Vietminh- rebellen lanceren een offensief Desnoods wordt in dijkgat schip tot zinken gebracht Weerbericht Britse ambassadeur trof Molotov in welwillende bui Geen aanleiding tot pessimisme over culturele betrekkingen Fransen ontruimen Sam Neua, ministerraad in speciale zitting Haarlems Dagblad Order van 25 millioen ontgaat Philips Morgen verkiezingen in Zuid-Afrika Luchtdekking voor gevangenenconvooien Deel van Bruinisse weer ontruimd Dulles liet een proefballonnetje op Het woord is aan Nieuw gebouw voor ministerie van O. K. en W. Ontworpen militaire zender vol deed niet aan de verwachtingen Resolutie socialistische internationale Beide blanke partijen verdedigen apartheid Massa-arrestatie van Argentijnse winkeliers Nederlands-Hongaarse Vereniging Thans 103,9 millioen in het Rampenfonds Verkiezingen in Tunesië Rijkswaterstaat: Zuiderzeewerken een jaar vertraagd Catalogus van het werk van Vincent van Gogh Stereofonische radio uitzendingen A. Koolhaas terug uit Indonesië Argentijnse verkiezingen Overval in Kenya 67e JAARGANG No-233 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtsti. 93, Direct; e, Hoofdredactieen alle afdelingen IÏ5295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 14 APRIL 1953 IJmuider ourant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 80 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7.on-enFeestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Een kleine week voordat de Fransen het verwachtten, is in Indochina een nieuw offensief van de communistische rebellen ontbrand, waardoor zowel een aantal mi litaire als politieke vragen van groot be lang worden opgeworpen. Een onafhankelijke deelstaat van Indo china, Eaos, een land met een oppervlakte van half Frankrijk, en een bevolking van nog geen twee millioen zielen, waar tot dusverre betrekkelijke rust had geheerst, wordt nu bedreigd, en een der grootste steden, Sam Neua, hebben de Fransen al moeten ontruimen. Vietminh-troepcn ter sterkte van veer tigduizend man zouden bij het offensief be trokken zijn. Omdat het weer grote operaties in de lucht, waar de Fransen nog altijd meester zijn, bemoeilijkt, en het land zich verder hoofdzakelijk voor guerilla-methoden leent, waarin de Fransen de minderen van hun tegenstanders zijn, is de situatie niet ongevaarlijk. Hedenmorgen kwam in Parijs de mi nisterraad onder leiding van president Auriol speciaal bijeen om te bepalen wel ke houding de regering aan moet nemen tegenover deze nieuwe schending van de Het ministerie van Oorlog heeft besloten een voor de N.V. Philips in uitzicht ge stelde order voor de bouw van voertuig radiozenders voor het leger niet te plaatsen. Vorig jaar werd voor deze order uit de tegenwaarde-rekening een bedrag van 25 millioen gulden gereserveerd. Philips was reeds in 1949 bezig met de ontwikkeling van deze zender. Onder ver antwoordelijkheid van het rijk zijn de proefnemingen voortgezet en toen het eer ste type midden 1952 gereed was, bleek het niet te voldoen aan de verwachtingen die het ministerie er aan had gesteld. Het 'ministerie heeft daarom besloten de order niet te plaatsen. Eenzelfde beslissing zou zijn genomen met betrekking tot een soort gelijke order tot een bedrag van acht mil lioen gulden voor de marine. De regering had voor de ontwikkeling van de zender een millioen gulden beschikbaar gesteld. PARIJS, (Reuter) De algemene raad der socialistische internationale, die ge durende drie dagen te Parijs heeft verga derd, heeft een resolutie aangenomen, waarvan de volgende punten worden ver meld. De welgemeendheid der Sovjet- Russische vredesstappen moet blijken uit de bereidheid van het Kremlin om een einde te maken aan de Koreaanse oorlog, het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk en hereniging van Duitsland op basis van vrije algemene verkiezingen. De resolutie dringt verder aan op een regeling voor het Middenoosten en het tot stand brengen van vreedzame betrek kingen tussen Israël en zijn buurlanden. Tenslotte wordt aangedrongen op het op stellen van een plan onder toezicht van de UNO voor hulpverlening aan ónvoldoende ontwikkelde landen in het Verre Oosten. JOHANNESBURG, (Reuter) Morgen zullen in Zuid-Afrika verkiezingen voor een nieuwe volksraad, met een zittings periode van vijf jaar, worden gehouden. In de ontbonden volksraad bezette de natio nale (regerings)partij van dr. Malan 86 zetels, de verenigde partij (oppositie) 64 zetels. Afgevaardigden van de inheemsen bezetten 3 zetels. Premier Malan heeft Maandagavond in zijn laatste verkiezingsrede, uitgezonden via de radio, de komende verkiezingen Zuid-Afrika's laatste kans om een land van blanken te blijven genoemd. De apart heidspolitiek van de regering zou de weg kunnen wijzen naar redding van de blanke gemeenschappen van de Kaap tot Kenya, aldus Malan. Volgens hem brengt dit be leid de twee groepen blanken in Zuid- Afrika dichter bij elkaar dan ooit tevoren en de verkiezingen zouden de doelmatigste manier kunnen zijn om stevige, duurzame nationale eenheid te vestigen. De apartheidspolitiek, zo zei de premier, behoeft niemands geweten of Christelijk gevoel te kwetsen. Apartheid betekent niet verwaarlozing of onderdrukking. De oppositieleider Strauss verklaarde in zijn laatste verkiezingsrede, eveneens via de radio, dat de inheemsen in Zuid-Afrika het feit moeten aanvaarden, dat zij, als massa, onvolwassen en ongeschikt zijn voor elk aandeel in het beheer van de politieke en economische ontwikkeling van het land. De inheemsen zouden, aldus Strauss, de lange, zware weg der evolutie moeten gaan, zoals de blanken dit in de afgelopen eeuwen hebben moeten doen. Zij zullen moéten leren, dat beschaving niet slechts voordelen brengt, doch ook offers eist, zo zei hij. grenzen van een onafhankelijk land, dat tot de Franse unie behoort. Een beroep op de U.N.O. wordt in diplo matieke kringen niet bij voorbaat uitge sloten. (Reuter). De Franse strijdkrachten die Sam Neua hebben ontruimd trekken terug naar het plateau van Tran Ninh, on geveer 160 km naar het Zuiden. Tot dusver is er geen contact geweest met strijdkrach ten van de Vietminh. Van Franse zijde werd enige dagen ge leden te kennen gegeven, dat Sam Neua als onverdedigbaar werd beschouwd tegen een krachtige en vastbesloten aanval van de Vietminh. Gezegd werd, dat de Franse strijdkrachten zich zouden terugtrekken op een sterkere verdedigingslinie op het cen trale plateau van Laos in het Zuiden waar goede vliegvelden en wegen zijn. In Franse kringen was men van mening, dat een ge slaagd offensief van de Vietminh ip Laos in de richting van Thailand en de Birmese grens ernstige gevolgen zou kunnen heb ben voor geheel Zuidoost-Azië. Er is nog geen nieuws van het Franse bolwerk Nasam, buiten de grens van Laos, dat de Vietminh blijkbaar wilde neutrali seren omdat het een bedreiging vormt van haar verbindingen voor de invasie van Laos. Nasam en Sam Neua zijn 90 km. van elkaar verwijderd. BUENOS AIRES (Reuter). Ruim vijf honderd Argentijnse kruideniers en slagers zijn Maandag in hechtenis genomen omdat zij zich niet hadden gehouden aan de nieu we door dc regering vastgestelde prijzen. Vorige week stelde de regering nieuwe prijzen vast voor de belangrijkste levens middelen om te trachten de kosten van levensonderhoud te verlagen. Verscheidene honderden huisvrouwen verzamelden zich Maandag met foto's van president Perón en zijn overleden echtge note, Eva Perón, voor het gebouw van de regering om de president dank te zeggen voor de nieuwe maatregelen. In Den Haag is opgericht een Neder lands Hongaarse vereniging, waartoe ver scheidene Nederlanders en in Nederland levende vrije Hongaren zijn toegetreden. De vereniging houdt zich verre van poli tiek en streeft ernaar de uitwisseling van beide culturen en de kennis van het we derzijdse volkskarakter te bevorderen en daardoor een bijdrage te geven tot verdie ping der wederzijdse vriendschap. Oud-minister prof. dr. A. H. M. Albregts is tot algemeen voorzitter gekozen. TOKIO. (Reuter). Amerikaanse straal jagers zullen boven het eerste convooi vlie gen, dat zieke en gewonde krijgsgevange nen uit een streek, vijftig kilometer ten Zuiden van de Jaloe, waar zich een aantal krijgsgevangenenkampen der Noordelijken bevindt, naar Kaesong, het basiskamp der Noordelijken, ongeveer tien kilometer van Pammoendjom, in de neutrale zóne, over brengt. Deze luchtdekking, die direct bij het vertrek van het convooi begint, wordt uitgevoerd om te verzekeren dat de Noor- welijken niet zullen kunnen zeggen, dat het convooi onderweg door geallieerde vliegtuigen is aangevallen. Het uit twintig voertuigen bestaande convooi zal drie dagen over de reis naar Kaesong doen. De eerste honderd man sterke groep van zieke en gewonde krijgs gevangenen, zal twintig dezer aan de ver bondenen worden overgegeven. Overeen is gekomen dat op elk der vrachtauto's met verf een groot rood kruis zal zijn aange bracht. De voertuigen zullen voorts rode vlag gen voeren. Nader werd gemeld, dat een grondnevel hedenmorgen het waarnemen van het convooi uit de lucht zeer bemoei lijkte. De vliegtuigen zouden het convooi vermoedelijk niet voor de middag kunnen ontwaren. Tot gistermiddag was bij het Nationale Rampenfonds een bedrag van 103.9 mil lioen binnengekomen, dat is 1.4 millioen meer dan de laatste opgave. Achthonderd kinderen uit Fijnaart zul len vandaag de goede gaven van het Jeugd Rode Kruis in ontvangst nemen. Behalve speelgoed worden ook Canadese thermos- tassen uitgereikt, die geschikt zijn om er een maaltijd tijdens vervoer in op warmte te houden. Verder zijn er nylon boodschap- pennetten, Amerikaanse „gift-boxes" en versnaperingen. Al deze goederen zijn ge kocht van gelden, die het Jeugd Rode Kruis in het buitenland bijeen heeft gebracht voor de kinderen in de overstroomde ge bieden in Nederland. TUNIS (Reuter). In Tunesië zijn Maandag verkiezingen voor 36 districts raden begonnen, die tot 23 April zullen duren. Zij vormen een onderdeel van het Franse plan om Tunesië een grotere mate van zelfbestuur te geven. De nationalisten hebben hun volgelingen opgeroepen de verkiezingen te boycotten, omdat deze ge houden worden tijdens een staat van be leg, die volgens hen vrije meningsuiting onmogelijk maakt, en omdat veel nationa listische leiders nog zijn geïnterneerd. Tot op heden werden de leden van de districtsraden benoemd door de Bey. De benoemingen behoefden goedkeuring door de Franse autoriteiten. De nieuwgekozen districtsraden zullen de plaatselijke begrotingen kunnen opstellen en in zekere mate administratieve en eco nomische bevoegdheden bezitten. Nog steeds wordt in Bruinisse hard ge werkt om het gat in de Oude Dijk met zandzakken te dichten. Tweehonderd mannen uit Noord-Bra bant, veertig van Sint Philipsland en ze ventig uit Zeeuwsch Vlaanderen hebben gisteren meegeholpen. Gisteravond kwam de uit Bruinissers bestaande nachtploeg weer aan de beurt. De Zeeuwsch-Vlamin- gen bleven in Bruinisse. Zij wilden beslist het gat helpen dichtmaken. Dikwijls moet men vijftien a twintig zandzakken in een net bij elkaar doen en zo in het gat rollen, om de stroom de baas te kunnen blijven. Indien men daar niet in slaagt, zal een schip in het gat tot zinken worden gebracht. In het dorp staat het water veertig a vijftig centimeter hoog en vele inwoners vertrekken uit eigen beweging naar hoger gelegen delen. Op beschuldiging van massamoord hebben negenenzestig Kikoejoes onlangs terecht gestaan. Een aantal hunner ziet men hier tijdens de zitting van het gerechtshof in Kenya. LONDEN (A.F.P.). In een voorlopig rapport aan de Britse regering over zijn onderhoud met de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Molotov, zou Sir Alvary Gascoigne, de Britse ambassa deur te Moskou, mededelen, dat Molotov bereid is faciliteiten toe te staan wat be treft de bewegingsvrijheid van de buiten landse diplomaten, aldus wordt in politieke kringen te Londen gezegd. Molotov zou voorts de wens geuit hebben, voortaan per soonlijk de buitenlandse vertegenwoordi gers te ontvangen en met hen de hangende kwesties te bespreken, zulks in de plaats van notawisselingen. Men speculeert thans op Russische tus senkomst ten bate van Edgar Sanders, de Britse zakenman die in 1949 te Boedapest tot dertien jaar gevangenisstraf veroor deeld werd, en van George Bundock, een employé van de Britse ambassade te Mos kou, die in 1948 door een Sovjet-Russische rechtbank veroordeeld werd en sedertdien onder bewaking is gebleven. Sir Alvary zou verder de kwestie van de met Britse burgers gehuwdê Russische vrouwen te berde gebracht hebben, de eventuele toelating van Westelijke jour nalisten in de Sovjet-Unie, verzachting van de censuur op de berichten van bui tenlandse correspondenten, de mogelijkheid van bezoeken aan Rusland door niet-com- munistische personen en uitbreiding van de handelsbetrekkingen tussen de Sovjet- Unie en Groot-Brittannië. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van ,,U.S. News and World Report" heeft de Joegoslavische president, maar schalk Tito, gezegd dat de nieuwe houding van de Sovjet-Unie tegenover het Westen een verwerping betekent van Stalin's hou ding doch geen verzachting van de koude oorlog inhoudt. Volgens Tito vormen Bulgarije en Tsje- choslowakije de zwakste punten in het va zallen-front van de Sovjet-Unie in Oost- Europa. Naar zijn mening zou de Sovjet- Unie zich op Azië gaan concentreren. Communistisch China kan geen echte vazalstaat van de Sovjet-Unie genoemd worden. Het autoritaire optreden van Sta lin had wrijving tussen beide landen ver oorzaakt. Nu Stalin dood is, zouden China en Azië een vrijere hand krijgen. Het Wes ten moet met China, en niet met de Sovjet unie over Chinese aangelegenheden praten om de Chinese trots te ontzien. Ir. A. G. Maris, die gisteren in Den Haag een overzicht gaf van het herstelwerk aan de waterkeringen, deelde mede, dat 127.000 hectaren van de 145.000, die door de storm vloed werden overspoeld, thans weer droog zijn. Ruim 9300 hectare op Schou wen, bijna 2800 op Zuid Beveland en ruim 5000 op Duiveland, Flakkee en andere plaat sen staan nog blank. Zevenenzestig stroomgaten moesten na 1 Februari worden gedicht. Hiervan zijn nog elf over, namelijk zeven op Schouwen- Duiveland en vier op Zuid-Beveland. Op Schouwen zijn de voornaamste gaten die bij Schelphoek, in de havendam'van Serooskerke en die in de havendam van Zierikzee. Aan binnendijken is thans 182 kilometer hersteld. Aan materieel is ingezet: 2 hop perzuigers, 12 zuigers, 19 perszuigers, 6 profielzuigers, 7 baggermolens, 150 drag lines, 15 bulldozers, 5 kranen en 3 drijven de kranen. In totaal zijn in Brabant. Zee land en Zuidholland 141 hulpgemalen in gebruik of gebruikt. Als gevolg van het veelomvattende werk dat het herstel der geschonden waterkerin gen vergt, zullen de Zuiderzeewerken een vertraging van ongeveer een jaar onder vinden. Bij Zierikzee wordt de waterkering her steld door het opwerpen van een dijk bui ten het gat om, die 1150 meter lang zal worden. Niet voordat deze Zierikzeese dijk gesloten is, .kan men met het moeilijkste gat van 340 meter bij Schelphoek begin nen. Het plan is om achter dit gat een lange dijk van de in aanbouw zijnde werk- haven af. onder de provinciale weg bij Serooskerke door, naar een punt Westelijk van het gat te leggen. Hiertoe zullen drie dijkstukken worden gebouwd. De sluit gaten van rpiderhalve kilometer daartus sen zullen op het maaiveld met zinkwerk worden verdedigd. Daarna zal men ver moedelijk de gaten dichten met opzinken, zoals bij Burghsluis is geschied, alsook met caissons. Er is een redelijke kans, dat in dien het zinkwerk niet meer dan twee maanden neemt en het plaatsen der cais sons met tenminste 100 meter lengte per dag kan geschieden, de zeedijk van Schou wen voor het einde van de zomer dicht zal zijn. Het leegpompen van deze enorme pol der zal daarna binnen enige maanden ge reed kunnen zijn. De tracee van de nieuwe binnendijk staat reeds voor 95 percent vast. De polder Klinkerland onder Nieuwe Tonge is thans van overstromingswater vrijgekomen. Hierdoor is weer 700 hecta ren land beschikbaar. Men. zal trachten nog een gedeelte van de polder in te zaaien. Uitblijven schaderegeling Het hoofdbestuur van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft een tele gram gezonden aan de minister-president, waarin het zijn ernstige bezorgdheid uit spreekt „over het nog steeds uitblijven van mededelingen van de regering omtrent de schaderegeling voor de slachtoffers van de watersnood." Het verzoekt „dat op de kortst, mogelijke termijn van regeringszijde mededelingen zullen worden gedaan, die een einde kunnen maken aan de pijnigende onzekerheid waarin duizenden zo zwaar getroffen landgenoten verkeren." Het hoofdbestuur dringt er tevens op aan, dat de geleden schade integraal door de over heid zal worden vergoed. Dr. J. B. de la Faille te Haarlem heeft de laatste hand gelegd aan een volledige nieuwe beschrijvende catalogus met 1800 afbeeldingen van alle werken van Vincent van Gogh. In het eerste deel van dit werk zullen de aquarellen, tekeningen en lithografieën worden beschreven en af gebeeld. Het tweede deel zal alle schil derijen van Van Gogh omvatten. (Van onze correspondent in Washington) Het is beslist niet toevallig, dat op het zelfde moment vrijwel alle belangrijke Amerikaanse couranten zijn gaan schrij ven over wat acceptabel zou kunnen zijn voor de Verenigde Staten, indien het in het Verre Oosten tot wapenstilstand en tot reëele vredeskansen zou komen. Het is vooral daarom niet toevallig, om dat iedere courant zij het met meer of mindere nadruk dezelfde punten naar voren bracht waarover de leiders van Amerika's buitenlandse politiek het in grote trekken eens zouden zijn. Die leiders zouden er voor voelen de grens tussen Noord- en Zuid-Korea 90 mijl naar het Noorden te verleggen (tot het slanke middel van het schiereiland), zij zouden een voogdijschap van de UNO over Formosa overwegen en zij zouden de strijd in Indo-China in verband willen zien met ooriog of vrede in Korea. Al deze problemen zouden zij bereid zijn té bespreken op een conferentie over het Verre Oosten, die zou moeten volgen op het sluiten van een wapenstilstand in Korea. Thans kan wel worden onthuld hetgeen in geïnteresseerde kringen te Washington een publiek geheim is. Zoals wel vaker ge beurt, hebben een beperkt aantal zeer vooraanstaande Amerikaanse journalisten en commentators een vertrouwelijke be spreking gehad met de leider van Ameri ka's buitenlandse politiek. John Foster Dulies, wiens naam overigens niet ge noemd werd. Maar goed, de niet genoemde hoge woordvoerder heeft op die bijeenkomst zijn gedachten hoorbaar laten gaan over wat er na een wapenstilstand mogelijk en wenselijk was. Vooral het artikel wat daarna in de New York Times verscheen, heeft sensatie veroorzaakt. Dit artikel was zeer positief en wekte de indruk, dat de nieuwe Ameri kaanse politiek reeds was gekristalliseerd. De hoge woordvoerder heeft zich echter wel vager en voorzichtiger uitgelaten dan Amerika's voornaamste courant. Gelijk bekend, heeft het Witte Huis later ontkend, dat de oogmerken, genoemd in de verschillende Amerikaanse bladen, de politiek van de huidige Amerikaanse re gering zouden weergeven. Op 30 April en 5 Mei zal de Nederlandse Radio Unie aan de luisteraars gelegenheid geven stereofonische uitzendingen te be luisteren. Deze mogelijkheid ontstaat, door dat het nationale programma op die dagen uitgezonden wordt over beide zenders. Men heeft een tweede ontvangtoestel nodig. Het ene toestel moet afgestemd zijn op Hilver sum I, het andere op Hilversum II De luis teraar moet zich midden tussen beide toe stellen bevinden. Ferdinand Hiller: Het publiek is een natuurmacht; men moet het nemen zoals men het weer neemt. Vandaag heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. Witte het nieuwe gebouw van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weienschappen aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag, aan zijn ambtgenoot mr. Cals overgedragen. Het gebouw is een schepping van rijks bouwmeester ir. G. Friedhoff en zijn mede werker architect ir. M. Bolten. Het sluit aan op het oude gebouw van de Topogra fische Inrichting aan de Prinsessegracht, dat tijdens de oorlog gedeeltelijk werd vernield. De ingang van het gebouw is een poort met een wapen in relief. Dit is het werk van Albert Termot.e. Het smeedijzeren hek, dat deze toegang afsluit, is ontworpen door Nico Witteman. Achter de ingang vindt men een grote hal, die tevens gebruikt kan worden als ontvangst- en feesthal, waaraan veel behoefte bestond. Het plafond van de hal is beschilderd met symbolen uit de Dierenriem door een leerling van de Jan van Eyk-academie te Maastricht. De trap en de galerij als ook enige raamversierin- gen zijn van modern smeedwerk, waaraan Jan en Eloy Brom hebben meegewerkt. In de hal is een bronzen beeldje van Staut- hamer, de dans verbeeldend, op een zuil in een kieine vijver met een bodem van marmermozaiek geplaatst. Het mozaiek werd door het Amsterdamse gemeentebe stuur naar een ontwerp van een leerling van de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten geschonken. De ingang van de ministerskamer boven de galerij is gesierd met een goud mozaiek, vervaardigd door J. Bouhuis en Nel Klaas- sen. Het meubilair van de ministerskamer is een ontwerp van ir. Friedhoff.Het eiken houten plafond werd door Doeve geschil derd. Ook de vertrekken van de staats secretaris en de secretaris-generaal, als mede de grote vergaderzaal zijn ontwor pen en ingericht door de bouwmeester. De wandbedekking bestaat uit handgedrukte linnens. De motieven zijn in de gordijnen herhaald. Copier uit Leerdam ontwierp lichtornamenten, de wandbespanningen werden door „Het Paapje" te Voorschoten vervaardigd. Tal van andere kunstenaars hebben een bijdrage voor het nieuwe ge bouw geleverd, onder meer mevrouw C. E. Schouten-Van Root, die een portretbuste in terra cotta van de Koningin maakte. Uit enige rijksmusea werden gobelins, enkele modetne schilderijen, gravures en andere kunstvoorwerpen in bruikleen afgestaan. Met de bouw werd in Juli 1950 begon nen. Het gebouw heeft een inhoud van ruim 22.500 kubieke meter, de nuttige ruimte is bijna 4000 vierkante meter. De bouwkosten bedroegen bijna 1.6 millioen gulden. De vertegenwoordiger der Stichting voor de Culturele Samenwerking in Indonesië, de heer A. Koolhaas, die zich na een ver blijf van vier maanden te Djakarta enige weken in Nederland bevindt om met zijn bestuur en directie van gedachten te wis selen, is blijkens ziin verklaringen voldaan over de belangstelling, die het werk van zijn bureau ten' deel valt. Dc United States Information Service, de British Council, de Chinese culturele ver enigingen en de consulaten bewegen zich, aldus de heer Koolhaas, weliswaar op ver wante gebieden, maar de voorlichting over Europese cultuur blijkt toch de meeste aan trekkingskracht te bezitten. In Indonesië bestaat er overigens van samenwerking met Nederland nog wel afschuw, steunend on politieke sentimenten, die soms hevig zijn en ogenschijnlijk onblusbaar. De om standigheden zijn er bijvoorbeeld nog niet naar om op grote schaal iets te onderne men inzake studiereizen van Nederlandse BUENOS AIRES (United'Press). De verkiezingen in de Argentijnse provincie President Perón hebben een overwinning van de regering opgeleverd, maar uit de binnengekomen uitslagen blijkt tevens dat de sterkte der communisten in de nieuwe staat verdrievoudigd is, hoewel de omvang van deze groep toch nog weinig om het lijf heeft. Toen van 25 procent der stembureaux de resultaten nog niet ontvangen waren, hadden de Peronisten 94.892 stemmen ver zameld, tegen de communisten 3.879. Bij de presidentsverkiezingen van 1951 brach ten de communisten het in deze provincie tot 1057 stemmen. De plaatselijke verkiezingen in de pro vincie Eva Perón leverden een overwinning op voor de regeringscandidaten, die hier geen enkele oppositie tegenover zich had den. Met uitzondering van de communisten in de provincie President Perón lieten al le oppositie-partijen bij deze provinciale verkiezingen verstek gaan. Deze partijen voeren aan dat sedert de maatregelen van September 1951 - die volgens hen een „staat van binnenlandse oorlog" gescha pen hebben - een behoorlijke campagne niet mogelijk is. NAIROBI (Reuter). Ongeveer hon derd, met automatische vuurwapens be wapende verzetslieden, hebben in de nacht van Maandag op Dinsdag in het district „Fort Hall" een aanval gedaan op een pe loton van het Kenya-regiment. Vier Euro pese leden van het regiment zijn hierbi|, gesneuveld. afgestudeerden naar Indonesië, maar in ruime kringen bestaat toch ook een vat baarheid voor toenadering. Enige ambte naren van het Indonesische departement van Voorlichting komen binnenkort, dank zij de bemiddeling van de Stichting, naar Nederland om zich van allerlei zaken op de hoogte te stellen. In Djakarta, aldus de uiteenzettingen van de heer Koolhaas, bezitten wij een fraai oud huis met enige goede zalen. De geor ganiseerde maandprogramma's zijn enorm ingeslagen. Vooral het „visuele middel" is bij een goeddeels analfabetische bevolking als de Indonesische uiterst gewichtig.Daar- naar is dan ook de meeste vraag. De ver toningen van Europese films (het bio scoopproduct in Indonesië is veelal slechte Amerikaanse import) hebben de maanden December en Januari 150.000 bezoekers getrokken. Niettemin wordt de bibliotheek door 13.000 mensen per maand bezocht. In de drukkerij ligt het eerste nummer pers klaar van een maandblad in het Neder lands, dat een soort culturele bloemlezing zal worden. De gehouden tentoonstellingen, behalve van schilderijen en grafisch werk, ook van gebruikskunst hebben een Indone sische instelling aanleiding gegeven tot het voorbereiden van een oriëntatiereis naar Nederland. Er worden voorts studiebeur zen voor het afronden van verworven ken nis aan schrijvers, musici, schilders en academici verleend. Grote opgang maken dc diverse taalcursussen. De heer Koolhaas is van mening dat het werk van de Sticusa geenszins aanleiding geeft tot de pessimistische stemmen, die soms over de culturele betrekkingen met Indonesië worden gehoord. <XXX)OOOCXXOOOOOOi OVERDAG OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk enkele buien maar mor gen overdag opklaringen en tot het einde van de middag droog weer. Aan vankelijk matige tot krachtige wind, hoofdzakelijk tussen West en Noord. Later matige tot zwakke wind draaiend naar richtingen tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 15 April Zon op 5.44 uur, onder 19.37 uur. Maan op 5.52 uur, onder 22.39 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 14 April Hoog water: 3.50 en 16.09 uur. Laag water: 11.52 en uur. Woensdag 15 April Hoog water: 4.30 en 16.50 uur. Laag water: 0.12 en 12.36 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1