„De visconserven-industrie heeft een onzekere toekomst" Met Vlaggetjesdag of midden Mei opening van Katwijkse visserij school Havenberichten Vele wijzigingen in radiotelefonie- verkeer met Scheveningen Radio Agenda voor Velsen D" Al een maand in gebruik Visserij schepen kunnen desgewenst beschikken over twee frequenties BB laat zich zien Uitgebreid „menu voor eerste Mei DINSDAG 14 APRIL 1953 '.5 Mening in Economisch Statistische Berichten' Buitenlandse markt grillig, binnenlandse afzet gering „Heuvelwijk" wisselt kinderen uit Stuurhuis en visruim te land Al een maand in gebruik De nieuwe bijbelvertaling in Santpoort Sluitingsavond „Instituut" uitgesteld MET INGANG VAN 1 MEI Achtste achtereenvolgende nederlaag van Kinheim W. Kok eerste G-klasser in Bergen G. Schilling lijstaanvoerder voor de C.P.N. Jongeren van Velser Zwemvereniging waren bijeen Ondanks de snelle opkomst van de visconserven-industrie in Nederland en haar op een paar inzinkingen in 1948 en 1950 na sterk gestegen uitvoercijfers, is haar toekomstige positie nogal onzeker, zo schrijft drs. A. Barten in het laatst verschenen nummer van „Economisch Statistische Berichten". Hij noemt daarvoor drie oorzaken: de grote wisselvalligheid van de exportmarkt doordat vrijwel in feen enkel land een vaste afzet van een behoorlijke omvang werd gevonden, de eperkle binnenlandse afzet, waardoor te weinig tegenwicht ten aanzien van de genoemde onzekere factoren bestaat, en tenslotte de ongunstige positie op de aankoopmarkt voor verse vis, waar de industrie in concurrentie met de handel moet kopen. Wat de export betreft, de buitengewoon goede resultaten daarvan in 1952 (12.700.000 kilo ter waarde van f 18.400.000 tegen 8.100.00 kilo ter waarde van f 12.000.000 in 1951) waren vooral te dan ken aan de zeer ruime aanvoer van verse haring in dat jaar. „Het grootste gedeelte van de afzet ging in het afgelopen jaar naar Europese en Afrikaanse landen, met name o.a. naar: Belgisch Congo, Goudkust, Egypte, Oost- Duitsland, Italië, België-Luxemburg", zo schrijft drs. Barten. „Was de Aziatische markt (voornamelijk Singapore en Indo nesië) tot 1951 nog het voornaamste af zetgebied, thans neemt Afrika de belang rijkste plaats in. Vooral in Belgisch Congo vónd men goede afzetmogelijkheden. De compensatie van het verlies van een groot gedeelte van de Aziatische markten door een toenemende afzet in Afrikaanse lan den is echter grotendeels het gevolg van incidentele omstandigheden, voornamelijk de slechte visvangsten aan de Zuid-Afri kaanse en West-Afrikaanse kusten. De Japanse concurrentie heeft de Ne derlandse industrie bijna geheel van de Aziatische markt verdrongen. Het Japanse product is van goede kwaliteit en goed koper. In Europa treedt West-Duitsland weer sterk op de voorgrond, waardoor voor Nederland de afzet naar Zwitserland ver viel. Overigens bieden de West-Europese markten voor onze visconservenindustrie zeker geen veelbelovend afzetgebied. In- voerbelemmeringen en directe of indirecte bescherming van de eigen industrie in vele landen, alsmede de relatief hoge prijs van het Nederlandse product, beperken de mo gelijkheden ten zeerste". Dat vrijwel in geen enkel land een vaste exportmarkt van behoorlijke omvang werd verworven, blijkt volgens het artikel in „Economisch Statistische berichten" wel uit de vele wijzigingen, die de richting van de uitvoer der visconservenindustrie heeft ondergaan. Dat deze er ondanks de concurrentie in slaagde tijdig nieuwe af zetmarkten te verwerven getuigt van een groot aanpassingsvermogen en een grote activiteit. Het tot ontwikkeling komen van onontwikkelde en half-ontwikkelde gebie den zal voor de visconservenindustrie op ruimere termijn gunstige kansen in houden. De afhankelijkheid van de grote wille keur die de invoermogelijkheden in de meeste landen beheerst doet de wenselijk heid van een behoorlijke binnenlandse afzet sterk naar voren komen. In 1951 werd slechts voor ongeveer f 4 millioen in het eigen land afgezet. De schrijver be twijfelt of in Nederland wel een aanzien lijke verruiming van de afzet mogelijk is omdat vis-in-blik nog altijd als een luxe product kan worden beschouwd dat slechts bij gelegenheden wordt genuttigd. De aankoopprys De verschuivingen in de afzetgebieden die in de afgelopen jaren plaats vonden waren alleen mogelijk doordat men op de nieuwe markten tegen lagere prijzen kon aanbieden. Een verlaging van de kostprijs moet vooral in een zo laag mogelijke aankoop prijs van vis te worden gezocht. Nu koopt de industrie op de afslag in concurrentie met de handel in verse vis. De prijsfluc tuaties die zich daarbij voordoen ten ge volge van onregelmatigheden in de aan- Veiser speeltuincentrale een der wensen In een door slechts weinig leden bezoch te vergadering werd de gang van zaken van de vereniging van het afgelopen jaar besproken. Het bleek uit het woord van de voorzitter dat dit een vruchtbaar en een werkzaam jaar is geweest. Speciaal bracht hij dank aan de bazar- commissie die in het afgelopen jaar een bazar organiseerde welke een dusdanig re sultaat bereikte, dat de vereniging uit haar financiële moeilijkheden was. Ook de heer Bijl, de leider en regisseur van de Kinder toneelclub werd door de voorzitter niet vergeten en hij dankte ook deze voor wat bereikt was met de kinderen, gezien de 3 geslaagde uitvoeringen die hij met zijn club voor kinderen en ouders gegeven heeft. De verslagen van de secretaris en pen ningmeester muntten weer uit door nauw keurigheid en werden dan ook zonder veranderingen geaccepteerd, evenals de be groting voor het nieuwe jaar. De bestuursverkiezing had tot gevolg, dat de heer J. Blok tot voorzitter werd ge kozen. (De eerste voorzitter moest zijn taak wegens drukke werkzaamheden neer leggen). De heren Nieborg en Schacht schabel werden beide herkozen, als nieuwe leden kwamen het bestuur completeren de heren Aalbersberg en Engelhart. De plannen voor het komende jaar zijn: Feestavond voor leden op 12 Mei in het Thalia Thea er, verder een uitvoering voor kinderen en ouders door de kindertoneel club en een zomerfeest. Eveneens zal het bestuur contact opnemen met een speel tuinvereniging in het binnenland voor va- cantie-uitw sseling voor de kinderen. Tevens z.-d het bestuur er ernstig naar streven om te komen tot een heroprichting van de Ve'ser Speeltuin-Centrale. Na afloop van de vergadering werd er door de aanwezigen nog enige tijd gezellig gekiend om aardige prijsjes. DRIJVENDE MIJN Het s.s „Haarlem" heeft vanmorgen tus sen de boeien rood 5 en rood 6 bij Vlis- singen een drijvende mijn gesignaleerd. voer van vis en vooral van haring zijn voor de industrie ongunstig. Daardoor moet zij zoveel mogelijk inkopen bij ruime aanvoer en invriezen voor de perioden van minder aanvoer. De visconservenfabrieken nemen bijna een kwart van de totale aanvoer van verse haring af, dus zij hebben groot belang bij elke regeling, die de prijs van haring be- invloedt. De huidige opvangregel, die het aanbod van haring beheerst is voor deze industrie niet onverdeeld gunstig. „Het biyft nog een open vraag, of de hoogte van de minimumprys uit het oog punt van de internationale concurrentie voor de industrie acceptabel is en biyft, terwijl een meer regelmatige aanvoer van haring hierdoor nog geenszins gegaran deerd wordt", aldus de schrijver. „Deze regelmatige aanvoer moet zeer belangryk geacht worden en zal corrigerend hunnen werken op de heftige prysschommelingen, die by onregelmatige aanvoer zo vaak voorkomen. Een minder fluctuerende prys zal bevor derlik zyn voor een gelijkmatiger bedrijfs- gang, wat kostenbesparend werkt en meer kansen biedt voor een toenemende mecha nisering van het productieproces. Boven dien zal dan het vóór-conserveren door middel van diepvriezen waarvan de kos ten altyd nog ongeveer 10 pet. van de kost prijs van de vis bedragen grotendeels achterwege kunnen blijven. Dat de door de Commissie ter Sanering van de Zeevisserij voorgestelde poolvorming van alle haring vangsten veel zou kunnen bijdragen tot een regelmatiger aanvoer, staat wel vast". Dergelijke maatregelen kunnen echter nog niet bewerkstelligen, dat de industrie op een kostprijsniveau komt dat aan de eisen van de internationale concurrentie voldoet. Zij heeft geen bevoorrechte positie, zo als de vismeelindustrie bij de afnameprijs van voor menselijke productie ongeschikte partijen. De conclusie van drs. Barten luidt dan ook, dat de. visconservenindus trie een aparte marktpositie zou moeten krijgen, los van de concurrentie van de handel in verse vis, bijvoorbeeld door een afname-contract tegen bepaalde, periodiek herzienbare prijzen, die zoveel mogelijk in overeenstemming met de aankoopprijzen der buitenlandse concurrenten zijn. Dit zou mogelijk zijn in het kader van de door de commissie-Tinbergen voorgestane pool vorming. (Van een verslaggever) IRECTEUR VAN DE VISSERIJSCHOOL te Katwijk aan Zee is de heer C. Varke- visser. Hij heeft met de onderwijzeres lange jaren les gegeven aan meer dan honderd leerplichtige knapen, die liever deze school kozen omdat ze later toch naar zee gaan, en aan nog veel meer dan honderd toekomstige schippers, stuurlui en mo tordrijvers van de Katwijkse vloot. In drie muffe lokalen van een oud wankel schooltje aan de Burgerdijkstraat, vlak achter de boulevard, zaten ze „op" elkaar en de fietsen stonden buiten en bij de buren. Eén sleutel was voldoende om het les materiaal en alle banken en pijpjes krijt tegen met kwade bedoelingen rondtastende heren te beschermen. Nu is daar verandering in gekomen. De concierge van het nieuwe riante schoolgebouw aan de Rijnmond heeft in zijn smalle kantoor een kast crème gekleurd aan de wand hangen, die achtenzeventig sleutels bevat. Daarmee zijn een gelijk aantal kasten en deuren te openen in een visserij school, die voor haar doel geknipt is. Hiervan hebben de motordrijvers, de loggers en ruimgasten en al die anderen, die in de wintermaanden een nieuw diploma trachten te b'efialen, zich al kunnen overtuigen en binnenkort of Vlaggetjesdag of half Mei zullen vele geno7 digden na de opening het zelfde opmerken: in een dergelijk gebouw met al die ruimte kan aandacht worden besteed aan de vernieuwingen in het visserij-onderwijs en het meer aanpassen van de lessen bij de praktijk. Terecht kan de directeur staan glunde ren want hoevele malen zal de wens al zijn uitgesproken dat Katwijk een nieuwe visserijschool feitelijk de eerste rijk moest zijn, hoeveel maal heeft hij daar aan de Burgerdijkstraat gedacht en gezegd: als we nu eens. Maar nu staat de school er en hoewel men met de bouw al drie maanden over tijd is wegens de vorst kon men geen beton storten zijn alle leslokalen al een maand in gebruik. Elec- triciens en schilders mogen de laatste hand leggen aan dit welgelegen studie-oord. De zeemans gemeenschap van Katwijk, waar in zowel de reder als het jongs+e maatje thuis hoort, zal voortaan nog beter dan vroeger de opleiding van zijn visserslui op zich kunnen nemen. Veel belangstelling Misschien ook al met het oog op de nieuwe school heeft men in de laatste maanden vele nieuwe leerlingen voor de dagcursus moeien opvangen. Maar daar is ruimte voor. Die honderd en zes knapen van twaalf tot veertien jaar die hun leer plichttij d op de visserijschool mogen be ëindigen hoeven er niet op een kluitje te zitten. Zeventig man kan er op de brei- zolder en dan is er nog een zee van ruimte. Ook de mannen, die leren voor het stuur- mans-examen, eerste en tweede gedeelte, de leerlingen van de radio-telefoniecursus, van de mo+orcursus, de wet van uitwijking, of de avondvoorbereidende klas, zij kunnen er allemaal terecht. Het gebouw bestaat eigenlijk uit twee vleugels, waarvan er een op het Westen loopt en de ander in Noordelijke richting wijst. In de eerste zijn drie leslokalen, de directeurskamer en het praktijklokaal on dergebracht. Het westelijkste lokaal heeft zitplaatsen en teken- en kaartentafels voor vijftig man. Overdag leggen de stuur lieden de kaarfen op tafel en 's avonds komen de motordrijvers met pen en liniaal op hun tekening zwoegen. In de andere leslokalen, voorzien van centrale verwar ming kunnen veertig leerlingen in de schoolbanken een plaatsje zoeken. In het praktijklokaal kunnen vijfentwintig leer lingen per lesuur worden ontvangen. Er staan boor-, draai- en zaagmachines en achterin wordt zelfs een complete motor kamer ingericht. De plannen bestaan om er een dieselmotor neer te zetten maar dat is nog een punt van beraad enfinan ciën. Visruim en stuurhuis De vleugel naar de Noordkant sluit aan bij het praktijklokaal en geeft achter de eerste deur rechts het leslokaal voor de visber-eiding te zien. Twintig knapen kun nen hier aan aluminium tafels de vis teren bereiden. Onder het lokaal komt men langs een steile trap in de kelder het visruim waar de haring en schol en tong in twee keeën zal worden bewaard. Aan het einde van de gang in deze vleu gel rest dan nog een leslokaal. Dan naar de eerste verdieping, die alleen boven deze vleugel is aangelegd, en die de brei- of nettenzolder huisvest. Veel licht, uitzicht op zee (en Katwijk) en een zachte vloer van blokjes hout. „Het kan niet mooier", zei een leraar. I Terug bij het trappenhuis is langs een wenteltrapje nog hoger te klimmen naar en in de toren, die op de hoogste verdieping zal worden ingericht als stuurhuis. De jongens zullen er kunnen observeren en peilingen verrichten. Er komen spullen bij van Radio Holland en wanneer alles goed gaat wordt dit alles verplaatsbaar zodat ook op het dak van de toren kan worden gewerkt. De glanzende nieuwe visserijschool van Katwijk is ruim van opzet en klaar van vormen. Een royale hall geeft toegang tot de gang die langs alle leslokalen loopt. Daar waar men op zee, duin, afgesloten havens en al die omliggende plaatsjes bij Ka+wijk kan uitzien vertellen de onder wijzers nu al van oceanografie, van de geschiedenis van de visserij, van de eerste beginselen van het visbederf en wat niet al. En al die lessen, met het roeien, met het kaartlezen, met het schiemannen en het boeten en breien, zullen ongetwijfeld hun nuf afwerpen voor het bedrijf waar Kat wijk van leeft: de visserij. De heer E. J. Brugman, adjudant-secre taris van het Nederlands Bijbelgenootschap, komt Vrijdagavond in de Nederlands Her vormde Kerk in Santpoort spreken over het onderwerp: Hebben wij een nieuwe Bijbelvertaling nodig? Dit onderwerp wordt met een korte film toegelicht. Ds. D. ter Steege spreekt een slotwoord. Vocale mede werking verlenen het Hervormd Kapelkoor en het Gereformeerd Evangelisatiekoor. De avond, die het Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling in Velsen ter gelegen heid van de sluiting van het seizoen op Donderdag 16 April zou houden, is voor lopig uitgesteld tot 22 April. De plaats van bijeenkomst wordt nog nader bekend gemaakt. Maandag 13 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rolf van Londen. Clare Grammersdorf van Emden. Croonenburgh van Bilbao. Tyro van Fowey. Gerhard van Aalborg. Jan van Norbronn. Santa Ursula van Bremen. Stalberg van Oxelosund. Rua van Gruvon. Haarlem van Hamburg. Marlitt van Par. Medon van Port Said. Bab T van Swansea. Frejo van Schokland van Gru von. Brouwersgracht van Helsinki. Sound Fisher van Danae van Gothenburg. Maria Theresia van Terneuzen. Vertrokken zijn: Alouette naar Harlingen. Niobe naar Riga. Saint Jean naar Hamburg. Wegro naar Kalmar. Frisian Coast naar Rot terdam. Drake Dene naar Gent. Geert naar Delfzijl. May woord naar Parrydock. Clou more naar Londen. Haarlem naar Bremen. ABVA-familieavond nu op 15 April De A.B.V.A. familie-avond, welke op 11 Februari wegens de ramp geen doorgang heeft gevonden, wordt thans gehouden op Woensdag 15 April. Met ingang van 1 Mei zal Scheveningen Radio in het radiotelefonie verkeer met schepen, zowel wat betreft de nood en roepgolf als de werkgolven uitsluitend zen den op de nieuwe, door ons voor de visserij al vermelde frequenties. De thans gebruik te nood en roepgolf (182 m) en de werk golven (123, 168 en 115 m) zullen van dat tijdstip af niet meer gebruikt worden door dit kuststation. De nieuwe zendfre quenties van Radio Scheveningen, die in tegenstelling met vroeger niet meer in me ters maar in kiloperioden worden uitge drukt, zullen voortaan zijn: nood en roep- frequenties "182 kp/s, en voorts de kana len A, 2824 kp/s, B 1764. C 2600, D 1890, E 3673 en als uitwijkfrequenties 3687 kp/s. Wat de werkfrequenties betreft zullen de schepen hierop overgaan zodra hun zender daartoe is ingericht. Dit zal echter niet vroeger dan 1 Mei en niet later dan 1 No vember gebeuren. De nieuwe zendfrequenties van de sche pen voor het werken met Scheveningen Radio zijn A 2520 kp/s, B 2030, C 1995, D 2513, E 3191, F 2160 en G 1974 kp/s. De kanalen zijn als volgt ingedeeld. Ka naal A voor kustvaart en sleepboten zee landboten op de Noordzee, de Atlantic en de Middellandse Zee, kanaal B voor vis sers, zeelandboten en kustvaart op de Noordzee, de Oostzee en de Atlantic, ka naal C voor vissers, zeelandboten en kust vaart op de Noordzee en de Atlantic, ka naal D voor de Nieuw Amsterdam enz. en de kustvaart op de Noordzee en de Atlan tic, kanaal E voor de zelfde schepen maar nu in het zeegebied Europa Afrika tussen 30 en 70 0 N.Br., kanaal F en G zijn voor bijzondere gevallen, zoals diensten aan slfeeptróteh. r';' -f7 1 Wanneer Allé kanalen zijn feepaalde uren open gesteld. Voor de nood- en oproepfrequentie is een permanente bezetting aanwezig, voor kanaal A is dit op werkdagen van 34 en 81 uur, kanaal B 34 en 71 uur en kanaal C van 923 uur. Op Zon en feestdagen zijn deze uren 34 uur en 81 uur, 34 en 81 uur en voor kanaal C 1923 uur. De kanalen D, E, F en G zijn naar behoefte open gesteld. Telegrammen Op de volgende tijdstippen zal Scheve ningen Radio voortaan (dus na 1 Mei) bekend maken voor welke schepen tele grammen of gespreksaanvragen voorhan den zijn: kanaal A 0015, 0315, en van 0815 tot 22.15 om de twee uur. Op kanaal A is dit 0015, 0315, 0715 en vervolgens tot 23.15 om de twee uur. Berichten De stormwaarsehuwingsberichten, Ne derlandse berichten aan zeevarenden en berichten betreffende staking en hervatting van loodsdiensten en IJsberichten worden van 1 Mei af op de volgende tijden en frequenties uitgesproken: kanaal A 0015, 0315, 0815, 1215, 1615 en 2015; kanaal B 0315, 0715, 1115, 1515, 1915 erj 2315 en op 1890 kp/s naar aankondiging op 2182 kp/s in de Engelse taal cm 0004, 0404, 0804, 1204, 1604 en 2004 uur. Ook Baarn kent zijn schooltuintjes en een ervan is van prinses Margriet. Ingespannen is het prinsesje bezig met het zaaien van worteltjeszaad. Het weerbericht voor de scheepvaart nabij de Nederlandse kust wordt dagelijks door Scheveningen Radio om 0914 en 2110 uur in de Nederlandse taal uitgezonden op de frequentie van 1764 kp/s, ofwel kanaal B. Dit weerbericht omvat een weersver wachting, een weersoverzicht en weerrap- porten. Aansluitend op deze weerberich ten wordt uitgezonden een weerbericht voor de scheepvaart op de Noordzee. Voor de visserij Indien voorhanden wordt een weerbe richt uitgesproken in de Nederlandse taal voor de visserij buiten de Noordzee, direct volgend op het weerbericht voor de Noord zee op 1761 kp/s kanaal B. Dit bericht wordt eveneens op de frequentie van 1764 kp/s kanaal uitgesproken en bevat naar omstandigheden gegevens over de wateren bij IJsland en of Lofoten en Barendszee. De op Scheveningen radio voorhanden telegrammen voor Nederlandse visserij- schepen wordien gedurende twee etmalen ,,'bl'inid" uitgesproken op de frequentie van 2600 kp/s kanaal C om 1100, 1500, 1900 en 2200 uur, alsmede op 2824 kp/s kanaal A en 1764 kp/s kanaal B om 0300 uur. In verband met het feit dat van 1 Mei af het kuststation niet meer zendt op de zelfde frequentie als de schepen, zal Sche veningen Radio, evenals voor de oorlog het geval was, een pauzeteken inschakelen zo lang het niet met een schip in correspon dentie is en dus naar schepen uitluistert. De schepen moeten daarom het kuststa tion uitsluitend aanroepen wanneer dit pauzeteken hoorbaar is. Slechts één kanaal Bij de visserijschepen mag een tot een bepaalde groep behorend schip alleen ge bruik maken van de aan zijn groep toege kende frequentie(s). De bii elke groep tus sen haakjes vermelde frequentie is n i e t bestemd als een tweede werkfrequentie voor het verkeer met de schepen van de eigen groep. Zij kunnen desgewenst aan boord worden bijgeplaatst voor het ver keer met schepen van die groep, waar voor de frequentie als hoofdfrequentie voor het onderling verkeer is aangewezen. Kustvaart en alle niet tot de visserij be horende schepen 2366 kp/s en 2391 kp/s, grote trawlers, boven 80 BRT 2331 kp/s (2406 kp/sl, Kotters, 80 BRT of kleiner 2201 kp/s (2331 k/ps). Bij de drijfnetvisserij is de verdeling als volgt: Scheveningen en IJmuiden 2316 kp/s (2406 kp/s) en voor Katwijk, Maas sluis en Vlaardingen 2406 kp/s (2316 kp/s). Kinheim, dat op eigen veld tegen Vi tesse «22 uit Castricum de achtste achter eenvolgende nederlaag kreeg te incasseren, zal in de resterende competitiewedstrijden anders en stevig moeten aanpakken om niet in de gevaarlijke hoek terecht te ko men. Ondanks drie invallers was Kinheim technisch iets beter dan de gasten, die meer geestdrift aan de dag legden en voor een gelijk opgaande strijd zorgden, echter zon der noemenswaardige scoringskansen. Toen H. Prinssen op de rand van het strafschop gebied een vrije trap veroorzaakte en de Kinheim-verdedigers zich rnog opstelden, schoot Lute overigens houdbaar in eens langs de verraste invaller-doelman Van Dijk (0-1). Na de hervatting was Kinheim, met wind mee spelend, sterker. Doelpunten bleven uit, hoewel H. Prinssen na 15 mi nuten alleen voor Zonneveld staande in vrije positie naast schoot en nog geen mi nuut later Van Vuren in dezelfde omstan digheden de bal met een boog over doel man en lat plaatste. De Kinheim-druk op het Vitesse-doel, waar Zonneveld een pri ma partij onder de lat speelde, was groot. Menige hoekschop werd onderschept. Wat Kinheim ook probeerde, doelpuntrijpe kansen bleven uit, ook toen in de laatste minuten de gehele Kinheim-verdediging naar voren trok (0-1). „Damko" heeft een clubhuis De leden van de jeugdpostduivenver- eniging „De Kopvlieger", die de afgelonen wintermaanden door de damclub „Damko" bijeen zijn gebleven, hebben door mede werking van het bestuur van de speeltuin vereniging „Kindervreugd" van Zaterdag af de beschikking gekregen over het club huis aan de Doodweg. Hoewel de duivensport volgende week al gaat beginnen zullen de „Kopvliegers" „Damko" trouw blijven en elke Zaterdag avond bijeenkomen om hun médaille-com petitie voort te zetten. De leden zijn dankbaar voor het hun verleende onderkomen bij oudere belang stellenden, die daarmee daadwerkelijke steun gaven om de jeugd van de straat te houden. Het ledental breidde zich echter zover uit, dat het clubhuls een welkome oplos sing is. Aan de Zaterdagmiddag in Bergen door de plaatselijke athletiekvereniiging WAC gehouden bosloop over 5 k.m. heeft als enige Suomi-athleet deelgenomen W. Kok. Het parcours was in het geaccidenteerde terrein met afwisseling van mul zand en bospaden zwaar, maar hoewel de Suomees pas zijn tweede wedstrijdjaar ingaat, be haalde hij een prachtig resultaat. Hij plaatste zich vlak achter H. Adrichem van DEM vijfde in het algemeen klassement en werd eerste C-klasser. De grootste strijd leverde hij met de be kende Edammer B-klasser B. Pronk, die hij op 200 meter van het eindpunt bereikte en op wie hij nog een voorsprong van 20 meter behaalde. De uitslag was: 1. C. Boon (DEM), 2. Koren, Wieringerwaard, 3. S. Bobeldijk, ^TFC; 4. H. Adrichem, DEM; 5. W. Kok, Suomi. A-klasse: 1. S. Bobeldijk; B.-kl. 1. Pronk, Edam; C-klasse: 1. W. Kok, Suomi; D- klaisse: 1. C. Boon, DEM. Juniorencommissie van „Suomi" De Kennemerstaten Athletiekvereniging „Suomi", die wegens vertrek van een aan tal jeugdleden voor werkzaamheden bui ten de plaats, enige tijd verstoken is ge weest van de junioren-commissie, heeft deze opnieuw kunnen samenstellen. De junioren-commissie bestaat thans uit Els van Geytenbeek, voorzitster; Fenna Berghuis, secretaresse; Piet Hoffmanns, penningmeester en Gerard van Alphen en René Grapendaal, commissarissen. De candidatenlijst van de Velsense af deling van de C.P.N. voor de komende ge meenteraadsverkiezingen ziet er, wat de eerste vijf plaatsen betreft, als volgt uit: 1. G. Schilling; 2. T. Kruisman; 3. D. Hol lander; 4. C. Scheringa; 5. D. Floor. De heer Schilling heeft al eerder deel uitgemaakt van de raad, maar moest wegens ziekte voor de laatste verkiezing verstek laten gaan als lijstaanvoerder. Vanavond om zeven uur opent de rijden de B.B.-tentoonstelling aan de Kennemerlaan haar poorten. De expositie, te zien in een knal-blauwe truck-met-trailer zal tot Zaterdag in IJmuiderJ blijven en geopend zijn vanavond van 710 uur, Woensdag, Donderdag, Vrij dag en Zaterdag van 1012, 1418 en van 19 tot 22 uur. De Velser Zwemvereniging V.Z.V. heeft Zaterdagavond voor de jongeren een feest avond gegeven in het Jeugdgebouw, die, gezien de prima stemming, zeker is ge slaagd. Na een inleiding door de heer Borst hield de heer Swier een causerie over men tale training. Na de pauze en de verloting, die vele ge lukkige gezichten bracht, werden enige korte films met Charley Chaplin en sport- figuren gedraaid. Mede door deze avond is de V.Z.V.-kring weer dichter tot elkaar gekomen en volgens de verwachting zullen vele nieuwe leden de mooie en gezonde zwemsport in V.Z.V.-verband gaan be oefenen. Het Mei-comité, samengesteld uit ver tegenwoordigers van de Federatie Velsen van de Partij van de Arbeid, N.V.V.- Bestuurdersbond IJmuiden, de 3 V.A.R.A.- afdelingen in Velsen, dë Sportbond, de A.J.C., Jonge Strijd, Nieuwe Koers, de Vrouwenbond Partij van de Arbeid en N.V.V., hebben het programma voor de 1 Mei-viering gereed. 's Morgens wordt begonnen met het leggen van rode tulpen op de graven van overleden kameraden. Op één graf zal een krans worden gelegd. Omstreeks negen uur komen de leden van verschillende vereni gingen samen op het plein 1945 om vooraf gegaan door de tamboers van de IJmuider Harmonie naar het feestterrein aan de Pau- lus Potterstraat te lopen. Een echt familie feest, waaraan oud en jong kunnen deel nemen, staat alle belangstellenden daar te wachten. Tussen een uur en half twee komen de kinderen naar het Plein 1945 om met de tamboers voorop naar het Rex- Theater te wandelen. Het kindercircus Elleboog, onder leiding van mevrouw LastTer Haar zal daar klaar staan om de kinderen een bijzonder genoeglijke mid dag te bezorgen. Met Santpoort en Velsen- Noord vinden 's avonds een centrale feest viering en demonstratie plaats. Om half zeven verzamelen allen zich met vlaggen, vaandels en Meileuzen in het van Poptaplantsoen nabij de Julianakade. Ook deze stoet, met de IJmuider Harmonie voorop, heeft het Rex Theater als einddoel. Het programma van de avondvergade ring vermeldt onder meer een éénacter van Palvu, de heer J. Scheffers uit Rotterdam als spreker en de IJmuider Volksstem onder leiding van de heer B. Nuijen. DINSDAG 14 APRIL Herv. Gemeente Santpoort, lezing door K. J. Junius Ingerman, 20 uur, Hervormd Jeugdgebouw, Santpoort. Chr. Muziekver. Wilhelmina, propaganda- avond, 20 uur, Patronaatsgebouw. Thalia, 20 uur, „De kleine wereld van Don Camillo". Raadhuis, 19.30 uur, openbare vergadering van de gemeenteraad. Velser Tafeltennis Club, 20 uur, Cultureel Gebouw, demonstratiewedstrijd door Cor du Buy en Wil van Zoelen. WOENSDAG 15 APRIL Velser Kunstkring „Voor Allen" en Sant- poorts Bloei, kamerconcert, 20 uur, Herv. Kapel, Pastorieweg 3, Santpoort. A.B.V.A., Familieavond, 20 uur, Patro naatsgebouw. Tlialia, 20 uur, „De kleine wereld van Don Camillo". Rex, 20 uur, „De bruiloft van Figaro". Raadhuis, 1415 uur, spreekuur wethouder van Onderwijs.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7