In Velsens ambachtschool werd de glorie van het ambacht „vertoond" Havenberichten Agenda voor Velsen Nieuwe vleugel Rode Ki uis-ziekenhuis bevredigt de modernste verlangens Visserij varia Agenda voor Beverwijk Logg er „Martenshoek" vast op de kop Old Clothes New Gereformeerd jeugdhuis krijgt vorm „Eechtrop" met de vlag in top Heemskerk Santpoort 6 Centrale prolongeerde het kampioenschap Succesvol weekeinde voor Strawberries Toneelavond als bouwstof Amsterdam won jeugd- tournooi van Eechtrop „Hercules" vergaderde Velser huisvrouwen vergaderen volgende week Vacantieregeling bakkers ter sprake Concert in het Jeugdgebouw Cabaretavond van Rood-Wit In Augustus opening Verwarmde plafonds in operatiezaal en een röntgenafdeling van een ton Zang voor aanvang der stille tocht in veilinghal Geld voor bouw van woningen in geteisterd gebied De Kennemers-Volewij- ckers (5-0) Culturele avond in „Assumburg" Eenheid over bijbelvertaling „De Merwede" bouwde schip voor Finland MAANDAG 20 APRIL 1953 Zaterdagmiddag is in Velsens Nijver heidsschool aan het Tiberiusplein de jaar lijkse openbare les dezer school gehouden. De leerlingen, die nu ten overstaan van familieleden, kennissen en belangstellen den hun werk en studie moesten verrich ten deden dit met veel animo, zodat de waarlijk niet geringe schare belangstellen den wel een gunstige indruk van deze am bachtsschool moet hebben gekregen. In tegenstelling tot vorig jaar, toen de onderwijzers door de overigens wel begrij pelijke belangstelling van ouders voor hun kind wegens het beantwoorden van een stortvloed van vragen vrijwel niet aan een normale les toekwamen, was nu door het beleggen van twee contact-avonden voor dit doel de situatie gunstiger. Natuurlijk werden de jongens wel wat afgeleid door het niet alledaags bezoek, maar wie bij voorbeeld de bankwerkerij binnentrad kon genieten van de onverstoorbare regelmaat waarop daar het gereedschap werd gehan teerd. Elders ging dat natuurlijk wel weer wat geruislozer, zoals in de schilderswerk plaats, maar ook deze vaklieden in spe werkten met overgegeven ijver. En zo ging het ook bij de auto-monteurs, loodgieters of zoals ze officieel gaan heten „sanitair- monteurs". Kortom iedereen deed zijn uiterste best. In de leslokalen keek men met gespannen aandacht naar de „mees ter" die hetzij een ingewikkelde vierkants vergelijking, hetzij een machine-onder- deel op het bord toverde. Een groot deel van de belangstellenden zette zich op haar Zaterdagmiddag zou de logger „Martens hoek" (IJM 283) naar de halzijde van de vissershaven koersen, toen de schipper opdracht kreeg, toch maar de Noordzij op te zoeken met het oog op de beschikbare ruimte. De logger stak dus over, maar bij de Zui delijke kop van de haven werd de motor ongehoorzaam met het gevolg, dat de log ger vastliep op die Zuidelijke kop. De eveneens thuiskomende SCH 36 verleende direct assistentie en trok de Martenshoek vlot vlot. Midden in de haven weigerde de motor van de Martenshoek echter weer en de SCH 36 moest dus nog eens een handje helpen. Hij nam de dienstweigeraar „langszij" en samen zijn ze tenslotte aan de Zuidzij gemeerd. De Martenshoek zal waarschijnlijk voor een onderwater-inspec tie in dok moeten. Van Gelder bedrijfsvoetbal De eindwedstrijd in de bedrijfsvoetbal- competitie van Van Gelder Zonen N.V. Pa pierfabriek, die Zaterdagmiddag op „Tussen- wijk" tussen de afdelingskampioenen Haven dienst en Centrale is gespeeld, heeft na een meer spannend dan mooi duel de bronzen wisselbeker voor de tweede maal aan de Centrale ten deel laten vallen door een 3—1 overwinning. Als voorwedstrijd speelden de andere ver tegenwoordigers van de afdelingen Papier fabriek en Logerij een amusant spel, dat yol- komen verrassend met 53 door de papier makers werd gewonnen, waardoor zij niet alleen houders werden van een beker, maar bovendien een lauwertak als prijs in de wacht sleepten. De..grote" finale tussen de bijna gelijk waardige ploegen gaf aanvankelijk een over wicht van de Havendienst. De voorhoede, die in deze periode de verdediging van Cen trale zwaar op de proef stelde, kon echter niet voldoende productief worden om doel man Half te passeren. Na een kwartier was Centrale wat beter ingespeeld en hoewel de ploeg zich op de verdediging had terugge trokken, wist de halflinie het spel te ver plaatsen. De grotere bewegelijkheid van de Centrale-aanval, die bovendien technisch en taktisch beter reageerde dan die van Haven dienst, forceerde verschillende doorbraken, maar moest voorlopig de meerderheid van het Havendienst-achtertrio erkennen. Onver wacht kreeg vijf minuten voor de rust rechts buiten Büyssen de bal toegespeeld en na de linksachter handig te zijn gepasseerd kreeg doelman Heyens het nakijken (10). Na de hervatting probeerde Havendienst met wat los vuurwerk de achterstand in te lopen. Het doelpunt kwam evenwel na zes minuten van de andere kant: van de vrij staande midvoor Ebbeling, die evenwel na overleg tussen grens- en scheidsrechter zijn doelpunt zag afgekeurd. Twee minuten later ving de midvoor Lute van Havendienst de bal in het middenveld op, passeerde alle tegen standers en maakte gelijk (11). Centrale drong nu op en met succes, want na 18 minuten schoot Ebbeling uit een throughpass de bal in (21). Centrale be heerste later weer het spel, combineerde be ter en hoewel in onmiskenbare buitenspel positie scoorde Buyssen het derde doelpunt en besliste hierdoor de uitslag (31). Na afloop van de strijd reikte namens de directie de heer J. H. Smidt van Gelder de trofee aan de Centrale-aanvoerder Buyssen uit, welke uitreiking gepaard ging met een geestige speech. Zondag 20 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Laertes van Londen. Radaun van Duisburg. Noorderlicht van Skutskar; Boschfontein van Antwerpen. Swift van Londen. Haarlem van Rotterdam. Vechtstroom van Londen. Rigo van Kotka. Jano van Dublin. Eemstroom van Hull. Jans van Londen. Vertrokken is: Lilleborg naar Grimsbey. ADVERTENTIE Dry cleaning only Koningsplein 10 - Tel. 4886 MAANDAG 20 APRIL Accordeonver. „IJmuidens Roem", concert, 20 uur, Thalia Theater. Nutsbibliotheek, uitlening van 19,30-21,30 uur, Heidestraat. Rex, 20 uur: „Het is middernacht, dokter Schweitzer". DINSDAG 21 APRIL „Varia.", toneeluitvoering „Korporaal Eli zabeth", 20 uur, Rex Theater. „De Plankeniers", toneeluitvoering „Re becca" door Daphne du Maurier, 20 uur, Thalia. gemak op de stoelen van de filmzaal om de voordelen van dit aanschouwelijk deel van het onderwijs te zien. En wiens oog bij een bezoek aan de school valt op de vers regelen die met grote letters op één der wanden staan geschilderd: „Die het Ambacht wel verstaat, daar hij van leren moet, En die 't niet wel alleen, maar wel en geerne doet Beleeft het grootst geluck, dat iemand kan begeeren", zal hierin veel waars ontdekken. Immers: de witte boord is niet alleen-zaligmakend. De degradatiewedstrijd voor het tweede herenteam van Strawberries heeft een gun stig verloop gehad door een één-nul over winning op BMHC VI. Strawberries heeft nu, evenals Hermes, drie punten uit twee wedstrijden, BMHC en Hudito nul punten uit één wedstrijd. Er worden drie wedstrij den gespeeld. De veteranenploeg is in het in Bloemen- daal gehouden tournooi van HBS op de tweede plaats geëindigd achter het elftal van de organiserende vereniging. De mogelijkheid bestaat, dat Strawber ries IV met HBS IV en DEM II andermaal een halve competitie zal moeten spelen voor de promotie naar de vierde klasse van de hoofdbond van de K.N.H.B. Nabij Brouwershaven is men bezig pijpleidingen aan te leggen naar de omringende polders, zodat deze gemakkelijker en vlugger zullen kunnen worden droog gemaakt. AI lange tijd bestaan bij de Gereformeer de Kerk in Velsen-Noord plannen om te komen tot de stichting van een gebouw, waarin het jeugdwerk zich volledig kan ontplooien en ten behoeve hiervan werd Zaterdagavond in het gymnastieklokaal van de Da Costaschool een toneelvoorstelling gegeven, waartoe de spontane medewer king was verkregen van de Toneelvereni ging „De Spaerne Ghesellen" onder regie van de heer C. Amelink. Ds. A. C. van Nood, Gereformeerd pre dikant, liet de bijeenkomst openen met het zingen van Psalm 119 2 om vervolgens voor te gaan in gebed. In zijn openingswoord zette ds. Van Nood het doel van de avond uiteen, dat is gericht op het toekomstig jeugdhuis. Hij kon mede delen, dat de plannen vaste vormen begin nen aan te nemen na de eerder gehouden en geslaagde bazar, waarvan de bijeen komst een voortzetting was. Het initiatief voor deze toneelavond was uitgegaan van de heer J. Huttinga en zijn familie, die met de mede-commissieleden de spontane medewerking van de toneelclub kreeg. Hiervoor dankte ds. Van Nood, alsmede voor de prijzen, die voor de verloting waren geschonken. Hij waardeerde tevens de be langeloze medewerking van het muziek- kwartet „De Mobylettes". Door de Nederlandse Culturele Sport bond werd Zondagmiddag in het Sport- fondsenbad Haarlem een zwemfeest houden ter gelegenheid van het vijf entwintig jarig jubileum. De hoofd schotel van het programma werd ge vormd door een zwemvijfkamp, waar aan werd deelgenomen door de Watervrienden uit Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Leiden en Rotterdam. Verder was er figuurzwemmen door de verenigingen uit Den Haag en Haarlem en ook stonden een familiezwemestafette en een sleepersestafette op 't programma. In een prettige sfeer werden de wedstrij den verzwommen en Amsterdam werd win naar van de vijfkamp met 232 punten. De volledige uitslag was: Rotterdam 208 pnt.; Den Haag 167 pnt.; Haarlem 126 pnt. en Leiden 114 pnt. Uitslagen De uitslagen van de zwemwedstrijden waren: 331/3 meter vrije slag meisjes: G. van Maaren, Den Haag, 22,8 sec.; A. van Dienst, Rotterdam, 23,5 sec.; Jongens: P. Snelders, Amsterdam, 20,2 sec.; J. A. Tho massen, Rotterdam 21 sec. 100 meter school slag dames: J. Nasette, Amsterdam 1 min. 33.8 sec.; N. de Vries. Rotterdam, 1 min. 34.9 sec. Heren: K. Nasette, Amsterdam 1 min. 15 sec.; I. Nasette, Amsterdam, 1 min. 28 sec. 66 2/3 meter schoolslag meisjes: M. Peper, Haarlem, 1 min. 6,4 sec.; L. Grandia, Rot terdam, 1 min. 6,9 sec. Jongens: W. van Es, Amsterdam. 55 sec.; J. A. Thomassen, Rot terdam, 57,4 sec. 66 2/3 meter vrije slag dames: P. Broos, Rotterdam 51 sec.; W. Lefering, Amsterdam 54,1 sec. 66 2/3 meter vrije slag heren: C. Rijssenbrij, Amsterdam 42,6 sec.; P. Dool, Leiden, 42,7 sec. 66 2/3 meter rugslag dames: D. Rijnsbergen, Am sterdam 54,8 sec.; I. van Maurik, Den Haag 58,4 sec. Heren: O. van Batenburg, Haar lem 51 sec.; Pareira, Amsterdam 54,3 sec. Estafette 3 x 66 2/3 meter vrije slag dames: Amsterdam 2 min. 48,2 sec.; Den Haag 2 min. 55,9 sec. Heren: Amsterdam 2 min 34,9 sec.; Haarlem 2 min. 38,7 sec. 5 x 66 2/3 me ter wisselslag esatfette dames: Den Haag 4 min. 29.2 sec.; Rotterdam 4 min. 34,5 sec. Heren: Amsterdam 3 min. 45,8 sec.; Rotter dam 3 min. 51,8 sec. De uitslag van de waterpolo wedstrijd Haarlem—Leiden was twee—een. Na afloop van de wedstrijden werden met enige har telijke woorden, door de voorzitter van de NCS de heer H. Stapel, de prijzen aan de winnaars uitgereikt. De IJmuider Krachtsportvereniging „Hercules" heeft tijdens de jaarvergade ring voor het komende seizoen weer de bestuursfuncties verdeeld. Voorzitter is de heer W. Schaap, secretaris de heer W. Bouma en verder W. Maasland, penning meester, C. Wijker, tweede secretaris en J. Kraak, tweede penningmeester. Als in structeurs voor worstelen zullen optreden de heren W. Schaap en W. Maasland en voor gewichtheffen F. Buis en T. Keirs- gieter. De voorzitter was over het afgelo pen jaar bijzonder tevreden en ook met de financiën was alles gezond. In de culturele agenda, zoals die ons werd toegezonden, staat vermeld dat de Velser huisvrouwen vanavond zouden luis teren naar de voordracht van mevrouw Bakker-Breed uit Schagen. Dit is niet juist. De bijeenkomst, tevens jaarvergadering, werd door het bestuur gesteld op Maandag 27 April,-hetgeen reeds in ons blad van verleden week werd ver meld. De reeds lang omstreden vacantiergeling van de Velsense bakkers zal Maandag, dus hedenavond een belangrijk punt van be spreking uitmaken tijdens de vergadering, belegd door de R.K. bond van arbeiders in de voedings- en genotmiddelenbedrijven „St. Joris", afdeling Velsen. Deze vergade- Aan deze avond werkte mee het Gere- bouw en de agenda vermeldt voorts de bespreking van de 2 procent toeslag. Op Dinsdag 12 Mei hoopt het „Goede Herderkerkkoor" met medwerking van het kinderkoor „De Goede Herder" een uitvoe ring te geven in het Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden. Het programma bestaat uit lenteliederen van Catharina van Rennes en Hendrika van Tussenbroek en vele anderen; als inter mezzo wordt een korte sketch opgevoerd. De pianobegeleiding is in handen van Albert de Groot, de leiding berust bij Joop Huizinga. De supportersvereniging „Rood-Wit" heeft de leden uitgenodigd voor een caba retavond op Zaterdag 2 Mei in Café Flora aan de Zeeweg. De avond zal worden ver zorgd door het cabaret-variété „Luna" uit Haarlem. Verder zullen medwerken Hansy Pallieter en haar Witte Kraaien, een show-, jodel- en dansorkest. „Velsen-Noord Vooruit" gaat „Naar Zee" Het overkoepelend orgaan van de samen werkende buurtverenigingen, de vereniging „Velsen-Noord Vooruit", biedt de inwoners van „Noord" de gelegenheid om op Donder dag 23 April in het gemeentelijk ontspan ningslokaal van de Van Diepenstraat een cultureel filmprogramma te zien onder de titel „Naar Zee". Het programma, dat speciaal is gewijd aan de visserij, bestaat uit de films ,,'t Schot is te boord", „Trawlvisserij", De vloot gereed tot haringvangen", „P.C.M., de vriend van de zeeman" en een serie inte ressante bekroonde kleurenbeelden. De uitbreiding van het Rode Kruiszieken- huis te Beverwijk is thans in een zodanig stadium gekomen, dat met enige fantasie een indruk te krijgen is van het inté rieur, zoals dat daar over enige maanden te zien zal zijn. Nog klinken de slagen van het timmerwerk door de holle zalen en gangen, nog liggen de pijpleidingen open en bloot tussen het onafgewerkte plafond en zijn de cementen vloeren zonder graniet, maar eind Augustus de tijd dat deze nieuwe vleugel in gebruik zal worden ge nomen zal dit gebouw tot een modern ziekenhuis zijn omgetoverd, voor de volle honderd procent beantwoordend aan de eisen van deze tijd. In de nieuwe aanbouw zal de hoofdin gang voor het gehele ziekenhuis komen; tegen de zijmuur, die nu als ingang dienst doet, wordt het tweede zusterhuis geplaatst. Dit zusterhuis wordt Woensdag aanbesteed en zal vierenveertig kamertjes herbergen. De rijwielstalling zal hieronder worden ge bouwd. De nieuwe vleugel van het ziekenhuis heeft een kelder, een parterre en drie ver diepingen. In de kelder bevinden zich ketels voor de warmwatervoorziening en twee cokesketels elk met een capaciteit van 450.000 kilogram-calorie per uur zullen voor de verwarming zorgen. Ook een accukamer voor de noodstroomvoor- voorziening is hier aanwezig. De rest van de kelder zal worden gebruikt als ruimte voor de sortering van de vuile was, kan toor, laboratorium en Röntgenafdeling. Deze Röntgenafdeling zal geheel nieuw worden ingericht, wat al een halve ton kost. Door de uitbreiding zullen voorts de chirurgische en gynaecologische af delingen vergroot kunnen worden. Een nieuwe aanwinst worden voorwaar de negen kinder-boxen voor infectie-ziekten, waarvoor men tot nu toe op Haarlem aan gewezen was. Voorts zijn op de tweede ver dieping twee kinderzalen gebouwd, van waar de bedjes op een daaraangrenzend balcon gereden zullen kunnen worden. Evenals enige koren, heeft ook „Zanglust" in een gehouden jaarvergadering besloten om deel te nemen aan het festival van „Haarlems Zanglust", dat in Juni zal plaats vinden. Het mannenkoor zal voorts medewerking verlenen bij de herdenking der gevalllenen op 4 Mei. Daartoe zullen voor de aanvang der stille tocht in veiling hal „Kennemerland" de liederen „De ge vallenen" en „Bij de graven" worden ge zongen. Tenslotte besloot men een concert te zullen verzorgen voor de oudjes van „De Westerburght". Bij de behandeling van de agenda werd besloten een commissie in het leven te roepen, die na zal gaan waarom er zo weinig belangstelling van de zijde der jeugd is voor de zangkunst en zich zal belasten met de werving van nieuwe leden. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Piso benoemd in de plaats van de heer J. de Roos, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld. De heer D. Meinema werd herkozen. B. en W. van Beverwijk hebben de ge meenteraad voorgesteld om een bijdrage ad f 486,50 te verlenen aan de Nationale Wo ningraad, zulks om deze in staat te stellen behulpzaam te zijn bij de bouw van een aantal woningcomplexen in het rampge bied. Jaarvergadering van het „Instituut" De afdeling Beverwijk van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling belegt op Woensdag 22 April de jaarlijkse vergade ring in het gebouwtje aan de Deken Waare straat 50 a. Bij de bestuursverkiezingen stelt het bestuur voor de vacature van voorzitter mevrouw G. van Eykelen Bestenbreur. De huidige voorzitter, de heer F. Bruyns, ziet zich namelijk genoodzaakt wegens drukke werkzaamheden het werk neer te leggen. „KEURING" NIET HARING Zaterdag is er een zetfout in ons „Zee banket" geslopen. De zin „En wat te denken van de En gelse haring?" kreeg daardoor een ietwat wonderlijke inslag. Zoals men wellicht be grepen zal hebben, had er in plaats van „haring" „keuring" moeten staan. De Commissie der V.S. tot onderzoek van de schade, veroorzaakt door het werpen van de atoombom, heeft in Hirosjima, waar de eerste atoombom werd gegooid, een centrum ingericht voor het onderzoek van personen die de ontploffing overleefden en zich binnen een straal van 1500 meter van de kern bevonden. In deze ruime en lichte, van alle comfort voorziene loodsen, gaat men na welke uitwerking de ontploffing had. Bovendien komt op deze verdieping een kamertje voor zieke zuigelingen. De bo venste verdieping zal geheel voor de chirurgie worden ingericht. Twee grote operatiekamers, die door middel van een verwarmend plafond constant op een tem peratuur van 24 graden Celcius gehouden zullen worden, alsmede een kleinere ope ratiekamer voor de oogarts en een verlos kamer worden hier gevestigd. De overige ruimte is op deze verdieping gebruikt voor de inrichting van kamertjes voor een acht tal kraamvrouwen en een kamertje voor zuigelingen. Nu reeds is men in bespreking voor de aanstelling van een tweede chirurg. Als gevolg van het feit, dat er behoefte bestond aan een feestavond organiseerde het bestuur van de Beverwijkse Hockey Club „Eechtrop" dus zulk een feestavond, die dan Zaterdagavond in het Statenhuis aan de Velserweg is gehouden. Alleen al om de vreugde van het jong- zijn was het een zeldzaam prettige fuif, die met een dansje begon en met een dansje eindigde. Daar tussendoor werd gedanst en ter afwisseling kon men zich een hartver sterking laten toedienen. Door de hoge tem peratuur en de derhalve luchtige kleding werd de naam van het feest als .Rivièra- bal" geboekstaafd en het zal als zodanig lang in de herinnering blijven. Het ensemble Johnny Westerman wist de gemoederen en benen in beweging te houden. De heer J. H. Weseman had de leiding. Als .Eechtrop" nét zo goed kan hockey'en als feesten, wordt het dit jaar wereldkam pioen. Zaterdagavond heeft De Kennemers een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen de Amsterdamse eerste klasse spelers van De Volewijckers, welke de gastheren met 50 wonnen. De jeugdige Horreman stond bij de Ken- nemers op de spilplaats met Schaper als rechtshalf. De Volewijckers speelden met drie invallers. In deze wedstrijd heeft de Ken- uemers-voorhoede prima werk geleverd en het spel herhaaldelijk en uitstekend via de vleugels geleid, waardoor in de achterhoede der Amsterdammers vaak de grootste ver warring ontstond. Na 25 minuten opende Jansen de score door een prima aangegeven bal van H. v. d. Sluis in te schieten (1—0), met welke stand ook de rust inging. Binnen de eerste minuut na de aftrap in de tweede helft werd de stand door H. v. d. Sluis op 20 gebracht. Na een kwartier wist Jansen na goed solo-spel weer in te schieten, waarna H. v. d. Sluis met een uiterst beheerst schot de stand op 40 bracht. Bouvré kreeg hierop een kans voor open doel, maar zijn te zachte schot werd door een Volewijckers speler uitgekopt. Jansen deed het even later beter door wederom na goed solo-spel in te schieten (50). In de resterende 10 minuten trachtten de Volewijckers tenminste nog iets te redden, doch de achterhoede van Kennemers gaf geen kansen weg. Deze wed strijd werd uitstekend geleid door scheids rechter Bussoi Op uitnodiging van de Nederlandse Jeugd herberg Centrale heeft de heer C. Breed uit Zaandam in de slotzaal van het Heemskerkse kasteel Assumburg enige voordrachten ge houden. Als eerste kwam hij met een schets van Rinüs Smit over de geschiedenis van een mijnramp en dit beklemmende verhaal is op zo'n voortreffelijke wijze ten tonele gevoerd, dat de spanning als tastbaar in de zaal hing. Vervolgens declameerde Cor Breed de be kende „Schippersknecht" uit de Camera Obscura van Hildebrand en een fragment uit de „Max Havelaar" van Multatuli. Met een verrassende mimiek en een respectabel aan tal stemveranderingen gaf deze voordracht kunstenaar iedere persoon een eigen karak ter en hierdoor kwamen deze werken als een boeiend luisterspel tot het publiek, dat hier voor dankte met een ware ovatie. Na de pauze droeg de heer Breed nog enige fragmenten uit de Camera Obscura voor. Jeugdherbergvader Jan Post deelde in zijn openingswoord mede dat dit de laatste avond van het seizoen was. Het had oorspronkelijk in de bedoeling gelegen Godfried Bomans te laten komen, maar deze had echter mede gedeeld geen avond meer beschikbaar te hebben. Uitgaande van de afdeling Santpoort van hef Nederlands Bijbelgenootschap werd Vrijdagavond een vergadering belegd in de Nederlands Hervormde Kerk. Toegelicht met filmstroken sprak de heer J. Brugman over de noodzakelijkheid van een nieuwe bijbelvertaling, wat met verscheidene voorbeelden wérd aange toond. Bij de opening was reeds door de voorzit ter dezer afdeling, de heer Touber, gespro ken over de eenheid onder hen, die dit belangrijke werk tot stand hadden ge bracht, welke eenheid ook nu weer bleek onder de vergaderden uit allerlei kerke lijke richting. Ds. ter Steege drong in zijn slotwoord aan op het persoonlijk bijbellezen in ge- loofsgebondenheid aan de Heiland, ring wordt gehouden in het Patronaatsge- formeerd Evangelisatiekoor onder leiding van de heer Klut en het dameskoor onder leiding van mevrouw Jo de Koeijer. Op de Noordzee is de overdracht ge schied van het motorschip „Fiimsaikxr", het vierde schip, dat voor de werf „De Merwede" te Hardinxveld voor Finland is gebouwd. Er zijn nog vier schepen voor dit land in bestelling, waarbij een 8500 ton metend vracht-passagierschip, dat binnen enkele maanden van stapel zal lopen. De „Finnsailor" die 6500 ton meet en een maximum snelheid heeft van 16 mijl per uur, is bestemd voor de rederij Enso Gutzeit te Helsinki. Het motorvermogen is c Allan alleen. De enige trawler voor de Zaterdagmarkt, de Allan Water, maak te dank zij de stevige makreelprijs van f 16f 18 een elfdaagse reis van f 15.900, zoals wij Zaterdag al melden konden. Java patent. De Java (KW 159) ver diende Zaterdag de dank van de handel met een scheepje vis, waar menige traw ler al in geen weken aan heeft kunnen tip pen: honderd kisten schelvis, buiten de tarbot, de wolf en de kabeljauw, gingen er in als gesneden koek en de reis werd dan ook beloond met f 13.600. België rustig. De export van kabel jauw naar onze Zuiderburen liep Zaterdag erg kalm: de kisten brachten daardoor in de IJmuidense hal niet meer dan f 62 tot f 68 op en de rijen deden zo'n f 45. De hoofdoorzaak van deze gepeperde prijzen moet gezocht worden in de vijf IJslanders, die deze week aan de afslag van Oostende zullen verschijnen en die 6500 kisten heb ben beloofd. Mooie schol. Van de negen Noordlog- gers, die binnen waren, viel de KW 84 op door zijn prachtige schol. De Noordschol ging grif weg voor Engeland en de grote schol bracht f 55 per kist op, terwijl de middensoorten rond de f 70 zaten met f 75 voor de zetschol en f 50 voor de enen. Kustschol zat gemiddeld een teint je per kist lager: de tweetjes van de kust deden f 18f 20 en van de Noord brachten ze f 26 in het laatje, terwijl de drietjes voor f 12 a f 15 werden verkocht. Weer duurdere tong. Op de lage tong- prijs van Vrijdag gingen uiteraard vele of fertes de deur uit met als gevolg (er moes ten een paar wagons naar Italië), dat de prijs Zaterdag weer opliep, ook al door de Zwitserse vraag. De lappen gingen mee omhoog en over de hele linie kwam er f 0,20 tot f 0,30 per kilo bij. Vandaag trio. Voor vandaag komen er drie trawlers aan de markt, waaronder voor de laatste keer de Medan. Het trio wordt gecompleteerd door de Thorina en de Gelria; de Tzonne blijft tot Dinsdag wachten. Afscheid. Inmiddels heeft de beman ning afscheid genomen van de naar Ame rika verkochte trawler Medan. Men neemt aan, dat het schip Zaterdag naar de Ver enigde Staten zal vertrekken. Dekzeilen. Nu de zon aan kracht wint komen de dekzeilen weer te voorschijn om de luikhoofden en daarmee de ruimen te gen teveel warmte te beschermen. De sche pen, die vroeg liggen te wachten op een losbeurt, spannen de „zonnetent" boven de vracht om ijs en dus ook vis te bescher men. Vlootvaria. De Alida (KW 91) krijgt een grote verfbeurt, nu het schip wegens een motormankement toch aan de kade gekluisterd ligt. Ook de Poolster 2 (IJM 11) is duchtig onder handen genomen met de verfkwast. De motor van de „Toenadering" KW 95 doet het nog maar steeds niet zonder te genstribbelen. In de afgelopen week moest men de thuisreis op halve kracht aanvaar den, toen er nog maar twee trekken ge daan waren en Vrijdag kwam het schip met de twintig kistjes buit thuis. Tenslotte gaat het de Eendracht (KW 168) ook niet geheel voor de wind: het schip heeft een Franse motor en de kruk as brak. Het gevolg was, dat men moeilijk aan nieuwe onderdelen kon korqen, maar nu het schip toch moet wachten, gebruikt men de tijd om de verschansing langs het achterdek te laten verhogen. Bruidsreis. De hele familie Visser plus een bruidspaar was Zaterdagmiddag aan boord, toen de pas-uitgehaalde kotter „Maartje" (IJM 8) nog even buiten de pie ren ging kijken. Gauw beginnen. Voor de voormalige IJ-bunker ligt de Poolse logger SWL 104 „Korab II" klaar te maken voor de nieuwe haringtee.lt. Daar men in de volksrepubliek Polen niet zo heel erg naar de kwaliteit van de zoute kijkt, wordt er al Omstreeks half April uitgevaren om haring met de vleet te halen. De marktprijzen van Zaterdag waren: Heilbot 2,80-2,25, gr. tong 2,27-2,03, gr.m. tong 2,23-1,90, kl.m. tong 2,22-1,97, kl. tong 7 2,11-1,88, kl. tong II 1,92-1,39, tarbot I 2,45-1,65 per 1 kg. Tarbot II 82-67, tarbot III 66-55, tarbot IV 58-36, gr. griet 66, tongschar 84-72, kl. tongschar 43-42, schar- tong 32, gr. schol 62-25, gr.m. schol 81-35, kl.m. schol 80-32, kl. schol I 62-21, kl. schol II 31-8, schar 21-8, bot 16-10, v. ha ring 22-13,50, makreel 18,50-14,50, gr. schelvis 50-45, gr.m. schelvis 46-41, kl.m. schelvis 46-41, kl. schelvis I 52-42, kl. schelvis II 42-27, wijting 27,50-8, gr. gul 43-38, midd. gul 41-38, kl. gul 31-9,50, ham 122, kl. wolf 44-31, poontjes 22-8, kl. kool- vis zw. 30 per 50 kg. Gr. kabeljauw 116-61, gr. koolvis zw. 72-62, gr. leng 90-75, gr. wolf 76-62 per 125 kg. Marktaanvoer. 400 kisten tong en tar bot, 9 heilbot, 5 griet, 34 tongschar en schartong, 925 schol, 240 schar, 36 bot, 72 haring, 1035 makreel, 190 schelvis, 515 wij ting, 535 kabeljauw en gul, 19 leng, 2 ham, 126 wolf, 34 poon, 38 koolvis, 35 diversen, totaal 4250 kisten. Besommingen van Zaterdag. KW28 f 6370, SCPI21 f 8380, KW138 f 4010, KW95 f 480, KW159 f 13670, KW84 f 4960, KW24 6390, KW20 f 3910, KW52 f 4900, KW127 f 4820, IJM61 f 2540, IJM23 f 1370, IJM3 f 1570, IJM213 f 170, IJM217 f 495, KW35 f 990, KW128 f 580, KW92 f 1400, KW189 f 520, IJM249 f 330, IJM226 f 410, IJM228 f 810. Aai. Vrijdag werd door 26 vaartuigen aan de visafslag te Urk aangevoerd 1580 pond lijnaal, prijs f 1.07f 1.12 per pond en 745 pond fuikaal, prijs f 0.90—f 1.00 per pond. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE. MAANDAG 20 APRIL: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het mysterie van de gouden adelaar". Luxor, 7 en 9.15 uur: „De arend van Madagascar". W.B. Theater, 8 uur: „Jungle goud". DINSDAG 21 APRIL: Bioscopen: als Maandag. W.B. Theater: geen voorstelling. K.S.A.-gebouw, 8 uur: „Het Masker" met „Zij, die gestuurd was".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8