Zeepkistenrace op „circuit" Grote Markt enorm succes Bloembollenvak loopt niet warm voor röntgenbestraling Vijfde binnententoon stelling op Flora hedenmorgen geopend Wederom bespeling van het 31-toonsorgel WOENSDAG 6 MEI 1953 15 Duizenden toeschouwers zagen équipe Bonsel-Binan winnen Met Piet Halsema van Fresccbaldi tot Bach R.K. oproep aan jeugd in Oost-Duitsland De experimenten van dr. W. E. de Mol van Oud-Loosdrecht De raadsverkiezingen in Groot-Brittannië President van Spaanse rechtbank ontslagen Duopassagiere viel van motor Koningin en Prins naar Noorwegen vertrokken Noordelijken verwerpen nieuw voorstel i.z. krijgs gevangenen Dreigende Voedselschaarste in Hongarije Scheepvaart Duizenden en nog eens duizenden Haarlemse jongens en meisjes en ouderen hebben zich Dinsdagmorgen om half elf naar de Grote Markt begeven om getuige te zijn van de zeepkistenrace met levende gangmaking, die onder auspiciën van het Centrum Comité Koninginnedag gehouden werden door garage Brinkmann in Haarlem en de Morris dealer Molenaar uit Amersfoort. Uitgerust als ware motorduivels zaten de jongens in hun zelfgemaakte wagens, die varieerden van gesloopte kinderwagens tot imitatie-Ferrari's met echt-glimmende bumpers en schorre claxons. Reeds om negen uur waren enkele jongens met hun „zeepkist" op de Grote Markt aanwezig om nog even voor het begin van de wed strijden enkele trainingsrondjes te rijden en de wagens voor het laatst nog eens grondig te controleren. Hier werd nog een wieltje vastgedraaid, daar moest een stuur versteld worden en weer ergens anders werd het gymnastiekschoentje van een der „duwers" van een nieuwe veter voorzien. Deze „duwers" vormen met hun part ners de „bestuurders" een onafscheidelijk paar. Immers zij moeten volkomen op el kaar ingesteld zijn. De „duwer" moet zo hard lopen als hij kan en de „bestuurder" moet er voor zorgen, dat zijn ploeggenoot niet enkele meters te veel draaft en tracht dus door middel van allerlei kunstgrepen een zo kort mogelijke route te maken. En kele felle protesten waren na het verrijden van de eerste series hiervan dan ook het gevolg. In de eerste bocht wilden alle deel nemers namelijk de binnenbocht hebben en het werd uiteraard een drukte van belang. Hierbij nam een enkele deel nemer het niet zo nauw met de regels en verontwaardigde koppels meldden zich dan ook bij de jury met de klacht „dat er gesnejen" was. Hierna waarschuwde de omroeper de wagenbestuurders op het gevaar van dis kwalificatie en vrijwel iedere deelnemer hield zich verder prompt aan de bepalin gen. Tweeëntachtig wagens. Toen de eerste series van groep A (jon gens van tien en elf jaar) werden wegge- vlagd lagen er tweeëntachtig wagens in de strijd. Verleden jaar namen er drieënzestig Op de eerste Zondag van Mei werd an dermaal een openbare bespeling van het 31-toonsorgel in Teylers Museum gegeven. Organist was Piet Halsema; hij vertolkte zijn programma op de normale speeltafel met haar octaafverdeling in 12 toetsen, die echter afgestemd kunnen worden naar een bepaalde selectie uit de 31 tonen van de hoofdspeeltafel. Wanneer de annex-klavie- ren afgestemd zijn in de zogenaamde „mid dentoonsoort" en daar verder niet van af wijken kan men zich een voorstelling ma ken hoe de accoorden geklonken hebben op de toetsinstrumenten, vóór men er toe overgegaan is de kunstmatige stemming van allemaal gelijke afstanden in het leven te roepen, die nu reeds 250 jaar in gebruik is e»«die een rationele oplossing betekende voor zekere problemen, waar men al lang mee worstelde. Een feit is, dat de natuur geweld moest worden aangedaan, maar dat niettemin het menselijk gehoor 'er zich bij aangepast heeft. Hoofdzakelijk was be reikt, dat de muziek voor toetsinstrumen ten nu ongeremd haar volledige expansie tegemoet kon gaan. Het is interessant een programma van oude meesters te horen uitvoeren in de stemming, die in hun tijd gebruikelijk was. De zuivere drieklanken geven aan hun muziek een speciale sfeer. Maar het komt zelden voor dat er hier of daar niet eens wat wringt en dat is dan in de regel bij componisten, wier fantasie niet binnen de enge perken bleef, maar die de modulatie mogelijkheden en de chromatiek, die zij ongehinderd konden toepassen in vocale werken en strijkmuziek, ook voor het orgel opeisten. Het klinkt soms als een koppig doordrijven om de oplossing van het kwellende probleem te forceren. Theo rieën waren er wel. Zarlino ontwierp in het midden van de zestiende eeuw reeds een klavier met 18 toetsen, om met behoud van de natuurstemming uit de impasse te raken. En bijna een eeuw nadien warmde de Haarlemse priester-musicoloog Johan Albert Ban dit project nog eens op. Maar het bleven toetsenborden op het papier, evenals de 31-octaafs verdeling van Chris- tiaan Huygens, tot prof. A. D. Fokker het ontwerp van deze laatste heeft doen ver werkelijken, hiermee een mogelijkheid scheppende voor acoustische experimenten, maar ook om de klippen te omzeilen. De practische kant hiervan vormt echter weer een probleem op zichzelf, waarvoor de be speler gesteld wordt. Piet Halsema waagde er zich niet aan, maar hield zich veilig bij de normale kla vieren, wat wel zeer begrijpelijk is. Hij gaf een vlotte uitvoering van een programma (van Frescobaldi tot Bach), die andermaal aantoonde dat er iets gebeuren moest; of wel een uitgebreider indeling van de oc taaf, ofwel een compromis dat de afstan den gelijk maakte. En daar het eerste niet te realiseren bleek, koos men het laatste redmiddel. Hoe weinig denkt men er door gaans aan, wat een strijd dat alles gekost heeft. JOS. DE KLERK „koppels" aan de races deel en men merkt dus dat de „lol" er voor de jongens nog iang niet af is. Integendeel, elk jaar wordt het aantal inschrijvingen hoger en steeds zijn er weer duizenden toeschouwers, die zich in dikke rijen rond het parcours scha ren. Er hadden nog meer „kisten" mee kun nen doen, maar de jury had vóór de races enkele wagens afgekeurd. In de meeste van die gevallen hadden de vaders of gro tere broers het merendeel van de bouw van de automobielen voor hun rekening genomen en aangezien het reglement be paalt, dat de wagens door de deelnemers zelf gemaakt dienden te worden, heeft de jury, terecht, de wagens waar té veel aan gedokterd was („gesleuteld" zeggen de in siders) voor deelname uitgesloten. Onder luid gejuich werden de eerste series verreden en al spoedig bleek het, dat het duo Lex van Oosten en Adri Noort de winnaars van verleden jaar, opnieuw een grote kans op de eindoverwinning maakten. Zij bereden een automobiel, die sterk op het merk „kinderwagen" leek en alleen de kap en bak ontbraken. Snel ging het ding in ieder geval wel en dit was bovenal te danken aan de athletische capaciteiten van Adri Knort als „duwer" en het lichte ge wicht van de „bestuurder" Lex van Oos ten. Op hun gemak bereikten de beide favo rieten de finale, maar hier werd de eerste prijs hen net voor de neus weggekaant door •Tanny v. d. Kers en Hans v. d. Mey, die hiermee ieder een horloge wonnen. De tweede prijs, twee voetballen en een kleine beker, was voor de équipe Noort-Van Oosten. nog sneller Bij de B-groep, de jongens van twaalf, dertien en veertien jaar, ging alles nog iets sneller en nog iets woester. Bij de bochten werd er gedrongen en ook de valhelmen Gadegeslagen door een duizendkoppig jeugdig publiek werden gistermorgen op de Grote Markt de jaarlijkse zeepkistenraces van het „Centrumcomité Koninginnedag" verreden. Foto: Nummer twaalf vliegt uit de bocht en ziet zijn kans verkeken. „Biedt weerstand aan pressie tegen geweten en geloof" Een R.K. woordvoerder heeft te Berlijn medegedeeld, dat Zondag in alle katholie ke kerken van Oost-Duitsland een herder lijk schrijven is voorgelezen, dat een op roep behelst aan de gehele Christelijke jeugd, om weerstand te bieden tegen alle druk tegen geweten en geloof. De brief is ondertekend door alle bisschoppen van Oost-Duitsland en zegt, dat vrijheid van geweten en geloofsuiting onschendbaar is. „Wij zullen getuigenis afleggen voor de diepte en de ernst van uw christelijke ge loof voor ieder die er aan twijfelt en u beschuldigt van minderwaardige bedoe lingen". De brief verzekert steun tegen alle druk en onrechtvaardigheid. „Ónrecht kan niet veranderd worden in recht, ook al staat het gezag van de staat achter het onrecht". De R.K. kerk in Oost-Duitsland heeft on geveer twee millioen aanhangers. Er zijn ongeveer veertien millioen protestanten. Enige tijd geleden werd van alle pro testantse kansels een soortgelijk schrijven voorgelezen van de evangelische bisschop dr. Otto Dibelius. en stofbrillen ontbraken niet. Via gemak kelijke overwinningen in de series en een overtuigende zege in de finale kwamen de dertienjarige Pim Bonsel en de veertien jarige Jan Bernhard Binan tenslotte op de eerste plaats te staan. En zonder iets aan de capaciteiten van de voortreffelijk sturende Pim Bonsel af te willen doen kan men toch zeggen, dat de overwinning voor een zeer groot deel te danken was aan Jan Bernhard Binan. Deze jongen die al enige bekendheid heeft ge kregen, omdat hij met de Prins Bernhard- kapel uit Indonesië is meegekomen, ont wikkelde met zijn korte benen zo'n ver bazingwekkende snelheid, dat men zich afvraagt wat hij eigenlijk met zijn prijs, een spiksplinternieuwe fiets, moet doen. Enfin, hij zal dat zelf het beste weten; tevreden was hij er in elk geval wél mee. De tweede prijs ging naar het duo John Muijlaert en John v. d. Broek. Zij ontvin gen uit handen van de voorzitter van het Centrumcomité Koninginnedag, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, die de prijzen met een toepasselijk woord uitreikte in restaurant Brinkmann, ieder een voetbal. De wisselbeker kwam uiteraard in han den van Pim Bonsel en Jan Bernhard Bi nan en volgend jaar zal er zo mogelijk met nog meer enthousiasme gestreden.worden om de prijzen en vooral om de eer. Want zelfs de grootste luilak heeft er wel een paar minuten hardlopen voor over om zich „de beste zeepkistenracer van de stad te mogen noemen.... (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Zo nu en dan leest men over bijna sensationeel grote tulpen, die dr. W. E. de Mol verkregen heeft door middel van röntgenbestraling. Er staat dan bij, dat deze groter en mooier zijn dan ooit in de geschiedenis van het bloembollenvak. Het eigenaardige is echter, dat het bloembollenvak zelf niet zo daverend warm kan lopen voor de experimenten en de nieuwe variëteiten. Een groep aanhangers van dr. de Mol volgt hem echter door dik en dun en zij menen, dat hij miskend wordt. Deze dr. de Mol heeft in Amsterdam een eigen laboratorium waar hij allerlei proe ven neemt met bloembollen, hoofdzakelijk met betrekking tot de erfelijkheid. In dit kader is hij ook gekomen tot het bestralen van tulpen met röntgenstralen, Hij zegt hiermede nieuwe variëteiten te bereiken, die anders en beter zijn dan volgens de natuurlijke kruisingsmethode te verkrijgen zijn. In wetenschappelijke kringen zijn de zichtbare resultaten echter niet voldoende als bewijs, dat zij juist door die röntgen bestraling ontstaan zijn. Nadat in de bloemenhal op Flora te Heemstede tentoonstellingen waren gehouden, die in het bijzonder in het belang waren van de handel, de laatste binnententoon- stelling, die vanmorgen door de commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. L. A. Kesper, officieel geopend is, is voor alle liefhebbers van bloemen en planten bestemd. Zij is ingericht door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en is tevens bedoeld als de voorjaarskeuring der maatschappij. De tentoonstellng is de mooiste van de vijf en dat is te danken aan het feit, dat drie en dertig inzenders gezorgd hebben voor een bijzondere verschei denheid. Een vüfde deel is gewijd aan zomerbloemen, een deel wordt in beslag genomen door tropische planten en verder vragen bol- en knolgewassen de aan dacht van de bezoekers. De achterzijde van de bloemenhal is in beslag genomen door irissen. De inzending is verzorgd door de groep „De Iris" van de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur. Het doel is het publiek te laten zien, dat het tegenwoordige sortiment bij zonder geschikt is de bloemen alléén te gebruiken. De iris wordt vaak gebruikt in combinatie met andere bloemen. De in zendster geeft het bewijs, dat dit niet meer nodig is. De iris is op het ogenblik in vele kleuren in de handel. Met verbazing zal men zich afvragen, dat de kwekers er in geslaagd zijn de inzending van twintig duizend bloemen in Mei tot bloei te krijgen. De Groep „De Lelie", die nog maar en kele jaren bestaat, komt ook goed voor de dag met een fraaie collectie, evenals de Nederlandse Gladiolenvereniging met nieuwe aanwinsten. Deze bloemen bloeien wel zeer vroeg in het jaar. Inzending van Hout en Plantsoenen De dienst van Hout en Plantsoenen te Haarlem heeft een inzending tropische ge wassen verzorgd. Een rijstveldje is inge richt, bananen hangen aan een boom en ook is een koffieboom geplaatst. Er zijn meer tropische gewassen en dat is te danken aan eigenaars van buitenplaat sen die over kassen beschikken, waarin de gewassen groeien. Een grote groep bougainvillia's is in het middenvak te bewonderen. Bij het publiek zijn de paarse bekend. De bloemen zijn er nu inverscheidene kleuren; paars heeft echter de overhand. Aalsmeer is vertegenwoordigd met een Een overzicht van de nieuwste expositie in de tentoonstellingshal van de Flora 1953 grote groep begonia's in verscheidene variëteiten. Een inzender heeft aandacht besteed aan epiphitische planten, die in de woestijn groeien eh een ander aan mais. Dat er veel te bereiken is met mais blijkt uit een inzending. Voorts noemen wij drie bindwerken, een rotspartij bij de ingang van de tentoonstelling en succulenten. Dinsdag zijn de eerste resultaten bekend geworden van de in Groot-Brittannië be gonnen gemeenteraadsverkiezingen. Zij omvatten de stemmingen in ruim vijfhon derd gemeenten. In totaal moet in 7310 ge meenten worden gestemd. De verkiezingen worden Donderdag en Zaterdag voortge zet. In de tot nu toe bekend geworden resul taten is niets, dat wijst op een sterke ver schuiving zoals verleden jaar, toen de so cialisten een netto-winst van 1.852 zetels boekten. Deze resultaten zijn: conservatieven en gelijkgezinde groeperingen verwierven 143 zetels. Zij wonnen er twintig en verloren er evenveel. Onafhankelijken 210 zetels, (met 25 zetels winst en 14 verlies). Socialisten 174 zetels (winst van 25, ver-, lies van 14 zetels). Liberalen vier zetels (geen winst; drie verloren zetels). De president van het gerechtshof te Vi- toria (Noord-Spanje), Sanchez Monbellan, is wegens „onachtzaamheid" gedurende het vorige maand gevoerde proces tegen 15 leden van een geheime Baskische organi satie ontslagen. De beklaagden waren allen bekende inwoners van Vitoria. Twaald van hen werden schuldig bevon den aan activiteit tegen de staat in de jaren 1944 tot 1946 en veroordeeld tot ge vangenisstraffen, variërend van twee maanden tot vier jaar alsmede boeten. Drie verdachten werden vrijgesproken. Van gezaghebbende zijde wordt ver klaard dat het ontslag van de president van het hof geen verband houdt met de gevelde vonnissen. Hij zou echter de ver dediger de gelegenheid hebben gegeven, „zekere opmerkingen te maken" geduren de het proces. Bovendien wordt hij er van beticht, aan enige gevangenen voorrechten te hebben gegeven, waarop deze geen aan spraak konden maken. Gisterenmiddag verloor de motorrijder L. R. op de Schipholweg nabij Zwanenburg door het springen van een band de macht over zijn stuur. De duopassagiere mej. J. H. viel met het hoofd op het wegdek en I moest met een ernstige hersenschudding naar het Wilhelmina Ziekenhuis in Am- sterdam worden overgebracht. De wetenschap, de officiële dan, schijnt dr. De Mol ook niet te accepteren. Niet om dat hij geen capaciteiten zou hebben of j omdat hij zijn graad in het buitenland heeft j behaald. Wat er dan wel is, is moeilijk te ontdekken. Uit opmerkingen en uitlatingen, die wij in de loop der jaren hebben opge- vangen, menen wij te mogen concluderen, dat het de persoonlijkheid van dr. De Mol is die de erkenning of waardering van zijn prestaties in de weg staat. Het is echter onjuist te menen, dat het bloembollenvak een zeer sceptische hou ding aanneemt tegenover het werk van dr. W. E. de Mol, omdat de wetenschap dat ook doet. Over het algemeen genomen trekt men zich in dit vak niet zo bijzonder veel dan van de houding van de geleerden. Als jpen-meent met iets goeds te doen te heb ben dan gaat men in ieder geval zelf proe ven nemen. De aardstralenkistjes en aller hande andere mysterieuze bestrijdingsmid delen, die niet door het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek werden aanvaard, mogen voor die stelling als bewijs dienen. Dit is geen teken van wantrouwen van de wetenschappelijke onderzoekers, alleen maar van ongeduld. Wetenschappelijke molens moeten nu eenmaal zeer langzaam en zeer secuur malen. Maar behoudens een aantal volgelingen van dr. De Mol bekijkt „het vak" zijn resultaten en laat het meestal daarbij. De houding is vrij gemakkelijk te ver klaren. Men ziet het nut van die bestra lingen niet in. Heel anders zou men reage ren als dr. de Mol kon zeggen: Als ik die en die tulp zus en zo lang bestraal, dan krijg ik dit of dat". Dit is niet het geval. Dr. de Mol moet evengoed afwachten wat er komt als de man die de bollen op de „ouderwetse" manier kruist. Op de ouder wetse manier komen er al meer dan ge noeg variëteiten, vindt men. Een bovendien kan men enigszins weten hoe de nieuwe variëteiten bij kruising ontstaan zullen zijn. Als men weet, wat de voor de kruising gebruikte tulpen waren dan kan men ver moeden dat de nieuwe variëteiten toch wel iets van de goede ouders overgenomen heb ben. De nieuwe aanwinsten worden ook aan de hand daarvan beoordeeld. Als men een zuiver John Scheepersras ziet bijvoor beeld dan weet men al vast iets. En net als van deze John Scheepers hebben andere firma's weer andere tulpen uitverkoren om een nieuw ras te vormen. Bij de proeven van dr. De Mol weet men niets van dat alles. Te meer, omdat dr. De Vanmorgen om kwart voor zeven is het Koninklijk Paar per vliegtuig van Soester- berg naar Noorwegen vertrokken. Het werd uitgeleide gedaan door de zaakgelastigde van Noorwegen, de heer M. F. Sandberg en mr. J. Visser, chef van het protocol. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn om 12.15 uur plaatselijke tijd te Oslo aan gekomen. De U.N.O.-onderhandelaars hebben Woens dag bij de bestandsbesprekingen te Pan- moendjom voorgesteld, alle gevangenen van Koreaanse nationaliteit onmiddellijk na het sluiten van een wapenstilstand vrij te laten en hen zich te laten vestigen in Korea, waar zij dat willen. Het voorstel werd door de Noordelijken verworpen. VVonsan beschoten en gebombardeerd de vliegdekschepen „Princeton" hebben Dinsdag, tezamen met het Slagschip „New Jersey" de haveninstallaties van Wonsan op de Oostkust van Noord-Korea be stookt. De „New Jersey" verwoestte een waar nemingspost, zes ondergrondse verblijven en twee bunkers. De vliegtuigen verniel den 43 gebouwen, zeven artilleriestellingen en twee barakken. Deze gecombineerde aanval was de belangrijkste sinds enige maanden. Mol tot voor kort verzuimd heeft om zijn doelstellingen in een voor ieder begrijpe lijke taal te publiceren. Zijn publicaties lagen voor de gemiddelde bollenkweker meestal op een onbereikbaar vlak. Bij zijn laatste publicatie over zijn onderzoekingen naar de erfelijkheid heeft hij zich op een begrijpelijker manier uitgedrukt. IV uchter Bollenmensen zijn vrij nuchter. Voor hen gelden de resultaten altijd een beetje meer dan eventuele ideologische doelstellingen. Het interesseert hun veel minder hoe iets werkt of ontstaat, dan wat er voor voor delen aanzitten. Zo is het ook met de erfe lijkheid. Ontstaat er bijvoorbeeld een ver- loping op het veld, dan aanvaarden ze die graag, want er kan misschien een nieuwe variëteit op de matkt worden gebracht. Hoe de natuur dat voor elkaar krijgt, is voor hen een te verwaarlozen Dijzaak. Zo is het ook met de bestrijdingsmiddelen, hoewel moet worden gezegd, dat de jongere generatie zich meer gaat interesseren voor wat dieper gaande problemen. Men merkt hierbij de invloed van de scnoling. Maar ook de jongeren blijven voor alles op het nuttige letten. Uiteraard wordt er wel eens over dr. De Mol gediscussieerd. Zijn voorstanders zijn van mening, dat er tegen hem wordt ge ageerd of helemaal niets voor hem wordt gedaan, omdat men bang is voor concur rentie. De winners van nieuwe variëteiten bijvoorbeeld zouden bang zijn dat hun positie zou kunnen worden geschaad. En bij de wetenschap vermoedt men afgunst of ook angst voor „concurrentie". De outsiders, dus zij die nergens bij ge ïnteresseerd zijn, vragen dan oi de nieuwe variëteiten een omwenteling in de bloem bollencultuur hebben gebracht of zelfs maar een zodanige plaats hebben veroverd dat de „normaal" verkregen bollen geen voet aan de grond zouden hebben gehouden. Dit blijkt helemaal niet zo te zijn. De tulpen van „De Mol" zoals ze ook wel wor den genoemd, nemen een heel normale plaats in tussen de duizenden andere varië teiten. De een loopt goed, een ander hele maal niet of best. Niets wijst er op, dat zij bijzonder zijn. Opvallend is, dat eigenlijk niemand hem helemaal afwijst. Hij heeft tenslotte goede resultaten bereikt met zijn „bombardemen ten" en misschien vindt hij nog wel meer. Wie weet? Niemand kan in de toekomst kijken en mocht later blijken, dat dr. De Mol een profeet in éigen land was en dus niet door ieder geëerd, dan zal men dit als eèn verliespost moeten accepteren. Eens heeft ons iemand merover gezegu, dat we toch de natuur ook nog een kans moeten laten. Tenslotte is zij de eerlijkste verdeelster van alles. En wie weet beter dan de bloembollenkweker, die al zoveel grapjes met de natuur uithaalt, dat de na tuur nooit ongestraft met zich laat spotten? Misschien is dit de diepere oorzaak van het scepticisme van het bloembollenvak ten aanzien van de proeven van dr. W. E. de Mol van Oud Loosdrecnt. Vliegtuigen van „Valley Forge" en Radio Boedapest waarschuwde de Hon gaarse boeren gisteren, dat zij moeten let ten op witte vlinders en colorado-kevers. Er werd niet gezegd, zoals enige jaren ge leden in Tsjechoslowakije en later in Oost- Duitsland gedaan is, dat de Amerikaanse luchtmacht die schadelijke beestjes heeft uitgeworpen, maar wel werd in de uitzen ding gesproken van „Amerikaanse insec ten". Waarnemers vragen zich af of de Hon gaarse regering ook wil trachten het Wes ten de schuld te geven van slechte oogsten. Volgens publicaties in officiële Hongaarse organen is de voedselsituatie in Hongarije „niet ver van rampspoedig". De ambassadeur van India le Parijstl. S. Malik, bracht gisteren een bezoek aan de „Flora", waar hij enthousiast filmde. Akkrumdijk, 4 v. Colombo n. Fremantle. Albireo, pass. 4 Fernando Norcnha n. Antw. Amstel-dijk, 4 van Bremen. Arendsdijk, 4 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Arkeldijk, 5 v. Newpor News te New York. Aiudra, 5 v. Damman n. Koewait. Argos 4 v. Tunis n. Messina. Aalsdijk, 4 te Antwerpen. Alphard, pass. 5 Vlissingen h. Rotterdam. Aiudra, 6 v. Damman te Koewait. Alioth, pass. 5 Findsterre n. Antwerpen Amstelpark, pass. 5 Kp. Ray. Arendskerk, pass 5 Findsterre n. Genua. Agamemnon, 4 v. Ciudad Trujillo n. Puerto Plata. Alioth 4 150 m. W. Kp. St. Vincent. Almdijk, 4 540 m. W.ZW. Lands End. Amstelland, 4 84 m. Z. Recife n. Santos. Annenkerk, 4 70 m. W. Minicoy. Appingedijk, 4 150 m. O.NO. Bahama's Bengkalis, 4 v. Padang 8 Belawan verw. Bintang, 4 te Damman. Bloemfontein, 4 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Bonaire, 4 v. Plymouth. Blommersdijk, 5 v. Rotterdam te Bremerhaven. Bloemfontein, 6 v. Kaapstad te Port Elizabeth Batoela, 4 v. Tj. Pandang te Pangkalpinang. Caltex Delft, 4 v. Rotterdam n. Sidon. Chama, 5 v. Calcutta te Mena al Ahmadi. Cottica 4 v. Barbados n. Trinidad. Caltex Pernis. 4 v. Rotterdam n. Sidon. Cistula, 6 te Port Pirie. Ceroxina, 4 rede Pladju. Delfshaven pass. 4 Fernando Noro'n-ha. Dalerdijk, 3 v. Balboa n. Los Angeles. Delfland, 3 v. Rio de Janeiro te Sa-ntos. Eemdijk 4 v. Havana n. Vera Cruz. Esso Amsterdam, pass. 4 Key West. Esso Rotterdam, 5 v. Aruba te Rotterdam verw. Enggano, 5 v. Genua n. Barcelona. Edam, 4 650 m. O. Kp. Race. Friesland (SSM), 4 v. Sunderland n. Aalborg. Groote Kerk 4 v. Suez n. Port Soedan. Ganymedes, nacht 4-5 v. Port of Spain te La Guaira. Groote Beer, 4 700 m. O.NO. Kp. Race. Gadila, 5 v. Soerabaja n. Balikpapan. Garoet, 5 v. Genua n. Port Said. Helena, 4 v. Port of Spain te Paramaribo. Helicon, 2 te Port au Prince. Hecuba, pass. 5 Vlissingen n. Amsterdam. Haarlem, 4 880 m. NO. La Guaira. Ittersum, pas. 4 Singapore. Joh. v. Oldenbarnevelt, 5 v. Amsterdam te TJ* Priok. Java, 4 v. Hamburg naar Bremen. Jagersfontein, 5 165 m. NW. Kp. Blanco. Kedoe, 6 Aden verwacht. Kota Inten, 4 v. Belawan n. Colombo. Kertosono, 5 te Houston. Kalimantan, 4 25 m. NW. Karimata. Laurenskerk, 5 v. Rotterdam, te Calcutta. Lombok, pass. 4 Anderhalfgraadskan. Leersum, 5 v. Bremen naar Hamburg. Lemsterkerk, 5 v. Port Soedan n. Suez. Lutterkerk, 4 v. Antwerpen n. Hamburg. Maasland, pass. 4 St. PaulsRock n. Las Palmas. Madoera, nacht 4-5 v. Amsterdam te Tj. Priok Malvina, 5 v. Miri te Singapore. Mariekerk, 4 v. East Londen n. Port Elizabeth. Maasdam, 4 880 m. O.NO. Kp. Race. Maashaven, 5 v. Liverpool n. Montreal. Manoeran, pass. 5 Perim n. Port Soedan. Mitra, 6 v. Stockholm' te Gefle. Myonia, pass. 5 Madeira. Noord am, 4 360 m. W. Landis End. Nieuw Amsterdam, 5 te Algiers. Oberon, 4 v Maracaibo te Baltimore verw. Orion, 2 v. Piraeus n. Alexandrië. Ootmarsum, 5 v. Norfolk n. Houston. i Oranjestad, 5 v. Southampton n. Antwerpen. Oranjefontein, 5 v. Antw. n. Amsterdam. =Prins Philips Willem, pas. nacht 4-5 Scijly's n. Montreal. Poseidon, 6 v. New York te Curagao verw. Prins Willem III, 4 v. Hamilton n. Toledo. Prins Willem IV, pass. 4 Kp. Ray. Prins Fred. Willem, pass. 4 Vlissingen n. Antw. Phrontis, 5 v. Tj. Priok n. Belawan. Poelau Laut, 6 v. Balikpapan te Soerabaja. Prins Joh. W. Friso. 4 v. Le Havre n. Antw. Ridderkerk, 5 v. Khorramsihar n. Bahrein. Ruys, 5 v. Nagoya te Yokohama.. Rijndam, 5 v. New York te Rotterdam. Roep at, 4 v. Damman te Bahrein. Roebiah, 6 te Cebu. Salawati, pass. 4 Kanarische eil n. Dakar. Saparoea, 5 v Luanda te Port Amboin. Salland, 4 v. Ilheos n. Bahia. Sarangan, 5 v. Nasipit te Nakan. Slamat, 4 v. Djibouti n. Massawah. Sommelsdijk, 5 te Tj. Priok. Straat Makassar, 4 v. Kaapstad n. Montevideo Sarpedon, 5 v. La Guaira te Pto Cabello. Schiedijk, pass. 4 Socotra n. Penang. Samarinda, 6 Manilla verwacht. Stad Amsterdam, 6 v. Narvik te Newport Moo verwacht Stad Vlaardingen, verm. 6 v. Narvik n. Vlaar-» dingen. Sehie, 8 Antwerpen verwacht. Sirrah, pass. 5 Finisterre. Sumatra, pass. 5 Finisterre. Silindoeng, p-as. 4 Singapore. Stad Alkmaar, 4 270 m. W. Fastnet. Stanvac Djirak, 4 v. Sungeigerong n. Soerabaja. Swartemhondt, 4 v. Balikpapan n. Donggala. Tabian, 5 v. Amsterdam te Tj. Priok. Telamon, pass. 4 ten Zuiden Scilly's n. Curagao. Tern,ate, 4 v. Tj. Priok n. Singapore. Tjitjalengka, 4 v. Singapore n. Hongkong. Tomini, 4 v. Plymouth n. Port Said. Trompenberg 4 te Le Havre. Talisse, 2 te Belawan. Tarakan, 30 te Belawan. Tiba, 5 v. Rotterdam n. Bremen. Thalatta, 6 v. Singapore te Mena al Ahmadi. Tibia, 5 v. Port Kembla n. Melbourne. Tankhaven II 5 v. Sungeigerong te Tj. Uban. Tankhaven III, 5 v. Tj. Uban te Sungeigerong Tjipannas, 4 v. Tj. Priok n. Semarang. Trajanus, 4 v. Antwerpen te Bremen. Veendam, 5 v. Southampton. Van Riebeeck, 4 v. Sorong n. Haitlal. Van Riemsdijk, 5 v. Semarang te Tj. Priok. Waterland, 4 ca. 18.30 u. van Hamburg voor IJmuiden verwacht. Warwickcastle, 1 te Mombasa. Westerdam. 4 390 m. Z.ZW. Kp. Race. Willemstad, 5 v. Curagao n. Aruba. IJsel, 4 v. Lissabon. Zuiderkruis, 4 v. Kaapstad n. Rotterdam. Zeeland (SSM), 5 v. Amsterdam n. Methil. Zeeland (KRL), 6 te Beyrouth. Zonnewijk, pass. 5 Port Elizabeth. KLEINE VAART Arnoudspolder, 5 v. Antw. te Lissabon verw. Algarve, verm. 6 v. Sunderland n. Rotterdam. Att, verm. 5 v. Dublin n. Swansea. Bernisse, verm. 6 v. Rotterdam n. Livorno. Betty Anne, 5 v. Spezia te Algiers verw. Bill, 5 v. Rotterdam te Antwerpen. Citadel, 3 v. Rotterdam te Londen. Cornelis Houtman, pass. 4 Gibraltar. Da Capo, 4 v. Portsmouth n. Duinkerken. Dend, 4 v. Swansea n. Amsterdam. Depa, 4 v. Vlissingen. Diligentia, 3 v. Reyka te Alexandrië. Ferocia, verm. 5 v. Holtenau n. Garston. Fiducia, 5 v. Boston te Maassluis. Goote, 4 v. Rotterdam te Rouaan. Gerry, 5 v. Sharpness te Bristol. Harold, 4 v. Hull n. Rotterdam. Hast I, verm. 4 v. Goole n. Itzehoe. Hast III, 4 v. Gefle te Rouaan. Hast IV, pass. 3 Rouaan. Hast V, verm. 4 v. Louden n. Guernsey. Henrica, verm. 5 v. Leixoes n. Manchester. Ilias, 4 v. Triëst n. Bari. Jul-ia, verm. 5 v. Zwijndrecht n. Dublin. Midas, 4 v. Hamburg n. Kopenhagen. May Star, 4 v. Fowey n. Genua. Marcella, pass. 4 Small's. Monica, 5 v. Irvine n. Belfast. Maasym, verm. 5 v. Gravelines n. Wisbech. Marietje Bohmer, 10 v. Dakar te Duinkerken verwacht. Menikar, 4 v. Bordeaux naar Lissabon. Merak. 5 v. Tel Aviv te Famagusta. Meres, 3 v. Bordeaux te Fedalah. Mirfak, 4 140 m. ZW. Ouessant. Njord, 4 v. Antwerpen te Ellesmereport. Noord, 5 V. Isle of Grain te Thameshaven. Neeltje b, vertr. 5 v. Rotterdam n. Amsterdam Prior, 4 v. Bourgas n. Belfast. Rijnhaven, 5 v. Casablanca te Valencië. Timor, 5 v. Gal way te Rotterdam verw. Ton, 4 v. Londen n. Rotterdam. Vrouwepolder, verm. 6 v. Antwerpen n. R dam Westerse helde, 4 v. Nantes n. Bayonne. Westlaan, 4 v. Rotterdarh te Hamburg. Westerdok, 1 v. Immingham te Goole.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11