„Velserbad" en „Spaarnberg" door de gemeente Velsen overgenomen Met één stem tegen Felle critiek op het vroegere beheer van de „overdekte" Agenda voor Velsen Havenberichten Nieuwe basis voor het openbaar kleuteronderwijs Kennemer lLantaarn Rode motie-ouverture B. Dukel en Willemse leiden in het tournooi Principieel raadsdebat over „de gehuwde vrouw" Old Clothes Mew Kleine vangsten bij lijn en beugaalvisserij Om de Kennemer damtitel WOENSDAG 15/A PRIL 1953 ,-ï Z«r* HEREN ZEVENENTWINTIG, die Velsens gemeentebestuur vormen, hebben gisteravond in één raadsvergadering twee badinrich tingen aangekocht: de overdekte zweminrichting Velserbad werd na breed voerige discussies en soms ongezouten critiek op het beleid van de directeur de N.V. „Velserbad" door de overheid overgenomen, nadat al eerder be sloten was het badhuis „Spaarnberg" aan de Wüstelaan voor rekening der gemeente verder te exploiteren en op te knappen. Hiermee kwam een voorlopig eind aan jarenlange en zeer moeizame onderhandelingen en het is niet uitgesloten, dat het enige Velsense zwembad, dat in een zwaar- verwaarloosde staat verkeert (behoudens de goedkeuring door Gedepu teerde Staten) binnen afzienbare tijd weer aan het publiek en de ver enigingen „teruggegeven" kan worden. Daarbij vielen nogal wat harde woorden, niet alleen aan het adres van de directeur der inrichting en de wijze van boekhouderij, maar ook aan degenen: onder de raadsleden, die bezwaren opwierpen tegen de huns inziens geringe garantie inzake de nog niet volledig bekende schuldenlast der N.V. Dat de volksgezondheid in Velsen nu eindelijk onder een zware druk gaat uitkruipen, kreeg overi gens aller instemming: om even over half elf viel de hamer en was de overneming van het Velserbad met slechts één stem tegen een feit, waarbij de aandelen der N.V. overgenomen worden en 128.000 besteed zal wor den aan de aankoop en de vereffening der schulden plus 127.000 voor het hesrstel van het bad. VELSENS RAAD begon vijf minuten over tijd een uitzondering in deze vroed schap met een klacht van de heer Nu.yens over de wijze van notuleren, meer in het bijzonder ten opzichte van het in de officiële notulen gebruikte Neder lands. De raad althans de P. v. d. A.-fractie was lichtelijk ontstemd over het ant woord van het college inzake de winkel sluiting, waarover B. en W. beloofd hadden contact op te nemen met de omliggende gemeenten. Dit antwoord was naar het oordeel van deze fractie zo vaag, dat men er geen genoegen mee kon nemen. Maar burgemeester Kwint antwoordde, dat de „Flora" in diverse gemeenten zulk eeu handenbinder is, dat nog niet alle ant woorden zijn binnengekomen, waarover de secretaris (achter de hand) een andere mening bleek te hebben. Een oratio-pro-domo van communistische zijde over een ingekomen stuk, om de jeug dige werkers in gemeentedienst langer vacantie te geven, werd gevolgd door een compleet voorstel en uiteraard beantwoord met de wethouderlijke opmerking in de richting van het georganiseerd overleg. Met alleen de C.P.N.-stemmen voor sneefde dit voorstel. Bevrijdingsdag-interpellatie Een interpellatie van de heer D. Floor (C.P.N.) werd goedgunstig toegelaten. Hij sprak boud over de vervanging van de be vrijdingsdag door een feestdag op Koning innedag. Er kwam weer een voorstel uit, om de raad stelling te laten nemen tegen deze zaak. Maar de voorzitter deelde mee, dat de gemeentediensten in de middag van de vijfde Mei vrij-af hebben en dat er verder het door ons al gepubliceerde programma O)) die bevrijdingsdag zal worden afge werkt. Daar was de heer Floor blij mee en hij trok zijn voorstel schielijk in. Geen parlementair fatsoen Waarop de voorzitter later terug kwam door de communisten gemis aan parlementair fatsoen te verwijten, omdat zij moties en voorstellen indienen zonder het college aan het woord te laten en dan zoals met de bevrijdingsdag-interpellatie .gebeurde het voorstel onmiddelijk terug te trekken. Overigens was mr. Kwint er niet bang voor of de raad zou wel raad weten met de C.P.N.-moties. Het duurde lang door al deze haltes, maar tenslotte kwam toch de eigenlijke agenda aan de orde: Santpoorts Bloei kreeg vlot haar subsidie en de wethouders hun kinderbijslag en diverse grondaankopen werden zonder stemming gefiatteerd. Inzake de overneming van het badhuis „.Spaarnberg" door de gemeente pleitte de heer Nu yens (Kath.) voor een prettige ener vereniging, die daar op particuliere basis niet langer tegen opgewassen is. Met tertijd kan een exploitatie tot in de finesses worden uitgekiend. Overigens was de wet houder het met de heer Kruisman eens, dat het „zo niet langer ging" daarge laten, dat de vereniging „Spaarnberg" waardering toekomt over het vervullen van een zo moeilijke taak. De heer Lips was nog niet helemaal overtuigd: hij had liever wat nauwkeuriger cijfers gezien opdat de raad wete, waar hij aan toe is. Lid voor president Ingaand op het verwijt van de heer Kruisman over het beheer na de oor log meende de heer N u y e n s, dat men in Santpoort ook heeft moeten roeien met de beschikbare riemen, zodat op de waar dering voor dit werk niet beknibbeld mag worden. De heer Kruisman kreeg lelijk het lid op de neus, toen de wethouder onder alge mene hilariteit bekend maakte, dat hij ge durende drie jaren na de oorlog voorzitter van de stichting „Spaarnberg" is geweest. Waarop de heer N u y e n s lachend ook zijn aanmaning tot algehele waardering terug nam. Hierop aansluitend werd de subsidie aan de vereniging „Spaarnberg" van sociale belangen goedgekeurd. Duik in het Velserbad En kon men beginnen met de hoofd schotel van deze vergadering: het „Velser bad" en deszelfs overneming. Over de balanscijfers van de over te nemen inrichting merkte de heer N u y e n s op„ dat er in het verléden aan de boekhou ding wel het nodige gehaperd heeft, omdat het volgens de gemeenteverificatie heel moeilijk is geweest een liquidatiebalans samen te stellen. Bovendien vroeg de heer Nuyens zich af, of de over te nemen schulden wel juist zijn en of ze eerst niet grondig onderzocht dienen te worden. Er zijn bijvoorbeeld vrij grote schulden aan de heer Waagmeester de directeur zelf, die de laatste jaren geen salaris zou hebben opgenomen. Wanneer deze vorde ring evenwel niet duidelijk kan worden aangetoond uitgaande van de cijfers per 1 Juni 1953 lijkt het griezelig tot uitbetaling over te gaan, temeer omdat de aandeelhouders er de dupe van zouden worden. Een „blote" garantie van president-com missaris en directeur was hem voorts niet voldoende, een borgstelling leek theoretisch beter, al zal het xyel een toer worden de directeur zo ver te brengen „nu hij einde lijk zijn congé heeft genomen." Beheerscritiek De heer Verbeek had ook niet veel afwikkeling van een 'persoonlijke kwestte! waardering voor het beheer van het Vel serbad: de zaak is met alleen verwaarloosd, maar ook de boekhouding was niet altoos even duidelijk: behalve de hypotheken tegen een spotprijs heeft opgekocht, zodat hij ook dan aan het langste eind trekt. Ook de heer Lips zag het liefst een koopsom ineens ad 110.000 en daarmee basta. Liever exploitatierekening Hij waarschuwde dus voor een sprong in het duister en had als eis willen stellen, dat ook hier een exploitatierekening de basis van het voorstel aan de raad zou gaan vor men met andere woorden: wat gaat ons dit kosten. Omtrent de beheersvorm zal men zich blijkens het voorstel later een beeld gaan vormen. Nu de gemeente in de toekomst dus niet alleen in de Snellius- straat, in Santpoort maar wellicht ook in IJmuiden een badhuis of bad gaat exploi teren, zou het goed zijn een generaal over zicht in handen van de raadsleden te geven. Van communistische zijde werd de oude toestand „schandelijk" genoemd; men noemde de overneming van het Velserbad belangrijker dan een exploitatierekening van deze inrichting. Uit deze failliete boe del haalt naar des heren Kruismans mening één bepaalde aandeelhouder een zoete winst en hij borduurde nog even door op dit stramien, waarbij de directeur van het Velserbad er niet brandschoon af kwam. Geen persoon een bad Het betoog van wethouder De Boer (Arbeid) begon met het verwerpen van de persoonlijke tendenz in alle critiek: we hebben een N.V. over te nemen en het enige resultaat van alle verwijten zou kun nen zijn, dat de betrokkene nog groter voordelen in de wacht sleept. Het overnemen van het bad zonder de N.V. zou belangrijke fiscale consequenties opleveren en het voorstel, dat nu ter tafel is gekomen, is het hoogst-bereikbare, waarbij alle mogelijke garanties zijn inge calculeerd. „Alle middelen zullen te baat worden genomen, om deze zaak niet meer te laten kosten dan ze volgens onze be rekeningen doet." Bovendien is er nog steeds een onteigeningsprocedure gaande, maar van overheidswege wordt een min nelijke schikking geprefereerd, waarbij de raad dus het bedrag in eigen hand heeft. Garanties zullen er zeker zijn voor de schulden, de positie van de directeur en de positie van „Volta". Kleine aandeelhouders Hij was er van overtuigd, dat zeker 50 van de aandelen in handen is van mensen, die indertijd een „stukje" hebben genomen omderwille van het sociale aspect, hoezeer ook daarbij wordt betreurd, dat tegelijk met deze aandeelhouders ook anderen wor den „beschermd", wanneer er 80 uitge keerd moest worden. „De rechten van de directeur zijn nogal onaantastbaar," meende de heer D e B o e r, „uit de statuten van de N.V. blijkt wel, dat daar niets aan te doen is." Hij ontraadde de raad een cautiebedrag te noemen en zeg de de grootst mogelijke pantsering tegen stroppen toe. Met de heer Lips was hij het niet eens: de N.V. zal nooit in het aanbod van de 110.000,ineens trappen en een exploi tatierekening is met geen mogelijkheid op te stellen voor dit bad. De straks voor te stellen beheersvorm zal binnenkort verge zeld gaan van het exploitatie-overzicht. Summa summarum ried de wethouder de vroede vaderen met klem aan, het college de gevraagde credieten toe te staan en daarbij de rechten der „bona-fide" aan deelhouders onaangetast te laten. Daar haakte de heer Nuyens dankbaar op in: vele kleine luyden hebben indertijd de centjes bij elkaar gebracht, maar daar volgt niet uit, dat men ze allen gaat voor spreken. Het werd even pikant, toen de heer Maas die verdediging der aandeelhou ders heel plezierig achtte, omdat hij zelf ook een paar stukjes heeft. „Het wachten zal alleen de aandeelhou- die van de „overneming" van de beheerder, en de heer Verbeek (Arbeid) meende, dat de begroting van „Spaarnberg" over schreden zal worden; de beloningen en het onderhoud van het badhuis zullen in de toekomst meer geld vergen dan in het ver leden en men zal dus dan de grotere na delige saldi op de exploitatie op de koop toe moeten nemen. Een overweging, waar mee de heer Lips (A.R.) het eens kon zijn, al vond hij de exploitatierekening te weinig gedétailleerd. De heer Kruisman (C.P.N.) wilde des heren Lips' voldoening over het particuliere initiatief inzake het voormalige beheer van „Spaarnberg" be perken tot de tijd voor de oorlog: na de bevrijding was het ieder duidelijk, dat nodig ingegrepen moest worden. Het ging niet langer Wethouder De Boer (Arbeid) zegde toe, rekening te zullen houden met de be langen van de over te nemen beheerder de kosten zullen inderdaad straks stijgen, maar een gedétailleerd exploitatie-over zicht zou volgens hem niet passen in het kader van dit voorstel: hier gaat het slechts om het overnemen van een sociale taak WOENSDAG 15 APRIL Velser Kunstkring „Voor Allen" en Sant- poort's Bloei: Kamerconcert, 20 uur: Herv. Kapel, Pastorieweg 3, Santpoort. ABVA, familieavond, 20 uur, Patronaats gebouw. Thalia, 20 uur: „De kleine wereld van Don Camillo". Rex, 20 uur: „De bruiloft van Figaro". Raadhuis, 14—15 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. DONDERDAG 16 APRIL Velser Kunstkring „Voor Allen", Ballet der lage landen, 20 uur, Rex-Theater te IJmuiden-Oost. Thalia, 20 uur: „De kleine wereld van Don Camillo". ders geld kosten", argumentteerde de heer Verbeek in de tweede ronde, omdat de schuldenlast steeds verder zal stijgen, vast houdende aan zijn eerder ook in de financiële commissie gepropageerde garanties en hij waarschuwde tegen het achterblijven van aandelen als de over neming een feit gaat worden. Als de ont eigening zou doorgaan, zo betoogde de heer Lips, zal de waarde van het bad eveneens objectief worden vastgesteld en hij was het eens met de heren Verbeek en Nu yens dat de suggesties uit de financiële commis sie pijnlijk gemist zijn in de voordracht. Dan maar een nieuw bad Een nieuw geluid liet deze A.R.-afge vaardigde horen door de vraag op tafel te brengen, wat een heel nieuw bad zou moe ten kosten, mede gezien de snelle groei van de gemeente, waardoor deze inrichting wel eens gauw te klein zou kunnen worden. Dat voorlopige exploitatie-overzicht van de heer Lips vond enige weerklank bij de heer Verbeek, omdat de raad tenslotte het budgetrecht heeft. Op bedaagde toon zei de heer Maas (Kath.) er het zijne van: als iedereen over tuigd is, dat het bad voor de gemeente on misbaar is, mag men niet aankomen met een verzoek om cijfers. Hij geloofde, dat het college in het Velserbad zowel een loyaal als een royaal gebaar heeft gemaakt en bovendien in de bres staat voor de onveiligheden in deze affaire. Hij kreeg steun van de heer Van Leu- sen (Arbeid), die de financiële opmerkin gen van deze avond hoog aansloeg, maar overigens waarschuwde voor de zijweg van de heer Lips om eens over een nieuw bad te gaan denken, of de onteigeningsproce dure op haar beloon te laten met alle tijd verlies van dien. Hij herinnerde zich, dat er nooit iemand totaal tevreden is geweest over de financiële consequenties der onder handelingen en wilde de knoop maar door hakken: „voor alles hebben we in onze ge meente dit zwembad nodig." Er is meer dan een balans er is ook een listig spel ge speeld en de heer Van Leusen zag de zaak zeker niet als een normale koop. Maar toch: het drama duurt al zes jaar en als er ge-en zekerheid is. dat er een betere weg is, om de inrichting aan de gemeenschap terug te geven, laten we dan buigen voor het voorstel van het college en niet op nieuw beginnen. Wethouder A s c h o f f (Financiën) rele veerde de gang van zaken in de financiële commissie. Om vijf minuten over half elf werd het voorstel van het college in stemming ge bracht: met alléén de heer Lips tegen is het voorstel aangenomen. Bedrijven en studiebeurzen De toekenning van studiebeurzen legde wethouder De Boer de opmerking in de mond, dat het hogelijk te betreuren is, dat in deze gemeente met haar vele grote be drijven geen spontane participatie mogelijk is wat de benodigde gelden betreft: de in dustrie heeft immers groot belang bij een verdere ontwikkeling harer wellicht toe komstige werkers. De verordening op de studiebeurzen werd aangenomen en de pensioenregeling voor het gesubsidiëerd kleuteronderwijs eveneens. Een Zwitserse firma, die deelneemt aan de „37. Schweizer Mustermesse" te Bazel, maakte op een grappige wijze reclame voor haar product. Men was namelijk op het idee gekomen met nylonstoffen enige papegaaien te draperen. De „dieren" had den veel aftrek en velen bleven staan om ze te bekijken en om te horen, wat ze te zeggen hadden. En daarin zat het geheim van die firma, want de papegaaien zagen niet op tegen enige reclame-slagzinnen. De vorige week kon de lijn- of beug aalvisserij op het IJselmeer slechts gedu rende drie etmaal worden uitgeoefend. De gemiddelde vangsten waren van 30 tot 50 pond per dag. Aangezien de lijnaal mooi van stuk was, kon de prijs zeer stabiel worden genoemd. Veelal was dit f 1.35 per pond. De besommingen per lijnaalvisser varieer den van f 100 tot f 200 per vaartuig. De fuikaalvissers hadden kleinere vangs ten. Ten hoogste wei'd tot 80 pond fuikaal aangevoerd. De prijzen van de fuikaal varieerden van f 1,10 tot f 1,20 per pond. De nestaanvoer was van weinig betekenis. De prijs was f 3 per bak van 37 L kg. Opmerke lijk is dat de spieringvisserij bij deze cate gorie vissers elk jaar minder wordt. De spie- ;ringvangsten warén zo gering dat er in veel gevallen niet mee gemarkt kon worden. Van de fuikaalvissers waren de week- besommingen van f70 tot f200 per fuik- aalvisser. De kleine vaartuigen voor IJmuiden hebben wegens het ruwe weer zeer weinig aan de visserij kunnen doen. Zij maakten slechts weekbesommingen van f 100 tot f 200 per vaartuig. Voor de grote Noordzeevloot waren de resultaten iets gunstiger. Ver diensten tot f700 per vaartuig. Aangezien zeven spelers in de finale om de hoofdklasse damtitel van Kennemer- land uitkomen, blijft de situatie wat de verliespunten betreft voor de titelcandi- daten onoverzichtelijk. Elke speler heeft namelijk een gedwongen rustperiode. Maar nu sommige spelers van de zes te spelen ronden, de helft achter de rug hebben kan toch wel worden vastgesteld dat de DCIJ- ers Postma en Vooys voor de kampioens titel zijn uitgeschakeld. Alleen Dukel blijft na zijn derde overwinnig een ern stige candidaat, direct gevolgd door de sterke Heemstedenaar Willemse. De laatste heeft slechts één overwinning behaald op de DCIJ-secretaris L. C. Vooys, maar zijn afgebroken partij tegen de HDC-er Nic. Blom levert de St. Bavo-man de volle winst op. Dukel en Willemse staan dus na de eerste helft van het tournooi zonder verliespunten bovenaan. De ontmoeting Postma-Blom werd een prachtig damgevecht. Blom wist de leiding te nemen door een grote schijvenconcen- tratie op Postma's lange vleugel. Hoewel de partij wegens het late uur werd onder broken verwacht men dat Postma zal ca pituleren. De stand van het tournooi na de derde ronde luidt: Dukel 6, Willemse 4, Blom 2, Kroon 2, Vooys 2, Postma 2 en de Zeeuw (Castricum) 0 punten. Evenals de kampioenstitel is ook de tweede en derde plaats van zeer groot be lang. In de maand Augustus begint het damtournooi om het Provinciaal kampi oenschap en aan Kennemerland is ver zocht drie spelers af te vaardigen. De strijd om de kampioenstitel en om de eer ste drie plaatsen wordt Woensdagavond voortgezet. Dan spelen tegen elkaar in het clublokaal van Oosterkwartier: De Kroon- Willemse, Dukel-De Zeeuw en Postma- Vooys. Eerste klasse De titel-candidaten in de eerste klasse zijn nu ook bekend. Van de tweekamp Dijkhof-Faai is de eerste winnaar gewor den, zodat de strijd tussen vier Haarlemse vertegenwoordigers: J. ter Haak (Haar lem), W. Roest (Haarlemse damclub) G Hekelaar (Oosterkwartier), W. Dijk- hof (DOS) en P. de Ruyter (Castricum) kan beginnen. Dinsdag 14 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Sambre van Parijs, Ru- dolf van Oxelosund, Anna van Gruvon, Prinsegracht van Newport, Fogdö van Vesteras, Grebbestroom van Liverpool, Rad ja van Drake, Vecht van Newcastle, Alpha van Swansea, Thisbe van Caen, Sherwood van Swansea, Ulmbrüder III van Gothen burg, Deo Favente van Hamburg. Vertrokken zijn: Ganymedes naar Madei ra, Rolf naar Zwijndrecht, Joseph Blot naar Antwerpen, Marvik naar Harlingen, Bab I naar Slikkerveer, Zuiderkruis naar Las Pal- mas, Ardetta naar Rotterdam, Prinsegracht naar Bremen, Mathilde Corrado naar Mon treal, Swift naar Londen, Salawati naar Hamburg, Jans naar Londen, Vechtstroom naar Londen, Eemstroom naar Huil. De omwenteling, die zich in Velsens openbaar kleuteronderwijs heeft voltrokken, nu de nieuwe verordening op dit onderwijs gisteravond een feit is geworden, werd be geleid door een paar juichtonen uit de P.vd.A.-fractie in Velsens raad van gister avond. Daarmee immers heeft de gemeente het openbaar kleuteronderwijs aan zich getrokken. De heer Groot (arbeid) zag deze ver ordening als het sluitstuk van een groot stuk werk en hij zag in de nieuwe rege ling vele glanspunten, daarbij evenwel stipulerend, dat de gehuwde onderwijzeres zelf zal moeien bepalen of zij na het hu welijk aan het werk wil blijven of niet: het is een verouderd en onpractisch systeem om op het huwelijk een ontslag uit vaste dienst te laten volgen. Bij het bijzonder kleuteronderwijs werd een der- vindt men op de liquidatiebalans niet veel méér dan de schulden aan de heer Waag meester, een post, die inmiddels tot 51.400 is gestegen. Het leek de heer Verbeek „een zegen, dat deze figuur verdwijnt, zowel voor de aandeelhouders als voor de gemeente." De firma „Volta" zou de onderverdieping van het Velserbad per 1 Augustus ontrui men, zoals deze firma inmiddels heeft aan gekondigd, maar het leek de heer Verbeek toch echt beter, hier een garantie voor in te stellen bijwijze van stok achter de deur. Het standpunt, om de aandeelhouders 80 uit te keren, kon de heer Verbeek weliswaar billijken, maar aan de andere kant moet volgens hem de te verwachten strop uit de verzwegen schulden nu toch ook op de aanheelhouders neerkomen. Zo waren er meer scherpe kantjes aan deze overneming en alle risico's meende deze fractievoorzitter te kunnen vermijden door het aanvullende raadstuk te aanvaar den en overneming per 1 Juni met ver hoging van de tot dan gecalculeerde schul denlast 81.200) voor rekening van de N.V., waardoor de aandeelhouders minder dan 80 zullen krijgen. De overneming van de N.V. met alle questieuze zaken, die er aan verbonden zijn, achtte de heer Verbeek niet zo ge lukkig; overneming van het bad zonder meer en de N.V. aan zichzelf overlaten leek hem wel zo veilig, tenzij er een garantie over de hele linie losgekregen kan worden. Het langste eind De heer Lips (A.R.) voerde aan, dat de heer Waagmeester het grootste aandelen bezit in handen heeft en dus mee gaat delen in de uitkering. Het is heel goed mogelijk, dat de directeur vele aandelen ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel. 4886 Wrake Goed, ik ben het ook niet altijd eens met de ravottende kna pen van IJmuiden, die af en toe de perken te buiten gaan en daarbij verschillende zaken in-dienst-van-het-openbaar doen sneven. Maar zoals die meneer uit IJmuiden het wil nee, dat wordt me te gortig. Met wrekende hand heeft hij mij een aanial straffen neerge schreven, waarvan de mildste is het onder stroom zetten van prikkeldraadafrasteringen, aan te brengen rond onze plant soenen. Als u er nu eens even op een Woensdagmiddag het kan nog nét een kuier door Vel- serbeek voor over hebt, dan moet dat jonge spul op de speelwei bij de kinderboerderij u toch wel een pietsje vertede ren, denk ik zo. Dat is op zon nige dagen tenminste een ge zicht om stilletjes bij te gaan staan glimlachen, al dient ge af en toe de oren toe te houden wegens de schone letteren, die er gepleegd worden wanneer Theodorus een oog heeft laten vallen op dezelfde voetbal als Gijsbertus. Nee, meneer, zulke woorden kunt. ge niet menen en ik zal u de gramschap uwer brief dan ook maar gauw vergeven. Maar over Velserbeek ge sproken er zou bij de speel vijver (vroeger heette die poe- delbak „piasvijver", maar dat werd wel eens te letterlijk op gevat) er zou bij die speel vijver best een klein kraantje in de grond geslagen kunnen worden voor de dorst.igen, die nu met lege limonadeflessen langs de omwonenden leuren en zich zelf steels uit het drukbevolkte badwater laven. Mei-boerderij De moeders, die vragen, wan neer de kinderboerderij in datzelfde „Verserbeek" open gaat, kan verteld worden, dat zulks in de maand Mei gaat geschieden. Maar voordien kunt u al genoeg zien in de hertenkamp, hoor, want de eerste jonge ganzen waggelen opvallend eigenwijs door de groenende wereld van ons toch wel erg mooie „stadspark". Onderduiker Het is natuurlijk een zware gang voor een knaap van tien hele jaren, de gang naar Vel sens hoofdbureel van politie. Je haalt wat uit op een bouw werk, je wordt in het kraagje gevat door een grote politie- hand en je moet kómen: Woensdagmiddag op het beroo. Daar zullen ze wel de meest verfijnde tormenten hebben opgesteld met duimschroeven en andere feestartikelen uit de Gevangenpoort en dan ga je dus de avond tevoren huive rend te bedde met het idee, dat nu alles gauw afgelopen is. Als je dan de volgende och tend vér voor het krieken op slaat, is er een plan geboren: ik ga niet. Ik ga naar me opoe. Al woont die dan ook helemaal in Santpoort: ik ga. J. sluipt de achterdeur uit en sukkelt Santpoortwaarts. Daar staan ze wat verbaasd te kijken, als je om halfzeven al voor de deur staat, rillend in je jasje. Ja, ik ben wat vroeg opoe. Nou, zo maar, gewóón. Ge begrijpt dat wel, vrinden, de kleine zondaar probeerde onder te duiken, maar opoe was ook niet van gisteren en belde vader en moeder op en toen was het mysterie snel en pijnlijk opgelost. Vader heeft zoonlief fluks opgehaald en 'en burele afgeleverd, want elke zonde wreekt zich op aar de zeggen ze niet om niet ir. Zwitserland. Het is de kleine baas overigens wel meegevallen duim schroeven waren er niet bij en de opvoedende toon van de politie-agenten viel ook best mee. Alleen heeft het de hele vrije middag gekost tot vijf uur en dat was wel jammer. Nee, op bouwwerken zie je hem niet meer direct. Buitenspel Een trouwe cliënt van deze geringe regelen heeft zich door een daarin vervatte oproep laten verleiden tot het leiden van enige schoolvoetbalwed- strijden, die de Kennemer jeugd zo onstuimig hebben vermaakt gedurende de Paas- vacantie. En hij heeft er geen spijt van, deze IJmuidenaar, maar een wrang nasmaakje is hem toch wel op de tong gebleven. Want thuisgekomen na de gro te strijd wilde hij op zijn lau weren zetelend en welverdien de sigaret opsteken, toen hij merkte, dat zowel de sigaretten als de aansteker uit zijn col bertjasje waren verdwenen. Dat jasje had in de kleed kamer gehangen. Wie zich „vergist" mocht hebben, kan de fout misschien nu nog goed maken. Stuur maar op, dan krijgt de verdrie tige arbiter zijn eigendommen gegarandeerd terug. Dan is er nog wat gelukkig van meer opbouwende aard. Onze scheidsrechter heeft veel moeite gehad, de allemaal in het zwart-wit gehulde voetbal lertjes uit elkaar te houden en hij stelt de ouders, die dit ple zierige Paasgewoel een goed hart toedragen, voor, alvast een fonds je te stichten en al dus de elftallen er volgend jaar gekleurd op te doen staan. Dat moet niet zo'n heksentoer zijn, meent onze Paasfluitist. Misschien lukt het, want uit alles was ook dit jaar weer te merken, hoe er langs het lijn tje is meegeleefd met de woe lingen tussen de lijnen. Gegooi in de glazen De jubilerende melkfabriek „Velsen" heeft haar afnemers - de détaillisten in Velsen, Beverwijk en Heemskerk een presentje gegeven in de vorm van een stel melkglazen met een cijfer 50 er op gecon- terfeit. Tienduizend glazen zijn er over Kennemerland gerin keld en dat is dus lang niet een glas per klant. Nu wil het geval, dat de melk fabriek zelf geen kleinhandel bedrijft en de glazen als kleine feestattentie aan de slijters cadeau deed, zonder zich druk te kunnen maken over de dis tributie van de glazen. Al wil den de melkslijters ze voor het voederen hunner poesen ge bruiken, het zou „Velsen" ene zorg zijn. Het werd de slijters echter wel een zorg, want die schon ken de glazen aan enige hunner klanten met het gevolg, dat an dere klanten, die geen glas ont vingen, aan het mopperen sloe gen. Hard aan het mopperen zelfs, maar daarbij moeten ze niet vergeten, dat het niet meevalt 10.000 glazen uit te geven aan meer dan het vier dubbele aantal klanten. En de melkslijters krijgen er ook wat van en geven de fabriek de schuld en de fabriek zegt: ik ben geen slijter en wees nou blij, dat je een paar kunt weg geven. Zo is er dus wat gegooi in de jubileumglazen, maar ach, mensen, laat ons rustig blijven en geen glas met handen wil len breken, want dan vloeit er hartebloed. LAMPENIER gelijke bepaling dan ook niet opgenomen. Maar de heer Kruisman herinnerde zich, dat niet de hele socialistische fractie zich indertijd met dit principe accoord heeft verklaard getuige de behandeling van het ambtenaren-reglement. Hij zegde steun toe aan het op handen zijnde voor stel va.n de P.v.d.A.-fractie; de schoolgeld- heffing kon evenmin de communistische goedkeuring wegdragen, want de CPN is tegen elk schoolgeld. De heer Muyens (Kath.) liet over de gehuwde onderwijzeres een ander geluid horen: het standpunt is allerminst ver ouderd; de Katholieken zouden dan ook zekex- niet voor het schrappen van deze bepaling stemmen. Evenmin als de C.H.- en A.-R.-fracties. Wethouder De Boer (onderwijs) was blij met de algemene instemming over de overneming op zichzelf, de kleinigheden die ter discussie overblijven daargelaten. De schoolgeldkwestie wilde de wethou der liever even laten rusten, tot de 'school geldkwestie voor kleuter- en lager onder wijs in de Staten-Generaal een oplossing heeft gevonden, zoals hij ook op andere punten tot enig geduld maande omdat immers het hele onderwijs op de (lan delijke) helling gaat komen. De werkende gehuwde onderwijzeres bleek door de kleinst-mogelijke minder heid van hel college gesteund te worden; de wethouder meende, dat men in dat ge val de gehuwde vrouw ook niet in ge meentedienst moet némen. Wethouder Strijbosch (Kath.) ver dedigde daarna het meerderheidstandpunt van het college, zeggende, dat de vrouw een hogere roeping heeft dan het werken in loondienst: die van vrouw en moeder voor het gezin. Er is enige tijd over dit principiële ge val gepraat, waarbij de heer De Groot opmerkte, dat er in Katholieke kringen over het probleem van de gehuwde vrouw wordt gedacht; hij diende daarop een voorstel in, het betreffende artikel uit de verordening te halen waardoor de gehuw de onderwijzeres vrij gelaten wordt haar taak voort te zetten. Mevrouw H e y k o o p (VVD) zag de vrouw ook allereerst als gezinsverzorgster en echtgenote, maar wat is er tegen wan neer zij haar talenten in dienst van de school of op een andere post in de ge meenschap gaat ontplooien? Zii wilde, evenals de heer Kruisman (CPN) de vrouw in dit opzicht vrij laten. Er ontstond geleidelijk een puntig de batje: Katholiek annex Protestqnts-Chris- telijk tegenover de rood-liberale fracties. De heer Maas (Kath.) greep zelfs te rug naar het aloude principe dat er wei nig terecht komt van het gezinsleven, als vader en moeder samen naar de fabriek tijgen; hoewel hij niet wilde ontkennen, dat er, zoals het voorstel het dan ook zegt, onder bepaalde omstandigheden van kan warden afgeweken. De stemming; wees uit, dat het voorstel over de gehuwde vrouw een scherpe lijn door de raad trok: met 13 stemmen voor en 11 tegen werd het voorstel aangenomen, het omstreden artikel te schrappen. Diverse kleine agendapunten besloten te 23 uur 35 de vergadering.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7