Oud-politieke gevangenen herdachten gevallenen Bewogen ledenvergadering van De Ommelanden NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES I PANDA EN DE HAND-VIS Wereldnieuws Vijfhonderd deelnemers aan tocht naar erebegraafplaats De radio geeft Dinsdag Auto botste tegen boom en vloog in brand och ló het zo r Dood water J MAANDAG 11 MEI 1953 2 LIKDOORNS Inzittenden met moeite bevrijd; 1 dode, 4 gewonden Ernstige schade aan aardbeienoogst Nieuw handelsverdrag met Japan overwogen Eerste dijkgat bij Kruiningen dicht Kerkelijk Nieuws Oud-politieke gevangenen uit het gehele land kwamen Zaterdagmiddag naar het Bloemendaalse erekerkhof voor de jaarlijkse 10 Mei-herdenking en legden tal van bloemstukken op de graven der gevallenen. Ruim 500 ex-politieke gevangenen en familieleden van hen, die in Duitse gevan genschap zijn omgekomen hebben Zater dagmiddag op de Erebegraafplaats in Bloe- mendaal bij de graven der gevallenen ge- Staan. Het aantal deelnemers was aanzien lijk groter dan bij de voorgaande 10 Mei herdenkingen. Zij waren in autobussen naar de Zeeweg gereden. Daar werd kort voor de ingang van de Erebegraafplaats een stoet gefor meerd, die zich onder zacht geroffel op de trommen van Haarlems Politie Muziekkorps naar de ruimte voor bijeenkomsten op de begraafplaats bewoog. De plechtigheid begon met het spelen van de Marehe Funèbre van Chopin door het Haarlems Politie Muziekkorps onder lei ding van de heer Marinus Adam. Nadat mevrouw Rolien Numan het ge dicht „Storm over het Oosten" had voor gedragen, zongen het Doopsgezinde Zang koor uit Haarlem en het Jeruzalem Kerk koor uit Amsterdam, onder leiding van de heer Hans de Jong, het „Wilt heden nu treden." Vervolgens werd een korte stilte in acht genomen, waarop de muziekkapel na koraalmuziek The Last Post blies en waarbij het peloton van de Nationale Reserve in het District Noordholland-Zuid, dat de erewacht vormde, het geweer pre senteerde. De voorzitter van het hoofdbestuur van de Expogé, mr. G. Ch. Aalders uit Dor- ADVERTENTIE ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Ken flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van 1.35 bespaart U veel ellende. Ieder mens heeft een dubbelganger. - Een Aspirin-tablet niet. Aspirin-iabletlen her kent U steeds aan het Bayerkruis. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Jongenskoor. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Symphonisch orkest en solist. 8.55 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Concert. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en soliste. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest en solist. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Er op of er onder. Vraaggesprek met uit Australië teruggekeerde landgenoten. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Platen. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. (Pl.m. 20.00 —20.15 Koorzang). 20.25 De gewone man. 20.30 Kamerorkest, kl. koor en sol. 20.50 Per Justituam ad Pacem, klankbeeld. 21.20 Radio Philharmonisch orkest. 22.05 Radio dokter. 22.20 Pianorecital. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.40 De Vrouw in Gezin, Maat schappij en Staat, causerie. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor hef platteland. 12.40 Sport. 12.45 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Zeg eens, Amerika14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15 45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.35 Platen. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Koorconcert. 19.25 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Mededelingen. 21.40 Geva rieerde muziek. 21.50 Lichte muziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.1521.45 Journaal; Weerbericht; Ko ningin Elizabeth II; Zuid-Afrikaanse Volks spelen; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 16.00 Omroep-orkest. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroep-orkest en so list. 21.00 Platen. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). drecht, zei in een toespraak, dat de oud- politieke gevangenen ieder jaar op deze dodenakker tezamen komen, niet alleen cm een herdenking te houden en dan met ledige handen terug te keren, maar voor het oogsten van vruchten van bezinning en dankbaarheid en met deze vruchten ande ren te sterken. Wij leven in een andere tijd en andere omstandigheden, maar toch worden wij geroepen tot eensgezindheid en een leven in dienst van de naasten. Het leven en sterven van de gevallenen is niet tevergeefs geweest. Zij wezen ons de weg, die wij altijd moeten gaan. Kapelaan H. J. M. Stoelinga uit Leiden zeide vervolgens, dat als zij, die herdacht worden, niet hadden gestreden er nergens in dit land meer leven was geweest. „Hon derden, ja duizenden, hebben aan gestor ven strijders te danken, dat zij nu leven," zo zei hij. „Aan hen, bij wie alles naamloos ging, moeten wij terugdenken. In de toe komst moeten wij hun daden voortzetten en hun brandend vuur verder dragen om bij elk onrecht paraat te zijn." De deelnemers aan de plechtigheid be gaven zich vervolgens naar de dodenakker. Onder hen bevonden zich dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, en de leden van Gedeputeerde Staten de heren J. A. B. Prakken en L. J. P. N. A. Bouw man, de Haarlemse burgemeester mr. P. O. I'. M. Cremers en het bijna voltallige be stuur van de Expogé. Op de begraafplaats werden in het mid denveld enige kransen gelegd. De adjudant van de Koningin, ritmeester W. F. it. Bis- schoff van Heemskerck, legde namens' het Koninklijk Huis een krans van witte aronskelken. Verder waren er kransen van de Confédération Nationale de Prisonniers Politiques de Belgique, de Union Belgique de Prisonniers Politique en van de Deut sche Bund fiir Freiheit und Recht. Mevrouw Rolien Numan declameerde „Vuur en wind" van Muus Jacobse en daarna werd de herdenking besloten met het Wilhelmus. Op dit ogenblik ging ook de vlag in top, die bij het betreden van de stoet van de ingang van de begraafplaats halfstok was gehesen en de Nationale Reserve beëindig de de erewacht rond de vlaggemast. Reünie in Haarlem Even over half vier kwamen de deel nemers aan de herdenking in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond bijeen, waar in een reünie de banden, die door hun lots verbondenheid in de bezettingstijd gegroeid zijn, opnieuw werden verstevigd. De heer K. R. van Staal, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Nederlandse vereniging van Expogé, betuigde na een hartelijke ver welkoming van de aanwezigen zijn bijzon dere dank aan het Koninklijk Huis, dat zoals elk jaar bij de herdenking is voor gegaan door een krans te doen leggen op de Erebegraafplaats. Hij deelde de deelnemers mede dat des avonds na de diners in Brinkmann en De Leeuwerik met 12 bussen een tocht zou worden gemaakt langs de verlichting in Heemstede en Haarlem. Hij heette voorts twee gedelegeerden welkom, die na hem het woord voerden, de heer E. Peeters van de Confédération Nationale de Prisonniers Politiques de Belgique, en de heer F. Ball- horn, namens de Deutsche Bund für Frei heit und Recht, waarin de oud-gevangenen van het nazi-régime verenigd zijn. De heer Peeters bracht de groeten over van 25.000 Belgische oud-politieke gevangenen, die samen met hun Nederlandse vrienden de consequenties uit hun houding tegenover de bezetter ondervonden. Moedig woord Onder grote stilte trad vervolgens de heer Ballhorn naar voren om namens de Duitse bond het woord te voeren. Reeds vijf jaar voordat de oorlog uitbrak, voerde hij als secretaris van de Internationale Raad der R.K. Kerk in Breda actie tegen het nazi dom en in de oorlog werd hij in Nederland gearresteerd. Hij is thans burgemeester van Nottüln in Westfalen. Hij herinnerde aan de verschrikkelijke Meidagen van 1940, die hij hier in Nederland meemaakte, en aan de terreur, die het Hitlerrégime ook over ons land bracht. „Met een diep gevoel van schaamte denk ik aan de verschrikkingen, die door landgenoten van mij over Neder land zijn gebracht. Uit naam van het Duitse volk wil ik u vergiffenis vragen voor het leed dat over u is gebracht. Ik weet dat u het misschien nog kunt vergeven, maar ik weet ook, dat u het nooit vergeet. Ik wil hier de hoop uit spreken, dat er toch een verzoening tussen onze volken tot stand zal komen." Zijn toespraak werd met een hartelijk applaus beantwoord en des avonds aan een van de diners werden door verscheidene sprekers verzoenende woorden gesproken en waarschuwingen geuit tegen haatgevoe lens jegens de vroegere bezetters, hoe be grijpelijk deze reactie ook is. De heer Ball horn bracht dank voor deze verzoéningsy gezindiheid en zeide deze woorden gaarne aan zijn organisatie in Duitsland te zullen overbrengen. Aan dit diner spraken voorts de afge vaardigden van de twee Belgische bonden, waarvan een de Nederlandse Expogé's uit nodigde voor de eerstvolgende herdenking in België. Verder uitte de landelijke voorzitter, mr. G. Ch. Aalders, zijn blijdschap over de grote deelneming aan deze herdenking, welke hij als een dure plicht zeide te zien. Verder werd aan dit diner onder meer het gedicht „De Ramp" van Mies Bouhuys gedeclameerd door mevrouw Rolien Numan. Daarop begaven de deelnemers zich in de bussen voor een tocht door Haarlem- Lichtstad en langs de Heemsteedse ver lichting. De oppositiegroep onder de boerenleden van de coöperatieve fabriek voor zuivel producten De Ommelanden te Groningen is er Zaterdag in geslaagd tijdens een zeer bewogen vergadering de vier vacatures in het college van bestuur en commissarissen te bezetten. Hoewel het de oud-directeur van De Ommelanden, de heer F. de Boer, verboden was de vergadering bij te wonen, slaagde hij er toch in de vergaderzaal binnen te komen. Hij toonde het bestuur een pers kaart van een zuivelblad en verklaarde op dracht te hebben de vergadering voor dit blad bii te wonen. Aanvankelijk weigerde het bestuur de heer De Boer toe te laten, maar na overleg met de juridische advi seur werd hem tenslotte toch toestemming gegeven als persvertegenwoordiger in de zaal aanwezig te zijn. Hem werd evenwel verboden het woord te voeren. De vergadering was door het bestuur van De Ommelanden bijeen geroepen en had een rechtsgeldig karakter. Veertien dagen geleden vergaderden de leden, van De Ommelanden eveneens, maar toen bleek dat geen rechtsgeldige besluiten konden worden genomen. Toen werd een motie met meerderheid van stemmen aangeno men, waarin de ieden verklaarden geen vertrouwen in het bestuur meer te hebben. Het gevolg hiervan was dat enkele be stuursleden en een commissaris aftraden. De vergadering van Zaterdag stond on der leiding van de waarnemend hoofddi recteur de beer J. Th. Wierenga, die direct het woord gaf aan de heer J. Akkerman, secretaris van het bestuur. De heer Akker- maai merkte op dat het thains niet ging om de arbitragecommissie, de ANAB of het socialisme, maar alleen om het lot en de toekomst van De Ommelanden. Hij wenste de prestaties van de heer De Boer als di recteur niet te verkleinen, maar keerde zich fel tégen diens acties. De ANAB, zo zei hij verder, regeert onze fabriek niet. maar wij moeten op grond van de arbitrale uit spraak de ANAB-leden terugnemen omdat wij deze arbitrage .aanvaard hebben. Wij hebben in alle eerlijkheid en openbaarheid besprekingen met de ANAB gevoerd om te komen tot de oplossing van de onverkwik kelijke situatie van de laatste weken. De rust in de fabriek is weergekeerd en een goede exploitatie is mogelijk. Over het ont slag van de heer De Boer zei de heer Ak kerman, dat de heer De Boer dit ontslag had ingediend. Urenlang heeft het bestuur met hem gesproken, maar hij kon met geen enkel constructief voorstel komen. Er moest derhalve uitgezien worden naar een directeur die de arbitrale uitspraak wel naleefde. Vervolgens zei de waarnemende hoofd directeur, de beer H. T. Wierenga, dat de heer De Boer na ziin ontslag geenszins heeft medegewerkt aan de handhaving van de rust op de fabriek, maar integendeel getracht heeft de zaken te saboteren. Hij ging uitvoerig in op wat hij noemde „het spel dat door de heer De Boer gespeeld is met het geld van De Ommelanden". „Alles regelde de heer De Boer zelf en hij heeft willens en wetens de staking in de hand gewerkt", aldus de heer Wierenga. De heer F. Jelsma, die door het bestuur onlangs werd gekozen tot adviseur van De Ommelanden, gaf vervolgens een over zicht over de positie van De Ommelanden van technisch en economisch oogpunt uit bezien. Namens de oppositie verzocht de heer F. Buiter het woord te geven aan de heer De Boer. Dit werd evenwel geweigerd. Nadat verschillende opposanten en aan hangers van het huidige bestuur nog ge sproken hadden, werd de bestuursverkie zing aan de orde gesteld Er waren drie va catures in het bestuur en één in het col lege van commissarissen Het bestuur stelde als bestuursleden voor de heren H. M. Karlien, E. Wolters en P. Homan. Als com missaris stelde het bestuur voor mr. Th. Roos, bankdirecteur te Groningen. De oppositie gaf evenwel te kennen hier mee geen genoegen te nemen en stelde als tegencandidaten respectievelijk de heren F. Buiter, J. D. Holman, A. H. van Hemmen en W. A. Abring. Bij stemming werden alle door de opposanten voorge stelde functionarissen gekozen. Hierna werd door een der opposanten de eis ge steld, dat de overige nog zittende twee bestursleden en de vier commissarissen ook moesten aftreden. Hij stelde een mo tie aan de orde, waarin de vergadering verklaarde geen vertrouwen meer te hebben in deze functionarissen, hun geen décharge te zullen verlenen en hen met hun vermogen aansprakelijk te zullen stellen. De voorzitter verzocht hem in de gele genheid te stellen eerst met de vier nieuwe functionarissen van gedachten te wisselen en schorste de vergadering. De vier nieuwe bestuursfunctionarissen hebben daarna be sprekingen gevoerd met de twee nog zit tende bestuursleden en de vier commis sarissen. Een voorstel van de nieuwe be stuursleden om de heer F. de Boer tot waarnemend directeur te benoemen werd uitgesteld. ADVERTENTIE In verband met de aflossing van Korea-vrijwilligers, die f IXI Verzoeke mij de brochure een jaar in Korea hebben gediend, bestaat bij het Ijjf O lp qLJ> InI „Mannen van Stavast" te sturen: opnieuw gelegenheid tot dienstneming. Adres: \nJi Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onderofficieren Plaats: tot 35 jaar). Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn j v lV -war geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Aan- meldfn'g dient mondeling of schriftelijk tegeschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nieuwe Fred'erikkazerne, Van Alkemadelaan, geb. E5, kamer 9a, 's-Gravenhage, Tel. 185070. toestel 1589. AShvraag richten tot Aanmeldingsbureau Korea, Nieuwè Frederikkazerne, Van Alkemadelaan, 's-Gravenhage. SS 15 Zaterdagmiddag omstreeks half drie is een personenauto op de weg tussen Neede en Borculo verongelukt, waardoor één dode valt te betreuren en twee inzittenden ern stig gewond zün. De bestuurder van de auto, de aannemer H. van der Tuuk Jr. uit Rheden, kwam met grote snelheid van de zijweg van Geesteren af en zwenkte de weg Neede-Borculo op. Bij deze manoeuvre bot ste de wagen achtereenvolgens tegen twee bomen en vloog in brand. Dat de vjjf in zittenden niet allen in de vlammen om kwamen, is te danken aan het kordate op treden van twee chauffeurs van de Gel derse Tramwegmaatschappij, die getuige van het ongeval waren, met zand de vlam men wisten te blussen en er in slaagden de inzittenden uit het wrak te halen. De arbeiders Lefering uit Borne en Huisstede uit Hengelo leken er het ergste aan toe, de een had een schedelbasisfrac- tuur en de ander een lichte hersenschud ding en een diepe hoofdwonde. Zij ver keren echter niet in direct levensgevaar. De chauffeur, Van der Tuuk, had een hersenschudding en een gebroken pols. De 34-jarige timmerman H. Voortman uit Neede, vader van zes kinderen, leek geen ernstige verwondingen te hebben gekregen, maar in de nacht van Zaterdag op Zondag is hij plotseling overleden aan een hersen bloeding. De arbeider Ton Hoopen uit Groenlo had alleen een gebroken enkel. De verkeerspolitie uit Doetinchem heeft voor haar onderzoek de auto in beslag ge nomen. De oorzaak is nog niet vastgesteld om dat geen der inzittenden tot dusverre ver hoord kon worden. Daar de auto met grote snelheid reed, wordt vermoed, dat de chauffeur de macht over het stuur is kwijtgeraakt. Motorongelukken Gisteren is de 18-jarige A. J. M. van der Horst, die volgens getuigenverklaringen met een snelheid van 80 a 90 km. per uur op een motor met zijspan over de Amstel- dijk te Amsterdam raasde, in volle vaart tegen een lichtmast opgereden en met een schedelbasisfractuur naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij twee uur later over leed. De 16-jarige A. G. de Groot uit Am sterdam, die in het zijspan zat, kreeg een lichte hersenschudding. Zondagmiddag om twee uur is de uit Den Helder afkomstige 21-jarige militair C. Koning te Zwaagdijk onder de gemeente Zwaag met een motor tegen een boom ge botst en aan zijn verwondingen overleden. K., die de motor van een vriend had ge leend, bezat geen rijbewijs. Het ongeluk is volgens de politie te wijten aan het ne men van een bocht met te grote snelheid. De nachtvorst in de nacht van Zondag op Maandag heeft ernstige schade toege bracht aan de te veld staande aardbeien. Vooral onder de gemeente Heemskerk,waar de aardbeien nog al vroeg bloeien, mag met zekerheid worden aangenomen dat de helft bevroren is. Ook de aardappelen en vrucht bomen hebben ernstig geleden. 39. „Waarom vielen jullie die dame las tig?", vroeg de agent dreigend. „Knijp niet zo in mijn nek, bekorrah!"riep Pat, „ik had reden om hem na te zitten, want hij „HEMHIJ????", herhaalde de agent verbaasd, „spreekt u over deze dame?" Hij is geen dame", riep Panda. „Geen DAME riep Joris met een smartelijke trilling in zijn stem, „ik word beledigd! Mag dat zo maar?!" „Gewis niet!", antwoordde de agent, Panda in zijn oor knijpend. „Au!", riep Panda, „heus, geloof me, agent, hij. „HIJ??.... ZIJ!!", riep de agent. „Bekor rah!", barstte Pat O'Nozel driftig los, luis ter dan toch! Dat dame is één vermomde dief, hij heeft een vis gestolen!" „Een vis?", herhaalde de agent verbijsterd, „waar is die vis dan?!" „In dat kinderwagen!", riep Pat, kijk maar, dat zogenaamde baby heeft een vissenkop!" Op deze woorden begon Joris zo hartverscheurend te wenen, dat zelfs Pat en Panda even verbouwereerd waren. „Een vissenkop!", snikte hij, „nu beledigen zij ook nog mijn teer onschuldig wicht. Hoe kan hij dat lieve snuitje met een vissenkop vergelijken!" „Grrrrr", zei de agent, Pat en Panda steviger vastgrij pend, „ik zal jullie leren om een dame aan het hutten te maken!" In Tokio verneemt AFP dat Japan bin nenkort onderhandelingen zal openen met Nederland over een financiële- en han delsovereenkomst. Het bestaande verdrag werd tijdens de bezetting gesloten. Volgens AFP zou Japan voorstellen, dat het „switchtransacties" zal blijven sluiten, d.w.z. uit andere landen invoeren door be middeling van Nederland, aangezien Japan weinig goederen van zuiver Nederlandse oorsprong zal kunnen invoeren. De orr.vang van het handelsverkeer zou 15 millioen dollar in elke richting moeten worden. In het oude verdrag werd deze op 7 y, millioen dollar vastgesteld. Het eerste van de drie gaten in de zee dijk bij Kruiningen is Zaterdag geblok keerd, met behulp van zes caissons. De eerste poging, die om even elf uur werd ondernomen om het 60 meter breede gat te dichten, mislukte door de felle stroming, doch drie kwartier later lagen de zes ge vaarten, die samen niet minder dan 720 ton wogen, op hun plaats. Direct is men toen begonnen met het aanleggen van persleidingen en het spui ten van zand. Kantelbakken met steen werden aangevoerd en kiepten hun lading de diepte in. Zo kwam dit karwei gereed. Verongelukt. Op het vliegveld Thallerhof bij Graz (Oostenrijk) is Zondag een Joegoslavisch vliegtuig neergestort. De twee inzittenden kwamen om het leven. Repetitie. Zondag is, kort na zonsopgang, in Londen, een „generale repetitie" van de kroningsoptocht gehouden. Meer dan duizend militairen, de meesten te paard, namen aan de optocht deel. Ook de gouden koets reed mee. Naar schatting hadden zich 30.000 tot 40.000 kijkers langs de route opgesteld. Geen muziek. In Italië zullen de musici op 13 en 14 Mei staken teneinde hun loon eisen kracht bij te zetten. Wereldburger. Garry Davis, de „wereld burger no. 1" is Zondag in Londen op nieuw aangehouden. Hij zal vandaag terecht moeten staan wegens „land loperij". Tornado. Zondag" heeft in Zuid-Oost-Ne- braska een tornado gewoed, die twee derde van het aantal gebouwen van de plaats Hebron heeft verwoest of bescha digd. De electrische- en gasleidingen raakten defect. Achttien personen zijn ernstig gewond en vele licht. Tijdschrift. Het Amerikaanse tijdschrift „Collier's" zal van 7 Augustus af om de veertien dagen in plaats van wekelijks verschijnen, daar het blad meent, dat halfmaandelijkse tijdschriften door de televisie minder lezers verliezen dan weekbladen. Afwijking. De toren van Pisa is in de af gelopen 34 jaar nog 2.9 cm schever ge worden. De afwijking bedraagt thans in het geheel 5.22 meter. Postunie. Zaterdag is te Bern het nieuwe gebouw van de wereldpostunie geopend. De openingsrede werd uitgesproken door de heer F. A. Hofman, hoofddirec teur van de Nederlandse posterijen, die als vice-voorzitter van de bouwcommis sie een werkzaam aandeel in de tot standkoming van het gebouw heeft ge had. Ook de directeur-generaal van de Nederlandse P.T.T., de heer L. Neher, heeft het woord gevoerd. Hij dankte voor de hulp, die Nederland bij de wa tersnood heeft ondervonden. Niemöller. Ds. Martin Niemöller, leider der Evangelische kerk in Hessen, heeft Zaterdagavond een onderhoud van twee uur gehad met de politieke raadgever der Sovjet-Russische controle-commis sie in Berlijn, prof. Joedin. Gesproken is over de positie der Evangelische (pro testantse) kerk in de Sovjet-zóne van Duitsland. Ds. Niemöller verklaarde na het onderhoud tegenover journalisten dat de besprekingen „in een goede geest" waren gevoerd. Hij wilde echter geen bijzonderheden mededelen. Partij. In Johannesburg is Zondag de op richting van een „federale uniepartij" bekendgemaakt, die zich tot doei stelt „het scheppen van gelegenheid voor mensen van alle rassen om onder be scherming van de wet volledige levens vrijheid te genieten". Het manifest der partij, is ondertekend door 22 personen, van wie het merendeel lid is van het „toortscommando". „De in Zuid-Afrika geboren niet-blanke moet het recht krij gen zijn stem te laten horen in de rege ringsorganen, overeenkomstig zijn be schavingspeil", zo wordt verder gezegd. Bandieten. Officieel is medegedeeld dat een bende bandieten ter sterkte van naar schatting duizend man in Columbia een aanval heeft uitgevoerd op de 28 man sterke bezetting der politiepost te Concepción, in het departement Copdi- namarca. Bij deze aanval zijn zes poli tiemannen en achttien bendeleden om het leven gekomen. Telefoongeheim. De Amerikaanse minister van Justitie, Brownell, heeft een wets voorstel ingediend, dat aan gegevens, die uit het afluisteren van telefoonge sprekken zijn verkregen, in strafzaken waarbij de nationale veiligheid of de defensie betrokken zijn, de kracht van wettig bewijs wil geven. Volgens func tionarissen van het departement kan aanneming van dit voorstel leiden tot een nieuw proces tegen Judith Coplon, die tweemaal schuldig is bevonden aan het uitleveren van geheimen aan een Russische vriend, doch wier vonnis in hoger beroep werd vernietigd, omdat de door de regering aangevoerde bewijzen verkregen waren door het onwettig af luisteren van telefoongesprekken. Grensverkeer. Het Joegoslavische pers bureau Tanjoeg meldt, dat de rege ringen van Joegoslavië en Oostenrijk een overeenkomst hebben gesloten waarbij het normale grensverkeer tus sen beide landen met ingang van heden zal worden hervat. Dit verkeerds na de tweede wereldoorlog gestaakt. Ned. Herv. kerk Beroepen te Heemskerk (toez.) B. J. Naessens, cand. te Doetinchem. Geref. kerken Aangenomen naar Garijp B. Smilde te Achlum. WAARSCHIJNLIJK zijn sommige le zers zich wel eens te buiten gegaan aan smakelijke zeemansverhalen, of avon tuurlijke ontdekkingsreizen ter zee, waar in verteld wordt hoe het schip van onze held in sommige wateren als door een trage massa werd geremd, hoe het plotseling vaart verminderde, niet meer naar het roer wilde luisteren en hulpeloos op de golven dobberde. Door geen enkele bekende oorzaak kon dit geheimzinnige gedrag worden verklaard; geen zee wier had zich in grote massa's aan de kiel geklit, geen plot seling opgestoken tegenwind hield het schip tegen, geen zeeslang .was in de verre omtrek te be kennen, kortom, hier ontbraken alle ge bruikelijke ingrediënten waarmede een zeemansverhaal gepeperd kan worden op gedist. Het was rondweg spookachtig! Nu laten de meeste landrotten zich ook niet voor één gat vangen. Uitgaande van het ervaringsfeit dat nog nooit één zee man een storend gebrek aan fantasie heeft getoond, werd het verhaal van het bewe- genloos geworden schip gemeenlijk ge schreven op de lange lijst van zeemans- fantasterijen, waarop ook de zeeslang en consorten sinds lang waren geboekt. Deze achterdocht ging echter wat te ver, want het schijnbaar onverklaarbare wil geens zins zeggen dat het niet bestaat. Het verschijnsel dat een schip in dood water belandt en dan de boven omschre- ven gedragingen vertoont, doet zich veel vuldig voor o.a. langs de Scandinavische en Siberische kusten, waar grote rivieren in zee uitmonden, zodat zich op het zee water een laag van zoet water bevindt. In de grenslaag van dit lichtere en zwaardere water, worden door een vaartuig zgn, in wendige golven opgewekt, waarboven blijkens onderzoekingen van de Noor Ekman altijd een tegenstroming ontstaat. Als nu de diepgang van het schip ongeveer gelijk is aan de dikte van de zoetwater- laag en de vaart van het schip is niet groot genoeg om de remmende werking van de inwendige golven te overwinnen, dan blij ven dergelijke golven als het ware „kle ven" aan het schip, dat dan voortdurend onder invloed blijft van de zoeven ge noemde tegenstroming. Met geheimzinnige spookachtigheid gelijk men ons vroeger wilde doen geloven heeft doodwater dan ook niets uitstaande, hetgeen iedere zeeman uit onze tijd ook wel weet, want zijn kennis van dergelijke processen is waarlijk niet gering. Voor de afwisseling zouden wij van onze kant u ook eens iets willen vertellen dat op het eerste gehoor nogal onwaarschijn lijk klinkt, n.l. dat er vogels bestaan die tanden in hun maag hebben! Daarover morgen. H. FéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2