Drie toneelstukken op Zaterdag Burgemeester reed door een tekening en opende nieuwe brandweerkazerne Onderwijsvernieuwing ook in Beverwijk op mars „Zang en Vriendschap" voerde „Requiem" van Verdi uit Haarlems melkvoorziening stabiel Castricum Amateurs deden hurt best MAANDAG 20 APRIL 1953 7 Tweede Beverwijkse autospuit nu in dienst Overdracht motorspuit Propagandaconcert van dameskoor „Duinenbosch" Zeeliedencomité richt zich tot de Eerste Kamer Dividend „De Spaarne- stad" 7 (prei.) en 10 (gewoon) Gedaalde zuivelwaarde oorzaak van verschuiving naar consumptiesector Velsens jeugd op de verkeersregels getest Directeur van de AVRO De „Sibajak" vertrekt op 2 Mei Scheepvaart Zaterdagmiddag heeft burgemeester mr. H. J. J. Scholtens de nieuwe Beverwijkse brandweer kazerne aan de Brink officieel geopend, nadat eerst de nieuwe brand weerauto was overgedragen. Bij deze plechtigheid waren verschillende raadsleden aanwezig, alsmede de districts-inspecteur voor Noordholland, de voorzitter van de Noordhollandse Brandweerbond, de voorzitter van de vereniging van brandweercom mandanten in Noordholland, commandanten van naburige brandweercorpsen, het vol ledige corps van Beverwijk en talrijke andere genodigden. Nadat de commandant de heer G. K. de Bie zijn dank had uitgesproken aan allen, die aan de totstandkoming van de nieuwe kazerne hadden medegewerkt was het woord aan mr. Scholtens. Deze wees er in zijn rede op dat de laatste tijd in Beverwijk veel grote werken tot stand zijn gekomen. „Het grote rioleringssysteem en de water zuiveringsinstallatie zijn gereed en in ge bruik genomen, de aanbouw van het slachthuis is officieel geopend, de uitbrei ding van het gasbedrijf heeft pas zijn be slag gekregen en nu weer wordt de nieuwe brandweerkazerne in gebruik genomen", aldus de burgemeester. Hierna schetste mr. Scholtens de toestand der brandweer een kwart eeuw geleden, waarna hij de ver beteringen van het apparaat besprak, die zich langzamerhand hadden voltrokken. Uitvoerig legde de burgemeester de wer king van het nieuwe weksysteem uit, dat het personeel collectief, met vermelding van de plaats waar de brand is, oproepen kan. Naast de beveiliging in vredestijd zag burgemeester Scholtens ook het brand weercorps als een zeer belangrijk apparaat in oorlogstijd. Voor de burgerbescherming zijn van rijkswege zes tweewielige motor spuiten en 6000 meter slang toegezegd. Hierna spraken nog de heer Fehres, district-inspecteur voor Noordholland en de heren L. A. Ankan en J. Poorta. Door de firma Kronenburg werd vervol gens de nieuwe auto-motorbrandspüit overgedragen. Deze spuit gebouwd op een Ford-chassis is naar de eisen van de mo derne tijd geconstrueerd en heeft een capa- Het is nimmer de gewoonte bij het da meskoor Duinenbos om een zaalconcert te geven, maar Zaterdag werd in hötel De Rustende Jager op deze regel een uitzon dering gemaakt. Veelal concerteert het koor voor liefdadige instellingen, sanato ria en ouden van dagen, zowel in, als bui ten Castricum. Dit geschiedt geheel voor rekening van de Verenigskas, en deze had de laatste tijd dergelijke aderlatingen on dergaan, dat men door middel van een concert de gelegenheid te baat nam, de financiële positie weer te verstevigen. Dit werd door het bestuurslid mejuffrouw A. Wardenaar bij de aanvang van het con cert gememoreerd, waaraan zij tevens de oproep aan de talrijke aanwezigen ver bond, het koor door middel van donatie- gelden te steunen. Sinds lange tijd staat het koor onder leiding van mejuffrouw Jo Immink uit Haarlem, 'en het was vooral in een aantal eenstemmige Hollandse lie deren, dat haar strakke leiding uitstekend naar voren kwam. Als soliste werkte de, van de radio bekende Mieke Westra mee, die aan de piano door de al even bekende Elsa Nolthenius werd begeleid. De sopraan zong onder meer aria's uit Madame Butter fly en La Bohème waarmede zij succes boekte. Tijdens het tweede gedeelte van de avond traden verschillende dames met een schets, declamatie of zangnummer op. Instituutleden op excursie De afdeling Castricum van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling maakte Zater dagmiddag een excursie naar de bloembol- lenvelden te Limmen. De deelnemers werd de gelegenheid geboden een bezoek te bren gen aan de wetenschappelijke proeftuin van de Nederlandse Vereniging tot verede ling van Sierteeltgewassen, de Hortus Bul- borurn. Deze proeftuin is gelegen op het land toebehorende aan de firma Van 't Hof en Blokker, en het was de bedrijfslei der van deze firma, de heer J. Wilbrink, die de deelnemers heeft rondgeleid en we tenswaardigheden van de proeftuin ver telde. Zo kon men vernemen dat in de proeftuin circa 1200 tulpénvariëteiten wor den gekweekt en 75 verschillende hyacint soorten. Ruim 3/4 van de gewassen stond in volle bloei, van welks aanblik men alles zins heeft genoten. Zaterdag 26 April is het 25 jaar geleden dat de proeftuin werd gesticht. citeit van 2500 tot 3000 liter per minuut bij een spuithoogte van tachtig meter. Door de tekening Burgemeester Scholtens stapte vervol gens in de nieuwe auto naast chauffeur Jan Steyn. Terwijl de burgemeester op de sirene drukte reed de auto door een komi sche tekening die voor de ingang van de garrage gespannen was en waarmede de kazerne officieel geopend werd. Hiema werd een rondgang door de kazerne ge maakt die bestaat uit een instructie-lokaal, werkplaats, opbergruimte voor slangen, een droogtoren en een garage met zes dub bele deuren. Bovendien heeft de kazerne een ruime afgesloten buitenplaats. Het materiaal van het Beverwijkse brandweer corps bestaat nu uit twee auto-motor brandspuiten, een tweewielige motorspuit, een ladderwagen en een gesloten vracht auto. Bovendien is onlangs in de raad de aankoop van een nieuwe baby-motor brandspuit besproken. Tot slot van deze plechtigheid werden de genodigden ten gemeentehuize ontvangen. Nadat het Zeeliedencomité 19391945 zich reeds in Maart 1952 tot de Tweede Kamer had gewend, heeft het thans een adres gericht aan de ministerraad en de Eerste Kamer. Het acht de wijze, waarop de minister van Verkeer en Waterstaat de in het adres van vorig jaar opgeworpen vraagstukken heeft behandeld, onbevredi gend. Gedurende de oorlog bleven de zoge naamde week- of maandbrieven der zee lieden doorlopen. Deze werden echter niet volledig van de gage afgehouden, doch slechts voor 2/3. Bovendien werden aan de in Nederland achtergebleven familie van de zeelieden uit de „Zeemanspot" bedra gen verstrekt. Volgens het comité heeft de regering het vraagstuk van de week- en maandbrieven en van de zeemanspot anders behandeld dan oorspronkelijk was overeengekomen. Het comité vertrouwt erop, dat zijn stand punt door de Eerste Kamer gedeeld zal worden en hoopt, dat de Kamer de rege ring zal verzoeken besluit F. 123 in te trek ken en te handelen overeenkomstig de be slissingen en beloften van tijdens de oorlog. In de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. drukkerij „De Spaarnestad" en der N.V. Verenigd bezit van aandelen N.V. drukkerij „De Spaarne stad" te Haarlem werd het dividend over 1952 bepaald op 7 procent op de preferente aandelen en 10 procent op de gewone aan delen. Vrijdagmorgen heeft Koningin Juliana een' bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Maurits de Braziliaan"welke in het Mauritshuis in Den Haag wordt gehouden. De Koningin bij het portret van Maurits, geschilderd door Johannes de Baer, naast H.M. de gezant van Brazilië, de heer J. de Souza Leao. Geheel rechts de directeur van het Mauritshuis dr. A. B. de Vries. Achttien onderwijzers gaven zich op voor de cursus „onderwijsvernieuwing" als ge volg van een door de heer C. J. Rol ge houden inleiding over dit onderwerp. Als inspecteur voor het lager onderwijs te Zaandam was de heer Rol tot de ontdek king gekomen, dat onderwijs-vernieuwing een noodzaak is. „In het bijzonder zullen de honden bij het leerproces betrokken moeten worden: de hond is het verleng stuk van de menselijke geest", aldus spre ker. Deze cursus wil een .middel zijn om de individuele achtergronden van de prestaties der leerlingen te doorgronden. Zij zal twee jaar duren, gevolgd door een practicum, dat is een uitgewerkt onderwijsplan ter toepassing van de nieuwe methodes in de klas. Momenteel is reeds zo'n plan voor het eerste en tweede leerjaar gereed. Als hoofddoel beoogde de cursus de onderwij zer vertrouwd te maken met de nieuwere psychologie. Enkele onderwerpen die in de studiekring behandeld zullen worden, zijn: globalisatie, de schoolrijpheid en het pro- De Zaterdagavond gegeven vertolking van het „Requiem" van Verdi door de ge mengde vereniging „Zang en Vriendschap" in de grote veilinghal is zowel voor de uitvoerenden als voor de vele honderden bezoekers een muzikale gebeurtenis van belang geweest. Uit artistiek oogpunt bezien bestaat er over de waarde van het werk geen verschil van mening: de boeiend geschreven koren en de orkestpartij met de geniaal gevon den kleurrjjke effecten klinken vandaag nog even fris en oorspronkelijk als bij de eerste uitvoering in de oude Milanese San Marco in Mei 1874. De controverse uit de eerste jaren een dispuut, dat thans reeds lang beslist is ging over de vraag of deze „Dodenmis" zich voor liturgisch ge bruik leende. Het „Requiem" heeft echter een te dramatisch karakter en is kennelijk zo nauw met de operastijl van de compo nist verweven, dat men het bepaald niet als religieuze gebruiksmuziek bestempelen kan. Hetgeen echter aan de artistieke waarde niets af doet, hoewel men er wel iswaar gedeelten in aantreft, zoals Offer- torio en Hostias, die gevoeglijk gemist zou den kunnen worden. De aangrijpende schoonheid echter van Dies Irae („Dag des oordeels"), Lacrimosa („Tranen"), Agnus Dei („Lam Gods") en de finale Libere Me („Heer, verlos mij") geeft deze Dodenmis compositorische kwaliteiten, die een uit voering nog steeds ten volle rechtvaar digen. Vele zijn de moeilijkheden, die een ver eniging te overwinnen krijgt, indien men Verdi's Requiem op het programma plaatst. Van de vertolking deer „Zang en Vriendschap" kan men slechts zeggen, dat Stephen Jansen en de zijnen deze moeilijk heden glansrijk overwonnen hebben. Diep doordrongen van de geest dezer aangrij pende, eeuwenoude bede voor de zielerust der afgestorvenen hebben de ruim hon derd goed geschoolde zangers en zangeres sen, geleid door hun geroutineerde diri gent en gesteund door de met extra koper blazers versterkte Haarlemse Orkestver eniging, een indrukwekkende vertolking gegeven van dit grootse werk, waarmede de grijze Verdi boog voor de majesteit van de dood. Ik denk hierbij aan de voortref felijke inzetten der koorpartijen in Dies Irae, het uitvoerigste en imposantste deel dezer concertmis. De visionnaire schilde ring van de verschrikkingen van de Dag des oordeels gaf men, mede dank zij het prompt reagerende orkest, uitnemend weer, zodat dit deel terecht een der hoogte punten van deze uitvoering was. Het solistenkwartet kon eveneens vol doen. De gevoelige sopraan van Corry Bijster, het soepele maar wat koele altge luid van „Aafje Heynis tezamen met de geschoolde stemmen van John van Keste- ren (tenor) en David Hollestelle (bas) klonken op waarlijk ontroerende wijze in het sterk -dramatische Lacrimosa, daarbij gesteund door de volkomen homogene zang van het als orgeltonen klinkende koor. Stephen Jansen heeft de meesterlijke ver deling van climax en anticlimax, van be wogenheid en verstilling, raak aangevoeld en hij heeft de muzikale spanning van dit Requiem tot het einde toe weten te bewa ren. A. J. VAN DER WEIJDEN bleem van het zitten-blijven. De afdeling Beverwijk van de Neder landse Onderwijzers Vereniging, waarvoor de heer Rol sprak, kreeg ook een histori sche uiteenzetting van het Paedagogisch Centrum te verwerken, dat, oorspronkelijk uit één geh'lel bestaande, uiteengevallen was in drie centra: één voor het openbaar-, Prot. Chr.- en R.K. onderwijs. Deze centra waren weer onderverdeeld in een aantal secties, bijvoorbeeld kleuteronderwijs, on derwijsvernieuwing, U.L.O.-sectie en de kweekschoolsectie, welke laatste in ver band met de nieuwe kweeksehoolwet het belangrijkste was. Op prettige en bijzonder geestige wijze wist de heer Rol alle vragen op dit en op ander onderwijsgebied van repliek te dienen. Zaterdagavond vermeldde de agenda van uw recensent niet minder dan drie toneel uitvoeringen, zodat zijn oordeel hierover uiteraard slechts gebaseerd kan zijn op het gedeelte, dat hij telkens van de voorstelling kon bijwonen. Nu heeft de ondervinding hem geleerd, dat het vertoonde spelpeil van een gehele uitvoering slechts hoogst zelden zulke schommelende afwijkingen te zien geeft, dat een eventueel slechte indruk van een bepaald bedrijf door een plotseling in tredend herstel der spelers geheel kan wor den uitgewist. En omgekeerd komt het even sporadisch voor, dat een goede voorstelling met een abrupte inzinking elke aantrekke lijkheid verliest. Zodat ondergetekende meent te mogen aannemen, dat de volgende regels toch een vrij getrouw beeld vormen van de wijze, waarop de behandelde ver enigingen hun voorstelling hebben uitge bracht. „Telefoon voor Mijnheer" In het Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan kwam de jonge Hervormde Toneelgroep uit IJmuiden-Oost weer eens voor het voet licht. Rekening houdend met de weinige routine, waarover de meeste werkende leden nog beschikken, heeft men een be scheiden keuze gedaan met „Telefoon voor Mijnheer" één der ontelbare kluchten van Will, van den Berg, die wél grover werk op zijn naam heeft staan. De intrige is ook nu weer niet bepaald origineel en het toe val speelt opnieuw een onwaarschijnlijk grote rol, maar in ieder geval wist de auteur het publiek ditmaal zijn gebruikelijke nijl paarden-humor toch te besparen. Men kan zich amuseren om George Brou wer, die zojuist voor de tweede keer is ge huwd, doch zijn vrouw angstvallig ver zweeg, dat hij reeds een volwassen dochter uit zijn eerste huwelijk heeft. Omgekeerd hield Charlotte het feit geheim, dat zij met haar struise zoon Aad in dezelfde omstan digheden verkeert. Beide echtelieden trach ten elkaar nu voorzichtig van het bestaan hunner kinderen op de hoogte te brengen. Charlotte smokkelt haar zoon de woning binnen als chauffeur en George heeft voor zijn dochter eveneens een ondergeschikte positie vacant. En hiermee is dan tevens het startsein gelost voor een serie verwikke lingen, misverstanden en penibele situaties, die bij het publiek de gewenste lachsalvo's losmaken.' Tot aller genoegen kon bovendien wor den vastgesteld, dat er over het algemeen niet onverdienstelijk werd gespeeld. A. Bos man en mevrouw C. Kalkhoven-Geijteman vormden als George en Charlotte de geluk kige echtelieden, die elkaar in komische situaties brengen, waarbij mej. J. W. v. d. Hörst en P. Kalkhoven zich als de beide kinderen evenmin onbetuigd lieten. H. Klees kreeg onmiddellijk de lchers op zijn hand door van Hilarius Draadnagel een imitatie-Peter-Pech te maken en mevrouw G. Jansen-Verbaan speelde de saaie secre taresse in een droog-komische trant, waar door zij een geslaagd contrast verkreeg mei het uitbundige personeelsgroepje van W. Jongejan en de dames A. Veldt en G. Men- zel. Geen wonder, dat het toch reeds wel willend gestemde publiek zich uitstekend met dit spel van leugen en verwarring heeft vermaakt, zodat er aan beide zijden van het voetlicht een alleszins verklaarbare voldoening heerste. „Polly Perkins" Dezelfde vrolijke stemming viel in het Kennemer Theater te Beverwijk op te mer ken, waar de buurtvereniging „Watervliet" het blijkbaar eeuwig jeugdige en jolige weeuwtje Polly Perkins nog eens ten tonele voerde. Dit werkelijk amusante blijspel moet nu toch zo langzamerhand al enige tientallen jaren oud zijn, zonder dat het ook maar iets van de aantrekkelijkheid verloren heeft. De schrijver, Douglas Murray, pastte hierin het beproefde procédé der persoons verwisseling toe, maar zo handig en ver klaarbaar, dat men volkomen geneigd is de intrige geheel te aanvaarden. De verwikke lingen volgen elkaar logisch op en daarbij is de dialoog bepaald geestig, zodat geen enkele vereniging zich voor de keuze van dit blijspel behoeft te generen. Ook „Watervliet" niet, dat er onder regie van mevrouw Hoefman een vlotte opvoe ring van wist te geven. Daarbij was de ver eniging zo gelukkig het stuk uitstekend te kunnen bezetten, zodat alle voorwaarden tot een succes aanwezig waren. Mej. L. Franse (in de titelrol) wist deze Polly een tintelend-geestige allure te geven, waardoor zij zich waardig toonde van de opvoering het middelpunt te zijn. Niet minder ge slaagde contrasten werden opgeleverd door Wij berichtten reeds, dat de „straatprijs" van de melk zal worden losgelaten, waar door de min of meer beschermde winst marge voor de slijter in het ongewisse komt te verkeren. Deze toestand gaat vandaag in, namelijk bij het begin van het nieuwe melk jaar. Wij schreven ook reeds, dat de melkprijs voorshands geen verhoging zal ondergaan verlaging is bij de huidige marge al heel onwaarschijnlijk en dat vooral op grond van de uitdrukkelijke verklaring van minister Mansholt, dat hij bij een on gemotiveerd oplopen van de détailprijs van de melk hij niet zou schromen de hem ten dienste staande „instrumenten" te han teren om een dergelijke ontwikkeling af te remmen. Met die „instrumenten" werd uiteraard allereerst het Bedrijfschap voor Zuivel bedoeld, dat dan wel zal adviseren de toelagen op de melkprijzen geheel ot gedeeltelijk in te trekken. Intussen hebben wij in het bijzonder in Haarlem de indruk gekregen, dat de slij tersorganisaties de melkprijs op het te genwoordige niveau (22 cent per liter voor losse melk en 26 cent voor flessen- melk) te laten. Men zal zich echter herinneren, dat het knelpunt voor de Haarlemse melkvoorzie ning niet zozeer gezocht moet worden in de relatie slijters-standaardisatiebedrijven dan wel in de verhouding standaardisatie- bedrijven-boeren. Enkele jaren geleden immers konden de in deze omgeving gevestigde stand- aardisatiebedrijven hun behoeften niet dekken uit de leveranties van de in het Westen gevestigde, overwegend in de Con- sumptie-melkcentrale (C.M.C.) georgani seerde boeren. Daar kwam nog bij, dat de in de zuivel fabrieken te verwerken melk aanzienlijk meer opbracht dan de voor de consumptie bestemde. Het gevolg was, dat de C.M.C. grote hoeveelheden uit het Westen naar de fa brieken dirigeerde, waardoor de hier ge vestigde particuliere standaardisatiebedrij- ven om hun behoeften te dekken melk uit het centrum en het Oosten van het land moesten laten komen, hetgeen uiteraard met grote kosten gepaard ging, kosten die niet door de geringe winstmarge werden gedekt. Een ter elfder ure gemaakte toeslagrege ling door het Bedrijfschap voorkwam, dat in deze streek in 1950 in de melkschaarse maanden de melk gedistribueerd moest worden. Wij wijzen in dit verband nog er op, dat een ingewikkelde toelageregeling gold, waarvan juist de met de C.M.C. verbonden bedrijven het meest profiteerden. Intussen is in dat opzicht de situatie gron dig gewijzigd: de tegenwoordige toelage regelingen zijn aanzienlijk eenvoudiger en doeltreffender geworden. Vervolgens hebben de standaardisatie- bedrijven hun positie bjj de boeren belang rijk verstevigd. Het aantal „vrije", dat wil zeggen niet in de C.M.C. georganiseerde boeren, nam toe en sloot contracten af met de particuliere standaardisatiebe- drijven. Daarnaast doet zich vooral de laatste maanden een andere ontwikkeling voor: de Instorting van de zuivelmarkt. Werd in November de zuivelwaardtoeslag van de melk (in casu dus de boter-, kaas- en melk- poederprijs) nog op f 7.80 per honderd kilogram melk van 3% pet. vet berekend, deze is thans afgebrokkeld tot f 1.55 en nog is de daling niet tot stilstand ge komen. Dit treft nu in de eerste plaats die boe- H. A. Luster als de werkschuwe neef Ro bert Gilmour met de wilskrachtige boer van J. Antonissen, door het charmante bak visje Ada van mej. D. Klein met haar ijzige zuster Ruth van mevrouw Bosdijk-Bakker. Er was nog een gemoedelijke oom Priestly van H. Schuller en gezegd moet worden dat mevrouw Beentjes, die onverwacht voor mevr. Kuhfus-Workum moest invallen, aan mrs. Hubbard vermakelijk gestalte gaf. Na deze vrolijkheid volgde nog een geanimeerd bal, zodat ook „Watervliet" weer op een geslaagde avond mag terugzien. „Zij, die gesUurd was" Van geheel andere aard was het drama van „Zij, die gestuurd was" van Will, van den Berg, dat de „Spaerne Ghesellen" uit Spaarndam op een geïmproviseerd toneel in het gymnastieklokaal van de Da Costa- school hebben opgevoerd. Deze voorstelling geschiedde ten bate van een Gereformeerd Jeugdhuis, dat de bouwcommissie binnen .afzienbare tijd aan de Koningsweg hoopt te kunnen openen. De eerlijkheid gebiedt mij te vermelden, dat de voorstelling op het publiek een diepe indruk maakte en dat men de handeling met intens geboeide aandacht heeft ge^ volgd. De spelers mochten dan ook na af loop een blijkbaar oprecht gemeende hulde betuiging in ontvangst nemen en de orga nisatoren van deze avond waren dermate erkentelijk voor stuk en spel, dat de „Spaerne Ghesellen" de vererende uitno diging ontvingen, als eerste vereniging in het nieuw te bouwen Jeugdhuis te komen op treden. En onder deze omstandigheden is het voor een recensent altijd een dubbel onaangename taak te moeten opmerken, dat de voorstelling bijzonder zwak is ge weest en er ook tegen het stuk vele be denkingen zijn aan te voeren. Ondanks het feit, dat Will, van den Berg voor de eerste twee bedrijven van dit dra ma gebruik heeft gemaakt van de cliché controverse tussen een conservatieve boer en zijn zoon, die voor meer moderne be grippen openstaat, kan hem de verdienste niet worden ontzegd, dat hij in staat is ge weest een zekere spanning te verwekken. Dit is het gevolg van het verschijnen van een mysterieuze zuster, die op het moment, dat het water de eigenaar van „De Wilgen hof" tot de lippen gestegen is, haar intrede op de boerderij doet en als de spreekwoor delijke reddende enger lungeert. Haar in vloed is groot en brengt verscheidene gun stige wendingen te weeg: Jacob van Noort geeft het beheer van de boerderij over aan zijn zoon, op een geheimzinnige manier wordt de sympathieke Mart Mijnstra in staat gesteld een eigen smederij te begin nen, waardoor hij eindelijk in staat is het meisje van zijn keuze te vragen en even miraculeus is de wijze, waarop de mee dogenloze Jan Porringa door deze zuster volkomen machteloos wordt gemaakt. Met Geert van Noort gaan de vermoe dens van de toeschouwer ten slotte in de richting van een symbolische figuur, tot het moment dat de auteur door een bij zonder goedkope oplossing a la d'Ennery voor een bitter ontgoocheling zorgt. De mysterieuze zuster blijkt namelijk slechts de natuurlijke dochter van boer Van Noort te zijn die op een zeldzaam toeval lige wjjze even schatrijk is gemaakt, om de tonnen gouds met gulle hand op de boerderij te komen verdelen. De opvoering kenmerkte zich door een grote veronachtzaming van het woord: er werk over het algemeen vrij toonloos en mat gesproken. Vooral moeder Van Noort verwaarloosde de articulatie schromelijk, waardoor haar tekst steeds oven toonloos over het voetlicht kwam. In iets mindere mate maakte ook de verpleegster zich aan dit euvel schuldig. J. Ameling als de hard vochtige Porringa vond ik nog de beste; hij speelde sober en beheerst, waardoor hij deze harde figuur een markante allure ver leende. Overigens bleek de regie een dui delijke voorliefde voor de ouderwetse stijl aan de dag te leggen, getuige de vele tafe relen waarin de spelers hun gemoedsstem mingen met breed uitgemeten, theatrale gebaren tot uitdrukking brachten. De schrijver heeft deze opvoering ge heel bijgewoond, zodat het mij bijzonder interessant zou lijken te weten met welke gevoelens hij een dergelijke voorstelling ondergaat en of hij zelf blind is voor de fouten, waarin hij telkens weer vervalt. In ieder geval zou hij waarschijnlijk betere stukken gaan schrijven, warneer hij er even dikwijls naar moest kijken als JAN VAN DAM Vanmorgen zijn in Velsen de practische verkeersexamens begonnen, waaraan ge durende twee dagen ongeveer 900 leerlin gen van de lagere scholen, U.L.O.-scholen, huishoudonderwijs, enz. deelnemen. Op het plein van het hoofdbureau van politie zijn ze groepsgewijs gestart en in de doolhof van afgesloten rijwegen, vermeen de voorrangswegen en wat dies meer zij in IJmuiden-Oost hebben zij hun weg ge zocht. Vooral voor de kinderen uit Sant poort was het een hele opgaaf de juiste weg te kiezen, maar met de hulp van ver keersagenten is het menig examinandus gelukt het goede pad te houden. Of er veel fouten worden gemaakt? Het zijn zo van die kleinigheden, het te laat richting aangeven of het helemaal vergeten van een dergelijk verplicht feit die de straf- punten op de lijst te voorschijn toveren. Het is ook wel heel griezelig op die con- tröleposten langs de weg, dat maakt on zeker. Theorie is vaak gemakkelijker dan de praktijk. Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft met algemene stemmen besloten aan de algemene vergadering van deze om roepvereniging, welke op 4 Juli te Gronin gen zal worden gehouden, voor te stellen om tot directeur van het omroepbedrijf van de A.V.R.O. te benoemen de heer D. Repko, thans administrateur van deze omroepver eniging. De heer Repko vervult deze func tie sinds 18 Juni 1952 en was voordien bij de belastingen te Amsterdam werkzaam. renorganisaties welke zich in de afgelopen jaren vooral georiënteerd hebben op de zuivelindustrie en zich daar ook financieel bij hebben geïnteresseerd. Er wordt in de kringen van de C.M.C. nog wel eens gesproken over de tijd, dal de veehouders waren „overgelevérd" aan de melkhandel. Wellicht dat men nu hier en daar beseft, dat diezelfde melkhandel (particuliere fabrieken) ook als buffer fungeerde om de zich soms schoksge- wijze voordoende prijsverschillen op te vangen, waardoor het risico niet in de eerste plaats door de boer werd gelopen. Met de reparatie aan de stuurinrichting van de „Sibajak" is een zodanige spoed be tracht, dat de emigrantenreis naar Nieuw Zeeland en Australië, die aanvankelijk was uitgesteld tot 8 Mei, thans reeds op Zaterdag 2 Mei zal kunnen beginnen. Alchi'ba, 17 te Bahia. Alioth, 17 te Rio de Janeiro. Alk a id, 20 Antwerpen verwacht. Almdijk, 16 v. New Orleans te Port Arthur. Aiphaoca, 17 v. Buenos Aires te New York. Ampenan, 18 v. Singapore te Port Swettenham Ams teil and, 17 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Anraenikerk, 17 v. Manilla te Bangkok. Bloemfontein, 17 v. Teneriffe n. Kaapstad. Bonaire, 17 v. Georgetown te Paramaribo. Breda, pass. 17 ten N. Bermuda n. Rotterdam. Baarn, 17 v. Port ol Spain te Curagao. Boskoop, 17 v. Boqueron n. Cienfuegos. Clavella, 22 v. Trinidad te Engeland verw. Congostroom, 17 te Accra. Caltex Leiden, 17 v. Rotterdam n. Sidon. Cottica 18 v. Dover n. Madeira. Cronenburgih, pas. 17 Ouesant. Drente, 17 v. Genua n. Marseille. Dalerdijk, 17 v. Rotterdam n. New Orleans. Delfland, 18 te Bahia. Diemerdijk, 16 v. Vancouver n. San Francisco. Danae, 17 v. Amsterdam n. Gothenburg. Erinna, pass. 18 Cochin. Ganymedes, pass. 17 Finisterre n. Madeira. Groote Kerk, 17 van Bremen te Amsterdam. Gordiias, 17 v. Piraeus n. Beyrouth. Hector, 18 te Famagusta verwacht. Heemskerk, pass. 18 Vlissingen. Hathor, 17 v. Gibraltar te Aigiers. Hecuba, 17 v. Tampa te Gent. Indrapoera, pass. 17 Brothers n. Suez. Kedoe, pass. 17 Belearen n. Marseille. Kota Agoeng, 17 v. Tj. Priok n. Semarang. Kieldrecht, pass. 18 Str. Messina n. Genua. Larenberg, 17 te. Curagao. Linge, 17 v. Newport n. Tenneriffe. Lombok, 17 v. Durban n. Lorenzo Marquez. Loenerkerk, 18 te Genua. Limburg, 19 Zamboanga verwacht. Lindekerk, 18 v. Amsterdam n. Perz. Golf. Luna, 17 v. Palermo n. Malta. Maas, 17 v. Izmir n. Saloniki. VTaasdam, 17 360 m. O. New York n. Southampton Manoeran, 17 v. Singapore n. Belawan. Mapia, 18 v. Priok te Gheribon verwacht. Marisa, 19 v. Curagao te Fao verwacht. Mentor, 18 v. Piraeus te Algiers. Muiderkerk, 18 Aden verwacht. Maashaven, pass. 17 Finisterre. Malea, 19 Taikoardi verwacht. Madvina, 18 Kobe verwacht. Myonia, 20 v. Stanlow te Pta Cardon verw. Notos, 17 v. Valencia n. Carthagena. Oranjestad, 17 v. Curagao n. La Guaira. Omala, 18 v. Berre n. Spezia. Orion, 17 v. Rotterdam n. Algiers. Polydorus, pass. 17 Gibraltar. Rotti, 18 te Djeddah. Ruys, 17 v. Singapore n. Miri en Hongkong. Riouw, pass. 17 Malta n. Beyrouth. Rijndam, 17 320 m. W.t.Z. Valentia n. Halifax. Sliedrecht, 17 v. Mena al Ahmadi n. Lands End. Sommelsdijk. pass. 18 Perim n. Belawan. Stad Arnhem, vertr. 20 v. Rotterdam n. Halifax Stad Dordrecht, nacht 19-20 v. ALmeria te Am sterdam verwacht. Stad Maassluis, 18 v. Narvik te Middlesbro verw. Samarinda, 18 Belawan verwacht. Stentor, 18 Barbados verwacht. Sohie, 18 v. Port au Prince n. Barahoma. Tawall, 17 v. Priok te New York. Tero, 17 te Port Said. Tabian, 17 Minicoy gepas. T'hemisto, pass. 17 ten Z. IJsland. Teiamon, 18 v. Ponce te Amsterdam. Titus, 17 v. Thessaloniki n. Istanboel. Utrecht, 17 te Madras. Veendam, 17 v. New York n. Rotterdam. Woensdrecht, 17 v. Pta Cardon n. Gibraltar. Waal,- 17 v. Hamburg te Rotterdam. Waterman 17 170 m. ZW. Valentia. Willem Ruys, pass. 18 Oran n. Southampton. Winterswijk, pass. 17 Scillys Waterland, 17 v. Amsterdam n. Bremen. IJsel, 17 v. Limasol n. Famagusta. Zaan, 17 20 u. v. Gefle te Skutskar. Zuiderkruis, 17 110 m. W. Lissaöon. Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aldabi, 17 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alhena, 24 te Antwerpen 27 te Rotterdam verw. Alnati, vérm. 21 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Bloemfontein, 30 Kaapstad verwacht. Bonaire, 17 te Paramaribo. Boschfontein, 17 te Antwerpen. Boskoop, 14 te Boqueron. Cottica, 17 v. Amsterdam n. Georgetown. Groote Beer, 18 v. Halifax n. Rotterdam. Indrapoera, 18 Port Said verw. 28 Rotterdam verwacht. Joh. v. Oldenbaraevelt, 18 te Port Said verw. 2 Mei Belawan verwacht. Maasdam, 25 v. New York te Rol iam verw. Nieuw Amsterdam, 21 v. Rottei r;n te New York verwacht. Noordam, 18 v. New York n. Rotterdam. Oranje, erpareren te Amsterdam. Oranjefontein, 17 v. O. Afrika te Amsterdam. Oranjestad, verm. 17 v. Curagao n. La Guaira. Rijndam, 24 v. Rotterdam te New York verw. Sibajak, vertr. 8 Mei v. Rotterdam n. Australië en Nieuw Zeeland. Veendam, 17 v. New York 28 Rotterdam verw. Waterman, 23 v. Rotterdam te Halifax verw. Westerdam, 18 v. Rotterdam n. New York. Willem Ruys, 22 v. Tj. Priok te Rotterdam verw. Willemstad, 22 Madedra verwacht. Zuiderkruis, 19 Las Palmas 1 Kaapstad verw. KLEINE VAART Algarve, 19 v. Antwerpen te Garston verw. Att, 18 nog te Ballina. Albergen, 19 v. Goole te Santander verw. Ary Soheffer, 17 v. Shoreham n. Londen. Betty Anne, 18 v. Rotterdam te Grangemouth verwacht. Bill, 18 v. Amsterdam n. Gent. Barracuda, 18 v. Kalmar te Karlshamn. Batavier III, 16 v. La Rochelde te Bordeaux. Beekbergen, pass. 18 Kp. St. Vincent. Binnenhaven, 17 v. Casablanca n. Aberdeen. Caiand, 17 v. Cardiff naar Rotterdam. Catharina, 18 v. Cuxhaven te Bremen. Citadel, verm. 18 v. Bordeaux n. Boston. Claes Compaen, 18 v. Pasages te Bayonne. Coolhaven, vertr. 19 v. Port Lyautey n. Duin kerken. Cornelia b II, 18 v. Dieppe n. Barry. Dollard, 17 v. Gothenburg n. Sharpness. Domburgh, 18 Finisterre. Duiveland, 17 v. Goo-le n. Rotterdam. Depa, 18 v. Midddesboro te Amsterdam. Elsenburgh, pas. 18 Burlings. Express, 19 rouaan verwacht. Gaasteriand, 17 v. Rotterdam te Harlingen. Glashaven, 17 v. Antwerpen n. Kopenhagen. Henrica, 21 v. Leixoes te Manchester verw. Harold, 20 v. Seydlsfjord te Hamburg verw. Hast III, pass. 18 Holtenau. Henriëtte, 17 v. Londen 18 Rotterdam verw. rngeborg, 17 v. Sandefjord te Hamburg. Julia, 17 v. Rouaan te Boness. Koningshaven, 21 v. Rouaan te Casablanca verw. Larix, 16 te Terneuzen van Gent. May Star, 17 v. Genua n. Burriana. Midas. 17 van Amsterdam naar Odense. Markab, 17 v. Caen n. Antwerpen. Marne, 17 v. Gefle n. Norrkoping. Midsland, 18 v. Grangemouth n. Rotterdam. Mies, 17 v. Visby te Gdansk. Maasym, 18 v. Rotterdam te Hamburg. Marcella, 18 v. El lesm ©report n. Hamburg. Markab, 17 v. Nemours te Algiers. Merwehaven, 17 v. Rouaan te Casablanca. Monica, 18 v. Irvine te Belfast. Muphrid, 17 v. Gdansk n. Theems. Myfem, 19 v. Glasgow te Rouaan verw. Mypuck, verm. 18 v. Gent n. Middlesbro. Myson, 18 v. Rotterdam te Brussel. !Njord, 17 v. Newcastle te Nantes. Neeltje, 18 v. Lowestoft te Londen. Noorderlicht, pass. 18 Brunsbüttel. Netta, 20 v. Hull te Bilbao verw. Nieuwehaven, 29 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Noord, 17 v. BiHlingham te Shellhaven. Oleum, 17 v. Londen te Billingham. Pavo 17 Kiel gepass naar Stockholm. Ponto, 16 te Torrevieja van Sete. Pooiza, 17 Kiel gepass. naar Gefle. Poortvliet, verm. 18 v. Ryeka n. Casablanca. President Roosevelt, 18 v. Port Talbot te A'dam Prima, 16 v. Rotterdam te Goole. Spes, 17 v. Vlaardingen te Rouaan. Spurt, 18 v. Antwerpen n. Napels. Suriname. 17 v. Bidefort n. Cardiff. Ton 18 v. Rotterdam te Gent. Toos, 18 v. Karlshamn te Kalmar. Tromp, 18 v. Newcastle n. Seaham. Van Gelder, 17 v. Swansea n. Teignmouth Vrede, 18 v. Methil te Cuxhaven. Vrouwepolder, 18 v. Antw. n. Oporto. Wilpo, 16 van Setubal naar Antweipen. Westlaan, 18 v. Rotterdam n. Hamburg. Westerschelde, verm. 18 v. Waterford n. Swansea SLEEPVAART Blanken burgh, met 2 bergingsvaartuigen 17 v. Boulogne n. Cherbourg. Humber, met 2 bakken pass. 17 Runsal Jebel, Thames, met dok 17 85 m. NW. Guardafui. Tyne, met stoomschip 17 v. Rotterdam naar Quebec. Witte Zee, met 2 Lets 17 210 m. W. ten Z. Kreta Zwarte Zee, met dok 17 85 m. NW. Guardafui.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3