„Kennemerland heeft tuinders nodig met goede vakkennis" Chefarine .4 1BB3K Agenda voor Beverwijk STOFZUIGERS c BANDEN De moordenaar „Taboe" .Clowntje Rick Velsen-Noord Hm u iden - Oost Castricum Heemskerk Viervoudige werking! 4 Burgemeester bij uitreiking diploma's: Kleurig vuurwerk op komst in Luxor Theater Prijzen voor kampioenen van bridgeclub „de Gieteling" Dreiging over vereniging de „Schulpen" NCVB vierde het tweede jaarfeest Plaatwellers gaan „Flora" bezoeken IJmond I-elftallen besloten de handbalcompetitie Voor de kinderen LICHTE LOPEND Watervliet I aan de rand van degradatie Ouderavond van Willem de Zwijgerschool Deze zomer schatgraven op het strand Winnaars van solisten- concours kregen diploma FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) WOENSDAG 15 APRIL 1953 HET WAS een feestelijke stemming gistermiddag in zaal Timmer, waar drieëntwintig jongelui, die geslaagd waren voor het eind-examen van de vierjarige lagere tuin bouwschool het diploma uit handen van de burgemeester mochten ontvangen. De hoofdonderwijzer van de R.K. Lagere Tuinbouwschool, de heer J. E. v. d. Pol had, voor het zover was, in het bijzijn van de ouders, de tuinbouwers in den dop nog eens aan de tand gevoeld, om de verwerkte leerstof ook kenbaar te maken aan de belang stellenden. De jongens beantwoordden de meeste vragen vlot, alhoewel zij voor leken vaak onbegrijpelijk waren. Het bleek overigens wel, dat de lessen niet alleen op het zaaien van peen en de bewerking van gladiolen betrekking hadden, maar dat ook dieper op de materie was ingegaan. De bewerking van de grond met al haar technische snufjes was behandeld, evenals de financiële zijde, die met een behoorlijke tuinderij samenhangt. Met een felicitatie aan het adres van de geslaagden en aan het schoolbestuur be gon de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens een korte toespraak, waarin hij de hoop uitsprak, dat de jongens het niet bij dit einddiploma zouden laten, doch zouden voortborduren op het ontworpen stramien. „Kennemerland heeft in de komende jaren, meer dan ooit, tuinders met goede vak kennis nodig", aldus de burgemeester, „en door het zich bekwamen ook op ander ge bied, zouden de gediplomeerden niet alleen linu positie kunnen versterken, maar ook de tuinbouw verder omhoog kunnen bren gen". De burgemeester gewaagde van de plan nen voor de bouw van een eigen gebouw, waar de sfeeer beter zou zijn. Al zou dit nieuwe gebouw dan niet in Beverwijk ko men, het kwam toch ten goede aan de tuinbouw in Midden-Kennemerland. Met voor elk een toepasselijk woord reikte mr. Scholtens hierop de diploma's uit. In Beverwijk slaagden: J. van Egmond, Jos. Dames, H. de Kuiter, H. Hulscher en C. Niesten. In Heemskerk: G. de Ruijter, A. v. d. Kolk, R. de Ruijter, C. Duin, J. Brands en A. Beentjes. In Castricum: C. Liefting, P. Liefting, H. Wokke, P. Nelis- sen, M. Res, W. Nanne en J. Dijkman. In Limmen: P. Levering. Akersloot: J. Schou ten. Santpoort: Jac. Nijssen en A. van Veen en uit Haarlem: G. Groenendijk. Namens de Commissie van Toezicht sprak ir. W. van der Helm de jongelui toe. Hij hoopte, dat zij, naast een gevoel van trots, ook een gevoel van dankbaarheid zouden weten te onderkennen. Ten eerste jegens hun ouders, die zich de moeite getroost hadden, hen dit onderwijs te laten volgen en ten tweede tegenover de maatschappij, die hen in de gelegenheid had gestald het financiële offer zo laag mogelijk te hou den. Als ereschuld dienden zij zich vol energie te werpen op de toekomst, de tuin- Het Kennemerstaten show- en amuse mentsorkest „The Velno's" onder leiding van Barend Kuhfus geeft op Donderdag 23 April een rijk gevarieerde avond onder de titel van „Een groots vuurwerk van klank, kleur en rhythme". Behalve het or kest verlenen de heren Nico Out erf Cor Kurpershoek als zangers hun medewer king. Op het programma prijkt een nieu we naam van de vocaliste, Mary Creen, waaruit valt te concluderen, dat de leider van het orkest van afwisseling houdt. Kostja van Katwijk neemt de coirféren- ces voor zijn rekening en voorts zal Jan Tromp, die allengs meer bekendheid op dit gebied begint te krijgen, als kunstfluiter err vogelimitator optreden. Zangers gaan zomerprogramma bespreken Het mannenkoor „Zanglust" te Bever wijk houdt op Vrijdag 17 April in „De Harmonie" haar jaarvergadering. De agen da vermeldt een bestuursverkiezing. Af tredend zijn de heren D. Meinema, B. Wil- lems en Jac. de Roos, waarvan laatstge noemde zich niet herkiesbaar stelt. Voorts zal men het zomerprogramma bespreken. Woensdag 15 April Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „S.O.S. kind vermist". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Don Camillo". Kennemer Theater, 8 uur: Ver. v. Sex. her vorming, dir. Storm. K.S.A. gebouw, 8 uur: Toneelgroep het Masker met „Zij, die gestuurd was". Centrum, 8 uur: K.A.J. ouderavond met toneel. Donderdag 16 April Bioscopen: geen voorstellingen. Luxor-Tlieater, 8 uur: Sluitingsavond Hoogoven-tournooi. Kennemer Theater, 8 uur: Rederijkerska mer met „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet". Centrum, 8 uur: „Us rnemmetael" met „Ik ben ook maar een mens". bouw en daarvan speciaal de kwaliteits productie. „Nederland kan zich", volgens de heer v. d. Helm, „alleen op de wereld markt handhaven, indien er producten af geleverd werden, die van een hoge kwali teit getuigen. Met enkele woorden van waardering voor de leraren en felicitaties aan het adres van de burgemeester en de ouders, wenste spreker de geslaagden veel succes in hun verdere loopbaan. Tot besluit sprak kapelaan van Gastele, een der leraren de heer Van der Kley en de heer J. Bruyns, als voorzitter van de oud-leerlingen-vereniging. Als dank voor het genoten onderwijs bood een der geslaagden, Henk Wokke, de heer Van der Pol een koekoeksklok aan en mevrouw Van der Pol mocht een, uit de aard der zaak uitstekend verzorgde bos bloemen in ontvangst nemen. De inrichting van het staats- en het gemeentebestuur De afdeling Beverwijk van de Algemene Bond van Ambtenaren houdt op Donder dag 16 April in de zaal Timmer aan de Meerstraat een bijeenkomst. Mr. J. Verlooy uit Haarlem zal een inleiding houden over het onderwerp „De inrichting van het staatsbestuur en die van het gemeentebe stuur". Dinsdag heeft de bridgeclub „De Giete ling" tot besluit van haar wintercompe tities een feestelijke slotdrive gehouden. Tevoren nam de voorzitter de heer Gerssen het woord om de einduitslagen van de wedstrijden om het clubkampioeinschap mede te delen. De heren v. Stiphout- Braam verwierven de titel van clubkam pioen en mochten uit handen van de voor zitter de wisselbekers in ontvangst nemen. Als blijvend bezit mochten zij kleinere exemplaren van deze bekers ontvangen. De volledige einduitslag van de kampioens wedstrijden was: Afd. A. 1. (tevens clubkampioen) v. Stiphout-Braam; 2. Hart-Spruit; 3. Sohuurman-Vermeulen; 4. echtpaar Gers sen: 5. Tabak-Klein; 6. Kerkhof-v. Dam; 7. Holleman-Oosterhout; 8. Reymer-Konz. Afd. B. 1. De Wijs-v. d. Plas; 2. dames Smit-Kooz; 3. echtpaar Molenaar; 4. dames Visser-Groot; 5. Visser-Groot; 6. v. Om meren-Schik; 7. echtpaar Nieuwenhuizen; 8. Keyser-Baggerman. Afd. C. 1. echtpaar v. d. Cappelle; 2. Rodenberg-Leijsen; 3. Knippen-De Heer: 4. dames Spits-Bais; 5. dames Keyser-v.Es- sen; 6. Kroonsberg-Konz; 7. echtpaar Ja nus; 8. dames De Vries-Klesser. Afd. D. 1. Schaafsma-Klesser; 2. dames Tabak-Klein; 3. Sint-Vlotman; 4. dames Reymer-Weis; 5. v. d. Kolk-v. d. Waals; 6. Seheffers-Molier. Afd. E. 1. echtpaar Jansen; 2. echtpaar Stor; 3. echtpaar Edelenbos; 4. Missaar- Groen; 5. dames Schaafsma-Geitenbeek; 6. De Vries-mevr. Eindlich. De nummers 1 en 2 van elke afdeling werden gehuldigd met medailles. Tevens werd de einduitslag van de wed strijden om het kampioenschap Duplicate bekend gemaakt. Het team v. Ommeren- Schik echtpaar Gerssen wisten op deze titel beslag te leggen en mochten daarvoor fraaie prijzen in ontvangst nemen. De volledige uitslag van deze competi tie was: Groep A. 1. (tevens clubkampioen) v. Ommeren-Schik en echtpaar Gerssen; 2. Hart-Spruit en Keyser-Baggerman; 3. Ta bak-Klein en echtpaar Molenaar; 4. Rey mer-Konz en dames Spits-Bais; 5. Holle- man-Veenstra en Korsman-Oosterhout; 6. Kerkhof-v. Dam en Stiphout-Braam; 7. Visser-Groot en dames Visser-Groot; 8. Schuurman-Vermeulen en Kroonsberg- Konz; 9. De Wijs-v. d. Plas en echtpaar Janus. Afd. B. 1. Vlotman-Sint en v. d. Kolk- v. d. Waals; 2. dames De Vries-Klesseir en echtpaar Stor; 3. dames Smit-Konz en echtpaar Nieuwenhuizen; 4. Poolman- Postma en Rodenberg-Leijsen; 5. dames Tabak-Klein en dames Reymer-Weis; 6. Scheffers-Molier en De Vries-mevrouw Endlich; 7. dames Schaafsma-Geitenbeek en echtpaar Jansen; 8. Missaar-Groen en Knegt-Groen; 9. echtpaar v. d. Cappelle en dames Keyser-v. Essen. BIJEENKOMST LEGER DES HEILS Het Leger des Heils te Beverwijk houdt op Donderdag 16 April in het gebouw aan de Jan Alsweg een bijeenkomst, d,ie zal worden geleid door lt.-kol. W. F. Palstra, chef van alle evangelisatie-posten in Ne derland. Pat-Mat had succes Aan een tournooi van de schaakvereniging V. V. V. te Alkmaar, hebben enige leden van de schaakclub Pat-Mat uit Beverwijk deelgenomen. In de le klasse C. wist A. Slings beslag te leggen op de eerste prijs door twee punten uit drie wedstrijden. P. Hert won in hopfd- klasse D. een tweede prijs. Kuitwaard in goede conditie In een clubwedstrijd van de rennersclub „Kennemerland" gaf H. Kuitwaard blijk, dat hij in goede conditie is, want in deze wed strijd wist hij het clubrecord te breken met 23.9 sec. De uitslagen waren A-klasse: 1. H. Kuit waard. 2- F. Stroomer. 3. C. Stroomer. 4. C. de Nijs. 5. J. Stet. 6. B. v. d. Wel. 7. J. Groot.. B-klasse: 1. T. Beentjes. 2. N. Stuyt. 3. W. de Boer. 4. J. de Ruiter. C-klasse: 1. N. Kluft. 2. C. de Jong, 3. G. Wichert. 4. J. Tuinstra. 5. J. Stet. 6. H. Elzing. Junioren: 1. G. Honig. 2. C Niessen. 3. L. Grapendeel. 4. H. Komen. 5. T. Bot. B.E.T. -veiling begint voortaan om tien uur Vrijdagmorgen gaat de BET-veiling om 10 uur veilen. Men hoopt hiermede de ko pers vaal dienst te zijn daar zij dan 's mid dags nog kunnen venten. Men rekent nu op de medewerking van de tuinders om 's morgens vroeg hun producten te bren gen. ADVERTENTIE H. J. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 - Haarlem Tel. 15220 De buurt- en speeltuinvereniging „Schul pen" staat thans onder zware dreiging van het wel of niet voortbestaan; een vraag, waarop Vrijdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Vap Diepen straat door de leden zal moeten worden beslist. „Schulpen" werd na de bevrijding in September 1945opgericht. Toen echter een paar jaar geleden een bestuurscrisis optrad, ging het, ondanks de ijver van het nieuwe bestuur, gaandeweg achteruit met „Schulpen". Van groot belang is vooral ook het speeltuinwerk, dat in de mooie tuin aan de Zeeuwstraat met zoveel blijmoedigheid is begonnen. In de toestand van de speeltuin wil men ook verandering brengen. Alle moeilijke vraagstukken zal men aan de buurtleden voorleggen. „DE ATOOM" GAAT EREPRIJZEN BEKENDMAKEN De postduivenhoudersvereniging „De Atoom" te Velsen-Noord houdt op Donder dag 16 April in gebouw „Kindervreugd" een ledenvergadering. Tijdens deze bijeen komst zal men een opgave doen van de ere-prijzen. De afdeling Velsen van de Ned. Christen Vrouwenbond, die Dinsdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat haar tweede jaarfeest vierde, blijkt in de afgelopen periode goede vorderingen te hebben gemaakt. De presidente, mej. A. Mulder, liet de bijeenkomst openen met het zingen van Gezang 62, gevolgd door Gebed en Schrift lezing uit Joh. 2 1 11, betreffende het eer ste wonder van Christus op de bruiloft te Kanaan. Met enkele gevoelvolle woorden her dacht zij het verscheiden lid mevr. Van Oostende Boer. In haar jaarverslag maakte mevr. De ZwarteLokker melding van een geringe teruggang in het ledental, dat thans precies 100 bedraagt. Van de gelegenheid de jarige afdeling te complimenteren maakten gebruik mej. G. v. Brussel voor de afdeling Beverwijk; mevr. Buyzer voor Santpoort en mevr. Bakker voor IJmuiden-West. Vervolgens werden door een drietal leden „Jeugdherinneringen" ten tonele ge bracht, die bij de dames veel bijval hadden. Voor het overige gedeelte bleven de N.C.V.B.-leden gezellig bijeen met zang en voordracht. Tijdens de jaarlijkse algemene leden vergadering van de Personeelsvereniging „De Plaatwellerij", die Dinsdagavond in het ontspanningslokaal van het bedrijf is gehouden, heeft de voorzitter, de heer C. Luttik, medegedeeld, dat het bestuur voor bereidingen treft om op Zaterdag 2 Mei met de leden en hun dames een bezoek te brengen aan „Flora". De aftredende bestuursleden, de heren C. Luttik en C. v. d. Zee, werden als voor zitter en penningmeester herkozen. Van de handbalvereniging „IJmond" heb ben de eerste elftallen van dames en heren de competitie besloten. Na een overwinning op Nieuwe Niedorp en een gelijk spel tegen AHV (Den Helder) in de beide districts tweede klassen, hebben zij een zeer goed seizoen achter de rug. Het eerste herenteam, dat vier invallers had, heeft zich tegen de adelborsten kra nig geweerd, hoewel het er aanvankelijk naar uitzag, dat een grote nederlaag zou worden geleden tegen de ploeg, die in degradatie gevaar verkeert. A.H.V. liet de doelpunten van een leien dakje rollen en kwam met 71 voor te staan. Nog in de eerste speelhelft zag IJmond kans de grote achterstand in te lopen (84). Na de hervatting kwam een „ander" IJmond in het veld en dit heeft het de jonkers danig lastig gemaakt. Dank zij de uitstekende Vel- sense verdediging en het doorzettingsver mogen van de voorhoede konden de partijen op gelijke voet worden, gebracht (9—9). Wel'spanden beide elftallen zich in om het winnende doelpunt te scoren, maar dit bleef uit. De dames van IJmond I hebben getoond dat zij geduchte tegenstandsters zijn, De laatste wedstrijd is niet zonder spanning ver lopen, hoewel IJmond zich de sterkste toon de. Dit demonstreerden de Velsense dames door een 35 overwinning. IJmond 2 dames speelde tegen Foresters in Heiloo en verloor met 3—2. Twee IJmond- doelpunten werden afgekeurd. Het spel van Foresters was als gewoonlijk fors en soms tamelijk ruw, waartegen de lJmond-dames niet voldoende waren opgewassen. ADVERTENTIE En gezellig werd die avond, hoor! N.a het eten maakte tante Liezebertha' thee en chocola; ze zaten met zijn allen om de tafel. De kachel snorde lekker, en ze hadden het best naar hun zin. Tante Liezebertha gaf lekkere speculaasjes bij de chocola. Wat hadden ze 't goed! Vol verwachting klopt ons hart. Ja, zo was het hier ook. Want al zaten ze dan ook te lezen of te praten, onder alles door zaten ze toch stilletjes te denken, wat die nacht hun brengen zou. Vannacht zou Sinterklaas wel komen, en wie weet, wat hij voor hen zou neerleggen! „Ja, Bunkie", zei oom Tripje. „Vannacht rijdt de Sint op zijn witte paard over de daken, en Zwarte Piet is bij hem met een grote zak vol verrassingen. Als hij nou jullie maar niet overslaat of vergeet, hè?" Maar daar waren ze niet zo heel bang voor. Er zou best iets voor hen overschieten, meenden ze. Alleen akelige en erg ondeugende kinderen gaat hij voorbij! En hun geweten was heus niet zo slecht, al wisten ze heel goed, dat ze ook niet altijd van die brave Hendrikken waren geweest.... Zo ging de avond prettig en gezellig voorbij. Buiten was het koud, maar binnen was het fijn warm. Hoeveel kinderen zouden nu niet overal in de stad en het land denken aan de grote avond, net als zij, met harten, die klopten vol verwachting? Nu moesten ze naar bed. Maar morgenochtend.dan mochten ze gaan kijken, of de Sint zijn bezoek had gebracht! RIJWIEL MOTOR Hoewel op „Watervliet" door het eerste twaalftal van de korfbalvereniging alles in het werk is gesteld om van de mede-degra- datie-candidaat Groen Geel te winnen, is dit niet gelukt. De 23 nederlaag tegen de Wor- mers, die overigens verdiend wonnen, heeft Watervliet I aan de rand van degradatie naar de derde klas K.N.K.B. gebracht, ook al omdat de derde degradatiecandidaat Am sterdam-Zuid er in is geslaagd van D.D.V. te winnen. De situatie onder aan de ranglijst werd hierdoor bovendien verscherpt, temeer omdat Watervliet twee wedstrijden op voor is bij Landlust en Z.K.V., die nu beide 10 punten hebben en de Velsense ploeg het niet verder bracht dan 9 punten. Met nog twee wedstrijden te spelen tegen Landlust en Amsterdam-Zuid, is er voor Watervliet weinig hoop op behoud van het tweede klasse-schap. De belangrijke wedstrijd bracht voor beide partijen een invaller. Watervliet, gesteund door de wind, was direct goed op dreef, maar omdat de verdediging van Groen Geel in prima conditie was en bij de thuisclub ander maal het juiste schot ontbrak, had dit geen resultaat. Bij de Watervliet-korf verzuimden de gasten de kansen te benutten, totdat na ongeveer 20 minuten Groen Geel de score opende. Bijna direct hierna misten de gasten een strafworp, waarna Veerbeek onder de Groen Geel-korf ook een strafworp miste. Na 35 minuten werd de Watervliet-verdedi- ging opnieuw gepasseerd (02). De tweede Watervliet-aanval had door Berghuis spoedig succes (1—2), waarna v. d. Berg dit voorbeeld volgde (22). De opge treden spanning bracht verwarring bij de gasten, mrar de nu aggressieve Watervlieters die door Hartman en Vos met vaak gevaar lijke schoten krachtig aanvielen, konden het niet tot doelpunten brengen. Na de hervatting namen de gasten wat overwicht in het veld. Zij konden dit onder toenemende spanning ongeveer tien minuten voor het einde in een doelpunt uitdrukken. De Watervliet-aanval, zwaar bewaakt, kreeg nog wel kansen, waarbij waarschijnlijk door de zenuwspanning echter te weinig werd geschoten, maar de gasten wisten de voor- spreng te handhaven en zich veilig te stel len door de 23 overwinning. GYMNASTEN OM DE GROENE TAFEL De gymnastiekvereniging Sparta" te Velsen-Noord houdt op Donderdag 16 April ten huize van mevrouw G. Boer een ledenvergadering. Machineschrijven nieuw leervak Over „mogelijkheden voor leerlingen met het u.l.o.-diploma" heeft Dinsdagavond de heer J. Gelijns, hoofd van de U.L.O.-school te Haarlem, op de ouderavond van de Willem de Zwijgerschool gesproken. Hij karakteriseerde een U.L.O. door het een opleiding „tot een harmonisch mens" te noemen. Het systeem bij dit onderwijs is gebaseerd op controle en haast wordt zo veel mogelijk gereduceerd. Parate kennis is evenmin het hoofddoel meende de heer Gelijn. Hij legde er de nadruk op dat U.L. O.-leerlingen bestemd zijn voor midden- en lagere beroepen en het onderwijs dient als basis voor verdere studie. Hij ging vervolgens de mogelijkheden na voor B-candidaten. Een klein gedeelte gaat naar de Middelbaar Technische School en spreker wees erop dat zelfs niet alle can didaten worden toegelaten. Hiervoor geldt een vergelijkende maatstaf. Velen gaan naar de Kweekschool, wat volgens de heer Gelijn zeer toe te juichen is. De zeevaart school noemde hij' geen geringe opleiding, maar zowel stuurman, marconist als machi nist waren volgens hem zeer geschikte be roepen. Voor A-candidaten noemde hij een groot aantal mogelijkheden, waarbij hij zijn ver bazing uitte dat ieder jaar weer zoveel candidaten op kantoren terecht komen. Wel gaf hij de ouders in overweging dat na enige jaren kantoor vaak de plaatsen door goedkopere krachten worden ingenomen en het emplooi voor de vervangenden gering wordt. De heer De Jager maakte bekend dat voor de komende cursus op school, welke in September begint, het vak machine- schrijven wordt ingelast. De school heeft tien schrijfmachines aangeschaft. Na de pauze werden enige films vertoond, waaronder ,,'t Schot is te boord". Voordracht- en filmavond van 11 het Rode Kruis Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Castricum-Limmen-Uitgeest geeft Woens dag 29 April in hotel De Harmonie een voordracht- en filmavond. De plaatsver vangend commandant van het Rode Kruis Korps in Nederland de heer E. E. Meul- man zal een voordracht houden over het onderwerp „Het Rode Kruis vóór, tijdens en na de overstromingsramp 1953". Voorts worden enige films vertoond over de ramp, een rolprent getiteld „Geeft hun het licht terug", „Uw reddend bloed" en de kleurenfilm „Mooi Holland". Deze bijeen komst is toegankelijk voor de colonne leden, de betalende leden, de leden van de plaatselijke EHBO-verenigingen en het verplegend personeel van het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch. De Kampeer Vereniging Bakkum heeft zich in een bestuursvergadering een nieuwe zij het plaatsvervangend voorzitter gekozen, daar de heer J. van Dort wegens drukke werkzaamheden had moeten bedanken. De heer K. de Weerd werd bereid gevonden voorlopig de func tie van waarnemend voorzitter te aanvaar den. In het kader van het kinderfeest dat de vereniging voornemens is deze zomer te organiseren, komt de KVB met, voor Cas tricum in ieder geval, iets nieuws naar voren. Het ligt in de bedoeling op een na der vast te stellen datum, de kinderen van 12-14 jaar op het strand te laten graven naar een schat. Naast de hoofdprijs in een grote kist, zullen de kinderen nog kleinere kistjes kunnen opgraven, natuurlijk ook met inhoud. Wat de tuinders kregen Op de Castricumse groenteveiling kre gen de Kennemer tuinders Maandag, voor de door hen aangevoerde groente, de vol gende prijzen. Witlof A 22-29, witlof B 15-18, spinazie 31-41, rabarber 17-23, ra dijs 7,5-10, sla 8,5-9, aardbeien f 1,20 per doosje. „Jong zijn we maar eenmaal" Vrijdag vindt in hotel De Rustende Ja ger de sluiting van het winterseizoen plaats van de afdeling Castricum van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De Toneelvereniging Nieuw Leven uit Aker sloot zal voor de Instituutleden opvoeren het toneelspel „Jong zijn we maar een maal" van Chr van Bommel-Kouw en Henk Bakker. Gisteravond heeft de toneelvereniging „Vriendenkring" te Heemskerk in zaal Kloes de diploma's uitgereikt aan de prijs winnaars van het op 1 Februari ter gele genheid van het twintigjarig bestaan der vereniging gehouden solistenconcours. De voorzitter, de heer J. Bekker, deelde mee dat het concours zeer goed is geslaagd. Hij bracht dank aan de jury. Men over weegt aan het einde van dit jaar weer een dergelijke wedstrijd te houden. De volgende eerste prijs-winnaars ont vingen een diploma: Rienus Groot (met lof); mej. T. Kuiper; gez. van Hoff, gebr. Gooyer, P. K. Gooyer en H. Bekker. De tweede prijs-winnaars, die eveneens een diploma ontvingen zijn: mevr. Groot, mej. C. Zonneveld: J. Beentjes, S. Duyn, C. Kuiper, P. Bruins en Jn. Meyer. ADO vierde gezellig feest De Heemskerkse sportvereniging „ADO" heeft gisteravond in de toneelzaal van Gebr. Dam haar jaarlijkse feestavond gehouden. In tegenstelling met vorige jaren, werd deze avond hoofdzakelijk verzorgd door eigen krachten die met de heer J. 'Pletting een non-stop-nrogramma voor het voetlicht brachten dat er zijn mocht. De komische schetsjes, afgewisseld door aardige liedjes hebben de zaal enige uren lang gezellig bezig gehouden. „Heitje voor een karweitje" bracht flink wat op De Vrijdag en Zaterdag in Castricum gehouden actie van het Nederlandse Pad- vindsters Gilde, Nederlandse Gidsen Be weging, Nederlandse Padvinders en de Verkenners Beweging, die gezamenlijk werd gevoerd, heeft f 420 opgebracht. ADVERTENTIE De vier beroemde geneesmiddelen in één tablet Chefarine „4" werken beter dan één middel afzonderlijk. Na een enkel tabletje bij pijn of griep voelt U zich een ander mens! 'n 4tje doet wonderen 32) Behalve in een kwestie van leven of dood? Natuurlijk. Maar, voorzover ik weet, bent u niet in levensgevaar! Toch wel. De glimlach van Bachou verstarde. Zij vervolgde op een toon, als gold het een alledaags gesprek: „In de zesendertig uur, dat u in Courty bent, heeft men u dat wel te verstaan ge geven, denk ik? Bachou streek met een hand door zijn gezicht. Hij mompelde: Ja, men heeft mij verteld, dat u be dreigd werd. Met de dood? Ikik meende, dat eruit te moeten begrijpen! Maar hier riskeert u niets! Vannacht ten minste. Toch wel. Vooral vannacht. Zij boog zich voorover, trok een la van de tafel open en haalde er een grote re volver uit. Zij herhaalde op dezelfde kal me en onverschillige toon: Vooral vannacht loop ik kans, net als mijn zuster, vermoord te worden. Als u me de biecht niet wilt afnemen, Monseig neur, ga dan naar uw kamer, sluit u op en beweeg u niet, wat er ook gebeurt. Of ga eventueel weg. Dat is nog voorzichtiger. Bij die belediging sprong Bachou over eind. Juffrouw, zei hij, u zweert me, dat u werkelijk, oprecht, meent vannacht in doodsgevaar te verkeren? Ja. Dan zal ik uw biecht aanhoren. Dank u, Monseigneur. Terwijl hij zich een kruis sloeg en zich een ogenblik met zijn hoofd in zijn han den concentreerde, stond zij op, pakte een kussen en legde het bii de fauteuil neer. Toen hij zich weer oprichtte en zijn han den liet zakken, lag zij op haar knieën voor hem. Mijn vader ik beschuldig mij! Ik luister naar u, mijn kind. Ik beschuldig me vannacht een man gedood te hebben. En met hem maar on vrijwillig, zijn vrouw. De enige reactie van Bachou was een lichte zucht: Met voorbedachten rade? Ja. Maar ik was er niet zeker van te zullen slagen. Maar u verlangde het? Ja. Verder, mijn kind? Dat is alles. Hebt u er, diep in uw hart, oprecht spijt van? Neen. Neen? Neen! Ik beschouw dat niet als een zonde. Dan kan ik u geen absolutie geven mijn kind! Jammer, mijn Vader. Uw biecht is ten einde, u kunt weer opstaan! zei Monseigneur kortaf. Isabelle gehoorzaamde, pakte het kussen en legde het weer in de stoel waaruit zij het 'had gehaald. Waarom deze comedie, juffrouw? zei Bachou ernstig. Haar ogen hadden een harde uitdruk king aangenomen. Ze leken er helderder, bijna staalgrijs, door. Het is in het geheel geen comedie. U hebt me de absolutie geweigerd, maar u hebt me de biecht afgenomen. Waar dient dat toe? Om te verhinderen, d'at u zult spre ken. Als u tegen de rechter zou vertellen, dat u mij de afgelopen nacht het kasteel hebt zien verlaten zou ik: ernstig veront rust zijn. Niets verhindert me het hem te ver tellen! Toch wel: het biechtgeheim. Ik heb het met mijn eigen ogen ge zien! Ik heb dat niet door middel van de biecht vernomen! Ik heb u zien weggaan! Maar daar u door de biecht weet wat ik vannacht gedaan heb, zou u onwillekeurig door het geluid van uw stem, door uw gelaatsuitdrukking, door uw hou ding, verraden, wat ik na dat vertrek ge daan heb. Dus het geheim. Denkt u na! Het is zeker. Ziet u zich al tegen uw vriend Ségan zeggen: „Bij nader inzien, herinner ik het me: in de nacht van de aanslag is juffrouw de Lernon om drie uur met haar auto uit gegaan", op die luch tige toon, die u zoudt gebruiken, als u dacht dat ik een minnaar op een kasteel in de omgeving heb? Op luchtige toon! herhaalde Mon seigneur bitter. Ik heb dat gedacht. Of lie ver, ik heb geprobeerd dat te denken. Met grote droefheid. Wees gerust. U hebt volkomen gelijk wat het biechtgeheim be treft. Daar ik voor Ségan de waarheid moet verbergen, zal ik niets zeggen, wat riskeert dat hij op het juiste spoor komt, of wat hem aan de waarheid kan doen twij felen Maar, ik ben diep bedroefd, als ik aan uw ziel denk! Wat zou ik niet wil len geven om die te genezen van de haat, van dat verschrikkelijke gif! Als verstijfd in een uitdagende houding, staarde Isabelle naar hem. Doch langzaam maar zeker ontspanden haar opeenge klemde lippen zich, kwam er meer leven in haar gezicht. Zij zag twee dikke tranen glanzen in de blauwe ogen van Bachou. Zij mompelde: Monseigneur.... vergeef me! Dat verschrikkelijke gif. herhaalde Monseigneur terneergedrukt. Zij begreep. Hij dacht al niet meer aan haar kleine heiligsohennende fopperij. Noch aan de moord, noch aan de gevolgen voor haar. Maar aan haar zielstoestand. Dat alleen was de oorzaak van zijn verdriet. Zij slaakte een kreet: Monseigneur ik ben niet schuldig! U zult het inzien, zodra u alles weet! Ik heb alleen maar zelf een moordenaar terecht gesteld, een misdadiger, die de justitie zelfs niet kon beschuldigen! Het was Vic tor Lefort, die hier mijn zuster Marcelle heeft vermoord om het kasteel te plunde ren op 10 September 1944, twee weken na het vertrek van de Duitsers. Dat was mede om zich schoon te wassen, om zich te beveiligen. Want die zogenaamde Lefort was een renegaat uit de Elzas, in dienst van de Gestapo uit de Avenue Foch! Ohh! zei Monseigneur. En u hebt niet kunnen Men kan niets tegen een zogenaamde „verzetsman", die zich als zodanig op een gemeentehuis heeft laten inschrijven en zich, met gestolen geld, protectie verschaft heeft Men kan zelfs niet bewijzen, dat hij nooit illegaal geweest is! Uw bewijzen wor den geweigerd. Hij is heilig! Taboe! Er zijn er van dat soort, dat is zeker, mompelde Bachou. Er lopen er verschillenden in Frank rijk trots als een pauw rond: hun straf kwijtgescholden, schoongewassen, te mid den van hun onmachtige slachtoffers. Maar die daar, die Lefort-Schwartz, die heb ik zelf berecht! Arm kind! zuchtte Monseigneur. Na zijn kippenhok in brand gestoken te hebben om hem wat op te winden. Wat? Deed u dat ook? Ja. Ik heb vier advocaten geraad pleegd. De laatste heeft me gezegd: Nooit zult u recht kunnen krijgen, noch zelfs de rehabilitatie van uw zuster, wier herin nering nog altiid bezoedeld wordt door die bandiet. Als u die zaak absoluut in het volle licht der openbaarheid wilt krijgen, zou u hem indirect moeten ophalen. De moordenaar in een val lokken „Maar wat voor val? heb ik gezegd". Hij heeft zijn schouders opgehaald: „Het is een hero- isch en erg gevaarlijk middel, want nie mand kan zeggen of u daarna al dan niet vrijgesproken zult worden. Wettelijk zal het zelfs onmogelijk zijn u vrij te spreken, omdat de door Lefort begane moord vol gens de Wet niet bestaat". Ik heb verder aangedrongen. Ten slotte heeft hii gezegd: „Veronderstel, dat u brand sticht bij die Lefort. Hij zal een aanklacht tegen u in dienen. Brandstichting, dat behandelt het gerechtshof. Daar, voor de jury en het pu bliek, zullen u en uw advocaat beiden kunnen spreken!" „Wel, Monseigneur, die advocaat vergiste zich. Ik heb gisteren bij de Leforts brand gesticht. Vanmiddag ben ik het aan Ségan, de rechter van instructie, gaan vertellen. Hij is er vandoor gegaan, terwijl hij zich Oostindisch doof hield. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6