^'V/MITO Havenberichten Visserij -varia ZEEWEG 236 Jlex JAeatet 7 Het nieuwe punten raadsel Voer jonge hersens Zetelverdeling van Protestants Christelijke combinatie IJslandvisserij van belang bij ruimere visafzet Moeilijkheden in de mosselvisserij THALIA Nu „Telefoon voor meneer" bij C.J.M.V. IJmuiden West Burgerlijke stand Velsen Een geliefd mens werd ter ruste gelegd EEN NUTTIG CADEAU VOOR MOEDER REGENMANTELS P. Stet schaakkampioen van „Weenink" VRIJDAG 8 MEI 1953 -"ft fg Vrijdag 8 Mei 1953 Beste kinderen, DAT EEN ZO SCHUW DIER, als de jonge reebok, die deze week op onze foto staat, gewoon op visite gaat bij een mevrouw in Hellendoorn, zal jullie vast wel ver wonderen. Zij zet dan ook iedere dag twee liter melk voor hem klaar en daar heeft hij toch altijd wel dat korte bezoekje voor over. Het is echter niet alleen om de melk, dat het dier steeds terugkomt. Het heeft namelijk ook een heel prettige herinnering taan dit huis. Toen het bokje nog maar enkele dagen oud was, liep het nogal flinke wonden op toen een grasmaaier het bij ongeluk raakte. De man zag, dat het beestje zonder hulp stellig aan zijn verwondingen zou sterven en heeft het toen mee naai* hiiis genomen. Zijn vrouw, je ziet haar hier op het plaatje, heeft heel wat zorg en tijd aan het mooie jonge dier besteed en zij zag die moeite beloond met de volledige gene zing van „Bambi". De reebok is weer naar zijn oude woonplaats, het bos, teruggekeerd; maar dikwijls komt hij de gezellige woning, waar hij zo lange tijd verpleegd werd, met een bezoek vereren. Leuk, dat je weer eens komt kijken TIROLERTJE, ik had je lange tijd gemist. Jij geniet al bijvoorbaat van het heerlijke zwemmen. Als het dan maar een beetje beter weer wordt, want anders sta je te bibberen, hoor! Krijg je een abonnement of mag je elke week één keer zwemmen? VOETBALKONING bokst nog steeds met dat beruchte puntenraadsel van enkele weken geleden. Natuurlijk moeten jullie het hele raadsel insturen, anders trek ik er al meteen een heleboel punten af. Ik bedoelde echter, dat je aan de hand van het, vrij gemakkelijk te vinden, spreek woord, de vogelnamen tamelijk spoedig zou kunnen vinden, omdat je alle begin letters al hebt. Nu tevreden? Gelukkig be gint de zestiende ronde voor jou met een tien, dus ga op deze weg voort, jongen! Je'bent alweer heerlijk aan het koken geweest, SCHONE SLAAPSTER. In ge dachten eet ik altijd mee. Vertel je me eens iels van die wedstrijden die jullie morgen op gym gaan houden? Ik kan me voorstel len, dat je genoten hebt van dat filmpro gramma bij jullie op school. Jammer, dat je één foutje maakte in het puntenraadsel, maar probeer dat van deze week eens! Een nieuweling is GERRIT v. A. uit Velsen-Noord, die alleen de oplossing van het raadsel inzond. Verzin een schuilnaam Gérrit, en schrijf mij die in een briefje met je geboortedatum erbij, dan ben je bij ons hoekje ingelijfd en kan je in de krant mijn antwoord op jouw briefjes lezen. Af gesproken? Ook APPELSNOETJE heeft zich best vermaakt op Koninginnedag. Ik mag ook graag naar een buikspreker luisteren en ik verwonder me altijd weer over die kunst. Jammer, dat je het verborgen beroep niet goed gevonden hebt; in het woord, dat jij vond ontbrak namelijk één ,,p", terwijl het naamkaartje er twee bevatte. Fijn TUINMAN, die honderd dagen van de aardappels vergeet ik nooit meer. Dat is gemakkelijk te onthouden. Leuk, dat je mij er iets van kon vertellen. Dus jullie gaan alweer over schoolreisjes denken. Dat zal een prettige tocht worden zeg. Ben je al eens in de Maastunnel geweest? SONJA is nog steeds ijverig aan mijn viooltje bezig. Kind, ik brand gewoonweg van nieuwsgierigheid, vooral nu je ge schreven hebt, dat iedereen het zo mooi vond. Jullie zijn wel verwend bij dat uit stapje, zeg! Heb je je kinderjurkje al af? Het zal wel snoezig worden met al die plooien. Tot slot het antwoord op de gezellige brief van CLEMATIS. Je hebt ook wel van alles meegemaakt op Koninginnedag, zeg. De feestvreugde van dat meisje was natuurlijk helemaal verdwenen toen ze zo opeens in het ziekenhuis verzeild raakte. Kende je haar? Wat een gezellige verjaar dag heb je gehad, Clematis! En je bent ook behoorlijk verwend. Ik kan wel zien dat de hele familie je met cadeaux heeft over laden. Je was zeker de eerste Mei erg sla perig op school na die late avond van de vorige dag? Het tweede puntenraadsel van de zes tiende ronde is niet moeilijk. Een letter raadsel bestaande uit achttien letters, die een bekend gezegde vormen. 9 11 7 kassa briefje, 8 12 17 boom. 10 15 4 jong schaap. 18 6 14 dijkje tussen twee sloten, 1 13 16 meisjesnaam. 5 2 3 drie klinkers. Doe je'best het raadsel is weer tien pun ten waard! T. E. Bertje Brommer mag vandaag want hij wou zo vreeslijk graag na een heleboel gepraat in zijn nieuwe broek op straat. Nou, zo zie je er niet veel, 't is een broek van ribfluweel, zakken niet opzij alleen, maar van acht'ren ook nog één. Zo liep Bertje Brommer daar als een prins op het trottoir en geen kind kwam om de hoek of het keek naar Bertjes broek. Als een prins, zei ik, maar ja, Bertje Brommer wou weldra liever Bertje zijn dan prins, want zijn vriendje liep daarginds. Met een schepnet in de hand ging die langs de waterkant, Hoepla! Met drie sprongen was Bertje naast hem in het gras. „Kijk", riep Bertje, „kikkerdril". „Stil", zei Tom, zijn vriendje, „stil, in die modder op de grond staat een snoek van wel vijf pond". Bertje Brommer zag hem niet, Bertje boog zich over 't riet, verder nog, té ver hij schoot kopje onder in de sloot. Even later wat was dat? trok een optocht door de stad. Waar kwam die zo gauw vandaan? Bertje Brommer liep vooraan. Een troep jongens zong in koor achter Bertjes druipend spoor, wijzend op zijn natte broek: „Wie wil er nog vette snoek?" Bertje Brommer zit nu thuis en zijn broek zwaait achter 't huis je herkent hemi haast niet meer - aan de waslijn heen en weer. MIES BOUHUYS. Dit was ons laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 1S6, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. TANTE ELS FELICITEERT. Avondster, die morgen jarig is, Denne- boompje. die Zondag groot feest thuis i heeft, Carry Grant, die Maandag het feestvarkentje wordt en Zandklokje, Zilverschoon en Krekeltje, die alle drie volgende week Woensdag een jaar ouder hopen te worden. Allen hartelijk gelukgewenst! De oplossing van het eerste puntenraad sel van de zestiende ronde is: Heilo, Alkmaar, Bergen en Lemmer. (Als extra kon ook nog „Rome" gevonden wor den). Het verborgen beroep was: Dameskapper. Voetbalkoning, Sonja en Clematis 10 pt. Appelsnoetje, Tuinman, Schone Slaapster, Tirolertje en Gerrit van A. 9 pt. KMC rijdt voor districts kampioenschap Op Zondag 17 Mei zal de Kennemer Mo torclub deelnemen aan een rit van pl.m. 150 km, welke geld voor het districtskampioen schap en wordt georganiseerd door de mo torclub „Alkmaar", de club uit Schermer en de K.M.C.. De startplaats is Stompetoren, 's morgens om 10 uur. De Protestants Christelijke combinatie van Christelijk Historischen en Anti- Revolutionnairen verwacht, naar wij ver nemen bij de komende gemeenteraadsver kiezingen zoveel stemmen te boeken, dat er zeven zetels in de raad door haar kun nen worden ingenomen. De verdeling zou dan worden als volgt: le zetel C. H., 2e en 3e zetel A.-R., 4e zetel C. H. en vervolgens om en om. Donderdag 7 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Breda van Hamburg. Yapeyu van Hamburg. Da Capo van Duin kerken. Westerdok van Londen. Spes van Haugesand. Oranjestad van West-Indië. Ma- trosshelexniak van Stalingrad. Transpor teur II van Antwerpen. Lucas Bols van Fo- wey. Lubeck van Granville. Rijnstroom van Londen. Gannet van Londen. Texelstroom van Liverpool. JVürvak N van Varagona. Mangaan van Otterbacken. Jans van Lon den. Zaanströom van Hull. Eurybates van Port Said. Hampshire van Rotterdam. Robert Bornhofen van Swansea. Libelle van Rotter dam. Hondsbosch van Vlissingen. Havik van Port Talbot, Lago van Odense. Vertrokken zijn: Candida naar Curagao. Twee Gebroeders naar Bilbao. Draco naar Rotterdam, Sivedic naar Antwerpen. Strijpe naar Rotterdam. Royos naar Rotterdam. Cornelis naar Bremen. Centaurus naar Bra zilië. Margaretha Nebbe naar Kiel, Nimrod naar Antwerpen. Willy naar Rotterdam. Wil- jana naar Gent. Wota naar Kalmar. In de Tweede Kamer heeft onlangs de heer Van der Zaal de minister van Land bouw erop gewezen dat, terwijl de Duitse, Belgische en Engelse vissersvloten een be langrijke IJslandvisserij hebben, onze vloot voornamelijk op de Noordzee blijft. Hij was van oordeel, dat wij de bakens dienen te verzetten. Minister Mansholt heeft thans meege deeld dat, hoewel ons land beschikt over schepen welke zich goed lenen voor de visserij bij IJsland, de reders blijkbaar de voorkeur geven aan de Noordzee, waarvan overigens de productie in 1952 zelfs nog iets hoger was dan in 1951. Niettemin is het van belang, dat de IJslandvisserij ter hand wordt genomen, zodra de afzet van vis ruimer gaat worden. Onder meer uit het rapport van de commissie-Tinbergen werden hierover reeds aanwijzingen ont vangen, waarvan de uitvoeringsmogelijk heden thans in onderzoek zijn. Naar aanleiding van mededelingen van de heer Egas in de Tweede Kamer over misstanden bij de mosselvisserij met be trekking tot de toewijzing van de stan daardcapaciteit, waardoor enerzijds min derwaardige onvolgroeide mosselen zouden worden verhandeld en geëxporteerd en anderzijds bij gebreke aan voldoende capa citeit prima mosselen niet zouden kunnen -worden gevist, heeft minister Mansholt toen een onderzoek toegezegd. Hij heeft thans het volgende geantwoord: Door het feit, dat aan iedere mosselkwe ker een standaardcapaciteit is toegewezen en vergunning is verleend maximaal deze hoeveelheid op bestelling van het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen te leveren bij een afzet van mosselen, gelijk aan de som van de standaardcapaciteitcijfers, kan het inderdaad voorkomen, dat een mossel kweker. die nog over zeer goede mosselen beschikt, doch wiens standaardcapaciteit- cijfer reeds is benut, niet voor een bestel ling in aanmerking komt en dat mosselen van een mindere kwaliteit van een andere kweker, die nog kan leveren, naar het bin nen- of buitenland worden verkocht. Ten einde gedurende het gehele leve ringsseizoen tevoren is niet te bezien, of de afzet gelijk zal zijn aan de som van de standaardcapaciteitcijfers de mos selkwekers gelijkmatig hun quotum te doen uitputten, worden de bestellingen zo veel mogelijk evenredig verdeeld. Hierdoor kan zich ook tijdens het leveringsseizoen de door de heer Egas vermelde omstandig heid voordoen. Door het optreden van de mosselparasiet in de afgelopen jaren is een aantal kwe kers, die als het waren hun cultuur op nieuw hebben moeten opzetten, uitsluitend of bijna uitsluitend in het bezit van mos selen van mindere kwaliteit. Daardoor ont stond bij verscheidene verenigingen van mosselvissers in Zeeland de neiging ook mosselen van mindere kwaliteit te verko pen. De hierdoor ontstane moeilijkheden zijn door invoering van variabele kwali teitseisen tot een oplossing gekomen. Om zetting van het huidige systeem van mos sellevering in een regeling van het bedrijf schap, naar analogie van de regeling voor de garnalenvissers, is in voorbereiding. Het h'ufilige systeem zal dan aan een herzie ning worden onderworpen. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) presenteert VRIJDAG t/m MAANDAG een machtig epos van de zee MUITERIJ OP DE BOUNTY met CHARLES LAUGHTON, CLARK GABLE - FRANCHOT TONE Een formidabele creatie die iedereen in ademloze bewondering gevangen houdt 18 j. ZONDAGMIDDAG 3 uur nieuwe avonturen van CASSIDY in OPSTAND IN COLORADO WOENSDAG en DONDERDAG (Hemelvaartsdag) DE VLOOT OP STELTEN! Een Iachorkaan van begin tot einde De afdeling IJmuiden-West van de C.J.M.V. houdt op Zaterdag 9 Mei in het gebouw voor Chr. Behangen te IJmuiden een toneelavond ten bate van de nieuw te bouwen Ned Herv. Kerk. Voor haar speelt de Herv. Toneelgroep van IJmuiden-Oost het vrolijke spel „Telefoon voor meneer, telegram voor mevrouw". GEBOREN: A. van BreugelRas, d. Bo- nairestraat 59, Santpoort; A. van der Kolk Zwanenburg, z., Frans Halsstraat 30, IJmuiden-O.; H. BoerUijtendaal, d„ Kluys- kenslaan 15, Santpoort; T. PostmaWilgen burg, z., van Wassenaerstraat 53, IJmuiden- Oost; H. A. A. Verhoog—van den Heuvel, z., Schipbroekenweg 3, Santpoort; A. Man tenDonker, z., Driehuizerkerkweg 70, Drie huis; A. C. NijstPeeperkoorn, z., Stolstraat 13, IJmuiden-O.; M. van Vlietvan Duijn, d., Tussenbeeksweg 63, IJmuiden-O.; M. Vermeij—Sneekes, d., Princestraat 3, Vel- sen-N.; K. M. MeijerSanders, z., Gilden laan 1, Velsen-N.; H. FransensDamstra, z„ van der Zwaagstraat 18, IJmuiden-O.; B. C. de RuiterToele, d., Roerstraat 23, IJmui den; G. VerdoesKruize, z., Kromme Mij drechtstraat 21, IJmuiden; A. Meijboom^ Oosterbroek Kulk, z., J. P. Coenstraat 97, IJmuiden; A. FennemaHerder, z., Ladder beekstraat 74, Velsen-N.; C. J. M. ter Metz Vrolijk, z„ Schuitstraat 15, Santpoort; E. van den Brinkde Groot, z., Fahrenheit- straat 24, IJmuiden. OVERLEDEN: M. M. Hollaar, 73 j„ echt genote van A. de Man, Snelliusstraat 15, IJmuiden; G. J. Ipenburg, 80 j., wed. van A. Hopman, Stumphiusstraat 14, Beverwijk. ADVERTENTIE >nooexx30ooooooo^oooc „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" HEDEN t/m MAANDAG VERGIF Een machtig spel van haat en hartstocht. WOENSDAGAVOND en DONDERDAGMIDDAG JUNGLE JIM en de skeletmannen met JOHNNY WEISSMULLER OOOCOOOOOOCOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXDOOOCO Begrafenis dokter A. A. Oosterwijk Op een plek in de duinen van de be graafplaats „Westërveld" vanwaar men uitzicht heeft op het oude „Velseroord" is gistermiddag het stoffelijk overschot van dokter A. A. Oosterwijk ter ruste gelegd. Collegae, vrienden en veie oud-patiënten hebben hem de laatste eer bewezen en het was dokter P. C. de Weerdt, die in de aula in korte sobere bewoordingen de ge voelens van alle aanwezigen bij de met bloemen bedekte kist vertolkte. „Oosterwijk was een kalm, eenvoudig, vriendelijk man, die niet op de voorgrond trad. Hij was het type van de echte huis arts, die in vele gezinnen hulp en troost bracht en die alleen voor zijn patiënten leefde. Hij was hun vertrouwde vriend en raadsman, een mens die bij dag en nacht voor hen klaar stond. Voor ons was hij een geacht en zeer geëerd collega, altijd tot helpen bereid. Wij danken hem voor alles wat hij voor patiënten en vrienden is geweest", zo sprak dokter De Weerdt. Namens de familie bracht de broer van de overledene, de heer H. J. Oosterwijk een afscheidsgroet. „Wij hopen",, aldus spreker, „dat men nog lang in dankbare herinnering over hem zal spreken". Nadat de aanwezigen in eerbiedige stilte naar Schuberts compositie „Leise flehen meine Lieder" .hadden geluisterd, werd de kist onder de tonen van het Largo van Handel uitgedragen. Toen allen zich met zichtbare ontroe ring rond het graf hadden geschaard en de kist langzaam was gedaald, heeft een neef de heer Th. E. Oosterwijk de aanwe zigen dank gezegd voor de betoonde be langstelling. Niemand van hen is echter weggegaan zonder nog even een blik in het graf te hebben geworpen, waar het stoffelijk overschot van een in Velsen ge liefd en geacht mens nu zijn laatste rust geniet. •JANiJRof7 ft AN Er was een# een bos waar de vogels en de dieren al honderd jaar bezig waren een groot feest voor te bereiden. Geen verjaar dagsfeest, geen lente-, zomer- of kronings feest, nee, zomaar een feest. Honderd jaar geleden was een' oude uil op het idéé gekomen; alles wat er in het bos vloog, liep, kroop, huppelde, fladderde of draafde zou één keer samen feest vieren. Het was een mooi plan. De naehtezaal zou een groot muziekwerk schrijven met solo's voor haarzelf en liederen die alle dieren in koor konden meezingen. De nachtegaal was er dadelijk aan begonnen, maar het nare was, dat zij van woorden niets afwist en dus alleen maar muziek kon schrijven. Daarom ging het feest het eerste jaar niet i door. Het volgend jaar kreeg de specht de op dracht, maar hij wist alleen maar van pra ten en geen. sikkepit van muziek af. Het feest ging weer niet door. Ieder jaar was er iets anders: de muziek was er, maar dan waren er geen woorden, of de woorden waren er en dan was er geen muziek. Het was op het laatst zó, dat de dieren nooit meer ergens anders over praatten dan over het feest, dat toch zeker eenmaal zou komen. Het waren natuurlijk niet meer dezelfde dieren als die met het plan begonnen waren, maar de achter achter-kleinkinderen daarvan. Alleen de stok- en stokoud. oude uil leefde nog, maar die was dan ook Als de dieren na een strenge winter el kaar gingen bezoeken om te kijken of ze het allemaal overleefd hadden, waren ze altijd opnieuw verwonderd die oude uil daar nog te zien zitten in zijn holle boom. „Wacht je op de lente?" vroegen ze hem. „Ik wacht alleen maar op het feest", kraste de uil en dan ging hij dadelijk weer door met denken. Want hij dacht nog steeds en ieder jaar gaf hij een ander dier op dracht het muziekwerk voor het feest te maken. Deze lente was dat heel moeilijk. Lang zaam klapwiekend met zijn stramme, bijna kale vleugels vloog hij geruisloos door het bos en beluisterde hij de stemmen van de dieren. Toen hij even uitrustte in een ber kenbosje, hoorde hij boven zich het heer lijkste nachtegalenlied, dat hij ooit in zijn leven had gehoord. „Honderdvijf jaar woon ik in djt bos", zei hij .tegen zichzelf, „maar zoiets heb ik nooit gehoord." Hij ging dadelijk op onderzoek uit en vond een nog heel jong nachtegalenmeisje, dat heen en weer wiegde in de top van een dennenboom. De uil was schor van ontroering toen hij haar zag, want hij wist dat hij nu had gevonden wat hij al honderd jaar zocht. De kleine nachtegaal werd er verlegen van toen die stokoude wijze uil een buiging voor haar maakte en vroeg of zij het grote feestlied zou willen maken. „Te veel eer, te veel eer, wijze man", stotterde ze. „En bovendien weet ik niets van woorden af." De uil praatte wat hij kon, maar de klei ne nachtegaal durfde het niet aan. „Weer geen feest", mompelde hij, toen hij treurig verder vloog. Even verder hoorde hij een schel stemmetje en de uil keek on derzoekend naar beneden. Een moeder specht zat haar kleine dochtertje achterna, maar ze kon haar niet te pakken krijgen. Het spechtemeisje verschool zich in een holletje en riep: „Schrik maar niet, schrik maar niet, dat je me nu niet meer ziet, want een kleine meisjesspecht komt toch altijd weer terecht". „Maar dat is prachtig," riep de uil uit en hij dook naar het holletje waar het meisje zich had verstopt. Hij maakte een buiging en vroeg haar of ze het feestlied wilde maken. Het spechtje keek hem brutaal aan en riep: „Te veel eer, te veel eer, oude Wijze uilenheer. Rijmen ja, dat kan ik goed, ook een feestlied als het moet, Maar muziek? Ik ken geen noot, zelfs de kikkers in de sloot zingen met hun rik-kik-kik altijd beter nog dan ik". Net toen de uil bedroefd verder wilde gaan, kreeg hij een reusachtig idéé, zoéén als je maar één keer in je leven hebt. „Ik heb het," juichte hij en hij trok het ver baasde spechtje aan een vleugel met zich mee. Het kleine nachtegaaltje zat nog steeds in de dennenboom, een beetje treurig om dat ze de oude uil niet had kunnen helpen. Opeens daalde hij weer naast haar op de tak,- samen met het spechtje. Hij hijgde van het snelle vliegen, maar hij begon meteen zijn verhaal. „Samen", riep hij; „jullie moeten het samen doen! Het feestlied gemaakt door twee vogels, waarom heb ik dat niet hon derd jaar eerder bedacht?" Het spechtje en het nachtegaaltje keken elkaar eens aan, want van huis uit waren ze niet zulke grote vrienden, maar ze wil den de uil graag helpen. Twee minuten later waren ze begonnen met het lied. En twee dagen later repeteer de het hele bos: vogels, viervoeters, sprin gers, kruipers, duizendpotigen, zoemers en vlinders het lied van de twee kleine vogels. Twee weken later was het feest. Op een open plek in het bos waren alle dieren bij een. Vooraan stonden drie versierde tro nen: Eén voor de uil, één voor de nachte gaal en één voor de specht. Het nachtegalenmeisje klom op de leu ning van haar troon en zong: „Wie is het wijste dier? Fiet, Fiet?" De dieren in koor antwoordden: „Wij weten het, maar zeggen 't niet". De nachtegaal weer: Maar zeg me toch wie of het is, is het een vlinder of een vis?" De dieren weer: „Een vlinder of een vis. o nee, de wijste is geen van die twee". Het was prachtig. Boven alles uit hoorde je de hoge stemmen van de vogels, het ge- tsjirp van krekels en de zware bassen van de kikkers sommige erg vals, maar dat hinderde niets, want iedereen luisterde alleen naar zichzelf. De nachtegaal vroeg zingend: „Is het misschien een waterrat, een kraai, een kikker of een kat?" Urenlang ging het zo door. De nachtegaal vroeg en de dieren antwoordden. Toen de nachtegaal tegen de morgen alle dieren uit het bos had opgenoemd, vroeg ze met een lachtrillertje in haar keel: „O, antwoordt, snavel, bek en muil, is het misschien de oude uil?" Het leek of er een windvlaag door de bomen woei, de takken kraakten, de bla deren ritselden en de stammen trilden tot in hun wortels, zo luid zongen de dieren het antwoord: „De uil voorwaar, de uil voorwaar, de grijze uil van honderd jaar, hij is, al is hij oud en kaal de wijste van ons allemaal". De oude,uil huilde dikke tranen van ont roering. Het was het mooiste ogenblik van zijn leven, toen de dieren om hem heen gingen dansen en fladderen, terwijl ze steeds maar de laatste regels van het feest lied herhaalden. Het werd een wilde rondedans; op het laatst zag je niets meer dan veren en poten en poten en veren. Tot ze eindelijk een beetje kalmeerden en opkeken naar de troon: de oude uil was verdwenen, zonder dat iemand het gemerkt had. Niemand wist waarheen. Niemand heeft hem ooit terug gezien. Het feest was voorbij. Hij hoefde nergens meer op te wachten. Makreel bleef goed. Gisteren waren de Polderman en de Sumatra aan de markt en de makreelprijs hield zich goed. „Paa pjes" oftewel het kleingoed, zatèn zelfs nog tussen de 10 en 11, de-middelsoorten deden van 15 tot 18 en voor de bonken had de handel 2i en 22 over. Haring was er niet veel; de topprijs lag bij de 18. Dag te laat. Het was jammer, dat de Polderman overigens zijn stijve dikkoppen niet een dag eerder in de markt kon bren gen, al bleef de prijs ook gisteren redelijk. De regels deden van 62 tot 67 en de kisten brachten 80 a 85 op. Dat was dan wel een verschil met de middenweek, maar daar is het dan ook een middenweek voor geweest. De tarbot zakte eveneens lichtelijk: van f 2.15 tot 1.80 per kilo. Redelijk. Dank zij de stevige makreel- prijs maakte de Polderman voor zijn twaalf dagen toch nog 22.400 en de Sumatra besomde na elf dagen f 21.300. Tong zakkend. De grote tong Zakte gisteren tot 1.75: de grootmiddel deed niet meer dan f ƒ1.04 en de kleinmiddel hield het op 1.15, de enen gingen van de hand voor 1.30 en de slips zaten net tegen de gulden aan. En er zijn nog genoeg kot ters on de Sylt. Snurrevaad-schol graag. Voor schol van de snurrevaad-schepen is gisteren goed geld betaald: van 28 tot 32. Die van de kust maakten 22 a 15 en de schol drie deed 18 a 23, eveneens van de snurre- vaad. Naam. Kees Plug voldeed gisteren met zijn KW 76 niet helemaal aan de hoge verwachtingen: het scheepje bracht niet zulk een mooie sortering mee als de han del de laatste tijd gewend en mee ver wend is, zodat de besomming op 6650 terecht kwam. De Drijver-kotter maakte 6050. Eveline Zaterdag. Gisteravond stond er geen trawler voor vandaag geboekt; Za terdag komt de Eveline met 1000 kisten, waarvan 300 grove makreel, 200 gestripte wijting, 200 dichte wijting, 160 kabeljauw, kool en leng, 30 schelvis, 40 haring en wat stokkebit plus 10 heek. De Haarlem felijft nog weg tot Maan dag. Plotseling. Daar de Bloemendaal de markt al twee keer met een opvallend korte reis heeft verrast, zou het niet te verwonderen zijn, als het schip weer in eens kwam opdagen, als er tenminste wat gevangen is. Garnalen. De garnalenbuit bedroeg gisteren 818 kilo flauwe en 120 zoute: de flauwe brachten van 0.56 tot 0.66 op en de zoute deden 0.84 (afkomstig van de IJM 249). De topscorer werd de IJM 226 met 273 kilo. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.55-2.05, gr. tong 1.79-1.68, grm. tong 1.10— 1.01, kim. tong 1.24-1.12, kl. tong I 1.32- 1.21, kl. tong II 1-0.83, tarbot I 2.40-1.80, alles per kilo; tarbot II 70-61, tarbot III 60-54, tarbot IV 61, tongschar 52-48, kl. tongschar 41, schartong 30-23, gr. schol 44, grm. schol 51, kim. schol 56-46, kl. schol I 45-30, kl. schol II 31.50-9, schar 22-9, verse haring 21-15.50, makreel 22.50-10, gr. schel vis 33-29, grm. schelvis 37-33, kim. schel vis 41-37, kl. schelvis I 45-38, kl. schelvis II 36-17, wijting 27-10, gr. gul 46-3g, mid. gul 46-36, mid. gul 42-32, kl. gul 21-12. kl. leng 28, kl. heek 44, kl. heek I 37, kl. heek II 27, kl. wolf 34-30, poontjes 18-9,ilómmen 23, kl. koolvis zw. 19.50-14, kl. koolvis wit 32, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw1 160-78, gr. koolvis zw. 40.50-33, gr. leng 76-64, gr. heek 214, gr. wolf 71-62, alles per 125 kilo. Aanvoer: 375 kisten tong en tarbot, 6 heil bot, 24 tongschar en schartong, 725 schol, 64 schar, 48 haring, 945 makreel, 174 schel vis, 400 wijting, 280 kabeljauw en' gul, 25 leng, 10 heek, 37 wolf, 14 poon, 30S kool vis, 30 diversen; totaal 3460 kisten. IJselmeer. Woensdag werd door 107 vaartuigen aan de visafslag te Urk aange voerd: 8424 pond kuilpaling, 0.90-.f 1.03; 521 pond lijnaal, 1.05-/ 1.40 en 735 bak nest 2.15-/ 2.40 per bak van 37^ kilo. Vloot-varia. De KW 78, welke in de haringhaven ligt, heeft op het achterschip een verhoging van de verschansing gekre gen. De KW 19 Dirk is van Spaarndam weer in de Vissershaven aangekomen^ De KW 24 Cornelis krijgt gedeeltelijk een nieuw visruim. De Willempje KW 89 heeft enige tijd stil gelegen voor een opknapbedrt en de log ger is Donderdagmiddag weer ter visserij vertrokken. De Gorredijk IJM 75 heeft vóór een nieuw reepgat gekregen. De kotter IJM 277 is op de werf geplaatst waar in het onderschip enige nieuwe delen zullen worden aangebracht. Als een jacht. Als een jacht zo mooi is de logger Onderneming 1 (Sch 140) na weken werken aan de Zuidzijde klaar ge komen. Deze logger was een der slacht offers van de stormnacht toen hij op het strandje in de haringhaven bij de snelboot- bunker hoog op het droge werd gesmeten. ADVERTENTIE IJmuiden-O. TELEF. 6302 Extra aanbieding in moderne dessins en.... zeer laag in prijs. Zaterdag voor iedere koper een verrassing- voorzorg. en Spaarfondszegels worden in betaling aangenomen. Doordat de heer P. Stet uit zijn twee af gebroken partijen 1H punt wist te behalen, is hij met een totaal van WA pnt. onbereik baar geworden voor zijn concurrenten; en werd hierdoor clubkampioen. Afd. I: A. Tervoort—P. Stet 1414; P. Stet K. Slings 1—0; J. Meyer—Ph. Bakker Afd. II: D. Duinmeyer—J. G. Jimmink, afgebroken. Afd. Ill: J. Meyer Sr.—A. de Vries 1—0* J. van VerseveldA. de Vries 14—14. Afd. IV: C. Verduit—G. J. Duisenberg 1—0.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3