A-iimó va m Auto Rijles Auto Rijschool r DAG EN NACHT te ontbieden Het meisje uit Bois Colombes A. REIJM Beverwijk Beverwijk J 4 Scheepvaart Voor de kinderen FEUILLETON ZATERDAG 2 MEI 1953 „Bureau Zedenpolitie" (Tha lia Theater, Vrijdag tot en met Donderdag, Maandag niet) In de film die deze week in het theater in Oud-IJmui- den acht maal wordt gedraaid ligt een waarschuwing opge sloten voor jonge meisjes, die onvoorbereid naar de grote stad trekken om daar werk en onderdak te vinden. In menige film is al eens een boekje open gedaan over de meisjes die in de steden op het verkeerde pad belanden, maar nimmer is dit zo sympathiek en vooral zon der sensatie verfilmd als in deze Deense niet al te opdrin gerige rolprent, die zich hoofd zakelijk afspeelt in Kopenha gen en die werd vervaardigd in overleg en met medewer king van de zedenpolitie in de Deense hoofdstad. Het probleem is er een van alle tijden en landen en ook ons Nederland heeft daar mee te maken. Regisseur Aage Wiltrup, die evenals zijn Noorse collega's, de kunst verstaat van een tendenzfilm ook nog een speelfilm te maken, heeft de lei ding gehad bij de verfilming van het dra ma van de jeugdige Greta, een meisje, dat bij haar ouders on het platteland wegloopt omdat ze niet gediend was van de opdrin gerigheid van haar werkgever en haar vader die verklaring niet geloofde. De bij zondere kracht van „Bureau Zedenpolitie" schuilt in het feit dat deze Greta niet zon der meer lichtzinnig is. Integendeel! Zii loopt weg dank zij een zuiver normgevoel en toch komt ze verkeerd terecht, want in Kopenhagen staat het ongeluk al op wacht wanneer ze haar intrek neemt bij een weduwe, wier zoon kellner in een obscuur donker kroegje is. Bovendien is hij een slecht mens. Greta heeft wel gevoel voor wat wel en wat niet hoort, maar de knaap brengt haar aldra in gezelschap, dat haar ten verderve zal voeren. Ten onrechte wordt ze door toedoen van de kellner van diefstal verdacht en dan staat het verbeter gesticht voor haar open. Ze vlucht en gaat daarna werkelijk de verkeerde kant op in dat grote Kopenhagen. Ze gaat met een zeeman mee, ontmoet op het schip een niet al te nuchtere bemanning en werpt zich vervolgens te water. Haar vriendin Anne Marie, een buurmeisje van vroeger, dat ook is weggelopen van huis, wordt door de politie meegenomen naar het hospitaal waar Greta nog steeds buiten bewustzijn ligt. Buiten gekomen zegt Anne Marie tot de man van het gezag dat ze heeft beslo ten terug te keren naar haar ouders.... Daarmee is een sober, gevoelig maar ook indrukwekkend verhaal verteld en ver filmd, dat een kostbare les kan zijn. „Buitengewoon ver!of"(T halia Thea ter, Zondagmiddag 3 uur). Frankie Randle is een vreemde snuiter die op het terrein van de filmklucht zijn sporen meer dan verdiend heeft en ook in deze dwaze comedie zijn gekste beentje voor zét om de zaak zoveel mogelijk in de war te sturen. De heer Randle geniet op de wonderlijkste manier van zijn verlof en dat daarbij een onvermijdelijke jongedame assisteert, zal de bezoeker van deze matinéevoorstelling ongetwijfeld accepteren. Echt iets voor lachers. „Korvet K 225" (Thalia Theater, Maandag, speciale voorstelling). De commandant, die in de laatste wereldoor log zijn korvet verloor en met nog vijf andere overlevenden door een torpedoboot- jager naar zijn vaderland wordt terugge bracht, besluit om zo snel mogelijk weer zee te kiezen, ditmaal met het korvet K 225 om wraak te nemen op een Duitse onder zeeboot met een zwart kruis op de com mandotoren. Met nog vijf andere korvetten heeft de K 225 de taak een convooi te be schermen dat op weg is naar Engeland. Het wordt een gevaarlijke tocht in storm en mist en de Duitsers liggen ook op de loer. De boot met het zwarte kruis wordt vernietigd en terug in Canada staat de aanstaande van de commandant al vol on geduld op de kade. De K 225 mag gaan dokken wegens zware averij. „Operatie Cicero" (R ex Theater, Za terdag en Zondag). Een uitstekende spionnagefilm naar een historisch gegeven. Zij vertelt namelijk het verhaal van de persoonlijke bediende van Knatchbull- Hughessen, de Britse ambassadeur in Tur kije gedurende de jongste oorlog, die zo zeer het vertrouwen van de diplomaat ge noot, dat hij kans kreeg de allergeheimste documenten van de Britse regering in te zien, waaronder die betreffende onderhan delingen met de Turkse regering, voorge nomen bombardementen op de Roemeense olievelden en zelfs gegevens betreffende de geallieerde landing in Normandië. Cicero, zoals de codenaam van de spion luidde, verkocht zijn geheimen voor fabel achtige sommen aan de Duitsers. De blun der van de Britse ambassadeur werd pas na de oorlog onthuld met als schrale troost er bij, dat de Duitsers weinig aan de inlich tingen hadden gehad, omdat ze niet meer de militaire kracht bezaten om de geal lieerde plannen te verhinderen. De echte Uit de Deense film „Bureau Zedenpolitie", die in de nieuwe speelweek in Thalia draait. Cicero leeft nog steeds en woont thans in Zuid-Amerika. Ziedaar het verhaal dat de filmmakers slechts hoefden na te vertellen. Zij ge bruikten als basis voor deze film het boek van de gewezen Duitse militaire attaché in Ankara, Moyzisch, die als tegenwicht voor de financiële voordelen hiervan zich in de film ziet afgebeeld als een blunderende imbeciel. Hoewel deze wraak zoet is, vormt zij toch een zwak punt in deze film, om dat het onaannemelijk is, dat de Duitsers in het spionnage-centrum Ankara werke lijk zo'n hansworst als attaché gebruikt zouden hebben. Maar verder wordt het verhaal uitstekend en zonder overdrijving verteld, met een genoeglijke dosis humor en ironie. James Mason is de spion Cicero en het is een rol, die hem op het lijf ge sneden is. Daniëlle Darieux is de gravin Staviska, een figuur, die in het werkelijke verhaal, als wij het wèl hebben, niet of nauwelijks voorkomt. Maar ja, zonder een tikje romantiek vaart niemand in filmland wel en bovendien wordt zij gebruikt om bij de uiteindelijke ontknoping (die overigens niet helemaal met de werkelijkheid over eenstemt) waarbij de verrader verraden wordt, de fatale rol te spelen. De moraal wil nu eenmaal, dat spionnage niet lonend mag zijn, zodat Cicero aan het eind van de film tot de ontdekking komt, dat alle bank biljetten, waarmee hij betaald werd, vals zijn. Was dat maar waar. Maar dit alles doet aan de kwaliteiten van deze span nende film weinig of niets af. „Golden Girl" (R ex T h e a t e r, Dinsdag tot en met Donderdag)Mitzi Gaynor is „The Golden girl" en daarmee is veel ge zegd, want ze is een revue-artiste van ras en gelijk de hoofdrolspeelster in deze show film in kleuren, die in en omstreeks het jaar 1863 in het Westen van de Verenigde Staten speelt. Het begint zo heel gewoon. Haar moeder is een degelijke vrouw, die met moeite een éénvoudig pension kan houden om het hoofd te bieden aan vele uitgaven, die haar geliefde man en nietsnut zich in de dorpsspeelzaal permitteert. Mams is er op tegen dat haar dochter aan het toneel gaat om te zingen en te dansen. Maar dan. verschijnt de soubrette Lola in het dorpje. Het verhaal zit een tikje ingewikkeld in elkaar, maar u kunt het gouden meisje zien tapdansen, dansen en zingen, dat het een lust is. En met een temperament, dat grappig en snel is. Zij verovert stormenderhand en met haar de liedjes (het toenmalige) Amerika, hetgeen dan allemaal geschiedt in de wel wat ruwe maar niet onplezierige sfeer van de kroeg jes met platvormen in de stadjes van de goudvelden. Wanneer ze in de theaters in de grote steden optreedt worden het enor me shows, waarin The Golden Girl met enkele ferme zangers met duizelingwek kende vaart kan spelen, zingen en dansen. Bij de uitgang van het theater staat een gelukkige Tom te wachten om zijn toekom stige vrouw in de armen te sluiten. „Het ls middernacht, dokter Schweitzer" (Kennemer Theater, Maandag tot en met Woensdag). Veel is er al over een onzer grootste tijdgenoten, dr. Albert Schweitzer, gezegd en geschreven: deze apostel der humaniteit heeft met zijn grootse werk in de donkere nederzetting Lambarene deze roem zeker niet gezocht, maar wèl verdiend en de bescheidenheid, waarmee deze film de figuur van dr. Schweitzer benadert is een ereteken te meer voor deze haast volledige „mens". Pierre Fresnay kreeg de moeilijke op dracht de titelfiguur uit te beelden en het verhaal moest een afgerond geheel vormen, reden waarom op deze film uit technisch „vgyunc wei iets is aan te merken. Maar deze kleine feiten, veroorzaakt door de drang naar verfilmd toneel, vallen vol komen weg tegen de tendenz: over het ganse verhaal straalt de symboliek, die de lantaarn boven het hospitaal in Lambarene voor zovele lijdenden is geworden: het symbool van de onbaatzuchtige hulp. Dat nergens geromantiseerd is moge allereerst al blijken uit het feit, dat dr. Schweitzer zelf het scenario keurde, maar ook buiten die wetenschap om komt de beschouwer tot de overtuiging, dat hier nergens con cessies werden gedaan zoals zovaak in historische of semi-documentaire rolpren ten. Zij behandelt de eerste en moeilijkste periode uit Schweitzer's zware leven, dat deze man zich vrijwillig koos: de opbouw van zijn hospitaal na het overwinnen van vele, vaak onneembaar lijkende weerstan den onder de negerbevolking. De zo een voudige, maar warme levensfilosofie van dr. Schweitzer omspant als een gouden band het ganse gegeven en wordt even heel raak getypeerd, als hij een neger ant woordt op diens vraag: „waarom de blan ken altijd oorlog maken, als zij elkaar toch niet opeten?". Schweitzer zegt dan, nadat hij zelf als Elzasser tot een „vijandige na tie" is gaan behoren na het uitbreken van wereldoorlog I: „De blanken eten elkaar niet op, zij voeden zich ten koste van el kaar". Dan is het middernacht de donkere nacht van de haat der volken. Maar uit de film stijgt de hoop op een betere toekomst omhoog: Schweitzer gaat immers terug naar Lambarene. „Grün ist die Heide" (Luxor Thea ter, Vrijdag tot en met Woensdag). De felle technicolor-kleuren, die Amerika no dig heeft bij elke show- of piratenfilm, zult u ditmaal niet tegen komen, want de Duit sers komen in deze rolprent met zachte en -eer natuurlijke kleuren. Die tinten passen trouwens wel echt bij het kalme verhaal van de jonge jachtopziener, die op zoek is naar een stroper, maar zelf in de strik van Amor wandelt. Fraaie natuuropnamen luis teren met vrolijke volksdansfeestjes het verhaal op. Er treden enige acteurs van naam op, zoals Otto Gebuhr, Hans Richter en Willy Fritsch, maar hun glans is al wat mat geworden. Voor alles is de film even wel genoeglijk en Sonja Ziemann maakt een gunstige uitzondering op de anderen door zeer charmant te doen. „De banneling" (W. B. Theater, Zon dagmiddag). De laatste maanden van zijn ballingschap heeft koning Charles II van Engeland, zoals bekend, omstreeks 1660 in Holland doorgebracht en het is van die episode uit de historie dat deze film ons een, om het beleefd te zeggen, meer rooskleurig dan nauwkeurig beeld geeft. Douglas Fairbanks is er een charmante Charles Stuart in, die zo tot over zijn vorstelijke oren verliefd raakt op een Noordhollandse dorpsschone, dat hij er bijna zijn troon voor opgeeft, tenminste als men deze rolprent geloven mag, wat men niét mag. Gelukkig komt hij, na eigen handig met de laatsten van Cromwell's „roundheads" te hebben afgerekend, tot het ADVERTENTIE besef van zijn hoge roeping en neemt dan, zij het met bloedend hart, afscheid van zijn Hollandse Kaatje en haar synthetische tulpenvelden. Maar hoe dan ook, ondanks de geweldpleging op de historie, de dui- mendikke driestuiversromantiek en de bordpapieren windmolens, is het toch een gezellige film geworden, die men met ge noegen volgt. Behalve dan in de passages, waar Hollywood onze zeventiende eeuwse voorvaderen Hoogduits inplaats van Hol lands als moedertaal aanmeet. „Captain Scareltt" (W. B. Theater, Vrijdag tot en met Maandag). Na de val van Napoleon trachten enkele terug gekeerde graven en hertogen in de diverse streken van Frankrijk de alleenheerschap pij te krijgen. Dit lukt redelijk wel, totdat een zwervende ridder zich er mee gaat bemoeien en dan is het met de rust gedaan. Deze jongeman (Richard Greene) blijkt zeer handig met de degen te zijn en hij maakt dan ook van elke gelegenheid ge bruik om dit te tonen. Op het allerlaatste moment weet hij een knappe prinses (Leonora Amar), die op het punt staat met een geniepige graaf te trou wen, te bevrijden. Dit meisje toont haar vreugde over het afgelaste huwelijk, door zich bij de ridder aan te sluiten en teza men met hem en een vriend gaat zij de onderdrukte boeren helpen. De graven en hertogen worden verjaagd en de rest kan een ieder gemakkelijk raden. Inderdaad, de ridder trouwt met de prinses en alle facto ren voor een gelukkig einde zijn dan ook aanwezig. ADVERTENTIE Jaarvergadering Doopsgez. gemeente De Doopsgezinde Gemeente vain Bever wijk houdt op Dinsdag 19 Mei de jaarver gadering. Op deze avond gaat men twee nieuwe kerkeraadsleden kiezen, in de plaats van mevrouw Groot-Nijdam en de heer M. Verwer. Men zal tevens een commissie van zeven leden benoemen, die samen met de kèr- keraad het reglement gaat herzien. Tevens vermeldt de agenda nog de ver kiezing van een plaatsvervangend lid in de financiële commissie, aftredend is de heer Kroonenberg „Weenink" schaakte voort In de afgelopen week werden voor de schaakclub „Weenink" de volgende par tijen gespeeld. Afd. 1: J. Reinhout-K. Slings 0—1: A. Tervoort-K. Slings 01; A. Tervoort—H. v. 't Hof K—M; afd. II: J. G. JimminkL Siebers 01; J. v. d. Does J. G. Jimmink 01; F. PiëtJ. G. Jim mink 'AD. DuinmeyerW. Nijkamp 10: N. MolenaarD. Duinmeyer 10; afd. Ill: G. H. de KoterA. de Wijs afge broken; R. MeyerA. Priester 0i. In de vierde afdeling werden geen partijen ge speeld. ADVERTENTIE HET ADRES- Filiaal IJmuiden: Dennenstraat 12 Tel. 6200 - (Taxi Brandwijk) Ook voor Verkeerstheorie. Gediplomeerd Instructeur. „Affair in Trinidad" (Kennemer Theater, Vrijdag tot en met Zondag). Om Rita Hayworth na al die boel met de heer Ali Khan in de gelegenheid te stel len haar geslaagde lijnen te tonen is ze op getreden als danseres in een nachtclub in de uit een simpele spionnage-affaire opge bouwde film „Affair in Trinidad". De in trige is matig, maar je houdt toch maar weer elke minuut je hart vast wanneer er een klap wordt uitgedeeld of de dunne lopen van pistolen van mannen van de wet om de hoek komen kijken. Die danseres heeft daar niet zo veel mee te maken, want Rita wordt als mrs. Emery in een 'samen zwering gepoot die raketbommen naar grote steden in de Verenigde Staten wil zenden om een grof bombardement uit te voeren. De man van Rita die een aandeel had in het complot, is door de samenzweer ders vermoord en de gezagsdragers, die lont roken, hebben haar de taak toegedacht de leider van het complot te betrappen. De gebruikelijke moeilijkheden met een schep je spanning en sensatie en tot besluit een omhelzing met kus hebben er een spion- nagegeval van gemaakt, dat door tempo en enige sensaties op de dansvloer de liefheb ber wel zal boeien. En alles in kleuren, zonder al te veel spel van de kant van Rita. Rick en Bunkie vielen tegen elkaar aan van het lachen, toen de meneer bedremmeld doorgelopen was. Het was reusachtig!", schaterde Rick. „Die meneer schrok zich 'n aap!", juichte Bunkie. „Het valt ook niet mee, als een doodgewone sneeuwpop zomaar tegen je begint te praten!", zei Rick. „Hij zal wel gedacht hebben, dat hij droomde!" „Nou wachten op de volgende", zei Bunkie. „Ik hoop, dat er gauw iemand voorbij komt. Ze keken achter de boom vandaan naar beide kanten. Toen gaf Rick Bunkie 'n stomp. „Kijk 'es, wie daar komt!", fluisterde hij. „Oei. dat is Oepoetie!", zei Bunkie. „Nou kunnen we lachen!" Ja, daar kwam Oepoetie. Ze hielden zich muisstil. En toen Oepoetie bij de pop was, kwam het. „Ha, die Oepoetie! Waar kom je vandaan, zeg?" En Oepoetie.die sprong wel 'n halve meter van de grond, toen hij de sneeuwpop dat hoorde zeggen, heel duidelijk! „Heb je soms school moeten blijven, Oepoetie?"zei de pop. „Foei! Ga maar gauw naar huis, anders krijg je nog brommen van oom Tripje!" Oepoetie stond stijf van de schrik naar de pop te staren. Agatiha, 30 v. Soerabaja n. Pladju. Altair, 30 van nas Palmas naar Recife. Amsteldijk, 30 v. Le Havre n. Bremen. Amstelstad, 30 v. Geelong n. Fremantle. Amsteltoeo, 30 v. Amsterdam n. St. Laurens. Annenkerk, pas. 30 Sabang n. Aden. Arendsdijk, 30 v. Santos n. Rio de Janeiro. Argos, pass. 30 Gibraltar n. Algiers. Almkerk, pass. 1 Mei Finisterre n. Marseille. Amerskerk, 30 te Antwerpen. Alchiba, 30 van San Francisco do Sul n. Rio Grande do Sul. Alnatl, 30 v. Santos te Rio Janeiro. Alphard, 4 Mei te Antwerpen verwacht Albireo, 1 Mei v. Bahia n. Recife. Aldabi, 1 Mei 150 m. NO. Bahiu. Ariadne, 28 te New York Alamak, 30 310 m. O. Aden. Alcyone, pass. 30 Alibrohos eil. AM'egon'da, 30 120 m. z. Bangkok. Alphaeca, 30 v. Norfolik n. New York. Alwaki, 30 550 m. O.NO. Martinique. Amsteldiep, pass. 30 eil. Roepat. Bintang, 30 v. Karachi n. Bahrein. Boissevatn, 30 v. Rio de Janeire n. Kaapstad. Blijdiendijk, 30 v. New York n. Rotterdam. Bonaire, 30 150 m. O.NO. Fayal n. Plymouth. Bali, pass. 30 Daedalus m. Aden. Blitar, 30 dwars Mogdishu. Caltex Nederland, 30 Kp. St. Vincent gep. Caltex Utrecht, 30 v. Sidon n. Rotterdam. Callisto, pass. 30 Kp. Race n. Quebec. Castor, 1 v. Curasao te Mobile. Celebes, 30 180 m. Z.ZW. Sable eil. Coryda, 30 4O0 m. N.O. Curasao. Dalerdijk, 30 v. Curasao n. Cristobal. Delfsihaven, pass. 30 Abrolhos. Donigedijk, 30 640 m. W.ZW. Flores. Eniggano, pass. 1 Mei Kreta n. Genua. Eendracht, pas. 1 Mei Gibraltar. Erinna, pass. 30 Ras al Hadd. Esso Amsterdam, 30 380 m. NO. Bermuda. Farmsum, 29 v. Portland n. Vizagapatam. Garoet, pass. 1 Mei n. Gibraltar n. Genua. Gordias, 30 v. Palermo n. Algiers. Groote Kerk, pass. 1 Mei Str. Messina n. Port Said. Gaasterland, 1 Mei te Rio de Janeiro. Groote Beer, 30 v. Rotterdam n. Halifax. Gouwe, 30 dwars Sierra Leone n. Dakar. Hector, 30 v. Saloniki n. Cavalla. Heemskerk, 30 v. Teneriffe n. Kaapstad. Helder, pas. 1 Mei Vlissingen. Hestia, 29 v. Baltimore te New York. Haarlem, 30 540 m. W.ZW. Flores. Helena, 30 v. Carupano n. Port of Spain. Hermes, 1 v. San Felix te Port of Spam verw. Hersilia, 30 150 m. N.NO. Crooked eil. Ittersum, 30 350 m. O. Ceylon. Jupiter, pass. 30 Gibraltar n. Oran. Joh. v. Oldenbarnevelt, 30 3O0 m. W. Sabang. Kieldrecht, 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Kertosono, pass. 30 Kp. Hatteras. Laurensker'k, 30 te Madras. Lekhaven, 30 te Fremantle. Loosd,rec'ht, 30 te Cochin. Loenerkerk, 1 Mei te Aden. Luna, 30 v. Bari n. Messina. Lawak, 29 te Bombay. Leopoldskerk 1 Mei v. Londen te Rotterdam. Lemsterkerk, 30 Ras Fartak gepas. Maas, 30 v. Algiers te Carthagena. Madoera, 31 te Singapore verwacht. Muiderkerk, 30 v. Marseille n. Antwerpen. Maasdam, 30 v. Rotterdam n. New York. Maasland, 30 v. Bahia n. Las Palmas. Marisa, pass. 30 Ceylon. Manoeran, 30 410 m. W. ten N- Minlcoy. Marken, 30 350 m. Z. ten O. Kp. Hatteras. Mtrza, 30 250 m. W.ZW. Bermuda. Mitra, pas®. 30 Sthetland.se e41. Nieuw Amsterdam, 30 te Casablanca. Nestor, 30 v. Antwerpen te Amsterdam. Omala, 1 Mei v. Malta te Volos. Overijsel, 30 te Singora. Oranjestad, 30 200 m. O. ten N. Fayal. Orestes, 30 v. Antilla n. Amsterdam. Oberon, pass. 30 ten Z. Kp. Mays'l. Ond'ina, 30 180 m. O.NO. Madeira. Polyphemus, 30 New York verwacht. Poseidon, 28 te New York. Prins Fred. Hendrik, 30 Str. Mackinac. Prins Wilileim IV, 30 330 m. NW. Flores. Rijndam, 3 Mei Cobh verwacht. Rafaela, 30 140 m. N. Str. Singapore. Ricuw, 30 Ras Fartak gepassa. Salawati, 30 v. Bordeaux n. Dakar. Sararagan, 30 te Cebu. Sommelsdijk, 30 v. Belawan n. Singapore. Stad Amsterdam, 30 v. Narvik n. Newport Mon. Sumatra, 30 v. Genua n. Marseille. Soestdijk. pass. 1 Mei Gibraltar n. Halifax. Stad Maastricht, 1 Mei v. Rotterdam te Hueiva verwacht. Stad Breda, 3 v. Hallfax te Rotterdam verw. Sail and, 30 v. Rio de Janeiro n- Ilheos. Sloterdijk, 30 v. Galveston n. Rotterdam. Saparoea, 30 390 m. ZO. Takoradi. Sohiedijk, 30 t.h.v. Djeddah. Slamat, 30 570 m. O.ZO. Socotra. Stad Arnhem, 30 180 m. Z.ZW. Kp. Race. Thalatta, pass. 30 Cochin. Tabian, 30 te Singapore. Tabinta, 30 v. Singapore n. Priok. Talisse, 30 rede Belawan. Titus, 30 v. Izmir n. Yerakini. Tara, 1 Mei v. Rotterdam n. Buenos Aires. Tiba, 2 Mei ca. 9 u. Rotterdam verwacht. Tomini, pass. 30 Vlissingen n. Southampton. Tiberius, nacht 1-2 v. New Orleans te Maracaibo verwacht. Tiibantjet, 30 180 m. ZO. Kp. Padaran. Tomori, 30 230 m. O. Socotra. Trajanus, 30 v. Amsterdam te Antwerpen. Trompenberg, 30 740 m. W. ten Z. Valentia. Warwickcastle, 28 te Zanzibar. Willem Ruys, 30 v. Southampton n. Port Said. Woensdrecht. 1 Mei v. Gibraltar n. Curasao. Waterman, 30 390 m. W. ten Z. Valentia. Willemstad, 1 Mei te La Guaira. Waal, 30 480 m. O.NO. Fayal. Zuiderkruis, 1 Mei v. Amsterdam te Kaapstad verwacht. Zaan, pass. 30 Skotsikasanden. KLEINE VAART Agiena, 29 v. Ballina op de Tyne. Alpha, pass. 1 Vlissingen. Angeja, 29 v. Stornoway te Avonmouth. Argos, 1 120 m. O. Gibraltar. Annde, 29 v. Liverpool te Casablanca. Arnhem, 30 v. Genua n. Castellon. Ary Scheffer, 30 v. Qumper te Bayonne. Algarve, 30 v. Antwerpen te Ipswich. Berend, verm. 30 v. Londen n. Middlesbro. Bierum, pass. 1 Vlissingen Bill, 2 v. Swansea te Rotterdam verw. Batavier III, 30 v. Casablanca te Bordeaux. Bornina, 30 v. Rouaan. Brinda, pass. 1 Brunsbüttel. Casablanca, 29 v. Casablanca te Safi. Condor, pass. 1 Vlissingen. Corsica, pass. 30 Vlissingen. Combinatie, 29 v. Gibraltar n. Tanger. Casana, 30 v. Gothenburg n. Aarhus. Claes Compaen, 30 v. Barry n. La Rochelle. Pocta 9Q f p Dnr Cornelis b, 30 v. Liverpool te Sete verw. Da je Bohmer, 29 v. Casablanca ti. Genua. Depa, pass. 30 Vlissinigen. Doklaan, 1 30 m. N. Kp. Vilano. Depa, 1 v. Antwerpen te Huil verw. Douro, 30 te Ceuta n. Tel Aviv Express, 30 v. Parijs n. Rotterdam. Fid'ucia, 30 v. Vlissingen te Middlesbro verw. Frisia, 30 40 m. ZO. Kp. Nao. Fran, verm. 30 v. Goole n. Drammen. Frejo, 30 v. Requejada te Calais. Gerry, 29 te Sharpness. Hof laan, 29 v. Cherbourg te Sunderland. Hada, 29 v. Algiers n. Casablanca. Helen 29 v. Grangemouth te Aberdeen. Hast I, pass. 29 Dover. Helvetia, 30 v. Brugge te Hull. Houtman, 30 v. Gdansk te Londen. Harold 3 van IJsland te Hull verwacht. Hartel 1 v. Hamburg te Antwerpen. Haskerland, 30 v. Goole te Harlingen. Hast III, pass. 30 Brunsbüttel. Hast IV, 29 v. Hull n. Parijs. Hast V, 30 v. Guernsey n. Londen. Hulst, 29 v. New' Orleans n. Houston. Henrica, 30 v. Lissabon n. Ledxoes. Import, verm. 1 v. Rotterdam n. Oporto. Ilias, 30 v. Bari n. Venetië. Ida Pieter, 30 v. Gothenburg n. Porsgrunn. Jozef Swenden, 29 v. Londen n. Swansea. Jokurma, 30 v. Vlissingen n. Barry. Java, 30 v. Dublin te Liverpool. Josien, 30 v. Norrkoping te Hamiena. Kemphaan, pass. 30 Brunsbüttel. Leny, 30 v. Par te Amsterdam Lucas Bols I, pass. 29 Lizard. Lydia, pass. 1 Holtenau. Makkum, 30 v. Vlissingen n. Antwerpen. May Star, 30 v. Portsmouth naar Par. Menkar, 29 te Nantes Meres, 29 v. Bordeaux n. Fedala. Michel Swenden, 29 te Barry. Mirzam, 30 te Casablanca. Mary Ward, 29 v. Dublin te Belfast. Mypuck, 1 v. Boness te Amble. Macella, 1 v. Bunrana n. Ellesmereport. Monica, 1 v. Workington n. Dublin. Mies, 30 v. Blyth n. Terneuzen. Myfem, 1 v. Parijs n. Stockholm. My son, 1 te Antwerpen. May Star, 30 v. Porthmouth naar Par. Njord, pass. 1 Vlissingen. Noordstad, pass. 1 Vlissingen. Nettie, 1 v. Amsterdam te Antwerpen. Navis, 29 v. Delfzijl te Londen. Nieuwland, 1 v. Grangemouth te Rotterdam. Noord, 1 v. ShelUhaven n. Billingbam. Nijenburgh, 30 v. Stockho-lm n. Paskalavik. Oleum, 29 v. Middlesbro te Goole. Oleum, 1 v. Middlesboro. Ormajo. 30 v. Sunderland n. Quiper. Pamir, 29 te Middlesbro. Palma, 1 v. Karlshamn te Rotterdam verw. Peter, 30 v. Lubeck n. Kristinestad. Pieter Huber, 30 ten anker baai lie Rousse. Reliable, 1 te Vlissingen. Rapid, 30 v. Amsterdam te Parijs. Rema, 1 v. Delfzijl te Londen. Rika, 30 v. Bremen te*Londen. Robert, 30 v. Middlesboro te St. Nazaire. Spes, 1 Daakr verwacht. Soemba, 1 v. Bari te Bastia verw. Spolanda, pass. 29 Gibraltar. Spurt, 30 v. Napels n. Catania. St rijpe, 30 v. Dublin te Fowey. Sumatra, 29 v. Antwerpen te Londen. Saba, 1 v. Swansea te Amsterdam. Sobat, 29 te Strood. Teun, 30 te Aarhus. Tom v. d. Heide, 29 te Casablanca. Twente, pass. 1 Vlissingen. Twin, 29 v. Antwerpen te Southend. Taurus, 30 v. Brussel n Hull. Texelstroom, 29 v. Manchester n. Amsterdam. Theodora, 2 v. Middlesboro te Southampton verwacht. Toos, 30 v. Middlesboro n. Bergen. Tromp, 30 v. Sunderland n. Schwartenhuette. Vlier, verm. 1 v. Vigo n. Antwerpen. Van Brakel, 30 te Skoghall. Van Gelder, 30 v. Antwerpen n. Cardiff. Venus, 1 v. Middlesboro te Norwich. Vindicat Atque Polit, 29 v. Hamina te Cardiff. Vingo, 30 v. Terneuzen te Esbjerg. Westward, pass. 30 Vlissingen. Wieka, 29 v. Methal n. Odense. Westerschelde. 1 v. d. Tyne te Nantes verw. Westpolder, 30 v. Oporto n. Rotterdam. Wickeniburgh. pass. 30 Ouessant. IJsel, 29 te Barry. Zeevaart, pass. 1 Vlissingen. Zeehond, 29 v. Liverpool n. Rotterdam. SLEEPVAART Noordbolland. 30 180 m. Z.ZW. Bermuda. Humber, 30 300 m. NW. Minicoy. Loire. 30 Ras al Hadd gepass. Noordzee, met zuiger 30 v. Duala n. Rotterdam Oceaan, pas. 30 Ras Madraka. ADVERTENTJE Waar vindt U een perfecte leraar, die elke seconde voor U klaar staat en nog wel bij U thuis!? Die Uw studie leidt en les geeft op elk moment, dat U schikt?! En met wie U de complete stof kunt repeteren zo vaak U maar wenst?! Dat zijn allemaal enorme voordelen van een goede schriftelijke cursus, zoals van Resa-IIilvcrsum. Boven dien bent U daarmee veel voordeli ger uit. Vraag inlichtingen aan de cursus met de meeste geslaagden: Resa-Hilversum. Bekende schrifte lijke cursus. (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 10) Ze moest nodig het licht aanmaken, net doen of ze met Joséphine aan het spelen was. De oude dienstmaagd kwarn de kamer binnen. Wat spook je daar toch uit? Niets bijzonders, Maria. Ik ga José phine naar bed brengen. Ik moet naar beneden om het eten klaar te maken, weet je.... Wil jij een beetje in de kamer komen? Ja, dat is goed. Zij stopte de pop met zorg in haar eigen bed onder de dekens. Je zult niet bang zijn om een ogen blikje met hem alleen te blijven, hè? Ik moet even het vlees opzetten en de tafel dekken Neen, Maria, ik wil wel. Als er iets is, hoef je me maar te roepen.... Ik zal beneden de deur open laten. XI Over de lamp bij het bed van de ster vende hing, evenals de vorige dag, een zakdoek. Lysou begon met om zich heen te kij ken, zonder zich te verroeren. Haar kleine handen bleven verborgen in de zakken van haar schort. Een van haar lokken, de meest blonde, die haar altijd hinderde, ning ever haar vborhoold tot haar wenk brauwen, zonder dat zij eraan, dacht haar op zijn plaats te brengen. Kijk, de sleutel zat nog altijd op de se cretaire, de stoel stond nog tussen het meu bel en de schoorsteen. Maar ze zou de ta fel voor het raam, met alle flesjes en het aluminium pannetje, waarin Jeanne de in jectiespuit uitkookte, moeten verplaatsen. Dat was moeilijker zonder lawaai te ma ken; de tafel was tamelijk zwaar en piepte op het parket. Maar Maria in haar keu ken, met iets op het vuur, zou het geringe geluid niet horen. Lysou was ongerust, maar tevens ook trots en voorzichtig. Vooral trots. Zij ging een daad volbrengen, die zeer zeker be langrijk was, zonder dat zij wist waarom, een daad, waartoe zij helemaal alléén had besloten. Het eerste wat zij moest doen was de deur sluiten, die Maria opengelaten had. Zij draaide zachtjes de knop om en zonder geluid deed ze de deur dicht. Zij voelde, dat haar voorhoofd enigszins vochtig was van transpiratie, maar ze was erg kalm. Toen liep ze op het bed toe. Oom had zich niet bewogen toen zij binnengekomen was. Hij had vermoedelijk niet opgemerkt, dat zij er was. Zij boog zich vlak over zijn oor heen. Ooim, zei zij zachtjes, ik ben het, Ly sou. Zij gluurde naar zijn ooglid; maar de oude man bewoog zich niet. Sliep hij? Een ogenblik maakte zich plotseling een gevoel van wanhoop van haar meester. Zou hij haar niet horen, zou hij nooit meer tegen haar spreken met zijn levende oog? De geur van koorts, scherp en zoet, een onaangename zoetheid, beklemde haar. Wat te doen? Oom, herhaalde zij luider. En zij legde haar hand op die van de oude man. Ditmaal ging er een rilling door het lig gende lichaam. De rauwe ademhaling stokte een seconde, ging toen weer voort met een sterker gereutel. En eindelijk ging het oog open. Lysou glimlachte van vreugde, als over een overwinning. Oom, zei zij, hoort u mij? Ja, antwoordde het oog met een be weging van het ooglid. Oom, wil je, dat ik de sleutel van de secretaire neem? Zij articuleerde ieder woord zo goed zij kon, als voor de voordrachtles van me vrouw Lancelin. Maar dit keer zei de pupil geen ja. Hij bleef onbeweeglijk in het half gesloten oog. Wat moest ze dan doen? Wat wilde oom dan? Lysou dacht een seconde na. Wil je dat ik de secretaire open maak? Ja, zei het oog. Zij legde een vinger op haar lippen als om hem gerust te stellen en hem te zeg gen, dat ze geen lawaai zou maken. Op de punt van haar tenen ging zij naar de tafel, die bijna even hoog was als zij zelf. Waar moest zij hem aanpakken om de kracht te hebben hem weg te trekken? Lysou, vol moed, pakte een van de ran den, zette zich schrap en trok uit alle macht. Het leek haar dat de tafel ook trok, maar in omgekeerde richting, als iets le vends, dat niet wilde gehoorzamen. En toen plotseling gaf de tafel mee, verplaat ste zich langzaam met een droog geluid van de vier poten, die zich losmaakten uit de was van het parket. Wat ging dat allemaal gemakkelijk! En men hoeft slechts te beginnen wat men wil doen opdat de moeilijkheden verdwij nen! Lysou, vol vertrouwen, sleepte voor zichtig de stoel tot voor het geheimzinnig meubel, klom op de zitting door zich aan de rugleuning vast te houden, er daarbij voor zorgend, dat ze haar voeten goed in het midden neerzette, opdat de stoel niet zou omvallen. Al haar bewegingen waren zo gemakke lijk, dat zij meende in een droom te han delen, in het land, waar de dingen geen gewicht meer hebben, waar de handen zich alleen maar behoeven uit te strekken om de gewenste voorwerpen te kunnen grijpen. Toch was de sleutel wel wat hoog. Zij moest haar arm uitstrekken om hem te bereiken en dat verminderde haar kracht om hem om te draaien. Naar rechts, naar links? Naar welke kant draaien de sleu tels? Lysou wist het niet meer, probeerde het zich te herinneren. Zij probeerde eerst naar rechts, maar voelde een weerstand. Toen naar links en de sleutel draaide in het slot. Zij hoorde een zacht geklik. Moest zij nu duwen, of trekken? Nog nooit had zij een secretaire zien openen. Nooit had oom de secretaire voor haar ogen geopend. Zij trok. De klep kwam gemakkelijk op haar toe, bijna meegetrokken door zijn eigen ge wicht. Het scheelde niet vèel of Lysou had het evenwicht verloren en was achterover gevallen. Zij greep zich vast, hield de klep tegen, slaagde erin hem tot stilstand te brengen. Zij bleef zo een ogenblik staan zonder zich te bewegen, haar gestokte ademhaling hervattend. Zweetdruppeltjes stroomden over haar rug. Daar had zij niet aan gedacht. Het luik van zwaar hout ging zover omlaag, dat. zij van de stoel moest afstappen om het hele maal te kunnen openen. Dat kostte grote moeite, maar het lukte. Pas daarna draaide zij zich om om naar oom te kijken. Hij lag stil, een beetje op zijn zijde, zoals hij lag sedert hij door de verlamming getroffen was. In het half duister zag zij alleen maar het wagenwijd openstaande oog met zijn versteende pupil. Ze had geen notie van tijd meer. Had het lang geduurd om dat alles te doen? Zou Maria niet weer boven komen? Zij luisterde.... De trap was stil. De afgedekte lamp verlichte de binnen kant van de secretaire slecht. Zij onder scheidde, op een plank in de hoogte, sta pels mappen op elkaar. Daaronder was er in het midden een soort nis, die helderder leek, met een kleine pilaar aan beide kan ten. En dan twee rijen met kleine laden met koperen knoppen. Alles was geheim zinnig en mooi, zoals iets, wal men nooit gezien heeft. Lysou vergat gedurende <t;en ogenblik alles door het genoegen van het kijken, met een verbaasde ep bevredigende nieuwsgierigheid. Toen ze zich voorover boog om beter te kunnen zien, slaakte zij bijna een kreet. Een klein meisje scheen uit de schaduw te voorschijn te komen en haar aan te kijken. Een klein meisje met een lok op haar voorhoofd. Zijzelf, Lysou. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6