Schokkende raad over woordenstrijd in Velsens „voorbarige" publicatie Rails in Duinweg niet langer „struikelblok" Nieuw type schip wil de efficiency in IJmuidens haven brengen Burgemeester Kwint beticht wethouder de Boer van onjuiste verklaring Agenda voor Velsen Havenberichten Zeekadettencorps „IJmond" kan nieuwe leden ontvangen op haar loodsboot „Canopus" VELSENS RAAD BIJEEN Stormschade buiten het Rampenfonds De Job Gouda ligt te water Gezelschap van Meurs in Rijkenspark IVijk aan Zee „Zoals altijd tweedracht" België heeft de modernste koopvaardijvloot Stormvogels Zondag naar Heerenveen Goncert „Velser Dames koor" in Patronaatsgebouw Duiven van „De Luchtpost" vlogen weer Santpoorts feestmaand een te versnipperde actie DONDERDAG 7 MEI 1953 GISTERAVOND IS IIET IN VELSENS RAAD volkomen onverwacht tot een heftige uitbarsting gekomen tussen de voorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwint en de wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, naar aanleiding van een door de burgemeester gewraakte voorbarige publicatie van het besluit van de Kroon op een door de raad aangevraagd beroep. Dit beroep betrof een haast alweer ver geten kwestie over de Lager Onderwijswet 1920, waaruit een bepaald voorschot op de vergoeding aan een bijzondere school voortvloeide en waarover de raad zoals men zich zal herinneren destijds uitvoerig debatteerde. In de vergade ring van 24 Februari maakte de Voorzitter zijn excuses voor het feit, dat het ant woord van de Kroon in een krant opdook, nog vóór de raad het onder ogen kreeg en hij sprak toen van een „lek", maar gisteravond is deze zaak opgerakeld met het pijnlijke gevolg dat mr. Kwint wethouder De Boer betichtte van een onjuiste mededeling aan de raad. Het Koninklijk Besluit, inhoudende het antwoord van de Kroon zou namelijk nimmer in de Staatscourant zijn gepubliceerd zoals de wethouder destijds bij interruptie opmerkte, maar in de „mededelingen" van het ministerie van Onderwijs, zodat niemand het had kunnen weten en dus steeds volgens de burgemeester de verdenking van een lek blijft bestaan. Wethouder De Boer, later gesteund door zijn fractiegenoot de heer Van Leusen (Arbeid), nam de handschoen op en er ontspon zich een felle woordenstrijd, waarbij geen der partijen een stap verder kwam. De verklaring, die burgemeester Kwint toen de notulen van de raad van 24 Fe bruari waren goedgekeurd, afvuurde, luid de als volgt: In verband met de zojuist vastgestelde notulen van uw vergadering van 24 Fe bruari wens ik een verklaring af te leggen. Blijkens pagina 89 van deze notulen heb ik uw raad de verontschuldiging aange boden voor het feit, dat reeds vóórdat uw raad een afschrift van het Koninklijk Be sluit betreffende een beroep ex. art. 55 bis der Lager Onderwijswet 1920 ontving, hier over een bericht was verschenen in een der bladen. Ik heb tevens medegedeeld, dat wij niet wisten waar het lek heeft gezeten, maar dat wij betreurden dat een en ander is gebeurd. Volgens de zojuist gearresteerde notulen heeft de wethouder van onderwijs daarop gereageerd als volgt: „De heer De Boer merkt op, dat de voor zitter blijkbaar voor zich persoonlijk spreekt, want het college als zodanig be treurt dit niet. Het gaat hier om een Ko ninklijk besluit, dat officieel in de Staats courant is gepubliceerd, reeds twee dagen voordat het in de pers kwam". Reeds in deze vergadering van 24 Fe bruari wist uw voorzitter met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid, dat de ze mededeling van de wethouder in strijd met de waarheid was; ik achtte het echter wenselijk om voordat ik op de mededeling van de wethouder reageerde een onder zoek dienaangaande te doen instellen. Uit mededelingen van ambtelijke zijde is komen vast te staan dat het bedoelde Ko ninklijke besluit nimmer in de Staatscou rant is gepubliceerd; dus ook* niet „reeds twee dagen" voordat het bericht dienaan gaande in de krant verscheen. Het bedoelde Koninklijke besluit is gepubliceerd in de „mededelingen" van het ministerie van Onderwijs, dat tweemaandelijks verschijnt en dat op 22 April j.l. ten gemeentehuize werd ontvangen. Ik moet dus volledig handhaven hetgeen ik gezegd heb in de vergadering van 24 Februari en daarenboven aan de raad mijn verontschuldiging aanbieden voor het feit, dat de wethouder van onderwijs in deze zelfde vergadering aan uw raad onjuiste mededelingen heeft gedaan, iets wat ik als voorzitter, de eer van uw raad hooghou dende, niet kan en mag tolereren. Wethouder De Boer reageerde onmid dellijk met een (onvoorbereide) tegenver klaring. Hij voegde de burgemeester toe, dat deze verklaring zijn persoonlijkheid tekent en wees hem bovendien op een inconsequentie in zijn toelichting: het was geen verklaring zijnerzijds maar een interruptie. „U insi nueerde" aldus de heer De Boer, dat er een lek moest zijn." Toegevend, dat het antwoord van de Kroon niet in de Staats courant maar in het mededelingenblad van O. K. en W. heeft gestaan, meende de wet houder niettemin, dat het daardoor in genen dele een „geheim" stuk is geworden: het was al op diverse plaatsen bekend en ook het betrokken schoolbestuur wist er van. „Als u probeert", zo ging de wethouder verder, „zoals altijd tweedracht in het col lege te zaaien, dan lukt u dat niet. Uw in sinuatie houdt geen steek en persoonlijk had ik haar dan ook liever als kennis geving aangenomen." Geheime dienst Blijkbaar heeft een geheime dienst op het raadhuis meegedeeld meende de heer De Boer dat ik het bericht aan deze krant zou hebben verteld. Hij ver- ADVERTENTIE MOEDERDAG Een pracht sortering UURWERKEN, GOUD en ZILVER vindt U bij P. DE GROOT JUWELIER Kennemerlaan 30 IJmuiden - Tel. 4127 DONDERDAG 7 MEI Thalia, 20 uur: „Bureau Zedenpolitie". Rex, 20 uur: „Golden girl". VRIJDAG 8 MEI Velser Kunstkring „Voor allen", Kamer muziekavond, 20 uur, Hervormd Jeugd- gebouw, IJmuiden-Oost. Nutsbibliotheek, uitlening van 19.3021.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: „Muiterij op de Bounty". Rex, 20 uur: Expositiezaal Heidestraat, 20.30 uur: Ten toonstelling van schilderijen door W. A. Oepts, W.zn. Raadhuis, 10.30—11.30 uur: Spreekuur wethouder van Financiën. klaarde zich voorts bereid, dieper op dit geschil in te gaan. De burgemeester repliceerde, dat hij zakelijk wilde blijven „een grote mond imponeert mij niet" en dat een onjuiste mededeling geen troef kan ge noemd worden. „De laatste troef is tenslotte de beste!" aldus mr. Kwint. Op dit moment mengde de heer Van Leusen zich in de strijd. Hij meende, dat de zaak op een onbelangrijk zijpad te recht was gekomen en zag als kern van de zaak de indertijd door de voorzitter naar voren gebrachte mening, dat het „dwaas heid" zou zijn van de raad, in beroep te gaan bij de Kroon. Niettemin honoreerde de Kroon de raad met haar goedkeuring: met andere woorden de raad had groot gelijk. „Nu de zaken zo zijn gelopen, is er uwerzijds alle reden, om de raad van deze kwetsende aangelegenheid te ontlasten" meende de heer Van Leusen. De heer Lips vroeg zich af, of het bij dit geval betrokken schoolbestuur nu wer kelijk aan déze krant het Vrije Volk een mededeling zou hebben verstrekt, waarmee hij maar zeggen wilde, dat het „lek" niet daar gezocht moest worden. „Dat heb ik ook nooit gezegd" riposteerde de wethouder, „het gaat alleen om het feit, dat het bericht hoe dan ook in feite al openbaar was, voor het ons bereikte." De burgemeester voelde verder geen behoefte aan een nader commentaar; de heer Van Leusen wilde hem nog eens aan het woord „dwaasheid" binden, waarvoor mr. Kwint de term „onjuistheid" in de plaats schoof en na een onaangenaam over en weer gepraat maakte Velsens bur gemeester de zaak af met de opmerking, dat hij niet kon gedogen, dat er onware mededelingen aan zijn raad werden gedaan. "JVTA HET DRAMATISCHE BEGIN van de Velsense raadsvergadering is de agenda, I- die weinig opzienbarende punten vermeldde, zonder veel strubbelingen afgehan deld, zodat de bijeenkomst voor half negen afgelopen was. Naar aanleiding van de door ons reeds vermelde Stichting, die in het leven is geroepen voor de winkel bebouwing van het Plein 1945, in welke Stichting 20 middenstanders participeren, vroeg de heer Lips (A.R.) of deze nieuwe figuur hiermee een monopolistische positie in handen krijgt, waarop wethouder Visser (Arbeid, O. Werken) hem gerust kon stellen: er blijft elders ruimte genoeg over voor winkelbouw en bovendien heeft de raad B. en W. volmacht gegeven om in overleg met de winkeliers deze bebouwings plannen gestalte te geven. De Stichting is overigens een zelfstandig orgaan, terwijl andere winkeliers aanspraak kunnen maken op dezelfde faciliteiten. Met de 100.subsidie aan de Militaire tehuizen was de raad, op de communisti sche heer F 1 o r na wel content. Me vrouw H e ij k o o p (Vrijheid) was be nieuwd naar het aantal Velsense jonge mannen, dat momenteel onder de wapenen is waar wethouder A s c h o f f (Finan ciën) zou proberen achter te komen op dat de financiële steun beter kan worden afgewogen, maar de heer Floor meende, dat de regering, die de jongens oproept, ook maar voor ze moet zorgen. Dat was de heer Nuyens (Katholiek) helemaal niet met hem eens: als er dan niets gedaan werd, zouden de militairen er de dupe van zijn. Overigens vond hij die honderd gul den maar een schijntje, waar de heer J. Visser (A.R.) het mee eens was. De wethouder wilde niet gaan discussiëren over de taak van de overheid jegens de dienstplichtigen, maar zag alleen de taak te helpen, waar de militaire tehuizen ken nelijk tekort komen. Stormschade en Rampenfonds Over de gemeentelijke leningen aan IJmuidense stormramp-slachtoffers kon mevrouw Heijkoop andermaal een instem mend geluid doen horen, al zou naar haar smaak ook het Nationaal Rampenfonds iets kunnen doen. Na een dankbaar door de wethouder aanvaard woord van erkente lijkheid uit de mond van de heer Van Leeuwen (Katholiek) antwoordde de heer A s c h o f f, dat deze schaden niet onder de competentie van het N.R.F. te brengen zijn. Rails in de watten Enige ontstemming liet de vroedschap blijken over de krentenwegerij van Gede puteerden, die de rails, die uit de Duinweg in Santpoort worden verwijderd als de ge meente bij het Santpoortse station het pla veisel gaat opknappen, op Velsense kosten naar het provinciale gebied wil laten bren gen. Het leek de heer Lips royaler, als de provincie de gemeente bij wijze van dank de rails als schrot liet verkopen en daar waren mevrouw Heykoop en de heer Nuyens het roerend mee eens. „Én het college ook" vulde wethouder Visser aan: „Gedeputeerden hebben zich niet van de royaalste kant laten zien." Maar omdat de veiligheid daar dringend om een verbetering vraagt, zal de gemeen te de extra-last er toch maar bij nemen. De heer Nuyens vond er een mooie oplossing voor: de rails in watten pakken en netjes afleveren. Overigens vond hij het geen „beau geste" van de provincie. Watervliet 2 naar Amsterdam De enige wedstrijd, die voor de korfbal vereniging „Watervliet" dit weekeinde wordt gespeeld is die van het tweede twaalftal, dat op bezoek gaat bij Oosterpark 2 in Amster dam. De Watervlieters, die de na-competitie beter hebben ingezet dan de normale com petitie zullen met de Oosterparkers wel kunnen afrekenen. De Amsterdamse ploeg heeft nog maar twee punten en kunnen maximaal 8 punten halen. Watervliet 2 staat er met 9 punten en nog vijf te spelen wed strijden veel gunstiger voor. Watervliet 2. dat zich nu wel in de reserve derde klasse KNKB zal weten te handhaven, speelt met de dames L. Leyenaar, D. v. d. Molen, R. Leyenaar, C. van Zutphen, C. Zandbergen, A. Tuinland cn de heren A. Redeker, Ar. Verkerk, H. Mol, A. Verkerk, B. du Crocq, F. Allan. Zaterdag wordt in het Watervliet-sport- paviljoen een contactavond voor de korf balfamilie gehouden. Kinheim speelt vriendschappelijk In plaats van de KNVB-competitie-wed- strijd PurmersteynKinheim, die is uitge steld, zal Kinheim I Zondag in Oostzaan een vriendschappelijke voetbalwedstrijd spelen tegen OSV. Cultuurgrond en tunnelbouw Een grondaankoop in Velsen-Noord ont lokte de heer^Lips dê opmerking, dat daardoor nogal wat cultuurgrond verloren gaat het betreft hier „De Gilden", waar voor 22.000.betaald moet worden hoewel hij er de noodzaak wel van inzag voor de huizenbouw. Het hele plan hangt nauw samen met de tunnelbouw, zei de wethouder Visser, opmerkend, dat de gemeente zeker niet de totale daaruit voortvloeiende kosten zal kunnen dragen; de grond evenwel moet vast gekocht worden. Tenslotte werd na een korte discussie een bedrag van 4000.beschikbaar ge steld voor onder meer de verdere inrich ting 2165) en het onderhoud 1650) van het houten noodgebouw annex kleu terschool te Velsen-Noord. Blijkens door Lloyds Shipping Register gepubliceerde gegevens telt de Spaanse koopvaardijvloot meer oude schepen dan die van welk land ter wereld ook. De Spaanse vloot bestaat voor 58 uit schepen van meer dan 25 jaar. Na de Spaanse koopvaar dijvloot is de vloot van de Sovjet-Unie naar samenstelling de oudste. De koopvaardij vloot van de Sovjet-Unie bestaat voor 53 uit schepen, die 25 jaar en ouder zijn. Slechts 3 van de vloot is minder dan 5 jaar ge leden gebouwd. Brazilië heeft de op twee na oudste koopvaardijvloot ter wereld. De vloot van dit land bestaat voor 51 uit schepen van meer dan 25 jaar. T modernste vloot heeft België. De Bel gische vloot telt slechts 5 schepen van meer dan 25 jaar. Daarna komt de vloot van Liberia met 8 en die van de Verenigde Staten met 9 schepen van meer den 25 jaar. De Engelse koopvaardijvloot bestaat voor 14 uit schepen van meer dan 25 jaar, voor 34 uit schepen van 5 tot 9 jaar en voor 21 uit schepen van minder dan 5 jaar. Ook de Russische vloot van tankschepen is vrij oud. Van deze vloot bestaat 27 uit schepen van meer dan 25 jaar. Voor de Ver enigde Staten is dit percentage 4 en voor Engeland 9. De Russische vloot werd in 1952 uitgebreid met 28 nieuwe schepen van in totaal 24.630 ton, waarvah er geen in de Sovjet-Unie werd gebouwd. De vloot van Engeland werd in 1952 uit gebreid met 198 nieuwe schepen van in totaal 921.212 ton. Eind 1952 waren er op alle scheepswerven van de wereld meer schepen in aanbouw dan sedert 1921 het geval is geweest, namelijk 595 schepen van naar raming 3.847.000 ton. Het wedstrijdprogramma voor de elftallen van Stormvogels luidt: Heerenveen I Stormvogels I. Aanvang 2 uur; Stormvogels IIBlauw Wit III. Aanvang 12 uur, terrein Schoonenberg; VSV IIIStormvogels III. Aanvang 10 uur, terrein VSV; HBC III Stormvogels IV. Aanvang 12 uur, terrein HBC (RCH-terrein, Heemstede); TYBB VIIIStormvogels VIII. Aanvang 12 uur, terrein Schalkwijkerweg; SHS IVStorm vogels IX. Aanvang 12 uur, terrein SHS te Spaarndam (Spaarnwoude). De opstelling van het eerste elftal is: Stormvogels I. J. Venus D. v. d. Oever, M. Ponte Fr. Venus, H. J. Snoeks, J. Tol E. Westers, J. P. Snoeks, H. Angenent, J. Luppens, G. K. Drager Reserve's: N. de Graaf, A. Glas, J. C. C. Rooze. VVB over het voetballen in Kennemerstaten Op Dinsdag 12 Mei belegt de voetbal vereniging „VVB" in het sportpaviljoen „Watervliet' een ledenvergadering. Op deze bijeenkomst zal het dagelijks bestuur van deze vereniging een uiteenzet ting geven op welke wijze het voetbal in „Kennemerstaten" in het grote geheel van de afdelingen zijn eigen en waardevolle plaats zal kunnen behouden. Woensdag 6 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Neeltje B van Rotterdam. Twee Gebroeders' van Delfzijl. Swedic van Geffle. Kathe Oldmann van Hamburg. Bo naire van Plymouth. Strijpe van Fowey. Nordanland van Oslo. Candida van Antwer pen. Oranjefontein van Antwerpen. Helder van Antwerpen. Snofrid van Trelleborg. Plato van Bordeaux. Willy van Newport. Erna van Londen. Sylvian Coast van Lon den. Dionne van Caen. Phoenix van Dot terel van Rotterdam. Vertrokken zijn: Apollo naar Swansea. Else Basse naar Bremen. Runmaro naar Thyne; Ino naar Swansea. Frinshire naar Londen. Patria naar Antwerpen.Innare naar Hamburg. Lijnbaansgracht naar Zeebrugge. Trude K naar Antwerpen. Imme naar Karl stad. Albert D naar Cork. Deo Favente naar Gdynia. Kaap Falge naar Rostock. Kathe Oldmann naar Rotterdam. Brinio naar Hal den. Neeltje B naar Dublin. Mentor naar Rotterdam. Spilbergen naar Antwerpen. In het bestuur van de vereniging Zeekadettenkorps „IJmond", dat begin April de beschikking kreeg over het opgelegde loodsvaartuig „Canopus" en dit schip omstreeks de Pinksterdagen officieel in gebruik zal nemen, hebben thans de volgende personen zitting: G. A. Man, Rijkshavenmeester van het Noordzeekanaal, voorzitter; mr. J. R. van Eerdé, directeur Staatsvissershavenbedrijf, vice-voorzitter; J. G. Meijer, sluis- meéster bij de Noordzeesluizen, secretaris, E. J. Visser, commissaris van het Loods wezen, penningmeester, ir. W. Polderman, directeur N.V. Scheepsexpl. Mij. „De Ma- rezaten", luitenant ter Zee le kl. S. H. Rosier, I. Kuijper, havenmeester Staatsvis sershavenbedrijf, C. de Jong, onderwijzer. Door het bestuur is een commandant met de directe leiding van de Zeekadetten be last, welke wordt bijgestaan door een staf van medewerkers, die respectievelijk le officier, 2e officier, officier van administra tie en instructeurs worden genoemd. Tot commandant is benoemd de heer G. A. v. d. Wildt, Kanaaldijk 231. De vereniging stelt zich ten doel het aan kweken van kennis en practische be kwaamheid op maritiem gebied bij de jeugd en het opvoeden van de jeugd tot goede staatsburgers in de meest algemene zin. Zij tracht dit doel te bereiken door het wekken van belangstelling voor de koop vaardij, de Koninklijke Marine, het Loods wezen, het Reddingswezen, de Kustvaart, visserij, binnenvaart, de scheepswerven en alle andere bedrijven, welke op de scheep vaart zijn ingesteld of voor de scheepvaart werken. Voorts wil zij de jeugd kennis en practische vaardigheid bijbrengen op ma ritiem gebied door onderricht door daartoe bevoegde instructeurs in roeien, zeilen, zeemanschap, seinen, meteorologie, begin selen der theoretische zeevaartkunde, scheepsbouw en aanverwante vakken. Tevens worden lessen gegeven in lichame lijke oefeningen, excerceren, verbandleer, discipline en leiding geven bij het beoefe nen van diverse sporten. Jaarlijks wordt des zomers een waterkamp met de Zee kadetten gehouden. In diverse plaatsen van ons land hebben bloeiende afdelingen van het Zeekadet- korps bewezen, dat dit korps in een drin- Het „Velser Dameskoor" onder leiding van de heer J. Beider verzorgt op Woens dag 13 Mei in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost een concert. Medewerking zullen verlenen mej. Annie Schoen, so praan; mevrouw Leni Koonig-Pool, alt en het mannenkoor „Proza en Poëzie" uit Haarlem onder leiding van de heer J. Bei der. De pianobegeleiding verzorgt de heer A. de Beer. „Opwaarts" geeft Maandag een toneeluitvoering De R.K. toneelvereniging „Opwaarts" zal Maandagavond in gebouw „Concordia" onder regie van de heer J. W. Schoot een opvoering geven van „In een klein hotelle tje", een blijspel in drie bedrijven door Koos Beswino. De postduivenvereniging „De Luchtpost' heeft Zondag met 185 duiven deelgenomen aan de wedvlucht van Roosendaal af. De vogels werden gelost om 8.15 en de eerste arriveerde om 9.56. De uitslag van deze wedstrijd was: 1, 12, 19, 29 Joh. Andriesma; 2, 8, 23 J. J. Lans dorp; 3. 13, 17, 21 Jac. van Duyn; 4, 10, 11, 31, P. Bersee; 5. G. Bierman; 6, 35 P. Ko ning; 7 K. Bouwer; 9, 15, 22, 24, 27, 30, 33 Joh Struys; 14 F. Koks; 16 J. Molenkamp; 18 M. Visser; 20, 26 Th. B. van Swieten; 25 P. Hoogland; 28, 34 C. Wipprecht; 32 A. Hols. Ofschoon de wind zeer stijf en N.O. was had deze vlucht een snel verloop. Van een onzer redacteuren) EVEN VOOR VIEREN GISTERMIDDAG bruiste de champagne tegen de bak boordsflank van een nieuw schip: de „Job Gouda" (IJM 99) en daarmee was een trotse aanwinst gedoopt van de visserijmaatschappij „Batavia', die niet alleen een grote kotter rijker werd, maar ook de eer toekwam een fris idee in de IJmuidense haven te hebben geïntroduceerd. Want als straks in Juni deze „Job Gouda" met schipper Cor Bal - de junior van de vloot - achter het rad de haven indraait, zal Nederland zijn eerste visserman hebben met een ten dele dichtgebouwd dekhuis, zoals de Duitsers het al geruime tijd met succes toepassen. Dat deze 99 aan de kant vele bewonderende blikken trok, nu al, nu het schip nog de roestkleur heeft van elk jong casco, moge een onverdacht compliment heten voor de geestelijke vader van de „Job Gouda, de heer D. Gouda en diens secure uitvoerder, de heer Boot van de scheepswerf „De Dageraad" in Woubrugge. Dat is dan ook later, tijdens een bijeen komst voor de genodigden op deze blijde dag, een paar keer duidelijk gezegd. Met enige weerzin heeft de IJM 99 zich aan het zoete water van de Heymanswete- ring toevertrouwd, want het duurde een paar minuten, voor er schot in de romp kwam, toen mevrouw M. J. GoudaVan der Plas met een fikse tik op de beitel de traditionele „laatste beletselen" had weg genomen. Maar toen het schip eenmaal gleed, rende het zijn element tegemoet, om met een krakende schuiver het water op te zoeken. Zware contragewichten remden de jongste telg van IJmuidens inkrimpende vloot echter tijdig af en even later rees het schip, met op zijn slanke steven de initia len J. G. langs de reparerende loggers op. Toen was eigenlijk pas goed te bekijken, welk een vreemde eend deze kotter-traw- ler-logger gaat worden in de visserijbijt. Want de Job Gouda is te groot om voluit kotter te kunnen heten, even groot als een flinke logger zonder logger te zijn en te kort om trawler genoemd te mogen worden. Rose anjers voor de jonge mevrouw Gouda en rode voor de weduwe van de naamgever hebben dit kleine feest kleur gegeven en de zon liet op het moment van de stapelloop zien, dat zij er ook nog was en kleurde de nog niet geverfde, maar straks in het groen en wit te kleden „kot ter" met haar vriendelijkste gloed. Droom verwezenlijkt De deskundigen waren het er hartgrondig over eens, dat dit een veelbelovend schip gaat worden, ook al dank zij zijn grote schroef, die via de. 450 paards Industrie diesel de 99 een onverwacht grote trek kracht zal geven. En de leden van de toe komstige bemanning zullen niet alleen dat weten te appreciëren, want bovendien is met dit schip, zoals de heer Thurmer als vertegenwoordiger van de Directie der Vis serijen opmerkte, een droom verwezenlijkt wat de accommodatie voor de opvarenden betreft. Er zijn meer prijzende woorden gespro ken, toen het gezelschap de winderige werf verwisseld had voor een naburig res taurant: de heer D. Gouda gaf de bouwer en diens medewerkers en speciaal de heer A. van der Windt uit Scheveningen de lof, die hen toekwam. Hij belichtte voorts in zijn speech een paar achtergronden van de huidige situatie rond de IJmuidense haven. Echter niet nadat hij was teruggegaan tot de eerste onderhandelingen over de nieuwe kotter, vertellend, hoe zijn ruwe plannen uitgroeiden tot een welomlijnd idee, op papier gezet bij Boot. Haven verslepen „Wat de trawlers betreft," merkte hij verder op, „brokkelt de IJmuidense vloot steeds verder af. Er zijn zoveel vreemde visserij merken in de haven te vinden, dat, als die haven met een paar sleepboten naar een andere plaats te brengen zou zijn, zij allang in Scheveningen of Katwijk had gelegen. Maar gelukkig houdt een op vale punten groots opgezet distributie-apparaat IJmuiden mede overeind. De grilligheid van de visserij weerspiegelt zich langs de haven en in het bedrijf zelf: de financiering loopt de mensen wel eens uit de hand en maar al te gemakkelijk wordt er op een besomming door leken ge oordeeld over de rentabiliteit van de sche pen, waarbij de betere stuurlui aan de wal vaak de ganse problematiek der financiële risico's en investeringen uit het oog ver liezen, omdat ze ze eenvoudig niet kunnen overzien. Dit schip brengt een nieuw element in' IJmuiden, meende de heer Gouda: wellicht is het de voorganger van vele opvolgers in deze geest. Het wil meer efficiëncy brengen, efficiency zoals bijvoorbeeld de Wieringers haar zo perfect verstaan. Aan 's II eer en zegen Schipper Bal kreeg een pluim op de pet vanwege het feit, dat hij zoveel vertrouwen in het nieuwe project, dat IJM 99 heet, wist op te brengen, zo zelfs, dat hij er andere kansen voor liet schieten. Tenslotte herdacht de zoon de vader: de heer Job Gouda, de man, die klein begon, maar groot eindigde en de hele wereld af graasde voor de afzet van vis. Met de woorden „Aan 's Heeren zegen is al ge legen", beëindigde de reder zijn toespraak. Als adjunct-inspecteu- van de Scheep vaart heeft de heer Chr. Tuntler zijn zegel aan het schip gehecht met de opmerking, dat het een mooi schip was, terloops in het algemeen opmerkend, dat zulke boten het onderhoud verdienen, dat ze nodig hebben. Enige persoonlijke, gemeende gelukwen sen aan het adres van de heer Gouda be sloten het officiële deel van deze bijeen komst, die later in luchtiger geest werd voortgezet met een souper ter gelegenheid van de nieuweling onder de IJmuider vloot. In zijn met het Zweedse isolatiemateriaal Isoflex afgedichte ruimen zal de 99 straks zo'n 2000 kisten vis mee naar huis kunnen nemen en ook verder is aan alles te zien, dat hier een ruim-bemeten knaap van de werf ging, waarmee wellicht een nieuwe periode voor IJmuidens kwijnende visserij kina. ingeleid. gende behoefte voorziet en bij de jongere generatie veel enthousiasme wekt. Het blijkt steeds weer, dat gezonde ont spanning, gepaard gaande aan ontwikke ling, zowel geestelijk als lichamelijk, en het bijbrengen van de z.g. „sea-mindedness", die bevorderd worden door ons Zeekadet- korps, de jeugd van Nederland zeer goed te stade komt en flinke jonge mensen van hen maakt. Het lidmaatschap der vereniging kan verkregen worden door schriftelijke aan melding bij het Secretariaat: Sluiseiland 72 te IJmuiden, na accoordbevinding van het bestuur. De leden betalen een jaarlijk se contributie, waarvan het minimum momenteel is vastgesteld op 3.Ook donateurs zijn van harte welkom. Grondstoffenaanvoer voor Van Gelder Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Woensdagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Swedic", dat van de Zweed se haven Domsjo een lading van 380 ton cellulose aanvoerde, bestemd voor zuster - fabrieken. Voor een publiek, dat voor het grootste deel uit jongens en meisjes van om en bij de twintig bestond, heeft het theater bureau Van Meurs gisteravond in het Bur gemeester Rijkenspark te Santpoort een bonte avond verzorgd, die een van de pro grammapunten voor de Santpoortse feest maand vormde. Was op de reclame-biljet ten een Tiroler orkest met drie accordéons aangekondigd, op deze koude Mei-avond verschenen slechts drie man op het po dium om de drums, een harmonica en de piano te bespelen. Maar wat het drietal in korte broeken presteerde was in het park een lust voor het oor. Vooral toen er (pas) omstreeks half tien een auto met geluidsversterkers aan te pas kwam. De cabaretière Mary Corani had veel succes met enige liedjes over de man die zij zich wenste. De clown Kiki ontvouwde een program ma van louter kolder; men heeft gescha terd om zijn dolle clownerie en fratsen oip trapjes en paaltjes. Later werd hij daar in bijgestaan door Trucsini, de goochelaar, die vaardig vele komische trucs demon streerde. De conférencier Ed. van Meurs, die als leider het programma niet al te vlot liet verlopen, deed zijn werk verder naar behoren. Hij vormde het smakelijke middelpunt, maar daarbij verdienen zijn medewerkers alle lof voor hun optreden in wind en koude. Afgezien van het gehalte en de manier waarop de avonden op zichzelf worden ge bracht menen wij te mogen opmerken dat er nog al wat schort aan de Santpoortse feestmaand. De voorzitter van het bestuur, de heer H. Meyer deelde ons op 10 April het programma mee en sprak daarbij te vens over de groots opgezette vierdaagse braderie in de oud-Hollands ingerichte Hoofdstraat. Thans blijkt dat dit alles is gegaan zonder voorkennis aan de winke liers en dat de braderie niet zal doorgaan. De heer Meyer beloofde nog meer: een feeërieke verlichting en versiering. Welnu, we zijn al enige malen 's avonds naar Santpoort getogen maar hebben de ruïne van Brederode nog niet verlicht gezien. Het feest is al tien dagen aan de gang! De molen is nog niet klaar. Wieken en kap zijn 's avonds niet te zien. Alleen het Zwitserse Huis voldoet volkomen. Van een door de heer Meyer tijdens de persconferentie toegezegde aaneenschake ling van interessante gebeurtenissen is niet veel overgebleven. Deze week werd gisteren een bonte avond gehouden en Zaterdag is een (uitgestelde) filmavond aan bod. Men heeft zich blijkbaar niet ge realiseerd hoe lang een periode van 27 April tot en met de Pinksterdagen kan duren en hoe moeilijk (en duur) het is meermalen met iets goeds en actueels voor de dag te komen. De continuïteit in een dergelijke feestmaand is onontbeerlijk en daar ontbreekt het nu juist aan. Het wordt op deze manier een versnipperd „feest". Het geheel doet nu magertjes aan. Het bestuur kan nog revanche nemen door het nog af te werken programma in één week samen te vatten. Misschien zien we dan tevens iets van de folder van zestien pa gina's. de tramtrein en de ruiterdemonstra- ties. En bovenal dan: eerlijkheid in voor lichting en reclame! De Vlaamse kermis gaat niet door; het tuinfeest wel Het bestuur van de R.K. parochie Sint Odulphus te Wijk aan Zee heeft besloten de Vlaamse kermis, die dit jaar zou worden gehouden uit te stellen tot volgend jaar, in verband met het feit. dat de Ned. Herv. Gemeente op dezelfde dagen een groot tuinfeest, met een daaraan verbonden ver loting zou houden. De beide partijen zijn thans overeenge komen, dat de R.K. parochie een verloting zou houden, terwijl de Ned. Herv. Ge meente het tuinfeest zal laten doorgaan, evenwel zonder verloting. Nieuwe toneelvereniging opgericht Als gevolg van de reeds geruime tijd heersende onenigheid onder de leden van de R.K. toneelvereniging „Nieuw Leven", welke moeilijkheden door talrijke bespre kingen niet konden worden opgelost, is een aantal leden uit deze vereniging getreden. Zij hebben nu een nieuwe toneelver- niging gesticht, welke de naam draagt „Luctor et Emergo". Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter: L. Aarden burg: secretaris: B. Mikkers; penning meester: N. v. d. Meij. Als regisseur zal voorlopig optraden de heer N. Paap.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9