RANG WAT IS RANG Zwitsaletten Bloembollencultuur op tweesprong: secuur handwerk of mechanisatie 1$ Inderdaad iederé vrouw kan mooi zijn Wereldnieuws PANDA EN DE HAND-VIS H' De radio geeft Donderdag Vragen over huurverhoging Dollars voor Frankrijk Dit Castella-motto thans actueler dan ooit cloc h ia het zo 2 Nederlandse bollenexport slechts te handhaven door gezonde producten Mechanisatie rijler Üee \W&tfww fiiui! BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 T Poolse onderminister gearresteerd M thans ook nieuwe Bloemenzeep Verduisteringen bij spoorwegbouwbedrijf Civiele aanklacht tegen oliemaatschappijen in V.S. Acht soldaten gewond door granaatexplosie Kerkelijk Nieuws HOOFDPIJN, LOOM...; Temperatuur in de V.S. J WOENSDAG 22 APRIL 1953 (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Het lijkt er sterk op, dat de bloembollencultuur weer eens voor een tweesprong staat. Van de te kiezen weg zal veel afhangen. De ene weg leidt naar het dure, maar secure handwerk en de andere naar het goedkope en onnauwkeuriger gemechaniseerde massa-werk. Men aarzelt nu al enkele jaren en tenslotte zullen de leidende figuren weer een beslissing moeten nemen. Een Zwitserse journalist heeft de bloembollen cultuur eens vergeleken met de precisie-industrie in zijn land. Een industrie, die de kleinste horloges maakt maar ook de beste en grootste precisie-machines. Die journalist ontdekte dit toen hij met een paar collega's een bezoek bracht aan de bloembollen streek en daar een uiteenzetting over een pijnlijk nauwgezette werkmethode aan hoorde. Hij zag geen blaadje op de bollenvelden liggen, de ziekzoekers plant voor plant bekijken en iedere onrechtmatigheid verwijderen. Het is al jaren geleden, dat hij dit schreef en de vakmensen vonden het misschien enigszins overdreven. Speciaal in de streek tussen Hoorn en Enkhuizen. Dit is een vooruitstrevende streek waar de kwekers graag eens een nieuwigheid proberen. Na de tweede wereldoorlog ging men dat al zeer sterk doen, zij het gedeeltelijk ge dwongen. De arbeidskrachten waren duur, eigenlijk te duur, omdat er steeds maar bollen overbleven en de prijzen dus niet hoog lagen. Men zocht daarom naar een goedkopere werkwijze en meende die te hebben ge vonden in de mechanisatie. Er werd in- en uitgeploegd. De bollen werden niet meer keurig in bedden geplant maar in door ploegen getrokken voren, zoals men dat in Amerika ook doet. Sceptici beweer den, dat deze methode het precisiewerk zou schaden. Volgens hen kon men de zieke planten niet goed meer ontdekken en zou het onmogelijk worden ze te ver wijderen, als men ze vond, zonder de wor tels van de planten in de nabijheid te be schadigen: De voorzitter van de vereni ging „De Narcis" heeft thans ook tegen deze werkwijze gewaarschuwd en er bij verteld, dat er bijzondere maatregelen zullen worden genomen als men hiermede zal doorgaan. Bloembollen zijn nu een keer geen aardappelen. Het eigenaardige is, dat iedereen wel voor mechanisatie voelt. Het zou een hele besparing cp de post arbeidsloon geven als er een machine wordt uitgevonden, die even precies werkt als bij het met de hand planten pleegt te geschieden. Deze ma chine moet dus de bollen stuk voor stuk in de grond leggen en wel zo, dat men met stelligheid kan zeggen, waar een bol is geplant. Komt er geen plant boven de grond dan mankeert er iets aan die bol. Evenzeer moet een kleine afwijking in een plant opvallen, want dat kan een ziekte of een beschadiging van de bol betekenen. Slechts als hieraan kan worden voldaan is een mechanisatie verantwoord, omdat dan de ziektebestrijding niet in gevaar komt. De ziektebestrijding is namelijk de pijler waar het gehele bloembollenvak op rust. Iedere methode die de ziektebestrijding moeilijker maakt, zal vroeg of laat de ex port in gevaar kunnen brengen. Het ge vaar ligt niet zozeer bij de kopers van de bloembollen, maar 'meer bij de buiten landse kwekers. Zo gauw de kwaliteit van de Nederlandse bloembollen begint te da len zullen de buitenlandse kwekers hun kans schoon zien en trachten de Neder landse bollen van de markt te drukken. Er zijn verscheidene wegen, die daartoe leiden en een van hun sterkste troeven zou zijn, dat er met de bollen ook ziekten in het ADVERTENTIE TENNISSHORTS SHIRTS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Sint Joris- Dag, reportage. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. Sopraan, tenor en piano. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.40 Bari ton en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano kwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Gevarieerde mu ziek. 18.30 Platen. 18.35 Op de stelling, cau serie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Le vensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd program ma. 21.45 Interview. 22.15 Zang en piano 22.35 Platen. 22.45 Avondvoorstelling. 23.0" Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Reportage. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Liede ren. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Bas-bariton en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmu ziek. 14.00 Désirée, hoorspel. 14.50 Lichte muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mili taire actualiteiten. 17.40 Platen. 17.45 Rege- ringsuitzendnig: Suriname en de Neder landse Antillen in de Nederlandse economie. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Reportage of platen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazz muziek. 19.45 Orgel. 20.00 Nieuws. 20.05 In ternationale bridgedrive. 20.10 Platen. 20.20 Concertgebouworkest en solist. (21.1021.35 Mijn vader en ik, hoorspel) 22.30 Medede lingen. 22.35 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les 14.45 Houtblazerstrio. 15.00 Platen. 15.15 Houtblazerstrio. 15.30 Platen. 16.10 Orkest concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Jeugdkoren. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.50 Poli tieke causerie. 20.00 Platen. 20.20 Klankbeeld. 20.40 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma voor de vrouw. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Engelse litteratuurge schiedenis. (Op 224, 49 en 42 m.). land zouden komen. Hoe bevreesd de re geringen daarvoor zijn heeft men in de loop der jaren wel geleerd. Op die manier zou het werken met goed koper ongeschoolde arbeidskrachten, die bij een mechanisatie kunnen worden in gezet zeer duur worden. Er is nog een terrein dat gevaarlijk kan zijn. Het is de taak van de kweker om in zo kort mogelijke tijd zo groot mogelijke bollen te leveren, denken vele kwekers. Men gaat dan kunstmatig te werk. Is er geen regen dan maakt men regen met spuitinstallaties en de bollen groeien. Ze worden groter dan men vroeger ooit heeft durven denken. Met deze ontdekking is men even blij als met die van het in- en uitploegen. Maar hier geldt hetzelfde als bij de mechanisatie. Met moet geweldig goed weten wat men doet. Er bestaat na melijk het gevaar dat de bollen door be paalde factoren te groot worden en uit hun kracht groeien. Het evenwicht in de bol wordt dus verbroken. Er is zeker geen bezwaar tegen grote bollen, als ze maar hun mooie huidje blij ven houden en als ze innerlijk maar sterk genoeg zijn, zodat ze eventuele aanvallen van de natuur en de mens op hun gezond heid goed kunnen doorstaan. De weg van het veld naar de afnemer is zeer lang en vele malen verhuizen de bollen van de ene mand in de andere, van de ene machine naar de andere en tenslotte worden ze in kisten gestopt en daarin nog een flink door elkaar gerammeld op weg naar de afnemer. Is zo'n bol niet in staat om al die stoten on te vangen dan krijgen de eeuwig loerende schimmels kans om hun vernietigende werk od deze „stootplekjes" te beginnen. Dit alles kan de naam van de bloem bollen ondermijnen en dus de export en het bestaan van vele duizenden mensen in nevaar brengen. Men zal dus moeten uitzien naar een vlottere werkwijze op het veld, desnoods door mechanisatie maar dan een die het handwerk verbetert. Een bloembollen kweker kan zichzelf vergelijken met een fabrikant van nrecisie-anparaten of zelfs een edelsmid. Hij zal alles kunnen probe ren om het werk goedkoper te maken, maar nooit mogen vergeten, dat het pro duct ui+erst gevoelig is en direct protesteert +egen iedere behandeling, die niet direct is gebaseerd on het handhaven van de hoogste kwaliteit. LONDEN (A.F.P.) Generaal Komar, de Poolse onderminister van defensie, is van zijn functie ontheven en gearresteerd, aldus heeft Dinsdag het Britse blad „Daily Telegraph" gemeld. Het blad citeerde een artikel in het Poolse blad „Novi Drogi", dat was ondertekend door de Poolse minis ter van staatsveiligheid, Radkiewicz, en waarin werd verklaard, dat generaal Ko mar heeft bekend schuldig te zijn aan „ver raad". Volgens de „Daily Telegraph" werd Ko mar in Maart gearresteerd, waarschijnlijk omstreeks het tijdstip van de wijzigingen in Moskou na Stalins overlijden. De op 26 Maart ingestelde commissie van fractievoorzitters uit de Tweede Kamer heeft een lijst van 134 vragen opgesteld inzake de voorgenomen maatregelen der regering betreffende de huurverhoging en de belastingverlaging. Onder meer vraagt de commissie met welk percentage de huur der vooroorlogse woningen verhoogd zal moeten worden, wil in het algemeen voor deze woningen weer van rendabele huur sprake kunnen zijn en welke berekeningen van de lasten stijging der huiseigenaren ten grondslag liggen aan de voorgenomen huurverhoging in de onderscheiden gemeenteklassen en in welke mate bij deze berekening rekening is gehouden met lastenvermindering ten aanzien van onderhoud en leegstand. Welk deel van de vorige huurverhoging van 15 percent is ten bate gekomen van het onderhoud van huizen en hoe groot is daarvan voor de huiseigenaren, vergeleken bij voor de oorlog, doordat thans vrijwel geen huizen leegstaan en doordat een deel van het onderhoud, dat vroeger voor de verhuurder werd gedragen, op de huurder is overgedragen?, zo vraagt de commissie verder. Zij verzoekt de regering een glo baal overzicht te verstrekken, waaruit blijkt, in hoeverre de huurverhoging voor de verschillende groepen der bevolking zal worden gecompenseerd, en welke be weegredenen de regering heeft gehad om slechts gedeeltelijke compensatie te bevor deren. Welke compensatie staat voor de middenstand tegenover de huurverhoging van bedrijfspanden? Andere vragen zijn: Welke bezwaren heeft de regering tegen de instelling van een huuregalisatiefonds, waardoor de op brengst der huurverhoging mede zou wor den aangewendtot verlaging van te hoge huren van naoorlogse woningen en tot financiering en verbetering van de kwali teit van de nieuwbouw? Is de regering voornemens, ook zonder tot instelling van een huuregalisatiefonds over te gaan, te hoge huren van na-oorlogse woningen te verlagen en door ruimere subsidiëring de kwaliteit van de nieuwbouw te verbeteren? Zal de regering zorg dragen, dat de compenserende voorzieningen in werkelijk heid niet zullen achterlopen bij de feite lijke betaling van de verhoogde huur en ook voor kleine zelfstandigen, rentetrek kers, gepensionneerden en trekkers van de noodwet ouderdomsvoorziening, tijdig voor zieningen ter compensatie van de huur verhoging zullen worden getroffen? Is met de mededeling, dat voor de werk nemers de via belastingmaatregelen tot stand gebrachte compensatie dient te wor den aangevuld met een loonsverhoging, bedoeld, dat deze aanvulling tot volledige compensatie zal behoren te leiden? Is het de bedoeling de beoogde loonsver hoging dwingend voor te schrijven dan wel haar aan het goedvinden van de werk gevers over te leten? Zal deze loonsverhoging, nu zij niet door verdergaande belastingmaatregelen zal kunnen worden gecompenseerd, niet leiden tot prijsverhoging? ADVERTENTIE WASHINGTON (A.F.P.) Het bureau voor de wederzijdse beveiliging (M.S.A.) heeft Dinsdag Frankrijk voor het lopende begrotingsjaar een aanvullend crediet ver leend van 700 millioen dollar. Dit crediet, dat verleend wordt volgens het programma voor defensiesteun, zal door Frankrijk gebruikt worden voor de aankoop van grondstoffen, werktuigma chines en allerlei producten voor zijn eco nomie en verdediging. Voor dit zelfde doel heeft Frankrijk reeds een, crediet van 200 millioen dollar ontvan gen. De hulpverlening voor defensiesteun mag niet verward worden met het pro gramma der zogenaamde „off-shore" aan kopen. De totale Amerikaanse hulp aan Frank rijk in het begrotingsjaar 1952/'53 beloopt 525 millioen dollar, waarvan reeds 200 millioen dollar werd ontvangen. De thans ontvangen 1071/2 millioen dollar zijn de laatste termijn van de defensiesteun vol gens het programma 1953. Het restant van 217V2 millioen dollar zal in de vorm van off-shore aankopen worden verstrekt, dus in de vorm van Amerikaanse contracten voor wapens en uitrusting voor de mo gendheden van het Atlantische verdrag, gesloten met Franse fabrieken. Verwacht wordt, dat binnenkort de overeenkomst omtrent „off-shore"-aankopen te Parijs zal worden ondertekend. TREINONGELUK IN V. S. (Reuter) Een sneltrein van Florida naar New York is bij Dillon in Zuid-Caro- lina ontspoord. Volgens de schatting van de eerste verslaggever die de plaats van het ongeluk bereikte, zijn ten minste tien personen om het leven gekomen en meer dan honderd van de 300 passagiers gewond. De trein vloog in brand en velen raakten beklemd in gekantelde rijtuigen. ADVERTENTIE Castella brengt thans ook een onverpakte zeep in de handel. Deze zeep, geurend naar frisse rozen, verkrijgbaar in diverse mooie kleuren, wordt verkocht voorslechts 20 cent Voor de vrouw, die haar huid gaaf en gezond wil houden, is er thans keus uit DRIE soorten Castella toiletzeep. Velen zullen de klassieke, bekende Castellasoort (32 ct.) niet willen mis sen. Anderen hebben een huid, die met het overvloedige en vaste schuim van Castella Spécial (32 ct.) het best gebaat is. En wéér anderen wensen voor een kleine prijs toch een stuk zeep te ontvangen van een fabriek, die wijd en zijd befaamd is om zijn kwaliteits producten. Zij kiezen dus de Castella Bloe menzeep (20 ct.). Meer dan ooit geldt dan ook nu het Castella-motto: IEDERE VROUW KAN MOOI ZIJN.want iedere vrouw kan nu dagelijks haar huid verzorgen met een echt stuk Castella toiletzeep! Een jaar en 9 maanden tegen oud-directeur geëist De officier van justitie bij de Utrechtse Rechtbank heeft tegen de 53-jarige ir. J. F. A. S. te Bilthoven een gevangenisstraf geëist van een jaar en negen maanden met aftrek. Ir. S., die sedert November 1952 is gedetineerd, wordt verduistering ten nadele van het Spoorwegbouwbedrijf ten laste gelegd. Hij was directeur van dit be drijf. Volgens de dagvaarding zou S. zich op verschillende tijdstippen hoeveelheden zand en grind, toebehorend aan het bouw bedrijf, hebben toegeëigend. De ontvreem de goederen hadden een waarde van ƒ1350. Voorts zou hij zich een hoeveelheid bewa peningsijzer, eveneens toebehorend aan het bedrijf, ter waarde van ongeveer 1800 hebben toegeëigend. Deze materialen wer den gebruikt voor het bouwen van huizen voor de directeur en voor enkele leden van het personeel. Bovendien zou hij zich samen en in ver eniging met de in November 1952 eveneens gedetineerde procuratiehouder van de N.V. Het Spoorwegbedrijf, W. S. te Utrecht, ver scheidene geldsbedragen ter waarde van 3800 hebben toegeëigend. De fraude kwam gedeeltelijk aan het licht door een door de accountantsdienst van de Nederlandse Spoorwegen in het voorjaar 1952 ingesteld onderzoek en deels door een anoniem schrijven, dat destijds aan enkele ministers, de fractie-voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal en enkele dagbladen werd gezonden. WASHINGTON (Reuter). De fede rale procureur-generaal, Herbert Brownell, heeft een civiele aanklacht op grond van de antitrustwetgeving ingediend tegen 5 Amerikaanse oliemaatschappijen, die hij ervan beschuldigt aan een internationaal oliekartèl te hebben deelgenomen. De aanklacht, die werd ingediend bij het federale districtshof in Washington, neemt de plaats in van het strafrechtelijke onder zoek op grond van de anti-trustwetten tegen deze en andere maatschappijen, dat de procureur-generaal der regering van Truman had opgedragen. De nieuwe pro cureur-generaal wil het strafrechtelijke onderzoek om redenen van nationale vei ligheid laten varen. Bij blussing van heidebrand Gistermiddag is tijdens en ten gevolge van schietoefeningen in het oefenterrein van het garnizoen te Assen, het Witterveld, een heidebrand ontstaan, waardoor een oppervlakte van tien a twaalf hectaren werd zwartgeblakerd. Tijdens de blussings- werkzaamheden, waaraan behalve de brandweer van Assen, ruim honderd mili tairen deelnamen, is door de hitte een granaat van pantserafweergeschut ont ploft. Door de rondvliegende scherven werden acht militairen, die bij de blussing hielpen, min of meer ernstig gewond, zodat zij in het gewestelijk militair hospitaal te Assen moesten worden opgenomen. Er bestaat voor geen der getroffenen levens gevaar. Conferentie over de handel In Genève wordt een conferentie over de handel tussen Oost- en West-Europa ge houden.Er is tijdens de besprekingen ge bleken, dat een enorme markt voor West- Europese consumptie-goederen bestaat in de Oost-Europese landen. Behalve de ver wachte vraag van het Oosten naar machi-r nes en tractors, komen op de lijsten, die aan de Westelijke handelaren zijn voorgelegd, ook producten voor als huishoudelijke ar tikelen, laarzen, schoenen, legerproducten, badsponzen, tennisballen en tafeltennis ballen. Oost-Europa biedt grondstoffen aan, als kolen, staal, hout en granen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lienden: A. v. d. End te Werkhoven. Aangenomen naar Bant (N.O.P.) (toez.): K. Beks te Harlingen; naar Garderen: J. v. Dijk te Gameren; tot pred. voor buiten gewone werkzaamheden (geestelijke ver zorging luchtstrijdkrachten): F. Hoekstra, cand. te Leeuwarden; te IJselmuiden (toez.): J. de Lange te Nunspeet. Benoemd tot hulppred. voor de Gooise sanatoria: J. L. G. Gregory em. pred. te Amsterdam. Geref. Kerken De classis Breukelen heeft praep. ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer S S. v. Dijk te Baambrugge Geref. Kerken art. 31 K.O. De classis Utrecht-Breukelen heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaarn de heer B. de Vos te Utrecht. Bedankt voor Diever-Smilde: J. vai Bentnem te Noordbergum. Oproep. President Eisenhower heeft de mening naar voren gebracht, dat de Amerikanen voor eigen welzijn en voor dat van de gehele vrije wereld meer in het buitenland moeten kopen. Hij legde er echter tevens de nadruk op, dat het nationale belang vereist, dat een ge rechtvaardigde bescherming van in dustrie, landbouw en de arbeidsmonmen niet uit het oog mag worden verloren. Aangezien wij een duidelijk belang heb ben bij de handhaving der markten voor onze goederen, moeten wij gesta dig werken aan de taak, de gelegenheid voor andere landen dollars te verdienen te vergroten. Arrestatie. Clinton Jencks, vertegenwoor diger van de internationale vakbond van arbeiders in mijnen, fabrieken en smelterijen te Silver City in Nieuw- Mexico, is Maandagavond door de fe derale recherche gearresteerd. Hij zou valselijk hebben beweerd geen com munist te zijn. Op grond van de wet Taft-Hartley moeten vakbondleiders onder ede verklaren, of zij al dan niet tot de communistische partij behoren. De vakbond is in 1950 uit het CIO, een der twee grote Amerikaanse vakver bonden, gezet, omdat hij onder commu nistische leiding zou staan. Cholera. In verscheidene gebieden van Oost-Pakistan en meer speciaal in de centra der Katoennijverheid, heerst cholera. In de omgeving van Dacca, in Bengalen, zijn in de afgelopen week 35 personen aan deze ziekte overleden. Vermist. De Perzische brigadé-generaal Modaber is Donderdag benoemd tot waarnemend politiechef van Teheran in de plaats van brigade-generaal Asjfar- toos, die sinds Maandagavond wordt vermist. Degene die inlichtingen "geeft, welke leiden tot ontdekking van de ver blijfplaats van de vermiste politiechef zal een bedrag van 500.000 rial ontvan gen. Rehabilitatie. Volgens het Hongaarse blad „S/abad Nep" hebben de arbeiders van de Kossuth-mijn te Komlo Zoltah Vas, her voormalige hoofd van het Hongaar se planbureau, candidaat gesteld voor de parlementsverkiezingen op 17 Mei. In het begin van dit jaar was gemeld, dat Vas in ongenade was gevallen we gens zijn Joodse afkomst en zijn be trekkingen tot de Amerikaans-Joodse hulporganisatie „Joint", die de com munisten vaak een „imperialistische spionnage-organisatie" hebben ge noemd. Na zijn ontslag als leider van het planbureau werd Vas benoemd tot directeur van de kolenmijnen te Komlo. Voorstel. De „Daily Sketch", een populair Brits blad met grote oplage, heeft Dinsdag zijn kolommen opengesteld voor de hoofdredacteur van de Prawda, het blad van de Sovjet-Russische com munistische partij. Gij kunt uw mening uiten over de mogelijkheid van vrede en wij hopen, dat openhartige discussies kunnen leiden tot wederzijds begrip. Wij zullen uw artikelen zonder com mentaar afdrukken, aldus verklaart de „Daily Sketch". Inleiding. Geallieerde functionarissen in Berlijn zien in de benoeming van P. F. Joedin tot politiek raadsman van de Sovjet-contrölecommissie een inleiding tot eventuele vier-mogendheden-be- sprekingen over Duitsland. Ove'r het algemeen geloofde men. dat Semenof Oost-Duitse communisten die de Sov jet-regering van Oost-Duitsland wilden bespoedigen, matigde. Semenof, die vloeiend Duits en Engels spreekt, on derscheidde zich in Berlijn van zijn terughoudender collega's,, doordat hij op recepties vrijelijk met Westelijke di plomaten sprak. Moord. Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft bekend gemaakt, dat twee Amerikaanse studenten de theo loog Zvi Genauer en zijn nicht Devera Genauer, Maandagocntend vroeg in een voorstad van Jeruzalem ziin doodge schoten. Een direct ingesteld onderzoek had aangetoond, dat de sporen van de moordenaars over de grens met Jor danië leidden, aldus de woordvoerder. Protest. De Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken Nutting heeft dezer dagen in het Lagerhuis verklaard dat de behandeling van de Britse zakenman Edgar Sanders, die door een Hongaars gerechtshof wegens „economische sa botage en militaire spionnage" tot lang durige gevangenisstraf is veroordeeld, „schandelijk, barbaars en onbeschaafd" is geweest. De Hongaarse regering heeft thans, naar radio-Boedapest meldt, tegen deze uitlating van Nutting geprotesteerd. ADVERTENTIE Bestrijdt die vermoeiende pijnen met. ZD&< anti-pij.ru tabletten 23. Duizelig klemden Pat en Panda zich in de tollende draaideur vast tot zij door de middelpuntvliedende kracht naar buiten werden geworpen. Een tijdje zaten zij ver suft op het trottoir en prentten hun nagels in de zwaaiende grond. Toen eindelijk de duizelingen wat geweken waren en de hui zen niet langer voor hun ogen dansten, kwamen zij wankel overeind en keken rond. Van Joris was geen spoor meer te bekennen. „Bekorrah!", kreunde Pal O'No- zel, „dat dief zit vol met strekens! Hij is met dat vis ontsnapt, terwijl wij in dat draaideur gevangen zaten. „Kijk! Kijk!, riep Panda plotseling, op een taan wij zend, waaruit een vissenstaart hen toe wuifde, „daar gaat de handvis, Joris ont voert hem in een taxi'. Vlug! Roep een andere taxi aan!" Te laat bemerkte Joris, wat de handvis deed. „Foei!", riep hij, het dier snel van het raam wegtrek kend, „gedraag u voortaan als een nette vis en wuif niet meer met uw staart naar voorbijgangers!" Het is de vraag, of de handvis deze vermaningen begreep. Het dier scheen uitbundig plezier in het auto ritje te hebben en het kostte Joris de groot ste moeite om zijn spartelende metgezel van het raam weg te houden. ET is verwonderlijk, hoe sommige plaatsnamen vaak tegen beter weten in, geassocieerd worden met een bepaald klimaat. Voor mijn gevoel is en blijft New York een plaats die op dezelfde breedte zou kunnen liggen als Amsterdam, zij het dan dat door het landklimaat de winters er veel kouder en de zomers aanzienlijk heter zijn dan hier te lande. Laat u zich door deze gedach- tengang echter niet meeslepen, want New York ligt op dezelf de breedte als.Rome! Wie kent niet de smakelijke foto's van het zonnige Califor- nië met haar wuivende palmen en kwistige overvloed van zon- doorstoofde zuidvruchten? De stad Los Angelos ligt in het Zuidelijk deel van deze staat, waar het in onze verbeelding eeuwig zomer moet zijn. Toch kan het er lelijk vriezen, en gedupeerde fruitkwekers zul len u daarover desgewenst deerniswekken de verhalen kunnen vertellen. Om deze voor ons wat onbegrijpelijke tegenstelling aanvaardbaar te maken, dienen we er aan toe te voegen, dat Los Angelos maar een tikkeltje Zuidelijker ligt dan het barre Korea! De grootste Amerikaanse haven in de Golf van Mexico is New Orleans, dat her inneringen oproept aan hete katoenvelden en de broeierige atmosfeer van de moeras sige Mississippi-delta. Accoord, maar de stad ligt niet noemenswaard veel Zuide lijker dan Sjanghai, en hoe koud het in die laatste plaats kan zijn, weten verschillende Nederlandse mariniers u nog wel te ver tellen die daar 20 jaar geleden voor de Internationale Concessie de wacht hebben betrokken. Veel vergelijkingsmogelijkhe den zijn er tussen Sjanghai en New Orleans overigens niet, behalve dan dat de laatste stad evenmin vorstvrij is. De meest Zuidelijke stad van het vaste land der Verenigde Staten is Miami in de staat Florida. Maar zelfs daar vriest het wel eens. zodat we op het vas teland van de V.S. g?en en kele plaats kunnen aanwijzen waar het nu werkelijk nooit vriest. Willen we op een dergelijke plek belanden, dan moeten we naar het Westelijk uiteinde van de Florida Keys" gaan, een reeks riffèn ten Zuiden van Florida, welke door een 220 km. lange straatweg en een aantal bruggen met het vasteland verbonden zijn. Aan het einde van deze weg bevindt zich op een klein subtropisch eiland Kay West, de enige stad in de V.S. die beneden de 25ste breedtegraad ligt (gelijke breedte als Karachi in India) en waar het nooit vriest. Dit praatje over de koude, voert ons als vanzelf tot het begrip „kouvatten", een term die we allen bij herhaling gebruiken, doch die wetenschappijlk niet te omschrij ven blijkt en waarvan men eigenlijk niet weet wat dit nu eigenlijk is. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2