Zonnige viering in de openlucht en het Rex-theater bracht velen tesamen r P.v.d.A. vierde de eerste Mei op bescheiden wijze „Gouden" chauffeur bij Van Gelder met bronzen eremetaal onderscheiden Visserij-varia FEEST VAN DE EERSTE MEI Optochten met roffels en muziek vaandels en saamhorigheid Bloemen bij urn van A. M. de Jong Intiem feest in de Banjaert en 't Centrum Santpoort Schilders zoeken de schoonheid buiten IJmuidense CPN vierde feest van de eerste Mei Amsterdamse haven OKOF-afdeling besprak haar 60-jarig jubileum Tweekamp tussen Santpoortse en Velser turners Hartelijke huldiging van de heer C. C. H. Koek Wasbenzine ontplofte in de Spaarnestraat Twee feestavonden voor de nieuwe week St. Lucasgilde maakt vorderingen Hoofdbesteller hartelijk gehuldigd Tuinders houden tulpenavond ZATERDAG 2 MEI 1953 ft O TTET FEEST VAN DE EERSTE MEI is in Velsen gevierd onder een koesterende J- A zon, die de familiesamenkomst in de ochtenduren aan het eind van de Paulus Potterstraat tot een kleurig geheel maakte, evenals de beide optochten, waarin de rode vaandels breed-uit wapperden, in de lentewind opblinkend als vlammen tegen de lucht. In Rex hebben kinderen en ouderen - velen getooid met de rode tulp - een programma geserveerd gekregen, dat zowel 's middags als 's avonds af was. 's Mid dags dank zij het kindercircus „Elleboog" van „Tante Iet" en in de avond wegens een stemmig feest met Palvu, de IJmuider Volksstem en een declamatorium. Met een eigen tamboerscorps voorop zijn de leden van A.J.C., Nieuwe Koers, Jonge Strijd en de Kleine Stem 's morgens van het Plein 1945 achter de vlaggen naar dat zonnige terrein aan de Paulus Potter straat getrokken een bonte stoet met het blinkend wit der vaandeldragers in de voorhoede en een bonte wemeling van de kinderen als de lange kleurige staart. Er was voor dit familiefeest geen pro gramma samengesteld, maar niettemin is de improvisatie van deze ochtend geworden tot een sluitend geheel met volksdansen en onder meer een nummertje turnen van de jongelui. Deze geslaagde kinderochtend stond onder leiding van Gerda Martinot en de A.J.C. liet horen, dat zij over een aantal frisse zangstemmen kan beschikken; een lekenspelletje toonde voorts diverse talen ten op toneelgebied aan. Voor het geëerd publiek De jeugd werd wéér getracteerd gedu rende de middag, toen het Rex-theater vol stroomde met de kinderen, die achter de roffelende trommelaars van de IJmuider Harmonie in een lange rij door IJmuiden- Oost waren getogen. En in de donkere zaal heeft het jeugdige publiek met intense aandacht naar het toneel gekeken, want daar waren ook kin deren bezig, kinderen echter, die uit een andere wereld leken te komen, waar de romantiek van het circus blijkbaar gemeen goed is. De kleine directeur heeft na het tableau de la troupe en een gladde toespraak zijn geëerd, maar rumoerig publiek de presta ties zijner wereldnummers laten zien: drie volbloed-Arabieren en een pony in elegan te vrijheidsdressuur, een tengere gewicht- heffer, die eventjes een paar honderd kilo boven de snorrebaarden tilde en gedres seerde wilde béésten, meneertje. De zigeu ners hadden achteloos een paar beren mee genomen en de Cypriano's lieten zien, dat de acrobatiek een moeilijk vak is, zodat de zaal in stomme verwondering zag hoe een grote jongen met een dreumes van een meisje omsprong zonder een spier te ver trekken. Wanda was een zeer muzikaal paard en Richardo kon meer met de vlie gende schotels dan de meisjes van de stal les en het balcon met moeders afwas. Dit knappe programma, uitgevoerd met de waardige ernst, die deze pro-j uventute en voogdijklantjes onder leiding van mevrouw I. Last en dank zij hun volledige toewijding kenmerken, doet 't telkens weer zo wonderbaarlijk goed, dat men diepe be wondering krijgt voor de oorspronkelijke opzet van het geheel. Dit circus „Elleboog" is een stuk actief jeugdwerk van de allerbovenste plank. Toen wij even in de „stallen" keken, was mevrouw Last met haar assistente druk doende met de voorbereiding voor de vol gende nummers, waarbij de kleine artisten sjouwden en zwoegden dat het een aard had. Ze kon alleen even vlug vertellen, dat er wel eens materiaal te kort is om de aan kleding van het circus Elleboog bij te hou den, want het ploegje van dertig kan heel wat requisieten en kleren aan. De drie clowns hebben dat wel even waar gemaakt! Aan het Van Poptaplantsoen is de avond demonstratie gehouden, een grote samen komst van gelijkgerichten onder het ver enigd vaandel van het socialistisch ideaal en aohter de IJmuider Harmonie zijn allen door de groeiende stad gemarcheerd naar Rex, waar het dessert van deze één Mei dag wachtte. Voortreffelijke éénacter Regisseur Jan Velzeboer heeft voor deze avond met drie prominente krachten van de toneelvereniging „P.A.L.V.U." een expe riment aangedurfd, door een van Tsche- kow's satyre's „Het huwelijksaanzoek" te laten opvoeren. Deze éénacter draait om de prachtige Minder dan honderd leden van de afde ling IJmuiden van de C.P.N. waren gister avond bijeen op een openbare vergadering van „het 1 Mei comité" om in zaal Flora aan de Zeeweg te demonstreren met toe spraken voor vrede en vriendschap met alle volkeren, een echte vrije bevrijdingsdag en vol verwijten aan de minister-president. Er is af en toe na het uitspreken van leu zen met de handen geklapt en het krijsende groepje tonelisten van „de Uilenspiegel" uit Santpoort wist met een rood brilletje op de neus als de heer Evert Vermeer soms een lachje los te weken. De heer D. Floor opende de 1 Mei bijeen komst en vertelde „dat er niet gecollecteerd zou worden voor fascistische vluchtelin gen." Een vertegenwoordiger van de EVC, de heer Jan Bussink, zei enige woorden in de microfoon over het kapitalisme en de toekomst, die met optimisme werd tegemoet gezien. „Het Nederlandse volk verheft zich sinds gisteravond, want de Europese Defensie Gemeenschap is toch maar niets en de bevrijdingsdag wordt ons nu ook nog afgenomen om Duitse generaals bij binnen komst in ons land niet aan onze overwin ning te herinneren." De heer Wim van 't Schip verkondigde, dat de heer J. Stalin een uitstekend heer was geweest, dat de heer Eisenhower is verslagen, dat de dijken door een foefje van de heer Drees zijn gebroken. Hij heeft voorts ook de deuren van de gevangenis van Breda opengezet. Heel Nederland gaat, naar de heer 't Schip reeds nu wist te voor spellen, Dinsdag in Amsterdam deelnemen om wat het noemde een „vrije vijfde Mei" terug te krijgen. vondst, een huwelijksaanzoek in het Rus land van rond 1900 te „omkleden" met een drietal knetterende ruzies. De bleke jonge ling Iwan Wasiljietsch Lomow dingt met zenuwachtige moed naar de hand van zijn jonge buurvrouw Natalja Stephanowa, de blonde dochter van Stephan Stephano- witsch Tsjoeboekow, maar vóór de han den ineengestrengeld zijn, ontbrandt er een heftige strijd over een ossenweitje en het ras van de wederzijdse honden. Dit rumoerige gegeven vraagt een per fecte rolkennis, een zuivere begrenzing van de charge en een zeer hoog tempo en de drie PALVU-ianen voldeden daar zonder een enkele hapering aan. Magistraal was vader Stephan, de gezette en bulderende verdediger van zijn goed recht, die met zijn embonpoint en zijn drei gementen de schoonzoon in spe al een keer de deur heeft uitgewerkt, als hij merkt dat dochter Natalja de prilste jeugd ook al voorbij is en dus eigenlijk wel aan de man moet, zodat Iwan teruggehaald wordt en prompt opnieuw in een oude vete betrok ken wordt. Deze huwelijkspretendent gaf zijn rol eveneens het volle pond: het man netje schutterde hartverwarmend over het toneel en kreeg van zijn toekomstige gade meer dan het volle pond. Als de uitspraak der beide „gelieven" (tussen grote aan halingstekens) wat perfecter ware geweest, had dit spel van grove effecten, dat echter als spel nimmer grof wordt en het ook niet werd dank zij de waakzame regisseur, uit de koker van het beroepstoneel kunnen komen. PALVU verrichtte er een aanzien lijke hoogstand mee. Europa één: de redding De heer J. Scheffers uit Rotterdam hield de Mei-rede, uitgaande van de drie idealen dezer viering: welvaart voor Nederland, eenheid voor Europa en vrede voor de mensheid, waarbij hij als enige redding voor ons oude werelddeel de eenwording zag, betogende, dat de weg open ligt naar een betere toekomst via de uitbouw van het democratisch socialisme. Het declamatorium „Zang en Strijd", de uitstekend musicerende „IJmuider Harmo nie" en de daar gaaf op aansluitende IJmuider Volksstem rondden met decla matie door mevrouw De Man en de heer Wessels het wel wat lange, maar niettemin boeiende programma af. Kinderfeest in Noord Het door de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord. voorbereide kinderfeest trekt elk jaar grotere belangstelling. 's Morgens om negen uur vertrokken niet minder dan 150 kinderen in optocht naar de speelweide van „Velserbeek". Hier is onder goede leiding heerlijk gespeeld en zijn de krachten in verschillende spelletjes gemeten, waarbij natuurlijk een tractatie niet ontbrak. In het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat, dat met de Mei emblemen was versierd, heeft mevrouw M. VonkVan Goudzwaard de kinderen op een heerlijk middagprogramma onthaald met haar goocheltoeren, waaraan de kin deren zelf mee mochten doen en met de wonderlijke invallen van Jones, de spre kende pop. In Bangkok heerst een nijpend tekort aan water. Hier ziet u hoe de bevolking tracht aan water te komen door via een standpijp, waarin slangen werden aangebracht, dit onontbeerlijke element naar boven te zuigen. Vrijdagmiddag: hebben vele geestverwan ten van de in de oorlog neergeschoten socialistische schrijver A. M. de Jong hulde gebracht aan diens nagedachtenis, door bij de urn met zijn as en die van zijn vrouw in één der Velsense columbaria een bloem stuk te leggen. Daar heeft de heer L. van Hameien, als voorzitter der Velsense federatie van de Partij van de Arbeid, het woord gevoerd. Hij eerde de figuur van de door landver raderlij ke elementen zo laf om het leven gebrachte literator en zag een scherp con trast tussen de voor zijn idealen lijdende schrijver en sommige nieuwe leden van de Partij van de Arbeid nu. Zij zouden, naar de mening van de heer Van Hameien, er meermalen op uit zijn goed betaalde posten te verwerven, zoals burgemeestersfuncties. In de Amsterdamse haven zijn gedu rende de maand April 1953 aangekomen totaal 437 zeeschepen, met een inhoud van 2.364.575 kubieke meter bruto. Het wa ren: 242 Nederlandse. 55 Engelse, 56 Duit se, 21 Zweedse, 15 Noorse, 10 Finse, 7 Franse, 1 Spaanse, 4 Italiaanse, 4 Ameri kaanse, 1 Poolse, 1 Panamese, 5 Argen tijnse, 3 Russische, 1 Joegoslavische, 3 Liberiaanse, 1 Braziliaanse, 1 Indonesi sche en 6 Deense schepen. In dezelfde periode vertrokken uit de haven van Amsterdam totaal 428 zeesche pen, met een inhoud van 2.428.889 kubieke meter bruto, namelijk 236 Nederlandse, 52 Engelse, 57 Duitse, 21 Zweedse, 15 Noorse, 7 Finse, 8 Franse, 1 Spaanse, 3 Italiaanse, 4 Amerikaanse, 1 Poolse, 2 Pa namese, 4 Argentijnse, 4 Russische, 1 Joe goslavische, 2 Liberiaanse, 1 Braziliaanse, 2 Indonesische, 1 Costaricaanse en 6 Deense schepen. De Beverwijkse afdeling van de Partij van de Arbeid heeft gisteren „de dag van de arbeid" op een bescheiden maar feeste lijke wijze gevierd. Begunstigd door een stralend zonnetje begaven vele leden der Partij, Vrouwen groep, Nieuwe Koers, A.J.C. en andere ver wante organisaties zich in de ochtend naar de Banjaert te Wijk aan Zee, waar een heerlijke dag werd doorgebracht met dans, muziek en spel. Dit familiefeest is gisteravond met een 1 Mei-bijeenkomst in de bovenzaal van 't Centrum, waar de Mei-rede werd uitge sproken door het Eerste Kamerlid, de heer P. J. Kapteijn. Hij wees er bij de aanvang van zijn toe spraak op, dat het de zestigste viering van de eerste Meidag was en dat in deze achter liggende jaren veel bereikt is door offer vaardigheid en strijdvaardigheid. Spreker toonde hierna „het enorme ver schil aan tussen leuzen uit vroegere jaren en die van heden": welvaart in Nederland, eenheid van Europa en een vrede voor de mensheid. „Het blijft ten zeerste de moeite waard om alle krachten aan te wenden voor de verwezenlijking van deze drie punten, zij zijn allen even belangrijk als vroeger de leuze voor de achturige werkdag was," al dus de heer Kapteijn, waarna hij accen tueerde dat Troelstra indertijd het geeste lijke welzijn boven het materiële stelde. Het welvaartsplan voor Nederland richt zich volgens spreker op een volledig mens waardig bestaan en omvat zaken van aller lei aard, zoals onderwijsvernieuwing, be staanszekerheid en de fundering der cul turele waarden. Dat er in Europa nog geen eenheid is noemde spreker een „schande", maar nog groter schande vond hij, dat er groepen zijn die dit terwille van eigen belangen trachten tegen te houden. Een volledige solidariteit tussen de volken en landen onderling is vooral nodig voor het bereiken van het ideaal. In dit verband haalde de heer Kapteijn het kleurlingenvraagstuk aan. „Voor hen, die het ongeluk hebben om met een don kere huidskleur geboren te zijn, is het leven vaak niet de moeite waard om geleefd te worden," zei de spreker, waarna hij er op wees dat hierin voor de blanken nog een grote en zware taak is weggelegd. Ten slotte sprak de heer Kapteijn nog over de komende gemeenteraadsverkiezingen, waar na hij allen opwekte om de schouders onder het werk der socialistische beweging te zetten. Het officiële gedeelte der bijeenkomst was hiermede besloten. Onder regie van de heer Diederik is vervolgens een Meispel n Oosterhuis „Meizoentje" opgevoerd. In de leringkamer van de Oud-Katho lieke kerk heeft de afdeling IJmuiden van de Vereniging „Oud-Katholiek Ondersteu ningsfonds" Vrijdagavond een ledenverga dering gehouden, die geheel was gewijd aan de komende viering van haar 60-jarig bestaan. Bovendien is de ontvangst van de algemene vergadering der vereniging in IJmuiden geregeld. Tot afgevaardigden naar deze algemene vergadering werden benoemd de heren P. C. Tol en pastoor C. F. Nieuwenhuyzen als plaatsvervanger. De beschrijvingsbrief onderging een vlotte behandeling. Bij de candidatuur voor het hoofdbestuur maakt de heer W. D. Wiljouw, afdelingsvoorzitter, deel uit van de dubbeltallen. De bespreking van de jubileumviering, die werd ingeleid door de voorzitter, be handelde de kerkelijke jubileumviering op Zondag 17 Mei. Deze wordt Maandag 18 Mei gevolgd door een jubileum-feest avond in „Thalia" met een korte herden king en gelegenheid tot felicitatie. Het feestprogramma wordt verzorgd door medewerkers uit eigen kring en omvat een uitvoering in revue-vorm. De ontvangst van de algemene vergade ring wordt Dinsdagmorgen om negen uur voorafgegaan door een kerkdienst in de Oud-Katholieke kerk. De vergadering wordt om half elf in „Thalia" gehouden. Indien de tijd dit toelaat zullen er excur sies volgen naar Scheven inigen Radio en het sluizen-complex, waarna in „Thalia" een diner het feest besluit. Dezer dagen had een gymnastiek twee kamp TVSVGV plaats in de turnzaal van de Adolf van Nassauschool te Santpoort. Na een spannende strijd wist TVS ten slotte de zege te behalen met 959 tegen 941.25 pnt. Ploegsgewijze was de uitslag als volgt: TVS: jongens 8—10 jaar 198,50 pnt.; meis jes 810 jaar 160,25 pnt.; jongens 11—13 jaar 77,25 pnt.; meisjes 1113 jaar 174 pnt.; meisjes 14—15 jaar 128,75 pnt.; dames 169,50 pnt.; dames sen. 33,25 pnt.; dames (rhythmi- sche oef.) 17,50 pnt. Totaal 959 pnt. VGV: jongens 810 jaar 204 pnt.; meisjes 810 jaar 160,75 pnt.; jongens 1113 jaar 69,50 pnt.; meisjes 1113 jaar 178 pnt.; meis jes 1415 jaar 127,50 pnt.; dames 154 pnt.; dames sen. 29,50 pnt; dames (rhythmische oef.) 18 pnt. Totaal 941,25 pnt. Voor de heer C. C. H. Koek, chauf feur bij Van Gelder Zonen N.V., pa pierfabriek moet het wel bijzonder plezierig zijn geweest, dat men hem ondanks zijn nog niet geheel herstelde ziekte Vrijdag niet heeft vergeten. Vijftig jaar werkte hij bij Van Gelder en de jubilaris is, vergezeld van echt genote en kinderen, door burgemeester mr. M. M. Kwint op het Velsens ge meentehuis ontvangen, waar in aan wezigheid van ir. J. Tromp, direc teur der vennootschap, hem de bron zen ere-médaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau is overhan digd. Bij de prettige huldiging op het directie kantoor herinnerde ir. Tromp aan de „oude tijd", toen de 13-jarige Koek zijn loopbaan begon en toen al blijk gaf een (jonge) man van goeden wille te zijn. Dit werd gede monstreerd toen de eerste bedrijfsauto kwam en de jubilaris bijna dertig jaar ge leden de eerste fabriekschauffeur werd. Met hartelijke bewoordingen dankte de heer Tromp de jubilaris voor zijn vele en goede verdiensten voor het bedrijf. Als blijken van waardering werden de heer Koek het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel ge schonken. Het huldeblijk van de directie was een enveloppe met inhoud, waarbij een schriftelijke gelukwens van de hoofd directie werd gevoegd. Voorts werd de ju bilaris in het bezit gesteld van de draag- médaille, behorende bij de juist ontvangen Koninklijke onderscheiding en ontving mevr. Koek een foto in lijst van haar man tijdens zijn administratieve bezigheden van nu aan het bedrijf. In de versierde, nieuwe en modern ge outilleerde garage herinnerde de heer J. Grinwis, chef van de mechanische werk plaats waaronder de garage ressorteert, aan de loopbaan van de jubilaris, die een „kruistocht in het bedrijf" is geweest. Steeds zorgde de jubilaris voor tijdige af levering van het papier bij de afnemers. De pionier-chauffeur werd ten voorbeeld gesteld aan het jongere personeel van ga rage en tractie. De tractiechef, de heer H. v. d. Veen, dankte de jubilaris hartelijk voor alles wat hij in het belang van de garage heeft ge daan en als goed collega voor het personeel is geweest. Namens het garage-personeel overhan digde de chef eaa étui met tafelmessen en schonk hij mevr. Koek een geurige tuil bloemen in de V.G.Z.-kleuren. De jubilaris dankte met enkele woorden voor deze prettige huldiging, die door velen in de woning aan de Geelvinckstraat werd voortgezet, waar behalve een mooi bloemstuk van de directie nog vele andere bloemen en geschenken de waardering voor deze jubilaris tot uiting brachten. Waakvlam van geyser niet gedoofd Om half drie gistermiddag blak een fel binnenbrandje uit in een woning aan de Spaarnestraat te IJmuiden. De dochter van de bewoonster zou een japon gaan wassen en had hiertoe een emmer met l»/i liter wasbenzine in de gootsteen onder de geyser gezet. Het vuur van de gasstellen was gedoofd maar de waakvlam van de geyser werd vergeten. Een ontploffing en een begin van brand waren het gevolg. Toen de brandweer arriveerde, hadden de buren de emmer inmiddels op straat ge gooid. De vrouw liep brandwonden op; de keu ken leed schade en de jurk ging verloren. Winkels tot tien uur open Het programma voor de nieuwe week in Santpoort in het kader van de „feest maand" vermeldt twee avondprogramma's: ten eerste een bonte avond op Woensdag in het Burgemeester Rijkenspark te acht uur met de accordeonband van Jan Da vids de muzikale clown Kiki en de twee „Wevro's", Ed van Meurs als conféren cier en een „magisch gooehelnummer' en daarna voor Zaterdagavond (20.30 uur) de wegens 't slechte weer uitgestelde bloem- bol'lenfilm. De hoogdraad-show van hedenavond in het park gaat door. Voorts kan worden meegedeeld, dat de Puzzle-rit voor ten hoogste 50 automobi listen voor de 21e Mei, des avonds, wordt voorbereid. De Santpoortse winkels mo gen gedurende de feestmaand tot 10 uur 's avonds geopend zijn; de Zondagssluiting blijft normaal gehandhaafd. Deze ogenschijnlijk zo luchtige drie-acter werd door enige leden van de Nieuwe Koers opgevoerd. Vooral het natuurlijke optreden van de regisseur, die de vaderrol vertolkte, verdiende een bijzonder woord van waardering, hoewel ook de overige spelers en speelsters zich uitstekend van hun taak kweten. Zowel inhoud als spel werden zeer door de talrijke aanwezigen gewaardeerd. Het gedeelte na de pauze werd gevuld met zang door „De Stem des Volks" en mu ziek, gegeven door de heer C. J. v. d. Oord en diens zoon. De 1 Mei-viering in Castricum Op de traditionele Mei-bijeenkomst in Castricum, die in hotel Borst werd gehou den, heeft het gemeenteraadslid van Haar lem, de heer H. W. van der Giessen, de rede uitgesproken. Spreker begon met het verschil in karak ter van de 1 Mei-bijeenkomsten van vroe ger, en van nu te beschrijven. „Vroeger moest er gevochten worden voor iedere verbetering van de arbeiders", zeide spre ker, en hoewel volgens de heer Van der Giessen tegenwoordig veel was verbeterd, moest men de bestaande problemen toch niet te gemakkelijk opvatten. Wat de wer keloosheid betreft, keerde het raadslid zich fel tegen de opvatting, welke volgens zijn zeggen ook door eigen partijleden wordt verkondigd, dat het getal van rond 100.000 werklozen een normaal verschijnsel is. Aan deze bijeenkomst werkte een volks dansgroep onder leiding van H. Zwart mee en mevrouw Rolien-Numan met voor dracht.. Het St. Lucasgilde heeft deze winter zijn teken- en schilderoefeningen regelmatig voortgezet en gaat thans weer overschake len .op het zomerseizoen met buitenstudie in de vrije natuur. Na hun collectieve deelname aan de ten toonstelling „Hoofd en Hand" hebben de amateurschilders en tekenaars iedere Za terdagmiddag hun „vrije tijd besteed" aan de studie naar het levend model en stil leven in de tekenzaal van de Nijverheids school aan de C. H. Moensstraat. Het leden tal is weer toegenomen en de animo waar mee gewerkt wordt, getuigt van een ernstig streven in een prettig clubverband. Het opmerkelijke is, dat hier geen „klassikaal onderwijs" wordt gegeven, doch dat iedere deelnemer persoonlijk het onderricht krijgt dat hij of zij nodig heeft. Het blijkt dat deze academische opleiding door de kunstschilder-leraar Heeck tot opmerke lijke resultaten heeft geleid en door alle deelnemers zeer wordt gewaardeerd. Met ingang van 16 Mei vangen de zomer- excursies weer aan, om te beginnen langs de duinrand en in Westerhout. Hierbij zal vooral aan beginners speciale opleiding in het tekenen en schilderen naar de natuur worden gegeven. Daarvoor is een speciale zomercursus opengesteld van half Mei tot half October des Zaterdagsmiddags van twee tot vijf uur. In het bestuur zijn enkele wijzigingen gekomen, secretaris is thans de heer N. Pigge, Wijkermeerweg 54, terwijl W. Lan- gendijk tot penningmeester en A. F. Blok tot vice-voorzitter is benoemd. Het Sint Lucasgilde heeft zich thans aangesloten bij de algemene commissie Cultureel Beverwijk. BIJEENKOMST VOOR „STILLE TOCHT" Men verzoekt ons mee te delen, dat de bijeenkomst, voorafgaand aan de „stille tocht" op Maandagavond te Beverwijk be gint om half zeven in de avond. De heer C. Kuiper, boofdbesteller van het postkantoor Beverwijk herdacht Vrij dag het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij de P.T.T. De jubilaris, een zeer bescheiden mens, wilde dit feit ongemerkt voorbij laten gaan; hij heeft echter niet aan een huldiging kunnen ont komen. Te zijnen huize is de heer Kuiper door de directeur de heer E. B. de Groote en de personeelschef, de heer A. Vlietstra opgezocht. De directeur bood hem namens de direc teur-generaal der P.T.T. een oorkonde aan; mede namens het personeel mocht de jubilaris een sigarenkoker en een luxe si garenkist met zilveren beslag in ontvangst nemen. Zijn echtgenote deelde in de hulde en ontving bloemen. De tuinbouwstudieclub „Beverwijk" houdt op Woensdag 6 Mei in ,,'t Centrum" een bijeenkomst, welke geheel gewijd zal zijn aan de tulpenteelt. Deze avond staat onder leiding van de heer P. N. Jonkheer, adviseur in de bloembollenteelt te Hille- gom. N deze rubriek zijn de laatste tijd een paar harde waarheden gezegd en uit diverse reacties is te merken, dat zulks wel op prijs is gesteld, hoewel men het niet altijd met de zienswijze eens kon zijn. Niet temin menen wij door te moeten gaan met de vinger te leggen bij de vele wonde plek ken, die de Nederlandse visserij helaas heeft opgelopen in haar strijd om het be staan. Om het naakte bestaan, zoals het er de laatste tijd lijkt te gaan uitzien. Er is al eens eerder gewezen op de klei ne en grote knoeierijen, die de speurder langs de consumentenlijn tegen komt er is al eens meer geduid op een deel van de kleinhandel in vis, die denkt met de kleinst mogelijke omzet en de grootst mo gelijke marge de visserij een dienst te be wijzen, maar het verhaal uit de Zaan, dat deze keer het stramien wordt van een kleine critiek tekent een gans andere, eveneens vrij negatieve tendenz in het vak. Een dame kocht in een te goeder naam en faam bekend staande viswinkel kabel jauw-filet en moest er 0.85 per pond voor betalen. Zij schrok lichtelijk en merkte op, dat ze een paar dagen geleden filets van de kabeljauw had gekocht voor 0.65 per pond op de markt en ze had er zelf bij gestaan, dat de venter ze geschraapt had. Geschraapt. En dan is het nog een vraag, hoe het toch komt, dat Nederland maar een zeven kilo vis per hoofd van de bevolking per jaar verorbert. Zolang het evenwel mogelijk blijft, dat grote wijting voor schelvis en koolvis-filet voor kabeljauw wordt aangesmeerd, zo lang worden de glazen van de bona-fide handel steeds luider rinkelend in gegooid. Als we ter vergelijking naar het buiten land kijken, dan blijkt daar het bedrog veel moeilijker te worden: het is niet mogelijk te speculeren op de onkunde van de con sument. En er zouden een paar honderd viswinkels in Nederland bij kunnen zegt het plan-Tinbergen? Zou het niet veel beter zijn het distributieapparaat op zijn huidige sterkte te keuren en langs gaan met een mes, om uit te snijden, wat hoognodig uit gesneden moet worden? Om te keuren, wat naar de klant gaat, niet alleen in de hal, waar het tenslotte makkelijk genoeg is, maar ook later in de kleine winkeltjes zonder-koelcel-of- ijskist en de achteraf-scharrelaars in dat makkelijke artikel vis? Het komt ons voor, dat de onaangename geur, die nu vaak uit dat binnenland opstijgt in figuurlijke zin het hele bedrijf zou kunnen bedwelmen, wanneer hier niet met enige spoed wordt ingegrepen. Loggers bij verrassing. Af en toe levert de IJmuidense markt zo haar ver rassingen op: gisteren bijvoorbeeld lagen er behalve de Eli niet minder dan elf Noordloggers voor de hal plus de nodige kleine vaart. Het was dus niet te verwon deren, dat de prijzen aanzienlijk zakten: de regels kabeljauw, die een dag eerder nog makkelijk 75 opbrachten, deden nu niet meer dan 45 en de kisten kabeljauw kel derden van de 95 naar de 6065. De beste der makrelen hielden zich krampach tig staande op 10.50 tot 12 en de haring waar de handel haast geen weg mee weet, maakte tussen de 12 en de 15 naar ge lang van de kwaliteit. Voor wijting is 20' betaald, maar de pennen deden nog 50 per kist met als onderkantprijs 42, terwijl de braad om de 32 zat. Grove schol was bij de Engels man niet gevraagd: de prijs zette zich daardoor al op 25 per kist; goede snurre- vaadschol maakte wat de tweeën betrof ongeveer 20. Acht dagen. Zoals gemeld maakte de Eli Chénévière gisteren 10.400. Hiervoor was het schip acht dagen uit. Hoogste. Van de verzameling Noord- loggers kwamen de KW 37 en de SCH 135 met respectievelijk 6300 en 5700 aan de top. Tong wankel. De voorspellingen over de tong komen uit: de lappen zaten giste ren op de 1.75, de grootmiddel deed 1.10 evenals de kleinmiddel en de tong één. Voor de tweeën werd 0.90 betaald. Daar er vandaag verscheidene kotters met fijn visvangsten van de Sylt waren, is de prijs nog verder gezakt. Maria. Met zijn 760 kisten vis had de Maria van Hattum vanmorgen als trawler het rijk alleen. De vangst hield onder meer 300 kisten kool in en het heeft er om ge spannen de lange reis goed te maken met de besomming. Garnalen. Er waren gisteren 1700 kilo garnalen tengevolge van het mooie weer aan de markt en voor een bestelling werden 119 kilo zoute aangevoerd, de zoute brachten 0.84 per kilo op; de flauwe zaten tussen de 0.45 en de 0.66 (oplo pend). De IJM 202 werd de hoogste van ger met 372 kilo; de IJM 241 was de aan voerder van het zoute partijtje en het schip had ook nog 220 kilo flauwe. Prijzen. Heilbot 2.25-2, gr. tong 1.82- 1.72, grm. tong 11.3-1.02, kim. tong 1.16- 1.03, kl. tong I 1.22-1, kl. tong II 0.95-0.89, tarbot I 1.34-1.04, alles per kilo; tarbot II 60, tarbot III 45, tarbot IV 45, tongschar 50-42.50, kl. tongschar 31-23, gr. schol 36, grm. schol 57-50, kim. schol 56-21, kl. schol 1 33-15, kl. schol II 26-8, schar 19-8, bot 8, verse haring 16.50-11, makreel 14.50-10, gr. schelvis 34-33, grm. schelvis 48-38, kim. schelvis 52-41, kl. schelvis I 49-38, kl. schelvis II 36-25, wijting 24-8, gr. gul 32- 25, mid. gul 29-24, kl. gul 16.50-11, kl. wolf 35-27, poontjes 18-12, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 108-57, gr. koolvis zw. 38-34 gr. wolf 70-60, alles per 125 kilo. Aanvoer: 210 kisten tong en tarbot, 4 heilbot, 32 tongschar en schartong, 347 schol, 53 schar, 2 bot, 489 haring, 1918 makreel, 163 schel vis, 154 wijting, 274 kabeljauw en gul, 61 wolf, 23 poon, 20 koolvis, 10 diversen, totaal 3760 kisten. In Urk werd Donderdag door 80 vaar tuigen aangevoerd 2795 pond kuilpaling, prijs 1.06-1.18; 396 pond fuikaal, prijs 1.03- 1.14, alles per pond; en 426 bak nest, prijs 2.25 per bak van 37y2 kilo. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: Van Hattum f 13 500 Loggers: SCH 36 f5020; KW 24 f5740 Kotters: KW 21 f1210; KW 12 f 600; KW 92 f 1240: KW 128 f580: KW 189 f390: KW OVERLEDEN: Jacobus de Jong, 70 jaar. f 20of IJM~2276°f 3301.0' H° 12° f4150; IJ^ 226 Burgerlijke Stand van Heemskerk GEBOREN: Anna M., d. van JAC Harte en M. G. Nijman; Theodorus M. C„ z. van J. M. van Noort en C. Luiken; Maria E. d. van P. Duin en Th. Bakkum. ONDERTROUWD: J. Reinhout en A. J. de Vries. GETROUWD: P. Hobo, wonende te Uit geest en A. C. Welage.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8