De heer A. J. Allan kwarteeuw directeur N.Y. Vermande Zonen Nog geen unanieme vacantieregeling voor bakkersgezellen Havenberichten Santpoortse bakker laat taarten sturen uit Venezuela Old Clothes New Jazz Society met „Dixieland Wanderers" H1 Oud-Velsen viert Koninginnedag Collecte ten bate van zwakke kinderen Santpoort DINSDAG 21 APRIL 1953 5 IN OUD-IJMUIDEN: Dr. C. Spoelder over „De kunst van het opvoeden" Vogelleven in Kennemer- land door J. P. Strijbos Amsterdamse jongens namen limonade weg Penicilline voor kabeljauw Velsense moeilijkheden blijven op één punt haken Voor de vierde keer sleutelbeen gebroken Amsterdam won jeugd- tournooi van Eechtrop Laatste partij Keiler- Huisman in Haarle'm Geen volstrekt pessimisme in het „Watervliet"-kamp met optocht en variété Over het zien van schilde rijen en een kunstforum Kleine ongevallen op Zeeweg en in Hoofdstraat Santpoort-station viert Koninginnedag ELF DAGEN na zijn achtenveertigste verjaardag zal de heer A. I. Allan, P. C. Hooftlaan 36 te Driehuis, opnieuw vele handen krijgen toegestoken wanneer hij op Maandag 27 April vijfentwintig jaar directeur zal zijn van de N.V. Drukkerij en Uitgeverij Vermande Zonen, door de jaren heen beter bekend als drukkerij „Sinje- wel" in Oud-IJmuiden. Wie het bedrijf van een kwart eeuw geleden kent en de tegen slag maar toch bovenal de bloei en voorspoed heeft meegemaakt zal moeten erkennen dat de heer Allan in zijn opzet is geslaagd: de drukkerij te maken tot een vooraan staand bedrijf op het gebied van drukwerk als modellen en formulieren ten dienste van de gemeente- en overheidsdiensten. De heer Allan begon in 1928 met dertien ook niet onopgemerkt voorbij, werknemers. Na vier jaar was dit terug gelopen tot vijf maar thans vinden er bijna honderd personen hun dagelijks werk in dit gespecialiseerde bedrijf aan hel Wil lemsplein en in een ruimte cue vele malen groter is dan die van omstreeks 1930. En wie je ook vraagt van het personeel: de heer Allan is een zeer gezien mens, een voudig en gebleven wie hij was. Aanvankelijk had de jonge Allan na zijn H.B.S.-opleiding verder willen studeren. Zijn vader was eigenaar van een drukkerij te Westzaan Van Dijk en Allan en deze familie Allan kocht in 1928 het be drijf te IJmuiden. Inmiddels had de heer Allan IJmuiden al enigszins leren kennen door zijn werkzaamheden aan de IJmuider Courant met de heren S. Voet, G. J. Bre merkamp, S. Baarda en Visser. Op Vrijdag 27 April 1928 volgde daarna zijn benoe ming tot directeur, tevens aandeelhouder van de N.V. Drukkerij Sinjewel, waar in hoofdzaak handelsdrukwerk werd ver zorgd. In 1932 ging de IJmuider Courant over naar Haarlems Dagblad, waardoor in het bedrijf een werkvermindering ontstond. Ter compensatie werd in het zelfde jaar van de Uitgeverij Vermande Zonen te Hoorn de modellenverzameling voor ge meente en waterschapsadministratie over genomen. Dit fonds, waarmee de verschil lende modellen en formulieren ten dienste van de gemeente-administratie worden be doeld. moest nog belangrijk worden uit gebreid. De heer Allan trok er van toen af dagelijks op uit, van gemeente naar gemeente en van provincie naar provincie. Er volgden tot 1938 voor het bedrijf zeer moeilijke jaren maar de contacten, ook met de over heid, breidden zich voortdurend uit. In die jaren legde de heer Allan de grondslag, waar de anderen thans met hem op voort en meebouwen. En dat hij dit succes heeft behaald is in niet geringe mate te danken aan zijn doorlopende vriendelijkheid. Niet alleen in het bedrijf bij het personeel, maar ook daar buiten is hij gezien. De heer Allan heeft ook nooit ongezien tegen iets nieuws. Het was eigenlijk als het ware zijn lust en leven. Was deze uit geverij niet de eerste op het gebied van de uitgave van losbladige verzamelingen en rees in 1950 bij hem niet al heel spoedig het plan om een Citograf-installatie aan te schaffen en die te gebruiken als dienst verlening aan de kleine gemeenten, die niet tot aanschaffing van een dergelijk kostbaar apparaat konden overgaan? Nu is al een tweede installatie op dit gebied in bedrijf gesteld. De oorlogsjaren gingen aan het bedrijf ADVERTENTIE Dry cleaning only Koningsplein 10 - Tel. 4886 Het maandelijks jazz-festijn van de Vel- ser Jazz Society dreigt eentonig te worden: hoe juist het ook lijkt de veelal jonge aan hang van deze club terdege vertrouwd te maken met de fundamenten der moderne muziek, alle dagen erwtensoep begint te vervelen en alweer Dixiland-style-music wil ook wed eens gaan tegenstaan. Dat doet overigens niets af aan de kwa liteiten van het orkestje, dat de bestuurs leden van de V.J.S. voor deze Maandag avond naar Flora hadden weten te halen. Deze Haarlemse „Dixieland Wanderers" immers vormen een homogeen ensemble met een paar opvallend goede solisten en een strakke rhythm-sectie. De trombonist schuift zijn partij met een vervoerend ge mak en als de man aan de clarinet het even rustig-aan deed, was het in de voor hoede wel in orde. De pianist heeft heel wat in de vingers en wil dat dan ook best weten en hij heeft een paar soli ten beste gegeven, die het enthousiasme van de zaal terecht gaande maakten. Na een korte pauze, waarin het getor menteerde klavier enigermate werd opge lapt, kwam er een verrassing in de nersoon van een der trompettiston van de Skymas- ters, Rinus v. d. Broek, die in onze om geving woont en een deuntje mee hielp blazen; al ligt deze historische s+iil hem niet helemaal meer, zijn gemakkelijk vak manschap op het koper bracht de toehoor ders in grote beroering en een paar oude bekenden uit de twintiger jaren bood hem de kans zijn hart ten volle op te halen. Lezing over Gershwin en Ellington Tot ons genoegen komt er een paedago- gische tendenz in de verrichtingen der Vel- ser Jazz Society. In het bestuur heeft men vermoedelijk met enig verdriet begrepen, dat het maandelijks publiek blues en rags hogelijk kan appreciëren, maar dat men over het algemeen weinig kaas gegeten heeft van de ontwikkeling der jazz-muziek als poging tot samensmelting van de Afri kaanse negermuziek en de vroeg-Ameri- kaanse neger-cultuur om van symfoni sche jazz nog maar te zwijgen. -Dies is het toe te juichen, dat Maandag 27 ADril de V.J.S. ten huize van de heer B. Roelofs (Goeman Borgesiuslaan 10) de heer Van Marken een lezing doet houden over George Gershwin en Duke Ellington, een lezing, die door gramafoonplaten wordt opge luisterd. Dinsdag 28 April wordt in de gymnastiek zaal van de „Jan Ligthartschool" te IJmui- den-Oost een ouderavond gehouden waar dr. C. Spoelder, oud-rector van het Haar lemse Gymnasium spreekt over „De kunst yan het opvoeden". In 1943 moest men evacueren en werd onderdak gevonden bij drukkerij Planeta in Haar lem. Na de bevrijding werd het bedrijf in IJmuiden als een paardenstal teruggevon den maar de al voor de oorlog begonnen uitbreiding zette zich heel vlug in ver sneld tempo voort. Dit jaar werden ook de statuten gewijzigd en werd de naam: N.V. Drukkerij en Uitgeverij Vermande Zonen. Maar niet alleen op het gebied van zijn zaak kan de heer Allan op vijfentwintig welbestede jaren terug zien. Hij is voorzit ter van het district Haarlem van de fede ratie van werkgeversorganisaties in het boekdrukkers en rasterdiepdrukbedrijf en hij speelt ook vaak mee met de Onderwij zers Toneelvereniging. Op het gebied van het verenigingsleven heeft hij al zijn spo ren verdiend. De commissie voor natuurbescherming te Velsen heeft alle belangstellenden uitge nodigd voor een filmavond op 28 April in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan te IJmuiden Oost. De heer Jan P. Strijbos zal de film „Vogelleven in Kennemerland" vertonen en toelichten. De eigenaar van een consumptietent op het Sluisplein, de heer E. moest in het weekeinde ontwaren dat uit zijn zaak drie flesjes limonade waren weggenomen. De politie in IJmuidenWest was aldra van de kleine diefstal ingelicht en stelde on middellijk een onderzoek in. Zij kwamen terecht in een van de spoorwegwagons op het emplacement bij de Vissershaven waar elke Zaterdag en Zondag jeugdige Amster dammers door toedoen van de stichting „Jongeren en studenten" in de kampeer- wagons mogen verblijven. Twee achttien jarige inwoners van de stad aan het IJ blëken de daders en een vriend bleek een heler, hij had het derde flesje leeggedron ken. Het drietal zal er nog meer van horen. In de Noorse staatsviskwekerij te Toens- 'nerg worden proeven gedaan met peni- cilline-injecties om de grote sterfte onder geslachtsrijpe wijfjeskabeljauwen tegen te gaan. Vooral van de vissen, die van plaat sen met vuil water afkomstig zijn, sterven er vele en men heeft het vermoeden dat dit aan een infectie te wijten is. Men wil nu nagaan of de bacterie die deze infectie veroorzaakt, met penicilline bestreden kan worden. Kinheimers gaan vergaderen De leden van de voetbalvereniging „Kin- heim" zullen Vrijdagavond 24 April, in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat bijeenkomen voor de jaarlijkse algemene vergadering. De agenda vermeldt de gebruikelijke verslagen en bestuursmededelingen. Bij de bestuursverkiezing treden af de heren J. H. v. d. Wateren, A. Redeker en F. Redeker. Behalve de heer A. Redeker, die jarenlang deel van het bestuur heeft uitgemaakt en evenzeer de elftalcommissie belangrijke diensten bewees, zijn de beide anderen herkiesbaar. Het wM met de vacantieregeling van dï Velsense bakkerswerknemers in Velsen nog maar niet vlotten. Dit is gisteravond in het Patronaat voor de zoveelste keer tot uiting gekomen, waar de R.K. Bond van Arbeiders in Voedmgs- en Genotmiddelen- bedrijven „St. Joris" een vergadering hield, die gepresideerd werd door de heer J. C. Stevens. „We willen zo graag één lijn trekken in Velsen, waar het de vacanties van de bakkersknechten betreft, en steeds, nu al zes jaar lang, is het één patroon, die roet in de trog gooit", zo luidde de klaagzang. Er is een mooi plan, om de vacantie in de verschillende bakkersbedrijven over zes weken uit te spreiden, maar daar heeft deze patroon geen oren naar. Hoewel hij zich altijd heeft doen kennen als een recht schapen en sociaal voelend mens, wil hij een vacantieregeling volgens eigen plan. Zo vertelde de voorzitter en voegde hij er aan toé: dit kan schade opleveren voor de anderen. Nu is het zo, dat verleden week Donder dag het bestuur van de bakkerspatroons voor de zoveelste maal heeft gepraat met de betrokkene, maar ook dat leverde geen resultaat op. Een laatste poging zal nu wordien ondernemen door het bestuur van de gezellen en wanneer ook deze faalt, wordt overwogen door gezellen en pa troons samen, een beroep op de arbeiders bevolking te doen o:m zich solidair met de meerderheid te verklaren. Daarenboven zal men via het hoofdbestuur trachten te bereiken dat in df. winkelsluitingswet ook het ventverbod wordt opgenomen, om aan deze impasse een eind te maken. Een ander punt van bespreking vormde op deze avond het rapport dat zal worden opgesteld ever de vele overtredingen van de arbeidswet. Want ook hier mankeert in Velsen het een en ander. Voortdurend ko men er klachten binnen dat werknemers te vroeg moeten beginnen, dat er vóór de gezette tijd vers brood wordt verkocht en over onwettige overuren. Met kracht zal hiertegen van de zijde van de georganiseer de werknemers worden geprotesteerd en de rapporten zullen uiteindelijk terecht ko men tij de directeur-generaal van de ar beidsinspectie. Het behoeft geen betoog dat er in de bond een open oog is voor de moeilijkhe den i-n het kleinbedrijf en dat men er van overtuigd is, dat in geval van ziekte de bij verkeersongeval Twee motorfietsen zijn Zondagmiddag half twee op de hoek van de Zeeweg en de Vèlserduinweg met elkaaar in botsing gekomen, toen de bestuurder van de mo tor, die over de Zeeweg uit de richting van het ziekenhuis naderde, geen voorrang gaf aan de motorrijder met zijn duopassagier die van de Velserduinweg kwam. Zij pro beerden elkaar wel te ontwijken door flink uit te halen maar ook dit mocht niet ba ten. Zij werden tegen de grond geworpen en een van hen, de duopassagier, de heer J. A. B. uit Amsterdam liep een gebroken sleutelbeen op. Hij verliet het ziekenhuis al weer vlug, want, verklaarde hij heel laconiek: „Voor die vierde maal brak ik het zelfde been". Na het de vorige week gehouden tournooi voor de jongens werden de velden van Eechtrop Zondag andermaal door de jeugd bevolkt. Tien elftallen waren uitgenodigd deel te nemen aan een tournooi voor meis jeselftallen, dat werd gewonnen door het Amsterdam-c-team. Dit elftal kwam daar mede in het bezit van een wisselbeker dit jaar voor het eerst verspeeld beschik baar gesteld en uitgereikt door de voor zitter van Eechtrop, de heer Th.Reynders. Een dames- en een herenelftal nam op de velden van Strawberries deel aan het tour nooi om de Kennemerlandbeker. Het herenelftal plaatste zich voor de finale. werknemer moreel verplicht is bij te springen, maar wie zich vrijwillig ten ge rieve van zijn baas opgeeft om ongeoor loofde overuren te maken, zal grote kans lopen, volgens artikel 8 van de statuten, als lid te worden geroyeerd. Het „verse kadetje", waar uiteindelijk de hotelgasten van profiteren door een bizondere wettelijke regeling, kwam ook nog te berde, maar ook hier was men het over eens: niet afwijken van de vastgestel de regel „om pas om tien uur te verkopen, want dan zou het eind zoek zijn en kwa men de wantoestanden van weleer terug". Keiler en Huisman zijn in de nationale damstrijd gelijkelijk -op de eerste plaats geëindigd. Een driekamp was noodzakelijk en de eerste partij, Zaterdag in Leiden ge speeld, eindigde in remise De tweede partij is vastgesteld op Vrij dagavond te 8 uur in Amsterdam. Voor de liefhebbers in Kennemerland kan werden meegedeeld dat de derde en laatste partij van deze korte match in het café-restau rant ,,'t Hof van Holland" aan de Grote Markt te Haarlem op Zaterdag 25 April wordt gespeeld. De aanvang van de partij in Haarlem Is vastgesteld op drie uur in de middag. Maandag 20 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Java van Le Havre. Amor van Caneto. Salawati van Hamburg. Ara v. Otterbacken. Liberty van Gothenburg. Kitty van Sunderland. Plato van Kopenhagen. Rita van Norrköping. Bomma van Ljeving. Lingestroom van Fowey. Stad Dordrecht van Almeria. Daphne van Caen. Texelstroom van Liverpool. Sandetti van Oskarshamn. Eastwood van Swansea. Ardennia van Go- thenmurg Antaria van Geffle. Suomen Nyto van Kotka. Vertrokken zijn: Pirola naar Vesteras. Frisian Coast naar Rotterdam. ET is een enigszins bi zarre, maar daarom niet minder gewaardeerde verrassing, als je op je ko peren bruiloft een taart wordt „aangezegd", die bij na een meter in doorsnee is en afkomstig moet zijn van een half vergeten neef uit Venezuela, die óók wat doen wilde op het feest. Daar moet de deksel dan voor van de wasemmer ko men, om het gevaarte te vervoeren en dan vragen de gasten natuurlijk, hoe dat toch wel mogelijk is, die royale neef en dat wagen wiel van een taart, waar toch het adres van een banketbakker uit de naaste omtrek bij stak. Karei Toeset, de banket bakker van de Bloemen- daalse straatweg in Sant poort kan dat haarfijn ver tellen, want hij is het, die taarten uit New York en Suriname naar Emmen en Rottevalle dirigeert. Want dat is zijn hobby, al kegelt hij óók graag een keer in de week met zijn collega's- banketbakkers. Elke avond zint hij evenwel op nieuwe mogelijkheden, om Neder landers in den vreemde aan de zo vaak gezochte gele genheid te helpen verwan ten in het moederland te bedenken met een plotselin ge taart of ander zoetig- heidje op een verloving, een moederdag of een ver jaring. En tot nu toe is hij daar heel aardig in ge slaagd, want zijn „taarten expresse" is dezer dagen aan de duizendste taart toe. Dat wordt tussen haakjes een geweldenaar van een bakstuk, die duizendste: de wereldbol, die er van mar sepein op komt staat al klaar en wie dit kunstpro duct treft heeft een beste dag, want de door het verre familelilid argeloos bestel de lekkernij gaat er natuur lijk ook bij. Die wereldbol is zomaar een aardigheidje van bakker Toeset. sj- Het idee werd een jaar of drie geleden geboren in na volging van de „bloemen- expresse" die het immers mogelijk maakt, over de hele wereld bloemen te ver sturen, maar toen het du plicaat met crème en slag room als grondstof in het begin geen daverend succes bleek te willen worden, heeft de Santpoortse bak ker zich er in zijn eentje voor gespannen en nu kan het gebeuren, dat u van een geëmigreerd familielid op Nieuw Zeeland op uw verjaardag een zoete sur prise krijgt thuisbezorgd. Een vrind van bakker Toe set, die in Australië aan een nieuwe toekomst bouwt, hielp het geval eigenlijk op gang, door kalmweg een taart te bestellen voor fa milie in Heiloo en toen dat bleek te gaan, ging de heer Toeset doorborduren. Zijn orderboeken liggen vol met bestellingen uit bijna alle uithoeken van de we reld voor haast alle plaat sen in Nederland. En het aardige is, dat hij de orders netjes onder zijn collega bakkers verdeelt, zodat een Heemsteedse familie een door een Sumatraanse re latie bekostigde taart via haar eigen Heemsteedse roomkunstenaar krijgt. An dersom kan ook al: zo lang zamerhand heeft meneer Toeset een net van relaties over de wereld gespannen, waardoor het hem mogelijk is uw taart naar Timboek- toe te sturen, of althans de door u betaalde lekkernij te laten vervaardigen en thuis bezorgen door de plaatse lijke bakker van die verre stad. Lange naamlijsten van de Nederlandse kolo nies in diverse Europese hoofdsteden krijgt hij dank zij de ampassades of gezant schappen daar in handen en dan krijgen ze allemaal een net drukwerkje met een plaatje van de voorradige taarten. De organisatie groeit de initiatiefnemer haast wel eens boven het hoofd, maar hij houdt er toch zoveel plezier aan, dat hij voorlopig nog wel in zijn web van roomdraden blijft zitten, om Nederlands ge bak of andere banketbak kerswaren te laten toestu ren aan andere Nederlan ders. Tot nu toe hebben alle klanten ze voor zoete koek opgegeten De overgebleven competitiewedstrijden hebben het derde Watervliet-twaalftal door de in Haarlem tegen Oosterkwartier 3 gele den nederlaag nog steviger op de laatste plaats van de ranglijst gedrukt. De uitslag 92 was in hoofdzaak te wijten aan het feit, dat de Velsense ploeg met vijf invallers speelde, terwijl daarentegen de ploeg van Oosterkwartier was versterkt. Hoewel Watervliet 3 er dus zeer slecht voor staat zal de degradatie toch niet door gaan. De wedstrijd Watervliet 2Oosterpark 2 verviel wegens niet-opkomen van de Ooster- parkers die dus een reglementaire neder laag leden. De Watervliet-jeugd doet het voortreffe lijk. De juniorenploeg is door een 30 over winning op Oosthoek A kampioen geworden, zodat dit team na de A-aspiranten nu de tweede Watervliet-kampioen is met 40 doel punten voor en 7 tegen. De eindstand is hier: Watervliet Jun. 12 10 1 1 21 Oosterkwartier A 12 9 2 1 20 Oosthoek A 12 6 2 4 14 De Watervliet B-aspiranten behaalden op het onvolledige en met een Watervliet-in- valster aangevulde Oosthoek B een grote 90 overwinning. De B-ploeg kan nu na drie wedstrijden kampioen worden en zelfs al eerder, indien de wedstrijd tegen DSV A gewonnen wordt. Watervliet B met thans 69 doelpunten voor en geen enkel doelpunt tegen, gaat fier aan de kop. De stand is nu: Watervliet B 9 9 0 0 18 DSV A 9 8 0 1 16 Oosterkwartier B 12 7 0 5 14 De wedstrijd van Watervliet D tegen de grootste concurrent Nieuw Flora C eindigde in een 11 gelijk spel. Door dit resultaat bleef de voorsprong van zes punten behou den en met nog twee resterende wedstrijden te spelen kan ook voor de D-aspiranten het kampioenschap onmiddellijk bereikbaar zijn. Wanneer dit het geval zou worden, kunnen de Watervliet-aspirantteams alle vier met ere de kampioenstitel dragen in tegenstel ling tot de senioren-ploegen, die er het afgelopen seizeon maar weinig van terecht brachten en zelfs degradatie moeilijk meer kunnen ontgaan. Het programma voor tie Koninginnedag- viering op 30 April in oud-Velsen is nu ge reed gekomen en werd in de vorm van een aantrekkelijk boekje uitgegeven. Het feest begint Donderdag om 9.30 uur met een kinderoptocht, die om 10 uur voor het raadhuis start met versierde fietsen, autopeds en ander gerij. De start gaat van het Kerksplein via de Driehuizerkerkweg, Meervlietstraat, Stationsweg, Jan Kostelijk- laan, Van Tuyllweg naar het park „Velser- beek", waar te 11.30 uur de prijzen worden uitgereikt. In de enige schouwburg, die het dorp Velsen rijk is, de gezellige garage van Van Gameren gaat zich van twee uur af een variété-programma voor kindern afrollen met een buikspreker, goochelaar, poppen kast en de muzikale clown Henk Haye. Te zelfder tijd wordt er een wedstrijd ringsteken op de fiets voor meisjes en jongens gehouden en cm 3 uur in de mid dag gaan de ouderen het eveneens pro beren. Avondprogramma Het avondprogramma concentreert zich weer in dc zaal Van Gameren, waar om acht uur het kleinkunstensemble „Kees Stet" optreedt met medewerking van de confe rencier Han Verne, de accordeon virtuoos John Davis, Truus Schot, het zangeresje en Wim Romijn de zanger van een internatio naal repertoire. Henk Haye komt met zijn muzikale clownerieën ook hier en tenslotte rondt Kees Stet, de droge Westfries met zijn grappen, het geheel af. De Velsense vereniging tot bevordering der beeldende kunsten „Felison" geeft op Vrijdag 24 April een van haar steeds meer in trek rakende avonden, dnmaal in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan. De heer J. Sax, kunstschilder uit Bergen houdt deze avond een lezing met lichtbeelden over „Het zien van schilde rijen". Naar wij vernamen wordt er voorts hard gewerkt aan de voorbereiding van een „kunstforum", dat binnenkort in Santpoort zal worden gehouden. 1 andachtig bekijken deze twee „bobby's" het werkstuk van de 16-jarige Margarc Deze kans ontgTnThet"damesteam daTmet i Stonehouse dat de bronzen ster kreeg van de Engelse Royal Drawing Society". He - - s-4 i m nf L" h n an rit- nn rl n rrnan f n a rl no T? r\o i n /l t. .'7 J evenveel punten als Strawberries eindigde, doch aan die club de eer mpest laten door oen beter doelgemiddelde. werk hangt op de zgn. „Children's Royal Academy",een tentoonstelling van schilder en tekenwerk door kinderen van 3 tot 17 jaar, die jaarlijks wordt georganiseerd door de „Royal Drawing Society". In het Deense passagiersschip „Kronprins Frederik" is Zondagavond brand uitge broken, toen het aan een kade in de haven van Harwich lag. Het schip, dat 3.895 ton meet, kwam in 1946 in de vaart en kon 300 passagiers vervoeren. Foto: Brandweer lieden op de kade, bezig water te spuiten in het brandende schip. (Telefoto.) Elk jaar wordt een aantal kinderen uit de gemeente Velsen naar een gezondlieidskolo- niet gezonden. In 1952 waren het er 84. De overheid subsidieert dit nuttige werk. De verenigingen, die de uitzendingen verzorgen, moeten evenwel eerst zelf over de brug komen en dan doet de overheid er wat bij. De inkomsten uit contributiën zijn onvol doende, zodat een jaarlijkse collecte onmis baar is. Deze zal dit jaar plaats vinden op Zaterdag 2 Mei. De vijf plaatselijke verenigingen, te weten de afdelingen van het Centraal Ge nootschap en van „Kinabu", beide alge mene verenigingen, de R.K. Kinderuitzen ding, de Christelijke en de Vrijzinnig Her vormde collecteren gezamelijk en verdelen de opbrengst. Voor een collecte zijn collectanten nodig; daarmee valt of staat de gehele zaak. In Velsen heeft men er ongeveer 100 nodig en al kostte het veel moeite, men is er nog altijd in geslaagd ze te krijgen. De vereni gingen nodigen daarom allen, die belang stellen in het doel van deze collecte, uit zich voor die dag beschikbaar te stellen, desnoods voor een halve dag. Men kan zich aanmelden bij onderstaande adressen. Over het nut van de uitzending van zwakke kinderen behoeft niet meer ge sproken te worden; ieder weet dat. Er is hier goed werk te doen en bovendien werk, dat onze eigen kinderen in de gemeente ge heel ten goede komt. Er behoeft van de op brengst van de collecte niets te worden af gedragen aan enig hoofdbestuur. De onkos ten worden zo laag mogelijk gehouden en bestaan uitsluitend uit de kosten der be nodigde vlaggetjes en speldjes. Alles wat gegeven wordt, komt de zwakke kinderen ten goede. De verenigingen kunnen deze collecte niet missen. Helpt daarom één dag. De adressen zijn: Velsën-Noord: N. C. Rozemeijer, Pel- straat 6; H. Andrea, Ladderbeekstraat 1; Velsen: mevr. Boosman, Stationsweg K. 7; Driehuis: H. W. v. d. Hulst, P. C. Hooft laan 62; Santpoort-station: Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145; Santpoort-dorp: mej. van Diepen, Velser- broekstraat 1; IJmuiden-Oost: mevr. v. d. Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, mej. Vijlbrief, Lijster laan 1; IJmuiden-West: mevr. de Vries, Konin- ging Wilhelminakade 78, C. Peet, Lekstraat no. 22. Grondstoffen voor de papierfabriek Maandagmorgen zijn voor de papier fabriek Van Gelder Zonen twee zeesche pen met houtstof aangekomen. Van de Noorse haven Gjeving voerde het Noorse m.s. „Bocmma" een lading van 700 ton houtstof aan; het Zweedse s.s. „Norman- dia" kwam vatn Gothenburg eveneens met een lading van 700 ton houtstof binnen. Aangezien de chauffeur van een auto bij het wegrijden uit de Hoofdstraat in Sant poort niet voldoende op het achter hem komende verkeer lette kwam hij in bot sing met een juist passerende autobus. Enige deuken en een verbogen richting aanwijzer behoorden tot de geringe schade. Een driejarig knaapje, dat in de nabij heid van de Kievitlaan de Zeeweg over stak liep daarbij pardoes tegen een auto die voorbij reed. Het zag er aanvankelijk vrij ernstig met hem uit maar uiteindelijk bleef het bij enkele builen op het hoofd Debutanten-wedstrijd Door de vereniging tot het houden van nationale gedenkdagen te Santpoort-Station is voor Koninginnedag het volgende feest programma vastgesteld. 's Morgens om 9 uur zullen er kinder spelen worden gehouden en om 11,30 uur kunnen de debutantjes hun beste beentje voorzetten in een voordrachtenwedstrijd voor de microfoon. Alle schoolkinderen kunnen aan deze wedstrijd deelnemen. De kleuters, die nog te klein zijn om aan een wedstrijd of spel deel te nemen, worden van 912 uur bezig gehouden met een filmvertoning in de Toorts. 's Middags om 3 uur heeft er een her denkingsbijeenkomst plaats bij de bevrij- dingsbank op het Stationsplein. Hier zal worden gesproken door pater J. v. d. Pol van het Lervigerie College te Santpoort, de heer C. Spoor (secretaris B.O.I.W.), en ds. D. ter Steege, Ned. Herv. predikant. Het geheel wordt opgeluisterd door de vijf Santpoortse zangkoren onder leiding van de heer D. Klut. Op het Schoolplein treedt 's avonds om 8 uur op het Zaans Ca baretgezelschap met een gevarieerd pro gramma. Op Dinsdag 5 Mei heeft 's morgens om 10,30 uur in de Bruno Klauwerstraat het wagenspel plaats en 's avonds om 6,45 uur kranslegging bij de bevrijdingsbank. Ned. Herv. Kapelkoor met „Das Lied von der Gloeke" Ter viering van het tienjarig bestaan zal het Nederlands Hervormd Kapelkoor te Santpoort op Woensdag 29 April in de Nederlands Hervormde Kerk te Santpoort een uitvoering geven van „Das Lied von der Gloeke" van Romberg. Medewerken den zijn voorts het kinderkoor onder leiding van Albert de Groot, mevrouw B. den Otter-Slotboom sopraan, Gerard Hurkmans tenor, Henk van Monsjou bas, en Albert de Groot orgel-piano. Het geheel staat onder leiding van de heer H. Joh. de Haas. Visserijbericht Urk. Zaterdag werd door 24 vaartuigen aangevoerd: 2454 pond Ujnaal, prijs 1.02—1.07 per pond,

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7