Fran - ar/yj Verjaardag thuis Agenda voor Velsen Havenberïchten Visserij -varia Jubilaris M. Veenstra bij KNHS gefêteerd Klinkend besluit van gouden feest Castricum Zweefvlieger maakte noodlanding op kampeer terrein Nog altijd kans op kampioenschap voor De Kennemers Old Clothes New MAANDAG 13 APRIL 1953 Assistentie van Prins Hendrik en Nester niet ncdift Zondagmiddag om lia'f een mo°st de reddingboot „Prins Hendrik" uit Ben He'.- der uitvaren om assistentie re verlenen aan een Franse kotter, die even ten Zvi'Vp van het Westgat, ong' ve°" vijf m;i1 W.Z.W. van Huisduinen op de Haa'rsgronden vas gelopen. Het onfortuin'ijke schip, de „Tcur- billon" uit Dieppe. di° op wee was naar de visgronden, liep hij laag wa4er aan de grond, zodat weldra de kans om op eigen kracht vlot te komen grcot was. Toch koos de Nestor van Bureao Wijsmuller zee en van Terschelling meldde de Holland van Doeksen, dat ze in de aantocht was. Uit een pioniersgeslacht ,.Wiïhelmina" en „Kunst en Vriendschap" met muziek en comedie Tweehonderd gulden voor „Kerbert"-asyl „Is het de moeite waard onszelf te worden?" Velsens huisvrouwen en „De klokkengieter" der melkinrichting „Velsen" Bloementocht zonder bloemen CSV—DGG 2-3 Twintig jaar gymnastiek in Uitgeest Velsen won van WSV Terrasvogels sterker dan Wilskracht: 2-0 RKWABeverwiik 1-1 DEM herstelde zich Het zicht was van dien aard da1 de stran ding voor de kustwacht van Huisduinen onopgemerkt bleef. De eerste melding kwam binnen via radio Boulogne sur Mer, waarmee de kotter, die het beste is te ver gelijken met de „Pie'ertje" HD 79, in ver binding stond. Ook Radio Seheveningen was even later behulpzaam. Hoewel de felle Westenwind anders deed verwachten is de stranding nog al meegevallen. In de buurt van de „Tourbillon" was ook de coaster „Frisian Coast" om desnoods hulp te verlenen. Om half drie kwamen dan ook de eerste berichten door dat de radiopeils'ations hadden geconstateerd dat de kotter vlot was en weer in diep water lag. De schipper meldde dat men water maakte en hij kreeg opdracht van zijn reder een Nederlandse haven op te zoeken. De reddingboot Prins Hendrik was bij de kotter aangekomen en zou de „Tourbillon" naar Den Helder lood sen. Aan boord van het vissersvaartuig Mevrouw Dekker woont al weer een mooi poosje in een Bloemendaals pen sion, maar haar hart trekt nog altijd naar IJmuiden het IJmuiden, dat haar nu al 92 jaar na aan het hart heeft gelegen Met deze leeftijd behoort ze tot de oudsten der gemeentenen niet alleen tot de oudsten, maar ook tot de genen, die met IJmuiden door lief en leed het sterkst verbonden werden. In 1900 verloor zij haar man, toen de trawler „Greta" verging, haar met tien kinderen aan de vindingrijkheid der ei gen handen of de liefdadigheid overla tend. Dekker werkte op de schuur van Planteydt en moest als opstapper met de Greta" mee. Onder een Engelse schipper voer de trawler uit en niemand heeft ooit meer iets van de boot terug gezien De weduwe heeft zich er door geslagen en binnenkort kan zij wellicht de vijfde generatie aanschouwen: haar achter kleinkinderen zijn alweer getrouwd. De 92e verjaardag is niet in Bloemen- daal gevierd, maar „thuis" in IJmuiden, bij zoon Jan aan de Warmenhovenstraat. 5óooocoocoooocxxxx>cooogoooooocxxxxxxx30ooooooooooooooooooc In de feestelijk versierde werkplaats van de electrotechnische afdeling van de K.N. H.S. is temidden van collega's, vrienden en familieleden het zilveren amtsjubileum ge vierd van de voorman M. Veenstra. De dank en de waardering der directie werden overgebracht door de president directeur ir. A. H. Ingen Housz, die tevens de jubileumenveloppe overhandigde. Ir. I. van Ees, de chef van de afdeling, bracht in de eerste plaats de gelukwensen over van bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies, die wegens dienstzaken niet aanwe zig kon zijn. Hij memoreerde vervolgens, dat de naam Veenstra een pioniersnaam is bij de K.N.H.S. Van vader op zoon hebben de Veenstra's hier gewerkt en ir. Van Ees tekende deze telg als een rustige, soms koppige werker, die niet rust voordat hij zijn werk tot in de puntjes in orde heeft. Hij heeft het „vak in zijn handen" en een speciaal gevoel voor instrumenten. Spreker bedankte de heer Veenstra voor zijn goede werk en besloot zijn woorden met het overhandigen van het vererend ge tuigschrift en het gedenkbord der Maat schappij. De heer T. C. Verhey, hoofdopzichter, bood namens collega's en het jubileum fonds een fraaie staande schemerlamp en een vierkleurenpotlood aan. Namens de Mekog voerde vervolgens ir. W. H. Schoenmaker het woord, die in de eerste plaats de gelukwensen van hoofd ingenieur W. Bakker, bedrijfsdirecteur, overbracht en vervolgens van de gehele Mekog. Als mensen van de productie weten spreker en diens collega-kunstmestmakers dat er van de productie zonder goede elec- triciëns niets terechtkomt. Na deze waarderende woorden betrad de heer J. H. Hoog Antink, opzichter, het sprekersgestoelte om met enkele hartelijke woorden de 20-jarige samenwerking te herdenken en het geschenk van de jubi leumcommissie der Mekog, een boeken kast, aan te bieden. Hartelijk gelach begeleidde de humoris tische woorden van de heer C. Julius, een „voetbal-collega" van de jubilaris, die ook van zijn vriendschap wilde getuigen en als blijk hiervan een bewerkte briefopener overhandigde. Mevr. Veenstra moest van alle sprekers, met welgemeende woorden en prachtige bloemen, haar deel in de hulde ontvangen. MAANDAG 13 APRIL Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30— 21.30 uur, Heidestraat. Raadhuis, 10—12 uur: Spreekuur burge meester. Thalia 20 uur: „De kleine wereld van Don Camillo". Rex, 20 uur' „Aladdin en de wonderlamp". DINSDAG 14 APRIL Velser Tafeltennis Club, 20 uur, Cultureel Gebouw, demonstratie-wedstrijd door C. du Buy en W. van Zoelen. Raadhuis, 19.30 uur: Gemeenteraad, open bare vergadering. Thalfa, 20 uur: „De kleine wereld van Don Camillo". moes* m'n echter nog een sloep binnen bco~d halen. Dit werkje nam nog al ge- ruime tijd in bslat, juist genoeg om te j consta eren c'a de schade meeviel. De i sclrpper b"siro de visgronden weer op te zoeken en bedank'e schipper Bot voor zijn assistentie. De Nestor, die al een keer opdracht had gekregen naar IJnviden terug te keren, ging voor de tweede keer op het Zuiden aan. „We begrepen ze niet erg", zei Piet Bot, de schipper van de ..Prins Hendrik", +oen hij cm vijf uur in Nieuwediep op de kant s'ap'e. ..Eerst schreeuwen om pompen en e°n uurtje la'er toch maar weer op de vis. Ja, het was daar nog wel een heksen ketel waar hij zat. Wij kwamen door het Molenga1 weer naar binnen, maar dat Frans is me een taaltje hoor. Zo vlug hè". Dinsdag hoont de Christelijke muziek vereniging „Wilhelmina" haar jaarlijkse propaganda-uitvoering te geven in het Patronaatsgebouw. Men heeft zich ditmaal van de medewerking verzekerd van de to neelvereniging „Kunst en Vriendschap", die onder regie van L. v. d. Elmpt de klucht „De stier van Californië" zal op voeren. Het muzikale deel van het programma vermeldt onder meer „Les Saltimbanques" en fragmenten uit „Öer Vogelhandier". In het uiterste puntje van Velsen heb ben een paar enthousiaste dierenvriendin- nen Zaterdagmiddag in huize „Pastorale" aan de Vinkenbaan een bazar op poten ge zet, die wat „inbreng" betrof klonk als een klok: vooral de winkeliers uit dit deel der gemeente lieden zich voor het goede doel de inrichting van het Kerbert-asyl te IJmuiden-Oost niet onbetuigd. Toen de kas werd opgemaakt, bleek er voor f 200.verkocht en geraden te zijn: de traditionele naam van een pop het aan tal bonen in een fles en de hoeveelheid toffees in een doos. Dank zij de vaak grote offerzin van vele dierenliefhebbers was> er een grote hoe veelheid kostbare koopwaar bijeen geko men, waaronder een antiek tegeltje, dat door de eigenaren van de „belangs+elling" der Duitsers gered was, maar nu spontaan voor het nieuwe asyl werd afgestaan. Een onverkocht deel van de goederen is in het bazarfonds van de afdeling Velsen der Nederlandse vereniging tot bescher ming van dieren gebracht, zodat binnen kort elders in de gemeente een herhaling van deze bazar tegemoet gezien kan worden. Het bestuur was bijkans voltallig tegen woordig en heeft met dankbaarheid het initiatief van de Santpoortse dames er kend als een stevige steun voor het Ker- 9 i. UCLL-dbyi. *s* - - Slotbijeenkomst Humanistisch Verhond Op de laatste bijeenkomst van het sei zoen, belegd door het Humanistisch y Ver bond, gemeenschap Velsen, die Zondag morgen in het Cultureel Centrum werd gehouden, sprak mevrouw J. v. Wijk-Eriks over de rhetorisch lijkende vraag: „Is het de moeite waard onszelf te worden?" Haar antwoord was evenwel practisch genoeg. Ze ging er van uit, dat de wetenschap zich steeds meer bezig houdt met de wordende mens en dat deze wetenschap ons leert, dat de groei tot eigen persoonlijkheid al vroeg begint: als wij willen leren met ons zelf om te gaan moeten wij terug gaan naar onze kindertijd. Kinderen hebben hun eigen gedachtensfeer waarin de volwassene zich moeilijk kan verplaatsen. De inleid- ster haalde een Engelse schrijfster aan, die eens beweerde, dat ook in grote mensen vaak onredelijke kindergedachten heersen. Wij moeten lerën zien welke gedachten werkelijk van ons zijn en welke naar onze kinderjaren terug voeren. Spreekster meende in dit verband dat het een bevrijding is eens af te rekenen met de oude gedachten, hetgeen belangrijk is voor ons zelf en voor de wereld. Dat de meeste mensen zich zelf nog niet zijn meende mevrouw v. Wijk te kunnen bewijzen door het feit dat velen de Zondag als iets onprettigs beschouwen. In de week hebben zij zich zelf plus hun werk en 's Zondags zich zelf minus het werk Mevrouw v. Wijk gaf vervolgens een aantal, men zou ze kunnen noemen „re gels", waardoor het eigen zelf terug te vin den zou zijn. Belangrijk in dat opzicht vooral noemde zij de vrije tijdsbesteding, waarbij men de nodige ontspanning kan vinden. Ook het verenigingsleven kan hier toe bijdragen, maar het meest belangrijk noemde spreekster „tenslotte" het zich verdiepen in de medemens". Op Maandag 27 April zal voor de ver eniging van Huisvrouwen in Velsen- IJmuiden mevrouw M. Backer-Breed uit Schagen een voordracht geven van „De Klokkengieter" van Anton Coolen. Vooraf zal de agenda van de jaarvergadering worden afgehandeld. Het dameskoortje zal deze bijeenkomst, die des avonds in het Patronaat wordt ge houden, met zang opluisteren. Zondag 12 April kwamen de haven van Umuiden binnen: Cottica van Hamburg. Glonmore van Swansea. Mathilde Corrado van Norfolk: Dione van Caen. Niobe van Caen. Werrathal van Antwerpen. Blekinge van Antwerpen. Amstelstroom van Bristol. Jans van Londen. Mavwood van Swansea. Alouette van Londen. Mode van Hernösand. Femstroom van Hull. Swift van Londen. Waterland van Las Palmas. Vechtstroom v. Londen. Drakedene van Swansea. Frisian Coast van Newcastle. Newminster van Southampton. Amstelland van Hamburg. Orion van Bremen. Herald Ottens van Ham burg. IJstroom van Leith. Vertrokken zijn: Swallow naar Bordeaux. Bohus naar Sunderland. Wittekind naar Stockholm. Herm naar Malmö. Het gouden feest „.e n.v. meiKin- richting „Velsen", dat Vrijdag in „Duin en Kruidberg" met een zeer drukke receptie veel bloemen en geschenken, een hoogte punt vond, kreeg Zaterdagavond in het smaakvol versierde ..Concordia" een waar dig slot met een avond vol puike klein kunst. Alleen.... talrijke melkleveranciers, die de gasten waren, hadden gebroken met hun goede gewoonte op tijd te komen. Voorzien van rookwerk en snoep vulden zij de zaal tot berstens toe en het halve uur, dat later moest worden begonnen deed geen afbreuk aan de feeststemming. De directeur, de heer W. Fontein achtte het een grote vreugde de aanwezigen te begroeten en de directie van de papier fabriek dank te zeggen voor het afstaan van „Concordia". Hij was zeer onder de indruk gekomen van de vele bewijzen van belangstelling bij de receptie. De kennismaking met conférencier Kostja van Katwijk, die het veelzijdige program ma vlot aaneenlijmde was uitstekend. Ad Veen, de radio-pianist en de tenor Willi Alberti bracht zoetgevooisde vertol kingen, van bekende Napoiitaanse liedjes. Na zijn „Westertoren" ontkwam hij niet aan een toegift. Gaaf samenspel ontlokten de drie Larrysons aan hun mondaccor- déons en bijzonder geslaagd waren ook de prestaties van Wikkel en Co. met hun keu rige grond-acrobatiek. De sprong in het looppad van de zaal door een ring met der tien vlijmscherpe messen was een ware sensatie. De Flezki's, die als geheugenkunstenaars het publiek versteld deden staan met een kaartenstunt, zorgden voor een verrassend slot. De heer Fontein bood de dames-mede werkenden fleurige bloemstukken aan. Alle aanwezigen, die tijdens het zeer drukke bal de zaal bevolkten, kregen als herinnering een glazen melkbeker met MIV-embleem. De talrijke, bij. de receptie ontvangen bloemstukken, werden naar de ziekenhui- enz overgebracht. Lezing- en filmavond voor P, v. d. A.-Vrouwenbond De afdeling Velsen-Noord van de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid houdt Woensdag 15 April in het gemeente lijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat een openbare bijeenkomst. De heer Van Essen uit Haarlem van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling zal enige interessante films vertonen van „De vrije wereld". Als spreekster treedt op mevrouw Steert- Brouwer uit Purmerend met het onderwerp „De vrouw in de gemeenteraad". Tot slot wordt een toneelstukje opge voerd. Zaterdagmiddag zijn vele leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling afde ling Castricum per fiets naar Limmen ge reden, om de bloembollenvelden in ogen schouw te nemen, en een bezoek aan de wetenschappelijke proeftuin Hortus Bul- borum te brengen. Op de Hortus Bulbo- rum zijn tal van bollen.soorten gekweekt onder leiding van dr. De Mol van Oud- Loosdrecht uit Amsterdam. De gewassen waren evenwel door de weersomstandig heden nog niet tot volle bloei gekomen. Het bestuur van de afdeling heeft tha/ns het plan Zaterdag 18 April een tweede ex cursie te houden. Het is het Castricumse CSV Zondag op eigen grond niet gelukt tegen DCG. uit Am sterdam een overwinning te behalen. Voor al in het begin van deze ontmoeting kreeg de achterhoede van de thuisclub geen vat op het spel van de Amsterdammers, waar door het kon gebeuren dat de gasten reeds na 13 minuten spelen een 20-voorsprong hadden genomen. Hoewel CSV alle zeilen bijzette om de stand op gelijke voet te brengen, mochten de Castxieummers daar niet in slagen, veelal als gevolg van min dere technische capaciteiten dan huai te genstanders. In de tweede helft klopte het b;i de thuisclub beter. De nu volgende aanvallen waren uitstekend opgezet, maar misten jammer genoeg, de stootkracht, ondanks hand werken van de spelers E. Riethort en B. Beumer. Evenwel had E. Riethorst na 10 minuten spelen met een strak schot succes (12), waardoor de hoop bij de thuisclub weer terugkeerde. Deze werd korte tijd later weer de bodem ingeslagen door een fraai doelpunt van de Amster damse linksbuiten (13). Uit een straf schop wist spil C. Boot kort voor het einde de achterstand te verkleinen, 23, doch de resterende tijd was voor de thuisclub te kort om verdere winsten te kunnen boe ken. Jubileum-uitvoering van GVU Niettegenstaande Uitgeest maar een ge ring aantal inwoners telt, is in het dorp van een nog Steeds groeiende gymnastiek vereniging sprake. Deze vereniging, de gymnastiekvereniging „Uitgeest", werd in 1933 opgericht en Zaterdag vierde zij haar 20-jarig bestaan met een geslaagde uit voering in hotel De Ooievaar. Het zou te ver voeren, hier alle zestien nummers te memoreren. Daarom kan met een kort overzicht volstaan worden, van welk overzicht als eerste de meisjes B aandacht verdienen. Zij gaven in stijlvolle kleding een goed uitgevoerde boerendans ten beste, waaraan de dames van de vereniging een harmonisch nummer ringzwaaien hadden vooraf laten gaan. De jongens B bleken met kastspringen heel wat mans te zijn, evenals de gymnastische acrobaat Up Kiki met zijn halsbrekende toeren op ladder, stoelen en andere voorwerpen. Was het optreden van Up Kiki uitstekend, dat kan echter niet gezegd worden van de Samoa Hawaiïans. Deze vier dames en een heer trachtten de aanwezigen in een Hawaiïaan- se sfeer te brengen, waar zij evenwel niet' in slaagden. Een grootse indruk op de aan wezigen maakte ongetwijfeld het slot-ta bleau, waaraan alle 60 medewerkenden meewerkten en dat besloten werd met'het zingen van het volkslied. De leiding berustte bij de dames Tr. en en Tiny Starreveld, Jeanne Duim en de heer C. Lieshout, die na atloop van de voorzitter van GVU een stoffelijk blijk van waardering in ontvangst mochten nemen. Met een gezellig samenzijn tot diep in de nacht, op muziek van The Musical Players, werd de avond besloten. De bewoners van het kampeerterrein van het PWN aan de Zeeweg te Castricum. sloeg Zondagmiddag even omstreeks half één de schrik om het hart, toen on het sportveld van de kampeerders plotseling een zweefvliegtuig verscheen, dat even la ter door de bestuurder on het terrein werd gezet. Gelukkig deden zich bij deze landing geen ongelukken voor. Om 9 minuten voor twaalf was de gerou tineerde zweefvlieger P. Booy uit Krom menie, lid van de Eerste Zaanse Zweef vlieg Club, gestart met het toestel van de vereniging, de Grunau Baby P.H.-184. On danks het feit, dat het weerbericht van Zondagmorgen geen thermiek voorspelde, wist Booy met het toestel tot 840 meter hoogte te stijgen waar genoeg thermiek aanwezig bleek te z'jn om enige tijd in de lucht te blijven. Met de wind mee kan de zweefvlieger tot bij Egmond-Birmen ko men, doch hij zag zich daar genoodzaakt terug te keren. De terugtocht verliep niet naar wens, als gevolg van de vrij sterke tegenwind, en het niet aanwezig ziin van thermiek. Het toestel verloor aanmerkelijk hoogfe, zo zelfs, dat een noodlanding als laatste redmiddel overbleef. Maar net wist Booy het sportveld van het kampeerter rein te bereiken en daar het toestel, zonder ernstige gevolgen, aan de grond te zetten. Met behulp van een toevallig op het kam- keerterrein verblijvende instructeur van het zweefvliegcentrum Teriet b\j Arnhem, demonteerde Booy in allerijl de Grunau- Baby, waarna het toestel weer naar het vliegterrein De Brabantse Landbouw werd vervoerd. De starts ondervonden door de noodlanding enige vertraging, maar even later was het toestel weer in de lucht. Overigens was het voor de EZZC een goede dag. Er konden 14 vluchten gemaakt worden met het ESG lestoestel, en 18 met de Grunau Baby; deze laatste starts door meer geroutineerde vliegers. Contactavond van de CRB De Castricumse Reddings Brigade „De Strandlopers" kwam Zaterdag in hotel De Rustende Jager bijeen, voor de door de Nationale Ramp uitgestelde contactavond, waar de tachtig leden gelegenheid hadden elkaar nader te leren kennen. Het grootste deel van de bijeenkomst werd door de le den verzorgd met voordrachten, zang en muziek. Vooral wat dit laatste de mu ziek betreft viel er veel te genieten, daar de in Castricum bekende pianist-ac- cordeoranist Libert Eggers zijn medewer king verleende. Tussen de verschillende nummers door, kreeg men gelegenheid tot het maken van een dansje, waardoor de gezellige sfeer nog werd verhoogd. Wat de Castricumse lagere elftallen presteerden CSV: CSV 3—USVU 3 5—0, Jong Hol land Jun. aCSV Jun. a 01, Reiger Boys adsp. bCSV adsp. b 32. Vitesse 22: Vitesse 3Bergen 2 42, Bergen 3Vitesse 4 (Bergen n.o.), Vi tesse Jun. aHSV Jun. a 81, RKAFC Jun. cVitesse Jun. b 50, Limmen adsp. a-Vitesse adsp. a 25, RKAFC adsp. e-Vitesse adsp. b 130 Bridgeclub „Bricas" in het koper Het was Zaterdag twaalf en een half jaar geleden dat de Castricumse Bridge club „Bricas" werd opgericht. In hotel Meijer werd dit koperen jubileum feeste lijk herdacht. Het bestuur werd na een kort openingswoord van voorzitter W. J. Wemmers en de heer K- Zonjee tot pol derbestuur gebombardeerd. Hieraan was voor de bestuursleden tevens een ver kleedpartij verbondenn, en het mag ge zegd worden dat zij zich in hun boeren- costuums best thuis voelden. Later op de avond kreeg een groep artisten uit Alk maar onder leiding van de bekende con férencier-goochelaar Khaki gelegenheid haar kuinnen te tornen. Deze artisten slaag den erin, de bridgers aangenaam te ver maken. De feestelijke bijeenkomst werd besloten met een uitgebreid „boeren- diner". Prins Bcrnhard en de prinsessen Beatrix en Irene gefotografeerd bij hun aankomst op het station te Venetië, waar zij een week zullen vertoeven. -Aii. A.;y'j A 1Jk 1911111 Nu men in Panmoendjom over de hoofdzaken overeenstemming heeft bereikt, is men in Korea aan de slag gegaan om zo snel mogelijk de wegen, die zullen worden gebruikt voor het transport van de uit te leveren zieke en gewonde gevangenen, te herstellen. In een aan weerszijden siecht gespeelde wedstrijd heeft De Kennemers met 'n I0 overwinning op „De Spartaan" twee winst punten uit Amsterdam naar huis mee kun nen nemen, waardoor zij haar candidatuur op het kampioenschap in de tweede klasse nog niet heeft verspeeld. De Kennemers, die in de eerste helft de wind in de rug hadden, domineerden al di rect over de Amsterdammers. Een Tschot van de Goderie werd door keeper Kramer ten koste van een corner fraai gekeerd. Naarmate de rust naderde werden de aan vallen van De Spartaan steeds feller, ter wijl de voorhoede van De Kennemers meer en meer afzakte. Toch wist J. v. d. Sluis na 35 minuten spelen de bal uit het mid denveld op te halen en op ongeveer dertig me'er van het doel -in de bovenhoek in te schieten, waarmee het eerste en tevens laatste doelpunt in deze wedstrijd ge seoord was. 5 »fcr 1 s De-rust-had de spelers blijkbaar-geen goed gedaan, want het spel werd steeds zwakker. De Spartaan, nu met de wind in de rug, kwam aanvankelijk geducht los, maar alle aanvallen liepen op' niets uit. Ook De Kennemers kreeg enkele goede kansen, die alle verspeeld werden. De laatste vijf minuten zetten De Spartaan spelers alles op alles en al de Beverwij- kers trokken zich terug op de verdediging, totdat onder gro'e spanning het einde van deze wedstrijd werd gefloten. Velsen heeft in de strijd met WSV een alleszins verdiende overwinning behaald. Verdiend omdat de Velsenaren vooral in de eerste .helft de beter spelende ploeg vormden maar desondanks met een gelijke stand genoegen moesten nemen. Zelfs wisten de bezoekers zich aanvan kelijk een een-nul voorsprong te verschaf fen door toedoen van De Vries, maar Vel sen liet er geen gras over groeien en kon door Donker een twee-een voorsprong ne men. Het goede werk van de jeudige v. d. Heiden beloofde veel voor de Velserploeg die het beste van het spel hield. Maar toch werd het nog voor rust twee-twee, weder om dank zij een doelpunt van De Vries. In de tweede helft ging de strijd vrijwel gelijk op. Om b"urten waren thans de ploegen in de aanval maar na een half uur kreeg Velsen toch weer een licht over wicht. Een ver hard schot van B. Tromp verraste de WSV-doelman (3-2). Wat WSV hierna ook in 't werk stelde, Velsen verdedigde zich thans kranig en mocht tenslotte volop verdiend het terrein als overwinnaar verlaten. Terrasvogels 'deed er gisteren heel ver standig aan beide punten op Wilskracht te veroveren, waardoor deze club weer wat vaster op dé onderste plaats kwam te staan. Het merkwaardige van deze ontmoeting was dat Wilskracht in het veld zeker niet minder speelde dan Terrasvogels en vooral in de tweede helft een sterk overwicht had. De voorhoede bleek echter niet schot vaardig en als er nog eens een goed schot gelost werd, stond doelman Akkerman steeds op de juiste plaats. Gok toen Wils kracht reeds na een kwartier een straf schop wegens hands van Akkerman jr. kreeg te nemen. Bij rust was de stand een-nul door toe doen van Van Vuuren, die hierna nog bij tal van vrije kansen de bal in handen van de Wilskracht doelman schoot. In de tweede helft was Wilskracht veel sterker, maar acht minuten voor het einde scoorde Pellemans bij een uitval voor de tweede maal in (2-0). De wedstrijd RKWA-Beverwijk was het aanzien volkomen waard. Van beide kanten werd technisch aardig spel vertoond. Men had evenwel dezelfde fout gemeen: de bal werd zonder succes te veel tot nabij het doel samen gespeeld. Geheel onverwacht kreeg de thuisclub al na acht minuten spe len een 1-0 voorsprong, toen een hard schol de doelman van Beverwijk verraste. In de tweede helft was de stand spoedig weer gelijk, want na tien minuten spelen was het Nijhuis die doelpuntte (1-1). Hoewel de Wijkers het spel nu volko men in handen hadden en RKWA op ei gen veld terugdrongen, kon men niet meer doelpunten. Minder makreel. Dank zij het feit, dat de makreelvangsten teruglopen, stij gen de kansen op wat meer variatie in de rondvis voor de komende dagen en dit symptoom was Zaterdag al in de markt merkbaar. De Post Boy zette die dag ten minste behalve zijn 525 kisten blauwpijp- jes een 400 kisten bijvis in de markt, waaronder 150 schelvis en piepers en bo vendien 150 stijve kabeljauwen. De elf- daagse reis werd dies bekroond met het niet onaardige bedrag van f 20.000. De Bloemendaal loste 540 kisten ma kreel en 125 bijvis plus 385 uitleggers en een fikse steur. Het schip maakte voor een eveneens 11-daagse reis f J.4.900. Kaviaar voor de Bels. De steur van de Bloemendaal is grif verkocht voor f 4,20 per kilo. Het visje woog 49 kilo. Dure Wironschol. De Wironkotter maakte Zaterdag voor zijn Noordschol het zachte prijsje van f 80 per kist; de uitleg gers brachten omstreeks de f 65 op en de kisten kabeljauwdeden ongeveer f 75 per kist. De piepers waren klein van stuk en golden f 30; voor de wijting werd om streeks f 23 neergeteld en de koolvis handhaafde zich op f 63. Twee Noordloggers. Het duo Noord- loggers van de Zaterdagmarkt besomde per schip f 7300 dank zij de goede prijzen voor schol, tarbot en tongschar en de stijve kabeljauwen. Minder tong. Doordat de tongvang sten aanmerkelijk tegenvallen, loopt de prijs weer op en de lappen brachten het dientengevolge tot f 2,70, terwijl de groot- middeltong met f 2,50 ging strijken en de kleinmiddel f 2,60 opbracht. De slips haalden de exhorbitante prijs van f 2,20 en de „enen" deden om de rijksdaalder. Commandowisseling. Vandaag is de Eveline weer naar zee vertrokken, zij het dan onder een andere schipper: Albert Groot voert deze reis het bevel. Bijvis vandaag. Ook vanmorgen was er wat meer variatie in de markt door de grotere vangsten bijvis: Sumatra, Limbur- gia en Polderman hebben evenals de Haarlem aardig wat rondvis buitgemaakt. Er waren vanmorgen twintig loggers en 20 kotters. Snurrevaad. Verscheidene kotters van de Ürker vloot hebben de trawl van boord gehaald om hem te ruilen voor het Snur- revaad-net. In de maanden Mei, Juni en Juli is de scholvisserij volgens deze me thode het best. Zondagsruiter. Zaterdagavond tegen zessen voer de Vrolijk-logger Cornelia Maria nog de vissershaven voor de Noord zee. Het komt niet vaak voor, dat schepen voor de trawlvisserij nog zo laat in de Zaterdag de haven verlaten. Tubantie uitgediend. Het staat nu wel vast, dat de Tubantia (IJM 37) niet meer op de visserij te zien zal zijn. Nadat het schip al eerder van alle vistuig ont daan was en' de lanen van het ruim naar de wal verhuisden, is nu ook de winch van boord gehaald. Daarmee verdwijnt weer een oude getrouwe uit het IJmui- dense havenbeeld; de visserij met deze trawler was niet langer lonend. Opknaptijd. De jaarlijkse opknaptijd voor de trawlers is, blijkens de vele sche pen, die voor de kant blijven, weer geko men. Op het moment liggen aan de Zuidzij de trawlers Vikingbank, Norma, Maria, Claesje, Hoop, Bergen, Petten en Abra ham, terwijl binnenkort ook de Tzonne aan zijn survey toe is. De Dirkje ligt in Vlaardingen op non-actief. Vlaardingen naar IJmuiden. Tijdens het afgelopen weekeinde lagen er drie Vlaardingse loggers voor de Zuidzij: alle schepen, die „verse vis varen" en de IJmuidense afslag prefereren boven de thuishaven. Lijn- en fuikaal. Vrijdag werden door zestien vaartuigen aan de visafslag te Urk aangevoerd 713 pond lijnaal prijs f 1,35- f 1,38 per pond, 189 pond fuikaal prijs f 1,10 per pond. Marktprijzen: Heilbot 3,20-2,45, gr. tong 2,80-2,52, grm. tong 2,70-2,42, kim. tong 2,76-2,51, kl. tong I 2,55-2,35, kl. tong II 2,30-2,05, tarbot I 2,65-2,05, steur 4,20 per 1 kilo. Tongschar 96-76, schartong 34-28,50, gr. schol 57, grm. schol 80-54, kim. schol 86-60, kl. schol I 76-44, kl. schol II 36-8, schar 24-10,50, bot 10,50-8, v. haring 14,50-11, makreel 15-10,10, gr. schelvis 51-47, grm. schelvis 48-45, kim. schelvis 47-42, kl. schelvis I 47-45, kl. schelvis II 31-16, wijting 24,50-8, gr. gul 43-40, mid. gul 41-37, kl. gul 27-19, kl. wolf 38-31, poontjes 20,50-8, kl. koolvis wit 36 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 150-66, gr. koolvis zw. 71-63, gr. leng 81-74, gr wolf 78-61 per 125 kilo. Marktaanvoer: 170 kisten tong en tarbot, 5 heilbot, 24 tongschar en schar tong, 747 schol, 67 schar, 9 bot, 143 haring, 1470 makreel, 238 schelvis, 346 wijting, 345 kabeljauw en gul, 12 leng, 48 wolf, 38 poon, 53 koolvis, 25 diversen. Totaal .57 4U. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel. 4886 Na enige nederlagen heeft DEM zich hersteld en BKC, dat ruim een half uur te laat op het terrein arriveerde wegens auto pech, een flinke nederlaag toegebracht. Toch zag het er in het begin niet naar uit dat de Wijkenaren zo'n grote overwinning zouden behalen, want de bezoekers hadden aanvankelijk het beste van het spel. Door Van Tuiingen namen zij de leiding en het werd door Hendriks zelfs twee-nul voor BKC. Dit schudde DEM wakker en nog voor rust werkte de thuisclub de achterstand weg. Eerst scoorde Bakker en daarna Ap pel zodat met. twee-twee gedraaid werd. Na de pauze had DEM het beste van het spel. Reeds spoedig kon Beentjes de thuis club aan een drie-twee voorsprong hel pen en kort daarna bracht Appel de stand op vier-twee. Nog vond DEM het niet ge noeg, want door Bakker werd het zelfs vijf-twee. Toen verslapte het spel van de thuisclub enigszins en kreeg BKC gelegenheid wat meer in de aanval te komen. Uit een vrije schop werd het vijf-drie, maar DEM dien de spoedig daarna van repliek en kon door toedoen van De Bóer de eindstand op zes- drie breïigen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3