tot besluit een groots vuurwerk. Om hiertoe te komen hebben de bestuur ders van vijf verenigingen zich eendrachtig om de tafel gezet en waren de plannen gisteravond al zo ver gevorderd, dat men bij het zien van het voorlopig programma niet zal kunnen beweren dat het de organisatoren aan lust en activiteit ontbreekt. De Hoofdstraat zal als een. geheel worden verbouwd tot een Oud-Hollandse winkelstraat, waar gedurende vier dagen een gezellige braderie zal worden gehouden. Uit de Vereniging Santpoorts Bloei, de Harddraverij -vereniging, de Algemene Winkeliersvereniging, de Oranjevereniging en de Vereniging tot het houden van Na tionale feestdagen werd al enige tijd gele den een centraal comité gevormd, dat het initiatief moest nemen om Santpoort meer bekendheid als vacantie-oord te geven. Met deze uitgebreide reeks feestelijkheden zal de verschijning van de Santpoortse folder op aantrekkelijke wijze gepaard gaan. Santpoort ligt niet voor niets zo ideaal dicht bij de grote steden, bij dc polders en de bollen, bij duin en strand en havens. Ruïne verlicht Het zal beginnen met de verlichting van enkele bezienswaardigheden in de gemeen te. 11e ruïne van Brederode zal worden verlicht met floodlight, zodat het ook bij avond voor velen een aantrekkelijk punt zal gaan vormen. Ook het Zwitserse Huis en de vijver en de molen „De Santhaes" zullen met schijnwerpers en tientallen lampen worden omringd. Voor de week van 27 April tot en met 2 Mei zijn voor elke dag de festiviteiten al bekend. Het werd een aaneenschakeling van interessante gebeurtenissen. Op 27 April zal een projectietoestel in het Bur gemeester P.ijkenspark worden opgesteld om een filmavond te verzorgen. De bloem bollenfilms zullen hierbij niet worden ver geten. De wielerronde van Santpoort, waarvoor al vele bekende renners hebben ingeschre ven zal de volgende dag, 28 April worden verreden. De zelfde avond zal men weer naar het park kunnen trekken om een openluchttelevisieavond bij te wonen. Voor de dag van 29 April zal getracht worden turndemonstraties te doen verzongen door de Velsense turnverenigingen. De avond zal worden opgeluisterd door een groep keurturners en het orkest van de Haar lemse postfanfare „die Alpenjager". Het programma van de Nationale Feestdag blijft natuurlijk onaangetast. Op zich zelf vormt deze dag een van de hoogtepunten. Voor de eerste dag van de maand Mei ko men ruiters en paarden naar het Rij'kens- park voor het geven van vele demonstra ties. Br zal een ruiter zijn te zien die het onmogelijkste met zijn paard uithaalt. Acrobaten, of beter gezegd mannen, die een hogedraadnummer verzorgen, koenen op 2 Mei met hun fietsjes, vuurwerk en andere producten. Braderie en openluchtspel Voor de maand Mei staat het program ma nog niet geheel vast maar op papier staat al heel wat opgetekend. Daar is dan in de eerste plaats de braderie in de Hoofdstraat. De étalages van de winkels in de oud-Hollands ingerichte en geïllu mineerde straat zullen worden aangepast bij de braderie. En de nodige gezelligheid zal er vast niet ontbreken. Een Sant'haes- puzzlerit voor berijders van motoren, brommers en fietsen en de bestuurders van auto's zal alle aandacht vragen. Iets aparts ook vlak na de oorlog al geschied zal op de ruïne van Brederode zich afspelen. De „Gheseïlen van de spe len", een beroepsgezelschap, zullen in en om de ruïne abele „ernstige" spelen opvoeren tijdens twee avonden. De stuk ken zullen worden gespeeld in het oud- Nederlands en natuurlijk zullen de oor spronkelijke klederdrachten niet ontbre ken. Die oude sfeer van vervlogen tijden zal daar onder het blad van de kastanje bomen voor een ieder kunnen herleven. De ballonwedstriiden uit vroeger jaren hebben ook nog verscholen gezeten in het hoofd van enkele organisatoren, want ook dit festijn voor de jeugd is niet verge ten. Het gaat er om welke ballon het ver ste komt. Muziek zal er voldoende te ho ren zijn, want een muziekfestival voor harmonie- en fanfarekorpsen zal worden uitgeschreven. Voor de wandelaars is een speciale wandel-sportdag uitgestippeld met een tocht langs de bezienswaardigheden. Op een grootscheepse wijze zal er op een van de avonden in Mei worden gegoo cheld. Het gezelschap Nas uit Amsterdam ze noemen zich ook wel de Magische Kring komt met een autobus vol tover- A DVERTEN TIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel. 4886 Aan de eerste ronde van de competitie afdeling Noordholland der Koninklijke Nederlandse Politiehond Vereniging nemen honden deel van de dresseerclubs Haarlem, Spaarnestad en Zuiderhout uit Haarlem; Volharding, Insulinde en Westerkwartier uit Amsterdam, Wilskracht en Geduld en Westerhout uit Beverwijk, Kent u zelf uit Santpoort en O.B.K. uit IJmuiden. Deze wedstrijden worden gehouden op de Zondagen 12 en 19 April en 10 Mei op het terrein van O.B.K. achter het zwembad „De Heerenduinen" te IJmuiden en op de Zondagen 26 April en 3 Mei op het terrein van Wilskracht en Geduld te Beverwijk, en beginnen 's morgens om 9 uur. meester. spullen naar het Rijkenspark. De sport liefhebbers krijgen ook een kans. Voetbal, athletiek, hockey en-ga-zo-maar-voort wedstrijden worden gespeeld op een spe ciale sportdag. Ook de verpleegden van het Provinciaal Ziekenhuis wensen een steentje bij te dra gen. Zij zullen onder leiding van dokter Fijn van Draat een openluchtspel opvoe ren. Gezien het succes van de vorige op voering belooft dit wel een heel bijzondere avond te worden. Indonesische avond De Indonesische inwoners van Velsen zullen in het Burgemeester Rijkenspark een Indonesische avond verzorgen. Na af loop verzorgen zij ook de Indonesische eet- avond. In die edhte sfeer van het Indone sische land zullen zij de bami en nassi bereiden en opdienen. Voor de plaatselijke Velsense jeugdorganisaties is voorts aam een jeugddag gedacht, desnoods met mede werking van afdelingen uit de omliggende plaatsen. Of er modeshows komen is nog niet te zeggen maar de dag voor de vrouw zal een ferme belevenis worden, die wordt voorbereid door de vrouwenbewegingen. De bekende spreker dr. Paul Julien zal tijdens een openluchtbiieenkomst op een van de Mei-avonden een lezing houden over Afrika. In deze eerste serie vam feesten en wed strijden schuilt natuurlijk een machtige verzameling aan onderwerpen voor foto's. Dat heeft de commissie ook begrepen en daarom zal een fotowedstrijd worden uit geschreven. Onderwerp: „De feestelijk heden in Santpoort". Als sluitstuk van al het feesten zal op Tweede Pinksterdag op de terreinen van Velserbeek een groot vuurwerk worden afgestoken. De organisa toren zullen ook trachten een tramtreintje te laten rijden van Haarlem-Noord naar Santpoort. Deze actie van de Santpoortse vereni gingen mag zeer zeker worden gezien als een belangrijk werk voor de plaatselijke gemeenschap. Duizenden zullen ongetwij feld naar Santpoort komen om daarmee een vergeten plaats te ontdekken. Een ver geten plaats, die binnen enkele jaren voor het volgende jaar staat een nog veel groter plan op stapel kan uitgroeien tot een flank vacantiecentrum. Dat is de wens van de organisatoren en wie mocht durven beweren dat Santpoort daarvoor niet geschikt is zal al vlug de cijfers onder ogen krijgen; twee honderd bedden. De folder en de begeleidende feesten zullen er voor moeten zorgen dat het kaartje pen sion, evenals in Zandvoort of op Texel, voor de lente in het volgende jaar is ver dwenen. Alle verenigingen, organisaties en be langhebbenden, aie willen medewerken kunnen contact opnemen met de heer W. E. Lidmeijer, Burgemeester Enschedélaan 34 te Santpoort. N DEURNE bij Helmond beklom bijna 40 jaar geleden een jong predikant de kansel voor zijn intreê-predikatie: ds. B. ter Haar Romeny. Het was 18 Januari 1914. Op 1 Mei 1953 gaat dominé Ter Haar Romeny de nestor in de classis Haar lem der Nederlands Hervormde Kerk met emeritaat. Tussen die Januaridag in Deurne en de eerste Mei van straks ligt een bewogen ambtstijd. Mevrouw heeft die veertig jaren op haar manier geboekstaafd: in een lange, kleurige borduurlap, die loopt van Deurne via Engelen, Gennep, St. Michielsgestel en Kruiningen naar Usselo en Heemskerk. Maar ze heeft in dat naaldwerk weinig kunnen leggen van de moeilijke jaren, die ds. Ter Haar Romeny achter de rug heeft en die hem naar zijn eigen woorden slechts dichter naar het geloof hebben gedrongen en hem de genade van zijn ambt te dieper hebben doen voelen. Geboortig uit het Friese plaatsje Mar- rum, waar zijn vader ook predikant was, heeft ds. Ter Haar Romeny het Amers- foortse gymnasium doorlopen, om daarna theologie te studeren in Utrecht en in dezelfde domstad als hulpprediker de la tere minister professor Slotemaker de Bruine bij te staan. De professor werd ook zijn bevestiger in Deurne. Vijf jaren heeft de jonge predikant daar gestaan midden in de gisting van een nieuwe, strijdbare groep, die figuren als Henriëtte Roland Holst tot zich trok en in Gennep is later het besluit gevallen, dat een niet geringe strijd heeft gekost: de jeugdige prediker verliet het ambt om principiële redenen en ging nieuwe lette ren studeren. Een jaar later stond ds. Ter Haar Romeny weer op de kansel met ver nieuwd, verdiept geloof. Engelen werd zijn nieuwe standplaats vier jaar lang daarna St. Michielsgestel vier jaar lang - daarna St. Michielsgestel; een kleine Brabantse parochie, die ook vier soms of vijf gelovigen onder de kansel Het dorpje Kruiningen, dat tijdens de ramp van 1 Februari 75 van zijn mensen verloor, heeft hem daarna vier jaar als voorganger gehad vier bizondere jaren voor een predikant, die daar door de diepten van het persoonlijke leed moest gaan. En ging. Er volgde een overplaatsing naar Usselo- Boekelo „de zee op de heide" en van de bezadigde rust der Zeeuwse vlakte kwam ds. Romeny in de evoluerende gemeen schap van Twente terecht in een parochie, die een stuk van de stad Enschede tot zich trok: 4000 zielen groot. „Daar stónd mijn man niet", zegt de dominese, „daar fietste hij". Want die ge meente was 15 kilometer lang en 10 breed en als dominé nu weer zo'n parochie moest bedienen, zou hij van Heemskerk naar Haarlem moeten rijden. Het is een moeilijke tijd geweest, ook in het Oosten de sfeer der volstrekte iso latie van verschillende bevolkingsgroepen werkt in alle geledingen der Twentse ge meenschap door1maar er is tegelijker tijd een hechte trouw gegroeid tussen ge meente en dominé in die 14 jaren ginds. Trouw, waarvan nu nog flarden over Dat de zeven spelers, die op het dam bord zullen uitmaken wie Kennemerland's sterkste speler is, elkaar niets toegeven, is in de tweede ronde, die deze week in het Statenluiis te Beverwijk werd gespeeld, wel duidelijk gebleken. Alvorens de tweede ronde begon ook de finale tweede klasse en de jeugdkam pioenschappen startten sprak voorzitter P- C. Bais nog even een welkomst woord je namens de Beverwijkse damclub, om zich vervolgens naar de andere zaal te begeven en wereldkampioen Roozenburg namens de Beverwijkse Damclub welkom te heten. Voor leden en genodigden van de Bever wijkse Damclub gaf Roozenburg een twee de causerie-avond. In de finale hoofdklasse is slechts een beslissing gevallen in de strijd tussen de twee clubgenoten Dukel-Vooys. Na een gelijk opgaande opening raakte Vooys in het middenspel „de draad" kwijt en kwam in een nadelige hekstelling. Na een stuk offer kwam toch nog een langdurig eind spel, dat Dukel eerst na vier en half uur spelen en na zestig zetten winst bracht. De partij tussen A. de Zeeuw (Castri- cum) en J. Kroon Oosterkwartier) werd in een voordelig eindspel voor de Haar lemmer afgebroken. Blom (HDC) en Willemse (St. Bavo) zullen wel remise spelen, daar ook het late uur spelbreker werd. De stand na de tweede ronde luidt: Dukel 4, Vooys en Blom 2, Kroon, A. de Zeeuw, Postma en Willemse 0. Maandag avond wordt voor de hoofdklasse bij de Haarlemse Damclub de derde ronde ge speeld. De Oosterkwartier-speler J. Kroon heeft na afloop van de partij Vooys-Kroon ge protesteerd tegen het verlies op de klok. Wedstrijdleider Meure heeft Vooys een twee gegeven. In de tweede klasse was vooral de partij Jan Waal (DCIJ) en v. Hattum (Bever wijk) opwindend. Voor de DCIJ'er had de wedstrijd een naar verloop aangezien hij in hevige tijdnood vergat zijn klok over te zetten, waardoor Waal gedwongen werd zo snel te spelen, dat hij wel moest ver liezen. De partij Stet (Castricum) en Staal (Beverwijk) werd afgebroken. Als favoriet bij de jeugdkampioenschap pen startte de DCIJ'er Heime Langbroek. Hij won gemakkelijk van Kooymans (Be verwijk). Heime maakt een uitstekende kans om niet alleen Kennemerland's kam pioenschap maar ook het van Noordhol landse te winnen. Daarna zal de DCIJ'er uitkomen in de eindstrijd van het jeugd kampioenschap van Nederland. De strijd tussen Sprenkeling (Castricum) en De Ruyter (Bakkum) eindigde in remise. Waterloo gaat Zondag naar Heemstede om de strijd op te nemen tegen de club gelijke naam. Heemstede bezet de onder ste plaats zodat Waterloo wel in staat ge acht moet worden ook deze tegenstander er onder te houden, temeer daar bij een nederlaag van NAS tegen RCH 4 Water loo de kampioensvlag kan hijsen. Het volledige programma luidt: Heem- stede-Waterloo, 9.45 uur; Beverwijk 4- Waterloo 2, 12 uur; BSM 4-Waterloo 4, 12 uur; Waterloo a-Bloemendaal b, 9.45 u. Waterloo komt uit met: W. Kok J. v. d. Steen J. J. Schelvis J. v. Sikkelerus, J. Schaap, J. Buding A. F. Broek, G. Post, P. Dekker, J. Zwanenburg, A. Holman MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn. uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953 en P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4084. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevrouw Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zaterdag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur M. H. A. Melchior, Noorderwijkweg 1, tel. 3340; Zondagmorgen tot 's avonds 12 uur L. J. Vreeling, Vondellaan 32, tele foon 3364. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43 Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar Apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, tel. 8410 te raadplegen. Apotheken Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560 8284 en Bloe- mendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181. VELSEN Wijkverpleging Voor Santpoort Zr I. de Jong, Brederood- seweg 45, tel. 8756. Voor Velsen-Noord, Velsen en Driehuis Zr Sj. Koerse, Leeu weriklaan 21, IJmuiden-Oost. Voor IJmui den en IJmuiden-Oost Zr T. de Beurs, Lijsterlaan 21, tel. 4378. waaien naar de rustige pastorie van Heemskerk. Wereldoorlog II kwam en ging voorbij. Bijna zonder schade voorbij, maar op de laatste dag, dat Enschede en omgeving be zet waren, de 31e Maart 1945 werd de pastorie van Usselo in puin gegooid. Het gezin P^meny ontsprong op wonderbaar lijke wij "e de dans, maar die eerste April daarop, de dag van het Paasfeest tevens wa? niet onverdeeld vrolijk. Ook dit werd hem niet bespaard. Een half jaar later volgt de reactie: op medisch advies moet ds. Romeny ten tweeden male het ambte verlaten en 't lijkt er op of dit emeritaat het definitieve sluit stuk wordt van een herderlijke loopbaan. Gekneusd en half invalide woont de predikant enige tijd als een vermoeid mens in Laren, maar wéér richt hij zich op en de aanloop tot nieuwe geestelijke bezigheid wordt gevonden in de zielszorg voor de patiënten van het Bussumse diaconessen- huis. Dan Heemskerk: vijf jaren vijf zon nige jaren, die begonnen op 8 Februari 1948 en op de nu volgende eerste Mei met enige weemoed worden afgesloten. Zesen zestig jaar is dominé Romeny geworden. Z;jn nieuwe woonplaats wordt vermoede lijk Arnhem en daar zal nog eens een wel besteed doch moeilijk leven overdacht worden door de man, die van zichzelf kan zeggen, dat hij weinig leed en zorgen van zijn parochianen niet kan meevoelen, om dat al dit verdriet hemzelf in de jaren achter hem niet bespaard bleef. F. ZONDAG 12 APRIL Humanistiscli Verbond, lezing door Me vrouw J. van WijkEriks over „Is het de moeite waard ons zelf te worden," 10.15 uur Gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden. Thalia, 15, 19 en 21.15 uur „De kleine wereld van Don Camillo". Rex, 15 en 20 uur Aladdin en de won derlamp". MAANDAG 13 APRIL Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30 tot CXXX)OOCXDCOOOOOOOOC>OOCOOOOOOOCOOOOOOOC)OCOOOOOOOOCCOOOOOOOC 8 Op de eerste Mei gaat Heemskerks Her- vormde predikant met emeritaat: ds. B. ter Haar Romeny. de nestor van de !i classis Haarlem. Vele jaren geleden heeft zijn vader, eveneens predikant, tegen hem gezegd: „Het ergste wat je p me aan kunt doen, is oppervlakkig te 8 worden" en na veertig jaren ambtsver- g vuling heeft de „jonge" Romeny, gebo- ren in Marrum in Friesland en uit 8 hoofde van zijn beroep later zwervend door half Nederland bewezen, dat hij deze woorden ter harte heeft genomen. De thans bijna 66-jarige predikant zal in de oude Hervormde kerk van Heems kerk c.p Zondag 26 April te drie uur j zijn af scheidspredikatie houden, waar na er te zijnen huize gelegenheid zal zijn voor een meer persoonlijk afscheid en de gemeente biedt hem en zijn echt genote op Dinsdag 28 April in de zaal van Van Dam een avond aan. Bijgaande levensschets tracht deze op vallende figuur recht te doen, voorzover dat in kort bestek mogelijk is. XXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO „Een Christen kan zeker lid van de Partij van de Arbeid zijn. Men kan als Christen weliswaar nimmer meedoen aan het vormen van een heilstaat, maar zon der enige reserve kan men zich scharen achter een politiek van een brede visie en een visie op lang zicht. De Christen in de Partij van de Arbeid kan het democra- tisch-socialisme zonder gewetensbezwaren aanvaarden, omdat het een erkenning is van de gerechtigheid en de waarde van de menselijkheid". Tot deze conclusie kwam mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam en voorzitter van de Protestants Christelijke Werkgemeenschap van de Partij van de Arbeid, die in het Culturele Centrum in IJmuiden de vraag besprak of een Chris ten lid van de Partij van de Arbeid kan zijn. Spreker merkte op, dat, wanneer men waarlijk uit het geloof tracht te leven ook het politieke leven komt te staan onder de tucht van Gods Woord. Deze mening onderschrijven de drie confessionele par tijen eveneens, maar zij menen dat wie het geloof zo aanvaardt, onmogelijk met andersdenkenden politiek kan bedrijven. De praktijk heeft echter geleerd dat het geestelijk federalisme een succes is. Te genover de krampachtigheid van de con fessionele partijen staat de grote mate van openheid in de Partij van de Arbeid, al dus mr. Van Walsum. De positie van de Partij is zo meende Rotterdams burgemeester zo sterk ge worden, dat iedere regering er rekening mee moet houden. Dit zelfde geldt echter ook van de K.V.P. Door middel van de weg van de doorbraak is de positie van de P. v. d. A. verder te versterken de confessionele groepen schilderen echter deze doorbraak als een gevaar voor het Christendom, aldus mr. v. Walsum. Spreker memoreerde de woorden van de voorzitter van de Christelijk-Histori- sche Unie op de jaarvergadering in Utrecht, die het Nederlandse volk wil zien als een „godsdienstige natie". Volgens mr. v. Walsum zal dit echter nooit meer worden bereikt: wij kunnen niet verder komen dan er naar te streven, dat de verschillende bevolkingsgroepen met elkaar in vrede gaan leven. De gedachte dat de Partij van de Arbeid zou worden gedragen door het humanisme, zoals de R.-K. kerk zou opmerken, wees spreker met nadruk van de hand: het humanisme is van ouds „een Christendom" geweest dat met het gezicht gekeerd staat naar de menselijke verhoudingen en dit humanisme kan een bondgenoot zijn voor allen, die het normbesef in het leven ge zag geven. Watervlieters spelen „Polly Perkins" De toneelclub van de buurtvereniging „Watervliet" zal op Zaterdag, 18 April in het Kennemer Theater te Beverwijk de leden weer een toneelavond aanbieden. Opgevoerd zal worden „Polly Perkins", blijspel in drie bedrijven van Douglas Mur ray, bewerkt door Gerard Nielen. De regie is in handen van mevrouw Hoefman. Dolf Brouwer's band verzorgt de dans muziek. 21.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur „De kleine wereld van Don Camillo". Rex, 20 uur „Aladdin en de wonder lamp". DINSDAG 14 APRIL Herv. gemeente Santpoort, lezing door K. J. Junius Ingerman over Albert Schweit zer en zijn werk, met lichtbeelden en Bachmuziek, 20 uur Herv. Jeugdgebouw, Enschedélaan, Santpoort. Chr. Muziekver. „Wilhelmlna", propa- gandaavond m.m.v. toneelver. Kunst en Vriendschap met een opvoering van „De Stier uit Californië", 20 uur Patronaats gebouw. Thalia, 20 uur „De kleine wereld van Bon Camillo". WOENSDAG 15 APRIL Velser Kunstkring „Voor Allen" en Santpoort's Bloei", Kamerconcert door Jan Hesmerg, Ans Bouter en Eduars Biele, 20 uur Herv. Kapel, Pastorieweg 3, Santpoort. A.B.V.A., familie-avond, 20 uur, Patro naatsgebouw. Thalia, 20 uur „De kleine wereld van Don Camillo". Rex, 20 uur „De bruiloft van Figaro". IïbNDERDAG 16 APRIL Velser Kunstkring „Voor Allen", Ballet der Lage Landen, 20 uur, Rex Theater te IJmuiden-Oost. Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling, sluitingsavond, 20 uur, gem. vergader zaal Abelenstraat. Thalia, 20 uur „De kleine wereld van Don Camillo". VRIJDAG 17 APRIL Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30 uur tot 21.30 uur, Heidestraat. Thalia en Rex, nog niet bekend. ZATERDAG 13 APRIL IJmuider Harmonie, concert, 19.30 uur, Patronaatsgebouw. Toneelclub Herv. Gemeente IJmuiden- Oost, opvoering van „Telefoon voor Mijnheer, telegram voor Mevrouw", 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan IJmuiden-Oost. Thalia en Rex, nieuw programma. De eerste elftallen van de dames- en herenleden van de handbalvereniging „IJmond" gaan morgen verre reizen onder nemen om hun competitiewedstrijden te spelen. Het eerste herenteam gaat naar Den Helder voor de ontmoeting met AHV 1 in het Ankerpark. Het zal de IJmonders niet meevallen om tegen de club van de jon kers en vooral ook op het harde, oneffen veld, goed partij te geven. De adelborsten zijn lastige tegenstanders, maar de IJmon ders hebben al voor hetere vuren gestaan. De dames van IJmond 1 gaan ook al naar de „Noord" voor de wedstrijd tegen Nieu we Niedorp. Ook dit zal een lastige taak voor IJmond zijn om de punten te bemach tigen. De dames van het tweede reizen niet verder dan Heiloo voor de wedstrijd tegen Foresters. Hoewel het Heilose team een geduchte tegenstander is, zal IJmond 2 toch wel kans zien op een goed resultaat. De opstellingen zijn: heren IJmond 1: J. Böhm; H. Boom, J. v. Buuren; K, Schik, P. Reus, H. Garritsen; J. Beunder, G. Kra mer, P. Scheerman, H. Nabben, B. Hofman. Reserve: H. Mol. Dames IJmond 1: T. v. Duyvenbode; J. Konz, C. v. d. Plas; J. Hiemstra, H. Porck, h. Venus; P. Kruk, D. Marckelbach, M. Klesser, R. v. Dongen, T. Jak. Reserve: T. Groen. c Eveline alleen. De trawler Eveline had het rijk alleen gisteren - een paar Noord- loggers en veel kleine vaart vormden haar concurrentie. Het schip had geen schitte rende vis, mede als gevolg van de reisduur en daardoor bracht de makreel maar on geveer f 11 op. Die van de SCH 135 daar entegen werd voor ongeveer f 14 afgeno men. In de rondvissector werd voor de ka beljauw, de wijting en de kool iets lagere prijs genoteerd dan Donderdag. De Eve line maakte maar f 11.500 voor zeventien dagen. Dure Noordschol. De Noordschol werd gisteren tegen hoge prijzen van de hand gedaan; middel- en zetschol brach ten over de f 70 per kist op en de enen gingen tot f 60, waarbij de export naar Engeland een ferm woordje meesprak. Tong schraal en duur. De tongvang sten zijn momenteel erg gering en dien tengevolge blijven de prijzen hoog. De vier grootste soorten deden bijvoorbeeld Vrij dag om en de bij de f 2,40 per kilo cn de slips werden voor f 2,05 verkocht. Voor grote tarbot is ongeveer f 2,20 betaald en de grootmiddel bracht het tot f 1,70 per kilo. Post Boy vandaag. De Vemmer Post Boy kwam vanmorgen aan de afslag met 950 {risten, waarvan 150 schelvis - zeer in trek - terwijl de Bloemendaal met 675 kis ten verscheen. Straks gedag Medan. Als de Medan van deze, zijn laatste, reis terugkomt, wordt het schip wat opgeknapt om dan zijn broeder de Batavia te volgen naar Amerika. Onder de brug. Gisterochtend had een kleine aanrijding plaats onder de brug in de knik van de weg achter de hal langs. Een vrachtauto van de firma Boon botste op een bestelwagentje van de firma Dek ker, maar de schade viel mee. Te veel water. Doordat de garnalen- vissers niet „droog genoeg" konden ko men, zijn er weinig garnalen gevangen: in totaal kwamen er dan ook gisteren maar 800 kilo garnalen aan de markt. Het hoog ste schot was voor de IJM 239 met 240 ki lo; de prijs zat tussen de f 0,44 en de f 0,52 per kilo. Inspectievaartuig. Naar wij verne men is het ex-opnemingsvaartuig Hr. Ms. Van Brakel aangewezen om dit jaar zee te kiezen als visserij-inspectievaartuig. Het schip wordt in de haven van Den Hel der in gereedheid gebracht. „Texel" met yerlof. Het lichtschip Texel is door de sleepboot Hercules van de Koninklijke Marine naar de Rijkswerf te Den Helder gesleept om daar de perio dieke onderhoudsbeurt te ondergaan. Een lichtboei geeft nu de vaarroute aan. Bin nenkort zal ook het lichtschip „Noord Hin der" op haar plaats worden gelegd. Deze „Noord Hinder" is de huidige „Terschel- lingerbank". De nieuwe „Terschellinger- bank" is van de Rijkswerf gekomen en naar Rotterdam gesleept om gedemagne tiseerd te worden. De lever en kuitperiode is haast weef voorbij. De aanvoer van trawlers blijft al achterwege. Het was dan ook opvallend deze week, dat schipper Gravemaker met de IJM 221, Wiron III, uit de 400 kisten vis zo'n grote partij kuit van 5 kisten aan de handel afleverde. Marktprijzen. Heilbot 2,75-2,30, gr. tong 2,61-2,33, gr.m. tong 2,56-2,24, kl.m. tong 2.71-2.31, kl. tong I 2,36-2,10, kl. tong II 2,08-1,62, tarbot I 2,35-1,80 per 1 kg. Tarbot II 85-83, tarbot III 75, tarbot IV 72, tongschar 98-76, kl. tongschar 42, Schartong 38-32, gr. schol 64, gr.m. schol 73, kl.m. schol 75-58, kl. schol I 66-38, kl. schol II 34-8, schar 20,50-8, bot 10-8, v. haring 15-11, makreel 15-10,60, gr. schel vis 56-52, gr.m. schelvis 58-54, kl.m. schel vis 60-58, kl. schelvis I 58-51, kl. schelvis II 36-14, wijting 26-8, gr. gul 42-36, midd. gul 41-35, kl. gul 30-22, kl. wolf 34-32, poontjes 21-8, kl. koolvis zw. 30-23, kl. koolvis wit 34 per 50 kg. Gr. kabeljauw 160-81, gr. koolvis zw. 71-61, gr. leng 110— 96, gr. wolf 68-53 per 125 kg. Marktaanvoer: 180 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 21 tongschar en schar tong, 1124 schol, 132 schar, 13 bot, 295 ha ring 573 makreel, 77 schelvis, 330 wijting, 173 kabeljauw en gul, 16 leng, 37 wolf, 41 poon, 46 koolvis, 10 diversen, totaal 3070 kisten. Verpachting van grond De heer P. F. Gozeling, te Driehuis, heeft verzocht, een gedeelte van de aan de ge meente in eigendom toebehorende grond, gelegen op de hoek van de Hagelingerweg en de Biezenweg te Santpoort, aan hem te verpachten voor het daarop vestigen van een hoveniersbedrijf. Dit bedrijf werd tot dusver uitgeoefend op een eveneens aan de gemeente in eigendom toebehorend terrein, gelegen aan de Driehuizerkerkweg te Drie huis. Dit terrein moet echter worden ont ruimd, omdat daar de Waterloolaan zal worden aangelegd. De thans gevraagde grond betreft het gedeelte, ter grootte van ongeveer 4300 m2. Dit terrein is krachtens- het wederopbouwplan E (Driehuis) be stemd voor agrarische doeleinden, welke bestemming het gebruik voor dit doel toe laat. Tegen inwilliging van dit verzoek be staan bij B. en W. geen bezwaren. De pachtprijs kan worden gesteld op 215.— per jaar, met welke prijs verzoeker zich kan verenigen. (Verkort weergegeven Naar aanleiding van een berichtje in de „Kennemer Lantaarn" in uw blad van Za terdag j.l. als zou een zekere mijnheer Groen uit de Cypressenstraat zich interes seren voor het verzamelen van muziekin strumenten, kan ik u thans het volgende mededelen. Er liggen reeds 23 stuks muziekinstru menten te wachten. Dit zijn instrumenten van de voormalige muziekvereniging „Ju liana" hier ter plaatse. Wij hebben ons in verbinding gesteld met de Nederlandse federatie van muziekbonden, deze zal na gaan waar de instrumenten het meest noodzakelijk zijn en t.z.t. ontvangen wij dan bericht. Wel hebben de instrumenten een op knapbeurt nodig, doch de geldmiddelen daarvoor ontbreken. Zoudt u misschien via het dagblad daar iets aan kunnen doen? Hoogachtend, M. TIJL, Leeuweriklaan 28, IJmuiden-O.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9