Velsens cultureel leven in de komende week Problemen Agenda voor Velsen Jiex JAeatec R IJ W I E L E N KORVER Wegen in Velserbeek krijgen namen Athletiek-tweekamp van „Haarlem" en „Suomi" BAKKERIJ MANTEN Adjudant C. v. d. Jagt kreeg ere-médaille („Draadloze decoratie" op de honderd velden J 13 THALIA Wat de gemeenteraad te bespreken krijgt ÏJmuiden-KMVZ zeer belangrijke wedstrijd Zevende leslokaal bij de Theo Thijssenschool Geldleningen van gemeente aan strandexploitanten VGLO school wellicht aan Gijzenveltplantsoen Ook subsidie voor R.K. Kleuterschool Bloemendaal Watervliet degradeert bij een nederlaag Onderdirecteur der Plaat* wellerij jubileert Uitreiking door burgemeester mr. M. M. Kwint Jubilaris bij de N.S. Twee nieuwe pompaggregaten voor watervoorziening Wegdek Duinweg wordt binnenkort verbeterd (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) u VRIJDAG 1 MEI 1953 ZONDAG 3 MEI Thalia, 15 uur „Buitengewoon verlof", 19 en 21.15 uur: „Bureau Zedenpolitie". Hex, 15 en 20 uur: „Operatie Cicero". MAANDAG 4 MEI Thalia, 21.15 uur: speciale voorstelling „Korvet K 225". DINSDAG 5 MEI Nationale Bevrijdingsdag, 13.30 en 15.30 uur kindervoorstelling in het sportpark Schoonenberg, opgevoerd wordt „Het Wonderpaard van Marjolijntje". 19.30 uur voorstelling in het sportpark Schoonenberg met de opvoering van „Oranje Hotel". Na afloop taptoe. Thalia, 20 uur „Bureau Zedenpolitie". Rex, 20 uur: „Golden Girl". WOENSDAG 6 MEI V.V.IJ. toneelvoorstelling, 20 uur Her vormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaanu. Thalia, 20 uur: „Bureau Zedenpolitie". Rex, 20 uur: „Golden girl". DONDERDAG 7 MEI Sectie Muziek van de Velser Gemeen schap, 20 uur vergadering Bureau Cul turele Zaken, Moerbergplantsoen 22. Thalia, 20 uur: „Bureau Zedenpolitie". Rex, 20 uur: „Golden girl". VRIJDAG 8 MEI Velser Kunstkring „Voor Allen", Kamer muziekavond door Riek Mantje-Coppee, ADVERTENTIE (het theater met de beste films) vertoont VRIJDAG 8 uur. ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur en DINSDAG t.m DONDERDAG 8 uur het veelbesproken filmwerk BUREAU ZEDENPOLITIE Een realistische uitbeelding van de grote zedelijke gevaren in een wereldstad Alléén toegang boven 18 jaar. ZONDAGMIDDAG 3 uur de dolle soldatenklucht BUITENGEWOON VERLOF MAANDAG 4 MEI a.s. (Nat. Herdenkingsdag), aanv. 9.15 uur vertonen wij in een speciale voorstelling KORVET K.225 met Randolph Scott - Ella Raines e.v.a. Het dramatische verhaal van mensen en schepen in een heroische strijd op levèn en dood tussen convooi en duik boot. Toegang 14 jaar. Reeds geruime tijd is de verkeerssituatie in het park „Velserbeek" onbevredigend. Met name op Woensdagen, Zaterdagen en Zon- en feestdagen pleegt de opgroeiende jeugd op zodanige wijze gebruik te maken van de hoofdwegen in het park, dat de vei ligheid van andere bezoekers daardoor in gevaar wórdt gebracht. Enkele malen reeds hebben B. en W. van Velsen getracht hierin verbetering te bren gen, doch het blijkt zeer moeilijk, voor het verkeer in het park voorschriften vast te stellen, welke zonder dat zij het gebruik van het park onnodig belemmeren, de mo gelijkheid bieden tot een doeltreffend po litieel optreden. Zodanige voorschriften kunnen alleen worden totstandgebracht wanneer wordt overgegaan tot het geven van namen aan de hoofdwegen in „Velser beek", te weten de weg, lopende van de Van Tuyllweg (ter hoogte van de Dr. Kuy- perlaan) tot de Ver Loren van Themaat- laan, en de z.g. Lindenlaan, welke eerst genoemde weg met de Parkweg verbindt. Naar de mening van B. en W. verdient het aanbeveling, ten aanzien van het met groene kleur aangeduide weggedeelte aan te sluiten bij het spraakgebruik, door daar aan de naam „Lindenlaan" te verlenen. Aan het andere pad zou de naam „Beuken laan" kunnen worden toegekend. Op de agenda voor de openbare verga dering van de raad der gemeente Velsen op Woensdag 6 Mei in het Gemeentehuis, komen de volgende punten voor: Subsidie aan militaire tehuizen; verstrekken van geldleningen; naamgeving aan wegen in het park „Velserbeek"; verlening van een crediet ten behoeve van de verbetering van een gedeelte van de Duinweg te Sant poort; aankoop van grond met opstallen te Velsen (Noord); verpachting van grond te Velsen (Noord); aankoop van grond te Driehuis; verlenen van een crediet ten be hoeve van de watervoorziening; beschik baarstelling van een crediet voor de bouw van een opjaagstation ten behoeve van de watervoorziening te Santpoort; verlenen van een crediet voor het onderhoud en de verdere inrichting van het houten nood gebouw te Velsen (Noord); verlenen van een subsidie ten behoeve van de kleuter school van het Kerkbestuur van de R.K. Parochie van de H. Drieëenheid te Bloe- mendaal; toestaan van een crediet voor de uitbreiding van de Theo Thijssenschool te IJmuiden (Oost) met één leslokaal; ver zoek om uit de gemeentekas te mogen ont vangen een tegemoetkoming in de ver voerkosten als bedoeld in de lager onder wijswet 1920. „Uit een oud portretalbum" In de rubriek van de AVRO „Voor u, mevrouw" zal Maandag tussen 15.15—16.15 uur spreken mevrouw Annie Surink— Groen. De titel van haar causerie is dit maal „Uit een oud portretalbum". VRIJDAG 1 MEI Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30—21.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur, „Bureau Zedenpolitie Rex, 20 uur, feestvergadering Partij van de Arbeid, V.A.R.A., N.V.V. en B.B.IJ. ZATERDAG 2 MEI Supportersvereniging' „Rood Wit", 20 uur, Café Flora, cabaretavond. C.J.M.V. IJmuiden, feestavond m.m.v. „Die Rooyrocks", 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden-Oost. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Bureau Zeden politie". Rex, 20 uur: „Operatie Cicero", Leny Hubbeling, Onne van den Klas horst en Ans Wiersema, 20 uur Her vormd Jeugdgebouw IJmuiden-Oost. Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30 tot 21.30 uur, Heidestraat. Thalia en Rex, nog niet bekend. ZATERDAG 9 MEI Gouden Kruisdragers, 4-daagse, Reünie te Velser-End Santpoort. Schoolvereniging Gymnasium, toneeluit voering „De ingebeelde zieke" van Mo lière, 20 uur Hervormd Jeugdgebouw IJmuiden-Oost. Thalia en Rex, nieuw programma. Zaterdag speelt „IJmuiden" de laatste competitie-wedstrijd van dit seizoen en dan nog wel de belangrijkste. Indien WIJ er in slaagt om te winnen, is degradatie voor KMVZ een feit. Zelfs een gelijk spel is al voldoende om derde klasser te blijven. Wint KMVZ daarentegen dan is de beslissing er nog niet, omdat deze ploeg nog één wed strijd moet spelen. Wanneer KMVZ deze wedstrijd wint, degradeert WIJ. WIJ heeft het nu zelf in handen en er kan inderdaad gewonnen worden. In de uitwedstrijd verloor WIJ met 5-3 na een slechte wedstrijd. De stand onder aan de ranglijst is: IJmuiden 17 4 1 12 9 KMVZ 16 3 0 13 6 Het programma voor de lagere elftallen is: Nieuw-Vennep-IJmuiden 2; IJmuiden 4-Telefonia 2. Junioren: IJmuiden b-ETOA. Winnen de junioren deze wedstrijd dan zijn ze kampioen! Adspiranten: IJmuiden b-SVIJ b. In verband met de te verwachten toene ming van het aantal leerlingen bij de aan vang van het schooljaar 1953-1954 achten B. en W. het gewenst, de zesklassige Theo Thijssenschool te IJmuiden (Oost) met één leslokaal uit te breiden. Niet alleen met het oog op de toeneming van leerlingen, doch ook in het algemeen onderwijsbelang komt het B. en W. juist voor, 'dat elk schoolgebouw zeven leslokalen omvat op dat een leslokaal beschikbaar zal zijn voor handenarbeid en als filmlokaal. Het bou wen van een leslokaal bij de Theo Thijs senschool, de inrichting hiervan en de aan schaffing van leermiddelen voor onderwijs in handenarbeid worden geraamd op 27.000. In verband hiermee stellen B. en W. de raad voor, de Theo Thijssenschool te IJmuiden (Oost) met een leslokaal uit te breiden, en hiervoor een crediet van 27.000 beschikbaar te stellen. In de vergadering van de gemeenteraad van Velsen van 24 Februari werd medege deeld, dat van een viertal exploitanten van paviljoenen, wier bezittingen aan het zee strand door de jongste storm zijn verwoest, een schrijven was binnen gekomen, waar in zij betogen, dat het voor hen van het allergrootste belang is, om bij de aanvang van het nieuwe seizoen in staat te zijn, het publiek te ontvangen. B. en W. werden toen gemachtigd even tueel voorschotten te verlenen. Tegen zulk een voorschotverlening ble ken ook Gedeputeerde Staten in beginsel geen bezwaar te hebben, wanneer zeker heid werd gesteld voor de terugbetaling van de te verstrekken gelden. Deze voorschotlening, welke bij raads besluit onder goedkeuring van Gedepu teerde Staten behoort te worden geregeld, kan tot stand komen in de vorm van de verstrekking van geldleningen tot de be dragen, die omschreven zijn in de door B. en W. vast te stellen besluiten. Bij B. en W. van Velsen is een verzoek ingekomen van het bestuur van de „Elout van Soeterwoudestichting" te IJmuiden om medewerking tot het stichten van een zes klassige school voor V.G.L.O. aan het Gij zenveltplantsoen. Het verzoek is thans in handen van B. en W. om advies. In de vergadering van de gemeenteraad van Velsen van 9 September 1952 werd in handen van B. en W. om advies gesteld een verzoek van het Kerkbestuur van de R.K. Parochie van de H. Drieëenheid te Bloe mendaal, om ten behoeve van de onder zijn bestuur staande kleuterschool een subsidie regeling te treffen in verband met het be zoek aan deze school van leerlingen uit de gemeente Velsen, die kerkelijk tot de Paro chie van Bloemendaal behoren. Ingevolge de pas vastgestelde verorde ning, die de subsidiëring van de bijzondere kleuterscholen regelt, regelt de raad in een dergelijk geval de wijze van subsidiëring. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het gebouw, waarin de school gehuis vest is, en de personeelsbezetting aan be hoorlijke eisen voldoen. B. en W. achten het dan ook redelijk dat het Kerkbestuur een subsidie voor de bovenbedoelde leer lingen ontvangt. Na bespreking is overeengekomen, dat een vergoeding van 60,per leerling per jaar als juist moet worden erkend. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. de raad voor, aan het Kerkbestuur van de R.K. Parochie van de H. Drieëen heid te Bloemendaal te rekenen van 1 Sep tember 1952 af en tot en met 31 December 1953 een subsidie te verlenen van 60, per jaar voor elke leerling uit deze ge meente, die de onder zijn bestuur staande kleuterschool bezoekt. B(j het begin van het athletiek-baanseizoen zullen de athleten van de Haarlemse Athler tiekvcreniging „Haarlem" en die van de Ken- nemcrstaten Athletiekvereniging „Suomi" Zondag 3 Mei in Haarlem een tweekamp houden. Deze tweekamp is voor „Suomi" tevens training en een selectiewedstrijd voor de vierkamp, die volgende week Zondag 10 Mei in Beverwijk met DEM, Lycurgus (Krommenie) en Zaanland (Zaandam) zal worden gehouden. In de Suomi-ploeg is een aantal athleten als proef opgesteld, waardoor ook enige ju nioren in het team voorkomen. De voorlopige samenstelling van de Suomi- wedstrijdploeg tegen Haarlem is 110 m.: B. Berghuis, G. Grapendaal, G. van Alfen; res. IJ. Luttik. 400 m.: H. Kooyman, G. v. d. Veer, W. Kok. 800 m.: J. Smit, G. Oudendijk, H. Martens; res. B. de Gelder. 1500 m.: H. Engelhart, L. Lievers, J. Wee- nink; res. J. Oosterman. 3000 m.: A. Spek, G. Stuyfzand, U. v. Wijn gaarden; res. E. Schik. Verspringen: T. v. d. Werff, B. Berghuis, G- Grapendaal; res. G. van Alfen. Hoogspringen: T. v. d. Werff, D. van Zut- phen, J. Remeyn; res. G. Oudendijk. Kogelstoten: J. Adelaar, P. Koeten, D. van Zutphen; res. H. Martens. Discuswerpen: G. Postma, J. Smit, J. Wee- nink. Speerwerpen: 'P. Koeten, G. Postma, J. Adelaar. 4 maal 100 m.: G. van Alfen, B. Berghuis, G. Grapendaal, T. v. d. Werff; res. IJ. Luttik. 4 maal 400 m.: H. Kooyman, G. v. d. Veer, J. Smit, H. van Willigen; res. W. Kok. Na afloop van deze wedstrijden zal de Tech nische commissie de ploegen samenstellen voor de verenigingsvierkamp op 10 Mei. Gelijktijdig is reeds nu vastgesteld, dat de persoonlijke Suomi-clubkampioenschappen op 28 Juni worden gehouden en indien een mo gelijke sportuitwisseling de plannen niet doorkruist is de datum voor de vijfkampen op 2 Augustus. ADVERTENTIE LANGE NIEUWSTRAAT 773 TEL. 4968 Sergeant H. J. C. Delacombe, deel uitmakend van het Nederlandse detachement Verenigde Naties, werd enige tijd in het militair hospitaal te Tokio verpleegd. Mevrouw Miller, de echtgenote van het hoofd van de Nederlandse Liaison Missie te Tokio en haar dochtertje Hanneke brachten hem een bezoek. Achter hen zuster Koopman. De allerlaatste en dan nog theoretische kans voor het eerste twaalftal van de korf balvereniging „Watervliet" om zich nog in de tweede klasse KNKB te kunnen handha ven, ligt Zondag met de laatste competitie wedstrijd tegen Amsterdam-Zuid in de hoofd stad in de hand van DDV en OBZB. Indien DDV verliezen zou en Watervliet winnen, staan beide ploegen in punten gelijk en zal een beslissingswedstrijd de degrada- tiecandidaat moeten aanwijzen. Het wordt dus zowel voor Watervliet als voor DDV een zeer moeilijke taak te strijden voor het be houd in de tweede klasse. Zowel Amsterdam-Zuid met 14 punten uit .15 wedstrijden als OBZB met 15 punten uit 14 wedstrijden lopen bij verliezen geen en kel gevaar, doch deze ploegen zullen uiter aard hur( sportieve plicht doen. De stand onderaan de ranglijst is nu: Amsterdam-Zuid 15 6 2 7 14 Landlust 14 5 17 12 DDV 15 5 1 9 11 Watervliet 15 3 3 9 9 Watervliet I speelt met de dames T. Waag- meester, R. Weymar, C. van Ladesteyn, J. Kluft, B. Koet, D. Hartman en de heren M. Veerbeek, A. de Vries, F. Vos, W. Berghuis, S. Hartman en J. v. d. Berg. Watervliet 2 ontvangt Roda 3 en verschijnt met de dames R. Leyenaar, A. Tuinzaad, C. Zandbergen, L. Leyenaar, C. van Zutphen, D. v. d. Molen en de heren A. Verkerk, A. Redeker, Ar. Verkerk, F. Allan, B. du Crocq en H. Mol. Voor het jeugdprogramma speelt Water vliet C Zaterdagmiddag thuis tegen Haar lem E. ADVERTENTIE ONZE IJSSALON IS WEER OPEN Komt U ook eens kijken DRIEHUIZERKERKWEG 70 - TEL. 4528 Zaterdag 9 Mei wordt het feit herdacht, dat de heer H. Zuidervaart 25 jaar geleden in dienst kwam bij de N.V. De Piaatwellerij te Velsen. De heer Zuidervaart is 12 Juli 1908 geboren te Uithoorn en kwam op 10 Mei 1928, na de M. T. S. te Amsterdam met goed gevolg te hebben doorlopen, als technisch tekenaar bij de Piaatwellerij. Naderhand werden hem de speciaal moeilijke technische problemen ter uitwerking en oplossing gegeven en werd hij specialist voor de installaties voor pneuma tisch transport en stoffiltratie. In de oorlog als gevolg van de werkstaking in de bedrij ven in Mei 1943, moest hij onderduiken en kwam eerst na de bevrijding van ons land in het bedrijf terug. Direct daarop werd hij aangesteld als tech nisch chef en met ingang van 1 Januari 1949 benoemd tot procuratiehouder. Daar de belangrijkheid van zijn werk meer en meer toenam besloot de raad van com missarissen de heer Zuidervaart op 18 Juli 1949 aan te stellen als onderdirecteur der Vennootschap, welke functie hij tot heden bekleedt. Voor het forum Van de weinige politie mensen die op Koninginnedag gemist kon den worden, zijn adjudant C. v. d. Jagt van de Velsense verkeerspolitie gisterochtend in het bureau aan het Tiberiuspiein de ver sierselen opgestoken behorende bij de ere- médaille in goud van de Orde van Oranje- Nassau. Burgemeester mr. M. M. Kwint deed dit na een hartelijke toespraak, waarin hij zijn verheugenis over deze onderscheiding op deze plaats uitsprak, temidden van het voortreffelijke Velsense politiecorps, dat rond de eerste Februari eens te meer be wees, dat het ook buiten zijn eigenlijke taak prachtig werk aan kan. De burgemees ter zeide het corps nooit te hebben gekend zonder adjudant v. d. Jagt, die ruim 30 jaar in politiedienst is en daarvan haast een kwart eeuw de verkeerspolitie zijner gemeentee heeft gediend en hij memoreer de voorts, welk een verkeersdeskundige deze adjudant zo langzamerhand is gewor den en hoeveel hij heeft gedaan voor de (verkeers)opvoeding van de jeugd. Het Wilhelmus werd staande aangehoord en vervolgens richtte commissaris J. P. Weyburg zich tot de gedécoreerde om namens het corps, maar ook persoonlijk, zijn tevredenheid uit te spreken met deze onderscheiding „juist hier". De collegae van de heer v. d. Jagt boden hem de bijbehorende gouden draagmédaille aan en namens de PSV voerde hoofdinspec teur G. J. Timmermans het woord dank baar gestemd jegens de adjudant, die op politie-sportget^jed zijn sporen verdiend heeft en bovendien het transport der politie teams naar de verschillende sportevene menten met grote regelmaat in goede banen heeft geleid. Een bouquet seringen en tul pen vergezelde deze woorden, waarna hoofdinspecteur P. J. v. IJzendoorn zich tot de vrouw van de onderscheiden politie man richtte. Een feestelijke ruiker in „rood-wit en blauw moest iets goed maken voor het vele, dat de wederhelft eens adju- dants te lijden heeft" en tenslotte kwam de heer v. d. Jagt zelf aan het woord om met een paar welgekozen woorden zijn erken telijkheid voor deze Koninklijke onder scheiding te manifesteren. Blokwachter A. Boot gehuldigd Het was Donderdag voor de heer A. Boot, blokwachter aan spoorweghalte Hoogovens, een aangename verrassing ter gelegenheid van zijn vijfentwintigjarig jubileum in dienst van de Nederlandse Spoorwegen te worden gehuldigd door de inspecteur Put man van de N.S. en de chef van het station Beverwijk, de heer Rootselaar, die namens de directie de gelukwensen overbrachten en daarbij de oorkonde en een enveloppe aanboden. De heer Boot, die zijn dienst bij de N.S. in 1928 als wegwerker in Wieringerwaard begon, kwam in 1931 in gelijke functie naar Beverwijk. In 1941 volgde de aan stelling als seinhuiswachter aan de halte Velsen-Noord en in 1950 die van blok wachter. De heer Boot, die bij zijn collega's zeer gezien is, mocht van hen als blijk van waardering een radiotafel ontvangen. ADVERTENTIE ocooooocoooooooooooccoo „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Zaterdag en Zondag OPERATIE CICERO 14 j. Het op historische feiten gebaseerde verhaal van de best betaalde spion. Met James Mason. Dinsdag - Woensdag - Donderdag de tintelende show GOLDEN GIRL met vele songs en tal van o humoristische momenten. oooococoxiooooaooooooooaxxxxwoooooooooocooooooooooooooa Voor het overpompen van water van het laagreservoir naar de watertoren zijn thans twee pompaggregaten, met een capaciteit van onderscheidenlijk plm. 320 en 280 m3. per ur, beschikbaar. Aangezien deze pom pen op stroom van het PEN niet parallel kunnen lopen is één daarvan op de eigen krachtinstallatie aangesloten. Door de grote stijging van de wateraf- name en ten gevolge van de omstandigheid, dat het Staatsvissershavenbedrijf, tegen de verwachting in, gedurende deze zomer wa ter van de gemeente blijft afnemen, zullen de beide pompen in de komende maanden vrijwel voortdurend tegelijk in bedrijf zijn. Hierdoor wordt de watervoorziening zeer kwetsbaar. Indien immers een van de pom pen defect raakt, kan bij een hoog verbruik een te kleine hoeveelheid water naar de toren worden opgepompt. Teneinde hierin te kunnen voorzien is het nodig, dat de beide aggregaten zodanig worden ingericht, dat zij te zelfder tijd met stroom van het PEN kunnen werken. De eigen krachtinstallatie kan dan weer, zoals aanvankelijk de bedoeling was, als reserve dienen. Bovendien is het nodig, dat twee pompaggregaten, elk met een capaci teit van 150 m3 per uur, worden bijge plaatst. De naar de watertoren over te brengen hoeveelheid water kan dan met de nodige variatie en al naar gelang van de behoefte worden geregeld. De kosten van deze voorzieningen worden geraamd op 22.000. B. en W. van Velsen stellen de raad voor een crediet tot dit bedrag te verlenen. B. en W. van Velsen achten het gewenst, de verbetering van het gedeelte van de Duinweg nabij de Willem de Zwijgerlaan te Santpoort, waarvoor op de begroting voor 1953 een pro-memoriepost is opgeno men, binnenkort ter hand te doen nemen. De kosten van deze verbetering, onder meer inhoudende het verwijderen van de aldaar aanwezige spoorrails, zullen een be drag van rond 6200,vorderen. xxxioooooooocioooooooooooooooocooocxxioccoooooocooooootxoqc In de radiohut van de motortrawler Post Boy" van de VEM hebben ze Woensdagavond tegen half negen wel even vreemd opgekeken toen Scheve- ningen Radio kwam vertellen dat er een gesprek met de wal met de burge meester van Velsen, mr. M. M. Kwint aan de lijn was. Op de 166 meter kon schipper P. Korbee IJmuiden slecht ho- ren en deswege mocht de burgemeester het op de 123 meter proberen. Hij kreeg een lijntje en kon toen vertellen dat schipper P. Korbee was onderscheiden met de ere-médaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Er bleef zo vroeg in de avond een slechte verbinding en veel storing, maar het drong toch wel tot de mannen van „Post Boy" door: een médaille voor de schip- per en dat in het bijzonder voor zijn werk op de sleepboot Helga van het bureau teruggave schepen. De burgemeester hoopte schipper Kor bee bij de binnenkomst te IJmuiden vermoedelijk Maandag of Woensdag te zien en hem dan persoonlijk de mé- daille uit te reiken. Een uur na het ge- sprek van mr. Kwint met de „Post Boy" I hebben de directeur van de VEM, ir. F. Thiel en walschipper Nieuwenhuyzen, via Scheveningen Radio hun gelukwen- I sen aangeboden. XX5DOOCOCOOCOOOCOOOOOCOOC>DOOOCOOCOCOOCOOOCOOOOOOOOOOOOOOC Een der hoogtepunten van de jaarlijks terugkerende strijd om de Kennemer damtitel was ditkeer de partij in het Statenhuis te Beverwijk van Donderdag 24 April tussen de St. Bavo-man H. C. Willemse en schrijver dezes. Wij voldoen gaarne aan het ver zoek van de toen vele aanwezige damliefhebbers uit Kennemerland om via de krant iets meer over deze partij te vertellen. H. C. Willemse, wit. B. Dukel, zwart. I. 32—28 16—21. Nog altijd is deze zet een lastig antwoord voor wit. Feitelijk is wereldkampioen P. Roozenburg de geestelijke vader van deze inleiding, want de ontwerper van het „Roo- zenburg-systeem" gaf op 3728 als eerste zet voor zwart 1621 aan. En ook in deze partij gaat wit niet op de aangeboden op bouw van een RS in, en dus blijft het voor wit altijd lastig als het Roozenburg-systeem niet wordt aanvaard, om dan op de gekozen eerste zet de juiste ontwikkeling van wits lange vleugel te zoeken. Deze gespeelde partij is te meer leerzaam, omdat de eerste openingszetten aantonen, dat er niet op de velden 27 en 29 tegelijk kan worden ge speeld, zonder risico van listige combinaties. 2. 37—32 11—16; 3. 41—37 7—11. In de dertiger jaren had de theorie deze zwartspeler als een avonturier betiteld. Nu het Roozenburg-systeem bij alle dammers is doorgedrongen is er een radicale wijzi ging in deze opvattingen gekomen. 4. 31—27 19—23; 5. 28x19 14x23. Zwart onderneemt een aanval op het cen trum en zet wit's lange vleugel onder druk. Om deze aanval voorlopig te breken speelde wit (als zesde zet) 3429, waarna het slaan van 30 en naar 29 ook al ontwikkelings moeilijkheden oplevert. De beste speelwijze is dan ook als 6e zet 3328, 914, 28x19, 14x23, 3429, 23x34, 40x29 te spelen, waarna de ruil 2923 en 2722 dreigt. Op 1319 3731 met goed spel. 6. 34—29 23x34; 7. 40x29 20—25; 8. 44—40 1—7. Hoofdzaaak is, dat wit wordt belet op veld 28 te spelen. En daar veld 28 een levens kwestie voor wit is, moet deze wel naar de rand uitwijken. 9. 50—44 10—14; 10. 40—34 14—20; 11. 4440 20—24. Zwart kan nu stuk 29 ruilen, omdat voor het bezetten van veld 28, 44 is open gespeeld En daar in de partij direct daarop 4944 volgt, is als conclusie te trekken, het feit dat door zwart's speelwijze veld 49 als belang rijke „basis" is weggespeeld. 12. 29x20 25x14; 13. 49—44 21—26. Nu kan wit 3328 veld 28 bezetten. Maar dan volgt met zwarts korte vleugel via 2126 en 1721 een geduchte aanval op wit's lange vleugel. Zich dit gevaar bewust zijnde rukt wit naar de rand, daarmede zwart de eer voor het centrum latend. Maar het is de kiem van het voordeel, dat zwart in deze partij verovert en het minste foutje, dat wit in een nadelige stand eventueel later nog zou maken, kan een nederlaag be tekenen. 14. 27—21 16x27; 15. 32x21 14—19; 16. 21—16 5—10. Het randstuk 16 heeft de volgende voor delen voor zwart: a. Het doet dienst als com binatie-object. b.' Wit speelt met een stuk minder in het centrum en 16 is van ver dere diensten voor de hoofdgroep uit gesloten. c. Het kan door zwart steeds wor den verwijderd met taktiek-verandering, waaraan wit weinig zelf kan doen. 17. 46—41 10—14; 18. 37—32 19—23: 19. 41—37 14—19; 20. 35—30 17—22; 21. 30—24 19x30; 22. 34x25 13—19. Nu zwart heer en meester in het centrum is, gooit wit zijn troepen in de volgende zettenreeks in de aanval op zwart's rechter flank. Maar de opstelling en kracht, die er van deze witte bedreiging uitgaan, beteke nen geen gevaar en de aanval loopt dan ook op niets uit! 23. 40—35 9—14; 24. 33—29 23x34; 25. 39x30 8—13. Cijferstand na de 25e zet luidt: Zwart 14 stukken op: 2, 3, 4, 6, 7, 11, 12, 13. 14, 15, 18, 19, 22 en 25. Wit 14 stukken op: 16, 25, 30, 32, 35, 36, 37, 38, 42, 43, 44, 45, 47 en 48. De ruil 3024 (vooraf achterwaarts slaan) is verhinderd door 22—28. 26. 32—28 22x33; 27. 38x29 11—17; 28. 30—24 19x30; 29. 26x34 13—19. Nu kan zwart combineren op het randstuk omdat 3430 is verhinderd door 1721 en 1822 met stukwinst. Ook 3530 brengt moeilijkheden met zich mee door 1420. Zwart heeft nu houvast en neemt wit in een tang. 30. 44—40 14—20. Belet nu 35—30 en 34—30! 31. 4238 Er dreigen combinaties door 37—31 en 48—42, terwijl ook 37—31 38—32 een woordje meespreekt. 31.1923; 32. 47—42 4—8; 33. 35—30 20—25; 34. 38—33 17—22; 35. 43—38 9—13. Stand na de 35e zet van wit is: Inplaats van 913 als 35e zet had zwart ook 2328 in overweging genomen. Dan volgt gedwongen 2924, 28x39, 34x43, 25x34, 4029 doch de aanval via 914 en 38 voor zwart slaat niet door. Het is in teressant deze voortzetting te onderzoeken. 36. 37—32 22—27; 27. 32x21 26x17; 38. 42—37 17—22; 39. 37—32 6—11; 40. 48—42 12—17. Dit fragment is wel boeiend. 41. 4237. Stand na 4237 luidt: Zwart: 2, 3, 7, 11, 13, 15, 17, 18, 22, 23 en 25. Wit: 16, 29, 30, 32, 33, 34, 36, 37, 38, 40 en 45. Met zwart aan zet zagen wij van de zet 2228 af om de volgende reden: 2228 33x22 17x28 30—24 3—9 (er dreigt 18—22 en 7—12) 32—27 en nu is 2833 weer verhinderd door 2419 33x22 en 19x6. Het is vooral dit partij gedeelte, waarin de liefhebbers van de on derzoeking veel plezier kunnen hebben. In de partij verliep het spel verder met 41. -- - 7—12; 42. 16x7 en 2x11; 43. 30—24 2—8! De damkampioen van Groot-IJmuiden T. Postma speelt liever 43.3—9! 44 40—35 25—30; 45. 34x25 23x34. Met veel bravour is zwart (met een voor post) in de vijandelijke linie doorgedron gen. Op 35—30 volgt 34—40 en 22—28 met vrije doortocht. Op 25—20 volgt ook 22—28. Wit speelde de beste zet met 46. 36—31 22—28; 47. 33x22? 18x36. Wit wil ten koste van alles nu de door braak forceren, om een benauwde remise af te dwingen. Met het slaan 32x23 verliest wit voorlopig geen stuk en de stellingen staan volkomen gelijk. Het spelen met de 47e zet staat dus gelijk met een blunder en het is een wonder, dat wit aan de „damdood" ontsnapt. 48. 25—20 17—21; 49. 20—14 21—26; 50. 24—20 15x24. Nu staat wit 2 stukken achter, doch heeft doorbraakmogelijkheden. Stand van het eindspel luidt: Wit: 14, 32, 35, 37, 38 en 45. Zwart: 8, 11, 12, 13, 21, 24, 34 en 36. Wit aan zet vervolgde: 51. 1410 1217; 52. 10—4 26—31; 53. 4x40 31x33; 54. 40-A9 sterker of ook direct remise is 4029. Een aardige finesse is in dit eindspel mogelijk, als zwart zet 2429 speelt. Wit zou dan kunnen vervolgen, denkende steeds remise te hebben, met 32—28 33x22 49x16 waarna net geestig de winst door 22—28 16x22 en 17x28 tot stand komt. Gaat u dit eens na! Na de tekstzet 54. 4049 offerde zwart het stuk op 24 en het spel werd na enige zetten remise. Een partij met een boelende inhoud. Auteur Rens de Jong, IJmuiden Wit: 19, 20, 31, 35, 36, 37, 38, 39, 42, 43, 47. Wit speelt en wint. Voor onze ladderwedstrijd een vraagstuk van de 15-jarige Rens de Jong uit IJmuiden, die na enige lessen op de problematiekkunst van H. Laros, met zijn vraagstukken reeds aardig voor de dag begint te komen. Oplossing probleem C. Kramer luidt: Zwart 1 dam op 3 en 10 stukken op: 5, 7, 12, 13, 19, 23, 29, 33, 25 en 36. Wit: 10, 14, 16, 32, 38, 40, 41, 42, 43, 44, 45, en 48. Wit speelt en wint door 4339, 3x43, 48x28. 36x47, 28—22, 5x14, 22—18, 13x22, 32—28, 23x43, 16—11, 47x50, 11x2, 35x44 en nu is de rondslag met het slotmotief de op sluiting op de tric-trac-lijn wel uitstekend gevonden. De ladderstand is nu: Él Iwl ÉHf ÉH ÉH, 1. J. Guyt, IJmuiden W. 't Hart, IJmuiden 32 punten. 2. 32 3. W. v. Wort, IJmuiden 32 4. G. Kok, Santpoort 32 5. G. Provoost, Santpoort 31 6. J. v. Straten, IJmuiden 29 7. G. Eckhard, Driehuis 25 8. W. J. Tunnen, Velsen-N. 21 9. C. Spanjaard, Beverwijk 20 10. G. M. Ploeg, IJmuiden 19 11. J. J. Wesselius, Driehuis 19 12. G. Zuiderduyn, Santpoort 19 13. J. Mutz, Santpoort 17 14. P. de Boer, Beverwijk 17 15. H. Andrea, Velsen-Z. 17 16. G. Mooy, IJmuiden 17 17. Jos. Bierman, Velsen-N. 17 18. J. H. Bakhuys, Santpoort 16 19. C. Kramer, IJmuiden 15 20. J. de Boer, IJmuiden 15 21. J. Buur, IJmuiden 15 22. H. Lichtendahl, Driehuis 15 23. G. Koppelman, IJmuiden 13 24. J. Floor, IJmuiden 13 25. W. de Smit, IJmuiden 11 26. Rens de Jong, IJmuiden 8 27. W. Schoen, IJmuiden 8 28. A. W. Beukema, Velesn-N. 8 29. A. J. v. d. Gronden, IJmuiden 7 30. J. Meyer, IJmuiden 7 31. J. Braveboer, IJmuiden 6 32. H. Schaap, IJmuiden 6 33. N. H. Souer, IJmuiden 5 34. Wim. Kuiter, IJmuiden 5 35. N. Adelaar, Beverwijk 4 ft 36. L. C. Vooys, IJmuiden 3 37. J. J. Jochems, IJmuiden 1 ft Zwart: 3, 7, 8, 10, 13, 17, 21, 22, 26, 28 en 29. De April-prijs werd gewonnen door de oplosser die een boek van ons krijgt toe gestuurd. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 15