In Santpoort woonden twintig eeuwen geleden al mensen Wereldnieuws PANDA EN DE HAND-VIS Eerste conclusie van het onderzoek der archeologen In 1 dag retour öe radio geeft Woensdag ió het zo J 2 Kerkelijk Nieuws Nieuwe walvisvaarder in 1955 naar zee Joh. A. Alsbach officier in Orde van Oranje Nassau Wettélijke regeling voor avondlycea bepleit Wilton Fijenoord heeft voor drie jaar bouworders auto-financiering DINSDAG 14 APRIL 1953 De opgraving, die onder auspiciën van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek, met medewerking van de „Archaeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland" te Santpoort is verricht, werd reeds kort in ons blad vermeld. De resultaten, waarover nu iets meer te vertellen is, zijn zeker bevredigend te noe men. Prettig is ook, dat de Rijksdienst dit moeilijke werk geheel aan de arhateur- achaèologen kon en wilde overlaten, leerzaam in hoge mate voor de deelnemers, die deze arbeid zo wetenschappelijk mogelijk hebben uitgevoerd. Voorop dient gesteld, dat de eindconclusies ook thans nog moeilijk kunnen worden getrokken. Al het gevon den materiaal, netjes in genummerde zakjes verpakt er zijn zeker een duizendtal scherven en beenderen gevonden wacht op nader onderzoek. Foto's en tekeningen zijn gemaakt, op metingen gedaan, grondmonsters genomen. De bioloog gaat de botjes bestuderen, on derzoekt de talrijke plantenzaden, bekijkt en telt onder de microscoop stuifmeelkor- rels van duizende jaren geleden. De geo loog zal de verschillende monsters aarde, zand en klei nader bekijken, terwijl de archaeoloog het aardewerk sorteert en dateert. Zij allen werken samen en zo mogen wij na enige maanden van geduldig werk hopen op nadere gegevens. Wat hier dus volgt zal zich beperken tot algemeen heden, terwijl eventuele jaartallen met grote voorzichtigheid dienen te worden genomen. Minstens vier woonlagen In grote trekken is de structuur van het onderzochte heuveltje, waarvan maar een zeer klein deel kon worden bekeken, nu wel tot klaarheid gekomen. Het blijkt, dat zich in dit oude duintje minstens een vier tal woonlagen bevinden uit verschillende tijden; als grijs-zwarte of donkerbruine banden steken zij af tegen het gele duin zand (afb. 1, de Noordwand van de ge graven kuil). Op elk van die lagen hebben dus men sen gewoond; de onderste laag is natuur lijk de oudste. (I). Zeer voorzichtig is deze laag met de schop afgeschoven en wij mogen hier een woord van hulde uiten aan het adres van onze helpers,twee gemeen tewerklieden, die in enkele dagen het moeilijke vak terdege onder de knie had den. Daarbij kwamen talrijke scherven voor de dag van een zeer fraai aardewerk, hardgebakken, lederbruin of glanzend zwart van kleur, met zorg gepolijst. Ge zien de eigenaardige, ietwat hoekige vor men, durven wij dit baksel wel plaatsen in de eerste eeuw voor Chr. Duidelijk waren brandplekken van zuren waarneembaar, met veel stukjes houtskool; van welk hout zal bij onderzoek blijken. Ook beenderen van dieren kwamen aan het licht, waarover aanstonds meer. De mensen die dit alles achterlieten hebben gewoond op een laag, zwakgewelfd heuveltje, waardoor zij be schermd waren tegen overstromingen van ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd. MAAKLOON 1. pers. 12.50. 2 pers. 15.- HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Dood spoor, hoorspel. 12,00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Ge varieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-orkest en solist. 14.05 Carmen, opera (acte I) (platen). 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Amusementsmuziek. 15 30 Pianokwartet. 16.00 Voor de jeugd. 17 20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Platen. 18.15 Geestelijke liederen. 18.30 R.V.U.: Voorjaar in de natuur. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest, 21.15 Ne derlandse Staatslieden van de 19e eeuw, causerie. 21.35 Lichte muziek 22.00 Platen. 22.05 Twee piano's 22.30 Internationaal Evang. comment. 22.40 Platen. 22.45 Avond overdenking. v. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7 00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7 30 Platen. 7.33 Operettemuziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het teland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Hoorspel voor de jeugd. 16 00 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Instrumen taal kwartet. 17.50 Regeringsuitzending: Nieuw Guinea's eilanden in de Geelvink baai 18 00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Aan weerszijden van de Atlas, klankbeeld. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com- •mentaar. 20.15 Metropole-Orkest en solist. 20.45 De regen kwamhoorspel. 21.40 Omroeporkest en soliste. 22.20 Gaan we een nieuwe ijstijd tegemoet?, causerie. 22.35 In strumentaal sextet. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Jazzmuziek met commentaar. 23.35—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.45 Kamerorkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Litterair-muzikaal programma. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Cello en piano. 20.00 Hoorspel. 20.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Litterair-muzikaal program ma. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224, 49 en 42 m.). zee- of rivierwater. Maar een groter vijand zou voor hen het stuifzand blijken, dat in een haast witte laag deze oudste woonplaats overdekt. Springklosje De volgende laag van onderaf (II) is dikker en zwarter, hier en daar zeer hard en compact. Hij bevat meer houtskool, grijze banden as en laagjes roodachtig verbrand leem. Het hier gevonden aarde werk, waaronder een fraai, kegelvormig spinklosje, blijkt iets anders van struc tuur en vorm dan bij laag I, al zijn er overgangen. Het zwarte, meestal gepo lijste goed overheerst, terwijl de klei- massa (van het nabije IJ afkomstig) sterk is gemagerd met gruis van zeeschelpen; geestig steken deze witte puntjes af tegen de donkere ondergrond. Dit „mageren" was een technische noodzaak, om te voor komen dat de potten, die geheel uit de hand zijn opgekneed, zouden barsten bij het drogen. In deze laag II, die wij met enige voorzichtigheid zouden willen date ren omtrent het begin onzer jaartelling, werden zeer veel botten gevonden van vee en jachtbuit: runderen, varkens, schapen, reeën en vogels. Ook een kies, die waar schijnlijk aan een bever behoorde. De lange pijpbeenderen zijn alle stukgesla gen, om de merg er uit te kunnen halen. Vele beensplinters zijn scherp en priem- vormig; mogelijk hebben deze als werk tuigen dienst gedaan, want metaal was schaars. Tussen veel zeeschelpen, daar door de bewoners gebracht, lagen ook verscheidene huisjes van landslakken, de zelfde beesten die nu nog 's zomers onze tuinen onveilig maken. Nadere determina tie van dit alles zal ongetwijfeld nog wel verrassingen opleveren. Weer is het zand gaan stuiven, maar nu heeft het de top van de allengs hoger wordende heuvel niet bereikt. Dat blijkt uit de lichte streep zand tussen II en III, die naar het O. toe smaller wordt en ten slotte geheel verdwijnt. Laag III is haast nog zwarter dan II. Interessant is, dat hier de aardewerkscherven geheel anders zijn! Het baksel is zachter, de vormen zijn ron der en ook wel iets grover, de rand van de potten is soms gekarteld en een enkele maal komen er oortjes aan voor. Niet lan ger is de klei met schelpgruis gemengd (schelpen zijn hier ook niet gevonden), maar nu met kaf of kleine stukjes stro en gras. Na het bakken zijn de afdrukken hiervan duidelijk in de wand van de pot of schotel behouden gebleven. - Verdreven do or het zan d Dergelijk aardewerk, dat ook bijna net zo in de Friese terpen voorkomt, is rond om Velsen veel gevonden, o.a. bij Schoo- nenberg en op Rooswijk. Wij plaatsen dit, met vrij grote waarschijnlijkheid, in de eerste eeuw na Christus. Kennelijk zijn de bewoners van laag III verdreven door ge weldige zandverstuivingen. Boven hun woonplaats ligt namelijk een zeer dikke laag geel-bruin-grijs zand, merkwaardig dooraderd met bruine golflijntjes (zie afb. I). Na enige tijd heeft zich hierop een bos gevormd, in hoofdzaak uit eiken en berken bestaand. Onderaan de grijsach tige laag IV zijn hier e"n daar de sporen van de wortels nog zichtbaar. Ook deze laag is, zij het kortstondig, bewoond ge weest. De scherven die hieruit te voor schijn kwamen lijken echter zoveel op die van laag III, dat wij deze bewoning niet later dan in het begin van de tweede eeuw na Christus kunnen stellen. Daarop wijst ook de losse vondst van een Romeinse scherf (import uit Gallië), die door één van onze vooraanstaande deskundigen juist in die tijd wordt gedateerd. Het spijt mij, dat dit verhaal eentonig wordt, maar ook de boslaag IV is ondergegaan door stuifzand! En ook een later bos, dicht on der de heuvelkruin gelegen, heeft dit lot getroffen. Maar hier schijnen geen mensen meer gewoond te hebben. In onze tijd heb ben er, vóór de oorlog, op dit duintje grote beuken gegroeid. Sommige van hun fijne wortels bleken doorgedrongen te zijn tot in de onderste woonlaag, meer dan twee meter diep. Woonden hier nu Friezen, Bataven, „Can- ninefaten"? Wij weten het nog steeds niet. Eigenlijk weten wij nog zo bitter weinig af van onze Germaanse voorouders en daarom is elk onderzoek op dit gebied nuttig en nodig. Wel merkwaardig is, dat het oudste aardewerk, uit laag I en II, beter van kwa liteit en afwerking is, dan het latere. Er is meer zorg aan besteed, het is minder Aardewerk uit de verschillende woonlagen. breekbaar en de vormen zijn karakteristie ker. Afb. 2 tracht hiervan, op schematische wjjze, een idee te geven. Op de onderzochte heuvelhelling zelf hebben geen woonhuizen gestaan. Die moeten wij zoeken in de kern van de heu vel; er bestaan reeds aanwijzingen dat zij hier inderdaad in plattegrond nog in de bodem aanwezig zijn. Wat wij bloot legden was dus voornamelijk de helling buiten het huis, met zijn vuurplekken en afval van aardewerk en beenderen. Het is om bovenstaande redenen zeer te wensen, dat het bij deze proefgraving niet zal blijven, maar dat het werk op groter schaal zal worden hervat. Al eerder werd in laag III bewerkt ijzererts gevonden. Over het gebruik hiervan door de oude Germaanse stammen en de interessante conclusies die hieraan zijn vast te knopen, hoop ik u in een volgend artikel iets te mogen vertellen. H. J. CALKOEN ADVERTENTIE fn een sfeer van hoffelijke gastvrijheid vliegt U snel en comfortabel naar Uw vacantie- bestemming. De KLM omringt U met vele goede zorgen en laat U genieten van een service die geheel en al op U is gericht. Gun Uzelf het genoegen van een reis per KLM, als een prettig begin van een goede vacantie. Ned. Herv. kerk Drietal te Scheveningen (vac. L. Boer) F. D. Emous te Hillegersberg, W. B. den Hertog te Loosduinen en A. J. Jörg te Apeldoorn. Beroepen te Bant (N.O.P.) K. Beks te Harlingen. te Rouveen, B. Haverkamp te Veen (N. Br.). door de Generale Sy node in buitengewone dienst voor de geestelijke verzorging luchtstrijdkrachten, E. Hoekstra, cand. te Leeuwarden. Beroepen te Delft mr. C. Luiten te Mijnsheerenland. Chr. Geref. kerken Bedankt voor St. Thomas (Ont. Canada) (Old Chr. Church) J. P. Geels te Rotter- dag-C. Tweetal te Gouda, M. W. Nieuwen- huijze te 's-Gravenhage en C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. Geref. kerken Aangenomen naar Meppel (vac. C. P. T. Rijper) A. C. Hofland te Molenaarsgraaf- Brandwijk. Geref. gemeenten Bedankt voor Katwijk aan Zee J. W. Kersten te Genemuiden. Omstreeks 1 November zal te Schiedam bi] Wilton-Fijénoord de kiel worden gelegd van de nieuwe walvisvaarder, die de „Wil lem Barendsz" zal opvolgen. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden hoopt men het schip begin December 1954 te water te laten, waarna het in de zomer van 1955 zal worden afgeleverd. Het nieuwe fabrieksschip zal voor het eerst in het seizoen 1955/'56 aan de walvis vangst deelnemen. Een naam voor deze walvisvaarder is nog niet vastgesteld. De vangstresultaten van de Nederland- sche Maatschappij voor de Walvischvaart staken in het afgelopen seizoen zeer gun stig af bij die van de buitenlandse maat schappijen. De traanprijs van 77.10 pond per ton blijft echter ten achter bij die van het vorige jaar, toen 118 pond per ton werd betaald. Men acht de met de regering ge sloten overeenkomst bij een bepaalde productie wordt een minimumdividend van 6 percent gegarandeerd hierbij van veel belang. De „Willem Barendsz" wordt aan het eind van deze maand in Amsterdam terugverwacht. De muziekuitgever Johann A. Alsbach te Amsterdam heeft Zondag zijn tachtigste ver jaardag gevierd. De secretaris van burgemeester d' Ailly, mr. A. J. Ruys, het gemeentebestuur van Amsterdam vertegenwoordigend, deelde tijdens de receptie mede, dat Koningin Ju liana de jarige heeft benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Tot de tal rijken, die de heer Alsbach kwamen felici teren, behoorden onder andere de 84-jarige dirigent Fred Roeske, prof. dr. K. P. Bernet Kempers, Willem Andriessen, Bertha Seroen. Ferdinand Helmann, Karei Mengel berg, Nico van der Linden en dr. Paul Cromheim. Er waren bloemen van het Bureau voor Muziekauteursrechten, waarvan de heer Alsbach bestuurslid is, van het Concert gebouw en van talrijke instellingen en par ticulieren. In Utrecht heeft de Vereniging van Avondlycea in Nederland haar eerste con gres gehouden. Het werd bijgewoond door de staatssecretaris van Onderwijs, mej. dr. A. de Waal, en de oud-minister van onderwijs dr. G. Bolkestein. De voorzitter, dr. A. Knorringa, zei in zijn openingswoord dat nog steeds tamelijk vaag is, wat een avondlyceum eigenlijk is. Vóór de oorlog kende men die alleen in Amsterdam en Utrecht, na de oorlog zijn er verscheidene andere gesticht. De reden van de stichting is, dat er veel intellect verloren gaat tot nadeel van de gemeen schap. Geschiedenis avondlyceum Dr. J. A. A. Verlinden, van het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, sprak over de geschiedenis van het avondlyceum. Thans zijn er in Neder land 11 avondlycea, die bij de vereniging aangesloten zijn. dus behalve «die te Am sterdam en Utrecht, Rotterdam, Den Haag, Groningen, Haarlem, Enschedé, Hilversum, Arnhem en Eindhoven. Een levensnood zaak is aanpassing van het leerplan aan de omstandigheden. Dr. Verlinden achtte het nodig dat het avondlyceum wettelijk geregeld wordt en zei, dat het avondlyceum tot ontwikkeling is gekomen door de on baatzuchtigheid der leerkrachten. Hij hoopt, dat men dit in de toekomst niet meer over het hoofd zal zien. Want het heeft grote materiële hulp nodig. Prof. dr. J. P. Kruyt, socioloog te Utrecht, sprak over de sociale waarde van het avondlyceum en dr. J. P. Chr. de Boer, inspecteur van het voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs te 's-Graven hage, over de eisen waaraan een avond lyceum moet voldoen. 3 In het jaarverslag van de dok- en werf- maatschappij Wilton Feijenoord N.V te Schiedam wordt medegedeeld dat de werk plaatsen gedurende geheel 1952 volledig bezet zijn geweest. Totaal zijn 1.056 sche pen gerepareerd, waarvan 676 voor buiten landse rekening. In de drijvende droog dokken zijn 339 schepen opgenomen, me tende 2.584.834 ton. Op de dwarshelling zijn 37 zee- en 60 rivierschepen behandeld.. De schade aangericht door de overstro mingsramp is van beperkte omvang geble ven en gedeeltelijk door verzekering ge dekt. De matcriaalpositie, die bij het begin van 1953 vooral voor soheepsbouwstaal on gunstig was, is geleidelijk verbeterd. On der invloed van de in werking getreden gemeenschap voor Kolen en Staal geven de prijzen, voor kolen en schroot een stijging te zien. De directie vreest, dat dit uit eindelijk zal leiden tot een prijsverho ging van het. staal. Het aantal werknemers is van 6.662 tot 7.021 gestegen. De verplichte en vrijwillige sociale lasten zijn per hoofd toegenomen van f 732 in 1948 tot f 1000 thans. Het saldo van de bedrijfsre.kening bedraagt f 11.933.337 (f 10.801.052). Voorts is op ver kocht terrein een boekwinst behaald van f 998.071, Een bedrag van f 9.906.948 wordt afgeschreven. Er kan 11 dividend (9 worden uitgekeerd. De vraag naar nieuwe schepen en ma chines is de laatste tijd afgenomen. De Beschuldiging. Kapitein Oscar Lorentszen, de gezagvoerder van het Zweedse schip „Naboland" dat Vrijdag 3 April in de Dardanellen in aanvaring kwam met de Turkse duikboot „Dumlupinar", die daardoor verging, is beschuldigd van dood door „onoplettendheid en onvoor zichtigheid". Proef. De Amerikaanse republikeinse se nator Knowland heeft Maandag voor gesteld, dat de UNO de welgemeendheid van de Russische vredesstappen op de proef moet stellen door het houden van vrije verkiezingen in Noord-Korea voor te stellen. De senator opperde de' mo gelijkheid, dat de communisten in Ko rea een bestand willen sluiten, opdat de Sovjet-Unie de tijd krijgt om een voor raad atoombommen aan te leggen, ter wijl zij hoopt, dat het vrije deel van de wereld zich intussen ontwapent. Arrestatie. De president van de bond van havenarbeiders aan de Amerikaanse Oostkust, Joseph Ryan, is gearresteerd. Hem wordt verduistering en misbruik van vakverenigingsgelden ten laste, ge legd. De 68-jarige Ryan is ook voor zitter van de internationale bond van havenarbeiders. Ryan is later onder borgstelling vrijgelaten. Hij wordt er onder meer van beschuldigd met geld van de vakbonden een anti-communis tisch fonds te hebben gevormd en hier uit voor persoonlijke uitgaven te hebben geput. Politiek. Volgens de journalist Drew Pear son is Margaret Truman van plan in de politiek te gaan. Zij zou er over denken, zich candid aat te stellen voor de Con greszetel die thans bezet wordt door Jeffrey P. Hiïlelson, een republikein uit Missouri, de staat waar de familie Truman woont. Bekentenis. Otto Verber, uit Oostenrijk geboortig en voormalig officier van de inlichtingendienst van het Amerikaan se leger, heeft toegegeven schuldig te zijn aan spionnage ten behoeve van de Sovjet-Unie. De 31-jarige Verber werd in Januari te Wenen aangehouden en per vliegtuig naar Washington over gebracht. Hij bezit de Amerikaanse na tionaliteit. Uitstel. Het hooggerechtshof te Washing ton zal niet voor 27 April een beslissing nemen in de zaak-Rosenberg. Het hof had zich vandaag zullen uitspreken over het cassatieverzoek van het echtpaar Rosenberg. Gebrek. Het Tsjechoslowaakse blad „No va Svoboda" heeft geklaagd over ge brek aan politieke belangstelling; van de Tsjechoslowaakse jeugd. Volgens het blad had een functionaris van de com munistische partij medegedeeld dat.nog slechts 305 van de 957 onlangs opge richte politieke studiekringen activiteit ontplooien. Bezoek. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Maan dag medegedeeld, dat het de plannen van mevrouw Pearl Mesta, die Maan dag aftrad als Amerikaans gezante in Luxemburg, om de Sovjet-Unie te be zoeken, goed zal keuren. Mevrouw Mesta werd tezamen met een republi keins lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Fulton, door de Sovjet ambassadeur in België en Luxemburg uitgenodigd voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Een woordvoerder van het departement deelde mede dat mevrouw Mesta als ambteloos staatsburgeres zal reizen. Staking. In dertien van de- achttien Ford fabrieken in Amerika heeft men Maan dag het werk moeten staken wegens ge brek aan onderdelen. De onderdelen moeten worden geleverd door een fa briek te Monroe in de staat Michigan, waar sedert 1 April 2200 arbeiders in staking zijn. In totaal zijn nu 47.000 van de 130.000 arbeiders van de Fordfabrie ken zonder werk. Een woordvoerder verklaarde dat, naarmate men in andere fabrieken gebrek aan onderdelen zal krijgen, meer arbeiders zonder werk zullen komen. 16. Toen het tot Pat O'Nozel doordrong, dat Joris de handvis had gestolen, stond de grote detective sprakeloos. Panda, die door zijn vroegere ervaringen met Joris, wel de een of andere streek verwacht had, ging dan ook het eerst tot actie over. „Wij moeten alarm slaan, vóór hij het gebouw uit is!", riep hij op de alarminstallatie be springendFluks haalde hij de handh en meteen begonnen overal in het gt^ bellen te rinkelen. „Wat een toestand, wat een toestand!"jammerde Pat, „bekorrah, wie had dat ooit kunnen denken.... zo'n keurige persoon met zo'n heldere kijk op mijn eigenschappenshij noemde mij een genie.Intussen misten de alarm bellen hun uitwerking niet; overal renden zaalwachters, die de poorten van het mu seum afsloten en de onthutste bezoekers argwanend aankeken. Alarm betekende, dat er iets was gestolen, maar wat er was gestolen, wist nog niemand. Intussen rende de oorzaak van al deze consternatie met zijn buit door de gangen. De poorten waren voor Joris' neus dichtgeslagen doch hij wist nog een achterdeurtje, waardoor hij hoopte te kunnen ontsnappen. Maar juist toen hij het bereikt had, sloeg dit deurtje automatisch dicht en was ook deze uitweg voor hem afgesloten. „Foei!", prevelde hij, „zij sluiten vóór sluitingstijd! Thans baat slechts list!" ADVERTENTIE FRANS VAN OAAIEN - ASSURANTIËN LODEWIJK VAN DEYSSELLAAN 19£, - HAARLEM - TEL. 24414 orderportefeuille is echter van dien aard, dat de afdeling voor nieuwe bouw op on geveer drie jaren van volle bezetting kan rekenen; HET voorwiel van een fiets loopt zó licht, dat we het zelfs met een enkele handbeweging in snorrende wenteling kun nen brengen. Hoe perfect de kogellagers ook mogen zijn en hoe zorgvuldig we elk onderdeel ook hebben geolied, desondanks gaat het wiel steeds langzamer draaien en tenslotte staat het geheel stil. Geen kind dat zich daarover nog verbaast, dus waarom zouden wij het doen? We weten heus wel, dat een kleine kracht als de wrij- Hpf flrflfMPn ving elk voorwerp dat zich j met eenparige snelheid voort- Q6F 33FQ6 beweegt tot stilstand noopt. Tot zover hebben we dus niets nieuws beweerd. Oók niet. wanneer we hieraan toevoegen dat de aarde eveneens een lichaam is dat zich gelijk het spinnende fietswiel met grote snelheid om zijn eigen as wentelt. Maar hiermee zal, naar uw smaak wellicht, de vergelijking dan ook moeten eindigen, want op het fietswiel werkt de wrijving als remmende kracht zodat uiteindelijk een stilstand intreedt, terwijl de aarde in haar aswenteling door niets geremd wordt, zodat door alle eeuwen heen de gelijk matige wisseling van dag en nacht gewaar borgd is. Deze redenering is juist, zolang we haar bezien in het kortstondige bestaan van het menselijk leven, maar vanuit de astronomische gezichtshoek is zij onjuist. En de hoofdschuldige hieraan is onze trou we maan. We weten dat de maan twee getijden per etmaal voorzaakt. Niet alleen het wa ter der oceanen stuwt zij doof haar aan trekkingskrachop, maar zoals wij op deze plaats al eens hébben uitééngezet ook het vasteland; de elastische schil van de aarde wordt tweemaal daags 25 tot 50 cm. opgeheven. Deze dagelijkse golf stuwin gen veroorzaken uiteraard een enorme wrijving, die energie aan de aswenteling van de aarde onttrekt, waardoor de draai ing wordt geremd en daardoor vertraagd. Het verschil met het spinnende fietswiel is dus alleen nog gelegen in het feit dat alles zich op geweldig grote schaal voltrekt en dat de formidabele wrijving die de omhoog geheven oceanen en de uitgerekte aardse bolschil veroorzaken, toch nog onbe tekenend is in vergelijking tot de kolossale aardmassa. Daardoor zal géén mense lijke generatie iets kunnen merken van het langzamer tempo waarin de aaide gaat draaien. Slechts zeer verfijnde sterrekundige waarnemingen hebben overtuigend aange toond dat de omwentelingssnelheid van de aarde in de loop der tijden iets is afge nomen en berekeningen over de wrijving der getijdestromen in zee-engten spe ciaal in de Beringsstraat hebben het waarschijnlijk gemaakt dat deze vertraging ook inderdaad aan de getijden-wrijving moet worden toegeschreven. Tot zover kloppen dus de waarnemingen met de theorie. Wanneer de aarde langzamer gaat draaien, brengt dit noodzakelijk met zich mee dat de dagen langer worden. Maar wat heb ben we daar op den duur van te verwach ten? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2