Stroom voor paviljoens op IJmuidense strand Northern Gem"als een teken aan de kant" Agenda voor Velsen Directeur van Hoogoven-nieuwbouw zag op een kwart eeuw werk terug VSV kwart eeuw eerste klasser „Streven naar Kunst" vertoonde een zeemansstuk van O'Neill „De strekdam" officieel geopend; andere drie zaken tegen Pinksteren Kotter SCH 178 naar visserij bij Curasao Kennemer dammers gaan vlugger dammen Old Clothes New EYRAN's Grote trawler ving in 18 dagen bijna 3000 kisten Uitgeest Hervormd jeugdhuis officieel geopend Santpoort „De ingebeelde zieke" door gymnasiasten 7 BOKSRING BIJ DE ZUIDPIER I Toon Hermans bij Heuvelwijk ,Er ligt nog veel meer in het verschiet Stalen raam verbeeldde zijn ontzaglijke „oeuvre" Trawler Medan in Amerika aangekomen Met de radio ter haring Schip vol IJsland-vis voor IJmuiden 99 99 „Kunnen jullie ze dan niet vangen?" Vici een promotie-op-het-nippertje Film in het Burgemeester Rijkenspark ging niet door Felle brand in oud-Bever wijk in drie opslagplaatsen MAANDAG 11 MEI 1953 BIJ DE OFFICIëLE OPENING van het nieuwe paviljoen de „Strekdam" van de heer J. H. Kamerman tussen de pieren hebben Zaterdagmiddag velen de ogen uit gekeken toen zij aan het plafond T.L. verlichtingsbuizen bevestigd zagen. En terecht, want voor de eerste maal na de oorlog zullen de vier grote paviljoens op het IJmui dense strand aansluiting krijgen op het electriciteitsnet. Een niet geringe verbetering, aangezien in de paviljoens, die er voor 1 Februari stonden met „wonderlampen" moest worden gewerkt Zaterdagmiddag tussen drie en vijf uur zullen er vermoedelijk nog dit jaar komen hebben de heer Ramerman en zijn vrouw vele vrienden en kennissen in hun groter, beter en mooier paviljoen-restaurant ont vangen. Was de vorige „Strekdam" tien bij vier meter, nu beschikt men over een ruimte van tien bij zes meter. Binnen staan ruim zestig stoelen en op het terras van tegels kunnen ongeveer tweehonderd bezoekers een plaatsje vinden om het scheepvaartverkeer tussen de pieren gade te slaan, een beetje te zonnen en waar het de eigenaar om begonnen is iets te nuttigen. In een keuken geheel elec- trisch kunnen maaltijden voor maximaal zestig personen tegelijk worden bereid. Voor patates frites kan men aan een apart loket terecht. Over twee weken Hoewel het paviljoen van de heer Ver- swijveren al enige weken tot een zitje noodt is het nog niet officieel geopend. Dit zal gelijk met de zaken van de heren P. Menger en Gouda over ongeveer twee we ken gebeuren. Men heeft het oog op een Zaterdag zodat de kans wel zeer groot is dat de officiële opening van deze drie zaken bezuiden de pier op de dag vóór eerste Pinksterdag Zaterdag 23 Mei kan worden tegemoet gezien. Omtrent de plannen voor die dag wist men ons nog niets te vertellen. De heer Ramerman, die als laatste begon te bouwen heeft dus als eerste zijn zaak officieel heropend. Het met een rood zadeldak bedekte pa viljoen „de Schelp" van de heer Gouda heeft intussen ook al laten zien, dat het er mag zijn. Het paviljoen Noordzee van de heer Menger wordt thans ingericht en men legt er de laatste hand aan het tim merwerk. Er is die Zaterdagmiddag in de „Strekdam" nog over vele toekomstmoge lijkheden en wensen gesproken. De closet ten voor de bewoners van de strandhuisjes In de eerste week van Juni zal de ex- leraar van de Zeevaartschool te Scheve- ningen, de heer T. Blok met zijn kotter SCH 178 aan een reis van drie duizend mijl naar Curagao beginen. De kotter is de vroegere KW 227 „Karei Doorman" die al enige tijd geleden werd verbouwd voor de visserij in de Middellandse Zee en in die staat door de heer Blok werd gekocht. Al twee jaar geleden heeft de eigenaar, die het schip met nog vier Scheveningers zal overbrengen, een zelfde reis gemaakt met de SCH 177, die wordt gebruikt voor de visserij bij Curacao. De SCH 178 zal de vangst van de SCH 177 naar de wal ver voeren, opdat de laatste kan blijven door- vissen. De afstand naar de visgronden is namelijk ruim drie honderd mijl. Er is besloten tijdens een bijeenkomst van dammers uit het district Kennemer- land, dat de klokken gedurende het ko mende speelseizoen op een hoger speel- tempo worden afgesteld. Tot nu toe werd als regel met 45 zetten in anderhalf uur gespeeld maar op een voorstel van de damclub DOS zal er nu een proef voor een seizoen worden gedaan met 50 zetten in anderhalf uur. De daarop volgende zetten gaan dan in een tempo van 10 per kwartier. Het voorstel van de districtsbond Ken- .nemerland om een „superklasse" van zés clubs voor de provinciale competitie in te stellen is in beraad gehouden evenals het daarmee samenhangende voorstel om een overgangsklasse voor 8 clubs te creëren. Toon Hermans zal morgenavond een be zoek brengen aan de klemkunstavond, die „Heuvelwijk" geeft met medewerking van het „Zaanse kleinkunst-ensemble". De heer Hermans treedt deze avond niet op, maar daar hij sinds geruime tijd op zoek is naar nieuwe talenten, moet zijn bezoek aan de Heuvelwijk-avond gezien worden als een onderdeel van deze „talentenjacht". Moederdagviering bij' „Bond voor het gezin" Ter gelegenheid van Moederdag hield de afdeling Velsen-Noord van de R.K. Bond voor het Gezin Zondagavond in de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan een goed bezochte feestvergadering, die werd ge leid door de heer G. Buur, tweede voorzit ter. Hij herinnerde aan het onthaal van de kinderen in vroegere jaren, doch nu werd meer aandacht besteed aan de dag van moeder. De in de parochiekerk gehou den collecte „Voor moeder en kind" bracht 360,35 op, waarvan zal worden gepro beerd de Katholieke Gezinszorg een sub sidie te verlenen. Maandag 11 Mei Toneelver. „Opwaarts", 20 uur, toneeluit voering in gebouw Concordia te Velsen-N. Nutsbibliotheek. Uitlening van 19.30 tot 21.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: „Muiterij op dê Bounty". Rex, 20 uur: „Vergif". Dinsdag 12 Mei Goede Herder Kerkkoor en Kinderkoor Goede Herder. Concert, 20 uur, Hervormd Jeugdgebou"-, Rembrandtlaan te IJmuiden-O. en de plannen voor een vlonder zijn nog geenszins van de baan. Evenals de vele gelukkige IJmuidenaren die vergunning kregen ook dit jaar hun huisje op het strand op te bouwen, was de heer D. Bohm van de boksclub „de Ring" druk doende met enig spitwerk voor het paviljoen van de heer Verswijveren, een paar meter van de pier af. Daar zal deze actieve instructeur in de ring op zomer avonden en in de weekeinden aan zijn leer lingen les gaan geven in boksen. ADVERTENTIE DRY CLEANI Koningsplein 10 NC ONLY Tel. 4886 UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Dinsdag 28 April: st. Haarlem IJM 9; mt. Eveline IJM 116. Donderdag 30 April: ml. Everard Christina KW 40. Vrijdag 1 Meo: st. Flamingo IJM 25, Bloe- mendaal IJM 71; mt. Dirkje RO 53, Wiron IV IJM 209; ml. Aafke Jacoba KW 41, Ro bert William KW 123, Martenshoek IJM 283; mk. Sterna IJM 99. Zaterdag 2 Mei: mt. Elie Chénévière IJM 32; ml. Martha IJM 74; mk. Nelly v. B. IJM 23. Maandag 4 Mei mt. Thorina IJM 33; ml. Verwachting IJM 204, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Grietje KW 20, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Nederland VI KW 37, De Vrouw Anna KW 52, Alida KW 91, Gebroeders KW 108, Petronella KW 125, Arie KW 155, Java K W159, Aleida KW 169, Jacoba Gesina SCH 36; mk. Maartje IJM 8. Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Magda IJM 272, Haarlem I, IJM 276, Kralingen IJM 316, Anna Marie KW 27, Rein KW 200, Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34, Prinses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53, Twee Gezusters KW 77, Willem KW 94, Arendje KW 98. Agatha Arie KW 126, Ennie en Appie HD 25. De Verwachting HD 37, Tinie Dieuw WR 33, Hendrikje BU 33. Dinsdag 5 Mei: st. Gelria IJM 21; mt. Post Boy I#M 35, Doggersbank KW 75; ml. .Cor nelis Marinus KW 48, Huiberdina Gijs- bertha KW 85; mk. De Twee Gebroeders IJM 3, De Jonge Willem IJM 230, Jacob KW 92. Woensdag 6 Mei: st. Tzonne IJM 1; Ml. Heemstede IJM 53, Onderneming KW 175, Dolfijn RO 2; mk. Wiron I IJM 210, Dage raad IJM 229, Koningin Juliana KW 133. Donderdag 7 Mei: st. Bergen IJM 16, Vios I IJM 24, Limburgia IJM 54; mt. Claesje RO 16; ml. Willempje KW 89; mk. Twee Gebroeders IJM 27, Pieter Cornelis KW 31, Twee Gezusters KW 77. Vrijdag 8 Mei: st. Petten IJM 49. Sumatra IJM 62; mt. Johannes Polderman IJM 20; ml. Wiron III IJM 221. Bij de oprichting van de Hoogovens werd dadelijk het constructiebureau, waarin al het werk voor de houw van de fabrieken en installaties moest worden verricht, ge ïnstalleerd, waarvan ir. P. Ledeboer de lei ding had en op dit constructiebureau werd in 1928 ir. A. Drijver, die juist van de Technische Hogeschool te Delft was ge komen, geplaatst, nu een kwart eeuw ge leden. Toen in de loop der jaren naar iemand werd uitgezien, die tot opvolger van het hoofd van het constructiebureau kon wor den opgeleid, viel de keuze op ir. Drijver. Het constructiebureau is overgegaan in de afdeling Nieuwbouw, waarvan hoofdinge nieur Drijver in 1950 tot directeur werd benoemd. Het was deze hoofdingenieur directeur die op grootse wijze, ter gelegen heid van zijn zilveren ambtsjubileum, in het restaurant van Walserij-Oost is ge huldigd. De voorzitter der directie, ir. A. H. Ingen Housz, stak de huldigingsrede af, waarin hij de levensloop van de jubilaris de revue liet passeren en hij besloot zijn rede met de aanbieding van het vererend getuigschrift en het gedenkbord der Maatschappij. Hoofdingenieur Rijkeboer was de woord voerder der bedrijfsdirectie. In hartelijke woorden sprak hij over de samenwerking met de jubilaris, die begon bij de bouw van de Cemij, het eerste zelfstandige werk van de jubilaris, waar allerwegen met lof over werd gesproken. Hij bood een foto boek aan, waarin alle werkstukken van de jubilaris waren Opgenomen. Vervolgens trad hoofdingenieur W. Bak ker, bedrijfsleider van de Mekog, op het sprekersgestoelte. In zijn rede trok spreker een parallel tussen de opgaven van toe komstige ontwikkelingen in de Industria lisatie-nota en het bouwen dat door de K.N.H.S. gedaan wordt. Er zullen steeds nieuwe fabrieken moe ten komen, zowel in de ijzer- en staal- als in de chemische sector. Dit grijpt veel ver der dan vroeger, toen een fabriek in het belang van een bepaalde onderneming werd gebouwd. Na de oorlog heeft de K.N. H.S. reeds een enorme ontwikkeling bin nen het kader van de industrialisatie door gemaakt en er ligt nog veel meer in het verschiet. In 1930-'31 werd de Cemij gebouwd en van dit tijdstip dateert de samenwerking tussen de jubilaris en de bedrijfsleider van de Cemij, dr. ing. F. Schonenberger, die deze periode in zijn hartelijke speech met waardering memoreerde. Nadat er een ge lukstelegram was voorgelezen van direc teur P. R. Bentz van den Berg, trad de chef van de tekenkamer, de heer A. F. A. Bongers voor het voetlicht. „De jubilaris heeft zelf getekend en kent alle moeilijk- De trawler „Medan", die door de rederij Medan-Bafa\'ia naar Amerika werd ver kocht, is Zondagmorgen om tien uur in Boston aangekomen. Schipper D. Stobbe heeft de reis dus gemaakt in vijftien dagen. De bemanning gaat 21 Mei aan boord van de Waterman en zal omstreeks 1 Juni in Nederland aan land gaan. Watervlieters bijeen op eerste contact-avond De degradatie van het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „Watervliet" naar de derde klasse KNKB was geen be letsel om Zaterdag in het sportpaviljoen „Watervliet" de eerste voorjaarscontact- avond voor de leden te houden, van wie echter een grotere belangstelling was ver wacht. De heer B. de Heer zette uiteen, dat het doel van deze avond was het aanhalen van nauwer contact tussen de leden te bevor deren en op deze wijze er toe bij te dragen de verloren plaats te heroveren. Dit zal alleen mogelijk zijn als alle Watervlieters, maar vooral de senioren-korfballers zich bewust zijn van hun plicht ten opzichte van de club. Daarna droeg de voorzitter de leiding van de avond over aan mevr. Hartman en de heren A. Verkerk, J. v. d. Berg en A. Redeker, die als feestcommissie een geva rieerd programma van muziek, spel en dans hadden voorbereid. heden ervan", zo zeide spreker, die verder opmerkte, dat de jubilaris bij allen bemind is door de wijze waarop hij met de mensen omgaat en door zijn stimulerende ijver. Een fraaie boekenkast, een Smyrna vloerkleed, 7en kunstzinnig byouteriedoosje (prachtig werk van de modelmakersbaas, de heer Van Zon) voor mevrouw Drijver en een handtekeningenlijst van de schenkers in een breedband-stalen omslag vormden de geschenken en diverse andere sprekers hebben deze huldiging de sfeer gegeven, welke de persoon van deze jubilaris recht deed wedervaren. Aan het eind kwam er een wel heel origineel cadeau op de proppen: in een sta len raam liet de heer C. C. Holling figuren hangen, waaruit een beeld groeide van de diverse afdelingen der K.N.H.S., een prach tig werkstuk van de heer C. van Buuren. Als op 26 Mei de haringvloot uitvaart, zal de K.R.O.-reporter Ben Brans zich aan boord van de „Gorredijk" bevinden om van dit schip regelmatig reportages te geven van de haringvangst. Deze repor tages zullen worden uitgezonden in het N.C.R.V.- en K.R.O.-programma. De repor ter hoopt ook een ooggetuigeverslag te kunnen geven van het spannendste evene ment in het nieuwe haringseizoen, de race van de jagers om de eerste Hollandse haring aan wal te brengen. De aankomst van de eerste jager zal ook van de wal af worden verslagen waarbij een kruisgesprek met de varende reporter wordt ingeschakeld. ADVERTENTIE Voor Uw wedstrijdprijzen Sportprijzenhandel Koningstraat 122 - Beverwijk - Tel. 4398 (Van een onzer redacteuren) Achttien dagen heeft de grote Grimsby-trawler „Northern Gem" (GY 204) aan een reis naar de IJslandse wateren besteed en in de vroege Zondagochtend draaide schip per Walter Barrell zijn 620 ton bruto de IJmuidense vissershaven binnen met 2750 (Hollandse) kisten rondvis onder de zorgvuldig afgedekte luiken. Het was de eerste keer, dat deze geweldenaar-naar-IJmuidense-begrippen, die duizend paardekrachten in de machinekamer verbergt, hier op bezoek kwam en zijn aankomst is met ge mengde gevoelens begroet. De Nederlandse schepen „harken" met de moed der wanhoop makreel bjj elkaar en hebben de rondvismarkt schromelijk verwaarloosd, omdat daar geen reizen mee te maken waren; deze Engelsman komt daar brutaalweg op bezoek met een vooraad vis voornamelijk kabeljauw waaraan IJmuiden na zijn goeddeels mislukte verre-visserij-experimenten niet eens van durfde dromen in zulk een korte reisduur. Het was gisterochtend nog niet te bezien, of de „Northern Gem" zijn lading van morgen zou kunnen spuien in een markt, die toch al flink voorzien is, zoals dat op Maandag gebruikelijk is, maar de schipper had daar al half en half op gerekend door de zonnetent boven het dek te laten span nen en er werd water aan dek gespoten om een zo groot mogelijke koeling te waar borgen. Schipper Barrell was er een beetje ver baasd over, toen wij hem in zijn gerieflijke hut onder de dubbele brug opzochten.... „Kunnen jullie ze daar dan niet vangen? Er zit anders vis te over!" De bemanning heeft gedurende de week, dat er rond het ruige IJsland is gevist, beslist niet naar werk hoeven zoeken en er is bovendien nog een mooi voorraadje traan gekookt in de kokerij op het achterschip. Factor Bertus Dekker, die het schip naar IJmuiden heeft laten komen half en half als spoorslag voor degenen, die menen, dat er in het hoge Noorden geen vis te vangen en geen brood te verdienen is, zegt het duidelijk: „Er is vis te vinden in een kortere tijd dan wij het doen en zelfs meer dan de 1500 kisten, waarmee wij een lange reis moeten proberen goed te maken." Verdroten Dat is de achtergrond van deze onver wachte grote Engelse aanvoer. De Neder landse vloot is gedwongen geweest eenzij dig te vissen door een aantal oorzaken, die gedeeltelijk buiten de macht der reders en ten dele wèl binnen hun invloedssfeer lig gen de handel heeft dat steeds meer verdroten, omdat zij vaker nee dan ja moest verkopen in het seizoen, bekend staande om zijn schelvisovervloed. Nu ligt er een grote Engelsman in de IJmuidense haven. Er liggen Duitse schepen in de En gelse havens en de Nederlanders willen wel eens naar België terwijl de auto's uit Noorwegen naar Nederland komen Fabeltje Inmiddels heeft de „Northern Gem" de belangstelling van allen, die een schip kunnen waarderen, de hele Zondag lang ge trokken. Met zijn Mayer-steven en zijn veel grotere lengte dan die van de IJmui dense „Haarlem" heeft de „Gem" oftewel „juweel", ondanks zijn bijna twintig jaren veler bewondering gaande gemaakt: 188.1 voet lang, 28.1 breed en 15,5 hol maakt deze trawler met zijn 16.6 voet diepgang dan ook wel een meer dan forse indruk en hij heeft min of meer aan de kant gelegen als „een teken aan de muur": Nederlands visserijsupprematie is zo langzamerhand een fabeltje geworden, waaraan niemand meer gelooft en ze brokkelt met de dag verder af. De twintig mannen, die de „Gem" be varen hebben haar lief gekregen, niet in de laatste plaats om haar voortreffelijke accommodatie. Het doorlopend dekhuis, waardoor alle verblijven onder één dak zijn getrokken en de ruime logiezen, de mess- room en de douchecellen zouden deze traw ler beslist minder geven dan de zeventien levensjaren, die hij telt. De radarinstallatie is heel gewoon. Duitse werf Deze G.Y. 204 is één van twaalf boten, die op Duitse werven voor Engelse reke- Het was dezer dagen om precies te zijn op 6 Mei 25 jaar geleden, dat VSV haar intrede deed in de eerste klasse van de KNVB. Dit gevoegd bij het feit, dat de roodwitten al die tijd on afgebroken in dat voetbal walhalla hebben gespeeld, was voor het bestuur aan leiding om na afloop van de ontmoeting VSV-Sneek eni ge tijd met de spelers een gezellig „onder onsje" te beleggen in het clublokaal. Dat was een gebeurtenis, die promotie-naar-de-eer- ste-klas van VSV. Toen men in Februari 1927 het 15-ja- rig bestaan der vereniging vierde, speelde VSV nog in de derde. Het eind van het seizoen bracht echter een juichende promotie naar de tweede en in dit nieuwe milieu voelden de roodwit ten zich zo goed thuis, dat na een jaar alweer de kam- pioensvlag kon gehesen worden. En ook in de nu volgende promotie-wedstrijden ble ken de VSV-ers weer de sterksten. Wie herinnert zich niet, die haast drama tische wedstrijd tegen DEC. Bij het eindsignaal was de stand 1-0 voor VSV. De Amsterdammers tekenden echter protest aan tegen het niet-toekennen van een pe nalty. Deze werd na afloop alsnog genomen en in een doelpunt omgezet. Omdat met de mogelijkheid van toewijzing van het protest rekening moest worden ge houden en de stand dan ge lijk zou zijn, moest de wed strijd verlengd worden en in deze verlenging scoorden de DEC-ers nogmaals, zodat bij toewijzing van het protest niet VSV, doch DEC naar de eerste klasse zou promove ren. Dit protest is toen behan deld in een der zalen van Brinkmann te Haarlem. Na dat alle opgeroepenen ge hoord waren, zei de voor zitter der protestcommissie tot scheidsrechter Israëls: „Ik geef u 5 minuten de tijd om nog eens over het hands- geval na te denken". Doch de arbiter antwoordde, dat hij deze minuten niet nodig had, en reeds aanstonds kon mededelen, dat de VSV-er, die „hands" had gemaakt, dit allerminst opzettelijk had gedaan. Een later volgde de uit spraak van de commissie en VSV was eerste klas ser. In twee seizoenen had den Van der Wint; v. d. Pieterman, v. d. Griendt, Demmers, Bruidschaart, Böhm, Koning, Heijerman jr., Heijerman sr., De Ko ning en Hillecamp van uit de 3de klas het voetbal-wal halla bereikt Woensdag j.l. was VSV dus 25 jaar eerste klasser en gisteren herdachten de be stuursleden met de huidige eerste elftallers van VSV en verschillende „oudjes", die het eerste klasseschap ver overden, dit heugelijke feit. Voorzitter Roth leidde de gezellige bijeenkomst met enige waarderende woorden tot de „oudjes" en verma nende woorden aan het adres der huidige generatie in. Waar hij juist één der jeugdelftallen, dat kam pioen was geworden, gehul digd had, kon hij met het oog op de toekomst optimis tische klanken laten horen. Hij dankte voorts de dames van bestuurs- en commis sieleden, alsmede van die der spelers voor haar on misbare medewerking. Verder is nog het woord gevoerd door de ere-voor- zitter, de heer P. J. v. d. Linden, die wees op de vooruitgang in moreel en mentaliteit iri de VSV-gele- deren. De oud-voorzitter, de heer George da Costa haal de enige leuke herinnerin gen uit de „goeie ouwe tijd" die tussen twee haakjes lang zo „goed" niet bleek te zijn op, welke de lach spieren geducht in beweging brachten. Voor de oud-spelers sprak de oud-doelman Arie v. d. Wint. Hij bracht het bestuur hulde voor de wijziging in de zijns inziens verkeerde koers van vroeger, die er toe geleid heeft, dat „een speler, die van het groene veld verdwijnt, niet meteen meer door de vereniging de rug wordt toegekeerd". ning zijn gebouwd: in 1936 liep de trawler bij Seebeck in Wesermünde van stapel en in 1948 werd hij tot oliestoker verbouwd. De duizendpaards machine is van het triple-expansie type met een afdamp- turbine. En als het nog even duurt, kunnen de IJslandse trawlers ook wel naar IJmui den komen om te bewijzen, dat er iets aan de Nederlandse visserij schort. Want er zijn maar weinig mensen langs de kant te vin den, die de handel niet groot gelijk geven, hoe wrang het ook mag zijn een vreemde eend in de IJmuidense bijt te zien, als Ne derland zelf toch ook waarachtig wel weet, waar Abraham de mosterd moet halen. Vanmorgen niet gelost Het schip heeft vanmorgen zijn 2750 kisten en men verwacht, dat er wel 3000 uit zullen komen niet kunnen lossen; de 6 ploegen, die er voor nodig zijn, waren elders meer dan nodig. Morgen zal de GY 204 dus haar voorraad in de hal zetten. Het was Zaterdag voor het protestants- christelijke gedeelte van de gemeente Uit geest, een heuglijke dag. Want 's middags nadat hij de gang van zaken rondom de oude Hemony-klok had opgehaald over handigde de voorzitter van het comité tot het behoud van de Hemony-klok, ds. G. D. Boerlage, de sleutel van het nieuwe jeugd huis aan de Castricurnmerweg, aan de voorzitter van de diaconie, de heer D. de Ridder. Naar ds. Boerlage de aanwezigen ver telde, waren de plannen voor éen jeugd huis, indertijd tweemaal mislukt. Tot men uiteindelijk, met het. Zaterdag geopende huis een uit de zestiende eeuw date rende Saksische boerderij meer succes had. Na de opening in de grote recreatiezaal, begaven de aanwezigen zich naar de daar naast gelegen vergaderzaal van de diaco nie, waar velen het woord hebben ge voerd. Maar voordat men gelegenheid kreeg zijn vreugde over de totstandko ming van het gebouw uit te spreken, ont hulde de waarnemend predikant, ds. Bart- stra, een schilderij, gemaakt door de Uit- geester amateur-schilder J. M. den Har- tog. Dit schilderstuk stelt Christus tussen de werkende jeugd voor, mooier en spre kender motief had de schilder niet kunnen kiezen. De film, welke onder auspiciën van het Flora-comité te Santpoort Zaterdagavond in het Burgemeester Rijkenspark vertoond zoU Worden, is in verband met de minder gunstige weersomstandigheden, tot een nader te bepalen tijdstip uitgesteld. De toneelvereniging „Streven naar Kunst" uit Velsen-Noord vermeldde Zaterdag avond in haar programma de naam van een auteur, wiens stukken men slechts zel den door amateurs ziet gespeeld, namelijk de Amerikaan Eugene O'Neill, van wie „Anna Christie" werd opgevoerd, welk drama enige jaren geleden nog bij Herman Bouber op het répertoire stond. Het schijnt thans in een bewerking van André Gris- homme en onder de titel „Wie zonder zon den is...." te zijn vrijgegeven voor onze dilettanten, die er ongetwijfeld een dank baar speelstuk door rijker werden. Het stuk bevat een logische aaneenscha keling van emotionele taferelen met een krachtige dialoog, waarbij alleen het slot, met de geforceerde gelukkige afloop en het vrij zoete familietoneeltje, teleurstellend afwijkt van de veelbelovende en. sterk ge hanteerde lijn uit de voorgaande bedrijven. O'Neill, die in zijn jeugd zelf als matroos heeft rondgezworven, behandelt een epi sode uit het ruwe zeemansleven, Chris Christophersen, een oude kapitein, ontfermt zich na twintig jaar weer eens over zijn dochter Anna Christie in een laat ont waakte vaderliefde en weigert zijn toe stemming voor een huwelijk met Mat Burke, die hij als stoker een minderwaar dige partij acht. Doch Mat is er niet de man naar om zich spoedig uit het veld te laten slaan; hij verdedigt zijn kansen met heftige argumenten en zo nodig met be hulp van een paar bonkige knuisten, tot Anna Christie op het hoogtepunt van de twist bekent niet het reine, fatsoenlijke De leerlingen van het gymnasium Feli- senum te Velsen wensten zich nu eens niet tevreden te stellen met de gebruikelijke bonte avonden en hebben daarom met enthousiasme de vele moeilijkheden aan vaard, welke aan de opvoering van een klassiek blijspel verbonden zijn. Zij deden het Zaterdagavond in het Hervormd Jeugd- gebouw aan de Rembrandtlaan zelfs met niet minder dan Molière,wiens laatste stuk: „De ingebeelde zieke" onvervaard in studie genomen werd. Toen Molière eind 1672 voor Lodewijk XIV, die vermoeid van zijn Hollandse veldtocht naar Versailles was teruggekeerd, voor de lentefeesten van 1673 een vrolijk spel moest schrijven, koos hij daarvoor het beproefde onderwerp van de maniak, die aan zijn egoïsme en be krompenheid te gronde gaat en in die on dergang zijn gezin dreigt mee te slepen. Uit de litteratuurgeschiedenis weten wij, dat Molière in de rol van Argan bij het slot van het derde bedrijf, tijdens de scène van de scherts-promotie, de hoestbui kreeg die het einde van zijn leven aankondigde. Van „De ingebeelde zeike" werd in 1951 door het A.T.G. onder regie van Kees van Iersel met Louis Saalborn in de hoofdrol een serie opvoeringen gegeven. Uiteraard is Molière ditkeer niet geheel aan zijn trekken gekomen. Hoe kan dit ook anders wanneer de toneelvader dezelfde olijke snuit vertoont als zijn veertig jaar jongere zoon, hetgeen door de bekwaamste kapper niet verholpen kan worden, zelfs niet met een aantal formidabele pruiken. Dat de voorstelling desondanks een onmis kenbaar succes behaalde, was toch ook weer niet alleen het gevolg van de goed gunstige houding van de met familieleden bezette zaal, doch komt ook voor een ge deelte op rekening van deze jonge acteurs en actrices, die een ontwapenende frisheid en jeugdige charme demonstreerden. Wan neer dit succes aanleiding mocht zijn de krachten nog eens op een ander stuk te be proeven, dan zou het aanbeveling verdie nen het gebruik van de stem meer op de grote ruimte te laten instellen. Het gebrek aan routine bleek Zaterdag vooral uit de enigszins gedempte articulatie, waardoor nog vrij veel van de tekst verloren ging. Het lijkt ten slotte niet gewenst op de individuele prestaties in te gaan, temeer daar de voorstelling als geheel zich met veel genoegen liet bekijken, waartoe het bijzonder fraaie décor niet weinig heeft bijgedragen. Mej. E. van Eek, die de ver antwoording voor deze moeilijke onderne ming dorst te nemen, had niet alleen voor een onberispelijke rolkennis, maar ook voor een prettig tempo gezorgd. JAN VAN DAM. meisje te zijn, dat de twee mannen in haar zien. Dan zakt de weerstand van de oude man in elkaar, vooral omdat Mat nobel genoeg blijkt Anna Christie desondanks als bruid te aanvaarden. De kapitein monstert in de plaats van Mat naar Afrika en laat zijn schip in handen van. het jonge paar achter, welk gelukkige, besluit door. allen met een stevige dronk bezegeld wordt. De ongemeen boeiende handeling ver schaft de spelers vele kansen' en houdt het publiek voortdurend in gespannen aan dacht. Maar daarvoor moeten de drie ver tolkers van de hoofdrollen dan ook het nodige kunnen presteren, hetgeen bij „Streven naar Kunst" gelukkig in alle op zichten het geval is geweest. En wel in die mate, dat het de beste opvoering geworden is, welke ik tot dusverre van deze vereni ging heb gezien. Vooral Jan Warmerdam als Mat Burke was dikwijls bewonderens waardig} hij plantte deze knoestige.atoker met een paar stevige zeemansbenen op het toneel en zou direct van een schip kunnen zijn weggelopen. Houding en gebaar wer den volkomen bij deze opvatting aangepast, zodat hij met gerechtvaardigde trots op een bijzondere prestatie mag terugzien. Wout Duijn verleende de opvliegende ka- .pitein een alleszins aannemelijke gestalte en wist zijn driftbuien treffend uit te spe len. Jammer was het, dat de kapper hem een ronduit afschuwelijke pruik had opge zet. Tussen deze mannen wasYhea Huider- Van Lint een gevoelige Anna Christie, die bij al haar reacties volkomen waarschijn lijk bleef. Verder onderscheidde Jo Hage- doorn-v. d. Heuvel zich nog door haar komische opvatting van een huishoudster. Regisseur Gé Terstall had deze voorstel ling met begrip geleid, waarbij vooral de décor-moeilijkheden van de laatste drie bedrijven bijzonder vindingrijk werden op gelost. JAN VAN DAM. Draverij-hekken vernietigd Hele stad onder dikke rook Zaterdagavond omstreeks kwart over zeven werden de inwoners van Beverwijk opgeschrikt door een enorme, zwarte rook wolk, die een deel van de stad in de mist legde en die afkomstig was van een brand achter de woningen van de Kerkstraat en Alkmaarseweg. De schuur van de heer R. Woning werd geheel een prooi der vlam men, terwijl ook de schuren van de heren J. Faber en Veldman door het vuur werden aangetast. 's Middags was men in de schuur van de heer Woning bezig met het uitbranden van teervaten en hierin wordt de oorzaak van de brand gezocht. De heer Faber was de eerste die de brand ontdekte, maar toen de brandweer gearriveerd was, stond de schuur al in lichter laaie en was de brand overgeslagen op de bergplaats van de heer Faber - waarin een grote partij nieuwe autobanden was opgeslagen - en de schuur van de houthandelaar Veldman. In dez& opslagplaats verbrandde een grote hóeveel- heid nieuw hout, alsmede twee tribunes en de afrastering van de Breestraat voor de jaarlijkse draverijen. De twee tribunes hadden Zondag gebruikt moeten worden bij de kampioenswedstrijd van Volendam. Door de brandende rubber, olie en teer was de rookontwikkeling zo hevig, dat zelfs de brandweer van Zaandam in Bever wijk een kijkje kwam nemen. Burgerlijke stand van Heemskerk GEBOREN: Theodorus Marinus Cornelis Maria, z. van J. M. van Noort en C. Luiken; Maria Elizabeth, d. van P. Duin en T. Bak- kum; Johannes Marinus Maria, z. van J. Beentjes en M. Stoop; Gerardus Petrus, z. van A. J. Schelvis en M. A. Brasser; Jan Gerrit Albert, z. van A. C. van Pelt en A. van den Outenaar; Ronald Paul Alexander, z. van F. C. Rummens en C. G. Beers; Hen- dricus Lucas, z. van C. H. Eijking en C. W. Aardenburg; Gerardus Johannes Maria, z. van M. H. Brantjes en A. Sehwering; Wil- helmina Dorothea, d. van B. W. Tromp en P J. Rumping; Jacobus, z. van A. Struve en A. Verduin; Johanna Adriana, d. van G. de Wit en J. Stengs. ONDERTROUWD: J. Reinhout te Bever wijk en A. J. de Vries te Heemskerk; J. J. van den Bos te Zaandam en C. Lotterman te Heemskerk. GEHUWD: P. Hobo te Uitgeest met A. C. Weelage te Heemskerk.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3