Kennemer spinazie trekt kopers van heinde en verre Rederijkerskamer „Kennemerland" boekt opnieuw een succes r De moordenaar „Taboe ■ilmó va. wmmmmiÊÊÊmÊmmm. ^Öeek Beverwijk Heemskerk J Jeugdkampioenschap schaken Burgerlijke Stand HERSENS in 'n laatje..? V._ Voor de kinderen Scheepvaart FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) ZATERDAG 18 APRIL 1955 „Het is middernacht, dokter Schweitzer" (Rex, Vrijdag t/m. Maandag). Veel is er al over een onzer grootste tijdgenoten, dr. Albert Sohweitzer, geschreven en gezegd: deze apostel der humaniteit heeft met zijn grootse werk in de donkere nederzetting Laimbarene deze roem zeker niet gezocht maar wèl verdiend en de bescheidenheid, waarmee deze film de figuur van dr. Schweitzer benadert is een erteken te meeir voor deze haast volledige „mens". Pierre Fresnay kreeg de moeilijke op dracht de titelfiguur uit te beelden en het verhaal moest een afgerond geheel vor men, reden waarom op deze film uit tech nisch oogpunt wel iets is aan te merken. Maar deze kleine feiten, veroorzaakt door de drang naar verfilmd toneel, vallen vol komen weg tegen de tendenz: over het ganse verhaal straalt de symboliek, die de lantaarn boven het hospitaal in Lambarene voor zovele lijdenden is geworden: het symbool van de onbaatzuchtige hulp. Dat nergens geromantiseerd is moge allereerst al blijken uit het feit, dat dr. Schweitzer zelf het scenario keurde, maar ook buiten die wetenschap om komt de beschouwer tot de overtuiging, dat hier nergens con cessies werden gedaan zoals zovaak in historische of semi-documentaire rol prenten. Zij behandelt de eerste en moei lijkste periode uit Schweitzer's zware le ven, dat deze man zich vrijwillig koos: de opbouw van zijn hospitaal na het over winnen van vele, vaak onneembaar lij kende weerstanden onder de negerbevol king. De zo eenvoudige, maar warme le vensfilosofie van dr. Schweitzer omspant als een gouden band het ganse gegeven en wordt even heel vaak getypeerd, als hij een neger antwoordt op diens vraag, „waarom de blanken altijd oorlog maken als zij elkaar toch niet opeten?" Sohweit zer zegt dan, nadat hij zelf als Elzasser tot een „vijandige natie" is gaan behoren na het uitbreken van wereldoorlog I: „De blanken eten elkaar niet op, zij voeden zich ten koste van elkander". Dan is het middernacht de donkere nacht van de haat der volken. Maar uit de film stijgt de hoop op een betere toe komst omhoog: Sohweitzer gaat immers terug naar Lambarene. „Morgen ben ik rijk" (R e x. Woensdag en Donderdag) is een juweel van een film- comedie met een kostelijk origineel ver haal, dat ontsproten is aan het brein van een van de beste, geestigste en oorspron kelijkste scenario-schrijvers in het Britse filmbedrijf, T. E. B. Clarke. De overrom pelende verrassingen zijn waard om ge zien te worden: het heerlijk-dwaze ver haal ontwikkelt zich eerst als een luchtige comedie met een fijn-menselijk trekje, la ter als een uitermate dolle klucht, met een onverwacht slot. Alex Guinness en Stanley Hollowoy spelen een briljant spel van twee brave burgertjes, die tot goed moedige misdadigers worden, op wie een hele politiemacht verbeten jacht maakt. De beste humor is er plotseling als aan een heel eenvoudige situatie uit de werkelijk heid van alledag een irreële consequentie voortvloeit. En dat gebeurt in deze film voortdurend. „De grote beslissing". (Thalia, Vrij dag tot en met Zondag). De eerste speelfilm, die de harde werkelijkheid van Korea heeft proberen te benaderen, is on der de veelzeggende titel „One minute to Zero" door RKO uitgebracht en het is geen verhaaltje voor het slapen gaan geworden. Met een opzettelijke meedogenloosheid heeft regisseur Tay Garnett de camera la ten dolen door dat geteisterde schier eiland en weinig facetten van de waanzin ginds, die nu wellicht tot een einde kan komen, zijn vergeten. Hoewel een deel der opnamen in en om de studio's van Holly- wood werd gemaakt, zijn er namelijk authentieke beelden genoeg in terug te vinden, om een indruk te geven van de lugubere strijd op de kale heuvels van het land van de morgenstilte. Het geromantiseerde verhaal is nog niet eens het slechtste deel van deze film ge worden, omdat er een bepaalde overtui ging uit spreekt en de menselijkheid er niet al te zeer bij in de knel komt. Daar zorgt de slriid zelf wel weer voor en het blijft te betreuren, dat er nog steeds films als deze, uitermate knap gemaakt, uit de droomfabrieken rollen tot verheffing van het publiek. Want men ontkomt er haast niet aan, aan deze vlijmende humor van kolonel Steve, die op het nippertje een belangrijke aanvoerlijn van de Noordelij ken afsnijdt, aan de „vreugde" om een gelukte aanval. Die Noordelijken schieten overigens in deze film niet zo best en de geallieerden hebben blijkbaar veel meer napalm. Dit is tenslotte ook het verhaal van de vrouwen, die achter blijven en bij het na deren der terugkerende jagers weten, dat hun man er niet meer bij is. Het is het ver haal van de vluchtelingen over de stof fige wegen en de Noordelijke guerilla's vermomd daar tussen en het zal wel no dig zijn, hier een salvo van de artillerie in te jagen. Maar dat alles neemt niet weg, dat deze spectaculaire slachtpartij wordt geconsumeerd als een fiks vuurwerk, na dat het vroom werd opgediend als een realistisch stuk anti-oorlogspropaganda. J. F. „Het mysterie van de gouden adelaar" (Kennemer Theater, Beverwijk). Als men eenmaal is heengestapt over het bezwaar, dat een gegeven als dit al zo dik wijls op de korrel is genomen, moet wor den gezegd dat regisseur Jean Negulesco met vaardige hand dit geval van corrup- tie-spionnage-schone-vrouw-dappere-ver- zetsman-en-spannende-ontknoping in elkaar heeft gezet. Paul Henreid, ditmaal aanzienlijk beter acterend dan wij ons uit voriige films van hem herinneren, is een Hollandse verzetsman, die in Lissabon, aangeduid als internationaal spionnage- centrum tijdens de laatste oorlog con tacten moet leggen. Peter Lorre, voorzien vain een prachtig saimenzweerdersgeziaht, hoort bij de tegenpartij. En Hedy Lacnarr voldoet volkomen aan de eis, zéér schoon te zijn. „De arend van Madagascar" (Luxor, Beverwijk) is een film, die vooral de mo torische jongeren zal bekoren, want er wordt rijkelijk in gevochteri, met degens, met pistolen en met kanonnen. Een pira ten-verhaal uit de tijd van de zeilschepen. Errol Flynn speelt de rol van de Britse officier Brian Hawke, een rol die hem uit stekend ligt. En ook Maureen O'Hara le vert boeiend, opwindend spel. Wanneer we hier aan toe voegen dat er nog een Indische prinses met complete harem wordt te berde gebracht, weet de lezer wat hij van deze kleurenfilm kan verwachten. „Jungle goud" (W. B. Theater, Bever wijk) is het verhaal van een robuste zee man, die op valse verklaring van een on eerlijke compagnon zijn fraaie jacht kwijt raakt. Hij monstert op een ander schip, om het meisje waar hij van houdt, op te sporen en tegelijkertijd om zijn jacht terug te krijgen. Het meisje is namelijk met een vliegtuig, dat een slordig millioen aan goud aan boord had, in een oerwoud neerge stort. John Payne redt haar, Rhonda Fle ming, uit de handen van woeste inboor lingen, zoals gebruikelijk en samen komen zij op het vroegere schip, daar ook de be drieger achter het goud aan zit. In een ge vecht sneuvelen alle boosdoeners en alleen de zeeman, en het meisje blijven in leven. De eerste ronde om het jeugdkampioen schap schaken van Kennemerland, dat wordt georganiseerd door de schaakclub „Weenink" te Beverwijk is thans gespeeld. Er kwamen twaalf deelnemers aan de start. De uitslagen waren: groep A: K. Co- mis-G. Schouten jr. afg., S. Bakker-J. Six- ma 0-1. Groep B: L. Mosterman-R. Koet 1-0, K. Steyn-P. Reierse 1-0 Groep C: J. Bastelaar-D. v. Vuuren 0-1, N. Heere-H. Duisenberg 0-1. Vijf portemonnaies en een zwart hondje Bij de politie zijn inlichtingen omtrent de volgende gevonden voorwerpen te be komen: dames-handschoen, ruige bruine bouvier, étui van fototoestel, zware ket ting, brilletje, autoped, portemonnaie met inhoud, bruine kinderportemonnaie, bos sleutels, bril met ijzeren montuur, oorbel, autoband, kindertasje en portemonnaie, portemonnaie met inhoud, padvinderspor- temonnaie, gele dameshandschoen, zak doek, kindertasje, schakelarmband, auto ped op luchtbanden, fietstas Inhoudende actetas, voetbal, klein zwart hondje, glacé dameshandschoen, paar nylons in zakje, blauw kinderwantje, doublé broche, ge kleurde bal, shawl, bruin jongensjasje kin wantje. Ouderling hijzonder kerkewerk benoemd Op voordracht van de kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente is door de cen trale kerkeraad benoemd tot ouderling voor bijzonder kerkewerk in wijk 1 de heer J. F. L. Meerdink. De heer Meerdink zal in zijn ambt bevestigd worden door ds. F. C. Willekes in de dienst van Zondag 26 April. Koperen feest voor kerkkoor Het kerkkoor der Nederlands Hervorm de Gemeente bestaat 4 Mei twaalfeneen- half jaar. Dit koperen feest zal op 29 April gevierd worden met een bijeenkomst in het Verenigingsgebouw aan de Schans. VEILINGBERICHT 17 April Spinazie 2237; sla 815; witlof 15—37; radijs 1218; rabarber 1020; waspeen 1835; prei 2037; rode kool 6—10; soep 7—15. „Sans Atout" in de clubkampioen schappen De voornaamste uitslagen van de bridge club „Sans Atout" in de wedstrijden om het afdelings- en clubkampioenschap waren deze week: Afd. A: 1. heren KrabTabak 108 m.p.; 2. heren SpruitBakker 10414 m.p.; 3. heren BosBloemendaal 10214 m.p.; 4. heren Groot Plooij 9814 m.p.; 5. heren v. d. Linden Hoogeboom 8714 m.p. Afd. C: 1. heer en mevr. Kok 72 m.p.; 2. heren SteenbergenHilberts 67 m.p.; 3. mevr. Tabakheer Biben 6614 m.p.; 4. mevr. Tabakheer De la Leijne 6314 m.p.; 5. heren AmseHagen 63 m.p. KAB organiseert klaverjaswedstrijd De cultuurdienst van de K.A.B. organi seert op Vrijdag 24 April in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk haar laatste klaver jaswedstrijd in dit seizoen. Zondagsdienst artsen Artsen: Zaterdag 12 uur tot Zondagmor gen 8 uur: J. G. de Lange, Wijk aan Dui- nerweg 3, tel. 4234. Zondagmorgen tot des nachts 12 uur: J. H. M. Rolink, Geelvink straat 112, tel. 3745. Apotheken: Zaterdagavond en Zondag: Duinwijk apotheek, Populierenlaan 44, tel. 3388. GEBOREN: Renee W., z. van A. Veltman en W. G. Bakker; Petronella E. M., d. van N. J. Duin en P. M. Meyer, Johannes, z. van J. Welp en M. J. Steenbakker; Brenda C., d. van P. Lakeman en J. C. Pastor, Johannes M., z. van J. Meyland en J. M. van Baar; Anna C. L., d. van W. P. Lensen en A. M. Pirovano; Maria C. A. ,d. van A. de Wit en G. J. Sinnige. ONDERTROUWD: H. J. Nijman en G. M. van Son; P. Hobo en A. C. Weelage. GEHUWD: R. J. Lanzijn en J. Vendel; J. Limburg en M. M. Kuiper. OVERLEDEN: J. H. van der Heyden, 48 j., ongeh.; Pietertje Muntjewerff, 69 j., wed. van M. v. Kempen. Over het algemeen zijn onze amateurs voor werkelijk goede stukken slechts aan gewezen op een gedeelte uit het répertoire, dat de planken van het beroepstoneel reeds is gepasseerd. Zelfs wanneer een aantal dezer spelen voor dilettanten is vrijgegeven is het dikwijls verstandiger weerstand te bieden aan de soms volkomen begrijpelijke verleiding tot opvoeren, omdat een gedeel telijk échec zich vaak vrij gemakkelijk laat voorspellen. Ik denk hier bijvoorbeeld aan „Tramlijn Begeerte" of „De dood van een handelsreiziger" en zou hieraan zonder aarzelen „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" hebben toegevoegd, wanneer ik in het Ken- nemer Theater in Beverwijk de opvoering niet had gezien, die de Rederijkerskamer „Kennemerland" van dit „geestige" blijspel gegeven heeft. „Blithe Spirit" is een der grootste suc cessen van de bekende Engelse auteur en acteur Noel Coward geweest; het wist zich vijf jaar onafgebroken in het Londense West End te handhaven en verschafte de schrijver in 1942 de jaarlijkse prijs van de Amerikaanse toneelcritici voor 't beste bui tenlandse stuk. Na de oorlog werd het door „Comedia" toen nog in de periode van volle glorie in ons land geïntroduceerd onder regie van Joan Remmelts in een waarlijk brilllante bezetting met onder an deren Rie Gilhuys, Mimi Boesnach en Rika Hopper, zodat het blijspel hier eveneens éclatante successen behaalde. En met het volste recht! Want Coward heeft in „Blithe Spirit" een kostelijke vondst met een onbetwisthare flair voor humoristische situaties uitgewerkt en dat op een wijze, die hem tot een toneelschrij ver van ongewoon formaat stempelt. Een reputatie, welke hij trouwens reeds lang bezat. 'Wat is het geval? Charles is als weduw naar reeds enige tijd met Ruth hertrouwd; een volkomen normaal huwelijk, dat geen enkele aanleiding tot moeilijkheden zou geven, als niet op zekere avond madame Arcrati tijdens een spiritistische séance de ADVERTENTIE Het spinazieseizoen is deze week in Beverwijk niet slecht begonnen, want ondanks het feit dat er nu iedere dag markt is en duizenden kisten van deze bladgroente worden aangevoerd, blijven de prijzen uitstekend. De Beverwijkse spinazie staat momenteel in kwaliteit kennelijk aan de spits en van heinde en verre komen de kopers om de Kennemer bladgroenten te kopen. Voor prijzen, variërend van 2237 cent per kg werd de spinazie, behalve naar de bekende afzetgebieden ook gezonden naar Friesland, Arnhem, Enschede en het West- land. Het witlof ligt ook vast in de markt; de eerste kwaliteit draait rond de 30 cent per kg met 37 cent per kg als topprijs. Rabar ber komt in grote partijen aan de markt de goede kwaliteit bracht van 1421 cent per bos op. Sla is nog schaars en er wordt grif tot 16 cent per krop voor betaald. Radijs liep in prijs op tot 18 cent per bosje; de eerste koude grond radijs verscheen alweer. De gdede kwaliteit waspeen liep op tot 40 cent per kg. Prei zakte iets en had nog moeite om de 30 cent per kg te halen. De restanten der winter-producten vinden moeilijk meer een koper. Op de bloemenveiling ging het deze week iedere marktdag beter, nadat het Maandag uitgesproken slecht was geweest. De narcissen nemen nog steeds de grootste plaats in en het gaat vlot met de afzet; er wordt van 1035 cent per bos van 10 stuks voor betaald. De tulpen komen nog voor 90 van onder het glas, maar deze week kwamen ook de eerste van de koude grond. De gele Motherday liep op tot 115 cent per bos, de meeste soorten noteerden van 40 80 cent per bos. Irissen komen er geleide lijk meer: de Wedgewood geeft de toon aan en werd tot voor 70 cent per bos verkocht. Anemonen komen in grote partijen aan de markt en er wordt van 1860 cent per bosje voor beiaald. Fulgens brachten het tot 195 cent per bosje van 20 stuks. Blauwe druifjes noteerde van 715 cent per bosje. Groot is de aanvoer van pot- en perkplan- ten waarvoor veel belangstelling bestaat en waarvoor dus goede prijzen worden besteed. geest van Charles' overleden echtgenote had opgeroepen. Elvira manifesteert zich slecht aan Charles en blijft voor de ande ren onzichtbaar gelukkig niet voor het publiek, dat eveneens van de verschijnin gen getuige mag zijn waardoor de meest fantastische complicaties ontstaan. De moeilijkheden beginnen pas goed, wan neer Elvira weigert naar het rijk der gees ten terug te keren en ondanks haar etheri sche vorm allerlei intriges tegen Ruth be denkt, waarbij het bezit van Charles als inzet geldt. Zij gaat hierbij zover, dat zij zelfs aanslagen op het leven van Charles pleegt, om hem aldus aan de invloed van Ruth te onttrekken en naar de astrale wereld over te brengen..Dit plan mislukt grandioos; Ruth krijgt het auto-ongeluk dat Charles was toebedacht, met het gevolg dat Elvira thans in Ruth een gelijkvormige ri vale ontmoet. De oplossing, die Coward tenslotte voor de penibele situatie bedacht, is zeker niet het sterkste gedeelte van dit stuk, maar daarom niet minder amusant. Wel is het een enigszins gevaarlijk onder werp, dat bij een minder excellente be handeling en uitwerking gemakkelijk tot een zekere profanatie aanleiding zou kun nen geven. Maar daarvoor is de humor te ontwapenend en zijn de dialogen te spran kelend. Na „Goud en Antiek" heeft „Kennemer land" met deze opvoering opnieuw be wezen, in de hoogste regionen van het ama teurtoneel thuis te horen. „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet" werd in een zeldzaam vlot tempo gespeeld, aan welke opmerking een verdiende hulde voor regisseur P. Fiege is vervat. Van de bezetting was vooral Tini Bruins als Elvira voortreffelijk; deze intens moei lijke rol werd door haar met een zwierige élégance tot een bijna transparante ver schijning, waardoor zij het centrale punt van deze toch reeds uitstekende voorstelling was. Bert Pijpers assisteerde haar niet min der voorbeeldig als de gekwelde Charles, die op zijn beurt weer kostelijk werd bij gestaan door Ans van Berkumvan Ros- sum als zijn tweede vrouw. Mevr. Hof landVellekoop was ee'n vermakelijke ma dame Arcati en Lilly Bosman, Meta Kelder en Piet Stevens maakten in kleinere rollen de bezetting vol. Geen wonder, dat het succes bij een dergelijke voortreffelijke op voering bijzonder groot is geweest. JAN VAN DAM Dick van Rijn naar Castricum De destijds door de watersnoodramp uitgestelde lezing van de bekende radio reporter Dick van Rijn voor de leden van de Castricumse Sportvereniging CSV, zal thans Maandag 11 Mei doorgang vinden. De lezing wordt gehouden in hotel Borst. Ja, de hersens van de knapste kop pen in een laatje van Uw kast, Uw schrijfbureau! Elk ogenblik ter be schikking om U te helpen op Uw weg naar succes! Dat kan, als U schriftelijk studeertUiterst bevoegde leraren stellen in de schrif telijke lessen van Resa-Hilversum hun wetenschap tot Uw dienst en blijven U leiden tot Uw doel bereikt is! Vraag vrijblijvend inlichtingen aan Resa-Hilversum. Bekende schrif telijke cursus. Ja, de jongens hadden een prachtige Sinterklaas gehad. En ze waren wat blij met hun cadeautjes! Overdag, op school, was er een feestje. Leren deden ze die morgen niet; ieder kreeg nog een taai-taaipop en een zakje pepernoten, en de meester vertelde verhalen en ze deden leuke spelletjes. 's Middags hadden ze vrij. En je begrijpt zeker wel, dat ze zich niet verveelden! Want wat zouden ze anders doen, dan met hun pas gekregen speelgoed spelen? Bunkie was het meest blij met het prachtige sprookjesboek, dat hij had gekregen. Je hoorde hem voorlopig niet meer. hij had zich in een stoel genesteld, en daar was hij nu verdiept in de verhalen en leuke plaatjes van zijn boek. Die waren dan ook wel heel aardig. De verhalen gingen over kabouters en vogels en andere dieren, en je begrijpt wel, dat Bunkie die prachtig vond. Hij had alles om zich heen vergeten; hij las maar, aan één stuk door! Maar ook Rick en Oepoetie hadden het naar hun zin. Tante Liezebertha had een grote pot. thee gezet; ze schonk voor elk een kopje in, en toen kwamen de jongens m.et hun lekkers aandragen. Ze verdeelden onder elkaar een speculaaspop en een choco ladeletter; en natuurlijk vergaten ze ook tante Liezebertha en oom Tripje niet. Want kinderen mogen nooit gierig zijn, ze moeten voor anderen ook wat kunnen missen. Nou, zo waren onze jongens ook helemaal niet! Aagted'ijk, 19 Rio de Janeiro verw. Amsteldijk, 17 Havana verwacht. Appinged'ijk, 17 v. Bremen te Rotterdam. Aalsdijk, 16 v. Boston te New York. Aardijk, 15 te Houston. Alnati, 15 v. Rotterdam te Buenos Aires. Axeldijk, 17 te Antwerpen. Aalsum, 17 v. Aden n. Karachi. Arnedijk, 17 v. Bremen n. Antwerpen. Aag te-kerk, 16 v. Sydney te Brisbane. Adlnda, 16 v. Bangkok n. Pladju. Alamak, 16 v. Qhittagong n. Colombo. Alcyone, pass. 16 ten W. Kanarische eil. Alioth, 16 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alwaki, 17 Paranagua verw. Annenkerk, 17 Bangkok verwacht. Argos, 17 te Hamburg. AJderamin,, 16 v. Bahrein te Koewait. Alk aid, 16 150 m. ZW. Lissabon. Alphard, 16 150 m. NO. Bah ia. Alpiherat, 16 120 m. ZZO. Recife. Amor, 16 Opoito g-epas-s. Amstelpark, pass. 16 Dover. Arend'skenk, 16 op de Elbe. Arkeld-ijk, 16 870 m. O.t.N. Kp. Race. Baarn, 16 v. Port of Spain n. Curasao. Bintang, 15 te Priok. B-Li "bar, 17 Tanga verwacht. Bohtaire, 17 v. Georgetown te Paramaribo verw. Boschfontedn. 17 te Antwerpen. Bloemfontein, 16 110 m. O.ZO. Madeira. Bontekoe, 16 te Mena-do. Ceram, 17 Bremen verwacht. Cory da, 16 v. Hull n. Curasao. Caltex Leiden, 16 v. Sidon te Rotterdam. Celebes, 16 v. Lake Charles n. Newport News. Chama, 17 v. Singapore te Madras. Caltex Utrecht, pass. 16 Kp. Mondego. Delft, 16 v. Chili te Amsterdam. Drente, 16 8 u. te Genua. Dongedijk, 16 te Corinte. Edam, pass. 17 Viissimge-n. Etmina, pass. 17 Viissingen n. Bordeaux. Enggano, 16 v. Karachi n. Port Soedan. Esso Amsterdam. 19 ca. 19 u. v. Aruba aan de Hoek van Holland verwacht. Eemdijk, 16 300 m. W.t.N. Finisterre. Eos, 16 45 m. W.NW. Oporto n. Rotterdam. Esso Rotterdam, 16 770 m. W.ZW. Flores. Friesland (KRL), 17 v. Colombo n. Aden. Fairsea, 16 te Port Said. Friesland, <S'SM), 16 dwars Oporto. Groote Kerk, pass. 17 Viissingen. Hector, 16 v. Tel Aviv n. Haifa. Hecuba, 16 te Viissingen. I-lathor, 16 v. Gibraltar n. Algiers. Holland, 16 160 m. ZW. Quelimane. Japara (KRL), pass. 16 Key West. Joh. v. Oldenbarnevelt, 16 110 m. O.t.Z. Malta. Kertosono, 17 te Halifax v. Priok n. N. York. Kedoe, pass. 16 Kp. Palos n. Marseille. Lutterkerk, 17 v. Perz. Golf te Rotterdam. Laagkerk, 17 v. Antwerpen te Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 16 v. Beyrouth n. Genua. Limburg, 16 v. Singapore n. Sambuangan. Lindekerk, 16 v. Londen te Amsterdam. Lekkerkerk, verm. 17 v. Antwerpen n. Bremen. Lawak, 16 te Basrah. Lemsterkerk, 16 nog te Khorramshar. Lucitia, 16 v. Yarrow te Grangemouth. Modjokerto, 17 v. Semarang te Srverabaja verw. Muren a16 v. Singapore n. Adelaide. Maasdam, 16 v. New York n. Rotterdam. Mariekerk. 15 v. Dar es Salaam te Port Amelia. Mentor, pass. 16 ten N. Malta. Maashaven, 16 150 m. ZW. Finisterre. Myonia, 16 280 m. O.t.N. Sombrero eil. Nigerstroom, pass. 16 Las Palrrias n. Le Havre. Nieuw Amsterdam, 17 660 m. W.t.Z. Valentia. Nederland, pass. 16 Kp. Bo-ugaroni. 35) Raak ham vooral niet aan! riep Isa- belle uit. De politie moet hem zo vinden, mijnheer Broquette. Ja, juffrouw, zei hij met zijn onna volgbare stem en een borrelende glim lach. Maar als hij soms mijn uitnodiging eens bij zich heeft? Ik zou die graag weer terughebben. De jachtopziener had zijn handschoenen aangetrokken. Voorzichtig doorzocht hij de zakken van Lefort en weldra vond hij een stuk geel papier. Daar is het! zei Jan Klaassen. Ik heb er een waarschuwingsformulier voor ge bruikt, dat ik van de belastingontvanger genomen heb. Men kon het te allen tijde vergelijken met mijn briefpapier! Uw „uitnodiging"! riep Baehou uit. U wilt zeggen, dat u hem hierheen gelokt hebt? Hier, Monseigneur, zei de molenaar, terwijl hij hem het gelige stuk papier gaf. Dat heeft hem er toe doen besluiten juf frouw de Lernon uit de weg te ruimen: Bachou pakte het aan en las hardop: „II a regu le papier. Je bent voor de haaien".Ik begrijp het niet. Wie is dat, die „1L"? Isabelle de Lernon! zei Jan Klaassen. Omdat de boodschap wel eens onderschept had kunnen worden, heb ik er de voor keur aan gegeven alleen maar de initialen te vermelden. HOOFDSTUK XIV „Zou je wel willen, rechtvaar digheid Gegroet, die veldwaoht! Dommelend, en verkleumd van de kou ondanks de deken, die hij op zijn post in de Nieuwe Villa over zich heen gegooid had de dageraad was nipt ver meer af schrok brigadier Godard op. Jan Klaassen stapte vlak vóór hem van zijn fiets en voegde eraan toe: „Al opgestaan, brigadier? U hebt gelijk. Te veel slaap maakt het bloed dik. Bemoei u met uw eigen zaken! bromde Godard. En bovendien, waar komt u op dit uur vandaan? Van het kasteel Vandières, als dat u kan interesseren, brigadier. Rousseau, de jachtopziener had me gevraagd een handje te helpen bij het loeren op stinkdieren. En op mijn woord, we hebben een pracht van een exemplaar te pakken gekregen Met een beweging van zijn kin wees hij naar het buis aan de overkant van de weg. En u, bewaakt u nog altijd de uwe? Ik herhaal, bemoei u met uw eigen zaken, mijnheer Broquette. Goed, goed, mijnheer Godard. Dat is de tweede keer in vierentwintig uur dat we een klein aangenaam gesprek zouden kunnen hebben, maaru hebt beslist klassegeest, mijnheer Godard! Niets scha delijker dan dat voor het verstand. Bent u klaar? Ja, ja. Ik had u nog mijn mening over de zaak Lefort willen geven, maar.... Houdt uw adviezen maar voor u. Ja. En bewaakt u maar goed Lefort. Het ga u goed, en het Paradijs na uw dood, brigadier! Godard draaide hem de rug toe. Jan Klaassen slaakte een geweldige zucht, zette zijn pet steviger op, waarin vijf vei ligheidsspelden staken spelden, die hij bij de hand wilde hebben om gaten in zak ken, die men hem bracht, te kunnen dich ten en besteeg zijn fiets weer. Het was een zware fiets van het Duitse leger. Toen Godard hem op zijn rug zag bij het wegrijden, kreeg hij een vermoeden. Dat silhouetWas de molenaar de bood schapper van die nacht? Neen, want de waarschuwing kwam van een vriend van Maurice. Tien minuten later kwam er uit de an dere richting een vrachtwagen aan met Collot, de kleermaker, en Renuchat, de kruidenier erop. In het voorbijgaan groette de bestuurder met zijn zweep. Hé, zei Godard. Op dit uur? Toen volgde een andere wagen op twee wielen. Het was die van Jan Klaassen, herkenbaar aan zijn kleine behaarde paardje. Hij passeerde de straal van de schijnwerper. Godard wreef zijn ogen uit en meende naast de koetsier mevrouw Louise gezien te hebben!. Mevrouw Louise en Gilbert! Dat bestaat niet, ik zie spoken! Me vrouw Louise om zes uur 's morgens op straat! Voor de duivel, wat is er aan de hand? Hij hoorde het geluid van een motor en zag hoe, vijftig meter verderop de be diende van mevrouw Diville zijn bestel auto uit de garage haalde. Hij reed hem voor de deur van de slagerij. Mevrouw Deville zelf kwam naar buiten, gekleed alsof ze naar de Hoogmis ging! Een tweede auto arriveerde. Het was de wagen van de burgemeester, mijnheer Leehevrier. Hij passeerde de bestelwagen en stopte voor Godard. Wel brigadier? zei de burgemeester verbaasd. Wat doe je d:.ar nu nog? Naast de burgemeester herkende Godard de vroegere afgetreden wethouder. Ik heb bevel gekregen van de rechter van instructie om Maurice Lefort streng te bewaken, mijnheer.de burgemeester. Maurice Lefort? Maar die is op het kasteel! Hoezo, op het kasteel? Welnee, hij is daar, thuis! De burgemeester wisselde een blik met de vroegere wethouder. Toen zei hij, uit de hoogte tegen Godard: Wat is dat voor een onzinnig verhaal, brigadier. Hebt u de molenaar niet gezien? Sedert een kwartier wekt hij iedereen en maakt hij een hevig kabaal. De pastoor heeft hem tijdig kunnen tegenhouden: hij wilde de brandklok gaan luiden. Twee uur geleden heeft Lefort juffrouw de Ler non willen vermoorden! De wacht en Broquette hebben hem net op tijd neerge schoten. Moet ik u dat vertellen? In deze situatie was er maar één pas send woord. De brigadier zéi het. De bur gemeester was al weggereden, waarbij hij zijn versnellingsbak flink liet knarsen. Maar mevrouw Deville boog zich glim lachend en erg opgewonden, uit haar be stelauto: Wilt u achterin meerijden, brigadier? Er ILgt een zak zaagsel. Broquette heeft me gezegd: „Pik onderweg even de briga dier op". „Ogenblikje! bromde Godard knalrood, en met woeste blik. „Hé, jullie beiden", zei hij tegen Vaucheret en Talon, die, nog half slapend, te voorschijn kwamen. „Kom met me mee!" De drie mannen renden de trap op van de „Ijzerhandel Sauvageot". De deur van de Leforts was op slot. Intrappen! beval Godard, Onder de schok van twee schouders be gaf de deur het. Het huis was leeg; het raam van de vroegere slaapkamer van Ondlna, 16 v. Curasao n. Vado. Oranjestad, 16 v. Aruba n. Curasao. Oranjefontein. 17 v. O. Afrika te Amsterdam. Ootmarsuim, 10 te Antwerpen. Polyphemus, pass. 17 v. Gibraltar n. Halifax. Prins Willem IV, pass. 17 Viissingen n. Bremen. Parkhaven, 16 v. Pto Alegre n. Santos. Papend-recht, pass. 16 Bizerta. Poelau Laut, 15 v. Penaog n. Port Swettenham Polydorus, 16 dwars Kp. Corbelin. Poseidon 16 te Arub. Plancius, 16 v. Priok n. Semarang. Prins Alexander, 16 510 m. O. Kp. Race. Pygmalion, 16 400 m. N.NO. Flores. Ruys, 15 te Singapore. Rijnland, pass. 16 Kp. San Thome. Rijn-kerk, 16 440 m. NO. St. Helena. Sliedrecht, 17 v. Sheerness te Mena al Ahmadi verwacht. Sornmeisdijk, 16 v. Djeddah n. Belawan. Straat Makassar, 16 v. Mauritius n. Lorenzo Marquez. Schie, 17 v. Caibariein te St. Marc Haiti. Sloterdijk, 16 v. New Orleans te Mobile. Stad Dordrec-ht, 18 v. Almeria te IJmuiden verw. Sarpedon, 16 v. Maracaibo n. Baltimore. Scherpendreoht, 16 140 m. O.t.N. Bahia. Sibigo, 16 v. Tjilatjap n. Makassar. Stad Alkmaar, 16 510 m. O.ZO. Kp. Race. Stad Vlaai-dingen, 16 180 m. ZO. Shetlandse eil. Stanvac Benakat, 17 v. Sungeigerong te Belawan Telamon, pass. 17 Viissingen. Tosari, pas. 16 22 u. Algiers. Titus, 16 v. Volos n. Thessaloniki. Tegelberg, 15 te Kobe. Tiba, pass. 16 Key West. Trompenberg, 15 v. Gulfport n. Jacksonvflle. Tamo, 16 400 m. N. St. Pauls Rock. Tankhaven I, 16 v. Sungeigerong n. Tj. Utoan. Tank ha ven II, 17 v. Sungeigerong te Tj. Priok. Tankhaven III, 17 te Teiokanson verw. Tarakan, 16 v. Pamarukan n. Semarang. Themisto, 16 170 m. O. IJsland. Tjibodas, 16 130 m. Z.ZO. Zanzibar. Tjlkampek, 17 v. Tj. Mani n. Singapore. Tjiwangi, 16 v. Makassar n. Balikpapan. Tjitjalenga, lk6 230 m. O.NO. Durban. Triton. 16 v. Port au Prince n. Santiago de Cuba Utrecht, 17 v. Colombo te Madras verwacht. Van Heutsz, 18 Miri verwacht. Van Riebeeck 16 v. Belawan n. Singapore. Van Riemsdijk, 17 v. Makassar te Ambon verw. Waterman, pass. 16 Start Point. Westland, pass. 16 Fernando Noronha n. Las Palmas. Willemstad, 17 v. Dover n. Madeira. Winterswijk, 19 3 u. v. Kingston aan de Hoek van Holland verwacht. Waal, 17 ca. 16.30 u. v. Bremen aan de Hoek van Holland verwacht. •Warwick Castle, 15 te Durban. Willem Ruys, pass. 17 Kp. Bon n. Southampton Waikelo, 17 v. Ban'ka te Belawan verw. Waiwerang, 16 v. Soerabaja n. Bak. Willem Barendsz, 16 110 m. Z.t.W. Kp. Blanco. IJsel, 17 Limasol verwacht. Zeeland (SSM), 17 v. Hull te Hamburg. KLEINE VAART All, 18 v. Conn ah te Rotterdam verw. Asuncion, 10 v. Bayonne te Manchester verw. Audacia, 16 v. Gefle n. Amsterdam. Albergen, 16 v. Goole n. Santander. Anna, 16 v. Kaapstad n. Durban. Arnhem, 15 v. Zéebrugge n. Genua. Batavier III, 16 v. Casablanca te Da Rachelle. Brem, 16 v. Oporto n. Rotterdam. Bernina, 16 v. Rouaan n. Rotterdam. Betty, 15 v. Le Havre n. Bremen. Blue Boy, 16 v. Cardiff n. Tedgnmouth. Citadel, 16 v. Nantes te Bordeaux. Casablanca, 15 v. Na-ntes te Libourne. Continental, pass. 16 Viissingen. Douro, 16 te Gdynia n. Amsterdam. Doliard, 16 v. Norrsb-ronn n. Sharpness. Domburgih, pass. 16 Ouessant. Daje Bohmer 15 v. Casablanca n. Genua. Deo Duce, 16 v. Gothenburg t eRouaan. De Ruyter, 16 v. Rotterdam te Londen. El jo, 16 van IJmuiden n. Agadir. Eilisa, 16 v. Sharpness te Liverpool. Evertsen, 16 v. Antwerpen te Hull. Fiducia, 17 v. Boston te Maassluis. Goote, 17 v. Casablanca te Londonderry verw. Haskerland, 18 v. Goole te Harlingen. Hada, 15 v. Casablanca te Marseille. Hast IV, 16 v. Hull naar Parijs. Houtman, 16 v. Heroen n. Slite. Ilias, 16 v. Rotterdam n. Barcelona. Import, verm. 17 v. Lissabon n. Oporto. Ingeborg, 18 v. Sandefjord te Hamburg verw. Ida Pieter, 15 v. Rochefort te Bordeaux. Julia, 17 v. Rouaan te Boness verw. Jo-kurma, 16 v. Antwerpen te Gent. Koningin Juliana, 16 v. Belfast te Londonderry Marietje Bohmer, verm. 17 v. Libourne n. Dakar Marcella, 17 v. Buncrana te Ellesmereport. Markab, 17 v. Le Havre n. Caen. Mercurius, 16 v. Gibraltar. Monica, 17 v. Dublin te Irvine. Maasym, 17 v. Rotterdam te Hamburg verw. Markab, verm. 17 v. Nemours n. Algiers. Marne, 16 v. Stockholm te Gefle. Merak, 16 v. Lond-e-n n. Lissabon. Mid-sland, 16 v. Rotterdam te Leith. Meres, 16 v. Port Lyautey te Safi. Mies, 16 v. Visby n. Gdansk. Nero, 15 te Bordeaux n. La Pallice. Njord, 17 v. Newcastle te Na-ntes verw. Noord, pass. 16 Flamboro Head. Netta, 19 v. Hull te Bilbao verw. Nottingham, 16 v. Goole n. Rotterdam. Neeltje b, verm. 17 v. Lowestoft n. Londen. Nettie, 16 v. Koping n. Port Talbot. President Roosevelt, 18 v. Port Talbot te Am sterdam verwacht. Soemba, 16 v. Port Lyautey n. Bari. Sporota, 16 v. Gent te Goole. Sc-hippersgracht, 17 v. Helsinki te Antwerpen. Suriname, 16 v. Blyth te Bidefort. Tom van der Heide. 16 v. Nantes n. Bordeaux. Tyro, 16 v. IJmuiden te Antwerpen. Vecht, 16 v. Amsterdam te Delfzijl. Van B rakel, 16 v. Risor n. Gateshead. Van Gelder, 16 v. Guernsey te Swansea. Viking, 15 v. Rotterdam te Gdynia. Vindicat Atque Polit, 17 v. Hamburg te Hamina Vlieland, pass. 16 Brunsbtittel. Volharding, 16 v. Bordeaux n. Fedalah. Vlier, 18 v. Faro te Rotterdam verw. Westpolder, 17 v. Rotterdam n. Lissabon. Willem Barendsz, 16 v. Amble n. Gothenburg. Victor stond open. Dat zag uit op een nauw straatje aan de andere kant van het huis. Twee aan elkaar gebonden klimtouwen hingen naar buiten. Bzei Talon hevig ontsteld. Dat zijn de gekochte klimtouwen voor het gymnastieklokaal van de school briga diermijn jo-ngen heeft me gezegd, dat ze bezorgd waren. Godard maakte rechtsomkeert en holde de trap weer af. Hij sprong in de bestel wagen. Vooruit naar het kasteel! Mevrouw Deville kon zich de veront waardiging indenken, die in hem moest opborrelen. Nou, kalm maar! zei zij. U zult zien, dat wij door uw schuld als laatsten aan komen! Marcelle was vijf jaar jonger dan ik. Monseigneur, zei Isabelle de Lernon. Ik heb alle tijd om u die verschrikkelijke ge schiedenis te vertellen, voor de politie hier is. „Ik was achttien jaar en zij dertien, toen onze vader stierf. Moeder was over leden bij de geboorte van Marcelle. Een van onze tantes is ons komen helpen, maar ik kan u wel vertellen, dat ik het ben geweest, die mijn arme zusje heeft grootgebracht. Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6