Vijfendertig jaar geleden begon dr. Van Slogteren zijn levenswerk Onderzeebootjager „Holland te water gelaten Mossadeq in conflict met de Sjahspanning in Perzië Wereldnieuws PANDA EN DE HAND-VIS Fa. B. ENGELENBERG Europese socialisten blijven het oneens De radio geeft Dinsdag Laboratorium te Lisse jubileert Staatssecretaris Moorman wijst critiek op Nederlandse scheepsbouw af Eisenhower zendt boodschap aan Naguib Agenda voor Haarlem Heringa Wathrich Toch ió het zo c MAANDAG 13 APRIL J953 Het, haastige, koortsachtige levenstempo De „Carthage" wil nog niet vlotkomen Kerkelijk Nieuws OFFICIelE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Twee slachtoffers van verkeersongevallen Russische voorstellen onaanvaardbaar Nog twee arrestaties in West-Duitsland 2 Doodstraf bij de Sovjets J Te Panmoendjom is een overeenkomst getekend over de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen. De Amerikaanse schout-bij-nacht John Daniel en generaal- majoor Lee Sang Cho bekrachtigen hier de overeenkomst. Mossadeq Zaterdag tegenover een groep partijloze leden van de Kamer had ver klaard, niet op de receptie te zullen ko men, omdat hij vreesde door de militairen te zullen worden gedood. De voorzitter van de Perzische Tweede Kamer, Ajatoellah Kasjani, drong er Za terdag bij eerste minister Mossadeq op aan te bepalen, dat de leiders van de oppositie in de Tweede Kamer vuurwapenen zouden krijgen om zich tegen eventuele aanvallen van aanhangers van de regering te kunnen verdedigen. In een brief, gericht aan dr. Mossadeq, zei Kasjani dat de regering verantwoorde lijk is voor de veiligheid van de Kamer leden. PARIJS (Reuter) Een aantal ver tegenwoordigers van socialistische partijen hebben Zaterdag op de driedaagse bijeen komst van het algemeen comité van de socialistische internationale van gedachten gewisseld over de jongste Russische stappen. Óp de conferentie, die Zaterdag begon, zijn twintig socialistische partijen ver tegenwoordigd. De Franse socialist Guy Mollet was van oordeel dat de jongste Russische houding een vermindering van de defensie-inspan ning rechtvaardigt. Deze opvatting werd bestreden door de Britse links-socialistische leider Aneurin Bevan en de Belg Larock. Bevan zeide dat de jongste Russische maat regelen zijn ingegeven door eigenbelang. Indien de Russen werkelijk vrede wensen, zouden zij de Duitsers in staat stellen vrije verkiezingen te houden om over hun toe komst te beslissen. Mollet en de Duitser Ollenhauer pleitten er beide voor niet te veel haast te maken met het Europese verdedigingsverdrag. Op de vergadering van Zondag bleek, dat er diepgaand verschil van mening bestaat over de opbouw van een Verenigd Europa en over de kwestie van het Europese leger. De Nederlandse afgevaardigde, jhr. Van der Goes van Naters, zei, dat zijn partij sterk voor een „klein Europa" is. De Franse afgevaardigde Guy Mollet verklaarde dat zijn partij niet voor be krachtiging van het Europese leger-verdrag zal stemmen als Engeland zich er niet nau wer mee verbindt en de parlementen niet meer invloed kunnen uitoefenen. CAIRO (A.F.P.) De Egyptische eerste minister, generaal Naguib, heeft Zaterdag bevestigd, dat hij een boodschap van de Amerikaanse president, Eisenhower, heeft ontvangen. Naguib zeide dat de boodschap „vriendschappelijk" was. In Cairo is ver nomen, dat president Eisenhower in zijn boodschap aan generaal Naguib de Egyp tische regering gelukwenst met de over eenkomst, die zij met Engeland over de Soedan heeft bereikt. In zeer hartelijke be woordingen bevestigt Eisenhower, dat de Verenigde Staten traditionele vriendschap tussen de Verenigde Staten en Egypte zul len bewaren. Aan de andere kant zou Eisenhower de hoop uitgesproken hebben, dat de kwestie van de Suez-kanaalzöne spoedig opgelost zal worden in het belang van beide partijen (Engeland en Egypte) opdat de beveiliging van het Midden-Öos- ten kan worden geregeld. Generaal Naguib zou, aldus verluidt uit dezelfde bron, president Eisenhower ge antwoord hebben, dat hij herhaaldelijk het standpunt van zijn regering met betrek king tot de ontruiming van de Suez-kanaal- zóne uiteengezet heeft en er niets aan kan veranderen. MAANDAG 13 APRIL Stadsschouwburg: ,,'n Moeilijk mens" (Nederlandse Comedie), 8 uur. City: „Per- rucha", 18 jaar, 7 en SM5 uur. Lido: „Willy en Joe in Tokio", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De trek naar het Westen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De smokkel- prinses", alle leeft., 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Singing in the rain", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Een zomer slechts heeft zij gedanst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Verloren jeugd", 18 jaar, 8.15 uur. DINSDAG 14 APRIL Stadsschouwburg: ,,'n Moeilijk mens" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Concert gebouw: Concert H.O.V. (meesterserie), 8 uur. City: „Perrucha", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De smokkelprin- ses", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Lido: „Willy en Joe in Tokio", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De trek naar het Wes ten", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Singing in the rain", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Heidi", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Eén zomer slechts heeft zij gedanst", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De drie Caballeros", alle leeft., 2.30 uur. Kennemer Comedie: „Bloed en liefde" (toneel), 8.15 uur. Orkaan. De Zuid-Afrikaanse stad East- London is Zondag door een orkaan ge troffen. Honderden personen liepen ver wondingen op en er is veel materiële schade. Meer dan duizend personen zijn dakloos geworden. Verlenging. De president van nationalis tisch China, generaal Tsjiang Kai Sjek, heeft Zondag aanbevolen, de zittingster mijn van het parlement met een jaar te verlengen tot Mei 1954. Dit is de derde achtereenvolgende maal, dat de presi dent zulks aanbeveelt. 500 van de 773 afgevaardigden, die in 1948 te Nanking werden gekozen, vóór de nederlaag der nationalisten in de Chinese burgeroor log, hebben thans zitting in het parle ment van Formosa. Hun oorspronkelijk mandaat van drie jaar is tot dusverre steeds verlengd op grond van „buiten gewone omstandigheden". Ronselen. In een Zaterdag gepubliceerd communiqué spreekt het Franse com missariaat van Rijnland-Palts de be richten in de West-Duitse pers tegen volgens welke 120 ronselaars voor het Franse vreemdelingenlegioen in Wëst- Duitsland werkzaam zouden zijn. Invitatie. President Eisenhower heeft de gouverneurs der 48 Amerikaanse staten uitgenodigd, op 4 en 5 Mei op het Witte Huis een conferentie bij te wonen, ten einde „uit de eerste hand een beeld van de huidige toestand in de wereld en de rol der V. S. hierbij te krijgen". Rel. In een gebouw van de gevangenis van Stillwater in de Amerikaanse staat Min nesota zijn Zaterdag ongeregeldheden uitgebroken. De opstandige gevangenen vernielden ruiten en wierpen messen, vorken, bakjes en kroezen op de bin nenplaats. De gevangenen werden Za terdagochtend in hun cellen opgesloten toen het personeel van de gevangenis ontdekte, dat de gevangenen van plan waren hun derde staking sedert Dinsdag te beginnen. De gevangenen hadden Dinsdag en Woensdag geweigerd te werken om kracht bij te zetten aan hun eis tot ontslag van de chefkok. De kok werd Woensdagavond overgeplaatst. Middel. De voorzitter van de M.R.P., de Franse Katholieke Volkspartij, Teitgen, heeft Zaterdag bij het begin van de ver kiezingscampagne van die partij voor de gemeenteraadsverkiezingen van 26 April verklaard: „Een Verenigd Europa is het enige middel om onze veiligheid tegen over Duitsland te verzekeren, om het Christelijk humanisme te redden, dat ons leven zijn zin geeft en om Frankrijk de plaats terug te geven die het toe komt." Verslag. Radio-Peking heeft Zaterdag ge meld dat de zeven door de Noord- Koreanen vrijgelaten Britse burgers de communisten dank hebben gezegd voor hun „menslievende behandeling". De Britten hadden volgens radio-Peking op een persconferentie medegedeeld, dat zij aan de Britse regering verslag zullen uitbrengen over de menslievende wijze waarop de communisten hen hebben behandeld, de vriendschap en het we derzijdse begrip tussen de Britten en de Noord-Koreanen zullen bevorderen en alles in het werk zullen stellen om een einde te maken aan de oorlog in Korea. Verwerping. Radio-Peking heeft Zondag de resolutie van de politieke commissie van de UNO, waarin aangedrongen wordt op een onderzoek naar de be schuldigingen inzake bacteriologische oorlogvoering in Korea, „onwettig" ge noemd en verklaard dat zij zal worden afgewezen. Het station haalde een be richt uit het volksdagblad van Peking het regeringsorgaan der Chinese communisten aan, waarin gezegd wordt, dat de Amerikanen door middel der voorgestelde commissie van onder zoek de doeltreffendheid van hun „bac teriologische oorlogvoering" willen na gaan. Staking. Tengevolge van een door com munisten geleide stakingsactie voor hogere lonen waren Zondag slechts 300 van de 700 autobussen, die normaal te Parijs rijden, op de weg. In Toulon en Toulouse legden de autobuschauffeurs en het trampersoneel eveneens voor een gedeelte het werk neer. Operatie. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, heeft Zondag in een ziekenhuis te Londen met goed ge volg een galblaas-operatie doorstaan. Naar verwacht wordt zal de minister zes tot acht weken rust moeten houden. Premier Churchill zal zolang de buiten landse zaken waarnemen. Op de bijeen komst van de Noord-Atlantische raad, die op 23 April te Parijs begint, zal minister van staat, Selwyn Lloyd mi nister Eden vervangen. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De narcissencultuur scheen ten onder gang gedoemd in het begin van deze eeuw. Een stengelaaltje had de gewassen zo aan getast, dat de kwekers wanhopig waren geworden en voortdurend een beroep op de Plantenziektenkundige Dienst deden om hiervan te worden verlost. Prof. dr. J. Rit- zema Bos, de eerste directeur van de Plan tenziektenkundige Dienst achtte het daar om noodzakelijk om een onderzoeker in de bloembollenstreek te vestigen, die dit ge hele probleem zou aanpakken. Deze onder zoeker was dr. E. van Slogteren, die op 12 April 1918 werd benoemd. Dat is dus thans 35 jaar geleden. Dr. Van Slogteren had maar een kleine lokaliteit in de Rijkstuinbouwschool te Lisse tot zijn beschikking. Hier won hij de strijd tegen het aaltje. De narcissen werden gekookt. Een behandeling die het aaltje niet over leefde, de bol wel. Tegenwoordig moet men lang zoeken om nog één zo'n beestje te vinden. Het begin was voor deze phytopatholoog dus wel hoopvol. Hij had alleen veel te weinig armslag, wat de regering ook inzag. In 1920 keurde de Staten-Generaal het goed, dat er een proefstation zöu worden gebouwd, dat het karakter van een labo ratorium zou hebben. De Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur vond dat natuurlijk prachtig, maar wilde nog verder gaan en dit proefstation op eigen benen laten staan, zodat het niet meer tot de P.D. te Wageningen zou behoren. Ook zou het niets meer te maken moeten hebben met de Rijksbloembollenschool te Lisse. Het zou ook hiervan vrij moeten zijn. Het duurde wel lang, maar het is zover gekomen. Het is allemaal zeer moeilijk gegaan. Het laboratorium is er gekomen, ondanks alle beknibbelingen van een zuinige regering. In 1924 kon dr. Van Slogteren hoogleraar worden in Groningen, maar om hem voor het bloembollenvak te behouden, werd hij als zodanig in Wageningen benoemd en bleef hij waar hij was. Het „vak" was blij en het betaalde twee cent per roe om hem het werken mogelijk te maken. Later werd de animo daartoe wat minder en moest er weer wat anders verzonnen worden. Men vond dat in het Bloembollensurplusfonds en legde de kwekers via deze instelling een bepaald percentage op. In 1928 werd het Laboratorium echter door brand verwoest. De gebouwen waren Rijkseigendom en dus niet verzekerd, maar de commissie voor het wetenschappelijk onderzoek was zo verstandig geweest om toch maar een flinke verzekering af te sluiten. Uit de as van het oude gebouw verrees in 1930 een nieuw en groter ge bouw, hoewel het heel wat moeite heeft gekost om de regering hieraan te doen deelnemen. Wat er van dat ene gebouw geworden is kan men zien op de stand in het regerings paviljoen op de Flora. Het staat er niet meer eenzaam, maar bevindt zich in ge zelschap van vele grotere gebouwen. Hoe- ADVERTENT1E vraagt veel van onze krachten. Wan neer wij merken, dat dit voortdurende gejacht en de dagelijkse Zorgen ons goede humeur bedreigen, doen wij er goed aan ons zoveel mogelijk in acht te nemen. Zorg voor een goede, vol ledige voeding en gebruik regelmatig VITAMINE GISTVLOKKEN. Reeds na korte tijd zult U bemerken, dat U méér waard bent 1 VITAMINE GISTVLOKKEN zijn een product van de Koninklijke Nederland- sche Gist- en Spiritusfabriek N.V. Zij bevatten het gehele in gist aanwezige natuurlijke vitamine B complex, als mede een hoog percentage eiwit. Deze stoffen zijn noodzakelijk voor een ge zond en evenwichtig gestel. Verkrijgbaar bij uw drogist. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Blaastrio. 11.55 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en soliste. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Militaire actualiteiten. 13.25 Amusements muziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Orkestconcert. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Inheemse rechtspraak in Nieuw Guinea. 18.00 Platen. 18.10 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Platen. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Een ladder tegen de maan, hoor spel. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Piano recital. 23.50—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Om roepkoor. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Zeg eens, Ame rika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gevarieerde mu ziek. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Reportage of platen. 18.35 Orgel. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Fanfare orkest. 19.20 Strijkkwartet. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Lichte muziek. 21.50 Vrolijke muziek. 22.30 Buiten lands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.1521.45 Politieke poppenkast; Jour naal: Weerbericht; Costuum-show; Zang, voordracht en piano; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Platen. 13.30 Pianorecital. 14.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroeporkest en solisten. 21.00 Platen. 21.15 Ethnische mu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boek bespreking (Op 224, 49 en. 42. m,). veel het bloembollenvak hiervoor heeft moeten betalen, kan men ongeveer raden als men op een knopje drukt, waardoor alle gebouwen verlicht worden, die hun ont staan aan het C.B.C. hebben te danken. Niet alleen Aaltje Prof. Van Slogteren heeft zich niet be perkt tot het bestrijden van het aaltje. Allerhand ziekten heeft hij in deze vijfen dertig jaar onder ogen gekregen,onderzocht en bestreden. Zijn ene assistent van 1920 heeft gezelschap gekregen van een staf per soneel, die uit specialisten bestaat, die ieder een terrein ter beschikking hebben gekregen. Het beroemdst is het virus-onderzoek geworden. Het virus is een probleem, waar alle geleerden van de wereld die met le vende organismen te maken hebben, mee tobben. Het is vleiend voor de hoogleraar te weten dat men juist in Lisse zulke prachtige successen heeft weten te boeken. Zelfs worden van hieruit sera naar Ame rika gestuurd die bij de diagnostiek wor den gebruikt. Het is onmogelijk in een kort bestek te beschrijven wat op dit laboratorium wordt gepresteerd. Men beperkt zich namelijk niet tot het zoeken van bestrijdingsmidde len tegen bollenziekten. Men zoekt ook naar wegen om de kwaliteit van het ge broeide product op te voeren. Eveneens is daar zo met temperaturen gegoocheld, dat men hyacinten van verschillende oogst jaren tegelijk kan laten bloeien! Dit is noodzakelijk om de export naar het Zui delijk halfrond mogelijk te maken. Slepers moesten hun pogingen opgeven De „Carthage", het Franse schip dat in de nacht van 31 Januari op 1 Februari tijdens de storm op het Scheveningse strand sloeg, is nog niet vlot. Twee sleep boten van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst hebben Zondagmiddag bij hoog water geprobeerd het vrachtschip van het strand te trekken. Hoewel de „Carthage" flink met de schroef meewerkte en de neus wat meer zeewaarts richtte, slaag den de sleepboten er niet in het Franse schip in zee te trekken. De pogingen van zeesleepboten „Schelde" en „Waterweg" trokken een enorme belangstelling. Dui zenden kwamen naar de Scheveningse boulevard om de slepers aan de slag te zien. Van het voorschip van de „Carthage" af liep een zware tros van staaldraad, die in zee verdween. Eigenlijk was het enige dat men van het werk zien kon, dat de sleepboten, grote rookpluimen uitstotend, bezig waren met trekken. Al dit zware werk heeft echter niet mogen baten en om kwart over drie werden de pogingen voorlopig opgegeven. Een van de sleepbo ten voer terug naar Hoek van Holland, de ander begaf zich naar Terschelling, waar een nieuw karweitje wacht. Het is nog niet bekend wanneer een nieuwe poging zal worden gedaan om de „Carthage" vlot te brengen. Het schip ligt in een groot bassin, dat gegraven is met graafmachines en bulldozers. Voordat een tweede poging wordt gewaagd zullen deze machines op nieuw aan de slag moeten, want de zee spoelt met de Zuidelijke winden tamelijk veel zand naar de kust. Ned. Herv. kerk Beroepen te Rotterdam-Delfshaven (vac. A. Adrian!) (toez.), G. Snijders, pred. voor buitengewone werkzaamheden te Harder wijk; tot pred. voor buitengewone werk zaamheden (raad voor Kerk en Israel), S. P. Tabaksblatt, cand. te 's-Gravenhage. Geref. gemeenten Beroepen te Leiden H. v. Gilst te Elspeet, die bedankte voor Dordrecht. c 15. Terwijl Joris de vechtende vissen trachtte te scheiden, trof hem een ver dwaalde vuistslag op de neus. „Welaan", zei hij, een niesbui bedwingend, „dit is in derdaad een doorslaand bewijs, dat de handvis geen gezelschap wil hebben. Ik erken mijn fout en zal dadelijk zijn speel makker verwijderen". Graaiend tussen de dooreenwriemelende vissenlijven, viste hij er een op en spoedde zich met zijn drui- ADVERTENT1E !»n« Kti i;il r.fi - H.i.i'Ji iu 'I I.I.'li BEHANGERSPLAKMEEL Een zijde van het werk van professor Van Slogteren ziet men nooit. Het is be grijpelijk dat er wel eens klachten binnen komen, gemotiveerd of niet. De professor moet het dan maar weer opknappen als bepaalde regeringsinstanties in het buiten land met argusogen op de bloembollen gaan letten en dreigen met importbeperkingen op basis van gebreken aan de bollen. Hij moet dan de klachten onderzoeken en zo mogelijk weerleggen. Zijn laatste succes boekte hij in Engeland, waarheen hij de export van dahliastekken mogelijk wist te maken. Het ontstaan en de groei van het labora torium voor Bloembollenonderzoek is een financiële lijdensweg geweest. En nog zijn er mensen in het bloembollenvak, die dit instituut te duur vinden. Zelfs kan men op vergaderingen wel eens horen verkondigen dat „de proffessor maar vraagt en wij maar moeten dokken". Bij het vijfentwintigjarig bestaan van het Centraal Bloembollen comité heeft professor Van Slogteren on omwonden verklaard, dat het vak zjin werk mogelijk heeft gemaakt, omdat hij met regeringssubsidies alleen nooit de re sultaten van thans had kunnen bereiken. Gelukkig zijn er velen die begrijpen hoe belangrijk het is, dat Nederland een ge leerde bezit wiens naam en oordeel in de gehele wereld op dit gebied gezag heeft. Het kan onze goodwill en dus onze ex portmogelijkheden in het buitenland slechts tot voordeel strekken. De echtgenote van de staatssecretaris van Marine, mevrouw A. J. MoormanWij ten- burg, heeft Zaterdagmiddag bij de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij de orider- zeebootjager „Holland" te water gelaten. De „Holland" heeft een machine-instal latie van 45.000 pk., en kan een snelheid van 32 mijl per uur bereiken. Het schip is ruim 111 meter lang en ruim 11 meter breed. Het heeft een diepgang van 3,86 meter. De standaard-waterverplaat sing is 2160 ton. De bemanning zal uit 246 koppen bestaan. De hoofdbewapening zal bestaan uit vier kanons van 12 cm., opgesteld in twee dub beltorens. Zij kunnen zowel tegen zee- als luchtdoelen worden gebruikt. De schepen worden met hun volledige uitrusting vrij wel geheel door de Nederlandse industrie vervaardigd. Na de tewaterlating zei ir. K. van der Pols, een der directeuren van de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij, dat eind 1948 het definitieve contract voor de bouw werd gesloten. Het heeft tot begin 1950 ge duurd, alvorens men voldoende staal had, geschikt voor de bouw van oorlogsschepen, waardoor het 36 maanden geduurd heeft, In de nacht van Zaterdag op Zondag werd een automobilist op de Rijksweg tus sen Hoorn en Enkhuizen in de gemeente Blokker verblind door het licht van een tegenligger, waardoor hij een voor hem rijdende bromfietser pas op het laatste ogenblik opmerkte. De automobilist remde zo krachtig, dat zijn auto omsloeg. Van de vier inzittenden kreeg de 31-jarige C. Foks uit Hoorn een zware hersenschudding. Hij is Zondagmorgen in een ziekenhuis te Hoorn overleden. In Grootebroek is Zaterdagmiddag het 12-jarig meisje F. Kunst, toen het stuur van haar fiets het rijwiel van een vrien dinnetje raakte, gevallen en door een achterop komende auto overreden. Het meisje was op slag dood. pende last naar de deur. „Halt!", riep Panda, wélke vis neemt hij mee?!" Pat wierp een snelle blik in het bassin en zag daar de vertrouwde omtrekken van de handvis onder het spiegelende oppervlak. „Dat handvis is er nog", stelde hij Panda gerust, „laat hem dus begaan en doe niet opgewonden". „H'm", mompelde Panda, „het zou anders echt iets voor Joris ge- TEHERAN, (Reuter/AFP) Twintig partijloze leden van de Perzische Kamer hebben Zaterdag een onderhoud gehad met premier Mossadeq om hem te bewegen, Zondag, de dag van de profeet, persoonlijk een bezoek aan de Sjah te brengen en het meningsverschil met deze uit de weg te ruimen. Na afloop der bespreking deelden zij aan de pers mede, dat de premier er op blijft staan, dat de Kamer het rapport van de acht bemiddelaars in het geschil tussen de vorst en de eerste minister aanvaardt. Indien dit niet zou gebeuren, zou Mossadeq aftreden. Het geschil was Maandag tot een hoogte punt gekomen, toen Mossadeq in een radio rede er bij de Sjah op aandrong „te re geren en niet te heersen". Noch premier Mossadeq, noch minister van Buitenlandse Zaken Fatemi, noch een van de afgevaardigden van het nationale front (de partij van de eerste minister) is echter Zondag verschenen op een receptie die op het paleis van de Sjah werd ge geven. Slechts vice-premier Kazemi was aan wezig namens de regering. De enige op merkelijke rede was die van maarschalk Agheoli, die namens het Perzische leger verklaarde, dat de militaire autoriteiten zich gereed houden alle orders van de vorst uit te voeren. Het oppositieblad „Dad" schreef, dat dr. LONDEN (D.P.A.) De correspondent van D.P.A. te Londen heeft Zaterdag ge meld, dat in diplomatieke kringen te Lon den niet wordt verwacht, dat de Westelijke mogendheden de Russische voorstellen aan gaande de beveiliging van het luchtverkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland zullen aannemen. De genoemde kringen in Londen be schouwen het, aldus de correspondent, als uitgesloten, dat het Westen met één, zij het brede, luchtcorridor genoegen zullen nemen. In het algemeen, zo meldt de correspon dent, heeft men in bevoegde kringen te Londen de indruk, dat de Russen met hun voorstellen tot besprekingen over de be veiliging van het luchtverkeer de weg wil len bereiden voor een politieke viermo- gendhedenconferentie. Een diplomaat zeide, dat het mogelijk is, dat het diplomatieke offensief van de Rus sen zich zeer binnenkort van het Verre Oosten naar Duitsland zal verplaatsen. voordat het schip te water kon worden ge laten. De turbines en ketels zijn echter al aan boord, zodat ir. Van der Pols de stel lige verwachting had, dat de „Holland" nog dit jaar zal zijn voltooid. Hierna voerde de staatssecretaris van Ma rine, vice-admiraal Moorman het woord. Hij sprak zijn waardering uit voor de pres taties van de Nederlandse scheepsbouw en merkte op, dat er de laatste weken in een gedeelte van de pers een aanval was ge daan op het technisch kunnen van onze nationale scheepsbouwindustrie. (Beweerd was dat bij de proefvaart van de kruiser „De Ruyter" grove fouten aan het licht waren gekomen). De staatssecretaris ver klaarde, dat niet alleen de beschuldiging te enen male onjuist was, doch dat op deze manier aan onze naam op scheepsbouwge- bied en machinebouw in het buitenland grote schade kan worden toegebracht. Hij merkte op, dat er ook bladen waren, die in dezen in objectieve zin hadden geschreven. Tenslotte merkte de staatssecretaris nog op, dat men uit publicaties van militaire medewerkers van sommige dagbladen met verbazing van hun inzichten kennis kon ne men, als zou Nederland op zee geen taak hebben en het geld beter besteed zou kun nen worden voor het uitrusten van een hele of halve divisie. De staatssecretaris zei dat het noodzakelijk is voor ons land zijn belangen op zee te beschermen en de aanvoer ten behoeve van het leger en de luchtmacht te beveiligen. KARLSRUHE (Reuter) De West- Duitse politie heeft nog twee personen aan gehouden, die betrokken zouden zijn bij de jongste spionnagezaak voor de Sovjet-Unie. Het aantal gearresteerden is thans 39. Het Oost-Duitse persbureau heeft Zater dag verklaard dat de arrestaties „een on rechtmatige daad jegens de vrienden van de vrede is." Koningin Juliana en prinses Marijke hebben Zondag een bezoek gebracht aan de miniatuurstad Madurodam in Den Haag. weest zijn om de vissen te verwisselen en er met de kostbare handvis vandoor te gaan". Voor alle zekerheid keek hij ook eens in het bassin en.... wreef zijn ogen uit. Inderdaad leek het, of de handvis daar nog veilig onder water zwom, maar bij nadere beschouwing bleek dit bedrog te zijn. „Pat!", gilde Panda, „Joris heeft tóch de handvis gestolen! Dit is de gewone vis ....mee een puu-over aan.'.'" ONDANKS het feit dat de doodstraf in Rusland reeds in 1744 werd afgeschaft, vielen er onder de regeringen der verschil lende Tsaren ontelbare doodvonnissen die door kogel of strop ten uitvoer werden ge bracht. Het scheen, of er nimmer sprake was geweest dat de doodstraf ééns officieel was uitgebannen. Deze schrille tegenstelling tus sen theorie en practijk trad op wrange wijze aan het licht toen de Doema in 1906 o.m. afschaffing van de doodstraf bepleitte, doch de inwilliging van dit verzoek door Tsaar Nicolaas II „aantasting van een der onver woestbare grondslagen van de autocratie" werd geacht! De communisten mengden zich in die dagen om het hardst in het koor dat af schaffing van de doodstraf eiste en in het revolutiejaar 1917 was dit één van hun felst gestelde vorderingen. Nu kan men uiteraard om verschillende redenen tegenstander van de doodstraf zijn. Eén van die redenen is bijvoorbeeld dat men die straf niet op zichzelf toegepast wenst te zien. Een ander motief zou kun nen Zijn dat men een dergelijke straf niet wenst, zelfs niet voor een tegenstander. Rlaar zover bleek dé afkeer van de com munisten echter niet te gaan, althans niet toén zij eenmaal zelf aan het bewind, wa- ren gekomen. Zij bleken alleen felle en principiële tegenstanders tegen de zwaar ste straf, zolang zij het wapen niet zelf konden hanteren, maar eenmaal aan de macht gekomen veranderde dit inzicht. We dienen echter de Raden regeringen alle eer te geven die haar toekomt en merken op, dat de doodstraf in de wetboe ken en decreten van de eerste 30 jaren van het Sovjet bewind nergens wordt ver meld. Maar de zinsnede dat „de ernstigste maatregel van so ciale verdediging tegenover gevaarlijke en ernstige vijanden van het volk kan worden toegepast", overbrugde op practische wijze de ernstige kloof welke er bestond tussen de vroeger aange hangen theorieën en de talloze executies onder de Sovjets. Gelijk ook door arbeids kampen en administratieve veroordelin gen doeltreffend kan worden omzeild het feit dat de Sovjet-Unie sedert 1947 de doodstraf werkelijk en heuselijk heeft af geschaft. Het land der Tsaren waardig! Maar komaan, laten we iets vrolijkers bespreken, bijvoorbeeld het plezierige ver schijnsel dat elke dag die wij beleven, langer is dan de voorgaande dag. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2