Thans twee jaar geëist wegens inbraken in Santpoort en Velsen Het meisje uit BoisColombes «Hls Arnhemmer bleef hardnekkig ontkennen Wielerwedstrijden in Santpoort en Haarlem Voorzitter T CLenstra is in gebreke gebleven 4 Besprekingen met Philips over nieuwe opdracht Huldiging Rudolf Nelson FEUILLETON Financiering van de n.v. Fokker Ongusti^e uitkomsten in de bloemisterij De Nederlandse ploeg voor Ronde van Italië Van Roon en Van 't Hof naar Route de France Kolonel Scharroo door Moenck opgevolgd Korfbal Oefenwedstrijd voor HKB-twaalftal Voor de kinderen Basketball Wedstrijden om de lands* titel weer in Haarlem Dammen Demi-finale van strijd om nationale clubtitel Buitenlandse athleten naar Amsterdam Biljarten Sweering naar Madrid Sport in 't kort Voetbal Ruim een ton in kas van Rampenfonds Hockey Om het hockey-kampioen- schap van Nederland WOENSDAG 22 APRIL 1953 De vierendertigjarige Arnhemmer, H. S., die op 5 Februari van dit jaar wegens dief stal door middel van inklimming door de Haarlemse rechtbank veroordeeld werd tot een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar, was van dit vonnis in hoger beroep gegaan en zodoende stond hü Dinsdagmor gen voor het gerechtshof in Amsterdam terecht. Ook de procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, achtte het tenlastegelegde bewezen, ondanks de voortdurende ontken ningen van de verdachte, en hij eiste dan ook een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar. De Arnhemmer was in 1952 in Velsen komen wonen en in de maand Augustus van het vorige jaar werd er bij woningen aan de Stationsweg in Velsen en aan de Rijksweg in Santpoort ingebroken. De re cherche achterhaalde op het bagagedépöt van Amsterdam een koffer, waarin enkele van de gestolen voorwerpen zaten, twee autosleuteltjes en twee gouden ringen. In Voorschoten hield men tenslotte de Arn hemmer, die van deze inbraken verdacht werd, aan. Hij bleek, na fouillering, het regu van de koffer in zijn zak te hebben en ook het vermiste herenpolshorloge had hij bij zich. Evenals voor de Haarlemse rechtbank ontkende S. ook maar iets met de inbraak te maken te hebben. Hij gaf toe, dat de voorwerpen in zijn bezit waren, maar hij wilde niet vertellen hoe hij aan de ringen, de sleuteltjes en het horloge was gekomen. Als eerste getuige verscheen de 43-jarige brigadier-rechercheur J. L. v. W. uit Vel sen voor het hekje. Deze brigadier had een groot gedeelte van het onderzoek geleid en had ondermeer direct na de inbraken de woningen van de twee bestolenen onder zocht. In beide gevallen was, volgens brigadier v. W., de dief het huis binnengekomen door een raam, dat eerst ingedrukt moest zijn. In de woningen waren alle kasten over hoop gehaald en zelfs de keuken was aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen geweest. De beide bewoners, de 65-jarige vishan delaar J. W. V. uit Velsen en de 65-jarige gepensionneerde ambtenaar H. de W. uit Santpoort verklaarden, dat al hun ramen en deuren 's avonds zorgvuldig waren af gesloten en dat de volgende morgen ver schillende kamers van hun huizen door on genode bezoekers waren bezocht. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoef felman, achtte de diefstallen op grond van de verklaringen van de getuigen en met het oog op het feit, dat de goederen in het bezit van de verdachte waren, wettig en overtuigend bewezen, alhoewel hij het niet met de rechtbank in Haarlem eens was, dat bij de diefstal in Velsen de man door een der raampjes naar binnen was geko men. Mr. Hoeffelman meende echter, dat de straf aan de lage kant was, temeer daar deze verdachte sinds 1939 reeds ach'maal veroordeeld is. Zijn strafblad vermeldt immers vele straffen van twee en drie jaar. De procureur-generaal eiste dan ook een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de heer Visch (K.V.P.) over het annuleren van een order, welke van de zijde van het ministerie van Oorlog bij de N.V. Philips was geplaatst, heeft de minister van Oor log geantwoord, dat in de zomer 1952 tus sen de regering en de N.V. Philips te Eind hoven een contract gereed lag ter tekening met betrekking tot de levering van radio zenders voor militaire voertuigen, te be talen uit de tegenwaarderekening tot een totaal bedrag van ruim 20.000.000, Zowel de militaire deskundigen als de N.V. Philips zijn van oordeel, dat het op basis van een ontwikkelingscontract van 1949 geconstrueerde radiotoestel belang rijke wijzigingen zou moeten ondergaan. Daardoor zouden echter productie en af levering zodanig vertraagd worden, dat de toestellen niet meer kunnen voorzien in de behoeften, ter dekking waarvan het con tract ontworpen was. Partijen zijn het er over eens, dat onder deze omstandigheden de ontwikkeling niet moet worden voort gezet. Over de mogelijkheid van een nieuwe op dracht aan de N.V. Philips om ten behoeve van de landmacht Amerikaanse toestellen in licentie te bouwen, zijn besprekingen met de N.V. Philips gaande. In de nacht van Zaterdag 25 op Zondag 26 April zal in het theater Tuschinski te Amsterdam een nachtvoorstelling worden gegeven ter huldiging von de vermaarde cabaretier, componist en tekstdichter Ru- dolf Nelson, die op 8 April zijn 75ste ver jaardag heeft gevierd. Vele Nederlandse en Duitse artisten zullen hun medewerking aan he* programma verlenen. (Commissaris Gilles op onderzoek door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald I LysouLysou De hoge, ietwat schelle stem van me vrouw Lancelin klonk over de speelplaats, boven het geschreeuw, het lachen en het zingen uit. Lysou Als door betovering hadden allen hun spel gestaakt. Twee ballen, die men ver geten had te vangen, rolden over het fijne zand. Een klein roodharig meisje bleef met èèn voet in de lucht staan in een hokje van het speelperk en met haar hoofd, als een musje, naar de directrice gewend. Er waren er zes. allemaal ongeveer even oud en even groot, die elkaar bij de hand hielden om een kring te vormen, en een zevende, Aglaé, groter dan de anderen, met fletse ogen onder donker krullend haar, die het spel leidde. De raadsvrouwe van de verdachte, mr. B. F. H. HeijermanSeller, was van me ning, dat er in deze zaak slechts drie mo gelijkheden waren: óf de man heeft de diefstal gepleegd, óf hij heeft het niet gedaan óf hij wilde zijn mond houden om dat anders zijn medeplichtigen in gevaar gebracht zouden worden. Mr. Heijermans wees tenslotte nog op het feit, dat in een der huizen een gouden horloge, dat in de keuken lag niet was meegenomen en hieruit leidde zij af, dat de Arnhemmer zeker niet in dat huis was ge weest. De verdachte zei hierna, op een vraag van een der leden van het hof, dat hij wel een verklaring kon geven over de her komst van de goederen, maar dat hij dan enkele namen moest noemen en dat wilde hij in geen geval. Het hof bepaalde de uitspraak tenslotte op 5 Mei. In het Voorlopig Verslag over een wets ontwerp tot wijziging van de rijksbegroting van Verkeer en Waterstaat voor 1952 heb ben vele Tweede Kamerleden gevraagd wat de regering voornemens is te doen met het aandelenpakket van de N.V. Fokker, dat thans bij het Beheersinstituut berust. In een nota aan de Kamer zegt de minis ter, dat de beslissing omtrent het bezit van het aandelenpakket van belang is, maar niet in die mate, dat de regering haar be slissing omtrent de subsidiëring zelf daar van afhankelijk zou willen stellen. De vele leden die op grond van principiële over wegingen zeggenschap van de overheid in dit nauw bij de militaire productie betrok ken bedrijf gewenst achten, mogen beden ken, dat door de vertegenwoordiging van de regering in het beshiur van het Neder lands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling (N.I.V.). dat een belangrijke opdrachtgever is van Fokker, de band tussen overheid en industrie reeds zeer sterk is. Een nog ster ker relatie is aanwezig door de invloed, welke de militaire departementen bij het nlaatsen van opdrachten kunnen doen gel den. Het is inderdaad nodig, dat een beslis sing wordt genomen met betrekking tot het aandelenpakket, zegt de minister. Van belang is daarbij te bedenken, dat, onver schillig of de regering de aandelen hopdt dan wel van de hand doet, gezorgd zal moeten worden, dat de financiering van Fokker bevredigend wordt geregeld. Over dit en enkele andere punten is een onder zoek ingesteld. Het laat zich aanzien, dat op grond van dit onderzoek een spoedige beslissing verwacht kan worden. Oo advies van de afdeling bloemisterij heeft de Stichting voor de Landbouw een brief gezonden aan de minister van Land bouw inzake de toestand in de bloemisterij. De bezorgdheid van de stichting is geba seerd op de uitkomsten van eer, onderzoek, dat door het Landbouw-Economisch Insti tuut is ingesteld in ongeveer 80 bedrijven t.e Aalsmeer. Hierbij is gebleken dat vooral de potplant-bedrijven en seringen-bedrij ven biizonder ongunstige uitkomsten heb-, ben. Het gemiddelde ondernemersinkomen, waarin zijn begrepen winst, beloning voor leiding en toezicht, beloning voor de han denarbeid van de ondernemer en de rente van eigen kapitaal, bedraagt gemiddeld f 3.400. Dit is slechts weinig hoger dan het brutoloon van een volwaardige arbeider in clusief de rechten, voortvloeiende uit de sociale verzekering. Ter verbetering van de toestand in de bloemisterij beveelt de stichting aan maat regelen tot een verantwoorde beheersing van de productie, voorts de bevordering van de afzet van bloemisterijproducten, met name bij het afsluiten van handels overeenkomsten, en maatregelen welke kunnen leiden tot verlaging van de kost prijs. Speciaal met betrekking tot dit laat ste punt wijst de stichting erop, dat het voor de rationalisatie van de bedrijven noodzakelijk zal zijn mogelijkheden te scheppen voor een gemakkelijker crediet- verlenimg. Tevens zal de kostprijs niet on aanzienlijk worden beïnvloed door af schaffing van de omzetbelasting. VERZENDING VAN ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Voor Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (27 April); voor Neder landse Antillen: s.s. „Bennekom" (28 April) en s.s. „Telamon" (30 April); voor Surina me: m.s. „Nestor" (29 April); voor Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Arundel Castle" (25 April); voor Canada: s.s. „Maas dam" (27 April) en Zuid-Amerika: m.s. „Tara" (29 April); voor Australië: m.s. Strathmore" (25 April); voor Nieuw-Zee- land, via Engeland (25 April). Lysou stond in het midden van de kring Zij bleef onbeweeglijk staan, terwijl zij evenals de anderen keek naar me vrouw Lancelin, die haar riep, en naar Maria, die naast mevrouw Lancelin stond. Maria, héar Maria, met de blauwe schort en de grijze lok, die altijd weer barstig te voorschijn sprong boven het oor. Er was geen twijfel mogelijk, het was wel degelijk zij, die geroepen werd. Zij herkende ternauwernood haar zo luid ge roepen naam, die als het ware vervormd werd door de plotselinge stilte en de aan dacht van de hele school. Maar zij wist, dat het haar naam was. Er was echter die kring om Lysou heen, die verbonden handen, die haar tegen hield, zonder dat zij zich er rekenschap van gaf, en zij bewoog zich niet dadelijk. Het kwam haar plotseling heel moeilijk, heel ernstig voor, de kring te verlaten. Het was als een verantwoordelijkheid, die zij op zich nam, als een ziekte, die zij ging krijgen. Kom, Lysou! Ga nu.... Aglaé had haar hand losgemaakt uit de kleinere, die zich in de hare vastklemde, en zo de doortocht vrijgemaakt. Er was geen barrière meer tussen Lysou en de ruimte van de speelplaats, waarop, aan het andere eind, mevrouw Lancelin en Maria op haar wachtten. Vooruit, Lysou. Aglaé had een wat zware stem, bijna ^■en jongensstem, met iets liefs er in, waar aan nysou nooit weerstand kon bieden. In samenwerking met de „Harddraverij- vereniging Santpoort en omstreken", orga niseert de H.S.V. „De Kampioen" Dinsdag 28 April in Santpoort de Flora-ronde. Aan deze ronde die over een afstand van 80 km gaat zullen 65 amateurs deednemen. Onder hen bevinden zich de Haarlemse cracks Van Roon, Rusman, Piet en Tonny Peters, de Sassenheimer Van 't Hof, de winnaar van de Ronde van Noordholland, Wout Verhoeven en de winnaar van de Ronde van Santpoort 1952, Henk Wiese. Verder tal van favorieten als Kuitwaard, Bruggenkamp, Hofland, v. d. Elshout, Snij ders, Zieleman, Mahn, Vreeswijk, Pouw, Koch, etc. De start voor deze wedstrijd is om 6 uur 's avonds aan de Terrasweg in Santpoort. Op Koninginnedag, 30 April, organiseert „De Kampioen", een invitatie wedstrijd voor nieuwelingen in de buurt van het slachthuis te Haarlem. Voor deze wedstrijd waaraan ook een clubprijs is verbonden, zijn wielerclubs als „De Bataaf", „Olym- pia", „D.T.S.", „Spartaan" etc. uitgenodigd met hun beste nieuwelingen naar Haarlem te komen. Er zal worden gereden in twee series van 20 km. en een finale van 25 km. De organi serende vereniging komt in de strijd met de succesvolle Heemstedenaar Piet Steen voorden en de Haarlemmers Martens, As- man, Kok Az. De start is om 3 uur 's mid dags in de Diepenbrockstraat. Piet Haan heeft zich teruggetrokken uit de Nederlandse ploeg voor de ronde van Italië. Hij heeft aan Kees Pellenaars mee gedeeld dat hij het niet raadzaam acht dit jaar reeds in een zo zware étappewedstrijd uit te komen. In zijn plaats zal Wout Wagtmans de giro rijden. De ploeg zal dus bestaan uit Wim van Est, Gerrit Voorting, Gerard Peters, Hans Dekkers, Thys Roks, Hein van Breenen en Wout Wagtmans. Reserves zijn Harm Smits en Jos Suykerbuyck. Van 12 tot 25 Mei wordt dit seizoen de Route de France gehouden, een étappe- wedstrijd voor amateurs, waarin Jan Nol ten al eens een keer lauweren heeft ge oogst. De Nederlandse ploeg bestaat uit zes renners. In de Nederlandse ploeg zul len rijden Van der Brekel (Maastricht), De Groot (Amsterdam), Van 't Hof en Van Roon (Haarlem), Plantaz (Eindhoven) en Leo Stevens (Maastricht). Voorts vindt op 14, 15 en 16 Mei de Ron de van de lie de France plaats, waaraan van Nederlandse zijde zullen deelnemen Cuyten (Mierlo), Kooyman (Den Haag), Nieskens (Swalmen), Schoenmaker (Ble- rick) en Kloosterziel (Wezep). Aan de Ronde van de Saar (229 km) voor amateurs, die op 10 Mei wordt gehouden, neemt een Nederlandse ploeg deel, die be staat uit Verhoeven (Overschie), Boelaard (Zuilen), Stolker (Utrecht), Willekes en Lagrouw (Amsterdam) en Snyders (Half weg). Verder wordt van 24 tot 30 Mei een étappewedstrijd voor amateurs georgani seerd, uitgeschreven door de Duitse Wie lerbond, met als startplaats Wiesbaden. Een Nederlandse ploeg, bestaande uit Verhelst (Axel), Verstrae'en en Konings (Breda) is door de K.N.W.U. voor deze étappewed strijd ingeschreven. Er is voorts een uitnodiging binnenge komen van Zweedse zijae om enkele ama teurs te laten uitkomen in een aantal weg wedstrijden, die tussen 25 Mei en 2 Juni in Zweden op het programma staan. Op één van cüe dagen wordt een landenwedstrijd op de weg gehouden tussen een Zweedse, een Belgische en een Nederlandse ploeg. Naar wij van de zijde van de K.N.W.U. ver nemen zal de Nederlandse ploeg bestaan uit Canrineau (Breda), Vreeswijk (Alphen aan de Rijn) en Donker (Amsterdam). ADVERTENTIE Ko*ïwke Tijdens de laatste zitting van het congres van het Internationaal Olympisch Comité in Mexico City werd na geheime stemming tus sen de Cubaanse afgevaardigde Miguel Angle Moenck en de Rus Constantine Adrianoc de Cubaaan gekozen als opvolger van onze landgenoot kolonel b. d. P. W. Scharroo als lid van het bestuur van het IOC. Het volgend congres zal worden gehouden op 15, 16 en 17 Mei 1954 in Athene. Ten slotte werd besloten de Aziatische Spelen in Mei 1954 in Manilla te doen houden. Deze Spelen, waaraan achttien landen zullen deel nemen, zullen op 19 Mei beginnen. Aan het einde van de laatste bijeenkomst werd bekend gemaakt dat de candidaturen voor de organisatie van de Olympische Spe len in 1960 aan het congres van 1955, dat vermoedelijk in Parijs wordt gehouden, moe ten worden voorgelegd. Tot dusver is reeds van veertien steden bekend dat zij zich voor 1960 candidaat zullen stellen. Het zijn: Brus sel, Boedapest, Buenos Aires, Karachi, Lau sanne, Rome, Tokio en de Amerikaanse ste den Chicago, Detroit, Los Angeles, Minnea polis, New York, Philadelphia en San Francisco. Ter voorbereiding van de samenstelling van het HKB-twaalftal spelen Zondag op het sportterrein aan de Kleverlaan van tien tot twaalf uur twee proeftwaalftallen een oefen wedstrijd. De samenstelling van deze twaalf tallen luidt als volgt: Twaalftal A: Aanval, dames: J. Poelgeest Waage (O'kwartier)L. Buurv. d. Linde (O'kwartier). Heren: P. Stam (O'kwartier); Th. Poelgeest (O'kwartier). Midden, dames: E. v. Iperen; B. Zadel hof! Heren: A. Doets; A. v. Iperen (allen Oosthoek). Verdediging, dames: T. v. Tol (Oosthoek); R. Denekamp (Haarlem). Heren: H. Luyken (O'kwartier); W. Vink (Sport Vereent). Twaalftal B: Aanval, dames: J. Boxman Wesseling: W. Beenders. Heren: H. Trap; B. Geels (allen Nieuw Flora). Midden, dames: E. Elshout; D. Roose (bei den Nieuw Flora). Heren: A. Beenders (Nieuw Flora); D. de Vaal (Haarlem). Verdediging, dames: T. Hartel: T. Prüschen Heren: H. Klasen; J. Reyns (allen Haarlem) Bunkie zag het net gebeuren; en hij zag ook, welke jongen de bal tegen het gezicht van die meneer had gegooid. „Kijk nou 'es, wat je doet!", zei hij. „Dat is toch erg gevaarlijk!" De jongen keek bedremmeld. Ja, dat begreep hij zelf ook. „Het ging per ongeluk!", zei hij berouwvol. „Ik gooide zeker een beetje te hoog!" „Ja, dat zag ik wel", zei Bunkie. „Maar we moeten beter uitkijken, want je ziet wel, hoe gevaarlijk het is!" En hij had gelijk. Jongens mogen gerust elkaar met sneeuwballen bekogelen, maar het is helemaal niet aardig, als ze op oudere mensen mikken. Je kunt nooit weten, hoe verkeerd zo'n bal terecht kan komen. De winter zette nu stevig door. Het bleef telkens nog sneeuwen en het werd nog een stuk kouder. De kachel moest nu zijn best doen! De jongens verlangden al naar de tijd, dat het genoeg zou vriezen om het water tot sterk ijs te maken, want dan konden ze fijn gaan schaatsenrijden! Maar zover was het nog niet. Wel lag er overal reeds een laagje ijs op de singels, maar dat was nog veel te zwak en te dun; het zou veel te gevaarlijk zijn, zich daarop te wagen. „Maar het kon toch niet zo heel lang meer duren", meenden ze. En elke dag gingen ze kijken, hoe het ijs erbij stond. Want vriezen deed het in ieder geval, en elke dag werd het ijs dikker. Het is thans definitief dat de Nederlandse basketballkampioenschappen dit jaar weer in Haarlem plaats vinden. En wel op 9 en 10 Mei aanstaande. Dat nu twee dagen no dig zijn vindt zijn oorzaak in het feit dat nu ook de afdeling Den Haag mededingt. Op 25 April a.s. zal de demi-finale om het hoofdklasse clubkampioenschap van Neder land een aanvang nemen. Hieraan zullen twaalf verenigingen deelnemen, die in de competitie van de Kon. Ned. Dambond in hun afdelingen het clubkampioenschap be haalden. Deze verenigingen zijn: Damclub „Leeuwarden"; Damclub „Fivelgo" te Ap- pingedam (Gr.); Damclub „Emmen"; Dam vereniging „Constant" te Roterdam; R.K. Damvereniging „Excelsior" te 's Hertogen bosch; Middelburgse Damclub; Residentie Damgenootschap te 's Gravenhage; Ver enigde Arnhems Damgenootschap; Damver eniging „Ons Genoegen" te Utrecht: Dam vereniging „Gezellig Samenzijn" te Amster dam (titeihoudster)Enschedese Damclub en Damclub „De Juiste éZt" te Hoensbroek (Limburg). De Deense kampioenen Gunnar Nielsen en lb Planck zullen op de Olympische dag, die op 31 Mei in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gehouden, respectieve lijk op de 800 en de 3000 meter starten. Beide athleten behoorden tot de Deense athletiekploeg, die heeft deelgenomen aan de Spelen in Helsinki. Nielsen eindigde op de 800 meter op de eervolle vierde plaats. Planck, die op de Olympische dag tegen Slijkhuis op de 3000 meter uitkomt, no teerde in het afgelopen seizoen 8 min. 21 sec. op de 3000 meter en 14 min. 30 sec. op de 5000 meter. Van Engelse zijde is toegezegd, dat twee dames en drie heren naar Amsterdam zul len komen. De samenstelling van de En gelse ploeg kan tegemoet worden gezien, zodra de athleten, die op het ogenblik in Marokko vertoeven, zijn teruggekeerd. De Amsterdammer Sweering, die afge lopen Zondag in Utrecht het Nederlands kampioenschap hoofdklasse driebanden op zijn naam bracht, zal aan het tournooi om het Europees kampioenschap in deze speel- soort deelnemen. De strijd om de Europese titel wordt van 25 tot en met 28 Mei in Madrid gehouden. Zou Sweering er in de Spaanse hoofd stad in slagen zich in het eindklassement onder de eerste vier te plaatsen, dan ver werft onze landgenoot het recht om in het wereldkampioenschap driebanden uit te komen. Dit laatste tournooi, dat in verband met de hoge organisatiekosten slechts één maal in de drie of vier jaar plaats vindt, wordt van 2 tot en met 11 October in Ant werpen gespeeld. De vier best geplaatsten in het Europees kampioenschap, alsmede vier Zuid-Amerikaanse spelers, worden tot de wereld titel-kamp toegelaten. REMIGINO DIT SEIZOEN NIET AAN DE START Lidy Remigino, de Olympische kampioen op de 100 meter, zal als gevolg van een voetblessure dit seizoen misschien niet aan wedstrijden kunnen deelnemen. Tijdens een universitaire ontmoeting in Newark heeft een van zijn ploeggenoten met zijn spikes Remigino's wreef geraakt en daarbij een flinke wond gemaakt, die op drie plaatsen gehecht moest worden. SPAANS HOCKEYTEAM IN NEDER LAND. De Zuid Nederlandse hockey- ploeg heeft op het terrein van de Tilburgse Mixed Hockey Club „Tilburg" een verdiende 21 overwinning behaald op een onder de naam Catalonië spelend Spaans team, hoofd zakelijk bestaande uit spelers van de ploeg die Zondag tegen België met eeneen ge lijk speelde. HHC TEGEN UTRECHT. De honkbal- clüb HHC uit Haarlem is uitgenodigd Za terdagmiddag om vier uur een wedstrijd te spelen in Utrecht tegen het Utrechts negental. Recette FrankrijkNederland De netto-oplirengst van de wedstrijd FrankrijkNederlandse professionals, on langs in het Pare des Princes in Parijs ge speeld, bedraagt honderdtienduizend gulden. Dit bedrag is gedeponeerd bij de Neder landse ambassadeur in Parijs. Het bedrag zal worden gestort in het Rampenfonds. Als eindoordeel mogen wij zeggen dat wij wel tevreden zijn over het spel in de wedstrijd Nederland-België, maar in het algemeen gesproken zeker niet voldaan. Tevreden zijn wij in het bijzonder over de ijver. Maar de man, die als aanvoerder fungeerde, is in gebreke gebleven. Hetgeen een teleurstelling vormde voor het elftal en voor enkele spelers, die sterk afhanke lijk zijn van het spel van de aanvoerder en van een geroutineerde ervaren internatio naal, die Lenstra toch is. Dat alle andere spelers er in geslaagd zijn hun wilskracht te bewaren betekent een pluim voor de geest, die er in het Nederlands elftal heer ste, aldus de heer Kruyver, tijdens een persconferentie van de Technische Com missie van de K.N.V.B. Tijdens de discussies, die na deze woor den van de heer Kruyver werden gehou den en waaraan behalve de voorzitter van de T. C. deelnamen de heren Hoolboom, voorzitter van de K. C„ en Van der Leek, bondscoach, werd nog naar voren ge bracht dat Lenstra in de rust had gezegd: ik speel door. Had de Keuzecommissie Lenstra in de rust er uit kunnen halen? Neen, was het oordeel van de verantwoor delijke leiders, want Lenstra is aanvoer der. Hij is een speler van grote ervaring en routine en hij kan toch zelf het beste bepalen of hij kan doorspelen. Hij heeft zelf de verantwoordelijkheid hiervoor ge had. Overigens bleek uit de discussies ook, dat Lenstra niet zo slecht had gespeeld omdat hij nog hinder zou hebben onder vonden van zijn blessure, die hij_een week daarvoor had ópgelopen: Medisch advies kon met worden gegeven, omdat de bles sure niet van dien aard was dat een me dische beslissing noodzakelijk was. Alleen de speler zélf kon bepalen of hij zou kun nen meespelen. De regionale bijeenkomsten Op de regionale bijeenkomsten, die bin nenkort met de besturen der eerste en tweede klasse clubs zullen worden gehou den, wordt als punt op de agenda geplaatst de vraag of de jongere spelers ook in een centrale training dienen te worden onder gebracht teneinde ook op deze wijze te ko men tot spelpeilverbetering. Uitvoerig is nog gesproken over de indi viduele prestaties der spelers. Ook van hen die hebben gespeeld in 't Nederlands- B-elftal in Brugge, waaromtrent de heer Van Es rapport uitbracht. De heer Van Es wees in het bijzonder op het gebrek aan ervaring op internationaal gebied, dat verscheidene jeugdige spelers hebben. Het kan slechts worden toege juicht dat de KNVB heeft besloten oim voor deze B-spelers in de toekomst meer wedstrijden op het programma te plaatsen. Zo zullen in het najaar twee B-wedstrijden worden gespeeld namelijk tussen Neder land en België en tussen Zwitserland en Nederland. Het programma van de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland hockey (heren) is als volgt vastgesteld: 3 Mei: HHIJCDKS en VenloMeppel; 10 Mei: Meppel—DKS; 14 Mei: DKS—HHIJC en Meppel—Venlo; 17 Mei: Venlo—HHIJC en DKSMeppel; 24 Mei: HHIJCMeppel en Venlo—DKS; 25 Mei: MeppelHHIJC en DKS—Venlo; 31 Mei: HHIJC—Venlo. Zij ging op weg naar de twee vrouwen. Niet erg vlug. Niet, omdat zij geen haast had; neen, eerder uit verbazing, omdat zij aan iets anders dacht, omdat er al duizend dingen door haar hoofdje gingen, die op kwamen, onrust veroorzaakten, en niet be grepen werden. Waarom kwam Maria haar zo midden op de dag halen? Wat was er gebeurd, dat niet kon wachten'.' Een onge luk? Ja, vast een ongeluk, anders zou Ma ria niet om vier uur naar de school zijn gekomen, met haar blauwe schort en haar lok. Maar wat? Lysou wist niet precies wat het voor een ongeluk zou kunnen zijn. Lysou bemerkte niet, dat zij tussen zes tig meisjes liep, die zij allen kende, en die haar aankeken, met een mengeling van nieuwsgierigheid, verlangen, ongerustheid, die hun spel hadden gestaakt, en die allen hun hoofd naar haar hadden gewend, on der de indruk van een mysterie, dat zij niet kenden, maar dat zij allen voelden, omdat de directrice en Maria op de speel plaats waren gekomen, toen het vrije kwartiertje nog maar net begonnen was. Zij waren er nog altijd, de twee vrou wen, terwijl ze zonder iets te zeggen onder aan de trap stonden, voor de deur van de spreekkamer. Lysou was nu vlak bij hen en zij keek hun in het gezicht, terwijl ze naderbij kwam. Vooral in dat van Maria, wier haar nog wat meer in de war was dan gewoon lijk en die twee te rode plekken op haar wangen had, die glommen op haar grijze huid. Maria had het warm; zij had onge twijfeld hard gelopen. Enige zweetdrup peltjes parelden boven haar lippen, daar waar enige grijze haren de schijn wekten van een snor. Ga gauw je boeltje pakken, Lysou, je moet meteen naar huis.... Mevrouw Lancelin had als eerste ge sproken met een autoriteit, die zij lief trachtte te doen klinken. En Lysou begon plotseling te trillen. Zij keek nog altijd naar Maria, die niets zei. Is er Mevrouw Lancelin legde haar handen op de blonde haren, die hier en daar bijna wit waren met donkerder lokken ertussen door, en trachtte haar te liefkozen. Kom, Kleintje, ga nu gauw.... wees maar niet bang. Haast je wat. Ma ria zal het je onderweg wel uitleggen.... Je oom wil je zien. ga nu. En daar I.ysou zich niet bewoog: Maar ga dan toch. voegde zij er aan toe, terwijl zij haar bij de schouder pakte. Lysou rende naar de vestiaire. Haar knieën beefden. Een woord dwarrelde door haar hoofd: „Een ongeluk.... een ongeluk. Mevrouw Lancelin nam Maria met zich mee. Arm kleintje.'.wie zal zich daar na over haar ontfermen? De deur van de spreekkamer ging weer dioht. Er volgde onmiddellijk een ont spanning op de speelplaats; een gemom pel verhief zich, werd sterker, als een plot selinge windvlaag, die door de bomen gaat voor het uitbreken van de storm. Wat is dat?. Wat is er? Zij, die zich het dichtst bij mevrouw Lancelin hadden bevonden, haastten zich naar de anderen: Het is haar oomhaar oom ja, je weet wel, die oude, die altijd zo'n vreemde wandelstok had. Een onderwijzeres riep met een schrille stem: Vooruit, ga spelen, kinderen, ga spe len, het is niet bijzonders. De zes meisjes van de kring hielden eikaar nog steeds bij de hand. Zing, Aglaé, zingWie gaat er in het midden? Aglaé duwde ze weg. Er was een scha duw in haar niet meer jonge ogen. Neen, ik wil niet zingen. Dan niet. Een klein brutaalje kwam daarop heel dicht naar haar toe en begon met een heel kleine falsetto-stem te zingen: We gaan niet meer naar het bos. De laurieren zijn omgehakt.... II Buiten nam Maria Lysou bij de hand. Je moet niet bang worden.Het is misschien riets.Maar hij vraagt naar jou, weet je.O! men begrijpt het niet goedhij kan zo goed als niet meer praten, de arme man.... Hij maakt een vreemd geluidMaar ik, ik heb het wel begrepen, .weet je.... ja, alleen met zijn oog„Lysou" vroeg hij me...., „Lysou". Zij liep vlug, hijgde erg tussen ieder woord. Het meisje volgde haar zo goed zij kon, bijna rennend, zij ook wat buiten adem. Je moet niet bang zijn, liefje.... Je bent helemaal klam. Lysou hief naar de oude dienstbode haar heldere kastanjebruine ogen op, waarin als het ware glimmende plekjes waren, die Maria altijd deden zeggen: „Ze heeft' gou den ogen, mijn Lysou". Het kind trilde nu niet meer. Zij wilde begrijpen. Leg het mij eens uit, Maria. Ah! Uitleggen! Alsof dat zo gemakkelijk was! De arme Maria had op de hele heen weg lopen praten, zoekend, wat zij wel zou kunnen zeggen Leg het me uitIs het oom?.... Ja, hij heeft het vanmorgen gekregen, weet je.... toen ik van boodschappen- doen terugkwamIk had net uien op gezet om te fruitenToen hoorde ik „Boem", boven mij, in zijn slaapkamer. Ik dacht dat het een groot boek was, dat viel.je weet wel, zo'n groot met groene band Ja. Zij liepen door de straat langs de spoor lijn. Er stond een trein in het station, waarvan men de stoom krachtig hoorde ontsnappen, en mensen, die uit Parijs kwa men, verlieten het station door de kleine deur bij de brug. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6