Weerbericht Niet tevreden Molotov's „vijfmogendhedenplan" met grote reserve ontvangen Londen bevreesd voor toenemende communistische druk in Z. O.-Azië Haarlems Dagblad Loudens commentaar: „Een stap terug" Vele conflicten bedreigen Franse arbeidsvrede Vulkaanuitbarsting in Japan: vele doden „Nieuw China" beschuldigt Siam Nog geen MIG's voor het UNO-opperbevel Het woord is aan Mr. H. A. Wassenbergh nam afscheid Depressie in aantocht Weeldebelasting van 30 pet. verhoogde werkloosheid Libanese regering afgetreden „Prawda" antwoordt de Daily Sketch" Eden moet nog een operatie ondergaan Er staan nog 3850 huizen en 559 hoeven onder water „Mijn opvolger had in Amsterdam gevonden kunnen worden" Zuid-Korea zal door vechten, zegt president Rhee Weer een onbekende duik boot bij Zuid-Afrika De betrekkingen tussen kerk en staat in Joegoslavië Kwestie-Oostenrijk nog niet rijp voor herziening Elfjarige jongen onder truck 67e JAARGANG No 246 WOENSDAG 29 APRIL 1953 297e JAARGANG No 93 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Rèdactie 5389, na 5 uur: 5080 (K2550), Meerviietstiaat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7.on-en Feestdagen. Abonnement per week 4' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LORD BERTRAND RUSSELL is een ge leerd en veelzijdig man. Hij is wijsgeer, mathematicus en socioloog. Hij heeft zeer veel gepubliceerd en een paar jaar geleden de Nobelprijs voor litteratuur behaald.Lord Bertrand Russell is, op enkele weken na, 81 jaar oud. Dit heeft hem niet belet om onlangs weer eens een voor hem nieuw terrein te betreden en een bundel korte verhalen het licht te doen zien, die hij puur en alleen voor zijn plezier geschreven had: voor de afwisseling. Die bundel is in onze letterkundige rubriek besproken.Een merk waardig man, deze Lord Russell, al zijn wij tegenwoordig niet zo verbaasd meer als vroeger over tachtigjarigen, die nog zo grote vitaliteit en schranderheid tonen dat hun geestelijke vermogens volkomen on gedeerd schijnen. In De Kern vind ik wijze woorden, die hij gewijd heeft aan het geheim van het levensgeluk. Zij vangen aan met de raad: wordt gelukkig door u verre te houden van de algemene wedloop om geld en goed. Dit is geen nieuw advies; het wordt in zijn uitwerking evenwel interessanter, doordat de schrijver het nodig acht, het tot de Engels-sprekende volken te richten en daarbij te kennen geeft dat speciaal de Amerikanen er behoefte aan hebben. Een Fransman, zegt hij, kan op zijn regering schelden en daarbij zo vrolijk zijn als een vogeltje in de lucht. Even blijmoedig kan een Italiaan zitten vertellen, hoe zijn buur man hem heeft opgelicht. Mexicanen ge nieten, wanneer zij niet net aan het ver hongeren zijn of vermoord worden, van de zon, van spijs en drank; zij dansen en doen dit alles met een overgave, die ten Noorden van hun landsgrenzen uiterst zeldzaam is. Gij ziet dat dit een beeld geeft van de levendigheid van schrijftrant van Lord Russell, die hem inderdaad altijd eigen is geweest. Ten Noorden van de Mexicaanse landsgrenzen wonen in hun achtenveertig staten de Amerikanen. Hij ontwaart bij hen veel ontevredenheid; hij spreekt zelfs van ,.eén bijna epidemisch verbreid, fundamen teel onbehagen", dat de stelling van sociale hervormers schijnt te weerleggen, dat het Duizendjarig Rijk zal aanbreken zodra er een eind is gekomen aan armoede en eco nomische onzekerheid. Neen, de mens is niet alleen in materiële zin tevreden te stellen. Lord Russell heeft op zijn Ameri kaanse reizen naar de oorzaken van het onbehagen des volks gespeurd en geeft er twee aan. De eerste is, zijns inziens, dat de meeste Amerikanen deel uitmaken van grote organisaties en daarin geen kans ma ken om naar eigen inzicht te handelen. Hoe energieker zij zijn en hoe meer fan- taisie zij bezitten, hoe erger zij daaronder gebukt gaan. Hun vrouwen tonen daar weinig begrip voor en manen hen steevast aan, zich te schikken en geen hersenschim men na te jagen. Misschien generaliseert de geleerde schrijver hier wel wat erg bijna ieder, die over het kolossale Amerika met zijn sterk variërende levensomstandig-, heden en bevolking schrijft, generaliseert maar hij vindt zelf de tweede oorzaak, die hij noemt, belangrijker. Die tweede oorzaak is: de meeste men sen in Amerika gaan niet te werk volgens hun eigen impulsen maar volgens een of ander principe, en zulke principes berusten doorgaans op een onjuiste psychologie en onware ethiek. Hun algemene theorie over het menselijk geluk is ondeugdelijk. Het leven wordt beschouwd als een wedstrijd, waarbij het geluk daarin bestaat, de buur man voor te komen en hem te overvleu gelen. Vreugden, die niet binnen het be reik van die wedstrijd l^gen, zijn sinds lang vergeten. Lord Russell critiseert dit vaderlijk. Hij zegt: u kunt van spijs en 'drank ook zeer wel genieten zonder te bedenken dat u een betere kok en een betere wijnkelder hebt dan uw voormalige vrienden, waar mee u naar uw mening toch werkelijk niet meer kunt omgaan. Er bestaan vrouwen, die van muziek kunnen gemeten zonder zich af te vragen, of zii nu niet een bij zonder cultuurminnende indruk maken op de andere dames in haar club. En er be staan zelfs mensen, die in staat zijn van een mooie lentedag te genieten ondanks het feit, dat de zon voor iedereen schijnt. Al deze eenvoudige en zuivere genoegens worden bedorven zodra de eerzucht er een rol bij gaat spelen. De impulsiviteit moet ruim baan hebben, zonder meteen op hol te slaan. Een leven volgens principe is te benepen, te systematisch en te eentonig om gelukkig te kunnen zijn. Deze auteur is geenszins de eerste die „the American way of life", de Ameri kaanse levenstrant, gispt. Ook niet de eer ste Engelsman die het doet. En menige Amerikaanse schrijver heeft haar even eens gehekeld. Als men deze bezwaren leest is men geneigd tot de gedachte, dat zij toch heus niet alleen Amerikanen be treffen. En dat ook wij niet de Oceaan be hoeven over te steken om ze, iq menig ge val, van dichtbij waar te nemen. Hetgeen Lord Russell ons doet verstaan is evenwel, dat zij in Amerika in overheersende mate gelden. Dat is iets anders. Het is bovendien eén waarneming, die zich bij de opinies van andere publicisten aansluit. Geen won der dat de wereld met grote belangstelling waarneemt, in hoeverre Amerikaanse le venswijze en opvattingen veranderen langs de weg der evolutie, die ieder volk door maakt. Bij hetgeen leeft in Amerika zijn wij allen meer geïnteresseerd geraakt dan ooit tevoren. R. P. Naar aanleiding van het wetsontwerp tot afschaffing van het omzetbelasting-tarief van dertig percent heeft de staatssecretaris van Financiën aan de Tweede Kamer mee gedeeld dat uit een aantal adressen van belanghebbenden en uit ambtelijke rappor ten kan worden afgeleid, dat bij een aan tal ondernemers die aan de heffing van dertig percent onderworpen goederen ver vaardigen, door het teruglopen van hun omzetten een in verhouding vrij grote in krimping van personeel heeft móeten plaats vinden. Zonder te erkennen, dat dit geheel aan het hoge tarief van 30 percent moet worden toegeschreven, heeft dit on getwijfeld op de afzet een nadelige invloed gehad. De Russische uitlatingen in een hoofd artikel van de „Prawda" en in een ant woord van Molotov op een oproep van leiders der (communistische) „wereld- vredesbeweging over de wenselijkheid van een „vijf-mogendheden-vredesverdrag" zijn in Westerse politieke kringen met veel reserve ontvangen. Te Londen waren sommige politieke waarnemers van mening dat deze Russische suggestie een stap terug betekent, verge leken met andere, recente verzoenings gezinde gebaren van het Kremlin. Men wijst er in dit verband op dat de vijfde, door de Sovjet-Unie bedoelde mo gendheid, het communistische China, geen lid is van de UNO en niet er'kend wordt door de Verenigde Staten, die nog geen enkele geneigdheid hebben getoond gene ralissimus Tsjang Kai Siek te laten schie ten voor Mao Tse Toeng. Een woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken achtte de kans, dat de Westerse mogendheden op dit Sovjet-Russische denkbeeld in zouden gaan, onder de huidige omstandigheden zeer veel kleiner dan die betreffende aan vaarding van een voorstel tot vier-mo- gendhedenbesprekingen tussen Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie en Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld dat Franse di plomatieke kringen van mening zijn, dat Molotövs verklaring „niets waarlijk nieuws aan het Russische vredesoffensief" heeft toegevoegd maar zo werd gezegd „Ruslamds bedoelingen moeten blijken bij de .behandeling van een concreet vraagstuk, zoals het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk". De Algemene UNO Vergadering heeft reeds in 1949 en 1950 een overeenkomstig Russisch voorstel verworpen. In 1951 werd het door president Truman verworpen. „Propaganda - stunt" Een woordvoerder van. het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide: Personeel van de Franse scheepvaart maatschappijen, de spoorwegen, de open bare vervoersmaatschappijen, banken, hotels en autofabrieken hebben met sta king gedreigd of zijn in staking gegaan. Communistische en niet-communistische vakbonden staan gemeenschappelijk achter de meeste van de eisen voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. Officieren van alle scheepvaartmaat schappijen uit Le Havre weigeren sedert Dinsdagavond met hun schepen Zee te kiezen, tenzij aan hun eisen tegemoet wordt gekomen. De 700 officieren, gesteund door hun manschappen, verlangen negen vrije dagen per maand in plaats van zes. De spoorwegarbeiders zullen Donderdag in geheel Frankrijk een uur staken om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loons verhoging. Het personeel van de autobussen en de ondergrondse spoorwegen te Parijs zal Woensdagavond bijeenkomen om besluiten te nemen over de voortzetting van zijn actie voor hogere lonen. Het personeel van hotels in de Franse hoofdstad scheen geneigd te zijn in zijn strijd voor een toelage tot verdere stakin gen over te gaan. Arbeiders in de genationaliseerde Re- naultfabrieken te Parijs overwegen in sta king te gaan, nadat ongeveer 10.000 van de 40.000 arbeiders gedeeltelijk of geheel hun werkzaamheden niet konden uitvoeren we gens een staking van 250 man in de be kledingsafdeling. Vakbonden in Parijs hebben een beroep op het personeel van de bankbedrijven ge daan Donderdag een uur later op het werk te komen om hun actie voor hogere lonen te steunen. Het monument „Voor hen die vielen" ver vaardigd door de beeldhouwer Peter Roo- vers uit Heyen, is Maandagavond in Den Bosch plechtig onthuld. Het Libanese kabinet van eerste minister Emid Chaled Tsjehab heeft Dinsdag zijn ontslag aangeboden. President Sjamoen heeft het ontslag aanvaard. Te Beiroet wordt de voormalige eerste minister Abdalia el Jaffi genoemd als de gene die verzocht zal worden een kabinet te vormen. Het kabinet-Tsjehab werd in September 1952 gevormd. „Het Russische antwoord aan de leiders der communistische wereldvredesbeweging is weer een staaltje van de gebruikelijke Sovjet-propaganda: De Amerikaanse rege ring ziet nog steeds uit naar een handelen door de Russische leiders ter bevordering van de vrede, inplaats van een praten hier over". Bijval van Tsjoe-en-Lai Radio-Peking meldt, dat de Chinees- communistische premier en minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe-en-Lai Molotovs verklaring inzake de wenselijkheid van een vijf-mogendheden-vredesverdrag heeft onderschreven. Tsjoe-en-Lai deed dit in een boodschap aan het onder communistische leiding staande wereldvredescongres. Hij verklaar de onder meer dat de regering der Chi nese volksrepubliek „het mogelijk acht elk internationaal geschil door vreedzame on derhandelingen te regelen". Men vreest, dat dertig kinderen om. het leven zijn gekomen in de krater van de vulkaan Aso Kioesjo, het Zuidelijkste Japanse eiland. Op het ogenblik van de uitbarsting, Maandag, bevonden zich 400 schoolkinderen, die eert uitstapje maakten op de berg. De politie heeft meegedeeld, dat het nog wel twee dagen zal duren voor reddings ploegen de krater zullen kunnen betreden. Tot op heden zijn vijf lijken geborgen en vast staat, dat tenminste tien kinderen zijn omgekomen. Men vreest echter, dat het aantal slachtoffers tot dertig zal stijgen. Ongeveer honderd personen liepen bij de uitbarsting lichte verwondingen op. Er bestaat weinig hoop, dat zich in de krater nog overlevenden schuil houden in grotten. Zelfs indien zij niet door de gloeiende lava zouden zijn verteerd, zou den zij toch door de grote hitte zijn omge komen. Dinsdag was de Aso nog niet tot rust ge komen. Er werden krachtige bevingen ge registreerd en men verwacht een nieuwe uitbarsting. Dinsdag werd gloeiende as de lucht in geslingerd en vlammen uit de kratermond schoten hoog op. )OC»CXDDCCOCX7CXXXXOCX1COOC<XX>DC030COOCOCOOOCOOOOOOOCOOCOCOC Drie weken geleden heeft het Londense blad Daily Sketch" de hoofdredacteur van het Russische blad „Prawda" een aanbod gedaanwaarin het zijn kolom men ter beschikking stelde om de me ning van de Prawda weer te geven over de huidige internationale vraagstukken, met het doel „een sfeer van wederzijds begrip te scheppen". De „Daily Sketch" heeft Dinsdag het volgende antwoord van de Prawda gepubliceerd „de Prawda dankt u voor uw vriendelijk aanbod om een artikel voor uw blad te schrijven, doch is van mening, dat zij op het ogenblik van dit aanbod geen gebruik behoeft te maken. (w.g. de ver antwoordelijke secretaris van de Praw da). Het Engelse blad verklaart, dat zijn kolommen steeds voor de Prawda open blijven. Morgen viert Koningin Juliana haar 44ste verjaardag. De jongste door Paul Huf vervaardigde foto van onze Vorstin. Naar het Britse ministerie van Buiten landse Zaken meedeelt, zal minister Eden binnen enige dagen een tweede operatie moeten ondergaan „met het oog op het hardnekkig karakter van de geelzucht", waaraan de minister reeds sinds vorig jaar lijdt. Eden vertoeft nog in een kliniek te Lon den, waar hij op 12 April een galblaas operatie heeft ondergaan. Waarschijnlijk zal het nu aanzienlijk langer duren, voordat hij zijn werkzaamheden kan hervatten. Aanvankelijk had men gedacht, dat de minister acht weken van het Foreign Office zou wegblijven. Het laatste bulletin van het Centraal Bureau voor de statistiek bevat een opgave van de schade aaq woningen en boerderijen ten gevolge van de stormramp van Fe bruari 1953. Hieruit blijkt, dat 3.850 wo ningen en 559 boerderijen eind Maart nog in het water stonden. 41.880 woningen en 2.857 boerderijen waren toen reeds dröog- gekomen. In Zeeland staan nog 3.740 woningen en 528 boerderijen in het water. Hiervan zijn 1.071 stuks vernietigd of onherstelbaar be schadigd en 1.713 zwaar beschadigd. 8.726 woningen en 578 boerderijen zijn per einde Maart drooggekomen, waarvan 318 perce len onherstelbaar beschadigd en 1.204 zwaar beschadigd. Het communistische persbureau Nieuw China heeft Dinsdag Siam er van beschul digd voorbereidingen te treffen voor „het helpen van de Franse kolonisten bij het voeren van een aggressie-oorlog in Indo china". Het persbureau zei dat op aansporing van de Amerikaanse regering de regering in Siam strategische hoofdwegen naar Laos, Birma en Cambodja heeft aangelegd of hersteld. „Zoals iedereen weet is de hoofdweg naar de Birmese grens de ader van de Amerikanen en de benden van Tsjang Kai Sjek voor het bevoorraden van de bandie ten van de Kwomintang, die Birmees grondgebied teisteren", gldus het pers bureau. Deze Chinese beschuldigingen aan het adres van Siam hebben in goed ingelichte kringen te Londen vrees verwekt, dat de vredesstappen in Korea misschien een voorteken zijn van sterkerecommunisti sche stoten in Zuidoost-Azië, met inbegrip van een aanval op Siam. De verklaring uit Peking vergrootte de ongerustheid over de tegenstrijdigheid tus sen het nieuwe offensief van de Vietminh in Laos en de vredesstappen van Moskou. Een tijdlang werd deze ongerustheid tot zwijgen gebracht door de idee, dat het of fensief van de Vietminh misschien al ge ruime tijd geleden was beraamd en dat de communisten niet in staat zijn geweest, het tijdig af te gelasten na Stalins dood. De beschuldiging van Dinsdagavond door Nieuw China is in overeenstemming met de politieke Sovjet-verklaring van Zaterdag, waarin onder meer de nadruk werd gelegd op de weigering van de Sov jet-regering haar invloed aan te wenden bij het afgelasten van de „bevrijdings- strijd" van de „koloniale volken" van Azië, aldus waarnemers. De situatie in Indochina Ook de toenemende en suceèsvolle ac tiviteit der Vietminhtroepen in Indochina baart de West-Europese hoofdsteden in dit verband zorgen. Diplomatieke missies in Laos maken zich ernstig bezorgd over de mogelijkheid, dat Loeang Prabang in Vietminh handen valt. Wanneer de Vietminhstrijdkrachten de ri vier de Mekong zouden bereiken, zouden zij toegang hebben tot Siam en Birma. Een waarnemer zeide, dat de val van Loeang Prabang zelfs van invloed zou kunnen zijn op de militaire situatie in Malakka, daar de weg door de lucht dan vrij zou zijn voor de aanvoer van Chinese voorraden naar de grens van Malakka. Een Franse functionaris zei Dinsdag: „Ongelukkigerwijs zijn er mensen in Viet nam, die niet weten welke zijde zij moe ten kiezen. Terwijl de Vietminh aan de winnende hand is, zijn ze geneigd hun zij de te kiezen". Maandag hebben eenheden van de Viet minh zich meester gemaakt van de post Sop Vi, 40 km ten Oosten van Loeang Pra bang. Amerikaanse Senatoren hebben Maan dag het aanbod van het opperbevel van de UNO aan communistische piloten in Korea om een MIG-straaljager of een ander mo dern oorlogsvliegtuig van Russische makelij tegen beloning in handen van de geallieer den te spelen, toegejuicht. Doch ook is een zekere vrees geuit, dat deze stap in de psychologische oorlogvoe ring een averechtse uitwerking zou kun nen hebben. De democratische Senator John Sprak- man vroeg zich af of het voorstel niet als een boemerang zou kunnen werken als geen enkele communistische piloot op het aan bod ingaat. De democratische Senator Maybank zei de niet te geloven, dat de Verenigde Staten de vrede met dollars kunnen kopen. McCarran (democraat) betwijfelde of vele communistische piloten gehoor zullen geven aan de uitnodiging, doch het was wel de moeite waard om een poging te wagen. Tot nog. toe zijn er geen berichten, die er op wijzen dat communistische politen op de UNO-ïnvïtatie zijn ingegaan. R c k e r t De vreugde kent gij niet, als gij slechts vreugden kent. Gij hebt het gehele licht niet als gij het in stralen ontleedt. Na 32 jaar het openbaar ministerie, eerst als substituut en gedurende de laatste 14 jaren als officier van justitie te hebben ge diend, heeft mr. H. A. Wassenbc1' 'h, aan wie bij Koninklijk Besluit wegens iet be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag is verleend met dankbetui ging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen dien sten, gisteren in een buitengewone zitting afscheid genomen van de Amsterdamse rechtbank. In zijn afscheidsrede zei mr. Wassenbergh onder meer: „Mijn opvolger is reeds benoemd. Ik stel op de voorgrond, dat ik aanneem, dat hij de beschikking over alle capa citeiten heeft om een goed officier van justitie in Amsterdam te worden, maar ik moge onze diepe teleurstelling uit spreken over het feit; dat die opvolger elders is gekozen, terwijl hij hier zo gemakkelijk gevonden had kunnen worden en onzes inziens gevonden had moeten worden". Als opvolger van mr. Wassenbergh is benoemd mr. dr. F. Hóllander, die zelfde functie heeft bekleed in Leeuwarden en het vorig jaar benoemd werd tot officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank. Mr. C. Briët, president van de rechtbank, sprak onder meer met veel waardering over het „grote beleid, de vastberadenheid, onverzettelijkheid en de grote persoonlijke moed", waarmede mr. Wassenbergh tijdens de bezetting de Duitsers de voet dwars had gezet. „U bent nimmer een apostel van de wre kende gerechtigheid geweest", zei vervol gens mr. A. S. de Muinck Keizer, substi tuut-officier van justitie: „U hebt de straf rechtspleging als een weemoedige nood zakelijkheid beschouwd en iedere misdadi ger als een ongelukkig mens. Door uw menselijk optreden hebben wij allen u niet alleen geëerbiedigd, maar u tevens als een populaire officier van justitie hogelijk ge waardeerd". Mr. P. W. van Doorne, deken der advo caten, dankte de officier namens de balie voor zijn warme menselijkheid en beza digde wijsheid. In zijn afscheidsrede zei mr. Wassen bergh onder meer: „In de maatschappij lopen veel mensen rond bij wie de neiging tot goed en tot kwaad in een labiel even wicht verkeert. Het hangt dan dikwijls slechts van toevallige omstandigheden en van de geestelijke gesteldheid van zo'n mens af of hij zal struikelen of zich staan de zal houden". President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft op een persconferentie verklaard dat zijn regering na het vertrek van de Chinese troepen met eigen middelen de beide lands delen zal verdedigen. Rhee zeide, dat, als de UNO-troepen thans zouden ophouden met vechten, Zuid- Korea bereid zou zijn op eigen kracht de strijd voort te zetten. Zuid-Korea zou er niet mede instemmen, dat Koreaanse krijgsgevangenen naar een ander land overgebracht zouden worden. Voor de vierde maal in zes weken is in de Indische Oceaan ter hoogte van de Zuid- Afrikaanse kust een onbekende duikboot waargenomen. De eigenaar van een hotel aan de mond van de rivier de Umtate, ongeveer 150 yilometer ten Noord-Oosten van de Zuid- Afrikaanse stad East London, zei dat hij Maandagmiddag een duikboot heeft waar genomen. Het onbekende vaartuig dook onder toen een vissersboot naderde. De Joegoslavische regering heeft beslo ten de betrekkingen tussen kerk en staat te regelen zonder verdere pogingen tot overleg met de R.K. kerk, aldus heeft het semi-officiële persbureau „Joegopress" Dinsdag meegedeeld. De besprekingen tussen de regering en de bisschoppen werden vorige week afge broken, omdat het Vaticaan volgens de regering de bisschoppen „opdracht had ge geven tot het stellen van onmogelijke eisen". De regering is bezig met het opstellen van een wetsontwerp dat iedere ingezetene vrijheid van godsdienst garandeert, maar het geven van godsdienstonderricht op school of in particuliere woningen en het houden van religieuze processies buiten de terreinen van een kerk zonder speciale toestemming verbiedt. Het Vaticaan eiste, aldus Joegopress, toe lating van religieuze scholen, volledige er kenning van kerkelijke huwelijken en re habilitatie van „oorlogsmisdadigers", zoals kardinaal Stepinac. Uit goedingelichte bron is Dinsdag te Londen vernomen, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten, nader overleg zullen plegen alvorens stappen te ondernemen om te komen tot hervatting der besprekingen over een Oostenrijks staatsverdrag. De Britse minister van staat, Selwyn Lloyd, deelde Maandag in het Britse La gerhuis mede, dat hierover was gesproken op de drie-mogendhedenconferentie te Parijs van Zaterdag. In Londen gelooft men niet, dat toen besloten is in de naaste toekomst hervat ting der besprekingen te vragen. De besprekingen over het Oostenrijks staatsverdrag zijn verleden jaar vastgelo pen doordat de Sovjet-Unie stond op in trekking van het „verkorte" verdrag dat de Westelijken hadden ingediend, nadat men het niet eens had kunnen worden over het oorspronkelijke verdrag van meer dan 50 artikelen. Ernstig ongeval in Santpoort-dorp Een elfjarige jongen uit Santpoort-dorp reed gistermiddag met een vriendje achter op de fiets door de Hoofdstraat. Hij is op het kruispunt met de Hagelingerweg Broekbergenlaan aangereden door een truck met oplegger en moest in deernis wekkende toestand naar het Anthonius- ziekenhuis worden overgebracht. Heden morgen was het levensgevaar nog niet ge weken. De knaap, de elfjarige A. W- fietste met een paar vriendjes naar het kruispunt toe, toen een paar jongens rechtsaf de Broek bergenlaan insloegen. De chauffeur van de vrachtauto, die .van. de Hagelingerweg kwam, schijnt gedacht te hebben, dat W. eveneens rechtsaf zou gaan, maar de jon gen fietste rechtdoor en reed onder de truck. Zijn kameraadje achterop mankeer de niets en de fiets was evenmin bescha digd, maar de jongen liep ernstige inwen dige kneuzingen, een Hersenschudding en een shock op. Het bewusteloze kind kon met moeite onder de auto uitgehaald wor den en is per ziekenauto naar het Antho- niusziekenhuis overgebracht, waar onmid dellijk een bloedtransfusie moest worden toegepast. Het KNMI deelt mede: Na een langdurige periode van droogte is het weer in geheel West-Europa in 'het be gin van de week onder invloed gekomen van depressies, die welkome regen hebben gebracht, niet alleen in Nederland, maar ook in Engeland, België, Frankrijk, Duits land, Zwitserland, Oostenrijk en Noord- Italië. Zwaar was de regenval in de Pö- vlakte. Daar viel plaatselijk meer dan 50 m.m. Zowel gisteren als vandaag werd het weer in Nederland in het bijzonder be heerst door een boven Schotland gelegen depressie, waaromheen koele en tegelijker tijd onstabiele luchtmassa's stromen. Buien met onweer en hagel kwamen hierin tot ontwikkeling, terwijl de temperatuur sinds Maandag ongeveer 7 graden terug liep. Van belang voor de verdere weersont wikkeling zijn nu de gedragingen van een ten Westen van Ierland gelegen depressie, die met steeds groter wordende snelheid naderbij komt. Het ziet er naar uit, dat deze depressie morgen dicht langs Neder land zal trekken. Dit betekent, dat de wind nog wat zal aanwakkeren, terwijl het bovendien af en toe zal gaan regenen. OOOCCOOOOCXTOOOOCOCXXXXXïOOOCOOOOOOOOOOOCOCOOCXDOOCnoOOCX AF EN TOE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe regen. Tot krachtig of hard toe nemende wind. aanvankelijk Zuidelijk, later ruimend naar Zuid-West tot West. Weinig verandering in temperatuur. 30 April Zon op 5.13 uur, onder 20.03 uur. Maan op 22.20 uur, onder 5.08 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 29 April Hoog water: 3.53 en 16.11 uur. Laag water: 11.49 en uur. Donderdag 30 April Hoog water: 4.22 en 16.42 uur. Laag water; 0.08 en 12.24 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1