Egypte's premier dreigt met heilige oorlog" tegen Engeland Nieuwe actie der West-Duitse socialisten tegen Bonn-verdrag Een lang en mat debat over de politieke gemeenschap Binnen twee jaar einde van economische hulp aan Europa Weerbericht Flora tot 18 Mei geopend Haarlems Dagblad Wij zullen onze vrijheid desnoods met geweld van wapenen bevechten Pauselijke brief aan katholiek Nederland Mau Mau moordt verder Spanje vraagt hoge prijs voor militaire bases Weer een complot tegen Perón verijdeld? Het woord is aan... Hof van Karlsruhe zal zich weer moeten uitspreken Prins Bernhard krijgt een officieel verzoek STRAATSBURG Het Noordelijke voorstel wordt bediscussieerd Slag om Laos voorlopig gestaakt, meent Parijs Europees vluchtelingencommissaris Botsing tussen drie Belgische Meteors Militaire steun blijft Nieuwe Britse Hoge Commissaris in Duitsland 67e JAARGANG No 256 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 11 MEI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAMT EDITIE 297e J AARGA'NG No 103 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFees+dapen. Abonnement per week 4P cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 ff Naar het partijloze Egyptische blad „Al Ahram" meldt, heeft de Egyptische rege ring gelden uitgetrokken voor een „mogelijke onafhankelijkheidsoorlog", voor het geval dat Groot-Brittannië weigert de Suez-Kanaalzóne te ontruimen. „In de af gelopen dagen zijn op verscheidene bijeenkomsten plannen voor de strijd opge steld. Alle mogelijkheden zijn overwogen en er zijn regelingen getroffen om aan alle eventualiteiten het hoofd te bieden", aldus het blad. In vrijwel alle Egypti sche plaatsen worden vrijwilligers opgeleid in kampen, die door het leger zijn ingericht. De komende dagen zullen zekere, nauwkeurig voorbereide maatrege len aan het licht brengen, die in practijk zullen worden gebracht, zodra de strijd begint, aldus „Al Ahram". Generaal Naguib heeft Zondag te Cairo verklaard: „Wij naderen een grote strijd en iedere Egyptenaar moet bereid zijn, het hoogste offer te brengen. Wij hebben onze handen van de Brits-Egyptische onderhan delingen over het Suezkanaal afgetrokken. De Britten gaven ons in 1922 en 1936 een onafhankelijkheid op papier. Wij wensen geen derde vrijheid van deze soort. De wer kelijke prijs voor de vrijheid is warm vloeiend bloed De premier sprak ter gelegenheid van de overbrenging van de stoffelijke resten van Egypte's „onbekende soldaat", ge sneuveld in de Palestijnse oorlog in 1948, naar de hoofdstad. In zijn rede noemde Naguib Engeland „de vijand". De premier, die in de Pales tijnse oorlog driemaal werd gewond, zeide dat Egypte deze strijd onvoorbereid was begonnen. „Thans is het Egyptische volk echter gereed, zijn heilige rechten te ver dedigen". Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten ons geduld en onze moed niet verliezen, omdat de overwinning is vertraagd. Wij moeten ons voorbereiden op de grote strijd, die voor ons ligt". Londens commentaar In Londen merkt men naar aanleiding van Naguibs rede op, dat hieruit voor het eerst blijkt, dat Egypte de onderhandelin gen met Engeland als vastgelopen be schouwt. Waarnemers zijn van mening, dat de rede gedeeltelijk bedoeld is om de wel- Zondag is in de Rooms-Katholieke ker ken in Nederland een brief voorgelezen, die de Paus aan de kardinaal en de bis schoppen van Nederland heeft gericht ter gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel der bisschoppelijke hiërarchie. De Paus schrijft onder meer: „Bij uw volk gaan in schoon en hecht verband te zamen kloeke ondernemingslust, doorzet tingsvermogen, bezonnenheid en zin voor beschaving. Gij houdt niet van grote woor den, maar laat uw daden spreken. En van deze invloed van de godsdienst ondervindt de burgerlijke samenleving een steun en een bescherming, waarvan juist de besten de hoge waarde weten te beseffen". De Paus spreekt er vervolgens zijn blijdschap over uit, dat in Nederland op voorbeeldige wijze de werken van naasten liefde worden beoefend en dat hierdoor niet alleen binnen de grenzen van ons land, maar ook in verafgelegen streken de nood van de mensen wordt verlicht en hulp wordt geboden aan wie hulp nodig heeft. In dit opzicht herinnert de Paus aan de nationale ramp van Februari toen Neder landers en buitenlanders met elkaar wed ijverden om hulp te verschaffen. Aan het slot van zijn brief spreekt de Paus de hoop uit, dat ondanks de moei lijke tijdsomstandigheden Nederland door de viering van het komende feest nieuwe ijver en geestkracht mag verwerven om zich nog meer verdienstelijk te maken voor de christelijke beschaving. „Gij zult er met de aan uw zorgen toevertrouwde geestelijkheid voor moeten waken", aldus de Paus „dat de waarheden en de gebo den van de katholieke godsdienst tegen de goddelozen verdedigd en dat bij het bevor deren van het maatschappelijk welzijn de katholieke krachten en groeperingen on verbrekelijk verbonden blijven". Naar aanleiding van verzoeken van vele zijden en gezien het aanhoudend koele weer heeft de directie van de internationale bloemententoonstelling Flora 1953 te Heem stede Zaterdag besloten de expositie te ver lengen tot en met Zondag 17 Mei. Dit geldt ook voor de laatste binnenten- toonstelling, die door de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde werd verzorgd en een keur van sierteeltgewassen van en voor amateurs en tuinders laat zien. Zoals men weet zou de Flora oorspron kelijk op de avond van Hemelvaartsdag worden gesloten. De bloemen staan er ech ter nog zo fris bij, dat een verlenging der tentoonstelling met enkele dagen mogelijk is gebleken. Intussen was het betrekkelijk gure weer er tijdens het weekeinde de oorzaak van, dat de kijkers niet in zulke drommen kwamen opzetten als werd verwacht. Er werden „slechts" dertigduizend toegangs bewijzen verkocht, hetgeen niet voldoende was om reeds Zondag de zeshonderddui- zendste bezoeker te kunnen verwelkomen. Onder de belangstellenden bevond zich listermorgen de First Sealord van de Brit- c admiraliteit, de heer MacGrigor, die ver- xzeld van zijn echtgenote een uur op de Flora doorbracht. „Veel te kort," zei hij zelf, maar door afspraken elders kon het niet langer worden. De First Sealord werd ontvangen door de voorzitter van de Flora, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Parmerden, en de secre taris! de heer H. A. G. de la Mar. willende tussenkomst van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, te verkrijgen, die dezer dagen een bezoek aan Caïro brengt. Het feit, dat Naguib te kennen gaf dat Egypte wellicht zijn toevlucht tot geweld zal nemen, wordt te Londen zeer betreurd. De politieke commissie der Arabische liga, die thans in Cairo bijeen is, heeft Za terdagavond besloten, Egypte te steunen in zijn eis dat Groot-Brittannië zijn troe pen in de Suez-kanaalzóne onvoorwaarde lijk moet terugtrekken. Caffery bij Naguib Premier Naguib en zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. Fawzi, hebben Zaterdag een onderhoud van drie kwartier gehad met de Amerikaanse ambassadeur Jëfferson Caffery. Caffery zeide, dat het onderhoud ver band hield met de rondreis van Foster Dulles in het midden-Oosten. Ook zou ge sproken zijn over de impasse inzake de Suez-kanaalzóne. Dulles in Cairo De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, is vandaag vergezeld door de directeur van de M.S.A. Harold Stassen, per vliegtuig in Caïro aan gekomen. mÊÊËÈMÊËÈËmMËëm Een vestjeszakduikboot van vijf en een halve meter de „Malakoff IV', dook dezer dagen in de Seine op. Het geschiedde bij ge tegenheid van het Concours Lépiné, ivaarin men verscheidene modellen van nieuwe schepen kon bewonderen. Leden van de Mau Mau hebben Zater dagavond een overval gedaan op een kam pement van de Kikoejoe-politie te Iriani in het Nyeri-reservaat. Vijf Kikoejoes werden gedood en drie gewond. Het stamhoofd Elioed, die deze afdeling van de burgerwacht heeft opgericht, wist met vijf leden van de inheemse politie te ont komen. De aanvallers staken woningen, winkels en de auto van het stamhoofd in brand en bevrijdden verscheidene gevangenen. Oerwoudpatrouilles zijn op zoek naar de daders van deze actie. In Nakoeroe, een plaats in de Rift-vallei, werd de boerderij van een blanke over vallen. Een Somali-hoofdman werd ernstig gewond. Een lid van de Maragoli-stam, die op de boerderij werkte, werd met zijn vrouw en kind gedood. 1.050 millioen hulp dollars van Amerika verlangd In Madrid verneemt Reuter, dat Spanje aan Amerika economische hulp verzocht heeft ter waarde van 1.050.000.000 dollar gedurende drie jaar (350.000.000 per jaar) in ruil voor de toestemming, om Ameri kaanse bases op Spaanse bodem aan te leg gen. De bases zouden volgens de Spaanse wensen niet aan Amerika verpacht worden doch onder Spaanse vlag blijven en onder een Spaanse bevelhebber staan. De Ame rikanen zouden echter op operationele basis het bevel mogen voeren over die delen van de bases, die aan Amerika waren toegewe zen. Men noemt in dit verband de vlieg- haven Barajas bij Madrid en de marine basis Cadiz. In het geheel zouden de Ame rikanen drie bases wensen. Het Amerikaanse minsterie van Buiten landse Zaken heeft de berichten tegenge sproken als zou tussen Spanje en Amerika reeds overeenstemming zijn bereikt. „De onderhandelingen worden voortgezet", al dus een woordvoerder. Volgens twee Argentijnse Perónistische bladen heeft de politie opnieuw een com plot tegen het leven van president Perón verijdeld. De aanslag zou gepleegd worden bij het bezoek dat de president aan Mar dei Plata zal brengen. Twintig personen zouden gearresteerd zijn. De politie had bij het speuren naar personen, dié verantwoorde lijk zijn voor de bomontploffingen van de laatste tijd, een reusachtige geheime berg plaats aangetroffen voor geweren en munitie die in de buurt van Mar del Plata werd ingericht. In Buenos Aires zijn vol gens genoemde bladen wapens in beslag genomen. Nieuwsdienst moet stoppen Het Amerikaanse persbureau „United Press" heeft bekendgemaakt dat zijn bureau te Buenos Aires van de Argentijnse regering de medededeling heeft ontvangen, dat de dienst van het bureau aan bladen in het binnenland van Argentinië op 16 Mei zal worden gestaakt (Het nieuws van Uni ted Press wordt door middel van radio faciliteiten van de regering aan 16 bladen verstrekt). Zwetidelkoers van lndochinese piaster verlaagd In Parijs is Zaterdag van regeringswege verklaard, dat de Vietminh de slag om Laos voorlopig heeft gestaakt. De hoofdmacht van de Vietminhstrijdkrachten, die op nog geen 20 kilometer voor de residentie Loeang Prabang hebben gestaan, trekt nog steeds naar het Noorden terug. In Franse diplomatieke kringen wordt de veronderstelling, dat deze onverwachte terugtocht het gevolg is van nieuwe in structies uit Moskou of Peking „zeer on waarschijnlijk" geacht. Het opperbevel van de Vietminh, aldus genoemde kringen, wordt gedwongen de aanvoerwegen te ver korten. Aanslag op trein Veertig kilometer ten Noord-Westen van Hoe, de hoofdstad van Annam, is een trein door landmijnen opgeblazen. Een afdeling van de Vietminh, die in hinderlaag lag, deed daarna een aanval op de trein; 19 personen, onder wie 10 militairen, verloren door de ontploffingen het leven. Bij het vuurgevecht tussen de aanvallers en het gewapende geleide van de trein sneuvelden zes aanvallers. Door versterkingen in de Nietzsche: Ik wil u leren wat zo weinigen verstaan: de medevreugde. vorm van vliegtuigen en artillerie werd de aanval tenslotte afgeslagen. Koers van de piaster verlaagd In Parijs is tijdens het weekeinde be kendgemaakt dat de wisselkoers van Indo china voortaan een piaster tegen tien Fran se francs zal zijn inplaats van 17 frans, zoals tot dusver. De maatregel heeft ten doel een einde te maken aan het „piasterschandaal", waar van een parlementaire commissie van on derzoek in haar rapport melding maakt. In Indochina zou namelijk vee) zwarte handel gedreven worden in geld, waarbij de win sten ten goede van de Vietminh zouden komen. Door de verandering van de offi ciële koers hoopt men aan deze handel een eind gemaakt te hebben. De maatregel gaat vandaag in. Overeenstemming over Cambodja In Parijs is Zaterdag bekend gemaakt, dat overeenstemming is bereikt over de methode om de wettelijke onafhankelijk heid van Cambodja in de practijk te ver wezenlijken. De overeenkomst zal aan de regeringen van Frankrijk en Cambodja ter goedkeuring voorgelegd worden. KARLSRUHE (van de ANP-correspon- dent). In de strijd, welke in West-Duits- land gevoerd wordt om de bekrachtiging van de verdragen met het Westen, heeft zich Zondag een nieuwe wending voorge daan. Het hoofdbestuur der sociaal-democrati sche partij heeft namelijk besloten, bij het hof voor grondwetszaken te Karlsruhe heden een nieuw verzoek om de verdragen aan de grondwet te toetsen, in te dienen. Dit is de vijfde maal, dat het hof in deze strijd gemengd wordt. Reeds eerder heeft het hof verklaard, dat het pas tot een bin dende uitspraak bevoegd is, wanneer be krachtiging door beide huizen van het par lement heeft plaats gehad. Dr. Adenauer heeft na intensieve be sprekingen de premier van Württemberg- Baden, dr. Maier, die in de Bondsraad, waarvan hij voorzitter is, de beslissende stem heeft, er toe bewogen dat deze zijn goedkeuring zal hechten aan enige onder delen van de verdragen, welke ook vol gens de mening der regering bekrachtiging door de Bondsraad behoeven. De rest van de verdragen zou, volgens de Bondskanse lier, geen moeilijkheden meer bieden, zo lang de bondsraad hiervoor geen recht van veto opeist. De Bondsraad is inmiddels voor Vrijdag aanstaande bijeengeroepen om de verdra gen opnieuw te behandelen. De socialisti sche partij heeft in deze omstandigheden STRAATSBURG (Reuter). Aan Prins Bernhard zal Woensdag door de Raad van Europa worden gevraagd, de post van hoge commissaris voor de vluchtelingen te aan vaarden, zo vernam Reuter Zondagavond uit gezaghebbende bron in Straatsburg. Zoals bekend, besloot het comité van ministers van Buitenlandse Zaken de af gelopen week een „bekende persoonlijk heid" aan te wijzen om de hulp aan Duitse vluchtelingen uit de Russische zóne, de Turkse vluchtelingen uit Bulgarije en de naoorlogse „displaced persons" in Triëst te coördineren. De zegsman van Reuter verklaarde, dat Prins Bernhard informeel zijn bereidheid te kennen had gegeven, de post te aanvaarden, mits het speciale fonds tot hulp aan de vluchtelingen, dat het vorig jaar door de Raadgevende Ver gadering van de Raad was aanbevolen, werd gesticht. De ministers hebben des tijds een beslissing over dit fonds uitge steld tot hun gedetailleerde plannen zou den worden voorgelegd. Bij informatie te bevoegder plaatse in Den Haag verneemt het A.N.P., dat er van enige officiële vraag die aan de Prins zou zijn gericht, nog geen sprake is geweest. Het spreekt vanzelf, aldus de zegsman van het A.N.P., dat de Prins, indien een zodanig verzoek hem zou bereiken, pas een beslissing zou nemen na overleg met de regering en bespreking van bepaalde te stellen voorwaarden. (Vorige week werden voor deze post de namen genoemd van Prins Bernhard, Prins Jan van Luxemburg en dr. Albert Schweit zer. Volgens A.F.P. zou dr. Albert Schweit zer de meeste kans maken, voor deze func tie in aanmerking te komen, vooropgesteld dat hij bereid is zijn werk in Lambarene neer te leggen). Piloten omgekomen Drie „meteor"-straaljagers van de Bel gische luchtmacht zijn Zaterdag boven het vliegveld van Chièvres (Henegouwen) met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De drie piloten kwamen om het leven. Een van de toestellen kwam terecht op ongeveer 500 meter van de kazerne, de wrakstukken liggen verspreid over een af stand van verscheidene honderden meters. Een ander toestel is tegen een café aan gevlogen, waar brand uitbrak. STRAATSBURG, 10 Mei. Het is een lang debat geworden, dat gesprek in de Raadgevende Vergadering (Assemblée) van de Raad van Europa over het ontwerp verdrag voor een Europese Politieke Ge meenschap. Deze Politieke Gemeenschap ligt in het plan van de zes landen van het plan-Schuman (Frankrijk, Italië, West- Duitsland en de drie van de Benelux). Maar de Assemblée wilde er toch ook het hare van zeggen; de Gemeenschap van Zes zal immers haar bestaan binnen het kader van de Raad van Europa krijgen (de Raad van Europa, die vijftien landen omvat) door middel van speciale verbindingen. Al dus zal aan het bezwaar dat de werkelijke Europese integratie maar zes landen om vat enigszins tegemoet worden gekomen. Opwekkend is het debat bepaald niet ge worden. De stemming in het Huis van Europa is een beetje mat. Het is dan net of men geen verwachtingen meer heeft van een Europese eenheid. Men kijkt daarbij met een zekere ongerustheid naar Frank rijk, waar binnenland-politiek weinig sta biel is en daardoor het samengaan van de Zes bedreigt. Deze week zal daar mogelijk nog wel iets van blijken. In het Franse parlement moeten immers belangrijke be slissingen worden genomen. Verder begint Dinsdag in Parijs een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken van de zes landen over het ontwerp-verdrag voor de Politieke Gemeenschap. Wat nu het debat in Straatsburg betreft: daar hebben 22 parlementariërs uit de vijftien landen aan deelgenomen. Niet min der dan zeven Engelsen waren daarbij en onder die Engelsen bevonden er zich twee, die afwijzend tegenover het ontwerp-ver drag stonden. Het waren de conservatieven Amery en Boothby. Maar de overige En gelsen, onder wie Lord John Hope, die stellig niet zonder overleg met zijn rege ring sprak, namen een minder ongunstige houding aan. De Engelsen behoren niet tot de Zes. De overige woordvoerders van bui ten de Zes waren een Ier en een Griek, die net als de Engelsman Denis Healey meer de nadruk legden op het verband, dat er tussen het Klein en het Groot Europa, dus tussen de Zes en de Vijftien, moet zijn. De economische integratie, die, zo heeft de Nederlandse regering betoogd, samen moet gaan met de politieke is ter sprake gebracht door het socialistische Eerste Kamerlid Kapteyn, die ook het plan-Beyen in zijn betoog betrok. Deze kant van de zaak bleek intussen over het algemeen in de Assemblée niet veel aandacht te hebben gehad. Wel veel aandacht had men voor een andere kwestie, een uiterst interessante zaak, waar men tot nu toe in de Europese parlementaire kring niet over had gespro ken. De vraag was deze: Als Oost- en West-Duitsland worden herenigd, zal dan het Groot-Duitsland automatisch in de Gemeenschap van de Zes komen? De Belg Rolin had de zaak aan het rollen gebracht. Het ontwerp-verdrag bevat een algemene bepaling, waarvan de consequentie zou zijn, bijv. dat bij een Duitse hereniging het Groot-Duitsland automatisch in de Poli tieke Gemeenschap zou vallen. De heer Rolin nu bestreed deze bepaling met juri dische en politieke argumenten. De Duit sers Von Brentano en Von Merkatz waren hierover zeer ontsteld en spanden alle krachten in om de bepaling in het ontwerp te verdedigen; daarbij voegde zich de Ne derlandse socialist Van der Goes van Naters. Juridisch lijkt het standpunt van Rolin het sterkst. Het worat van Duitse zijde door de socialisten gesteund. Weliswaar zwegen de Duitse socialisten in het Duitse debat, maar zij hebben hun handtekening gegeven aan een voorstel, dat de strekking heeft de regeringen aan te bevelen de des betreffende bepaling uit het ontwerp te schrappen. De beslissing hierover en over andere voorstellen, naar aanleiding van de Politieke Gemeenschap gedaan, zullen Maandag vallen. Men wil namelijk het debat over de Politieke Gemeenschap Maandag hier afsluiten. Dan kan het resul taat ter kennis worden gebracht aan de ministers die Dinsdc»; in Parijs gaan ver gaderen. Op de afloop van het debat zullen wij morgen dus kunnen terugkomen. De directeur van de MSA, Harold Stas sen, heeft in een radiotoespraak gezegd dat Amerika voornemens is de economische hulp aan Europa binnen twee jaar te be ëindigen, maar dat de militaire hulpver lening zal worden voortgezet zolang „de ernstige bedreiging van de zijde van Rus land blijft bestaan." Amerika hoopte dat, afgezien van bui tengewone omstandigheden, de Europese landen over twee jaar geen economische steun meer nodig zouden hebben. „Teleurstellende begroting" Zaterdag had Robert Taft, leider der Amerikaanse republikeinse senaatsfractie, reeds in Washington verklaard dat de eer ste begroting der regering-Eisenhower een tekort zou aanwijzen van negen duizend tot elf duizend millioen dollar, „tenzij drastische wijzigingen worden aange bracht". Senator Taft verklaarde tegenover een verslaggever „zeer teleurgesteld" te zijn over het bedrag der uitgaven, dat de Ame rikaanse regering zich voorstelt in het 1 Juli a.s. beginnende belastingjaar te be steden. Zij zeide dat, in hoofdzaak als gevolg van uitgaven voor de Amerikaanse lands verdediging en de hulpverlening aan het buitenland, het tekort mogelijk groter zal zijn dan de 9900 millioen dollar, welke in Januari j.l. door ex-prèsident Truman als vermoedelijk bedrag van het begrotings tekort werden voorspeld. Het tekort over het lopende begrotings jaar wordt geschat op 6500 tot 8500 mil lioen dollar. Generaal Nam II, leider der Noordelijke delegatie in Korea, heeft Zondag een uur lang vragen van de geallieerde onderhan delaars over het communistische plan van acht punten beantwoord. Na afloop der bijeenkomst bleek er echter nog een aan tal geschilpunten te bestaan. Generaal Harrison verklaarde van me ning te zijn, dat het „meer dan twijfelach tig" is dat alle Noord-Koreaanse gevan genen na-ar huis zullen willen terugkeren, zelfs nadat zij van hun landgenote-n de door generaal Nam II genoemde „ophel deringen" zullen hebben gekregen. Hij vroeg de Noordelijke generaal, hoeveel personen deze „ophelderingen'' zullen ge ven en op welke wijze zij te werk zullen gaan. Ook wilde generaal Harrison weten, of de betrokken gevangenen gedwongen zouden worden, naar deze „ophelderingen" te luisteren. Hij zeide opnieuw, dat de UNO er tegen gekant is, dat over het lot van de gevangenen, die niet wensen te re patriëren, cp een politieke conferentie zal worden beslist. haar kracht ingezien om daarmee tegelijk een uitspraak van het constitutionele ge rechtshof uit te lokken over de vraag, of de verdragen in hun geheel aan het veto recht van de Bondsraad gebonden zijn. Zou dit, volgens het hof, het geval zijn, dan zou de nieuwe tactiek van dr. Adenauer om de verdragen voor de Bondsraad te brengen geen kans meer hebben. Niet al leen de vier staten, waar de socialisten aan de macht zijn, doch ook de christen-demo cratische premier van Beieren, dr. Ehard, hebben er tot dusverre steeds op gestaan, dat de Bondsraad het recht van veto moet hebben. De Duitse socialistische partij heeft Zon dag met een massabetoging in Frankfort de verkiezingsstrijd ingeleid met de verkon diging van een programma waarin gezegd wordt „vrede en veiligheid door onderhan delingen en geen oorlogsgevaar door be wapening". De socialistische leider Erich Ollenhauer heeft de aanval op de huidige regerings coalitie ingezet door de regering-Adenauer te bestempelen als een bewind van „econo mische vrijbuiters". Hij zeide dat de S.P.D., die bij de verkiezingen de grootste partij der Bondsrepubliek hoopt te worden, de strijd tegen de Europese verdragen onver minderd zal voortzetten. „Het komt niet overeen met de Amerikaanse geest van vrijheid en democratie, wanneer het Duitse volk tegen de wil van een groot deel er van een vorm van samenwerking wordt opgedrongen, die het op goede gronden meent te moeten afwijzen", aldus Ollen hauer. Hij noemde het onverantwoordelijk, dat door Duitse beslissingen, zoals de vol tooiing der bekrachtiging van de Europese verdragen, voldongen feiten worden ge schapen, die slechts remmend zouden kun nen werken op het tot standkomen van internationale besprekingen. Het hardnek kige volharden van dr. Adenauer in zijn eis van snelle ratificatie moet, volgens Ollenhauer, de mening versterken dat „de samensmelting der bondsrepubliek met vijf andere continentale staten als belangrijker wordt beschouwd dan het openhouden voor een overeenkomst over de eenheid van Duitsland". De socialistische voorman be schuldigde dr. Adenauer ervan dat deze in de bondsrepubliek eerder een autoritair stelsel dan een vrij democratisch bewind zou hebben ingevoerd. De Britse Hoge Commissaris in Duits land, Sir Ivone Kirkpatrick, is benoemd tot secretaris-generaal van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Hij volgt Sir William Strang op, die zich wegens zijn gevorderde leeftijd terugtrekt. Sir Ivone zal in Duitsland opgevolgd worden door Sir Frederic Hoyer Millar, tot nu toe de permanente Britse afgevaar digde bij de NAVO. Sir Ivone was de eerste Britse Hoge Commissaris in West-Duitsland. De 56- jarige staatsman is Rooms-katholiek. Sir Christopher Steel, thans buitenge- v/oon gezant en gevolmachtigd minister in Washington, zal Hoyer Millar bij de NAVO opvolgen. ocooooccccxdooccoooooocoooco^oococccnocooooooooc» NOORDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met wisselende bewolking en in de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als van daag. 12 Mei Zon op 4.51 uur, onder 20.22 uur. Maan op 3.52 uur. onder 20.08 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag II Mei Hoog water: 1.49 en 14.15 uur Laag water: 9.46 en 22.18 uur Dinsdag 12 Mei Hoog water: 2.38 en 15.04 uur. Laag water: 10.35 en 23.04 uur. ooocxjoooooixjoooooooooooooooooocxooooooooooooooccoooooooS

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1