Enkele binnendijken begaven het; Bruinisse overstroomd Adenauer en Taft waarschuwen tegen Russische hinderlaag Maandag 20 April begint de uitwisseling van gevangenen Weerbericht Buenos Aires Ook provisorische dijken op West-Schouwen bezweken Tramlijn Amsterdam-Zandvoort wordt 1 Maart 1956 opgeheven Haarlems Dagblad Water steeg boven verwacht peil Thorez terug Het woord is aan... „West-Duitsland zal zijn plaats in Westelijke defensie nooit opgeven" Volledige overeenstemming in Panmoendjom 67e JAARGANG No 232 MAANDAG 13 APRIL 1953 297e JAARGANG No 7-9 Generaal Foulkes bezoekt ons land Conflict in de leiding van „De Ommelanden" „Terugstroming Hunebedden vernield In rampnacht gestrand schip vlotgesleept Thans 102,5 millioen in het Rampenfonds DE KOGEL DOOR DE KERK Drie heidebranden bij Apeldoorn Eis van ex-NSB-er tegen de staat afgewezen Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafischo Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op7.on-en Feestdagen. Abonnement per week 4r' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET STORMT OPNIEUW in de grote hoofdstad van het schone en geweldig uitgestrekte land Argentinië, dat na de oorlog in zo rijke welvaart verkeerde en sindsdien in steeds groter economische moeilijkheden is geraakt. Een rijk land, een avontuurlijk land, met grote hulpbron nen, dat een prachtige positie op de wereld markt bezat vooral door zijn graan- en vleesexport en die in weinige jaren heeft verspeeld. President Perón en zijn schone jonge gade Eva Duarte, die hem verleden jaar ontviel, hebben het geen geluk ge bracht. Toen zij stierf, Evita, pas 33 jaar oud en onder uitbundige demonstraties van nationale rouw ten grave werd geleid, scheen de emotionele beroering het régime Perón een nieuwe levenskans te geven. Die verwachting is maar tijdelijk bewaar heid. Het ontwrichtingsproces in den lande was kennelijk al te ver gevorderd. President Juan Perón is nu ruim zeven jaar aan het bewind. Hij heeft zich op den duur slechts met toepassing van dictato riale methoden, met aantasting van de vrijheid der verkiezingen en van de pers vrijheid, kunnen handhaven. Verkeerde beoordeling van Argentinië's mogelijk heden op de wereldmarkt, zich uitend in een hoge prijzen-politiek die de graan- en vleesexport fnuikten en de productie on dermijnden, een mislukte industrialisatie waarbij gebrek aan vaktechnici niet over wonnen werd, dalende arbeidslust, de on derdrukking van het in de gehele wereld bekende dagblad La Prensa, arrestaties van politieke tegenstanders.... dat zijn enige der voornaamste verschijnselen van het peronistisch bewind geweest. De export van graan was ten tijde van Evita's dood (op 27 Juli 1952) al tot een fractie gedaald en toen at men in dit land dat overvloed gekend had, dit geweldige land met een bevolking van maar zeventien millioen mensen, zelf al het brood van grauwe tint dat wij in West-Europa als oorlogsbrood gekend hebben en al schier weer vergeten zijn. Perón heeft met zijn mislukte industria lisatie een aantal mensen aan de landbouw onttrokken, die hij later niet weer naar het land terug heeft kunnen krijgen. Het is nauwelijks mogelijk de trek naar de steden, eenmaal begonnen, te stuiten; het schijnt onmogelijk haar door een terugkeer te doen volgen. Dat hebben ook Europese landen al veel eerder ervaren. Mijn ge dachten gaan terug naar Lloyd George's Terug naar het land-actie van een dertigtal jaren geleden en dat is maar een enkel voorbeeld. Maar de Europese landen heb ben eertijds hun industrie geleidelijk en met kennis van zaken doen groeien en de volksontwikkeling en vorming van vak technici hielden er gelijke tred mee. Een algemeen inzicht in de mogelijkheden en in de factoren die de toestand beheersten heeft bij Perón's bewind kennelijk ont broken. In zijn toenemende moeilijkheden heeft hij tenslotte de soldaten uitgestuurd om het land te bewerken. Hij heeft een nieuw vijfjarenplan ondernomen en daar mee getracht op zijn weg terug te keren. Hij is een paar maanden geleden over de Andes naar Chili getrokken, dat ook niet in rooskleurige omstandigheden verkeert, en heeft met veel misbaar en tam-tam voorlopige verdragen met dat nabuurland gesloten ter inleiding van een economische unie. Maar het schijnt te laat te zijn voor zijn bewind, om de begane grote fouten te herstellen. Argentinië's handelsbalans is totaal verstoord; het gaat gebukt onder grote schulden aan het buitenland. Inflatie is ingetreden en prijsopdrijving aan de orde van de dag. Pogingen tot onderhan deling met de oppositie, die haar ure ziet dagen, hebben niet tot resultaat geleid en de jongste gebeurtenissen in Buenos Aires duiden erop, dat de president in eigen kring aanhang verliest. Want zijn jongste maatregelen om de prijsopdrijving tegen te gaan hebben verscheidene ministers te drastisch geacht en een drietal hunner, op belangrijke posten, heeft ontslag genomen. Waarop Perón, met bitterheid gewagend van tekort aan mannen om mee te re geren, zijn eigen mogelijk vertrek al heeft geopperd. Zijn zwager, Evita's broe der Juan Duarte, die sinds jaren zijn secretaris was, heeft eveneens ontslag genomen en een paar dagen later zelf moord gepleegd: een voorval dat te denken zal gegeven hebb.en in Argentinië, dat de verdwenen invloed van de Duarte's ken merkt en de positie van de president onge twijfeld nog sterker in het geding heeft gebracht. Het bewind-Perón, dat zo lang geduurd heeft, lijkt zijn einde nabij. Als de oppositie eenmaal haar beurt krijgt zal het nieuwe bewind een buitengewoon zware taak voor zich vinden in een volk, welks vertrouwen en werklust zijn onder mijnd, dat lange tijd ontzien en gevleid is en dat voor een groot deel het inzicht mist om te begrijpen, in welk een crisis het eertijds zo rijke land is komen te ver keren. Dat zich alleen door jarenlange harde arbeid zal kunnen herstellen. R. P. De Canadese generaal Charles Foulkes zal Woensdag een bezoek aan ons land brengen. Hij was in 1944 in ons land be velhebber van het eerste Canadese leger corps en dicteerde op 5 Mei 1945 in hotel „De Wereld" te Wageningen aan de Duit sers de voorwaarden voor de onvoorwaar delijke overgave van de vesting Holland. Generaal Foulkes, die ereburger is van Wageningen, zal Donderdag een bezoek aan deze gemeente brengen. De directeur van de coöperatieve melk- productenfabriek „De Ommelanden" te Groningen, de heer F. de Boer, heeft zich in een brief tot zijn melkleveranciers ge wend. In deze brief deelt hij mede, dat hij het niet meer eens is met de besluiten, welke de commissarissen van „De Omme landen" ten aanzien van het lopende con flict hebben genomen. De heer De Boer deelt mede, dat hij voor deze besluiten geen enkeïè medeverantwoordelijkheid kan aanvaarden. Volkomen onverwacht is Zondagmiddag het water een halve meter hoger gestegen dan op de getijtafel was aangegeven. Als gevolg daarvan zijn enkele binnendijken op Schouwen doorgebroken. Het ernstigst was de toestand bij Bruinisse. De druk van het water op de oude dijk tussen dit stadje en Oosterland was zo sterk, dat de dijk gis termiddag om vier uur op twee plaatsen werd overspoeld en op een plaats is door gebroken. Hoewel men dadelijk met man en macht aan het werk ging om de dijk te herstellen, kon niet worden verhinderd, dat reeds 's middags de 780 ha. grote Brui- nisserpolder onderliep en dat in de afge lopen nacht ook het stadje Bruinisse weer onder water kwam te staan. In de Westhoek van Schouwen brak de zandzakkendijk, die de polder Burgh en Westland beschermde. Het herstel hiervan was gisteravond al ver gevorderd. Verder brak in Burgh een zandzakkendijk waar door op de straatweg naar Haamstede een meter water kwam te staan en in Brou wershaven bezweek eveneens een dijkje, dat een blok huizen beschermde. Grote tegenslag Gistermiddag stroomde slechts een ma tige hoeveelheid water de Bruinisser pol der binnen, maar men besefte toen reeds dat de toestand des nachts om drie uur weer critiek zou worden, daar het dan weer vloed zou zijn. Men trachtte de twee plaatsen, waar de dijk was overspoeld te herstellen. Het derde gat levert echter meer moeilijkheden op, daar het naar schatting al 40 meter breed en 3 meter diep was. Dit deed reeds vrezen dat het stadje Bruinisse weer geheel onder water zou komen te staan. Voor de ongeveer 1200 mensen die thans weer in het dorp verblijven, betekent dit, dat zij zich weer naar de zolders van de woningen moeten terugtrekken. De Bruinissepolder, die nu weer is ondergelopen, is 780 hectare groot. Er zijn enige hogere delen van Bruinisse drooggebleven. Maar vooral voor de bewo ners van het lager gelegen deel van het stadje betekent de overstroming een grote tegenslag, aangezien zij juist de ontberin gen van de Februari-stormvloed enigszins te boven waren gekomen. Hoewel van ver plichte evacuatie hier nog geen sprake is, treffen de bewoners toch voorbereidingen om elders in de gemeente, waar geen water staat, onderdak te vinden. De burgemees ter heeft bepaald, dat de 1200 inwoners van Bruinisse, die nog elders in het land verblijven, niet naar hun gemeente mogen terugkeren. Het water in Bruinisse stijgt nog steeds. Men ondervindt grote moeilijk heden bij de dichting van het gat in de binnendijk tussen Bruinisse en Oosterland. Het gat is reeds ongeveer 50 meter breed geworden, zo bleek hedenmorgen. De stroom is zo sterk, dat zandzakken, die in het gat worden geworpen, onmiddellijk worden weggeslagen. Men werpt thans net ten, gevuld met ongeveer 50 zandzakken, in het gat. Vandaag arriveerden arbeiders uit Zeeuwsch-Vlaanderen en van St. Philips- land om behulpzaam te zijn bij de dichting van het gat. Elders t>p de 7 km lange dijk is men de situatie thans meester. Men is erin geslaagd de overspoelde punten af doende te versterken. Het hoogwater van de afgelopen nacht was in Zierikzee ongeveer 20 cm hoger dan in Februari. Thans zijn de waterhoog ten weer in overeenstemming met de stan den, aangegeven in de getijtafels. Van de plotselinge hoge waterstand gaf het K.N.M.I. in De Bilt de volgende verkla ring: Zaterdag stond op het Noordelijke deel van de Noordzee een nogal zware Zui- derstorm. Als gevolg niervan werd het water als het ware uit het Noordelijke deel van de Noordzee weggestuwd. En daarvan was weer het gevolg dat betrekkelijk veel water uit het Zuidelijk deel van de Noord zee naar het Noorden kon stromen. De storm is vrij plotseling opgehouden, waar door het water dat naar het Noorden was gelopen weer terugstroomde. Deze terug stroming heeft, zo verklaarde het K.N.M.I., in het Zuidelijk deel van de Noordzee, dus aan de kusten van ons land, plotseling ex tra hoog water veroorzaakt. Een dergelijke hoge waterstand was volgens het K.N.M.I. niet te voorzien omdat men hier niet be schikte over gegevens waaruit kon worden afgeleid hoeveel de oorspronkelijke ver laging van de waterstand is geweest in het Noordelijke deel van het Noordzeegebied, bijvoorbeeld op de kust van Schotland. In Drente is men zeer verontwaardigd over het feit, dat vandalen bezig geweest zijn vernielingen aan te richten aan de hunebedden van Havelte en Westervelde (Norg). Met gebruikmaking van palen als hefbomen hebben zij verschillende zware dekstenen van de staande stenen afgelicht en op de grond geworpen. Het is gistermiddag aan W. A. van der Tak's Bergingsbedrijf te Rotterdam gelukt het 6153 ton metende m.s. „Cesare Bat- tisti" vlot te krijgen. In de rampnacht van 31 Januari op 1 Februari sloegen in de Waalhaven te Rotterdam twee schepen, te weten de „Cesare Battisti"van de rederij Libera Giuliana uit Venetië en de 7070 ton metende s.s. „Capitaine G. Lacoley" van de rederij J. Chastellain uit Rouaan, van hun boeien los. De storm dreef de schepen op een pier in de Waalhaven, waar ze naar het eerst scheen muurvast kwamen te zitten. Op 11 Maart gelukte het Van der Tak het Franse schip vlot te krijgen. Anonymus: De ontdekking dat de maan radio golven, die op haar gericht zijn, terugwerpt kan beschouwd wor den als een bevestigend antwoord op de vraag, of er op de maan intelligentie aanwezig is. De giften voor het rampenfonds blijven nog dagelijks binnenkomen. Zaterdag is er weer een bedrag van vier ton bijgekomen, waardoor de stand op 102.5 millioen werd gebracht. De bakfiets op deze foto werd Zondag voor al even schilderachtige doeleinden ge bruikt. Als trossen druiven hangen de bloemslingers eraan. Op de achtergrond laten een motorrijder en zijn gezellin zich „bekronen". De West-Duitse kanselier, Adenauer, heeft Zaterdag op een persconferentie te San Francisco medegedeeld, dat de communisten vrijwillig een stroom van vluchtelingen naar het Westen laten gaan omdat zij de hieruit voortvloeiende ontwrichting wensen. Adenauer zeide, dat West-Duitsland zijn plaats in de Europese defensiegemeenschap nooit zal opgeven, zelfs niet indien de Russen vrije verkiezingen in een verenigd Duitsland zullen aanbieden op voorwaarde dat het land onbewapend blijft. Adenauer zeide van oordeel te ziin dat ernstig opgevatte onderhandelingen met de Sovjet-Unie, die misschien zouden kun nen leiden tot een werkelijke vermindering van de spanning, mogelijk zullen worden indien de Sovjet-leiders zullen inzien dat niets het Westen kan afhouden van zijn politiek van eenheid en kracht. In een kort voor zijn vertrek uit Washing ton opgenomen en Zondag uitgezonden radio-vraaggesprek heeft de West-Duitse bondskanselier, Adenauer, gezegd dat in dien Rusland bereid is zijn politiek ten opzichte van het Westen te veranderen, men misschien ook wel de hereniging van Duitsland kan verwachten. Hij drong er op aan dat het Westen voor moet gaan met zijn politiek van het ver sterken van de vrije wereld. „Anders zou den wij de Russen aanmoedigen terug te Naar wij vernemen is bij de jongste besprekingen tussen het gemeentebestuur van Amsterdam en de directie van de Noord-Zuidhollandse Vervoermaatschappij besloten, dat de concessie voor de tramlijn AmsterdamZandvoort, voor zover die het traject Johan Evertsenstraat (Krommert)-Spuistraat in Amsterdam betreft, op 1 Maart 1953 zal eindigen. Over enkele weken is een voorstel dienaangaande aan de Amsterdamse raad te verwachten. Er wordt nog overleg gepleegd over de vaststelling van de route die de bussen in Amsterdam zuilen volgen en het eindpunt. De gehele regeling is nog afhankelijk van de toestemming van de minister, doch het is niet te verwachten dat de bewindsman zich tegen de vervanging van de tram door bussen zal verzetten. Maui ice Thorez is teruggekeerd in Frank rijk. Men ziet de leider der Franse commu nisten hier met zijn echtgenote Jeannette Verrneersch op het perron van het station van Saint-Quentin. Men zal zich uit de vele publicaties die wij aan dit onderwerp hebben gewijd her inneren, dat de gemeentelijke concessie voor het deel van de tramverbinding Am sterdam-Zandvoort in de hoofdstad eindigt op 1 Januari 1954. Toen de tramlijn naar Amsterdam in 1904 werd geopend, werd door de gemeente een concessie voor vijftig jaar verleend. Enkele jaren geleden heeft Amsterdam laten weten, dat zij er grote bezwaren te gen had de concessie na die datum te ver lengen omdat zij de tram als een groot ob stakel in het verkeer beschouwt. De directie van de NZH die reeds plannen had klaar liggen voor de moder nisering van het materieel op deze drukke verbinding stelde zich op het standpunt, dat een tramlijn die de passagiers niet tot in het hart der stad zou brengen niet ge handhaafd zou kunnen worden wegens een groot verlies aan reizigers, vooral van fo rensen. Allereerst stelde zij het gemeentebestuur voor, dat zij de lengte der tramtreinen tot twee rijtuigen zou beperken, waartegen over stond dat dan een tienminutendienst zou moeten worden gereden. Ook was zij bereid de lijn in Amsterdam in te korten tot de Westermarkt. Maar ook daarmee was Amsterdam niet tevreden. Wel zegde de gemeente toe, dat een buslijn eventueeel een eindpunt in de nabijheid van het centrum zou kunnen krijgen. Touw trekken Toen eenmaal vast stond, dat Amsterdam onder geen beding de tramconcessie zou willen verlengen, is er tussen directie en gemeentebestuur duchtig touw getrokken om de datum waarop de concessie zou ein digen. Per 1 Januari 1954 was om practische redenen niet goed mogelijk; de NZH zvu dan bovendien met een groot probleem komen te zitten wat betreft de afvloeiing van het oude en de opleiding van het nieu we personeel. De tramdirectie vroeg dan ook de con cessie te verlengen tot bijvoorbeeld de zo merdienst van 1960. Zover wilde Amster dam niet gaan, vervolgens werd het jaar 1958 genoemd. Bij de jongste onderhandelingen is ech ter gebleken, dat zelfs dat jaar een te lang uitstel voor verbetering van de verbindin gen van Amsterdam-Centrüm met de in aanbouw zijnde en snel groeiende Weste lijke wijken met zich zou brengen en zo werd dan tenslotte 1 Maart 1956 als datum van overgang van tram op bus vastgesteld. Zestig bussen Om de verkeersbehoeften goed te kunnen opvangen zal het N.Z.H.-bussenpark met zestig wagens moeten worden uitgebreid, hetgeen een investering van om en bij de vier millioen gulden zal vergen. Hierbij dient men te bedenken, dat het huidige trammaterieel ook nodig vervan gen moet worden, hetgeen waarschijnlijk een evenredige investering zou vergen. Ook voor de gemeenten Haarlem, Bloe- mendaal en Zandvoort brengt de vervan ging van de tram door de bus verstrekken de consequenties op verkeerstechnisch ge bied met zich. In Haarlem zal het dagelijks wringen en knellen der weggebruikers in de Antho- niestraat tot het verleden behoren, want de busroute zal docr er langs de Amsterdamse buurt via de Buitenrustbrug (die dan ver breed zal dienen te worden) worden geleid. In Bloemsndaal zal een aanzienlijke ver- kcersverbetering van de Zandvoorterweg bij de viersprong van Aerdenhout mogelijk zijn en in Zandvoort droomt men al van een autosnelweg cp de oude trambaan. De gemeentebesturen van Bloemendaal en Zandvoort hebben trouwens al laten weten, dat zij gegadigden voor de grond van de trambaan zijn. Voor Heemstede tenslotte heeft de „rer- bussing" nog het voordeel dat rechtstreekse verbindingen met Amsterdam op de foren senuren respectievelijk in het badseizoen tot de mogelijkheden gaan behoren. Overigens zijn die detailpunten nog niet uitgewerkt. Dat zal pas goed kunnen ge- Leuren wanneer de Amsterdamse raad zich zal hebben uitgesproken over het voorstel dat hem over deze kwestie binnenkort zal bereiken. SEOEL, vReuter). De geallieerden en de Noordelijken te Panmoendjom zijn het er Zondag over eens geworden dat de uit wisseling van de zieke en gewonde krijgs gevangenen Maandag 20 April zal begin nen. Krachtens de Zaterdag gesloten overeen komst zal de uitwisseling binnen twintig dagen voltooid moeten zijn. De Noordelijken hebben een verzoek der geallieerden om vóór 20 April met de uit wisseling te beginnen van de hand gewe zen. De verbindingsofficieren zijn 85 minu ten bijeen geweest en kwamen hedenoch tend weer bijeen om verdere „administra tieve details" te bespreken. Als alles vlot verloopt zullen per dag 500 Noordelijke en 100 geallieerde gevan genen overgedragen worden. Noordelijke stafofficieren hebben ver klaard, dat het eerste Noordelijke convooi krijgsgevangenen op 16 April in Kaesong, ongeveer 10 km. van Panmoendjom ver wijderd, zal arriveren. Het transport van het verzamelpunt van krijgsgevangenen in Noord-Koren naar Kaesong zou twee da gen vergen. De Noordelijken hebben de na-% tiona-liteit van de gevangenen, die deel uitmaken van de eerste groep die zij zullen terugzenden, niet vermeld. De stafofficieren die belast zijn met het uitwerken van de bijzonderheden van de uitwisseling der zieke en gewonde krijgs gevangenen, hebben heden een „volledige overeenstemming" bereikt. Het opperbevel van de UNO heeft Zon dag bekend gemaakt, dat hedenmiddag een generale repetitie voor de komende uitwis seling van zieke en gewonde krijgsgevange nen zou worden gehouden. Het Amerikaanse departement van De fensie heeft in een Zondag afgelegde ver klaring gezegd, dat de gevangenen van de UNO onder meedogenloze communistische druk hebben gestaan om hun politieke me ning te veranderen. Een aantal van de ge vangenen schijnt voor de druk bezweken te zijn, aldus de verklaring. In de verklaring werd verder gezegd, dat men de soldaten niet veroordelen kan in dien zij voor de schijn de zijde van de communisten hebben gekozen. Vele Amerikanen zijn, aldus de verkla ring, veel beter behandeld dan men ge woonlijk van de communisten verwacht. Dit is gedaan om een sfeer te scheppen waarin de gevangenen vatbaarder zijn voor het instampen van de communistische leerstellingen. De bosbrandweer op de Veluwe moest Zondag drie keer uitrukken voor heide brand. In het Orderbos bij Apeldoorn werd een terrein van anderhalf a twee hectare heide met opslag, toebehorend aan de gemeente, door het vuur vernield. In de buurtschap De Krim te Hoenderlo hebben een paar honderd man van de bos- brandweergroepen Hoenderlo en Beekber gen, alsmede de brandweren van Apel doorn en Beekbergen ruim twee uur hard gewerkt een uitgestrekte heidebrand te blussen.Daarbij verrichtten ook twee tank wagens van de Apeldoornse brandweer goede diensten. Toen men om half zes in rukte waren 15 a 20 ha heide met vlieg dennen in een zwartgeblakerde vlakte ver anderd. In dit geval kon de politie de oor zaak van de brand achterhalen. Twee jon gens van de stichting Hoenderlo bleken met. vuur te hebben gespeeld. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. De derde heidebrand woedde op het ter rein» van het gesticht Nieuw Veldzicht na bij de Prinses Julianatoren te Apeldoorn. Twee hectare heide met vliegdennen gin gen verloren. keren tot hun vroegere politiek", aldus Adenauer. Over de Frans-Duitse samenwerking in defensief verband zeide Adenauer dat hij er vast van overtuigd is dat het Franse en het Duitse volk in hun grote meerderheid een dergelijke samenwerking wensen. Taft sceptisch De Amerikaanse republikeinse senator Taft heeft Zaterdag in een vraaggesprek te Washington verklaard dat het Westen zich niet door de mogelijke valse Russische vredesmaatregelen moet laten verleiden tot het verminderen van zijn militaire waak zaamheid. Over een eventuele wapenstilstand in Korea zei de senator dat hij geloofde dat bij een wapenstilstand hervatting van de vijandelijkheden te allen tijde mogelijk zou zijn. Hij zei van oordeel te zijn dat Rusland het Westen tracht beet te nemen. Taft sprak ook nog als zijn verwachting uit dat de Chinezen en Noord-Koreanen niet zullen instemmen met een bestandslijn anders dan langs de huidige frontlijn. Engels-Russisch gesprek De Britse ambassadeur in de Sovjet- Unie, sir Alvary Gascoigne, hfteft Zaterdag een onderhoud van veertig minuten gehad met de Russische minister van Buitenland se Zaken, Molotof, aldus heeft de Britse ambassade te Moskou Zondag meegedeeld. Een woordvoerder verklaarde dat ge sproken is over „een aantal hangende Brits-Russische kwesties". Welke onder werpen zijn behandeld en met welk resul taat wilde hij niet meedelen. Hij zeide wel, dat sir Alvary, die Donderdag uit Londen is teruggekeerd, waar hij overleg met mi nister Eden heeft gepleegd, instructies had gekregen om „van de huidige betrekkelijk gunstige atmosfeer gebruik te maken ten einde met Molotof een aantal hangende kwesties te regelen, die de twee regerin gen rechtstreeks betreffen". Uit deze for mulering leidt men af, dat niet gesproken is over Duitsland en Oostenrijk. Bohlen in Moskou De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Bohlen, is te Moskou aan gekomen. Bohlen, die in gezelschap was van zijn echtgenote en twee kinderen, werd op het vliegveld begroet door functionaris sen van het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken en door leden van de Amerikaanse ambassade onder leiding van zaakgelastigde Beam. De Haagse rechtbank heeft hedenmorgen de eis van de ex-N.S.B.'er C. M. tegen de Staat der Nederlanden en Suriname afge wezen. M. had de staat en Suriname doen dagvaarden en een bedrag van 59.400 of zo veel de rechtbank hem eventueel zou toewijzen, als schadevergoeding geëist, om dat hij op 10 Mei 1940 in Nederlands-Indië naar zijn mening ten onrechte was gevan gen genomen en in 1941 naar Suriname was overgebracht. Door deze gevangenne ming was hij zijn betrekking kwijt geraakt en tijdens zijn internering waren hem, naar zijn zeggen, verschillende eigendom men ontstolen. M. werd veroordeeld tot de kosten van het geding, zijnde 402.50 voor zijn eis tegen de Staat der Nederlanden en 177.75 voor zijn eis tegen Suriname. De rechtbank verklaarde zich niet be voegd kennis te nemen van de eis, die M. tegen de Republiek Indonesië had inge diend. VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien. In de nacht zwakke tot matige, overi gens matige tot vri.i krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Van nacht hier en daar lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 14 April Zon op 5.46 uur, onder 19.35 uur. Maan op 5.29 uur, onder 21.11 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 13 April Hoog water: 3.09 en 15.29 uur. Laag water: 11.05 en 23.30 uur. Dinsdag 14 April Hoog water: 3.50 en 16.09 uur. Laag water: 11.52 en uur, >^exoooooocxxxxxxxxo3oooooocoococxDocoQ<xooooccoococooooo<x p

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1