Belastingverlagingen zullen het leven iets goedkoper maken Familieleden van Keizerin Soeraja van Perzië gearresteerd Eisenhower zou kracht van NAVO willen handhaven Weerbericht Ely see Tekort op betalingsbalans werd omgezet in een batig saldo Haarlems Dagblad Engelse begroting brengt prettige verrassingen Doden en gewonden bij onlusten in Perzië Procureur Ash naar Amerika teruggekeerd Atoombommen in Europa Twee Haarlemmers in Rijswijk verongelukt Moeilijkheden bij uitwisseling gevangenen Het woord is aan Jubileum van P. W. Peereboom Dit zou het hoofdthema zijn van grote rede, die hij morgen zal houden Het blijft koud Thans 104 millioen in het Rampenfonds Onze foto-wedstrijd Flora 1953 en Lichtstad De zaak-Adonis Indiscrete onthulling van Amerikaanse afgevaardigde Christie beschuldigd van nog drie moorden Sit-down-staking van Noordelijken Dertig jaar directeur van Haarlems Dagblad Molotov ontvangt Bohlen Nieuwe vredesresolutie in politieke commissie 67e JAARGANG No 234 Bureaux: JKennemerlaan 186, Telef. Adrn. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen), Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 15 APRIL 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 81 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EER DIT JAAR TEN EINDE IS zal een nieuwe president der Franse republiek moeten zijn gekozen. Het huidige staats hoofd, Vincent Auriol, nadert het einde van zijn zevenjarige ambtstermijn. Her kiezing die mogelijk is, maar in de historie der republiek maar zelden voor gekomen wenst hij blijkbaar niet. Zijn opvolger zal in December moeten worden gekozen en in Januari in functie treden. Tot Uusver zijn nog maar twee namen van mogelijke candidaten voor het president schap genoemd, namelijk die van de hui dige minister van Buitenlandse Zaken Georges Bidault en van zijn onmiddellijke voorganger Robert Schuman, die iV2 jaar aan de Quai d'Orsay heeft gezeteld. De laatste is ongetwijfeld, ook afgezien van zijn Europees streven, een groter persoon lijkheid. Dat bewijst geenszins, dat hij voor deze benoeming een betere kans zou maken. Frankrijks ervaringen der negen tiende eeuw, vooral die met de president der Tweede Republiek, prins Louis Napo leon Bonaparte, die door een staatsgreep keizer Napoleon III werd, hebben de re publikeinse politici een ware schrik voor al te krachtige figuren in het president schap bezorgd. Ofschoon de bevoegdheden van het staatshoofd zeer beperkt zijn en de man in het presidentiële paleis, het Elysée, niet veel meer dan een decoratie ve en representatieve taak vervult, kiest men voorzichtigheidshalve toch maar lie ver een politicus van het tweede plan, liefst op leeftijd, die het hoge ambt als een waardige bekroning van zijn loopbaan beschouwt. Het mag overigens twijfel achtig heten of men Bidault als een bij uitstek geschikte candidaat zal beschou wen: noch zijn leeftijd, noch zijn uiterlijke waardigheid schijnen er hem voor te ken merken. Hij is veeleer een der slimme nieuwe mannen in de politiek. Maar in acht maanden tijds kunnen nog allerlei andere candidaten aan bod komen, zelfs tot op het laatste moment. Ervaring heeft de meeste strevers naar eervolle ambten doen inzien, niet alleen in Frankrijk maar ook in andere landen, dat men zijn can- didatuur niet al te vroeg moet stellen en zich vooral niet begerig tonen. Enig ver toon van afkeer, althans van bescheiden afwijzing, heeft vaak tot het gewenste re sultaat geleid. Werkelijke populariteit is een president der Franse republiek zelden ten deel ge vallen. Men kan erkennen dat hij zijn functie op achtenswaardige wijze vervult, maar het grote publiek ziet in hem een eerzame burger die geen macht bezit en voor een korte spanne tijds tot een plech tige functie geroepen is. Het is bereid tot (Van onze correspondent in Londen) Voor het eerst in jaren klinkt er in Engeland een triomphantelijk geluid, en het ia afkomstig van niemand minder dan de kanselier van de Britse schatkist, Richard Butler, die gisteren in het Lagerhuis voor de tweede keer zijn begroting indiende. Het antieke, verweerde rode koffertje, dat nog in de vorige eeuw door Gladstone was gebruikt fungeerde dit keer als een verrassingspakket. Er kwam, hoe onwaar schijnlijk het ook moge klinken, helemaal niets sombers uit te voorschijn. Er wordt gefluisterd dat er in het na3aar nieuwe algemene verkiezingen op komst zijn. Indien dat het geval zou zijn, dan hebben de Conservatieven reden om zich in de handen te wrijven want de metamorphose van een minister van Financiën in een goede fee, zoals deze gisteren plaats vond, zal zeker haar uitwerking op de kiezers niet missen. Butler was gisteren kennelijk een ge lukkig man. Het. angstaanjagende goud en dollartekort van 1951 werd in 1952 in een surplus omgezet. De algemene situatie is in vele opzichten, ten dele door invloe den van buitenaf, verbeterd. Het belang rijkste is dat het inflatiegevaar voor het ogenblik is geweken. Daardoor kan Butler de teugels eniger mate laten vieren, of beter: Hij móet dit doen omdat slechts verlichting van de be lastingdruk de werkelijke aansporing vormt voor iedereen om zijn krachten tot het uiterste in te spannen om het land er blijvend bovenop te helpen. De matige geldverruiming is bittere noodzaak, omdat de binnenlandse con sumptie zodanig was ingekrompen, dat een afzetcrisis was begonnen en ook om de export-industrie te moderniseren en uit te breiden. Met de versobering is het nog lang niet afgelopen, maar de buikriem is thans ten minste was losser gemaakt. Opnieuw binden de Conservatieven door verlaging van de inkomsten- en loonbelas ting vooral de middengroep aan zich, waartoe ook de meeste geschoolde arbei ders behoren. Bijna een kwart van de Britse bevolking betaalt echter geen belasting op inkomen, omdat dit beneden het belastbare mini- beleefde erkenning, met de glimlach die in mum Lgt. Parijs nooit ontbreekt, maar niet tot geest driftige toejuichingen. Het interesseert zich bij openbaar vertoon meer voor be zoeken van buitenlandse vorsten, die ster ker tot zijn verbeelding spreken. Het heeft daar eigenlijk voortdurend belangstelling voor, hetgeen niet wil zeggen dat het zelf het moderne constitutionele koningschap zou wensen, dat Frankrijk in zijn histori sche ontwikkeling heeft overgeslagen. Maar de aantrekkingskracht is onmisken baar; die is de laatste tijd dan ook weer duidelijk gebleken in de grote belangstel ling voor de nabije kroning van Koningin Elisabeth II van Groot-Brittannië. Zo dui delijk, dat het dagblad Le Monde er in een pittige korte commentaar op is ingegaan en daarin heeft verklaard dat ofschoon het koningschap zijn oude betovering van bo vennatuurlijke zending verloren heeft, wel blijkt dat een volk te allen tijde „behoefte heeft aan iemand om van te houden" hetgeen een voortreffelijk-menskundige opmerking lijkt. De president der Franse republiek wordt niet, zoals het Amerikaanse staats hoofd dat wèl grote bevoegdheden bezit, door het volk gekozen maar door het par lement. Hij wijst kabinets-formateurs aan, hetgeen in Frankrijk een paar maal per jaar voorkomt, vaker dan in enig ander democratisch land. Maar volgens de grond wet van de huidige, Vierde Republiek moet de president dan nog afwachten of de Na tionale Vergadering zijn formateur verlof geeft om een kabinet te vormen. Soms presideert het staatshoofd de ministerraad: dat is gisteren juist weer eens gebeurd toen de toestand in het Verre Oosten aan leiding gaf tot het houden van een specia le spoedzitting. Verder ontvangt de presi dent buitenlandse staatshoofden en brengt hun bezoeken. Hij houdt bij zulke gele genheden officiële redevoeringen. Dat doet hij eveneens bij dë vele openingen van tentoonstellingen, gebouwen, kanalen, de tewaterlatingen van schepen en de ont hullingen van monumenten, door hem ver richt. Hij houdt recepties in het Elysée. Hij wordt trouw en onafgebroken terzijde gestaan door die onmisbare functionaris, die als „chef van het protocol" bekend staat en die ieder ceremonieel met alle bijbehorende détails uit zijn hoofd kent en met onwrikbare ernst en overtuiging handhaaft. Het mag verwonderlijk heten dat steeds weer, in ieder land en in ieder tijdvak, mensen geboren worden voor wie zulk een taak een roeping schijnt te zijn en die er zich dan ook met inzet van hun ganse vormelijke persoonlijkheid aan wij den. Ondanks hun zeer beperkte machtsbe voegdheden is het voorgekomen dat pre sidenten der Franse republiek door moor denaarshand vielen. President Sadi Carnot werd in 1894, toen zijn ambstermijn bijna verstreken was, door een Italiaan te Lyon vermoord toen hij daar een tentoonstelling opende. President Doumer werd in 1932 bij de- opening van een tentoonstelling te Parijs vermoord toen hij nog maar kort in functie was. Een Russische emigrant, die daarmee in het openbaar demonstreren wou tegen het lot van zijn vaderland, loste het schot op een man, die vier zoons in de eerste wereldoorlog verloren had. Dat waren allebei misdaden van gekken. Niet omdat hij zoiets vreest zal presi dent Vincent Auriol het einde van zijn ambtstermijn allicht met genoegen tege moet zien. Maar wellicht wèl omdat hij genoeg heeft van „la cage dorée", de ver gulde kooi, zoals het Elysée vaak is aan geduid. En omdat hij met veel dankbe tuiging voor de hem bewezen diensten, ook wel afscheid zal willen nemen van die trouwe metgezel: de chef van het protocol. R.P. De industrie wordt vooral geholpen door belastingaftrek wegens investering in het eigen bedrijf. Destijds was deze hulp op geheven om de concentratie op de bewa pening te bevorderen. Butler heeft de belasting-concessies kunnen doen door aan te sturen op een klein surplus van bijna drie milliard gul den aan inkomsten op een uitgaven-totaal van 42,'% milliard gulden, waarvan een derde voor defensie, welke 1,2 milliard gulden meer kost dan vorig jaar (thans 1.636 millioen pond). Sociale diensten vergen achthonderd millioen gulden meer dan vorig jaar, de gezondheidsdienst 180 millioen, en onder wijs 270 millioen meer. De handelsbalans, welke in 1951 een de- ficiet van vier milliard gulden vertoonde, heeft in 1952 een overschot van drie mil liard gulden In één jaar tijd is de goud- en dollar reserve met 1,6 milliard gulden gegroeid tot 7,7 milliard gulden. In het Rampenfonds was tot gisteravond 104 millioen gulden binnengekomen. De dag tevoren bedroeg de stand 103,9 mil lioen. Op verzoek van Gedeputeerde Staten van Overijsel heeft de gemeenteraad van Zwolle een eerder genomen besluit inge trokken, waarbij een bedrag van 10.000 beschikbaar werd gesteld van hét door de watersnoodramp getroffen Krabbendijke. Gedeputeerde Staten konden dit besluit niet goedkeuren, omdat Zwolle een begro tingstekort heeft van 814.300. Het Breda's Rooms Katholiek Gemengd Koor heeft op 7 April in Reims een con cert gegeven, waarvan de netto-opbrengst van 350.in het Nationaal Rampen fonds is gestort. Iedereen, en niet in het minste de in dustrie, zal profiteren van de verlaging met een kwart van de aankoopbelasting op meubels, linoleum, karpetten, stofzuigers, ijskasten, en andere huishoudelijke artike len, alsook auto's, motorfietsen en televi sie-toestellen. Eveneens wordt de belasting verlaagd op sieraden, dit laatste om een waardevol traditioneel ambacht in stand te houden. Auteurs kregen ook belasting-verlichting. De amateursport is geheel van belasting bevrijd, alsook amateur-toneel en operette gezelschappen. Voor de huisvrouw Butler maakte de huisvrouwen blij met de aankondiging dat de regering 1 millioen ton overtollige Cubaanse suiker heeft aan gekocht, zodat het suikerrantsoen o-p 17 Mei met 59 gram zal worden verhoogd en dat suiker binnenkort geheel van de bom zal gaan. De subsidie zal dan echter ook worden opgeheven, met kans op een hOigere prijs. De voedsel-subsidies, die over het alge meen weinig doeltreffend waren en vorig jaar belangrijk werden ingekrompen, met hogere prijzen als gevolg, zijn ditmaal nog iets verminderd door de opheffing van de prijscontrole op eieren en graanproducten. De overwinstbeiasting, bedoeld om ex tra-winsten in de bewapeningsindustrie tegen te gaan, maar welke door de vertra ging van het defensie-programma thans remmend werkt, zal op 1 Jaunuari 1954 worden opgeheven. Hierop zal van Labour nog wel «antiek loskomen. TEHERAN (Reuter) Twee familie leden van Keizerin Soeraja van Perzië zijn, tezamen met twee legerofficieren, in hech tenis genomen, aldus hebben Dinsdag avond Teheranse dagbladen gemeld. De officieren zouden betrokken zijn ge weest bij een opstand te Bakhtiari in Zuid- Perzië. De in Zuid-Perzië levende Bakhtiari- stum, die dikwijls moeilijkheden veroor zaakt, kwam in Februari in botsing met troepen, die waren uitgezonden „om plaat selijke boeren te beschermen tegen afper sing door de Bakhtiari's." Keizerin Soeraja is een dochter van een edelman van de Bakhtiari-stam. Inmiddels heeft een aantal afgevaardig den der oppositie onder leiding van Haeri Djadeh een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt: „Dr. Mossadeq maakt mis bruik van de sentimenten van het volk ten einde te zijnen gunste een dictatuur in te stellen en alle macht, ook het Koninklijk gezag, in handen te nemen. Het is bijgevolg de plicht van het Perzische volk, tegen de premier te strijden." Politie en eenheden van het leger patrouilleren door de voornaamste straten van de hoofdstad om groepen, die proberen het plein voor het Kamergebouw te be reiken, uiteen te drijven. In de buiten wijken heerst een zekere spanning. Het WIJ herinneren de amateur-fotogra- 1 jen onder onze lezers er nog even aan, dat hun nog slechts een week rest om hun foto's voor onze prijsvraag „Haarlem Lichtstad en Flora 1953" in te zenden. De foto's die later dan Dins- dag 21 April in ons bezit komen, dingen niet meer mee naar de prijzen. ÖOOOCXDOOOCOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCCXDCOOOOOOOOOOOOCOOOOOO De plaatsvervangend procureur-generaal van New Jersey, Albert N. Ash, is Dins dagavond tesamen met zijn secretaris G. Dougherty met het KLM-lijntoestel naar New York vertrokken. Op 30 Maart kwa men beiden naar Nederland in verband met de door Amerika gevraagde uitle vering van de sedert 22 November te Am sterdam gedetineerde 42-jarige Amerikaan Harold J Adonis. De heer Ash zeide persoonlijk van me ning te zijn, dat Adonis zal worden uitge leverd. De minister van Justitie zal op grond van het uit Amerika ontvangen aanvullend bewijsmateriaal opnieuw ad vies vragen aan de rechtbank te Amster dam. Tenslotte deelde de heer Ash nog mede, dat hij geprobeerd heeft persoonlijk met de Nederlandse minister van Justitie te spreken, doch dat hem dit niet is gelukt. Wel heeft hij contact gehad met een func tionaris van het departement van Justitie. personeel van de tabaksindustrie is in sta king gegaan. Het nationale front heeft aangekondigd, dat het Donderdag een grote betoging voor de regering zal organiseren en dat de win kels in de handelswijk op deze dag gesloten zullen zijn. Van de zijde van de communistische Toedeh-partij is verklaard, dat Dinsdag ochtend drie personen ten gevolge van het optreden van militairen en politie zijn ge dood. Er werden 150 arrestaties verricht. Verder is melding gemaakt van ernstige incidenten te Tebris waar Maandag en Dinsdag aanhangers en tegenhangers van de Sjah slaags raakten. WASHINGTON (Reuter). Een lid van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, Johnson, heeft Dinsdag te Wash ington medegedeeld dat de Verenigde Sta ten „atoombommen" en vliegtuigen van het type B-36 die deze bommen kunnen uitwerpen, in Europa hebben. Hij voegde eraan toe, dat. hij gelooft dat er ook Amerikaanse atoombommen in Korea zijn. De afgevaardigde deelde dit mede in een toespraak op een lunch van de Amerikaan se vereniging van schrijvers over lucht vaartaangelegenheden. Later zeide Johnson tegen een verslag gever dat hij het misschien niet had moe ten zeggen, „maar men weet hef in het al gemeen wel wat wij daarginds in Engeland hebben". Militaire functionarissen verklaarden, dat het departement van defensie hooit iets heeft onthuld over de plaatsen waar atoombommen zijn opgeslagen. Ook zeiden deze functionarissen dat de luchtmacht nooit bekend heeft gemaakt dat tienmotorige bommenwerpers van het type B-36 in Europa zijn gestationneerd. LONDEN, (Reuter) John Christie is thans beschuldigd van de moord op nog drie vrouwen, wier lijken in en bij zijn huis zijn gevonden. Hij was reeds beschul digd van moord op zijn echtgenote, wier lijk men onder de vloerplanken had ge vonden. Op de Haagweg in Rijswijk heeft zich vanmorgen vroeg een auto-ongeluk voor gedaan, dat aan twee Haarlemmers het leven heeft gekost. Vanochtend om tien voor vier is een auto, bestuurd door de heer C. C. N. W. A. de Kuyper, daar tegen een lichtmast gereden. De echtgenote van de bestuurder en de derde inzittende, de heer C. Oord, werden zo zwaar gewond, dat zij later in het ziekenhuis St. Anloniushove in Voorburg zijn overleden. De bestuurder zelf werd slechts licht gewond. De auto werd zwaar gehavend. De Rijswijkse politie meldt met nadruk dat het ongeluk niet is te wijten aan alcohol-gebruik. Zij tast nog in het duister omtrent de oorzaak van het ongeluk. De heer De Kuyper, die uiteraard volkomen overstuur was, is een zeer geroutineerd automobilist. Hij is directeur van het Luxor-theater in Haarlem. De heer Oord was firmant van de bekende Haarlemse radiozaak van dezelfde naam. Hij was zes endertig jaar oud. Mevrouw De Kuyper bereikte de leeftijd van dertig jaar. Zij was moeder van twee kinderen. WASHINGTON (Reuter) De Columbia Broadcasting system" meldde Dinsdag avond dat zevenhonderd zieke en gewonde Noordelijke krijgsgevangenen, die ver klaard hadden teruggezonden te willen worden en die werden ontscheept voor het eerste gedeelte van hun reis, een „sit- down"-staking zijn begonnen. Deze brak uit toen de krijgsgevangenen, die afkomstig waren van het ter hoogte van de Zuid-Koreaanse kust gelegen eiland Tsjejoe, met een landingsvaartuig dei- Amerikaanse marine te Poesan aan kwamen. Het eerst werden patiënten, die op draag baren moesten worden vervoerd, van boord gebracht. Toen dit gebeurd was, riep één der Chinees-communistische krijgsgevan genen dat de rest niet van boord wilde. Zij volhardden drie uur in deze houding en gaven hun verzet pas op, toen geallieerde v/achten, met gasgranaten in de hand en gasmaskers op, aanstalten maakten hen op deze wijze van boord te doen gaan. Eén van de geallieerde officieren, die het toezicht hadden op de uitwisseling der krijgsgevangenen, verklaarde dat de weige ring der Noordelijken, om van boord te gaan, bedoeld was om kracht bij te zetten aan de door hen gestelde eis om „betere behandeling door de wachten der ver bondenen." Volgens een ander Amerikaans radio bericht meldden geallieerde vliegtuigen boven noord-Korea het convooi met krijgs gevangenen der verbondenen, dat onder weg is naar Kaesong, uit het oog te hebben verloren. Wel werden enkele voertuigen op de weg, die het convooi zou volgen, waargenomen, doch deze waren niet voorzien van de af gesproken merktekens. Wendell Phillips: Wat is een nederlaag? Niets anders dan opvoeding, niets dan de eerste stap naar iets beters. Op 19 April zal het dertig jaar geleden zijn dat de heer P. W. Peereboom benoemd werd tot directeur van Haarlems Dagblad. Onze directeur zal Zaterdag a.s. van 11 13 uur receptie houden te onzen kantore, Grote Houtstraat 93, Haarlem. MOSKOU (A.F.P.) Molotov, de Sov jet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in de Sovjet-Unie, Charles Bohlen, ontvangen. Het bezoek stond in verband met de aan bieding van Bohlens geloofsbrieven aan de Sovjet-president, Worosjilov. Bohlen is 11 April in ziin nieuwe stand plaats aangekomen. NEW YORK (A.F.P.-Reuter). Op de vergadering van Dinsdagochtend van de politieke commissie van de UNO is gespro ken over het opstellen van een ontwerp resolutie die naast de Poolse resolutie be treffende „maatregelen om de vrede te versterken" zou kunnen worden ingediend. De Poolse resolutie behelst onder meer de eis tot een vredesverdrag van de grote vijf, beperking van de bewapening met een derde, een onvoorwaardelijk verbod van de atoombom en een onmiddellijke hervatting van de wapenstilstandsonder handelingen in Korea. Enkele afgevaardigden zeiden dat het uiterst moeilijk zal zijn deze laatste eis, waar ieder in principe voor is, eenvoudig te verwerpen. Brazilië heeft bij de politieke commissie een resolutie over het Koreaanse probleem ingediend, waarin de hoop wordt uitge drukt, dat de uitwisseling van de zieke en gewonde krijgsgevangenen spoedig zal worden uitgevoerd en dat voortgezette on derhandelingen te Panmoendjom zullen leiden tot eer. spoedige wapenstilstand. Ook wordt nog in de resolutie gevraagd de algemene vergadering bijeen te roepen zo dra een wapenstilstand is getekend of de onderhandelingen in een impasse zijn ge raakt. Naar verluidt zullen de drie grote Wes telijke mogendheden de Braziliaanse reso lutie steunen. De Franse delegatie heeft Dinsdag de vergadering van de politieke commissie verlaten uit protest tegen een aanval op het Franse bestuur in Tunesië en Marokko docr de Iraakse afgevaardigde. Het zusterschip van de kruiser ,JDe Ruyter", dat de naam draagt van admiraal de Ruyters beroemdste schip de „Zevei Provinciën", heeft Dinsdag voor het eerst ze« gekozen. Het schip op de Nieuwe Waterweg. WASHINGTON (United Press). Re geringskringen verklaren dat president Eisenhower morgen in een grote redevoe ring het Amerikaanse volk vertellen zal, dat de versterking van de strijdkrachten der NATO moet worden volgehouden on danks het tegenwoordige vredesoffensief der Russen. Eisenhower zal zijn redevoering uitspre ken tot de Amerikaanse bond van hoofd redacteuren van dagbladen. Hij komt daar voor die dag per vliegtuig over uit Augus ta, een plaats in Georgia. Genoemde kringen zeggen, dat Eisen hower van gevoelens is dat de kracht van de NATO de sleutel blijft tot de defensie van de vrije wereld en dat deze kracht niet verzwakken mag gedurende de Russische vredesacties. Men verklaart, dat hieruit blijkt dat de president tot de slotsom is gekomen dat men alleen met Rusland kan onderhandelen op basis van kracht. Dit besluit, dat door de nationale veilig heidsraad zou zijn goedgekeurd en dat het officiële beleid van de regering zou zijn geworden, betekent dat de regering de mi litaire en andere noodzakelijke hulp zal verschaffen in het fiscale jaar, dat 1 Juli begint, om de NATO in staat te stellen het zich uitbreidende defensieprogram voort te zetten. Genoemde kringen hebben vernomen dat het nieuws dat de Verenigde Staten de NATO-strijdkrachten volledig blijven steu nen, gisteren is doorgegeven aan een voor aanstaande Westeuropese regering. Het zou daar met grote voldoening ontvangen zijn. Genoemde kringen zeggen, dat de minis ter van Buitenlandse Zaken Dulles en de minister van Defensie Wilson op 23 April in Parijs de NATO-raad van de militaire huipprogramma's op de hoogte zullen stel len. Men verklaart dat deze programma's de andere NATO-naties de overtuiging zul len schenken, dat indien zij hun rol blijven speien de NATO niet het risico loopt uiteen te vallen als gevolg van aanhoudende Rus sische vredespolitiek. Men verklaart ook dat Eisenhower in zijn rede van Donderdag zal trachten zijn landgenoten bij te brengen dat het thans niet de tijd is om de bewapening en bui tenlandse militaire hulp te beperken, maar dat het voor de vrije wereld van vitaal belang is waakzaam te blijven. Men legt uit, dat dit niet betekent dat de regering niet bereid zou zijn zorgvuldig welk serieus vredesvoorstel der Russen ook te onder zoeken, maar wel betekent het dat de Ame rikaanse regering zich niet wil laten be dotten zo enig deel van het vredesoffensief ten doel heeft het verzet van de vrije na ties tegen het Russisch imperialisme te ver zwakken. Men heeft vernomen, dat Wilson, die vandaag naar Europa vertrok, elke gele genheid benutten zal om de Europese mi litaire leiders en staatslieden die hij ont moet, te vertellen dat de NATO het bol werk van de defensie van de vrije wereld moet blijven. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat aan het begin van deze week een koudefront over ons land was getrokken, stroomde voortdurend koudere lucht West- Europa binnen. Tegelijkertijd trok een uit de omgeving van IJsland afkomstige sto ring naar het Noordzeegebied. Deze sto ring, die geheel gevuld is met zeer koude lucht, véroorzaakte vandaag buien. Een nieuwe storing, die vanmorgen de baro meters in Schotland deden dalen, zal mor gen het weer in ons land beïnvloeden. Tussen Groenland en IJsland bevindt zich nog een derde storing, die eveneens naar de Britse eilanden zal trekken. De algemene drukverdeling maakt een aan houden van het koude weer waarschijnlijk, waarbij de kansen op neerslag groot blij ven. JOOOOOOODOCOCOOO0000000000000000000000000000000000000 AANHOUDEND VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot zwakke wind aanvankelijk uit Noordelijke rich tingen, later veranderlijk. Vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen dezelfde of iets hogere temperaturen. 16 April Zon op 5.42 uur, onder 19.39 uur. Maan op 6.23 uur, onder 23.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 15 April Hoog water: 4.30 en 16.50 uur. Laag water: 0.12 en 12.36 uur Donderdag 16 April Hoog water: 5.10 en 17.34 uur. Laag water: 0.54 en 13.21 uur. XXCJOOOOOOOOOOOOOOOOOrjOOroorjor ^ïor^rooooo-vy

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1