Verslagen De Gaulle trekt zijn partij terug uit politieke arena Noorwegen bereidde hartelijk welkom aan Koningin en Prins Het 30 pet-tarief verdwijnt uit de Omzetbelasting I Weerbericht Noordelijken stellen internationale repatriëringscommissie voor Haarlems Dagblad De „RPF" heeft gefaald, erkent de generaal Eenvoud kenmerkt de Noorse gastvrijheid Aardbeving in Chili Ontwikkeling van atoom vliegtuigen opgeschort Aantal doden door watersnood nu 1794 Vierde deel van Laos door Vietminh bezet Nieuw plan voor Straatsburg Het woord is aan.., Belangrijke ontwikkeling in Panmoendjom Ook de Eerste Kamer keurde de afschaffing goed DONDERDAG 7 MEI 1953 297e JAARGANG No 100 Onzekerheid over aantal slachtoffers VS. willen de zaak voor de UNO brengen Legerorder van zes millioen Vier maanden bedenktijd voor weigerachtige krijgsgevangenen onder neutraal toezicht Canadees protest tegen protectionisme der VS Overleg over Suezkwestie plotseling verdaagd 67e JAARGANG No 253 Bureaux: Kennemerlaan 1S6, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoof dredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4" cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.86. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Generaal De Gaulle heeft meegedeeld dat zijn partij, de Franse volks concentratie (RPF), niet meer als een georganiseerd lichaam zal deel nemen aan verkiezingen of aan het parlementaire leven. De partij heeft bij de jongste verkiezingen ernstige verliezen geleden. In een verklaring tegenover verslaggevers zei de generaal: „Het staat de R.P.F.-leden in de Nationale Vergadering, Senaat en plaatselijke raden voortaan vrij te hande len overeenkomstig hun eigen oordeel. Zij kunnen echter niet langer zeggen te han delen of te spreken namens de R.P.F. R.P.F.-leden kunnen zich candidaat stel len voor alle verkiezingen in Frankrijk, doch niet namens de beweging. De R.P.F. zal voortaan onder mijn lei ding de speerpunt zijn van de campagne in Frankrijk tegen het slechte bewind. Zij zal niet langer betrokken worden in verkie- zingsvj-aagstukken of in de telkens weer veranderende partij combinaties in het Franse parlementaire leven." Generaal De Gaulle vervolgde: „Mijn na afloop van de oorlog ondernomen pogin gen waarbij ik steun heb ondervonden van vastbesloten Fransen om te maken dat ons volk eindelijk één wordt en een wezenlijke staat vormt, zijn tot nu toe niet met succes bekroond. Ik erken dit zonder omwegen. Men moet vrezen, dat deze stand van zaken voor Frankrijk nadelig zal zijn. Het buitenland weet dit en de Fransen voelen het, inbegrepen degenen, die zich uit gewoonte, politieke hartstócht of eigen belang tegen mijn streven hebben verzet. De feiten bewijzen, wat ik hier zeg. Ik noem: een hachelijke begrotingspositie, sterke economische achteruitgang, maat schappelijke onrechtvaardigheid, spanning in Noord-Afrika, tegenslagen in Indochina en apathie in het land. Voorts: een regering, die op verwarde wijze regeert en die bui tenlanders de overblijfselen van onze na tionale souvereiniteit in handen speelt, om dat zij niet in staat is leiding te geven aan een werkelijke souvereine staat. Het is kenmerkend dat het succes der politieke partijen bij de jongste gemeente raadsverkiezingen gepaard gaat met een achteruitgang van Frankrijk op elk ge bied". De generaal zei: „Toen het Duitse gevaar eenmaal was afgewend, kwam de commu nistische dreiging. Toen kwam er een be gin van eenheid en dit leidde er toe dat de communisten begonnen terug te trekken. Tezelfdertijd deed de Amerikaanse hulp verlening een zeker gevoel van veiligheid ontstaan. De rechtse politici gevoelden zich daardoor weer gerustgesteld. Vijandig tegenover mijn denkbeelden, keerden zij zich, in samenwerking met een aantal ge wezen Vichy-aanhangers, tegen mij. De rechtsen zijn er thans in geslaagd, aan het bewind te komen. Daar zij echter in zich zelf verdeeld zijn en door het volk worden gewantrouwd, kunnen zij niets tot stand brengen en zullen dat in de toekomst ook niet doen", besloot generaal De Gaulle. Genadeslag voor zijn partij Onze Parijse correspondent seint ons nog: De beslissing van De Gaulle is eigenlijk niet veel meer dan een officiële erkenning van de ingrijpende meningsverschillen, die zich tussen hem en zijn compagnons in de Kamer bij herhaling hebben geopenbaard. De Gaulle gaf echter te kennen geen af scheid van het politieke leven te willen nemen. Hij bedoelt zich alleen te distan- ciëren van de dagelijkse partij-politiek, om zich opnieuw de positie te veroveren van een „nationale figuur", die boven de par tijen staat, een positie die hij in het verzet en bij de bevrijding inderdaad heeft be kleed. Intussen kan men vermoedelijk wel zeg gen dat zijn R.P.F. met dit besluit zijn genadeslag heeft gekregen. Men zal moeten afwachten of de generaal dit verlies nog ooit zal weten te herstellen. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Woensdag om kwart over twaalf op het vliegveld van Oslo geland na een vlotte reis met het door Gerben Sonderman be stuurde K.L.M.- vliegtuig. De tachtigjarige Koning Haakon was ter begroeting aan wezig evenals kroonprins Olaf. Het Koninklijke paar werd begeleid door de minister van Buitenlandse Zaken Luns en een aantal hofdignitarissen. De Noorse hoofdstad was eenvoudig doch smaakvol versierd met vlaggen en wimpels in de kleuren der beide landen. In open auto's reed het gezelschap de zeven kilometer lange route naar het koninklijk paleis in Oslo, waar een grote menigte de bezoekers hartelijk toe juichte. Drie vliegtuigen, volgeladen met Nederlandse bloemen, arriveerden iets later in Oslo. De bloemen waren de tolk van de Nederlandse erkentelijkheid voor de Noor se hulp aan overstromingsslachtoffers. SANTIAGO (Chili) (Reuter) Een groot gebied tussen de Chileense plaatsen Talca en Coneepcion is Woensdag door een aardbeving getroffen. Het vierhonderd kilometer ten Zuiden van Santiago gelegen Coneepcion is het middelpunt van een be langrijk industrieel gebied. De eerste berichten zijn nog schaars. De verbindingen tussen Santiago en het ge troffen gebied zijn verbroken. Gemeld wordt dat Coneepcion, Talca en Chilian het ergst zijn getroffen. Een aantal gebouwen is ingestort. De aardschok werd te Santiago gedurende ver scheidene seconden gevoeld. Uit Buenos Aires wordt gemeld dat de lampen in deze stad trilden, toen de golven van de aardbeving in Zuid-Chili de Argen tijnse hoofdstad bereikten. Deze golven duurden meer dan een uur. De schokken waren zo hevig, dat het registreerapparaat der seismografen buiten werking werd ge steld. Er zijn tenminste veertien personen om het leven gekomen, waarvan vijf te Chil ian, waar ook nog twaalf ernstig gewonden waren. Men vreest dat het aantal slachtoffers in plaatsen in de omgeving van Chilian nog hoger zal zijn. De „Washington Post" meldt, dat het Amerikaanse ministerie van landsverdedi ging heeft besloten zijn plannen voor de. ontwikkeling van atoomvliegtuigen en -vliegdekschepen op te schorten. Het blad schrijft dat niet duidelijk is, waarop deze beslissing is gegrondvest, nu dat reeds een bedrag van tien a twaalf millioen dollar aan de bouw van atoom vliegtuigen en -vliegdekschepen is uitge geven. Beambten van het ministerie van lands verdediging zouden in particuliere gesprek ken verklaard hebben, dat de opschorting in overeenstemming is met de algemene economische politiek der regering-Eisen- hower en met de zienswijze dezer regering, dat meer tijd moet worden genomen voor de verwezenlijking der voor de Ameri kaanse herbewapening gestelde doelen. Niet waar? De voorzitter van de commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse con gres heeft het bericht, dat de plannen voor de ontwikkeling van htoomvliegtuigen en atoomvliegdekschepen opgeschort zouden worden, tegengesproken. De plannen zou den echter wel kunnen worden beperkt. Gisteren verscheen de 75ste verlieslijst van de nationale ramp van het informatie bureau van het Rode Kruis. Volgens de tot heden bekende gegevens bedraagt het totaal aantal slachtoffers nu 1794. Van dit totaal staan 1504 personen genoteerd als geïdentificeerd en geborgen, en 290 als ver mist. Het totaal op 31 Maart vermeldde 1150 geïdentificeerden en geborgenen, en 633 personen, die als vermist te boek stonden. Totaal 1783. Na ten paleize te hebben geluncht, brach ten Koningin en Prins een bezoek aan de oude vesting Akershus, waar tijdens de Duitse bezetting vele Noorse verzetsstrij ders werden gedood. Om kwart voor vier vertrokken de ko ninklijke bezoekers, vergezeld door Koning Haakon en kroonprins Olaf, met hun gevolg naar het stadhuis van Oslo. Er was rond om het stadhuis een rijke vlaggentooi aan gebracht en duizenden stonden hier in het drukste gedeelte van de Noorse hoofdstad de koninklijke gasten op te wachten. Zij werden ontvangen door de voorzitter van de Oslose gemeenteraad Brynjulf Buil. Het bezoek duurde ongeveer een uur. De Koningin liet zich inlichten over het stad huis waarbij zij grote belangstelling en waardering toonde voor de grote muur schilderingen, die in de grote hal en in de vele zalen zijn aangebracht, evenals voor de andere werken van Noorse kunstenaars, waaraan dit stadhuis rijk is. Men zou het als het ware een museum van moderne Noorse kunst kunnen noemen. Even voor vijf uur vertrok men naar het paleis waar de thee werd gebruikt. Ter gelegenheid van het bezoek zijn aan een 56-tal Noren onderscheidingen uitge reikt. Welkomstrede van Koning Haakon Koning Haakon van Noorwegen heeft op het diner ter ere van Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn koninklijke gasten verwelkomd met een rede, waarin hij her innerd aan de goede verstandhouding en de vriendschappelijke betrekkingen die be staan en altijd hebben bestaan tussen Ne derland en Noorwegen. „Tijdens mijn verblijf in Engeland ge durende de oorlog heb ik dikwijls de moe der van Uwe Majesteit, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina, ontmoet, die, evenals ikzelf, door de omstandigheden gedwongen werd buiten haar land te leven. Ik maak van deze gelegenheid gebruik Prinses Wilhelmina door middel van Uwe Majesteit mijn hartelijke groeten en beste wensen voor de toekomst over te brengen", aldus de Noorse Koning. „Het nieuws van de ramp, die Neder land in Februari getroffen heeft, heeft ons land met de grootste zorg vervuld en van daag wil ik nog eens namens alle Noren aan Uwe Majesteit en aan het Nederland se volk uiting geven aan het medeleven vain de gehele Noorse natie. Wij hopen allen, dat Nederland er spoedig in zal slagen d'e schade te herstellen en dat geen blijvende schade is aangericht". De Koning besloot: ,,Ik kan u verzekeren, dat alle Noren de Nederlands-Noorse samenwer king bij het kernonderzoek, waarvan de resultaten uitsluitend de vrede en de we tenschap ten goede komen, bijzonder op prijs stelten. Niemand van ons twijfelt er aan, of het resultaat van dit werk zal voor Nederland en Noorwegen van enorm be lang zijn en het is mijn oprechte hoop, dat niets onze beide landen ooit zal verhin deren in de grootste mate van de resulta ten te profiteren". Antwoord van Koningin Juliana Koningin Juliana heeft op het gala-diner aan het Noorse hof een rede uitgesproken, waarin zij dankte voor het hartelijke wel kom en de verbondenheid tussen de twee landen onderstreepte, die zozeer versterkt is door het gemeenschappelijk lot in de laatste oorlog en de wijze waarop zij zijn uitdaging hebben beantwoord. „Onze samenwerking op het gebied van atoomsplitsing, die de vrede dient, be schouw ik als een bewijs te meer van de sterke wil, die onze beide naties bindt om saimen voor te gaan in het belang van het geluk en de vrede in de toekomst", aldus de Koningin. „Het antwoord, dat uwe majesteit 'en het Noorse volk hebben gegeven toen de boze machten uw land binnenvielen, was maar voor een uitleg vatbaar., en gij geeft een even duidelijk antwoord op de eisen, die een betere menselijke samen leving stelt. Juist de eenvoud van zulk een duidelijk neen of ja biedt het bewijs van ware grootheid. Hoewel het Noorse volk gewoon is uit te zwermen over de gehele wereld, toch heeft het zulk een hechte liefde voor zijn land en grondgebied en heeft het een diep ver trouwen in hun nationale levenskracht. Deze dingen spreken sterk tot ons Ne derlanders, en hierop zouden wij u gaar ne de hand drukken. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft verklaard, dat Amerika overleg pleegt met verscheidene bondgenoten over een mogelijk beroep op de UNO inzake de „invasie" van Laos. De minister zei dit in de Commissie voor Euitenlandse Zaken van het Huis van Af gevaardigden. Indien de communisten er in zouden sla gen, Thailand in hun macht te krijgen, zou de positie van Birma, volgens Dulles, een „bijzonder dringend vraagstuk" worden, voorts zou de Indonesische positie geschokt worden en Japan zou zich op de lange duur voor ernstige economische moeilijkheden zien gesteld. Dulles heeft voorts beloofd een verzoek van Thailand om onmiddellijke leverantie van militaire goederen, met het oog op het oprukken van de Vietminh in Laos, „ter stond in overweging te nemen." Wellington Koo, de ambassadeur van nationalistisch China in de Verenigde Sta ten, heeft Woensdag verklaard, dat zijn regering inlichtingen heeft ontvangen vol gens welke de Chinese communisten 300.000 man toegezegd hebben voor de strijd in Indochina. Voorts zou de Sovjet- Unie zich bereid verklaard hebben om vijf divisies van de Vietminh uit te rusten en 27 schepen ter beschikking te stellen. Koo zeide tenslotte, dat zijn regering „gaarne" een verzoek om Chinese nationalistische troepen voor de verdediging van Indochina in overweging zou nemen. Van liet strijdfronf Gemeld wordt, dat de Vietminh thans een vierde van Laos heeft bezet. In de afge lopen 24 uur is geen melding gemaakt van acties op grote schaal. In Hanoi zijn de eerste vier „vliegende verhuiswagens" van de zes, die de Verenig de Staten als eerste bijdrage in de strijd tegen de Vietminh beloofd hebben, aange komen. Ten behoeve van de Koninklijke Land macht is bij de N.V. Hollandse Signaal apparaten te Hengelo een order van zes millioen gulden geplaatst voor de levering van vuurleiding-apparaten. De ministers van Buitenlandse Zaken van de vijftien landen van de Raad van Europa hebben Woensdag in beginsel een Belgisch plan aanvaard, dat de organisatie van Straatsburg nieuw leven wil inblazen. Van gezaghebbende zijde is verklaard, dat het plan, door de Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Van Zeeland, aan het comité van ministers voorgelegd, de vol gende punten bevat: Instelling van een commissie, te verge lijken met de permanente raad van het Noordatlantische pact, met Parijs als zetel. Nauwere verbinding tussen de Raad en de landen van het „kleine Europa" Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen. Een plan om het werk van de Raad op economisch, sociaal, cultureel en juridisch Fén elon Wie niet kan lijden heeft geen groot hart. gebied te activeren. Dit plan zou door liet permanente lichaam opgesteld moeten wor den en aan de volgende vergadering der ministers aangeboden moeten worden. De voorstellen van Van Zeeland zijn door de ministers voorlopig goedgekeurd en naar eèn redactie-commissie gezonden. De ministers van de vijftien landen heb ben nogmaals uiting gegeven aan hun overtuiging, dat de Raad van Europa nog steeds een zeer grote rol te vervullen heeft bij het tot stand brengen van een grotere eenheid in Europa. De bijeenkomst van de ministers gaat vooraf aan die van de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa, die vandaag wordt geopend. TOKIO (Reuter) De Noordelijke onderhandelaars te Panmoendjom hebben Donderdag een, volgens de leider van de delegatie der UNO, luitenant-generaal Har rison, „belangrijk" voorstel gedaan. De verbondenen verzochten hierop, de onder handelingen tot Zaterdag te verdagen, waarin de Noordelijken toestemden. Volgens Harrison is het voorstel zo be langrijk dat de regeringen erover moeten beslissen. De Noordelijken stellen voor een repa triëringscommissie, bestaande uit ver tegenwoordigers van Tsjechoslowakije, Zwitserland, Polen, Zweden en India, te vormen „teneinde de terugkeer van de ge vangenen, die niet onmiddellijk worden ge repatrieerd, binnen twee maanden na het sluiten van een bestand te vergemakke lijken." Koningin Juliana en Koning Haakon bij het verlaten van het vliegveld. Enkeling en gemeenschap, natie en ge meenschap van natiën, zijn waarschijnlijk in staat eenheid in verscheidenheid te vinden, want vrede betekent saamhorig heid in vrijheid. Iedere gemeenschap, die de vrijheid lief heeft, kan alleen op deze wijze van zijn rechten en veiligheid verzekerd zijn". Koning Haakon heeft een aantal Neder landers onderscheiden. Van het Neder lands gezantschap te Oslo werd benoemd tot Grootkruis in de Olavsorde onze gezant jhr. M. P. M. van Karnebeek. Tot com mandeur de militaire attaché kolonel Roe mer en de landbouw-attaché de heer D. de Waal. Tot ridder eerste klasse in deze orde de Woensdagmiddag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans gelegd bij het monument voor de Noorse strijder gevallen in de strijd tegen de Duitsers. Deze plechtigheid vond plaats in het oude Akershus Fort in Oslo. Op de achtergrond Koning Haakon. heer W. Arriens, eerste secretaris der lega tie, en mr. Van Heusde, die in verband met het Koninklijk bezoek tijdelijk aan de legatie te Oslo was gedetacheerd. Volgens dit voorstel moet elk van de ge noemde landen een evengroot aantal mili tairen zenden teneinde de gevangenen ge heel onder controle te houden. Generaal Harrison verklaarde tegenover correspondenten, dat de Noordelijken heb ben toegegeven, dat er geen gevangenen uit Korea moeten worden weggevoerd. In het Noordelijke voorstel wordt ten slotte gezegd, dat over het lot van alle ge vangenen, die na vier maanden onder de hoede van de repatriëringscommissie te hebben gestaan nog weigeren naar huis te gaan, moet worden beslist op een politieke conferentie. De Noordelijken stonden eerst op het standpunt, dat de gevangenen, die niet on middellijk wilden repatriëren, naar een neutraal land dienen te worden overge bracht. Dit was een der belangrijkste kwesties, die overeenstemming in de weg staan. Waarnemers zijn van mening, dat het nieuwe voorstel der Noordelijken de im passe zal verbreken. Van Fleets mening Generaal Van Fleet, gewezen opperbe velhebber van het Amerikaanse achtste lager in Korea, heeft Woensdag in een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Life" onder meer verklaard „alles, wat wij te doen hebben, is in Korea een strijd over de gehele linie te beginnen en u zult zien hoe gauw de communisten ons om vrede zullen komen vragen." Van Fleet vraagt zich af, waarom zo velen zulke krachtige voorstanders van vrede tot iedere prijs zijn, „als wij hen (de Noordelijken) kunnen vernietigen, indien wij willen en als Korea voor ons een zo gunstig strijdtoneel is." Dollars gevraagd De regering van Zuid-Korea heeft de Verenigde Staten om 715 millioen dollar gevraagd ter dekking van een begrotings tekort. Het Canadese Lagerhuis heeft Woensdag met algemene stemmen een motie aange nomen, waarin de regering wordt verzocht opnieuw krachtige pogingen in het werk te stellen om te bereiken, dat de handels beperkingen door de V.S. ingesteld, wor den opgeheven. De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp tot afschaffing van het omzetbelasting-tarief van 30 procent, waarmede de Tweede Ka mer zich op 29 April accoord verklaarde, aangenomen. De Eerste Kamer heeft deze zaak in een zeer snel tempo afgehandeld. De griffier las gisteren het Voorlopig Verslag voor en terstond daarop las staatssecretaris Van den Berge zijn Memorie van Antwoord voor. Hij deelde daarin mede, dat de wets ontwerpen betreffende de door de regering in uitzicht gestelde maatregelen het depar tement van Financiën op 5 Mei, de Bevrij- De Brits-Egyptische besprekingen over de toekomst van de Suez-kanaalzóne zijn Woensdag voor onbepaalde tijd verdaagd, aldus is officieel in Cairo medegedeeld. Algemeen schrijft men de onverwachte verdaging toe aan het feit dat de Britten uitgaan van het beginsel van handhaving van bases, terwijl de Egyptenaren vast houden aan hun aanvankelijke eis van on voorwaardelijke terugtrekking der Britse troepen, aldus AFP. Te Cairo begint vandaag een conferen tie van de ministers van Buitenlandse Za ken der Arabische landen, waarop zal worden gesproken over de door Egypte geëiste terugtrekking der Britse troepen uit de kanaalzone. Aan de conferentie wordt deelgenomen door Irak, Jordanië, Syrië, Libanon, Saóedi-Arabië, Egypte en Libye. dingsdag, hebben verlaten. Met de verdere behandeling zal, naar de staatssecretaris beloofde, spoed worden betracht. Bijzon dere omstandigheden het gevaar van een kopersstaking hebben het nodig gemaakt dit onderdeel van de fiscale plannen voor rang van behandeling te geven. Daaraan mag echter geen argument worden ont leend, om nu ook andere plannen, onder meer dat inzake de vennootschapsbelasting, voorrang te verlenen. De Eerste Kamer heeft thans voor de afschaffing van het omzetbelasting-tarief van 30 procent de weg geëffend. XOOOCCOCOCX: TOOOCCtX^OOOOOOOOOCOOOOOOOCCQOOOOOCOOOOOOOOOOC NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Tamelijk heldere nacht met weinig wind en op vele plaatsen lichte en in het Noord-Oosten van het land moge lijk zware nachtvorst Morgen overdag vrij zonnig weer met zwakke tot ma tige Noord-Oostelijke wind en onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 8 Mei Zon op 4.58 uur, onder 20.16 uur. Maan op 2.45 uur, onder 14.18 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 Mei Hoog water: 9 56 en 22.37 uur. Laag water 5 05 en 50 uur Vrfidag 8 Mei Hoog water: 11.13 en 23.51 uur. Laag water: 6.23 er. 19.20 uur. rxxx>ró.-> jtx xxxxrx.ooooorr^N r>

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1