Eisenhower stelt de vorming van wereldopbouwfonds voor Eisenhowers voorstel vindt gunstig onthaal in het Westen Hoge Raad stelt stichting „Het Radioprogramma" in ongelijk Weerbericht De Scilloniërs Ook de 'Sovjet-Unie zou er van mogen profiteren Haarlems Dagblad Russisch commentaar minder geestdriftig Malan wint I lil 18 April hervatting bestandsbesprekingen Het woord is aan... Schenking van 1.74 millioen dollar aan Nederland Vergissing in apotheek? Minister vraagt weer advies aan de rechtbank 67e JAARGANG No 236 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 17 APRIL 1953 297e JAARGANG No 83 Perón gaat zuiveren AMERIKAANS CONTRA-INITIATIEF De offers der bewapening Bureau van Vrije Pers in Sóerabaja vernield Twee apothekers-assistenten voor de rechtbank Radioprogramma's en Auteurswet De zaak-Adonis Te gauw uitgestapt Morgen vlaggetjesdag in Harderwijk IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.SO. - Girorekening Q!7Q1A7 lunaa tuxmUOA O.ÖLGtblélCi Directie: P. W. Peoreboeai «AR SfeüsMwn DE SCILLY ISLANDS, ook wel gemeen schappelijk aangeduid als „Scillonia", zijn veertig in aantal. Dat lijkt indrukwekkend, maar een belangrijke eilandengroep vor men zij niet. De meeste zijn zo klein, niet meer dan een rots in zee, dat er maar vijf van de veertig bewoond zijn. En het totale landoppervlak is maar zestien vierkante kilometers. Op die vijf eilandjes wonen zeventienhonderd mensen drie a vier honderd gezinnen en die zijn nu ein delijk door de Britse fiscus gesnapt. De minister van Financiën te Londen, minis ter Butler, heeft dat in zijn begrotings rede medegedeeld. Biet werkte een beetje als een anti-climax, want hij had juist belasting-verminderingen aangekondigd en stelde daar nu tegenover dat de Scilloniërs voor het eerst direct belast zullen worden. Door ondoelmatige administratie, zei hij, waren zij nog nimmer in de inkomsten en winst-belastingen gevallen. Deze „ge lukkige stand van zaken" zou nu moeten worden beëindigd. Het getuigt voor mi nister Butler's medegevoel erl ook voor zijn milde ironie, dat hij zich aldus heeft uitgedrukt. Maar de Scilloniërs zijn daar weinig door getroost. Sommigen hebben al vastberaden verklaard, dat zij zullen emi greren. Belasting betalen? Dat is nog nooit vertoond. Daar denken zij niet aan. Dan maar liever naar de tegenvoeters. Nieuw- Zeeland, een land van melk en honing als men er alles van geloven mag en met een ideaal klimaat ook de Scilloniërs zijn trouwens aan een mild klimaat gewend lokt. Misschien zal het tenslotte zo'n vaart niet lopen met hun landverhuizing. Im mers moeten zij in hun belastingvrij leven een aardig spaarpotje gemaakt hebben en wie in de News Chronicle leest, dat de winkeliers de hoofden bijeen gestoken hebben en somber de vrees uitgesproken, dat zij de contributie voor de golfclub niet meer zullen kunnen betalen, moet dan ook even glimlachen. In welk een wel stand zouden wij in Nederland wel ver keren, als wij nooit inkomstenbelasting betaald hadden! En de bewoners der Scilly Islands beschikken blijkbaar wel over enige bronnen van inkomsten. Mijn glim lach wordt breder als ik verneem dat zij zich tot hun parlementslid, geheten Gre- ville Howard en wonende op het vasteland in Penzance (Cornwall) hebben gewend. Hij heeft hun onmiddellijk zijn medegevoel betuigd en geduldig geluisterd naar de flinke dingen, die hij tegen minister Butler in het Lagerhuis moet zeggen. Het zal weinig helpen, maar het zijn tenslotte zijn kiezers en in elk geval belooft het een vrolijk ogenblik in een saai debat. Er zullen mensen zijn, die het protest van de Scilly-eilanders ten scherpste af keuren. Zij zullen jaloersheid gevoelen jegens lieden die nooit belasting hebben betaald. Zij zullen dat tegenover anderen (en vooral zichzelf) ten zeerste onrecht vaardig vinden. Zij zullen het niet veel minder dan een schandaal achten, dat die lieden nu ook nog een mond durven op te zetten. Ach ja. Maar ik zou hen wel eens willen horen, als zij nooit betaald hadden, als zelfs hun voorvaderen niet zoiets ma tigs als Alva's Tiende Penning hadden opgebracht. Zij zouden er even onwennig en vijandig tegenover staan en met even veel bitterheid gewagen van de spionnen van de fiscus. Als men eenmaal gewoon is aan een uitzonderingspositie valt het zwaar er afstand van te doen. Wat mij betreft: ik vind het aardig dat die eilanders zo lang belastingvrij zijn gebleven. En ik zal bij lange na de enige niet zijn. Er zit iets onweerstaanbaar be- korends in zo'n langdurige vergissing. Net als in het geval van die afdeling op een regeringsdepartement, welker taak al sinds tientallen jaren vervallen was en die maar bleef voortbestaan, met uitbetaling van salarissen en al, omdat men vergeten had haar op te heffen. Ik zal maar niet zeggen in welk land dat gebeurd is. Het moet trouwens in meer dan éen land zijn geschied. Ook herinnert het Scilly-incident er aan dat men het vredigst en meest on gehinderd kan leven in een klein gebied hetzij een staat of een eiland behorend tot een staat als het maar klein genoeg is. Men trekt dan niet de aandacht en ont snapt geheel aan de belangstelling van die lieden, die gaarne groot beleid voeren. In dit geval is dat laatste wel treffend be wezen. Want in het hierboven geciteerde Engelse dagblad lees ik dat wijlen de Britse minister van Financiën Sir Stafford Cripps jarenlang zijn vacantie op de Scilly Is lands heeft doorgebracht en nooit op de gedachte is gekomen de vraag te stellen, of zijn gastheer wel belasting betaalde. Nu was Sir Stafford Cripps een groot man: een groot minister met een groot beleid. Welnu, daar hebt ge het juist. Hij keek eenvoudig over die eilandjes heen. Ik geloof niet dat ik zou emigreren als ik een der nu zo zwaar getroffenen op de Scilly Islands, veertig kilometer van Land's End, was. Ik zou wel mee protesteren, maar blijven. Die vijf bewoonde eilandjes genieten van zo'n heerlijk klimaat en er moet een ware bloemenweelde heersen: overvloed van narcissen en van fuchsia's en geraniums die twee laatste soorten in een bijzonder grote variëteit. Men ziet er de grote en kleine Oceaanschepen voor bij varen en wordt alleen in scheepvaart- berichten vermeld (het belasting-geval is een uitzondering, die de eerstvolgende hon derd jaar wel ongeëvenaard zal blijven). Niemand zal ooit een atoombom of zelfs een veel goedkopere bom op deze eilanden werpen. Dat zijn ze niet waard. Het lijkt begeerlijk dat niet waard te zijn. Ja, als ik geboren en getogen Scilloniër was bleef ik het zeker. Zelfs met belas tingbiljetten volgens het Britse tarief, dat nóg hoger is dan het onze. R. P. BUENOS AIRES (Reuter). President Perón van Argentinië heeft de provinciale gouverneurs aan het slot van een confe rentie van drie dagen instructie gegeven een grote zuivering in de partij en het bestuur te beginnen om fatsoenlijke men sen te beschermen tegen laster. Hij zeide, dat er „ongetwijfeld" een ge organiseerde beweging is om de regering in discrediet te brengen. De Peronistische beweging wordt van buitenaf en van bin nenuit in de vorm van partij-groepe ringen bedreigd, aldus Perón. WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft Donderdag op een lunch- bijeenkomst van de Amerikaanse vereni ging van dagbladredacteuren te Washing- ten voorgesteld de „wrede krachten van armoede en nooddruft" te bestrijden met de steun van een wereldopbouwfonds. De monumenten van deze strijd zouden zijn: wegen en scholen, ziekenhuizen en wonin gen, voedsel en gezondheid. De Amerikaanse regering is „bereid haar volk te verzoeken tezamen met alle volken een aanzienlijk percentage van door ont wapening gedane besparingen te storten in een fonds voor steun aan en opbouw van de gehele wereld", aldus zeide de president in zijn reeds vooraf als belangrijk aange kondigde rede. Hij maakte duidelijk, dat de Sovjet-Unie niet van een dergelijk fonds zou worden uitgesloten. Hij omschreef het doel van zulk een fonds als: hulpverlening aan andere volke ren voor de ontwikkeling van ten achter gebleven gebieden, bevordering van winst gevende en eerlijke wereldhandel en het bieden van hulp aan alle volkeren om „de zegeningen van productieve vrijheid" te leren kennen. De president herinnerde er aan, dat het plan-Marshall in 1947 bedoeld was om aan ce behoeften van Oost- zowel als van West- Europa tegemoet te komen. Eisenhower deed een beroep op de So vjet-Unie om door ontwapening tezamen met de V. S. de „bijna verloren hoop" op wereldvrede te redden. Indien men de koers van de laatste acht jaar niet zou weten te verlaten, zijn een atoomoorlog en een leven van voortduren de vrees en spanning respectievelijk het slechtste dat gevreesd en het beste dat verwacht kon worden. Eisenhower daagde de Sovjet-Unie uit, de oprechtheid van het door haar uitge drukte verlangen naar vrede te bewijzen door: Haar beslissende invloed in het commu nistische deel van de wereld te gebruiken om niet alleen een gelegen komende wa penstilstand in Korea tot stand te brengen, maar ook een werkelijke vrede in geheel Azië. Andere landen, met inbegrip van de Oost-Europese vrijelijk hun eigen rege ringsvorm te laten kiezen en hun het recht te laten zich vrijelijk met andere landen te verbinden in een wereldomvattende rechts gemeenschap. Samen met anderen ernstige voorstellen aan te vatten voor ontwapening. Als „duidelijke en specifieke daden", waardoor de Sovjet-Unie haar oprechtheid zou kunnen bewijzen, noemde hij onder meer ondertekening van een vredesverdrag met Oostenrijk en vrijlating van duizenden krijgsgevangenen uit de laatste wereld oorlog, die zich nog in Rusland zouden be vinden. De eerste grote stap tot redding van de hoop op vrede zou moeten zijn het sluiten van een eervolle wapenstilstand in Korea. Dit zou onmiddellijke staking van de vijan delijkheden moeten inhouden en het spoe dig beginnen van politieke besprekingen voor het houden van vrije verkiezingen in een verenigd Korea. Het zou niet minder moeten inhouden het beëindigen van de „directe en indirecte aanvallen op de vei ligheid van Indo-China en Malakka". Want een wapenstilstand in Korea, waardoor slechts aggressieve legers zouden worden vrijgemaakt voor een aanval elders, zou bedriegerij zijn, aldus Eisenhower. Uit een werkelijke en algehele vrede voor Azië zou de regeling kunnen groeien van de andere kwesties tussen de vrije wereld en de Sovjet-Unie, zeide hij. De V S. zijn bereid hun aandeel in een derge lijke regeling te aanvaarden. Zij hebben reeds al het mogelijke gedaan om het slui ten van een verdrag met Oostenrijk te be spoedigen. Europese eenheid f Eisenhower stelde uitbreiding voor van de plannen voor Europese eenheid tot bui ten de landen van West-Europa. Een der gelijke meeromvattende gemeenschap zou ook een „vrij en verenigd Duitsland, met een op vrije en geheime verkiezingen ge grondveste regering omvatten en, bij vol ledige onafhankelijkheid van de Oost- Europese landen, het einde van de huidige onnatuurlijke verdeling van Europa kun nen betekenen". Een dergelijke gemeen schap zou kunnen leiden tot bewegings vrijheid voor personen, vrijheid van han del en van uitwisseling van gedachten. Eisenhower herhaalde de voorstellen voor beperking van bewapening en controle op atoomenergie, zoals deze door de V. S. in de UNO zijn gedaan. OOOOOCXXIOOCÖCOOOOOOOCXSOOOOOOOOOOOOOCOOOOCODOCOOOOOOOOOOOC „Ieder kanon dat gemaakt wordt, ieder j oorlogsschip dat van stapel loopt, iedere raket die wordt afgevuurd, betekenen j diefstal ten koste van hen die hongeren en niet gevoed worden, hen die koud j zijn en niet gekleed, aldus heeft Eisen- hower de nadelen voor de bewapenings- j j noodzaak gepreciseerd. „Deze bewapening betekent echter niet alleen het besteden van geld, het bete kent ook dat het zweet van de arbeiders j wordt besteed, de geestkracht van de geleerden en de hoop van onze kinderen. De kosten van een moderne zware bom- j menwerper zijn zo hoog, dat hiervoor in meer dan 30 steden een stenen school- gebouw kon worden geplaatst. Dat hier- I voor twee electrische centrales konden worden gebouwd ieder voor een stad van 60.000 zielen. Dat hiervoor twee I volledig uitgeruste ziekenhuizen zouden j kunnen worden gebouwd of ongeveer j j 50 mijl betonweg kon worden aangelegd. Een enkele jager kost ons een half mil- Hoen bushels graan. Een torpedojager j kost nieuwe huizen voor meer dan 8000 jj mensen". ,CXXX>OOOOCOOOOCCOOOC*OOCOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOCC LONDEN (Reuter en U.P.) De reacties van niet communistische zijde op Eisen howers jongste rede zijn zeer lovend. Doch het officiële Sovjet-Russische pers bureau „Tass" verklaarde onder meer: „Een aanzienlijk gedeelte van president Eisenhowers rede diende ter rechtvaardi- ding van de na de tweede wereldoorlog gevoerde Amerikaanse buitenlandse poli tiek, onder meer van de herbewapenings wedloop en de vorming van het Atlantische blok, terwijl de Sovjet-Unie de schuld krijgt voor de internationale toestand, zoals deze thans is." De redevoering van president Eisenhower is in Londense diplomatieke kringen ver welkomd als een historische uitspraak, die ontwikkelingen op lange termijn op het internationaal toneel zal bepalen. Het Foreign Office liet officieel commen taar achterwege daar het niet gebruikelijk is commentaar te verlenen op redevoerin gen van staatshoofden. Maar officiële krin gen maakten duidelijk dat zij onder de indruk waren van het politiek program van de president. Premier De Gasperi sprak gisteren de hoop uit dat de gehele wereld gehoor zal geven aan de „eerlijke en krachtige" voor stellen van president Eisenhower. Franse autoriteiten noemden de voor stellen van president Eisenhower verstan dig en de secretaris-generaal van de NAVO Lord Ismay zeide, dat die voorstellen de toets van de ernst voor de nieuwe Russi sche regering zijn. De redevoering was de president van een groot land waardig en ook een groot soldaat waardig, die de oor log goed kent en hem haat, zo verklaarde Lord Ismay. Autoriteiten van de Quai d'Orsay zeiden, dat het idee van een nieuw hulpplan voor de wereld waaraan het Rusland vrij staat deel te nemen een uitstekend plan lijkt. Het zou de Verenigde Staten de morele leiding der wereld geven. Premier Mayer zeide, dat men Eisen hower geluk moet wensen omdat hij het Franse standpunt bevestigd heeft dat de vrede in Azië ondeelbaar is verbonden aan vrede in Europa. Erich Ollenhauer, de voorman van de West-Duitse socialistische partij, reageerde als eerste West-Duitse politicus in gunstige zin op Eisenhowers rede over de kansen op vrede. Hij sprak de hoop uit dat Eisen howers voorstellen de eenwording van Duitsland zullen bespoedigen. Volgens gezaghebbende kringen in Washington beschikt Eisenhower nog niet over gedétailleerde plannen voor een wereldomvattend „Marshall"-plan. Zij ge loven, dat hij meende te kunnen volstaan met zijn aanbod van samenwerking en te kunnen wachten met het laten opstellen van gedétailleerde plannen tot het ogenblik waarop de Sovjet-Unie zich bereid toont zijn vredesvoorwaarden te aanvaarden. Die gedachte is niet nieuw. Toen in 1947 het Marshall-plan vorm begon te krijgen, kregen de Sovjet-Ünie en andere Oost- Europese landen de uitnodiging er aan deel te nemen. Die landen wezen de5 uitnodi ging echter af. JOHANNESBURG (Reuter) De Nationale partij van dr. Malan heeft in Zuid-Afrika reeds 92 van de in totaal 159 zetels in de Volksraad gekregen. Hiermede is zij verzekerd van de abso lute meerderheid. Blijkens de reeds bekende uitslagen be staat er voor de Nationale partij echter geen kans op een meerderheid van twee derde, want de Verenigde partij heeft 57 zetels. De leider der Verenigde partij, Strauss, heeft in een boodschap, uitgegeven in „dit uur van de nederlaag," verklaard er van overtuigd te zijn, dat het volk van Zuid- Afrika de „grote beginselen van de Ver enigde partij nog zal aanvaarden voor het te laat is." Het program der partij was slechts „tijdelijk" afgewezen door de kiezers, zo zei hij. Het 114 jaar oude oorlogsschip „Gonway" liep dezer dagen vast in de modderbanken bij de Menai Suspension Bridge. Daar lag de „Gonway", die nog wordt gebruikt als opleidingsschip voor de Britse marine en veel belangstelling trok. TOKIO (Reuter) Generaal Mark Clark, opperbevelhebber van de UNO in Korea, heeft generaal-majoor Harrison ge machtigd de Noordelijke verbindingsoffi cieren mee te delen dat de UNO bereid is op achttien April over de hervatting van de wapenstilstandsonderhandelingen te spreken. De UNO heeft Zwitserland voorgesteld als het neutrale land, belast met de uitwis seling van de krijgsgevangenen die niet naar hun land willen terugkeren. Zwitserland zou, volgens deze voorstel len, de betrokken partijen zestig dagen geven, waarin de gevangenen hun houding kunnen bepalen en daarna schikkingen treffen voor „vreedzame maatregelen ten aanzien van degenen die nog in gevangen schap zijn." Overval van 60 studenten; schade: half millioen rp. Donderdagmorgen om elf uur hebben ongeveer zeventig studenten van de juri dische faculteit van de universiteit van Sóerabaja het gebouw van het Nederland se dagblad „De Vrije Pers" aangevallen en daar een schade van een half millioen ru- piah aangericht, tengevolge waarvan het blad voorlopig niet kan verschijnen. Enige politiemannen, die hier reeds uit voorzorg op wacht waren gezet, stonden machteloos. Na ongeveer 20 minuten arriveerden an dere politie-eenheden, die een einde maak ten aan de nagenoeg voltooide vernieling. Ongeveer honderd personen zijn door de politie aangehouden. De directeur van de Vrije Pers, de heer Winkelaar, en een Chinese redacteur kre gen enkele klappen. Een andere redacteur werd met een mes bedreigd. De lokalen van de administratie zijn to taal vernield, die van de redactie groten deels. Een portret van de Koningin werd verscheurd en verbrand. Een begin van brand kon worden geblust. Een portret Van president Soekarno werd meegenomen. De vernielers waren gewapend met stok ken, staven, stenen en enkelen met messen. Op de zetterij werden enkele zetmachines beschadigd. Aanleiding tot de vernieling was een op 7 April geplaatst bericht, waarin gezegd werd dat de studie van niet-Nederlandse studenten aan de faculteit moeilijk is daar alle studiewerken in het Nederlands zijn. De juistheid van dat bericht werd niet aangevochten, doch men vond het niet prettig dat het geplaatst was. Sinds Maan dag was er met de studenten over onder handeld. Enkele malen gaven zij te ken nen dat de zaak in het reine was doch telkens kwamen zij met nieuwe eisen terug. De Nederlandse commissaris in Sóerabaja had regelmatig contact met de Indonesi sche autoriteiten en heeft hen gewezen op het dreigende gevaar. Het gebeuren heeft in de Nederlandse gemeenschap te Sóerabaja diepe indruk gemaakt en het vertrouwen in de politie is ernstig geschokt. Het vernielde kantoor gebouw staat onder bewaking, evenals de huizen van de Nederlandse redactie-leden. Een Japans spreek woord: Het is moeilijk sterk te zijn en niet overijld te handelen. Tussen de Nederlandse en Amerikaanse regering is overeenstemming bereikt over een schenking van 1.740.000 dollar uit het Moody-fonds, waarvan de tegenwaarde bestemd is voor productiviteitsverhoging in de O.E.E.S.-landen. Een schenking van 1.260.000 dollar is binnen enkele maanden in het vooruitzicht gesteld. De beschikbaar komende dollars kunnen worden gebruikt voor de financiering van normale importen uit de Verenigde Staten binnen de bestaande richtlijnen. De Amerikaanse regering heeft soortge lijke dollarschenkingen toegezegd aan de regeringen van Engeland, Duitsland en Denemarken. De schenkingen staan los van de normale economische hulp welke de regering der Verenigde Staten aan een aantal West-Europese landen verleent en waarvan Nederland enige tijd geleden kon afzien. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen de apothekersassis tent J. B. uit Leiden een gevangenisstraf van twee maanden geëist en tegen de apo thekersassistente A. M. P. uit Sassenheim een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 3 jaar, be nevens een boete van f 100.Hun was ten laste gelegd dat zij schuldig waren aan de dood van een 2-jarig jongetje in Katwijk, doordat zij naast de voorgeschre ven poeders ook codeïne een vergif, had den verstrekt. De verdachte B. had 400 milligram co deïne afgewogen en op een papiertje ge legd. Zijn vrouwelijke collega was bezig poeders voor het patiëntje in Katwijk klaar te maken. Vermoedelijk heeft zij, toen B. zich even had verwijderd, bij vergissing de codeïne bij deze poeders gedaan. Deskundigen waren het er niet over eens dat het kind inderdaad door codeïne- vergiftiging was overleden. De inspecteur van de Volksgezondheid beschouwde het als een ernstige fout van de verdachten dat zij geen maatregelen hadden genomen na hun ontdekking dat het papiertje met codeïne niet meer aan wezig was. Op 28 April zal de rechtbank uitspraak doen. JASCHA HEIFETZ AANGEVALLEN. De bekende violist Jascha Heifetz is bij het verlaten van de concertzaal te Jeruza lem door een onbekende aangevallen. Hij is aan de hand gewond geraakt, zo meldt A.F.P. Vandaag heeft de Hoge Raad arrest ge wezen in de procedure tussen de omroep verenigingen en de Stichting „Het Radio programma", waarin de omroepverenigin gen zich beroepen op bescherming van het radioprogramma door de Auteurswet. Zowel de rechtbank als het gerechtshof te Amsterdam erkenden het auteursrecht der omroepverenigingen. Zoals onlangs gemeld heeft de advocaat- generaal bij de Hoge Raad als zijn mening uitgesproken, dat de radioprogramma's blijven beneden de minimumeis, die men ook bij onze wet voor bescherming van geschriften door de Auteurswet moet stel len, namelijk een eigen karakter. Om deze reden heeft deze toen geconcludeerd tot vernietiging van het arrest en niet ontvan- kelijkverklaring der omroepverenigingen. De Hoge Raad heeft thans het cassatie beroep van „Het Radioprogramma" ver worpen. De Hoge Raad heeft zijn oordeel gegrond op de wetsgeschiedenis, uit welke de be- doelingt blijkt om in het algemeen ge schriften de bescherming van de Auteurs- De minister van Justitie heeft besloten aan de rechtbank te Amsterdam advies te vragen over het uit Amerika ontvangen aanvullend bewijsmateriaal tegen Harold J. Adonis, die door de justitie van New Jersey beschuldigd wordt van omkoping. De rechtbank te Amsterdam heeft Ado nis op 19 Januari gehoord wegens de door Amerika gevraagde uitlevering. De officier van justitie concludeerde toen, dat het verzoek kon worden ingewilligd. Daarna heeft de rechtbank een niet gepubliceerd advies aan de minister uitgebracht. Een inwoner van Spaarndam, A. K. kreeg Donderdag een lift van een vracht autochauffeur, die hem op de hoek Rijks weg-Slaperdijk onder Santpoort zou af zetten. Daar de chauffeur naar een par- keerhaventje doorreed, dacht K. dat hij vergeten werd en sprong uit de laadbak van de auto, met het gevolg dat hij viel. Via een Santpoortse dokter is de man naar huis gebracht, maar later bleek op neming in de Haarlemse Deo toch nood zakelijk wegens een hersenschudding. wet te verlenen, ook al is aan de geschrif ten elke kunstwaarde vreemd en al heeft de steller op zijn geschrift niet zijn eigen stempel gedrukt. Anders dan „Het Radioprogramma" meende, is, naar de Hoge Raad vaststelt, deze bedoeling in de Auteurswet, met name in de artikelen 10 en 15, wel degelijk tot uitdrukking gebracht. De stelling van het „Radioprogramma" dat een geheel wekelijks programma een in een nieuwsblad of tijdschrift versche nen nieuwstijding of gemengd bericht zou zijn, en uit dien hoofde door een ander nieuwsblad of tijdschrift vrij zou mogen worden overgenomen, mits met duidelijke bronvermelding, is door de Hoge Raad ver worpen. De Hoge Raad overwoog dat, daargelaten waar de grenzen van het be grip nieuwstijding of gemengd bericht be paaldelijk liggen, zo'n programma in geen geval onder dat begrip is te brengen. Ter gelegenheid van de opening van het seizoen voor de palingvangst zal morgen een vlaggetjesdag worden gehouden in de oude vissersplaats Harderwijk. Van 16 uur af zal de gehele vloot gepa- voiseerd liggen in de haven. Op Zaterdag 25 April zal een wimpel worden uitgereikt aan de visser, die in de week van 2025 April de meeste paling aanvoert. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: In de nacht hier en daar mist of lichte nachtvorst. Droog weer met over het algemeen minder bewolking dan van daag. Matige, in het Noorden van het land tijdelijk vrij krachtige wind tus sen Oost en Noord-Oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 18 April Zon op 5.38 uur, onder 19.42 uur. Maan op 8.00 uur, onder 1.04 uur. Hoog en laag water In IJmuiden Vrijdag 17 April Hoog water: 5.53 en 18.19 uur. Laag water: 1.35 en 14.05 uur. Zaterdag 18 April Hoog water: 6.39 en 19.07 uur. Laag water: 2.16 en 14.42 uur! xxxooooococxxoDooocx)coc)C5cxxx>oooocxxx3oooooooooooooooooboc

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1