Nog geen volledig accoord over loonvoorwaarden De mens in de lucht De open liftkoker ^Kort en bondig J Beverwijks derde gladiolencorso wordt alweer in het vat gegoten Het overleg Unie Verkeer-reders Castricum Wijk aan Zee Beslissing afgewacht van Rijksbemiddelaars Groente- en fruitmarkt in de afgelopen week Spinazie over top heen Hoge Raad verwierp beroep van Menadonees Nieuwe commodore van de H.A.L.-vloot Minister Drees en Suurhoff spraken IJmuiden Heemskerk ZATERDAG 2 MEI 1953 9 Veelbelovende jongelui Bevrijdingsdag in f Beverwijk België koopt lof Sixma leidt in A Commandant van het Heilsleger in Nederland komt in Beverwijk Nasleep van Japans vonnis 1 Mei-bijeenkomsten Aanbesteding étage woningen en winkels IJmuiden Oost Bouwvakarbeiders namen afscheid van district bestuurder De Castricumse Rijkspolitie heeft dezer dagen een scholier aangehouden die een poging in het werk zou hebben gesteld de kas van een plaatselijke winkelier wat lichter te maken. Uit het verhoor bleek, dat de scholier tezamen en in vereniging met enige andere jongelui verscheidene diefstallen had gepleegd. Zo zouden de heren tot driemaal toe een bezoek aan het Evangelisatiegebouwtje hebben gebracht. De buit bestond uit enig geld. De scholier zou met een vriend uit een schuur waar kampeerbenodigdheden waren opgeslagen een petroleumstel, een paar lampen en een bus weg hebben genomen. Deze voorwer pen zijn later teruggevonden in een schuur, op de zolder waar de heren een tent had den opgeslagen. In deze tent bakten de jongelui meermalen (gestolen) eieren. De weekmarkt aan de Henry Sehuitstraat werd door de jongelui ettelijke keren af gestroopt en de buit bestond meestal uit fruit en snoep. Tenslotte bleek, dat een van de jongens, toen hij bij diefstal van een zaklantaarn werd betrapt, een valse naam had opgegeven. De elf van CSV Van de Castricumse voetbalclubs komt CSV Zondag te Amsterdam in het véld tegen Wilskracht. De Castricummers heb ben de volgende opstelling: Doel: G. de heer; achter: J. Keesman en A. Docter; midden: C. Blei, C. Boot en H. Hartog; voor: E. Riethorst, H. Jacobs, H. van Dig gelen, H. Tiemstra en H. Stolk. De opstelling van Vitesse '22 Vitesse '22 uit Castricum krijgt het op te nemen tegen DEM uit Beverwijk. De wedstrijd wordt te Castricum gespeeld en de opstelling van de thuisclub 'is als volgt: Doel: KL Zonneveld; achter: P. Beentjes en P. Klaver; midden: N. Lute, A. Hollen- berg en J. C. de Groot; voor: J. Borst, A. v. d. Valk, F. Twisk, H. Borst en P. Duin. De onderlinge strijd bij Bricas De Castricumse bridgeclub „Bricas" maakte in hotel Meijer een aanvang met de zevende serie wedstrijden van de on derlinge competitie. De uitslag van deze eerste drive in deze serie is, wat de eerste drie geëindigden betreft, als volgt: Afdeling A: 1 J. van Kleef-A. Kossen 47 punten; 2 G. Klaasse-J. Morelis 42.5 pnt.; 3 familie Teerink 39 pnt. Afdeling B: 1 G. v. 't Hul-A. Langen- berg 47 punten; 2 A. de Jongh-A. van Kluijve 45 pnt.; 3 familie Offenberg 36.5 punt. Afdeling C: 1 H. Tiemstra-T. Toepoel 33.5 punt; 2 familie Blaauw 26.5 pnt.; 3 K. Gouma-W. Kuiper 24.5 pnt. Predikbeurten Ned. Hervormde Gem., 10 uur: ds. L. Cannegieter. Herv. Evang. Ver., 10 uur: ds. Jansen van Wijk aan Zee. Geref. kerk, 10 en 17 uur: theol. candi- daat W. de Ruiter van Nijmegen. Zondagsdienst artsen „Stel u voor dat men een liftkoker niet afsloot met hek ken, maar zich vergenoegde met een bord, waarschu wende om niet naar binnen te stappen tenzij de lift er is. Het is nauwelijks aan te nemen dat zo iets een afdoende beveiliging geacht zou worden. Toch aanvaardt men da gelijks in de luchtvaart als vanzelfsprekend zulke risi co's, die even gemakkelijk uit de wereld geholpen kun nen worden als dat open liftgat". Aldus ongeveer schreef onlangs Ben O. Howard in een opvallend artikel in het Amerikaanse luchtvaart blad „American Aviation". „Nog altijd is het mogelijk dat de piloot, als er bijvoor beeld in de start een motor storing optreedt en hij de betreffende schroef in „vaanstand" wil zetten om de motor tot stilstand te brengen, op de verkeerde knop drukt, waardoor hij plotseling twee motoren mist. Aldus kan een be lachelijk kleine oorzaak, een volkomen menselijke vergissing, tot een cata strophe leiden. Als de on derzoekers van de wrak stukken die oorzaak weten op te sporen, is de conclu sie: „pilot error" een verkeerde handeling van de bestuurder. Men instrueert de bemanningen nóg beter, voegt nog meer toe aan de reeds zo lange lijst van con trolepunten en aanvaardt voor het overige de kwade kansen met een schouder ophalen als de dingen „die nu eenmaal gebeuren". Howard is zelf een gewezen gezagvoerder en bovendien een vliegtuigtechnicus, die verscheidene leidende func ties heeft bekleed. In ieder geval lijkt hij wel te weten waarover hij spreekt, al krijgt men het gevoel dat hij misschien terecht, om zijn argumenten kracht bij te zetten de luchtvaart- wel wat erg zwart schildert. In ieder geval doen we goed bij het lezen van zijn be toog te bedenken dat ten slotte het luchtverkeer in een stadium is gekomen waarin de risico's evenzeer worden aanvaard als die in andere verkeersmiddelen- een bewijs op zichzelf dat zij niet extravagant hoog zijn. Als Howard deze opmer king kon lezen, zou hij waarschijnlijk furieus op springen en uitroepen dat het juist die aanvaarding is welke een beletsel vormt tot een verdere verhoging van de veiligheid. „We moeten die kwade kansen eens wat minder gelaten aanvaarden, eens wat min der volstaan met „plaatsen van bordjes" en liever trachten ze radicaal weg te nemen". Nog erger vindt Howard het dat dergelijke vergissingen als hierboven beschreven meer dan één keer tot ongelukken heb ben geleid en hij meent dat een derde deel minstens van de vliegtuigongelukken der laatste jaren door eenvou dige mechanische hulpmid delen voorkomen hadden kunnen worden. Hij meent trouwens dat de veiligheid in het geheel niet toeneemt, maar hij blijkt er iets anders onder te ver staan dan de statistici, die aantonen dat er in verhou ding tot de afgelegde af standen minder ongelukken gebeuren. Ook al loopt er nu gelukkigerwijze niemand in die open luchtkoker, toch is hij niet van plan die situatie daarom veilig te noemen, want de onnodige kwade kans blijft bestaan. En hij meent dat in die zin de kwade kansen in de luchtvaart, door de toene mende gecompliceerdheid der vliegtuigen, talrijker worden. Nog een voorbeeld: niet éénmaal, doch verscheidene keren zijn ongelukken ge beurd doordat vergeten was de roerklampen die op het vliegveld het klapperen en daardoor beschadigen van de roeren voorkomen voor de start te verwij deren. In nieuwere vlieg tuigtypen zijn wel eens zo danige constructies voor het vergrendelen van de roeren toegepast dat het starten met vastgezette roeren niet mogelijk is. Maar regel zijn zij nog geenszins. Wat doet men? Men hangt lange wimpels aan de roerklam pen, opdat het goed zal op vallen als ze er nog op zit- ten.Men verkleint de kans aldus maar men neemt hem niet weg. Het zijn allemaal open lift kokers, zegt Howard en niet helemaal ten onrechte is hij verbaasd dat zulke dingen, die men overal el ders eenvoudig niet zou ne men, nu juist in de lucht vaart gewoon maar worden geaccepteerd. Wat „pilot errors" betreft, de schrijver van het artikel in American Aviation meent dat vliegtuigcon structeurs ten aanzien van de stuurhut-inrichting te kort schieten. Een vleugel wordt berekend op de zwaarste belasting die hij te verduren kan krijgen, daar wordt dan nog een extra gelegd en dan kan men zeg- veiligheidsmarge bovenop gen dat die vleugel niet zal breken. Op dezelfde wijze moet de inrichting van de cockpit berekend zijn op misgrepen die de piloot menselijkerwijze zal kun nen uitvoeren. Voor 75"'« is het mogelijk, zo meent Ho ward, om de kans op fatale misgrepen uit te schakelen. Nogmaals, Howards woor den klinken verontrusten der dan wij nodig achten. Maar er zit iets in. Zij zou den de aandacht al waard zijn als er maar één ongeluk mee voorkomen kon wor den. d.G. Voetballers om de groene tafel De voetbalvereniging „Wijk aan Zee" houdt op Woensdag 6 Mei in café De Boer haar jaarvergadering. De Unie-A'erkeer en de Loonraad van de Nederlandse redersvereniging hebben tij dens de afgelopen maanden gehouden be sprekingen geen volledige overeenstem ming: bereikt over de loon- en andere ar beidsvoorwaarden voor de bemanningen van de trawl-loggers, de haringdrijfnetvis- sers en het schuur- en erfpersoneel. Wel iswaar is over de hoofdpunten overeen stemming verkregen, doch het College van Rijksbemiddelaars is gevraagd een beslis sing te nemen over de vacantietoeslag voor het schuur- en erfpersoneel en de bemanningen van de trawl-loggers en over de afrekenperiode voor de bemanningen van de loggers, die op 26 Mei ter haring- drijfnetvisserij zullen gaan. Indien de Stichting va.il de arbeid in staat is Woens dag advies te brengen, zal het College van Rijksbemiddelaars Vrijdag 8 Mei reeds een beslissing nemen. Hoewel de meeste trawl-loggers reeds bezig zijn om te schakelen naar de haring- drijfnetvisserij, is de regeling van de loon- en arbeidsvoorwaarden voor de be manningen van de trawl-loggers nog steeds in behandeling bij de Unie-Verkeer en de Loonraad van de reders Beide par tijen konden tijdens de in de afgelopen winter gevoerde besprekingen geen over eenstemming bereiken over het opnemen van de vacantieregeling in de loon- en arbeidsvoorwaarden. Het College van Rijksbemiddelaars, dat de andere punten van de regeling toen bij beschikking op legde, wenste over het punt vacantietoe slag geen beslissing te nemen. Dit punt werd ter onderhandeling naar partijen terug verwezen. In de afgelopen onder handelingen kon geen overeenstemming worden bereikt, zodat de kwestie nu toch door het College van Rijksbemiddelaars zal moeten worden beslist. Het is reeds als geschil aan het college voorgelegd. Bij de besprekingen over de overige bepalingen van de trawllogger-regeling in Januari jongstleden, is reeds vastgesteld, dat, in dien later de vacantietoeslag zou worden ingevoerd, deze zou gelden van 1 Januari 1953 af." De onderhandelingen over de door de Unie-Verkeer aan de orde gestelde wijzi gingen van de regeling voor de teelt 1953 (haringdrijfnetvisserij) zijn beëindigd. Niet op alle punten kon overeenstemming worden verxregen. De reders konden on der meer niet accoord gaan met de wens van de Unie-Verkeer een maandelijkse af rekenperiode in te voeren. Zij wensen de driemaandelijkse afrekenperiode te hand haven. Ook deze zaak is thans in behan deling bij de Stichting van de Arbeid en 't College van Rijksbemiddelaars. De onderhandelingen over de loon- en andere arbeidsvoorwaarden voor het schuur- en erfpersoneel hebben geleid tot overeenstemming over de hoofdpunten. Het resultaat der onderhandelingen is in middels door het College van Rijksbemid- delaars goedgekeurd. Een punt is ter tafel blijven liggen: de vacantietoeslag. Het col- Het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkten over de periode van 24 April1 Mei mede: Door de aanmerkelijk grotere aanvoeren lagen de prijzen van sommige voorjaars producten lager dan vorige week. De slaprijzen liepen gemiddeld tot 13 cent per krop. Geregeld werden grote hoe veelheden naar Duitsland, België en Enge land uitgevoerd. De exportheffing op sla naar België werkt meermalen remmend op de uitvoer. Stoofsla noteerde lager en bracht 1825 cent per kg. op. Door de grote aanvoeren van koude grond-spinazie zakten de prijzen van dit product. Goede kwaliteit andijvie noteerde 3239 cent per kg. De rabarber liep aanmerkelijk in prijs terug en deed gemiddeld 59 cent per bos. De radijs lag eveneens lager en bracht 510 cent per bos op. Postelein noteerden 4555 cent per kg. Kaskomkommers voor export brachten 4957 cent per stuk op voor de A-kwali teit. De platgiaskomkommers lagen vrijwel op hetzelfde prijspeil. Bloemkool werd tegen uiteenlopende prijzen op de veilingen afgedrukt. De A- kwaliteit bracht 8095 cent per stuk op en de B-kwaliteit 6973 cent per stuk. De A-sortering van tomaten bracht f 2.90f 3.80 per kg. op en de B- en C- sorteringen respectievelijk 2.602.90 en 2.703.20 per kg. Bospeen naar België noteerde 6489 cent per bos en waspeen A 1617 en B 3039 cent per kg. Door vraag uit diverse landen bleef witte kool prijshoudend (f 11.60f 21.50 de 100 kg.). Noorwegen, Oostenrijk, Engeland en Duitsland waren de voornaamste afnemers. Gele savoyekool werd in hoofdzaak door West-Duitsland afgenomen tegen f 8f 19 de 100 kg. Rode kool werd in hoofdzaak naar West- Duitsland verladen voor f 7f 9.40 de 100 kg. Van dit laatste product is nog een aan zienlijke voorraad aanwezig. Breekpeen voor export bracht f 10.80 f 16.60 de 100 kg. op. Van de primeurs brachten de A II- asperges f 2.43—f 2.51 en de snijbonen f 3.10 per kg. op. Aardbeiendrive van „Sans Atout" op 28 Juni De jaarlijkse aardbeien-drive van de bridgeclub „Sans Atout" zal ditmaal op Zondag 28 Juni in liet Kennemer Theater en het Statenhuis gehouden orden. De voornaamste uitslagen van deze club om het afdelingskampioenschap waren deze week: Afd. A: 1 heren W. en G. de Boer, 94)4 mp.; 2 Bos-Bloemendaal 94V2 mp.; 3 Gel- dermans-v. Zutphen 9114 mp.; 4 v. Balen- Heine 91 Va mp.; 5 Tabak-Iioogeboom 90 mp. Afd. B: 1 Berleï-Hoogeboom 98mp.; 2 mej. v. Klaveren-heer Oosterveen 93V2 mp.; 3 heer en mevr. Vollaarts 90(4 mp.; 4 Worst-Weyman 89V2 mp.; 5 heer en mevr. Tand 88 mp. lege van rijksbemiddelaars zal hierover na der beslissen, tegelijk met de overgeble ven punten van de andere regelingen. De lonen voor het schuur- en erfperso neel, die van 1 Maart af gelden, bedragen nu: vaste arbeiders f 50 per week, varend personeel f 46f 50 per week, varend per soneel, dat gevaren heeft of zal gaan va ren (komende teelt) beneden de rang van matroos f 15f 46 per week. Voor de premiebetaling voor de ver schillende sociale wetten, inclusief de werkloosheidswet, worden opvarenden, welke schuur- en erfwerk verrichten, ge lijk gesteld met' opvarenden op zee. Voor niet-valide vaste arbeiders kan naar ge lang van hun invaliditeit het loon lager worden vastgesteld, tot een minimum van f41 per week. )OOOC>OCOOOOO(X>COOOCOCXDOOCOOOOOOCOOCOOCCOOCOCOCCOCXDOCOGCOC 8 De Stichting Comité Viering Bevrij- 8 8 dingsdag heeft voor 5 Mei in Beverwijk X het volgende programma samengesteld: SS 8 7 uur: Jeugappèï bij het monument in 8 X de Zeestraat. 8 13.30 uur: Toneelvoorstelling door „De g 8 Ghesellen van de Spelewei" voor de 8 8 jeugd in K.S.A. 8 8 14 uur: Sportwedstrijden op de terrei- g 8 nen van D.E.M., Beverwijk en Wijk S 8 aan Zee. 8 15.30 uur: tweede jeugdvoorstelling in g 8 de K.S.A. 8 8 19 uur: Muzikale rondgang door de 8 Beverwijkse Harmoniekapel. 8 20 uur: Zang- en muziekuitvoering in 8 8 „Scheybeeck" door het Haarlems 8 Postaal Mannenkoor, Hoogoven-man- g g nenkoor en de Hoogoven-Harmonie 8 8 (vrije toegang). 8 8 20 uur: Toneelvoorstelling voor volwas- g g senen in het K.S.A.-gebouw door „De o 8 Ghesellen van de Spelewei". 8 20.301 uur: Openluchtbal op het par- g g keerterrein aan de Koningstraat. o 8 Het Comité Viering Bevrijdingsdag 8 spreekt bij de aanbieding van dit pro- g 8 gramma haar vertrouwen uit, dat Be- 3 8 verwijk de Bevrijdingsdag in ere zal 8 houden. g x>ococoooocoocooocoooooooooooooooocooocooococoocoooooooo< Ook deze week beheerste de spinazie Be verwijks groentemarkt. Maar men kan rustig aannemen, dat de top geweest is. De aanvoer kon ook nu weer vlot verkocht worden al waren de prijzen niet zo bijzon der hoog meer, er werd toch nog 1022 cent per kilo voor betaald. De aanvoer van asperges wordt nu gro ter, al blijven de prijzen nog aan de hoge kant: tussen de 100 en 240 cent per kilo. Sla hield stand op f 0.14f 0.20 per krop. Door het koude weer liepen de rabarber- prijzen in het begin van de week aanmer kelijk terug tot 412 cent per bos. Vrijdag was er meer vraag en werd er tot 16 cent per bos betaald. Minder vlot is de radijs te verkopen; ook al wegens een ruim aan bod kon de prijs niet hoger dan tot 7 cent per bosje komen. Het aanbod van witlof wordt nu minder; de prijzen liepen op tot 2842 cent per kilo. Prei ging omhoog tot 37 cent per kilo, want er wordt weer naar België gezonden. De aanvoer op de bloemenveiling was deze week bescheiden van omvang. Tulpen verschillend De kastulpen zijn voor het overgrote deel geruimd; er komen nu groter partijen van buiten, al naar gelang van de kwali teit werd er tussen de 1090 cent per bos betaald. De narcissen hebben op een enkel par tijtje na nu wel afgedaan. Groter wordt de aanvoer van irissen; de nieuwe variëteit prof. Blaauw ging tot 200 cent per bos. De overige soorten, zo als Wedgewood en White Excelsior no teerde van 3065 cent per bos. Er komen veel anemonen aan de markt, waarvoor tot 45 cent per bosje wordt be taald. De aanvoer van pot- en bakplanten wast nu voortdurend. Hortensia's brachten het nog tot 250 cent per stuk. Er komen nog veel bakplanten vio len en primula's staan hier aan de spits. Jeugdkampioenschap schaken Na de tweede ronde en een gedeelte van de derde te hebben afgewerkt, is er in het tournooi om het jeugdkampioen schap schaken Kennemerland, georgani seerd door de schaakclub „Weenink" te Beverwijk, enige tekening in de strijd ge komen. J. Sixma is koploper in A; L. Mostert- man in B; terwijl D. van Vuuren in C bo venaan staat. Deze spelers hebben twee punten uit twee partijen. De uitslagen van de deze week gespeelde partijen zijn: Groep A: J. SixmaG. Schouten 10; K. KornisG. Schouten Vi'A', S. BakkerK. Kornis 10; Groep B: R. Koet—K. Steijn 0—1; K. Steijn—L. Mostertman 01; P. ReierseR. Koet 01; Groeb C: N. HeereJ. Bastelaar 01; H. DuisenbergD. van Vuuren 0—1. Morgenavond, halfacht, zal in de samen komst van het Leger des Heils, Jan Als- weg 32, het woord gevoerd worden door commandant E. Thykjaer. Deze comman dant, die van oorsprong een Deen is, voer de met zijn vrouw, een Zweedse, reeds in verschillende landen het bevel over het Legerwerk. Gedurende de laatste twee jaar is hij de leider van alle takken van Leger-arbeid in Nederland. Op de bijeen komst zal een vertaler aanwezig zijn. Nestor naar de Hoek De sleepboot„Nestor" van Bureau Wijs muller heelt gistermorgen een baggermo len van IJmuiden naar Hoek van Holland gebracht. Om twee uur 's middags kwam de sleep aan op de Nieuwe Waterweg. De Zondagsdienst artsen in Castricum wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door arts H. Wieringa, Schelgeeststraat 31, te lefoon 289. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. de Reus, .Jacob Catsstraat 19. Behalve de gebruikelijke punten vermeldt de agenda een bestuursverkiezing; aftre dend zijn de heren N. Bol en P. de Winter, 'die zich niet herkiesbaar stellen. Eveneens treedt de secretaris de heer M. Kroon af, die zich evenwel herkiesbaar stelt. Punten race bij de Strandmeeuwen Bridgers telden de slagen In café de Oranjeboom te Heemskerk werd een bridgedrive gehouden, waarvan de ujt- slag als volgt was: Groep I: heren koopmanDe Vries 61 pnt.; 2. de heer en mevr. Spijker 5714 pnt.; 3. de heer en mevr. v. d. Lee 56'i pnt.; 4. de heer en mevr. Muyen 55 pnt.; 5. heren v. d. WelBlankendaal 50'i pnt.; 6. de heer en mevr. Flentge 50 pnt.; 7. de heer en mevr. Tabak 46 pnt.; 8. heren, J. en A. Beentjes 4314 punt. Groep II: Mej. Stamde heer Koopman 59 pnt.; 2. heren Hennemanv. d. Wel 5814 pnt.; 3. heren GrootAdrichem 5014 pnt.; 4. en 5. de heer en mevr. v. d. Ploeg en heren MuileboomBelleman 50 pnt.; 6. heren WentinkScheerman 4914 pnt.; 7. mej. v. d. Welde heer Kerkwijk 4714 pnt. H. de P., een Menadonees van Neder landse nationaliteit werd in Juli 1940 te Soerabaja gearresteerd onder verdenking te zijn betrokken geweest bij een moord op een weduwe. Ten tijde van de inval der Japanners in Java in Maart 1942 bevond hij zich nog steeds in voorlopige hechtenis zonder dat zijn zaak was berecht. Nadat hij ter gelegenheid van de verjaardag van de Japanse keizer in April 1942 op vrije voeten was gesteld, werd hij in Juli 1942 weder in hechtenis genomen. In October werd hij door de landrechter te Soerabaja tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Na een langdurig verblijf in onder scheidene gevangenissen verleende de Re publiek Indonesia hem in 1946 gratie, waarop zijn ontslag uit de gevangenis volgde. Kort daarop werd hij weder gear resteerd omdat hij geen republikeins staatsburger wenste te worden. Door Nederlandse militairen bevrijd, be gaf De P. zich in 1947 naar Soerabaja, waar hij weer in hechtenis werd genomen. Hij kwam weer in de gevangenis aldaar terecht ter voortzetting van de executie van de hem opgelegde levenslange gevan genisstraf", hoewel alle bescheiden betref fende het destijds gevoerde strafproces wa ren verloren gegaan. Na verblijf in verschillende gevange nissen werd De P. van de gevangenis te Djakarta kort voor de souvereiniteitsover- dracht van Nederlands Indië overgebracht naar Nieuw Guinea en tenslotte in De cember 1951 op transport gesteld naar Nederland. In Januari 1952 in Rotterdam aangekomen werd De P. op mondelinge last van de officier van justitie aldaar in de gevangenis te Rotterdam ingesloten. De P. deed daarop de staat een civiel proces aan. Het ging nu over de vraag of de opneming van De P. in de gevangenis tc Rotterdam is geschied naar de eis van artikel 566 van het Wetboek van Straf vordering, daar toch alle bescheiden ont braken. Voor de president der Rotterdamse rechtbank vorderde P. dat de staat zijn insluiting ongedaan zou maken. De president overwoog onder meer dat noch het in de beschikking van de land rechter vermelde vonnis van de landraad, noch die beschikking zelf een voor ten uitvoerlegging in Nederland vatbare titel opleverde. Op grond hiervan werd de vordering van De P. toegewezen, de staat kwam echter in hoger beroep. Het gerechtshof in Den Haag heeft toen dit vonnis vernietigd, al zeide het hof in zijn arrest, dat het een open oog had voor het zeer onbevredigende gevolg voor het rechtsgevoel dat de veroordeling tot le venslange gevangenisstraf kon worden uitgesproken door een enkelvoudige rech ter met uitsluiting van hoger beroep. De Hoge Raad heeft heden het door De P. ingestelde cassatieberoep verworpen. BINNENLAND De premier van Tasmanië zal op Zater dag 16 Mei te Lutjegast een plaquette ont hullen ter nagedachtenis van de zeevaarder Abel Tasman, die in 1603 te Lutjegast werd geboren en in November 1642 Tasmanië heeft ontdekt. De gedenkplaat wordt aange boden door de regering van Tasmanië. Zij draagt een inscriptie in de Nederlandse en Engelse taal. De plaquette wordt aange bracht in de voormuur van de Ned. Her vormde kerk te Lutjegast. De jaarlijkse algemene vergadering van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del zal op 11 en 12 Juni worden gehouden in Dordrecht. Op 11 Juni zal Prins Bernhard een inleiding houden. Daarna zullen de prae-adviezen worden behandeld, uitge bracht door dr. H. M. Hirschfeld, drs. C. A. Klaasse en prof.. S. Posthuma. Tijdens een kinderfeest zijn in Den Haag tientallen met waterstofgas gevulde speelgoedballonnetjes ontploft. Vijftien kin deren liepen vrij ernstige brandwonden op. Volgens mededelingen aan de politie zou een jongen een brandende sigaret bij de ballonnetjes hebben gehouden. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Beyen, zal in de avond van 5 Mei naar Straatsburg vertrekken ter bijwoning van de vergadering van het Comité van Ministers van de Raad van Europa. Op 8 Mei wordt de minister terugverwacht. De nieuwe ambassadeur van Nederland te Tokio, jhr. O. Reuchlin, is Vrijdag per vliegtuig naar zijn standplaats vertrokken. Het Amsterdams gerechtshof heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd, waarbij de 58-jarige voormalige makelaar M. C. J. H. uit Naarden wegens valsheid in ge schrifte en verduistering tot 1 jaar gevan genisstraf is veroordeeld. Op 23 September heeft de raad der gemeente Haskerland aan enkele nieuwe straten uitsluitend Friese namen gegeven. Dit raadsbesluit is bij Koninklijk Besluit van 21 December geschorst tot 1 Mei. Thans is de schorsing van het raadsbesluit verlengd tot 1 October, daar het onderzoek naar de vraag of het besluit in strijd is met de wet of het algemeen belang nog niet is ge ëindigd. Onlangs hebben drie jongemannen, die probeerden uit het Rijksopvoedingsge sticht te Amersfoort te ontsnappen, een bewaker mishandeld. De Utrechtse recht bank heeft thans de 19-jarige C. R. uit Amersfoort veroordeeld tot 2 jaar, de 20- jarige M. M. uit Den Haag tot anderhalf jaar en de 19-jarige A. S. uit Haarlem tot 12 maanden, waarvan 2 maanden voorwaar delijk. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen rechten: de heer P. Rippen te Haarlem. Met Ingang van 1 Mei 1953 is kapitein F. H. Dobbinga tot commodore van de vloot der Holland-Amerika Lijn benoemd. Kapitein Dobbinga is geboren op Schier monnikoog op 9 Juli 1895. Hij kwam op 2 September 1912 als stuursmansleerling in dienst van de Holland-Amerika Lijn, door liep vervolgens de verschillende stuur mansrangen en werd op 10 Augustus 1939 kapitein op het s.s. „Spaarndam", welk schip 27 November 1939 een der eerste slachtoffers van de Duitse magnetische mijnen was. Gedurende de tweede wereldoorlog hielp kapitein Dobbinga met het m.s. „Slo- terdijk" bij het evacueren van Nederland se troepen uit Tjilatjap, toen Java door de Japanners werd bezet. Op 15 December 1942 werd hij te New York chef van de personeelsafdeling. In October 1946 bracht hij het in Amerika aangekochte s.s. „Averdijk" naar Neder land. Thans voert kapitein Dobbinga het commando over het m.s. „Noordam". Hij volgt kapitein P. H. G. Verhoog als commodore op. Bij diens afscheid is hem door de directie de commodorevlag over handigd in een coromandelhouten kistje, gevoerd met satijnhout, met aan de bin nenzijde een zilveren plaatje, waarop naam, datum indiensttreding en datum pensionnering van kapitein Verhoog zijn aangegeven. Van eind 1951 af tot zijn pensionnering was hij gezagvoerder van het s.s. Nieuw Amsterdam, het vlaggeschip der maat schappij. Commodore Verhoog heeft ook als schrijver bekendheid verworven, onder meer door zijn boek „Ontdekker en admi raal". Van zijn hand verschenen ook tal rijke reisbeschrijvingen, verscheidene no vellen, twee toneelstukken, enige korte verhalen en een aantal historische publi caties. Ook vertaalde hij een werk van de Spaanse dichter Jimenez. Vrijdagavond heeft dr. W. Drees het woord gevoerd tijdens een bijeenkomst ter viering van de Dag van de Arbeid in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage. Dr. Drees belichtte de bijzondere verant woordelijkheid die de socialistische partij thans in het staatsbestel heeft te dragen en de bijzondere moeilijkheden, welke het hoofd geboden moet worden, omdat de socialistische politiek niet voluit gevoerd kan worden. „Wij moeten samenwerken met partijen en mensen, die een andere overtuiging zijn toegedaan en daarom zijn compromissen niet te vermijden. Het volk heeft hiervoor echter steeds begrip getoond en is redelijk in zijn oordeel." De minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, sprak in Amsterdam op een massabijeenkomst in het Frederik Hen drikplantsoen. Hij critiseerde de „vleugel ziekte" in de K.V.P., de Christelijk Histo rische Unie, de Anti-Revolutionnairen en de C.P.N. Hij noemde dit een ziekte, waar bij de ene vleugel vooruit en de andere achteruit wil vliegen. „Men wil zoveel mo gelijk woningen, maar als de huur omhoog gaat, dan wil men niet, dat een deel van die hogere huren gebruikt wordt om daar van nieuwe woningen te bouwen. Men wil de belastingen drastisch verlagen, maar tegelijkertijd beweert men voorstander te zijn van sociale voorzieningen. Men zegt, dat men werkgelegenheid wil scheppen door de export te vergroten, maar men wil tegelijkertijd dei geleide loonpolitiek door breken. Men wil de middenstand aan een redelijk bestaan helpen, maar niet deze middenstand saneren en ordenen", aldus de heer Suurhoff, die voorts zei dat het te vroeg is om aan een werkelijke vredespoli tiek van Moskou te geloven. Niettemin dient iedere vredespoging van de Sovjet- Unie een eerlijke kans te krijgen. Agenda voor Castricum „Corso"-t.heater, Dorpsstraat. Zaterdag 19.15 'en 21.30 uur, Zondag 20 uur: „Ex port in blond". Zondagmiddag 14 en 16.15 uur, Dinsdag 20 uur en Woensdag 20 uur: „De tijger Akbar". Maandag 4 Mei ge sloten. De raad komt bijeen De burgemeester van Castricum heeft de leden van de gemeenteraad opgeroepen tot bijwoning van de raadsvergadering op Vrijdag 8 Mei. Tijdens deze vergadering zal de raad een voorstel in behandeling nemen inzake beschikbaarstelling van gel den in verband met de adoptie van ge meenten op het eiland Tholen. Het ver lenen van subsidie: A aan militaire te huizen; B aan diverse onderwijsinstellin gen; C aan zang-, muziek- en toneelver enigingen zullen de vroede vaderen even eens onder de loupe nemen. De agenda vermeldt 20 punten. MARKTBERICHT BEVERWIJK 1 Mei Asperge 100240; spinazie 821: sla 719; radijs 47;- rabarber 416; witlof 1640; prei 1038; postelein 45; waspeen 1542; soep 48. vanmorgen is in het Velsense raadhuis de bouw aanbesteed van 77 étagewoningen en 2 winkelhuizen aan de Lange Nieuw- straat. Er waren 11 inschrijvingen. Hoogste was de firma R. Min uit Limmen met 1.055.000; laagste was de firma v. d. Put ten uit Haarlem met 964.000.De gun ning werd aangehouden. De uitslagen van de op de jongste club avond gespeelde wedstrijden van de klaver- jaselub „De Strandmeeuwen" te Wijk aan Zee zijn als volgt: 1. mevr. Paap 4897 pnt. en 3 marsen; 2. J. Westra Sr. 4759 ptn.; 3. J. Paap 4642 pnt.; 4. N. v. d. Mey 4543 pnt. en 3 marsen; 5. L. Schelvis 4489 pnt. en 3 marsen; 6. B. Zuiderduin 4404 pnt; 7. N. de Boer 4276 pnt.; 8. N. Aardenburg 4227 pnt. en 2 marsen; 9. B. Groosjohan 4148 pnt. en 1 mars; 10. A. v: d. Mey 4130 pnt. en 1 mars; 11. mevr. Seysener 4084 pnt. en 2 marsen; 12. C. Paap 4063 pnt. en 2 marsen; M. G. Seyse ner 4061 pnt.; 14. S. Bol 3919 pnt.; H. Westra 3793 pnt. en 2 marsen; 16. P. de Boer 3413 punten. De Katholieke bouwvakarbeiders van Heemskerk zijn Vrijdagavond in vergadering bijeen geweest, teneinde afscheid te nemen van de districtsbestuurder de heer G. Miljoen. De heer Miljoen blikte terug op de afge lopen jaren; de bouwvakarbeiders staan er thans beter voor dan vroeger, daar de bond o.a. heeft gezorgd voor veertien dagen vacan- tie, aldus spreker, die constateerde dat de pensioenregeling nog wel enige verbeterin gen behoeft. Zijn opvolger, de heer E. J. Wortel uit Assendelft hoopte dat hij het vertrouwen van de leden zou kunnen vinden; hij deelde mede dat het hoofdbestuur het plan heeft de afdelingen wegwijs te gaan maken in de P.B.O. Haan op de ren inplaats van er in Op de politiepost te Heemskerk zijn iedere dag tussen 11 en 12 uur inlichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: autoped, bruine herenporte- monnaie, lederen handschoen, dameswant, kinderwant, actetas en een zonnebril. Te vens werd een haan opgevangen. Hoewel ons nog enkele maanden van Augustus scheiden, worden thans al weer voorbereidingen getroffen voor het gladio lencorso, dat op 8 Aug. in Beverwijks stra ten zal verschijnen. Gezien de ervaringen opgedaan in corso's van 1951 en 1952 is thans gestreefd naar een programma, dat meer mogelijkheden voor deelneming biedt, zodat thans dit corso in vier groepen zal worden verdeeld. Groep A personenwagen met prijzen van 100,—, 60.— en 40.—. Groep B reclame wagens met prijzen van 100,—, 60.—, 40.— en f 20.—. Groep C symbolische voorstellingen met prijzen van 100,50.en 30.en Groep D bakfietsen met prijzen van 60. 40.— en 20.—. Als ere-prijs staat hierboven de door de Gladiolus Vereniging te Haarlem beschik baar gestelde wisselbeker, welke zowel in 1951 als in 1952 werd gewonnen door de fa. Kröder te Beverwijk en waarom dit jaar voor het laatst gestreden zal worden. Behoudens goedkeuring van de autori teiten heeft de commissie een route uitge stippeld waardoor de mogelijkheid is ver kregen er delen van Beverwijk in te be trekken, die voorheen niet in de route wer den opgenomen. De opstelling van het corso zal wederom plaatsvinden op de Halve-Maan en het emplacement van de Nederlandse Spoor wegen met de kop van de stoet in de rich ting Velsen, terwijl het eindpunt zal zijn op het parkeerterrein bij het veilingge bouw ,,'t Centrum", waar na afloop de prijsuitreiking zal plaatsvinden. In de Commissie, die met de voorberei dingen van dit corso is belast, hebben zit ting genomen de heren Fr. Pleging, Chr. Belterman, R. Hommes Gzn., M. C. Kra mer, A. J. Martens, R. W. A. Muijen, A. Priester en J. v. Rijn. Het secretariaat wordt waargenomen door de heer Chr. Belterman Lijsterbes laan 26 te Beverwijk, waar nadere inlich tingen hierover gegeven zullen warden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11