Eind volgende week kan de „Job Gouda" te water liggen de Zilveren feestdag voor Da Costa-school Agenda voor Velsen „Varia" met „Korporaal Elizabeth" Visserij -varia Flavenberichten Nieuwe bouwwijze van jJmuidense kotter levert legio voordelen op Zinvol feest bij Herwonnen Vrijheid Velsens jeugd Old Clothes New WOENSDAG 22 APRIL 1953 VIJF MEI THALIA HET KIND DER ZONDE Wat in Urk aan de visafslag kwam VOOR KINDEREN EN OUDERS Moeilijk begin in avondherdenking nog eens opgehaald "9 deed examen op straat „De kleine Apostel" bij Advendo Dry cleaning only Verrassende titelrol in prima opvoering Scheepvaart ALS ALLES MEELOOPT en aan het oorverdovend lawaai zal het beslist niet liggen kan de nieuwe aanwinst voor de IJmuidense kottervloot, de „Job Gouda" (IJM 99), die in opdracht van de rederij Medan-Batavia bij Boot in Wou- brugge wordt gebouwd, aan het eind van de volgende week in het water van de Wetering liggen. Het werk op de kleine werf in de Zuidhollandse polder is goed deels geconcentreerd op dit pronkje van kotterbouw, want men weet daar ook wel, dat de IJM 99 een reclamescheepje moet worden. Niet alleen omdat het zo'n kloek schip wordt, dat meer naar de trawler zweemt dan naar wat historisch nog een kotter moet heten, maar vooral vanwege de nieuwigheid van de opbouw. Want het wordt de eerste iJmuidenaar, nee, de eerste Nederlander, die over één kant gaat vissen en daarmee wordt straks een vismethode geïntroduceerd, die bij de Duitsers al geruime tijd burgerrecht heeft gekregen, maar waar men in Nederland nog niet helemaal aan wil. Hoewel: de heer Boot heeft gistermid dag oj> het werkdek van de „Job Gouda" wat geheimzinnig geglimlacht, toen wij hem naar navolgers van deze IJ.M. 99 vroegen en hij wilde wel verklappen, dat er bizonder grote belangstelling voor het scheepje bestaat. Breeuwmachine De klinkhamers maken overigens een lopend gesprek bijkans onmogelijk: naar mate de roestrode romp om de spanten is gegroeid, kregen die lawaaimakers een grotere klankkast en het voortdurende spervuur is haast niet meer te over schreeuwen. Op het dek gaat het wat beter. Daar ratelt een pneumatische breeuw machine langs de naden, om het pluizige breeuwsel er tussen te rammeien en twee man wandelen er achteraan met de teer- lepel om met een mooi streepje pek de zaak af te dichten. De visruimen gapen nog als holle ruimten, waar hier en daar het licht door een nagelgat naar binnen priemt, maar er is niet veel fantasie voor nodig, cm te zien, dat deze kotter een hoop vis kan bergen. Duizend kisten? Wie weet zegt de scheepsbouwer. Zaai van een dekhuis In het astttvcn. dat zo sterk van het nor male afwijkt, wordt ook nog hard ge werkt: een lasbrander schuift over een paar kninknagelkoppen, de laatste plaat voor bakboordszijde komt naar beneden zakken. „Denkt u er effe om, want hij hangt alleen maar an een touwtje" waar schuwt een stem vain de plaats, waar straks de brug moet komen. Dat dekhuis wordt een zaal van een dek huis. Doordat het schip alleen over stuur boord gaat vissen en daar dus plaats moet komen voor de galgen in de gangway, kan de baikboordskant helemaal dicht blijven van het werkdek tot de achterpiek. En dat wint een ruimte.... Het is maar goed, dat de laatste plaat nog even tussen hemel e.n aarde blijft han gen want nu komt het licht nog binnen. Straks natuurlijk ook wel, maar d:an moe ten er toch eerst patrijspoorten in. Nu is de messroom tenminste even te overzien. Vijf 'xnéter bij vijfeneenhalf is die Onder auspiciën van het „Overkoepelend Comité van Oranjeverenigingen" in de ge meente Velsen is voor 5 Mei een gezamen lijk programma samengesteld dat wij reeds eerder publiceerden. Des morgens zal eerst door deputaties der leerlingen van alle onderwijsinrichtin gen en later door het gemeentebestuur en vertegenwoordigers van de bedrijven, za ken en verenigingen, bloem- en kransleg- ging plaats vinden bij het monument aan het Plein 19401945 te IJmuiden. In alle delen van de gemeente zal door de „Hooger Gheest Ghesellen" opgevoerd worden het wagenspel „Tij! sticht Utopia". Des middags zal in het gemeentelijk sportpark „Schoonenberg" in twee voor stellingen voor de schoolgaande jeugd door het Haags Gezelschap „De Witte Vogel" worden opgevoerd „Het wonderpaard van Marjolijntje", en des avonds om 7.30 uur zal worden opgevoerd „Oranje hötel" door Eduard Veterman. Deze voorstelling, die voor iedereen tegen een uiterst laag gestelde prijs toegankelijk is, wordt verzorgd door het gezelschap „Phoenix". Na afloop zal een taptoe wor den geblazen door de IJmuider Harmonie. Het overkoepelend comité ziet in dit programma een ernstig streven de bevrij dingsdag levend te houden en de bevolking van Velsen, die zelf zo zwaar is getroffen, te bepalen bij de duur verkregen vrijheid en het raadt daarom een ieder aan deze zinvolle avondvoorstelling bij te wonen. De kaartvoorverkoop is in alle delen van de gemeente op gang gebracht en voorzover voorradig zijn er ook 's avonds aan de loketten kaarten verkrijgbaar. ADVERTENTIE (hel theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in slechts één speciale voorstelling het fel realistische filmwerk met Madeleine Robinson en de 12-jarige Michel Beek Een aangrijpend en menselijk conflict, dat zich afspeelt in de grote havenstad Marseille. - Toegang boven 18 jaar. messroom van de „Job Gouda". Met plenty ruimte voor een fornuis. Verder naar ach teren komen de douchecel, een vrieskamer voor de proviand en de ruimte voor stuurmachine, aansluitend bij de achterste verschansing. En dan is er nog ruimschoots plaats voor een grote hut voor de motor - djrijver, en de hele doorloop is onderdeks gehouden. Beter wonen De brug wordt door deze bouwwijze na tuurlijk ook breder dan normaal en het hele manschappenverblijf wint aanzien lijk aan ruimte, waarmee alweer een schrede vooruit is gezet naar betere om standigheden aan boord voor de mensen, die de vis moeten vangen ónder vaak wei nig behaaglijke omstandigheden. De motorkamer gaapt hol en onwaar schijnlijk diep, nog zonder zijn 450 paards Industriediesel. „Aan bakboordskant komt de winchmaohine", wijst de heer Boot. De funderingen liggen er al in. Van de hoofd motor trouwens ook. Beneden ligt de schroef glanzend gereed. Het is een grote schroef voor dit schip, die hoofdzakelijk op trekkracht gegoten is snelheid is nummer twee, maar elf mijl zal de 99 toch wel willen lopen, menen de deskundigen met het hoofd scheef. En deskundigen ma ken er een goede gewoonte van aan de voorzichtige kant te blijven.... De „Job, Gouda" (IJM 99), zoals hij er nu nog uitziet. Het schip werd over stuurboord gefotografeerd; de andere zijde van het dekhuis wordt dus over de gangway heen dichtgemaakt. De vorige week nam de lijn- of beugaal- visserij in betekenis toe. De vangsten van deze categorie vissers waren gemiddeld van 50 tot 150 pond per vaartuig, met een gemid delde prijs van 1.05 per pond. De week- besommingen varieerden van 150 tot 500 per lijnaalvisser. De fuikaalvissers hadden minder goede resultaten. De gemiddelde prijs was 1.per pond, met vangsten tot 100 pend per fuiker. Opmerkelijk is het dat deze vissers geen nest hebben aangevoerd. De be sommingen waren van 200 tot 300 per vaartuig. Andere vissoorten zoals spiering werden niet verhandeld. Het schijnt dat de spieringvisserij elk jaar minder wordt. De Noordzeevloot had matige besommingen. De oorzaak hiervan was de zeer matige vangst, vooral wat de tongvisserij betreft. De kust- vissers voor IJmuiden besomden tot 250, de grote motorkotters van 500 tot 800 per vaartuig. In totaal werd aangevoerd: 6691 pond lijnaal voor 7031.02; 1997 pond fuik aal voor 1915.97; 4 pond zalm voor 10.30 en 600 pond rest voor 17.28. De totale om zet bedroeg 8974.57. Op 17 September 1952 was het 25 jaar geleden dat de Christelijk Nationale School bi Velsen Noord geopend werd. Het bestuur wilde dit feit niet onopgemerkt laten voor bijgaan, hetgeen dan eigenlijk had moeten geschieden omstreeks September van het vorige jaar. Dat het er toen niet van kwam, had verschillende oorzaken, maar uitstel was geen afstel en nu stond de school dan wel in het teken van de feestvreugde. Mede omdat het nog betrekkelijk kort ge leden was, dat drie nieuwe schoollokalen ger beroep bij de Kroon, om alsnog de stichting te verhinderen. Dat is niet gelukt, want in April 1926 ontving het bestuur een Koninklijk besluit, waarbij in hoogste in stantie de bouw werd mogelijk gemaakt. Daarna verleende het gemeentebestuur alle mogelijke medewerking en later is de samenwerking tusen de gemeentelijke auto riteiten en het schoolbestuur zeer goed ge weest. Op 17 September 1927 werd de school feestelijk in gebruik genomen. Er werd be- tegenwoordigheid van het gemeente- j gonnen met 98 leerlingen en drie leerkrach- bestuur en vele andere autoriteiten en be langstellenden in gebruik zijn genomen, is het feest ditmaal in intieme kring gevierd. Voor de kinderen van de lagere school en de schippersklas begon het 's morgens direct bij de aanvang van de schooltijd. Na dat ze waren onthaald op chocolademelk en gebak, gingen 200 vrolijke leerlingen in optocht met vlaggen naar het sportpark „Watervliet", dat door „Kennemerstaten" welwillend was beschikbaar gesteld. 's Middags had in de school de prijsuit reiking plaats, 's Avonds is het zilveren feest in een buitengewone ledenvergadering gevierd. Voorzitter was de heer W. van Doorn. Na opening met het zingen van Psalm 77 7, Schriftlezing en gebed, wer den eerst enkele huishoudelijke zaken af gedaan, o.a. de verkiezing van 2 bestuurs leden, wegens periodieke aftreding van de heren W. van Doorn en C. P. Bekker. Bei den werden bij acclamatie herkozen. Daar na gaf de voorzitter een historisch over zicht van de geschiedenis van de school sinds de oprichting. De Schoolvereniging bestaat al van 3 No vember 1920 af. Zij werd opgericht kort na de inwerkingtreding van de Lageronder- wijswet 1920, welke wet de stichting van de school mogelijk maakte. Het eerste bestuur bestond uit de heren S. de Jong, Joh. Slings, E. J. Polderman, W. van Doorn en L. W. Kuiper. De heer van Doorn is thans nog als bestuurslid in functie en bekleedt al vele jaren het voorzitterschap. Ruzie over de school De stichting van de school is niet erg vlot van stapel gelopen. Er was namelijk nogal wat tegenwerking. Tot tweemaal toe werd door de gemeenteraad afwijzend beschikt. De eerste maal keurden Gedeputeerde Sta ten deze weigering goed, maar de tweede maal beslisten zij, dat de medewerking wel moest worden verleend. De gemeenteraad aanvaardde deze beslissing, maar toen ging een aantal ingezetenen der gemeente in ho- WOENSDAG 22 APRIL „De Plankeniers", toneeluitvoering, 20 uur, Thalia-Theater. Rex, 20 uur: „Morgen ben ik rijk". DONDERDAG 23 APRIL Chr. Gem. Koor, „Looft den Heer", con certuitvoering van „Die Schöpfung" van Jos. Haydn m. m. v. v. de H.O.V. en solisten, 20 uur, Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, IJmuiden. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Het kind der zonde". Rex, 20 uur: „Morgen ben ik rijk". „Fryske Trou", toneeluitvoering, 20 uur, Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Op een koord hoog boven de Seine ge spannen, verrichtte onlangs een groepje acrobaten hun toeren. Het publiek keek ademloos toe. ten. Het werk werd verricht in drie lesloka len en een gymnastieklokaal en in 1928 moesten 2 lokalen worden bijgebouwd. Een verzoek van het bestuur om op de urgentielijst voor scholenbouw te worden geplaatst, werd ingewilligd en met toestem ming van de autoriteiten in Den Haag en Velsen kwamen er in 1950 drie lokalen bij, zodat de school thans bestaat uit 8 lesloka len en 1 gymnastieklokaal. Drie lokalen zijn in gebruik als kleuter school, maar daarin zal spoedig verandering moeten komen, omdat voor het gewone en het schippersonderwijs binnenkort twee lokalen meer nodig zijn. Het aantal leer lingen bedraagt nu 170 en dat zal bij het begin van de nieuwe cursus ongeveer 200 zijn, waarvan dan nog gemiddeld 30 a 40 schipperskinderen komen. Er is een woord van dank gesproken aan het adres van de heer H. J. Lips, die gedu rende 22 jaar het secretariaat bekleedde. Na een korte tweede pauze leverde het hoofd van de school, de heer Suurmond, een referaat, waarin karakter en taak van de Da Costaschool als Christelijk Nationale School duidelijk werden uiteengezet. Ook gisteren heeft een deel van Velsens jeugd proeven van bekwaamheid afgelegd in het rijden en lopen over de wegen en straten en kruispunten in Umuiden-Oost, zoals het officieel zou kunnen omschreven worden. En ook Dinsdag heeft onder meer op het kruispunt Lange Nieuw straat-V ei serduinweg een wit-gemouwde verkeers agent stop- en doorrijseinen gegeven. Menige automobilist heeft ongetwijfeld gedacht: daar doet Velsen goed aan, want het is hier een gevaarlijk punt, waar men in schijn met een voorrangsweg, in werke lijkheid tot nog toe met twee gelijkwaar dige wegen te doen heeft. Maar de jongens en meisjes hebben zich gedragen zoals het behoort en het is nu maar te hopen, dat ze, eenmaal geslaagd, voor honderd pro cent de regels van het (veilig)-verkeer blijven toepassen. Het examen begon al op het plein van het hoofdbureau van politie, waar de fiet sen aan een scherpe controle zijn onder worpen. Als er heel veel aan mankeerde, werd de fiets „gewipt" en daarmee de candidaat ook. Dit was wel even anders dan verleden jaar, toen de „afgekeurden" werden ingeschakeld bij de voetgangers. Het afkeuren beperkte zich overigens maar tot één persoontje. Wel hebben een achttal jongelui strafpunten opgelopen, omdat de bel niet deugde of het spatbord niet wit of wit genoeg was. En zo hebben 551 wielrijders(rijdsters) en 319 voetgangers (sters) de voorgeschre ven route, begunstigd door stralend lente weer ook al een tegenstelling met ver leden i'aar min of meer foutloos afge legd. Die route was uitgestippeld van de binnenplaats van het hoofdbureau uit,.,via Palmenstraat, Briniostraat, P. J. Troelstra- wég, Heidestraat, Willemsbeekweg, Zeeweg naar het Plein 1940-1945. En vandaar langs Kalverstraat, Velser- duinplein, Velserduinweg, Lange Nieuw- straat, Zeeweg, Groeneweg, Wilgenstraat, Briniostraat en Palmenstraat naar het uit gangspunt terug. Voorzover het de fietsers betrof. De route voor de voetgangers was iets korter. Vandaag begirnt de telling van de aan tekeningen op de lijsten, die bij de con troleposten werden ingevuld. Voor echter de uitslag bekend is, zullen er nog wel enige weken voorbijgaan. Zeker weken van enige spanning voor de geëxamineerden, want het gaat er niet alleen om zelf ge slaagd te zijn, er is immers nog een school prijs aan dit examen verbonden. In het film- en toneellokaal van de Moerberg- school prijkt namelijk sinds een jaar het schild, waarop staat vermeld dat de leer lingen van deze school in 1952 het minste aantal fouten maakten bij het verkeers- examen. ADVERTENTIE Koningsplein 10 Tel. 4886 „Varia" te IJmuiden heeft Dinsdagavond in het Rex Theater op een bijna grandioze manier revanche genomen voor de minder gelukkige opvoering van „Goud en Antiek" met „Korporaal Elizabeth" van Terence Rattigan, zodat het gouden jubileumsei zoen kon worden afgesloten in een trant, de uitstekende reputatie van deze toneel vereniging volkomen waardig. Het is nu al weer vier jaar geleden, dat „Comedia" dit amusante blijspel op het répertoire nam, waarbij regisseur Jan Teulings de beschikking kreeg over Ellen Vogel, Mimi Boesnach, Guus Oster, Han Bent.z van den Berg, Jules Verstraete en Fons Rademakers een bezetting dus, die men zich nauwelijks sterker zou kunnen voorstellen. En hoewel „Varia" uiteraard niet met „Comedia" kan en mag worden vergeleken, komt haar toch de niet ge ringe verdienste toe, dat zij de herinnering aan deze grote zuster geen moment geweld heeft aangedaan. Integendeel, ook deze voorstelling heb ik met intens genoegen aangezien en het speet mij oprecht, dat mijn aanwezigheid nog elders werd vereist, zodat ik de zaal voor de pauze verlaten moest. „Korporaal Elizabeth" speelt in Londen tijdens de laatste oorlog. Ondanks zijn gra felijke titel en enige millioenen heeft Lord Van Harpendén het bij de marine niet ver der gebracht dan de rang van „dekzwab- ber", hetgeen voor Lady Elizabeth Randall echter geen beletsel vormt binnenkort met hem in het huwelijk te treden. Alles zou normaal verlopen zijn, als de jonge graaf na een slordige avond zijn flat maar niet had opengesteld voor een levensgrote Ame rikaanse luitenant, die onmiddellijk een heftig offensief ontketent tegen het char mante bruidje, dat tot overmaat van ramp De toneelclub „Advendo" heeft in studie genomen het spel in drie bedrijven van A. W. G. van Riemsdijk „De kleine apostel". Het stuk wordt gebracht in de bewerking van Henk Bakker. Gezien het grote aantal donateurs en belangstellenden dat dit spel wil gaan zien, is besloten vier opvoeringen te geven, namelijk op 30 Mei, 1, 4 en 6 Juni, telkens in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-Oost. door hem nog voor een allemansvriendin- netje wordt aangezien. Dit vuurtje wordt door een venijnig Frans officiertje nog wat aangeblazen en het zou misschien toch een „drama" geworden zijn, als Mabel Crum, die minder slecht blijkt dan haar reputatie, niet als een reddende engel tussen beiden gekomen ware. Eigenlijk een niemendalle tje dus, als Terence Rattigan het niet door een virtuoze dialoog wat blijmoedig leven had ingeblazen. Van dit amusante blijspel gaf „Varia" onder regie van L. W. Boeree een tintelende opvoering in een voorbeel dig tempo. Bovendien leverde deze voorstelling nog een grote verrassing op in de vorm van het charmante persoontje van mevrouw Mul ler, die zich hierin als een bliispel-actrice van bij amateurs ongewoon formaat liet gelden. Tiet lijkt mij haast niet mogelijk dat dit haar toneeldebuut is geweest, zo gracieus weet zij zich over de planken te bewegen. Deze korporaal Elizabeth was met een sprankelend leven bezield. Voor „Varia" een kracht om in ere te houden. 7.ij vond een volwaardige partner in W. Grcgouir, die de vlotte, gespierde Yankee ontwapenend en met een kostelijk naieve onbevangenheid tekende, waardoor het pu bliek zich daverend amuseerde. C. Zwem mer was de joviale jonge Lord, misschien iets 1e geforceerd in zijn optreden, maar overigens met de vereiste vlotheid.- A. H. Holtslag speelde de klaplopende hertog met een niet minder vermakelijke allure en regisseur L. W. Boeree wist het pathos van het beweeglijke Franse officiertje bijzonder verdienstelijk te benaderen. In totaal dus een buitengewoon knappe voorstelling. Geen wonder dat het publiek zich kostelijk amuseerde en van een grote erkentelijkheid blijk gaf. JAN VAN DAM. Albireo, 20 te Paranagua. Alchiba, 21 v. Bahla te Santos. Aldegonda, 20 v. Pldaju n. Bangkok. Anrienikerk, 21 v. Bangkok te Singapore. Aagtedijk, 20 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aldatoi, pass. nacht 20-21 Lissabon n. Las Palmas Aldoth, 20 v. Victoria n. Iheos. Alkaid, 21 te Antwerpen. Almkerk, pas. 20 Vlissingen. Al'hena, 23 te Antwerpen verwacht. Alm dijk, 18 te Houston. Ampenan, 21 v. Penang te Belawan. Arnedijk, pass. 21 Scilly's n. Halifax. Aalsdijk, 10 v. New York te Philadelphia. Aalsum, 21 390 m. ZW. Karachi. Altair, 20 v. Hamburg te Antwerpen. Amstellanid, 21 185 m. ZW. Kp. Vilano. Abbedijk, 20 300 m. Z. Kp. Race. Alcyone, 20 180 m. Z. ten W. St. Vincent. Alpihard, 20 170 m. N.NO. St. Paulsrock. Amsteldijk, 20 140 m. ZW. Bermuda. Amstelkroon 20 60 m. N. Menado. Amstelpark, 20 750 m. W. Scilly's. Averd'ijk, 20 150 m. W.NW. Flores. Billiton, 19 v. San Francisco n. Los Angeles. Binang, 20 v. Singapore n. Colombo. Bloemfontein, 20 240 m. Z. Dakar n. Kaapstad Bonaire, 20 160 m. N. ten O. Paramaribo. B'litar, 21 v. Tanga te Mombasa. Barendreöht, 21 120 m. O. Massawah. Bennekom, 20 v. Bremen n. Hamburg. Bali, 20 230 m. N.NO. Finisterre. Batoela, 21 te Soerabaja. Breda, 20 670 m. W. Flores. Cihama, 20 v. Madras te Calcutta. Cirrus, 20 v. Rotterdam n. Atlantische Oceaan. Corogostroom, 21 te Takoradi. Cottica, 20 120 .m. N. ten O. Finisterre. Caltex Nederland, pass. 20 Oporto. Clavella, 2« 340 m. ZW. Scilly's. Coryda, 20 500 m. NO. San Miguel. Diemerdijk, 19 te San Francisco. Duivenidij'k, 20 v. Bremen te Hamburg verw. Da'lerdijk, 20 550 m. ZW. Scilly's. Duivendrecht, 20 110 m. ZO. Bermuda. Eos 21 te Rotterdam. Emggano, pass. 20 Socotra n. Port Soedan. Esso Rotterdam, 21 v. Antwerpen te Aruba. Br-inn.a, 21 380 m. O.ZO. Ras al Hadd. Eemdijk, 20 940 m. O.NO. Bermuda. Esso Den Haag, 20 680 m. ZW. Fayal. Friesland ,SSM), 21 v. Setubal te Amsterdam. Felipes, 22 v. Pladju te Padang verw. Ganymedes, 20 te Madeira. Gordias, 20 v. Piraeus te Beyrouth. Hathor, 20 v. Tunis n. Piraeus. Hauler wijk, 20 van Rio de Janeiro naar Angra dos Rei. Helder, pass. 20 Beachy Head. Hydra, 20 210 m. N. ten O. Flores. Ittersum, 20 v. Aden n. Saigon. Indrapoera, 20 150 m. Z. Kreta n. Southampton. Jagersfontein, 20 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 20 Daedalusrif n. Belawan. Kieldrecht, 21 v. Genua te Marseille. Kota Baroe, pass. 20 18 u. Ceylon n. Belawan. Kasim-bar, 20 y. Sibolga n. Padang. Leuyekerk, 21 v. Rotterdam te Calcutta. Luna, 20 v. Malta naar Bari. Linige, pas. 20 Finisterre. Loenerkerk, pass. 21 Str. Messina n. Alexandria Lemsterkerk, nacht 20-21 v. Harthapoint n. Bahrein. Lindekerk, 20 v. Rotterdam n. Perz. Golf. Lissekerk, pass. 20 Perim n. Muscat. Leersum, 21 260 m. W. Lands End. Loosdreoht, 21 diwars Vizagapatam. Maasdam, 24 Southampton verwacht. Malvina, 21 v. Kobe te Shimoneseki. Mataram, 20 v. Tj. Priok n. Palembang. Meliskerk, pas. 20 Sabang n. Singapore. Mentor, 20 v. Oran n. Rotterdam. Maashaven, 21 v. W. Afrika te Glasgow. Maasland, 20 v. Rio Janeiro n. Ilheos. Macoma, 20 te Pladju. Mapia, 20 v. Semaramg n. Soerabaja. Mirza, 20 530 m. NO. Guadeloupe. Noordam, 20 410 m. Z. ten W. Kp. Race. Notos, 20 v. Malaga n. Cadiz. Nestor, 20 310 m. NO. Flores. Nieuw Holland, 22 te Tj. Priok verw. Ootmarsum, 21 te La Pallice. Orestes, 21 v. San Felix te Port of Spain. Papend-reoht, 21 v. Rotterdam te Sidon. Prins Willem IV, 20 v. Hamburg n. Rotterdam. Polydoriis, 21 v. Indonesië te Amsterdam verw. Poseidon, 21 v. Maracaitoo n. Ciudad Trujillo. Prins Alexander, 20 290 m. W. Lands End. Prins Willem III, 20 650 m. O. ten N. Kp. Race. Rijndam, 20 180 m. O.ZO. Kp. Race. Rijnkerk, 20 te Kaapstad. Rijnland, 21 te Montevideo. Rotula, 20 510 m. O. Kp. Race. Salatiga, 22 v. Singapore te Manilla verw. Stad Dordrecht, 20 v. Atmerla te Amsterdam. Soestdijk, 21 v. Djibouti n. Suez. Stad Alkmaar, 23 v. Galveston te Liverpool verwacht. Stad Arnhem, 20 v. Rotterdam n. St. Laurens. Stad Schiedam, vertr. 21 v. Narvik n. Imming- ham. Sehied'ijk, 20 Kp. de Gata gepass. n. Alexandrië Saranigan, 20 900 m. Z. Oeylon. Silbivo, 20 v. Makassar n. Tongke. Silinidioeng, 20 v. Port Louis Mauritius n. Hong kong. Stentor, 19 v. Trinidad n. Paramaribo. Tamo, pas. 20 Fernando Noroniha. Tegelberg, 21 te Hongkong. Tero, naoht 20-21 te Port Soedan. Thalatta, pas. 20 Sabang. Tosari, pass. 20 10 u. Finisterre 23 ca. 12 u. Tank haven I, nacht 20-21 v. Sungeigerong naar Singapore. Tankhaven II, naoht 20-21 v. Sungeigerong naar Tj. Priok. Tankhaven III, 20 v. Singapore n. Sungeigerong Tasman, 21 v. Mauritius te Belawan. Themisto, 20 460 m. ZO. Kp. Farewell. Tjipanas, pass. 20 Zuidp. Formosa. Trajanus, 20 780 m. W. ZW. Lands End. Veendam, 20 370 m. Z. Kp. Race n. Southampton Van Riebeeck, 21 v. Singapore te Tj. Priok. Waterman, 20 290 m. O. Kp. Race. Westerdam, 20 350 m. W. Scilly's. Wieldrecht, 21 v. Tj. Uban n.Melbourne. Willem Barendsz, 20 290 m. ZW. Kp. St. Vincent. Willem Ruys, pas. 20 Ouessant n. Plymouth. Willemstad, 21 te Madeira. Waal, vertr. 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Waiwerang, 20 v. Bali n. Singapore. Woensdrecht, 20 370 m. NO. Str. Sombrero. IJsel, 20 v. Lattakia n. Piraeus. Zeeland (KRL), 19 v. New York n. Calcutta. Zuiderkruis, pass. 20 Kp. Blanco. KLEINE VAART Atlas, 20 v. Genua n. Livorno. Albengen, verm. 21 v. Santander n. Bordeaux. Att, 21 te Swansea. Barendsz, 20 v. Grimsby n. Quimber. Barracuda, 20 V. Karlshamn n. Grimsby. Beekbergen, 22 v. Bastia te Southampton verw. Betty Anne, 20 v. Grangemouth n. Spezia. Bernina, 20 v. Hamburg n. Helsingborg. Birmingham, 21 v. Rotterdam te Harlingen Catharina, 20 v. Bremen n. Middlesboro. Confiance, 21 v. Londen n. Rotterdam. Cornells b, 20 v. Londen te Stanlow. Casablanca, 19 v. Libourne n. Port Lyautey. Cornelia b II, verm. 21 v. Barry n. Rotterdam. Douro, 21 te Amsterdam v. Gdynia. De Ruyter, 20 v. Londen te Rouaan. Diligentia, 21 60 m. NW. Tunis. Daje Bohmer, 20 v. Casablanca te Genua. Deneb, 20 v. Rotterdam te Whitehaven. Deni, 20 v. Bristol n. Liverpool. Deo Duce, pass. 21 Brunsblittel. Domburgh, 19 v. Rotterdam te Casablanca. Evertsen, 20 v. Huil te Londen. Elsenburgh, 21 bij lie de Bas. Frejo, 20 v. Cork n. Requejada. Ferocia, 22 v. Gent te Stockholm verw. Franka, 20 v. Helsingborg te Antwerpen. Gaasterland, 21 van Harlingen te Leith. Henrica b, 21 v. Rotterdam n. d. Tyne. Harold, 20 v. Hamburg n. Reijkjavik. Hast I, 20 v. Liverpool n. Bayonne. Ingeborg, 20 v. Hamburg n. Rotterdam. Jan Kreumer, 21 v. Colchester te Maassluis. Jo, 19 v. Amsterdam te Liverpool. Jongkind, nacht 21-22 v. Port Lyautey te Rot terdam verwacht. Larix, 20 te Blyth n. Newcastle. Leemans, 20 v. Loriënt n. Requejada. Midas, 20 v. Odense n. Kopenhagen. Markab, 21 v. Caen te Antwerpen. Myson, verm. 21 v. Brussel n. Goole. Maasym, pass. 21 Holtenau. Marcella pass. 20 Beachy Head. Marne, 20 v. Paskalavik n. Antwerpen. Meuse, 20 v. Rouaan na.r Parijs. Monica, 20 v. Ardrossan n. Belfast. Muphrid, verm. 21 v. d. Theems n. Shoreham. Mercurius, verm. 21 v. Oporto n. Rotterdam. Loon naar werken voor de Bloemen- daal. De enige trawler van de Dinsdag- markt heeft het er goed afgebracht: dank zij de korte reis zag de vis er puik uit en er werden goede prijzen gemaakt voor de 900 kisten (waarvan toch 880 makreel), de 340 ijs- en 200 stijve kabeljauwen. Het weekreisje werd afgesloten met f 14.290. Negen overliggers. Behalve de Bloe- mendaal waren er negen loggers present, die Maandag geen handen hadden kunnen vinden voor de lossing, tenzij de afslag tot vier uur in de middag had moeten voortduren. Het was alles kabeljauw, tarbot en wolf wat de klok sloeg plus 500 kisten makreel van de SCH 135. Het schip maakte een nette besomming met f 10.000. De overige Noordschepen maakten tussen de f 4700 en de f 7500. Daling. Met deze overvloed was het niet te verwonderen, dat tarbot, wolf en kabeljauw het niet langer volhielden: er zijn gisteren kisten kabeljauw verkocht voor f 57 en de regels kwamen tussen de f 55 en f 65 terecht met f 70 voor de top- regel.. In de fijnvissector werd voor de grote tarbot rond de f 1,65 betaald; de tarbot II en III zaten bij de f 60 en f 50 per kist in de buurt en de wolf deed f 60 per kist. Voor makreel werd van f 13 tot f 17 be taald en de gestripte blauwpijpjes van de SCH 135 werden met f 12.50 gehonoreerd. Tong op slotkoers. De tong bleef han gen op de slotkoers van Maandag: alleen de slips zakten en brachten ondanks het geringe aanbod niet -meer dan f 1,55 per kilo op. Kleintje. De SCH 36 kwam met een kleine appiekauw ter markt, die voor f 2,70 van de hand ging. Ook hiervan krijgt de markt blijkbaar alweer teveel.. Vandaag volop. De middenweekse markt heeft ruimschoots vis aangetrok ken: de Eli verscheen vanmorgen met 800 kisten waarvan 400 makreel en 500 stijve kabeljauwen; de Post Boy had 1200 kisten, hoofdzakelijk makreel plus 400 stijve en de Mary voerde 1100 kisten aan waarvan ongeveer 700 makreel plus 200 stijve. Ten slotte kwam de Gelria met 1700 kisten, waarvan het merendeel eveneens uit.ma kreel bestaat, maar dit schip zal tot mor gen moeten blijven liggen. Hij wordt dan gesecondeerd door de Polderman, die 880 kisten en 250 kilo heilbot aanvoert. Slotjes. Er werden voorts een paar kotters van Slot verwacht en er is ook een Wiron-kotter rijp voor de markt. Kees Plug staat verder op de nominatie en ten slotte gingen er Maandag een paar kotters met de vis in naar zee terug, om denkelijk ook vandaag voor de markt te verschijnen. Tenslotte is de IJM 221 binnen met 230 makreel, 75 varia, 325 ijs- en 730 stijve kabeljauw. Alles vist. Het mooie weer heeft de hele kustvloot naar zee gelokt en er komt dus veel kustschol, die niet erg in trek meer is. Noordschol handhaaft zich daarentegen redelijk: gisteren is er voor de grote f 40 betaald en de middelsoorten deden f 60 met f 65 voor de zetschol en f 40 voor de enen. Schol II ging weg voor f 21 tot f 23. Geen export. De garnalenexport staat stil en de 1750 kilo flauwe van gis teren brachten tussen de f 0,40 en de f 0,50 per kilo op. De hoogste vanger van Dins dag werd de IJM 202 met 342 kilo. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.80-2.20, gr. tong 1.96-1.86, grm. tong 1.82- 1.67, kim. tong 2.08-1.97, kl. tong I 1.97- 1.87, kl. tong II 1.69-1.54, tarbot I 1.75-1.30, alles per kilo; tabot II 75-55, tarbot III 60- 49, tarbot IV 62-55, kl. griet 23, tongschar 78-65, kl. tongschar 45-40, gr. schol 57-31, grm. schol 67-51, kim. schol 71-37, kl. schol I 57-22, kl. schol II 23-10, schar 19-8, bot 16-12, verse haring 16, makreel 16-10, gr. schelvis 38-33, grm. schelvis 38, kim. schel vis 47, kl. schelvis I 48-42, kl. schelvis II 34-20, wijting 22-8, gr. gul 34-26, mid. gul 31—25, kl. gul 16.50-8, kl. wolf 34-21, poon tjes 18-8, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 146-56, gr. koolvis zw. 54, gr. leng 65-59, gr. wolf 66-57, alles per 125 kilo. Aanvoer: 133 kisten tong en tarbot, 9 heilbot, 3 griet, 49 tongschar en schartong, 308 schol, 66 schar, 11 bot, 3 haring, 1728 makreel, 79 schelvis, 125 wijting, 649 kabeljauw en gul, 22 leng, 131 wolf, 49 poon, 5 koolvis, 20 diversen, totaal 3390 kisten. Uit het IJselmeer. Dinsdag werd door 105 vaartuigen aan de visafslag te Urk aangevoerd 3568 pond kuilpalmg, prijs f 0.95f 1.03. 1777 pond lijnaal prijs f 1.08 f 1.15, 675 pond fuikaal prijs f0.85 f 0,90 en 1106 bak Nest, prijs f2,40 per bak van 37>j kg. Dinsdag 21 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Aventura van Trelleborg Friesland van Setubal. Sotskhi van Kali ningrad. Douro van Newport. Arabrit van Geffle. Bittern van Liverpool. Nezo van Rotterdam. Winsum van Las Palmas. Lucas M. van Delfzijl. Den Helder van Miami. Job van Heilegerharen. Fennia van Bremen. Irene S. van Abö. Flevo van Karlstad. Poly phemus van Port Said. Vertrokken zijn: Eben Haëzer naar Hum- ber. Laertes naar Londen. Willem n. Stock holm. Helena naar Haltena. Grootekerk n Marseille. Amazone n. Antwerpen. Skotskhi naar Stockholm. Liberty naar Marhagen. Arftellero naar Duinkerken. Rigel naar Rot terdam. Bittern naar Rotterdam. Swift naar Londen. Noorderlicht naar Londen. Stad Dordrecht naar Huelva. Jans naar Londen. Eastwood naar Thyme. Eemstroom naar Huil. Meres, 19 v. Agadir n. Nantes. Neeltje b, 21 v. Londen n. Antwerpen. Netta, 19 te Bilbao. Noord, 20 v. Shellhaven te Billingham. Oleum. 20 v. Mldidlesboro te Plymouth. Pavo, 20 te Stockholm v. Antwerpen. Ponto, 18 v. Torrevieja n. Stomoway. Poniza, 20 te Gefle v. Fowey. Pataa, 21 v. Lofoten te Bergen. Rose Marie, 21 v. Antwerpen te Randers. Saba, 20 v. Ayr n. Loriënt. Spora, 20 v. Glasgow n. Spezia. Spes, 19 v. Rouaan n. Dakar. Tyro, 20 v. Antwerpen te Drogheda. Vrede, 20 v. Cuxhaven te Boston. Vlieland, 20 v. Rouaan. Wim, 20 v. Gdansk n. Bristolkanaal. Walenburgh, 20 v. Guernsey n. Jersey. Westlaan, verm. 21 v. Hamburg n. Rotterdam. Westpol'der, 22 v. Rotterdam te Lissabon verw. SLEEPVAART Blankenburgth, 20 te Quistieham. Ebro met bak en sleept). 20 v. Rotterdam te Goole. Humber, 20 90 m. ZO. Koewait. Noordholland, 20 500 m. ZW. Lands End. Thames, met dok 20 160 m. O. ten Z. Aden. Witte Zee, met 2 Let's 20 105 m. NW. Alexandria Zwarte Zee, 19 v. Singapore te Caen z. sleep. I

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7