Balans der voor- en nadelen uit een ongewone visserij-situatie Driehuis gaat de Koninginnedag vieren met leut en spelen STL VERPITT-NARIGHEID Uitgeest Wijk aan Zee Heemskerk Binnenlandse handel zwaar gedupeerd door uitblijven van verse vis Veertigjarig jubileum J. F. v. Leeuwe Stellendamse voeten in Velsense sokken Buurtvereniging „Schulpen" ter ziele Twee zilveren jubilarissen bij de N.V. „De Plaat- wellerij" Rug tegen de muur De heer L. v. Veelen in het Hoogovenzilver Export van visconserven stijgt „Da Costa"-scholieren vierden schooljubileum DIT JAAR EEN PAARD ESTEEKSPEL Van samenzang tot sluiting een feest voor het dorp ADO voetbalde voor NRF Eén Amsterdammer maakt al half zomer Speeltuinwerk gered DEM naar „sleutelloop EEBATYKCr Burgemeester P. v. d. Ven opende winkelbeurs Zilveren jubilea bij St. Eloy ZATERDAG 18 APRIL 1953 De Silverpitt-narigheid van de afgelopen weken heeft zich afgespeeld tegen de sombere achtergrond der sociaal-economische moeilijkheden rond de Nederlandse visserij en misschien is daarmee wel een deel van haar ontstaan verklaard. Silver pitt-narigheid lijkt het juiste woord, want nu er immers een einde is gekomen aan deze aanvoeren van haring in een seizoen, dat van ouds her voor de verse vis bestemd is, zullen er weinigen rouwig om zijn, ook niet in de kring der producenten. Dat zij niettemin met enige graagte de kans grepen hun dure schepen loggers en trawlers op zee te houden in een tijdperk, waarin een bijna funeste verhoging van de kolen- prijs afkwam, die het moeizaam-voortsukkelende trawlbedrijf de zoveelste tik gaf, kan men de reders niet kwalijk nemen. Dat de handelaren echter meermalen harde woorden hebben gezegd en nog hardere verbeten bij het voortduren der haring- inbreng op een moment, dat ze zo heel graag verse vis hadden gezien, is evenzeer te begrijpen. Zodat hieruit voor de zoveelste keer de !es te halen is, dat het de Nederlandse visserij blijkbaar ontbreekt aan wat men in Amerika noemt „productie-planning" oftewel het regelen van aanvoer en afzet voorzover dat mogelijk is met .een bedrijf als de visserij. Naar veler oordeel verder en beter dan het nu gebeurt. Conserven-gevolgcn Het ergste is nu achter de rug en een terugblik leert, dat het inderdaad erg is geweest. Natuurlijk zijn er ook lichtpun ten te onderkennen, want de conserven- industrie kreeg de gelegenheid een extra seizoen te maken, waarvan hier en daar dan ook dankbaar geprofiteerd is. Al moet daaraan direct worden toegevoegd, dat de continuïteit van de conservenfabrieken niet eeuwig kan duren, om de eenvoudige reden, dat er eenmaal een rustpauze moet komen, die gebruikt kan worden voor het nazien van de zozeer uitgebreide outillage. Dat de conservenindustrie misbruik zou hebben gemaakt van eventuele mogelijk heden, om minderwaardige Silverpitt- haring te verwerken, kan gelogenstraft worden geacht door de feiten: deze snel- opgebloeide industrie heeft haar goede naam in eigen hand en zij zal zeker, wat het bona-fide deel betreft, niet haar eigen glazen ingooien ten koste van de buiten landse afnemers, die nog wel meer pijlen op de boog hebben om aan het product te komen. De concurrentie in het buitenland is immers verre van mals. Deze conservenindustrie heeft dus de visserij een stevige steun in de rug' ge geven en dat heeft het bedrijf duidelijk gezien. Overigens heeft de fabriek zoals gezegd de plotselinge en ongebruikelijke Bij de N.V. „De Plaatwellerij" is het met de viering van twee jubilea Donderdag een dubbel feest geweest. Hoewel de heer C. Druyven reeds op 2 April vijfentwintig jaar aan het bedrijf was, heeft deze electrische lasser gewacht op zijn collega, de heer K. de Wit, draaier, om samen het zilveren jubileum te vieren. Na een korte begroeting door de heer H. Kraayeveld, personeelschef, in het ontspan ningslokaal van het bedrijf, getuigde de directeur, ir. E. F. Peltzer, van de goede eigenschappen van de feestelingen, van wie hij hoopte, dat zij nog lang hun gewaar deerde krachten in dienst van het bedrijf zouden mogen stellen. Hij bood vervolgens de jubilarissen het gebruikelijke geschenk van de directie en een fleurig bloemstuk aan. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel achtte de heer Nicolaï het een voorrecht om bij de Plaatwellerij te mogen komen en aan goede en vertrouwde vak lieden het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning uit te reiken. Wegens verhindering van de bedrijfslei der, de heer G. de Haan, illustreerde de heer H. J. Dengerink, assistent-bedrijfs leider, evenzeer het goede vakmanschap van de jubilarissen, om voorts met veel waardering te gewagen van de uitstekende samenwerking. Voor de fabriekskern sprak de heer L. Otte de oude gardisten toe, aan wie mede de uitbreiding van het bedrijf is te danken. Namens het personeel overhandigde hij aan beide heren een enveloppe. De heer C. Luttik, voorzitter van de Per soneelsvereniging, vond dat de jubilarissen aandeel hebben in de goede en prettige geest in de vereniging, die ook hieraan haar welvaart heeft te danken. Een fleurig bloemstuk onderstreepte de erkentelijk heid. Tenslotte hebben de jubilarissen hun dank uitgesproken aan directie, sprekers en personeel voor de huldiging, alsmede voor de prettige samenwerking in de afge lopen kwart eeuw. Op 1 Mei hoopt de heer J. F. van Leeu we, hoofd van de St. Liduinaschool te Santpoort, zijn 40-jarig onderwijzersjubi leum te vieren. De heer Van Leeuwe werd op 6 Maart 1895 te Oostburg geboren. Na zijn studie op de Normaalschool aldaar, werd hij op 1 Mei 1913 benoemd tot onderwijzer te Terheiden in Brabant. In 1922 volgde zijn benoeming als hoofd in Klein-Zundert. In 1935 werd de heer Van Leeuwe be noemd te Santpoort en trok hij, die zich altijd Brabander had gevoeld, naar het Noorden. Ook in Santpoort is zijn arbeid niet zonder vrucht gebleven. Naast zijn werk aan de St. Liduina school vond hij weer tijd voor het Wit- Gele Kruis; ook gaf en geeft hij landbouw- cursussen voor de jonge boeren uit Sant poort en omgeving. Zijn idealen: een Ka tholieke B.L.O.- en V.G.L.O.-school' in de gemeente Velsen zijn in vervulling gegaan. Veertig jaren heeft de heer Van Leeuwe het Katholieke onderwijs gediend. Sant poort, dat zovele jaren de vruchten heeft mogen plukken van zijn gaven op verschil lend terrein, zal dit feit zeker niet onge merkt voorbij laten gaan. haringaanvoeren eveneens kunnen waar deren, want deze maanden stonden nu niet direct te boek als de tijden van overvloed, melk en honing. Steekproeven Dat overigens de kwaliteit van de inge blikte haring zo nauwkeurig mogelijk wordt nagegaan, ook als er in feite al niets meer aan te veranderen is en de blikken dus dicht zijn, mag blijken uit de be moeiingen van het Rijksinstituut voor Vis serij-onderzoek, dat hier en daar steek proeven nam - merendeels met de grootst mogelijke medewerking uit de „beproefde" bedrijven, omdat deze extra-kwali- teitscontröle tenslotte de naam van de fa briek ook weer ten goede komt. Toch heeft die Silverpitt-affaire zware schaduwen over de visserij geworpen in de handelssector dan altijd. Er kwam de afgelopen weken zo goed als geen verse vis en vooral de binnen landse handel heeft het zwaar te verduren gehad. En de gevolgen van het uitblijven der verse visaanvoeren kunnen zijn, dat 5ocooocoooooocooooooooooooooooooooooc)cooooooooooooooooooc Het probleem van de plotselinge aan voeren van verse haring gedurende de afgelopen weken in IJmuiden en Sche- veningen heeft verscheidene reacties I ontketend. Na diverse gesprekken met terzake kundigen en betrokkenen uit alle sectoren der visserij, moet de con clusie vallen, dat er hier een schuld- vraag ligt, die niet zo makkelijk te be antwoorden is. Omdat de reder vaak j i met de rug tegen de muur stond. Dat er overigens eens te meer uit gebleken is, hoezeer de koers wordt misgevaren, kan de hoop doen rijzen, dat een her haling van deze eenzijdige en vaak funeste aanvoeren voorkomen kan wor den. DOOOOOOOOOOOOOOOOOCXX)OOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOC het publiek zich afwendt van de verse vis: kleinhandelaren hebben meermalen in deze weken met kunst en vliegwerk moeten proberen klanten te houden. Het is de vraag, of deze kwestie het vol gend jaar weer zo loopt; voorlopig kan men er haast wel „ja" op zeggen. Of het door de omstandigheden opgedrongen be leid in deze echter verstandig mag heten, zou niet met datzelfde antwoord kunnen worden afgedaan, vrezen wij Hoewel de daarop aansluitende vraag is, of de opvangregeling voor verse haring niet zo kan worden omgewerkt, dat de steun uit het egalisatiefonds bijvoorbeeld aan de slechte kwaliteit „Silverpitten" ontvalt. Wij menen te weten, dat er reeds enkele sterke suggesties in deze richting zijn gedaan. In 1950 nam ac Wereld Gezondheids Organisatie op verzoek van de Turkse regering deel aanhet oprichten van een demonstratie- en oefencentrum, door een volledig uitgerust team te zenden, dat bijna twee jaar in Istanboel werkzaam was. Deze groep deskundigen belastte zich met de spoedopleiding van ongeveer 450 artsen en 500 verpleegsters, vaccineerde meer dan 10.000 kinderen en lichtte meer dan 60.000 personen door. Thans zet het Demonstratie- en Opleidingscentrum te Istanboel het werk zelfstandig voort. Twee werksters van het centrum doen een onderzoek naar de gezondheid van de plaatselijke bevolking. Schrotkeurmeester nu niet in het schrot Voor de vervaardiging van Siemens- Martin staal, een procédé dat sinds de tweede helft van de negentiende eeuw zijn grote kwaliteiten heeft bewezen, is schrot met ruwijzer de grondstof: schrot dus, als een conservenblikje, een roestig ledikant of een gekreukelde fiets, kortom, van al dat „oud roest" dat als afval geldt, maar dat voor onze nationale economie van groot belang is. Al dit „oud roest" wordt naar de staalfabrieken in ons land gevoerd en een belangrijk deel van dit ingezamelde schrot komt via de tussenhandel naar de Hoogovens. Denkt nu niet, dat deze hete rogene massa oud ijzer en staal zonder meer in de staalovens kan worden geladen. Voor de staalfabriek komt alleen speciaal schrot in aanmerking en ook dit wordt naar soort en type verdeeld. Hieruit volgt dus, dat de taak van de man, die het schrot, dat bij de Hoogovens aankomt, moet keuren niet gemakkelijk is. Voor een lekenoog is het één massa oud roest, maar de vakman ziet hier soorten in, geschikte en ongeschikte. Het is een ver antwoordelijke positie dit keuren van schrot, dat met een grote nauwgezetheid en kennis moet geschieden. Dit is de taak van de jubilaris van dit- keer, de heer L. van Veelen, die in het vrolijk versierde schaftlokaal van de staal fabriek der K.N.H.S. werd gehuldigd. Namens de directie sprak prof. dr. J. F. ten Doesschate de gelukwensen en de waardering van de hoogste leiding uit en hij overhandigde hierbij de gebruikelijke enveloppe. De chef van de staalfabriek, ir. P. W. A. Lanzing, ging de levensloop van de jubila ris na, die zijn carrière bij de MEKOG aanving, en van de oprichting van de staal fabriek in 1939 af aldaar werkzaam is. De jubilaris staat bij iedereen hoog aange schreven, zowel binnen als buiten het be drijf. Spreker besloot zijn waarderende woorden met een wens voor de toekomst en het uitreiken van het vererend getuig schrift en 't gedenkbord der Maatschappij. De heer P. A. Verschuren, hoofd-smelt- meester, haalde herinneringen op aan de begintijd in de staalfabriek, toen er nog veel problemen op te lossen waren. Het schrot moest uit de schepen, die het aan voeren, op het terrein vervoerd worden naar de opslag en later naar de staalfabriek en dit is de samenwerking, welke de heer J. J. Vers wij veren, chef van het „vervoer", roemde als bijzonder prettig en waarvoor hij de jubilaris wilde danken. Een schemer lampje was het stoffelijk blijk van de waardering. Vervolgens kwam de mecha nische afdeling aan de beurt, die via de heer J. J. Hoytink na diens korte, vriend schappelijke rede een lampje aanbood, dat door deze afdeling was vervaardigd. Namens de schrotinkoop sprak de heer H. Th. Boelkens van de commerciële af deling, die zijn respect uitsprak voor de vakkennis van de jubilaris. Na een kort woord van de heer Heere sprak de heer A. J. Verhorst, opzichter bij de afdeling vervoer, die zich speciaal tot mevrouw Van Veelen richtte en haar met waarderende woorden een fraai boeket bloemen aan bood. De heer C. Julius, werkzaam aan de staalhaven, schonk nog een koperen be werkte briefopener, waarna de bedrijfslei der van de staalfabriek, de heer J. van Koeveringe, het sprekcrsgestoelte betrad. Hij „ziet" het schrot; wat het is, wat er in zit en daardoor kan hij zo nauwkeurig zijr oordeel erover geven. Door zijn vakkenni: bezit hij ook aller vertrouwen. De rij vai sprekers werd besloten door de heer J Zwanenburg namens de schippers, die het schrot aanvoeren en die dus van de decisie van de heer Van Veelen omtrent hun lading afhankelijk zijn. Deze schippers waarderen de jubilaris om de prettige en deskundige wijze, waarop hij met hen werkt. Grondstoffen aanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. is Vrijdagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Bifrost", dat van Stockholm een lading van 680 ton cellulose aanvoerde, bestemd voor zusterfabrieken. In globale cijfers blijkt de export van visconserven een opmerkelijk stijgende lijn te vertonen. In Januari 1953 werd 2000 ton geëxpor teerd tegen 500 ton in dezelfde maand van het vorige jaar. Over de beide maanden Februari zijn de cijfers 1250 en 700 ton. Als oorzaken hiervan gelden de sterk verbeterde verkoopsorganisatie van de Ne derlandse visconservenindustrie, maar ook het gedeeltelijk uitvallen van de Califor- nische industrie, waarvan de Nederlanders uiteraard dankbaar gebruik hebben ge maakt om hun positie op de internationale markt te verbeteren. De daling van het cijfer der uitvoer van Januari op Februari moet deels geweten worden aan het feit, dat de zomer nadert en de meeste afnemers hun voorraden nu wel hebben gevormd. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van de „Da Costa"-school voor Chris telijk Nationaal Onderwijs zijn de leerlin gen van deze school aan de Noorderlaan onthaald op een buitenfeest, dat mogelijk was door de medewerking van de vereni ging „Kennemer-staten", die hiervoor Vrij dag haar sportpark „Watervliet" beschik baar had gesteld. Het programma voor de 190 scholieren werd gevuld met verschillende kinderspe len en uiteraard ontbrak ook de tractatie niet: zowel 's morgens als 's middags zijn de feestende leerlingen rijkelijk onthaald. „Fryske Trou" met „De Stikelbaerch" Het bekende en gevierde Friese blijspel ,.De Stikelbaerch" van R. W. Canne wordt door de toneelgroep van Velsens Friese vereniging „Fryske Trou" opgevoerd op Donderdag 23 April in het Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Watervliet-korfbalprogramma Vandaag spelen van de aspiranten Wa tervliet c tegen Aurora c. De belangrijkste eerste wedstrijd voor de degradatie-competitie van de reserve derde klas K.N.K.B. is die tussen Oosterpark 3 en Watervliet 2. Verder staat de wedstrijd Animo Ready —Watervliet 3 op het programma. Het nobele streven van de Oranjever eniging „Driehuis", om elk jaar met een fris programma uit de bus te komen, heeft voor de komende 30ste April een serie festiviteiten opgeleverd, die er zijn mogen. Het feest begint in de vroege ochtend om 8,.30 uur met de traditionele aubade van de kinderen op het Kerkplein met medewerking van „Soli Deo Gloria" en een half uur later vertrekt een grote kinderoptocht met de muzikanten voor op naar de Oranjeboom in de De Genes- tetlaan, waar de voorzitter van de ver eniging de nationale driekleur zal hijsen. Dr. G. A. M. Humfeld zal dan op het feestterrein le 9,45 uur het openings woord uitspreken. Het programma ziet er voor de rest van de dag als volgt uit: 1012 uur kinderspelen op het feestter rein (vlaggetjes steken, muntjeszoeken, hindernislopen, tonnetje rollen, ringsteken en zelfs mastklimmen) en omstreeks kwart over twaalf zullen de prijzen worden uit gereikt door voorzitter dr. Humfeld. Paardesteekspel Het middagprogramma wordt om 2 uur begonnen met een poppenkast-voorstelling, bij mooi weer op het feestterrein aan de Driehuizerkerkweg, bij slecht weer in de grote zaal van het Missiehuis en dan volgt van 15,30 tot 16,30 u. de ronde van Driehuis de zevende in successie. Onder auspiciën van de K.N.A.U. en met steun van D.E.M. zal er gestart en gefinished worden op het feestterrein. De grote attractie van de middag wordt gevormd door het paardesteekspel voor dames en heren tussen de 16 en de 80 nog nooit vertoond in Kennemerland en naar men nu al fluistert uitermate verma kelijk. De kinderen kunnen zich Wi .g 22 April opgeven in m de firma Winnubst aan de P. C. Hooftlaan; de volwassenen laten zich Maandagavond 27 April tusen 8 en 10 uur inschrijven bij de secretaris, v. d. Vondellaan 39. Avondfestijn Om acht uur trekt Driehuis naar het Pa tronaatsgebouw, waar Willy Vervoort en Tonny Boucher de gasten een cabaretpro gramma zullen voortzetten. Er wordt gedanst op de muziek van „The Blue Birds" o.l.v. Dolf Brouwer en om streeks één uur denkt voorzitter Humfeld te kunnen sluiten. De Atoom-duiven Zondag weer in de lucht De postduivenhoudersvereniging „De Atoom" heeft voor de aanvang van het nieuwe vliegseizoen, dat Zondag met af- richtingsvluchten wordt geopend, een ledenvergadering in „Kindervreugd" ge houden, waarvoor veel belangstelling was. Van de vergadering van de Haarlemse concourscommissie deelde de heer N. G. de Graaf mede, dat het bestuursvoorstel tot verhoging van de contributie, waarbij „De Atoom" voorstander was, is verworpen. De voorzitter, de heer F. Vos, deelde mee, dat de vlucht van jonge duiven naar Or leans vervalt. De trainingsvluchten worden morgen geopend met een vlucht van Hille- gom af. Daarna volgen op 21 April Leiden: 26 April Delft; 29 April Lage Zwaluwe. Op 3 Mei wordt van Roosendaal af de eerste wed strijd vlucht gehouden. De voetbalvereniging ADO had toege zegd de helft van de recette van twee wed strijden af te zulen staan aan het Nationaal Rampenfonds. De wedstrijden zijn thans gespeeld en het resultaat was dat 258 kon worden afgedragen aan het NRF. Een prachtige geste vr.u Heemskerks poulaire sportvereniging. Mevrouw J. A. van Knobelsdorff-Routis, echtgenote van de burgemeester van Stel lendam, heeft de dames van het Velsense sokkencomité in een brief haar dank be tuigd voor de 598 paren sokken, die, ge breid in Velsen thans warmte geven aan evenzovele Stellendammers, die de strijd tegen het water hebben aangebonden. „Alle arbeiders konden we aan dikke, eigengebreide sokken helpen. Ze waren overgelukkig. Het was prettig werk de mensen te kunnen helpen aan iets, waar ze veel plezier van zullen beleven en namens hen dank ik alle dames, die zo spontaan aan het breien zijn gegaan. De blijde ge zichten van de mannen bewezen dat de brei-uren bizonder goed besteed zijn ge weest". Zo luidt de brief. Het damescomité in Velsen dankt allen, die in welke vorm ook, hebben meegewerkt om dit resultaat te bereiken, van harte. Het resultaat is namelijk nog veel gro ter, dan het genoemde aantal sokkenparen. Het comité kreeg 270 knotten wol, van een gift groot 150 werden 96 knotten ge kocht en voor het geld van de verkochte loten konden nog 163 knotten worden aan geschaft. Van deze 529 knotten wol fabriceerden nijvere handen 1260 paren sokken. De eerste zending van 574 paar ging naar 's-Gravendeel, Stellendam kreeg er 598 en nu liggen nog 88 paren voor verzending gereed. Wat de schilderijenverloting aangaat: de eerste prijs viel op nummer 158, de tweede prijs op 407. De prijzen kunnen tegen inlevering van de loten worden afgehaald aan het hoofd bureau van politie aan het Tiberiusplein. xxxjooocoooooooooocoooooooooooooooooooooooooocooocooooccx; Het kale IJmuidense strand heeft giste- j ren zijn eerste dappere zomergast ont vangen: een Amsterdammer zette met de moed der zekerheid, dat het toch j I eenmaal weer zomer wordt zijn bivak voor de komende maanden overeind en daarmee is dus dat eerste schaap over j de dam. Hij heeft wel even verwonderd om zich heen gekeken naar de verande ringen, die de grote storm op zijn ver trouwd strandje heeft teweeggebracht j bewonderend overigens de kracht, waarmee het herstel is aangepakt maar daarna is zijn eigen tentje verre- I zen. Laat nu maar regenen: de eerste i Amsterdammer is er en het wordt dus zeker zomer. ^QQOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Nieuwe toekomst voor Velsens speeltuinen De buurtvereniging „Schulpen", die in September 1945 werd opgericht en van de vier in „Noord" bestaande buurtverenigin gen tot voor enkele jaren de toon aangaf, is Vrijdagavond bij besluit van een ledenver gadering en met slechts weinig belangstel lenden in het gemeentelijke ontspannings lokaal opgeheven. De speeltuinvereniging „Schulpen", die aan de buurtvereniging annex was, kon door een gelukkige omstandigheid worden gered van de ondergang en zal met nieuwe krachten spoedig tot nieuw leven worden gebracht. De heer A. Langkemper, voorzitter, be treurde het, dat ondanks de noodkreet van het bestuur aan de leden en de bericht geving het getal belangstellenden zo gering was. Nadat ter kennis was gebracht dat de heren A. Langkemper, P. Zoon en H. Schuilei- onvoorwaardelijk bedankten en niemand van de aanwezigen een bestuurs functie ambiëerde, zodat de overige twee dames en twee heren bestuursleden zich onmachtig voelden het werk voort te zet ten, viel het besluit tot opheffing van de eertijds vooraanstaande buurtvereniging „Schulpen" na een bestaan van zevenen eenhalf jaar. Ten aanzien van de voortzetting van het speeltuinwerk, waarbij werd gewezen op de vernielingen, die de oudere bestuurders onmachtig waren te keren, tekende de voorzitter aan dat het jeugdwerk in het algemeen zonder een clubhuis bijna niet mogelijk is. Hij maakte melding van een uitwisse lingsplan met een speeltuinclub in Deven ter, maar dit zou wegens gebrek aan goede leidinggevende krachten in het speeltuin en jeugdwerk niet mogelijk zijn. Behalve de erkende belangstelling van de NUSO over het eventueel voortbestaan van de „Schulpen"-speeltuin, sprak hij over de Vereniging „Velsen-Noord Vooruit", die een zeer ontactische handeling zou hebben gedemonstreerd door zonder voorkennis van „Schulpen"-zijde een adres aan B. en W. van Velsen te richten inzake de speel tuin. Na gewezen te hebben op de toenemende jeugdcriminaliteit, die door het speeltuin werk kan worden geremd, kon de voor zitter de reddende mededeling doen, dat ae heer M. J. Marcus, de initiatiefnemer en bouwer van de speeltuin, zich opnieuw beschikbaar stelde. Na breedvoerige dis cussie kon de voorlopige leiding van het speeltuinwerk aan de heer Marcus worden toevertrouwd. Hij zal proberen, om met een aantal medewerkers de speeltuin in de kortst mogelijke tijd te herstellen en open te stellen. De heer Marcus deelde mede, dat van gemeentewege het voornemen bestaat om na een overkoepeling van het speeltuin werk in onze gemeente met de aanstelling van een gemeentelijk ambtenaar de leiding in de speeltuinen toe te vertrouwen aan gesalarieerde en gediplomeerde vrouwelijke krachten, waarbij de betrokken speeltuinen en de gemeente ieder voor de helft van de salarissen zullen zorgen. Bovendien zal op den duur het speel tuinwerk op moderner leest worden ge schoeid. De atletiekvereniging „Holland" uit Leiden organiseert Zondag haar jaarlijkse nationale sleutelloop. Een flinke groep DEM-athleten heeft voor deze wedstrijden ingeschreven. De C- en D-klassers dingen mee naar „de sleutels", een wisselprijs die zij reeds enkele jaren op hun naam wisten te brengen. Met o.a. Cees Boon in hun midden wordt DEM tot één van de groot ste kanshebbers gerekend. Het parcours .van deze wedstrijd loopt door de Leidse ►Hout. EVEN DERTIG JAAR TERUG, een zon nige dag in April en de onderwijzeres van een lagere school, een jonge joffer en pas van de kweekschool, geeft les in aard rijkskunde. Gelukkig niet een al te naar vak en de peuters uit de derde klasse luis teren vol aandacht naar al die feiten uit Noordhollandse plaatsen en dorpen. Alk maar, ja, een kaasmarkt, Castricum en Beverwijk met een heleboel groenten. Dan die vlek aan de kust, welke plaats is dat? Vele vingers gaan in de hoogte en in koor mogen ze het zeggen: IJMUIDEN. En wat v/eten al die lieve jongens en meisjes van IJmuiden? Het is een vissersplaats. Maar juf wil nog meer weten. En vertelt het: „IJmuiden is de grootste vissersplaats van het vasteland van Europa". Dat maakt toch wel even indruk. Diezelfde juf staat in 1953 nog steeds voor de klas, bejaard en een tikje grijzer. De stok glijdt w.eer over de kaart van Ne derland en alle leerlingen weten van die plek aan de kust bij het einde van die blauwe lijn af, te antwoorden: IJmuiden. En wat weten de kinderen van IJmuiden? Nog al eenvoudig: de Hoogovens. Maar juf is niet geheel tevreden met het antwoord. Aarzelend gaat daar achter in de klas nog een vingertje omhoog en kleine blonde Kees zegt: „Er zijn nog trawlers in IJmui den, juf", „Goed zo," zegt juf. Inderdaad, Kees, je hebt gelijk, er zijn nog trawlers in IJmuiden en dat van die grootste vissersplaats van Europa gaat nu niet meer op. Dat is geweest en we wisten het al een paar jaar. Elke week is het weer te merken en zelfs in de afgelopen dagen was het te zien: België leverde vis aan Holland. Vorige maand heeft Engeland vis naar Nederland gebracht en vorig jaar was het Duitsland. Het gaat bergafwaarts met die goede naam van ons. •Jc Men komt in deze tijd al gauw tot de vraag of het misschien aan de kwaliteit kan liggen, dat de Nederlander zo weinig vis eet. Wanneer de opvangprijs voor de haring ƒ11 bedraagt en de vismeelfabriek geeft 89, dan is hieruit de gevolgtrekking te maken dat de stimulans om vis van goede kwaliteit aan de markt te brengen voor een groot deel van de baan is. Stel nu eens dat een schip met tweeduizend kisten haring aan de wal komt. In het slechtste geval wordt toch nog een bedrag van 16.000 tot 18.000 gebeurd. Op die conclusie volgt dan de vraag: zou de toestand veranderen wanneer de op vangprijs 11 was en de vismeelprijs daal de tot 5 a 6. En wat daarbij te zeggen van de Engelse haring? Wanneer de vis dan niet goed is, komt de fabriek aan bod. Er zijn deze maand evenwel ook vele ge ruchten in omloop over knoeierijen bij de levering van vis. Dit zou dan vooral het geval zijn met de tweede kwaliteit. Welnu, wanneer iemand een Silverpitt haring ge zuurd, gerookt of gebakken heeft gegeten, zal hij passen voor elke volgende, al is het in einde Mei. Wordt er niet geknoeid? Nee? Maar hoe is het dan te verklaren dat de leverantie van gebakken vis aan een van de grootste afnemers in Nederland verloren is gegaan? Namen noemen? De Koninklijke Marine. Sommige marine-inrichtingen zijn er al toe overgegaan visbakfornuizen te be stellen om de zaak in eigen hand te houden, opdat gezien kan worden wat er de pan in gaat. Al met al geen mooi teken! Dc Uitgeester middenstand laat het er niet bij zitten, en toont met een grote win keliers- en ambachtsbeurs, tot Maandag in hótel De Ooievaar, wat zij de bevolking van Uitgeest kan leveren. Het is de derde beurs in successie maar de eerste die ge heel zelfstandig door de middenstand is georganiseerd. Vrijdagavond heeft burge meester P. v. d. Ven de expositie voor ge opend verklaard, maar niet nadat hij zijn grote vreugde had uitgesproken over het streven van de middenstand. Hij vergeleek De Ooievaar voor de eerstvolgende dagen met een groot warenhuis, wenste de or ganisatoren veel succes, en deelde terloops mede dat ingevolge het regeringsbesluit Zondag niet mag worden verkocht. Zondag geldt dus als een speciale ten toonstellingsdag welke verhoogd zal wor den door speciale attracties voor het pu bliek. Op overzichtelijke wijze geven de 33 stands datgene te zien, waar de midden stand toe in staat is. Speciale vermelding verdient het Rampenfonds, dat als uitzon dering eveneens een plaats heeft gekregen met een stand met grote affiches. In café „De Zwaan" te Wijk aan Zee hield gisteravond de R.K. Metaalbewer- kersbond „St. Eloy" een ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. v. Bennekom, schetste in een hartelijke toespraak de ver diensten van de heren Chr. Durge en Ph. v. Gooi, die 25 jaren onafgebroken lid van de bond zijn. Mede daardoor deed het hem veel ge noegen beide heren het zilveren bonds- insigne te mogen overhandigen. De gewestelijke bondsbestuurder de heer P. Sijm hield tenslotte een beknopte, maar duidelijke toelichting op de wet op de ondernemersraden. De strijd om het kampioenschap met de kaarten De vijfde wedstrijd om het clubkam pioenschap van de bridgeclub „Wijk aan Zee" is thans gespeeld. De uitslagen luiden: Groep A: 1. Heer en mevr. v. Son 29 p., 2. Mevr. DobberPirovano 22 p., 3. Hey- nis—Dikkenberg 20 p., 4. Bal—Groot 17Vj p., 5. Heer en mevr. v. d. Aar 16i/2 P-, 6. Heer en mevr. Gertenbach 15 p. Groep B: 1. SchoosKleijn 191/2 p., 2. v. KlaverenHandgraaf 18y2 P-, 3. v. d. Aar Geudeke I8V2 p., 4. Dames Schaaper Handgraaf 18 p., 5. Heer en Mevr. Bol 151/2 P-, NJHC geeft culturele avond Op uitnodiging van de Nederlandse Jeugd herbergcentrale zal de heer C. Breed he denavond in kasteel Assumburg voordrage* uit eigen werk?

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11