„V ader" van Kennemerstaten en ABCC een kwarteeuw bezig voor de mens Visserij-varia Kort en bondig Het meisje uit BoisColombes 4 Zaterdag receptie in het Statenhuis KENNEMER DEMMERS GEDENKT Opnieuw stijging Trophy Cork Tuinbouwstudenten in de tulpen K.M.C. houdt Pinksterrit Bloemen geen luxe maar levensbehoefte Nieuw programma bij Kunstkring Elckerlyc fc Voor de kinderen Speeltuinvereniging moet het zonder subsidie stellen FEUILLETON TPONDERDAG 7 MEI 19 53 In de Meimaand van 1928 beklom een jeugdige en uitermate enthousiaste docto randus in de handelswetenschappen, welke titel hij pas aan de Rotterdamse Handels hogeschool had verworven, de eerste spor ten van de maatschappelijke ladder. Bij Hoogovens trad hij als „ambtenaar VGor algemene zaken" in dienst om zich na korte tijd op de sociale afdeling verdienstelijk te maken. Dit werk lag meer in zijn aard, en met de dag groeide bij de toen 29-jarige jubilaris de belangstelling voor de werken de mens, zijn vreugden en zijn noden. Zijn activiteit nam heel wat pijlen op de boog; niet alle werden afgeschoten, doch vele troffen de roos. Reeds een maand na zijn indiensttreding verscheen van zijn hand een oproep voor het vormen van sportclubs, die het begin is geweest van het grote werk van Hoogovenstaten. Hij vond op het bedrijf aller steun. Een pro gramma van een voetbalwedstrijd van 24 Juli 1924 bevatte o.a. de namen van de beambten Spies, Van Walraven, Drijver, Van d. Werf, Demmers, De Groot, Gersen, Van Delden en Martens, thans alle hoge functionarissen van de Hoogovens en aan gesloten bedrijven. In 1940 werd hij benoemd tot chef van het Sociale Werk voor zover het betreft de ontspanning en de ontwikkeling van het personeel, en op deze post kon hij zich ten volle ontplooien. Zijn enthousiasme voor zijn werk wist hij door zijn pen en zijn tekenstift, die hij beide voortreffelijk hanteert, met succes uit te dragen. Vader van Hoogovenstaten Aan zijn initiatief en zijn verder werk dankt dan ook Hoogovenstaten (later Ken nemerstaten) haar groei en bloei. Het is een gelukkig verschijnsel, dat Demmers met hart en ziel hun ontwikkeling en ont spanning heeft gestimuleerd. Niet aleen de sporten en de sportvelden wist hij hun te geven, doch ook veel, heel veel, dat tot ver rijking van hun geestelijk welzijn bijdroeg. En niet te vergeten het vele, dat hij voor de jeugd deed en doet. Demmers is geen man, die star in één lijn loopt; steeds verrast hij zijn medewer kers door de veelheid en de originaliteit van zijn ideeën. Een recent voorbeeld hiervan is de actie „sintelbaan". De sintelbanen op Watervliet moesten dringend van een nieuwe toplaag worden voorzien. Normaal zou dit door een of ander bedrijf worden uitgevoerd, maar de heer Demmers wist hier een at tractie van origineel karakter van te ma ken, die ook een paedagogische inslag heeft: zelfwerkzaamheid. Bezield door zijn enthousiasme is jong en oud thans bezig zélf de toplaag op de sintelbaan aan te brengen, en het is kenmerkend voor de mens Demmers, dat ieder, die hij voor dit werk aanspreekt, méédoet met vuur en genoegen. Op sociaal cultureel terrein is Demmers ADVERTENTIE Naar verluidt bedroeg de omzet van Trophy Cork in April 743.800 stuks tegen 545.900 in Maart. Een stijging dus van 36.4 "/o. Insiders verwondert dit niet, gezien de uitstekende kwaliteit van deze zachte 75 ets. Virginia sigaret. Woensdagavond heeft de Tuinbouw- studieclub een tulpenavond gehouden in 't Centrum waar veel belangstelling voor beêtond. De leden hadden een keurcollectie tulpen bijeen gebracht. Voorts was er een inzending groenten, waarbij peulen, spina zie, postelein en wortelen lagen. De in zendingen tulpen waren bestemd voor twee klassificaties: een prijsvraag en het puntenstelsel. Twee groepen juryleden be oordeelden de inzendingen en gaven de volgende uitslagen: Prijsvraag voor tulpen. Ere-prijs: D. v. d. Zwaan met lof der jury; eerste prijs: C. Vendel; tweede prijs: C. Hendriks; derde prijs: B. Broeze; eervolle vermelding: P. Amse. Buiten mededinging had de heer H. Roozen een collectie nieuwe tulpen-varië teiten ingezonden, die een eervolle vermel ding verkreeg en de lof van de jury. De uitslagen voor het puntenstelsel luidden: 1. D. v. d. Zwaan 232 p. 2. C. Hen driks 91 p. 3. C. Vendel 64 p. 4. P. Amse 62 p. 5. R. Docter 59 p. 6. B. Broeze 53 p. 7. D. Snip 28 p. De heer P. Jonkheer specialist op tulpen- gebied en adviseur, hield daarna een leer zame causerie, waarbij hij de vraag welke soorten men moet aanschaffen en de vele ziekteverschijnselen besprak. De voorzit ter, de heer R. W. A. Muijen, heeft in een slotwoord dank gebracht aan allen die hadden medegewerkt aan het slagen van deze tulpenavond. een geziene figuur hij was het, die in Beverwijk het aanzien gaf aan de Algemene Bevcrwijkse Cultuur Commissie, de huidige C.C.B., die door het geven van verantwoor de muziek- en filmvoorstellingen meewerkt aan het opvoeren van het culturele peil der bevolking niet alleen in plaatsen in de streek, maar in het gehele land, en wij twijfelen er niet aan, dat op Zaterdag 16 Mei tussen 11 en 12 uur (in het Statenhuis te Beverwijk) velen van hun dank en hun waardering zullen komen getuigen. De Kennemer Motor Club te Beverwijk organiseert op eerste Pinksterdag een toer tocht voor grotere motoren en bromfietsen. Het einddoel van deze tocht is een bezoek aan de Loosdrechtse plassen, waar, indien hiervoor animo is, gezeild zal worden. Men vertrekt om 9 uur van „Parkzicht". Voor de leden van de plaatselijke afde ling van de Ned. Vereniging van Huis vrouwen heeft de heer Th. de Ruiter in Terpsichore een causerie gehouden over de bloemsierkunde. Mevr. De Graaf heeft deze bijeenkomst geopend. De heer De Ruiter vertelde allereerst in een historisch overzicht het een en ander over de bloemsierkunst in het verleden. De Egyptenaren mógen als de grondleggers van deze kunst worden beschouwd. Momenteel zijn bloemen geen luxe meer, maar vormen zij een levensbehoefte voor het grootste deel van de mensheid. De hulpmiddelen die de bloemist ten dienste staan zijn talrijk. Administratief- verkopend- en verzekeringspersoneel bepreekt beambten kernverkiezing De R.K. bond van administratief-, ver kopend- en verzekeringspersoneel afdeling Beverwijk belegt op Vrijdag 8 Mei in het K.S.A.-gebouw een bijeenkomst waarin de binnenkort te houden beambtenkernver- kiezing besproken zal worden. „Kunst na Arbeid" speelt „de Rattenval" De toneelvereniging „Kunst na Arbeid" te Beverwijk geeft op Vrijdag 15 en Zater dag 16 Mei in het Kennemertheater een op voering van het toneelspel van Ed. J. M. Terlingen en Kees Spierings „De Ratten val". De regie is in handen van de heer P.v. Vleuten. Na afloop is er bal onder leiding van de heer A. Dors en muziek van de „Bellini's". Wat de tuinders kregen De Kennemer tuinders kregen V/oensdag te Castricum voor de door hen aangevoerde groenten de volgende prijzen: Witlof A 3235; witlof b 26; spinazie 815; rabar ber 4—7; sla 15—16. MARKTBERICHT 6 Mei Aardbeien 130 per doosje: Asperge 80—160; bloemkool 70; spinazie 821; sla 515; wit lof 2652; raapstelen 1214; radijs 36; rabarber 412; prei 1125. De Castricumse Kunstkring Elckerlyc komt nu al met een lijst van medewerken den aan het winterseizoen 19531954 voor de dag. Achtereenvolgens zullen voor de kunstkring optreden: de bekende toneel speler Jan Musch, het Knapen, en Heren koor „De Minnestrelen" onder leiding van de componist en dirigent Hubert Kuipers, de vermaarde Indië-kenner mr. Hustinx n et een door hem zelf opgenomen kleuren- fi k v p; O] tc d- SC zi tl gi a1 di Vi A bi H M ki tr A c De hele middag bleven de jongens op het ij toen ze er eindelijk over dachten, naar huis l „Fijn gereden hebben we!", zei Bunkie, toen „Nou", zei Rick. „Ik zou nog wel 'n hele tijd wel 'n beetje moe". Morgen zullen we wel ijsvrij krijgen", mee hoop maar, dat het nog 'n hele tijd blijft vri Dat vond Rick ook. Want schaatsenrijden is Toen ze naar huis gingen, voelden ze, dat h' geworden. Ja, dat krijg je ook altijd in 't beg Toen ontdekte Bunkie een bord, waarop eer „Zaterdag wedstrijd in het hardrijden voor c prijzen voor de winnaars worden uitgeloofd. „Rick, daar moeten wij ook aan meedoen!", „Nou, vast!", riep Rick. Er waren nog enkele dagen vóór de wedstrij te oefenen voor de komende strijd. Want ze wilden natuurlijk graag een goed fi Op de Woensdagavond in café Nijman gehouden jaarvergadering van de speel tuinvereniging „Heemskerk" deelde de voorzitter, de heer B. Tromp, in zijn ope ningswoord mede dat de speeltuin door een tekort aan werkkrachten nog niet kon wor den geopend. De heer Tromp uitte critiek op het gemeentebestuur, daar de vereni ging geen subsidie ontvangt. Dat dit even wel nodig is, bleek wel uit het financieel ADVERTENTIE (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 14) Jok niet, Lysou. Je moet op hetzelfde ogenblik als ik gewekt zijn door het zelfde lawaai. Hoe heb je, in het donker, de tijd kunnen vinden om je zo aan te kleden? De kleine had enigszins een kleur gekre gen. Maar dat zag men niet erg in het half duister. Het was niet het lawaaimaar het licht Lysou hield er niet van om te jokken. Natuurlijk kon zij niet de hele waarheid vertellen. Een geheim bewaren en jokken, dat is ongetwijfeld niet het zelfde. Maar toch! Hoezo, het licht?Welk licht? Ja, door de luikendat bewoog als een autolamp Misschien was het dat, wat me gewekt heeft? Maar dat kon een auto zijn? Waar om ben je dan opgestaan? Maria wreef zich nog maar steeds over haar been. Zij zei niets. Jeanne Lambert zou vast en zeker beter weten hoe ze het kind aan het praten moest krijgen. Om die man. Jeanne was in de andere leunstoel gaan zitten. Lysou stond vlak bij haar. Zij pakte het kleine bonde hoofdje, legde het op haar schoot en streelde de zachte haren, de donkere en lichtere lokken. Kom, schat, je praat als een sphinx. Het is nu niet het ogenblik om raadseltjes op te geven. Wil je me alles vertellen en bij het begin beginnen? Lysou liet haar begaan. Zii hield ervan, dat Jeanne haar tegen zich aandrukte; zij had het warmer, wanneer die haar in haar armen hield. Een gedachte begon in haar geest aan de ene kant vroegrijp, aan de andere kant nog zo kinderlijk vorm te krijgen. Het geheim van oom, dat zij niet zou verraden voor alle strelingen in de wereld, voor alle cadeaux, zelfs niet voor de trapauto, die zij met Kerstmis vorig jaar had gezien in het warenhuis. Dat ge heim, dat was de geschiedenis van de secretaire, van de brief voor mijnheer Dor- sel. Maar de man van voor het eten, de schaduw van de wijde jas in de mist, en het gevecht in de vestibule, en de vlucht in de nacht, dat was niet het geheim van oom. Een verborgen samenhang tussen die verschillende dingen kwam wel bij haar op, maar het was zo onduidelijk, zo wazig, dat dat nog samensmolt met het onbe wuste. Het was alleen de punt van een andere gedachte, welke opkwam tussen. vele andere, maar die nog niet voldoende kracht had om haar te verhinderen te pra ten. Ze had met meteen antwoord gegeven. En Jeanne had haar niet gedwongen. Zij liet haar hand zachtjes over het voorhoofd van Lysou gaan, over haar oogleden, waar onder zij de ogen voelde bewegen, zoals men het kloppen van het hart van een vlinder voelt. Het was toen ik met Aglaé thuis kwam, Jeanne, begrijp je.... Ik ben zo bang geweest Jeanne liet haar uitpraten. En toen ze klaar was: Waarom heb je ons niet gewaar schuwd? vroeg ze. Zij keek schuins naar het kinderge zichtje op haar schoot, de kleine neusvleu gels, bijna transparant, de lippen gebogen als de blaadjes van een roos. Zij zag de oogleden een beetje trillen, donkerder wor den, een kleine traan opwellen onder de bleke oogharen. Ik schaamde me een beetje.-.bang te zijn, mompelde Lysou bijna onhoorbaar. Mijn arme kleine lieveling.... Maar dat is toch heel natuurlijk. Zij voegde er bijna vrolijk aan toe: Een kwade man zoals die, in de mist.Ik zou ook bang geweest zijn. Met haar hand halverwege tussen haar heup en haar knie was Maria ingedom meld in haar leunstoel. Nu ga je gauw weer lief naar je bed, meisje. Bijna half vier. Het is te gek om los te lopen! Je moet morgenochtend weer naar school! Vlug.ik ga met je mee. Alvorens de kamer uit te gaan, keek Lysou naar haar oom. Hij had zich al die tijd niet verroerd. Maar Lysou zag, dat zijn ooglid wat opgetrokken was en dat zijn pupil zich bewoog om naar haar te kijken. XIV Lysou weekte haar boterham in de melk. toen Maria een kreet slaakte en de krant liet vallen, die ze aan het lezen was. O, dato, dat Wat scheelt je, Maria? Lysou had haar schooljurk aan. Haar schooltas lag op de hoek van de tafel.- Ze had expres haar boek voor godsdienston derwijs vergeten, zodat ze een voorwend sel had om weer naar boven te gaan, als mijnheer Dorsel zou komen voor zij naar school was. Zij hoopte zo dat hij zou ko men, dat ze hem een ogenblikje alleen zag om hem de enveloppe van oom te kunnen gever). Haar aandacht was helemaal in be slag genomen door het wachten op de bel. Maar misschien zou hij later komen. Maria was zo in de war, zo ontdaan, dat ze geen woord kon uitbrengen Die arme mijnheer.Het is ver schrikkelijk!.ik die rekende.... Lieve God!Gewurgd Maar wie, Maria, wie dan, zeg het Mijnheer Dorsel.... het staat in de krant. Lysou werd bleek. Ze begreep het niet goed. Zij begreep het nog niet. Maar mijn heer Dorsel was iets overkomenEn dat, dat was ontzettend. Zij durfde de krant niet te pakken. Maria bood haar altijd te proberen die te lezen. En mevrouw Lancelin zei dat het verkeerde lectuur was voor kleine meisjes, dat haar maar op allerlei verkeerde ge dachten zou brengen En toch moest zij meer weten. En Maria zat daar maar, binnensmonds allerlei onbegrijpelijke woorden uitend, haar gezicht rood van opwinding, terwijl haar grijze lok heen en weer zwaaide. Maar wat heeft men in 's hemels naam gedaan?De enige die kon en ik verwachtte Lysou duwde haar stoel achteruit en kwam bij haar staan. Vertel het eens, Maria, vroeg zij zachtjes. De oude dienstmaagd pakte de krant weer op, die op de grond was gegleden. Mijnheer Dorsel.... men heeft hem vermoord Vermoord? Ja, gewurgd, zoals men in de krant zegt. Maar misschien heeft men zich wel vergist en is het toch niet waar Zij pakte het opengevouwen blad, zetle haar bril weer op zijn goede plaats, juist in het midden van haar neus. Het staat hier, zie je wel.... Zij las het weer, hardop, als om er ze ker van te zijn, dat ze zich niet vergiste. „Vannacht, tegen half drie, hebben po- litie-agenten op hun ronde bij de brug van Neuilly het lijk van een man van middel bare leeftijd gevonden. Het schijnt dat het slachtoffer juist overleden was. Op zijn hals heeft men duidelijke tekenen gevon den van wurging. Het slachtoffer kon snel geïdentificeerd worden dank zij diverse papieren, die men in zijn portefeuille vond. Het betreft een zekere Anselme Dorsel, oud-mspecteur van de Süreté, die de lei ding had van een particulier informatie bureau. De motieven voor de misdaad zijn onbekend; maar de veronderstelling van roof moet worden uitgesloten, daar ver scheidene duizenden francs in zijn porte feuille zijn gevonden. Gaat het om een wraakneming? Dat is mogelijk, gezien de figuur van de heer Dorsel. Op dit ogen blik kunnen wij slechts het ruwe feit van de moord signaleren. De politie, die onmid dellijk gewaarschuwd werd, stelt een on derzoek in!" Maria hakkelde wat bij het voorlezen. En' Lysou had moeite haar te volgen. Zij begreep niet alles Dus, vroeg zij nog eens, hij is dood? Natuurlijk is hij dood. Lysou wish dat men de doden niet te rugzag. En dat alleen was voor haar van belang. Zij zou mijnheer Dorsel met zijn wat harde stem en zijn prikkende snor niet meer terugzien. Zij zou hem nooit de brief van oom kunnen geven. De brief van oom. Lysou bleef daar, onbeweeglijk, voor de tafel staan. Dat alles ging haar boven haar verstand, nam de vormen aan van een nachtmerrie. Het»was te veel voor haar... Maria gaf haar echter een standje. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6