„Amerikaanse regering is geen baas in eigen huis" Taft kreeg zijn zin: militaire leiding V.S. gereorganiseerd Britse troepen geconsigneerd; nieuwe versterkingen onderweg Weerbericht Haarlems Dagblad Hoogste niveau Paus Pius pleit voor vredesconferentie der grote mogendheden Attlee in het Lagerhuis Grondwet der V.S. rijmt niet meer met Amerika's wereldleiderschap Erfenis van Truman teniet gedaan Ridgway legerstafchef, NAVO krijgt Gruenther Politie steekt markt in Kenya in brand Hoogspanning in Suezkanaal-zóne Vier oorlogsschepen stomen op naar Suez Het woord is aan... Tijd nog niet rijp voor staatshoofdenconferentie Mayers regeringsprogram voorlopig aanvaard Regenkansen nog niet groot „China moet toegelaten worden tot Veiligheidsraad" Nieuwe schermutselingen en arrestaties Nieuw UNO-voorstel in Panmoendjom Washington Churchills voorstel komt „beslist ongelegen" Franse Kamer bijeen 67e JAARGANG No 258 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 13 MEI 195 3 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 105 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op/on-enFeestdagen. Abonnement per week 4" cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.Sb. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman CHURCHILL wil met Moskou gaan pra ten op „het hoogste niveau". Dat betekent, zoals de term min of meer aangeeft, dat de hóogstgeplaatsten in de politieke leiding der grootste staten aan de bespreking zou den deelnemen. Hij wil geen uitgebreide delegaties met veel deskundigen zien op treden en evenmin een grote agenda met vele punten opmaken. Zijn plan is, te be ginnen met een oriënterend gesprek achter gesloten deuren. Laat men eerst gezamen lijk het terrein maar eens verkennen en zien of men elkaar in hoofdzaken begrijpt. De Sovjet-Unie heeft zegt Churchill in een welwillende diplomatieke stijl, die in koude oorlogsjaren schier afgedankt scheen te zijn „recht op de verzekering, dat voorzover menselijk beleid het vermag de verschrikkelijke gebeurtenissen van Hit ler's invasie nimmer zullen worden her haald." Dit is ongetwijfeld de goede toon tegenover mensen, die in de vrees verkeren dat zij door het Westen zullen worden aan gevallen. Churchill heeft eraan toegevoegd, dat wellicht bij zo'n eerste bespreking geen concrete overeenkomst zou worden bereikt, maar dat men misschien zou gaan voelen dat iets beters gedaan kan worden dan het mensenras in stukken te scheuren. Het Lagerhuis heeft deze verklaring met gejuich begroet. Ditmaal kwam de bijval vooral van de zijde der oppositie, van Labour dus. Churchill's eigen partij toonde zich minder hoopvol. In Washington heeft men zijn voorstel koel ontvangen; men vindt daar blijkbaar dat de Russen hun vredelievende woorden eerst maar eens door daden kracht bij moeten zetten ten aanzien van Koreaanse vrede en een vre desverdrag betreffende Oostenrijk eer men met hen wil gaan praten. Moskou daarentegen heeft de woorden van de Britse premier met ingenomenheid begroet. Dat was in beide gevallen wel te voorzien en het herinnert eraan dat onlangs van oppositie-zijde Churchill werd aangeraden: ga dan eerst maar eens alleen met de Rus sen praten. Onmogelijk lijkt dat niet. De Britse machtspositie in de wereld is sinds de tweede wereldoorlog zeer verzwakt maar toch niet zozeer, dat het voor een Britse premier onuitvoerbaar zou zijn met de Sovjet-regering te gaan praten zonder de bijval van Washington. Hetgeen Churchill voorgesteld heeft is overigens kenmerkend voor het Engelse diplomatieke beleid, dat moeilijke onder handelingen gaarne begint met oriënteren de besprekingen en dat daar vaak succes mee heeft bereikt. Eerst moeten de betrok ken personen elkaar maar eens ontmoeten, zonder uitgewerkte plannen en voorstellen, en ontdekken op welke punten zij elkaar verstaan en het gemakkelijk eens kunnen worden. De moeilijke tegenstellingen wor den voorlopig omzeild. Op de basis van de eerste overeenstemming, die in elk geval een mate van wederzijds vertrouwen en van wederzijdse voldoening heeft gescha pen, poogt men dan verder te werken. Het grote voordeel van dit soort beleid is zeker, dat het met de menselijke natuur rekening houdt. Het rekent meer met le vende mensen dan met staten of regerin gen. En inderdaad heeft men met levende mensen te maken. In het Russische geval geldt daarbij bovendien, dat een nieuw be wind is opgetreden en dat men met name de nieuwe Russische minister-president, Malenkov, volstrekt niet kent. Hij en de anderen niemand in het Westen weet nauwkeurig, in hoeverre hij nu eigenlijk „de nieuwe Stalin" is, maar dat zou men dan ook wel ontwaren hebben boven dien een meer vredelievende houding je gens het Westen aangenomen dan Stalin's bewind placht te tonen. Dus is er waarlijk wel aanleiding om zich, zelfs op het hoog ste niveau dat zo schrikkelijk hoog is, te gaan oriënteren. Als Washington de vrees uit dat de Russen zo'n bespreking alleen als een aanleiding voor nieuwe propaganda te baat zouden nemen, zal men in Londen wel zeggen: laten wij dat er maar op wa gen; waarom zouden wij daar nou zo be ducht voor zijn? Er staat trouwens tegen over dat het nemen van zulk een initiatief als Churchill heeft voorgesteld op de Wes telijke volken een zeer goede indruk zou maken. Zeer velen verbazen er zich onge twijfeld over, dat het nog niet genomen is. Er zijn dus twee kanten aan het propagan da-argument en dat blijkt ook wel uit het feit, dat juist de Labour-oppositie in het Lagerhuis het voorstel van de Britse pre mier zo geestdriftig heeft toegejuicht. Het gerucht dat Winston Churchill bin nenkort zou aftreden, dat een tijdlang zo hardnekkig in Engeland de ronde heeft ge daan, is nu overgenomen door de luid ruchtige Amerikaanse journalist Drew Pearson, die beweert zich te kunnen be roepen op rapporten van de Amerikaanse ambassade te Londen en als Churchill's op volger niet Anthony Eden maar de minister van Financiën Richard Butler noemt. De rede die Churchill gisteren gehouden heeft, die vrijwel het gehele terrein van de bui tenlandse politiek betrof en waarin hij zich opnieuw in zeer persoonlijke trant deed gelden, duidde er evenwel volstrekt niet op. R. P. Paus Pius XII heeft gisteren in een rede tot ongeveer honderd buitenlandse jour nalisten in Rome de hoop uitgesproken dat de leiders der wereld openhartige en eer lijke besprekingen zullen houden teneinde te proberen, de vrede te redden. Mocht deze stap niet gedaan worden dan is er geen andere stap bekend die tot vrede zou kunnen leiden, zo zeide de Paus. Hij ver klaarde voorts dat men niet moest verge ten dat, de waarheid en de rechtvaardig heid ook geweld aangedaan kan worden door een „samenzwering van stilzwijgen". Hij waarschuwde de journalisten voor verkeerde berichtgeving over het Vati- caan, waar „de gehele geestelijke atmos- ceer verschilt van die in de centra van po litiek leven". Met betrekking tot de poli tieke machten bleef de R.K. kerk volgens 1e Paus neutraal, onpartijdig en onafhan kelijk. De Paus hield zijn toespraak in het Frans. Later onderhield hij zich met de Journalisten in hun eigen talen. De Zuid-Afrikaanse volksspelers maken momenteel een tournee door ons land. Dinsdagmiddag bezochten zij Paleis Soestdijk. Prinses Marijke kreeg van het gezel schap een pop, die zij hier met prinses Beatrix (links) en prinses Margriet (rechts) uitpakt. Clement Attlee, leider van de Britse La bour partij, heeft gisteren in het debat over de buitenlandse politiek in het Lager huis verklaard, dat bepaalde Amerikanen geen regeling van het Koreaanse vraagstuk wensen. Hij vroeg, dat behalve de V.S. ook andere landen deel zouden nemen aan de wapenstilstandsbesprekingen te Pan- moendjom. „Ik ben er van overtuigd, dat, wanneer zoals wij allen hopen, deze onmiddellijke onderhandelingen over een wapenstil stand tot een goed einde zijn gevoerd, een verdere regeling niet uitsluitend in Ame rikaanse handen moet worden gelaten". Attlee zei, dat hij geen critiek wilde oefe nen op de Amerikaanse grondwet, maar dat hij geleerd heeft, dat in Amerika de macht verdeeld ligt tussen de regering en het Congres en dat hierdoor de regering in Amerika niet werkelijk baas is in eigen huis. „Men moet er voorts aan denken dat het Congres nog altijd is samengesteld uit mensen die in de eerste plaats de belangen van een bepaalde staat van de unie ver tegenwoordigen en dat de druk van groeps belangen in Amerika zeer sterk is", aldus Attlee. Hij meende de reden hiervoor te kunnen zoeken in het feit dat Amerika zijn con stitutie gebaseerd heeft op isolationisme. Oorspronkelijk wilden de Amerikanen niets met Europa te maken hebben en jarenlang had Amerika practisch geen buitenlandse WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft Dinsdag admiraal Arthur Radford benoemd tot voorzitter van de commissie van Amerikaanse stafchefs, als opvolger van generaal Omar Bradley. Ge neraal Matthew Ridgway is tot opvolger van generaal Lawton Collins als stafchef van het leger benoemd. Admiraal Robert B. Carney wordt leider van de vlootoperaties ter vervanging van admiraal William Fechteler. President Eisenhower heeft de Noord-Atlantische raad voorgesteld luitenant-generaal Alfred Gruenther tot opvolger van generaal Ridg way als opperbevelhebber van de Noord- Atlantische strijdkrachten in Europa te benoemen. De Noord-Atlantische Raad heeft dit voorstel aanvaard. Generaal Gruenther is op het ogenblik stafchef aan het hoofdkwartier van de NAVO bij Parijs. Deze functie heeft hij bekleed sinds de dagen, dat generaal Eisen hower zelf opperbevelhebber der NAVO was. Generaal Ridgway volgde generaal Eisen hower op als opperbevelhebber op 30 Mei 1952. Daarvoor was hij opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Korea geweest. Naar aanleiding van het ontslag van generaal Ridgway als opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa en diens opvolginf door genaraa Gruenther heel een zegsman van het Nederlandse ministerie var Oorlog verklaard dat men het daai enerzijds zeer be treurt dat een goed gegroeide sa menwerking plot seling is verbro ken. Generaa Ridgway heeft zee; veel begrip ge toond voor de op- bouw van de West-1 Europese defensie en voor de positir van Nederland f Reeds lang be stond er echter eei In goed contact me js i de generaal Gruenther, die Nederland menig maal met raad en daad heeft bijgestaan bij dc oplossing van bepaalde problemen. Zijn grote kennis van zaken, de uitmuntende wijze van formuleren van bepaalde vraag stukken, zijn ruime ervaring ook wat Ne derland betreft, dit alles is oorzaak, dat de militaire autoriteiten in Nederland ander zijds met grote voldoening van de benoe ming van generaal Gruenther op de plaats van genetaal Ridgway hebben kennis ge nomen. Generaal Ridgway De politie in Kenya heeft 450 Kikoejoes bij een grootscheepse razzia in vier kralen in Zuid-Nyeri aangehouden voor een ver hoor. 331 van hen werden later vrijgelaten. Bij de razzia zijn drie verzetslieden dood geschoten, een werd gewond en een ge vangen genomen. Dinsdag heeft de politie de markt dei- inheemsen te Nairobi, bij de renbaan ge legen, in brand gestoken. Op deze markt zijn een week geleden meer dan 700 per sonen, die er van verdacht worden met de Mau Mau te heulen oi er deel van uit te maken aangehouden. De politie is van mening, dat de markt een van de belangrijkste plaatsen was, waar leden van de Mau Mau wapens, mu nitie en inlichtingen kregen van inheemse handelaren. rd'jgs.agü:M: Generaal Gruenther Admiraal Radford is de meest vooraan staande Amerikaanse autoriteit op het ge bied van de marineluchtvaart. Met de nieu we benoemingen zijn de plannen voor een reorganisatie van de Amerikaanse militaire leiding voltooid. Senator Robert Taft en enkele andere invloedrijke leiders van de republikeinse partij hadden op reorganisatie van de mili taire leiding aangedrongen, omdat zij de „erfenis van Truman" volledig wilden ge liquideerd zien. Admiraal Radford, die thans de hoogste militaire functie in de V. S. zal bekleden, is 57 jaar oud. Sinds 1949 is hij bevelheb ber van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan geweest. Radford hecht veel waar de aan de marine-luchtvaart en wenst niet te veel nadruk op de waarde van bommen werpers te zien gelegd. Het gebruik van de atoombom acht hij geen beslissende factor in een eventuele toekomstige oorlog. Hij leidde de zogenaamde „actie der admi raals" door in het openbaar de intercon tinentale bommenwerper van het type B- 36 een „blunder van een milliard dollar" te naemen. De Britten hebben in de Suezkanaal-zóne voorzorgmaatregelen genomen met het oog op de huidige Brits-Egyptische spanning. De kampwachten zijn versterkt en de mi litairen moeten in de kampen blijven. De controle is verscherpt en de tanks staan, volledig bewapend en van brandstof voor zien, gereed om direct te kunnen uitruk ken. Verscheidene plaatsen zijn versterkt. In de gehele Kanaal-zóne is de sfeer ge spannen. De wegen, die van Cairo naar de Kanaal-zöne leiden, worden bewaakt. Er heeft zich tot nog toe geen incident voor gedaan. Uit La Valetta (Malta) wordt gemeld dat zich aldaar gisteren lange rijen Britse mariniers ingescheept hebben. Later voer een groep tanklandingsschepen met mili tairen met volledige uitrusting de haven uit. Men neemt aan, dat dit alles verband houdt met de toestand in de Suezkanaal- zóne. Voorts wordt gemeld, dat de Britse tor pedojagers „Chequers", „Chiefland", „Che vron" en „Cheviot", die op weg waren naar de Zuid-Dalmatische kust, hun route hebben gewijzigd. Men verneemt dat zich naar Suez zouden opst.omen. Een woordvoerder van de Britse Admi raliteit te Londen bevestigde later, dat „be paalde bewegingen" van mariniers als „voorzorgsmaatregel" waren goedgekeurd. Hij wilde hun bestemming niet bekend maken. Critiek van Naguib Premier Naguib van Egypte heeft Dins dag in Cairo tegenover verslaggevers ver klaard, dat de opmerkingen van Churchill over Israel volgens hem „een bedreiging van Egypte en de Arabieren" inhield. Zij bevestigden „het bankroet van de Britse imperialistische politiek ten aanzien van de onweerstaanbare nationalistische bewe gingen in het Midden-Oosten". „Het impe rialisme doet wanhopige pogingen om zijn onvermijdelijk lot te ontgaan door intriges en het zaaien van onenigheid", aldus de Egyptische premier. Dulles overlegt Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in Cairo Dinsdag een onderhoud van een uur ge had met kolonel Gamal Abdel Nasser en de léden van de „raad van de revolutie", die aan de jongste besprekingen met de Engelsen over de ontruiming van de Suez- kanaalzöne hebben deelgenomen. Tevoren had Dulles een onderhoud gehad met de Britse ambassadeur in Cairo. politiek. „Ik geloof dat deze grondwet niet bijzonder goed past nu Amerika de sterkste staat ter wereld is geworden en de leiding moet geven", aldus Attlee. Het scheen hem toe, dat de Chinezen de verbondenen een zeer groot eind tegemoet waren gekomen door de grote lijnen van het Indische voorstel te aanvaarden en hij was van mening, dat de punten, waarover thans nog verschil van mening bestaat, de onderhandelingen niet behoeven te doen mislukken. China zou spoedig na een wapenstilstand moeten worden toegelaten tot de Veilig heidsraad als een der vijf grote mogend heden. Persoonlijk contact met de Russen Over de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie sedert de dood van Stalin zeide hij, dat deze de mening bevestigt, dat Stalin „in feite de beheerser van de Rus sische politiek" was. „Er is nu in elk geval iets anders, iets, dat meer lijkt op een verzameling van stemmen van een aantal machthebbers". Hij was het met Churchill eens, dat het Westen bij eventuele onder handelingen tussen grote mogendheden moet trachten, oplossingen bij stukjes en beetjes tot stand te brengen. Hij zeide voor stander te zijn van nauwer persoonlijk con tact tussen de leiders der grote mogend heden. Hierdoor zou meer begrip voor el kander worden gekweekt en de onderlinge achterdocht kunnen verdwijnen. Indochina Over Indochina zeide hij: Elke poging om de Indochinese oorlog voor de UNO te brengen zou een grote splitsing in de we reldorganisatie en zelfs in het Britse ge menebest teweeg brengen. Frankrijk was „langzaam" geweest met zijn erkenning van de nationalistische beweging. Hoewel Rus land voor zijn eigen doelen elke nationa listische beweging steunt, betekent dit nog niet, dat er geen echte nationalistische be wegingen zijn, waarmee men rekening moet houden, of deze nu zijn in Indochina, Egypte, Arabië of Afrika, aldus Attlee. De Suez-kwestie Een Britse basis in de Suezkanaal-zóne tegen de wil van Egypte zou erg zwak zijn. De basis zou voor het gehele Midden- Oosten moeten zijn en Attlee hoopte, dat Egypte daarin deel zou nemen. Het zou een fout zijn te opperen, dat een verenigd Duitsland zich automatisch zou moeten aansluiten bij de Noord-Atlantische verdragsorganisatie. De hoop van Engeland, dat de handel mét V.S. zou worden uitgebreid, was door de jongste gebeurtenissen geringer gewor den. Het beginsel „handel in plaats van hulp" (trade, not aid) scheen in de V.S. niet aanvaard te zijn. Na Attlee sprak minister van staat Sel- wyn Lloyd. Hij zei, dat de regering er tegen is, bepaalde onderhandelingen tot toetssteen voor Russische oprechtheid te maken. Richard Crossman, Labourdeskundige in buitenlandse kwesties, verklaarde, dat En geland geen terugtrekking uit Suezkanaal- zóne zou toelaten zonder voorzorgsmaat regelen te nemen tegen een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten. De Britse troepen moesten worden teruggetrokken op voor waarde, dat economische hulp aan Egypte dit land niet zou toestaan, zich in avon turen in het buitenland te storten. Er zou een vreedzame regeling met Egypte moeten worden getroffen. Russische aandacht De „Prawda", „Izwestia" en andere Rus sische bladen hebben Dinsdag een kolom gewijd aan Churchills verklaring van Maandag in het Britse Lagerhuis. De voor naamste punten van de rede van de Britse premier werden gegeven in een vorm van een „Tass"-bericht uit Londen. Na Churchills verklaring over de ver plichtingen ten aanzien van West-Duitsland werd in het „Tass"-bericht gevraagd, of „deze woorden kunnen worden geacht te betekenen, dat de Britse regering van plan is het beleid van militarisatie van West- Duitsland de politiek van een verdeeld Duitsland voort te zetten?. Amerika blijft koel In officiële kringen te Washington be waart men het stilzwijgen over Sir Winston Churchills voorstel voor een conferentie van grote mogendheden om een einde te maken aan de spanning in de wereld. In de pers zijn vele berichten opgenomen, waarin een koele ontvangst te Washington, ook in Congreskringen, wordt gemeld. De UNO-delegatie heeft Woensdag te Panmoendjom voorgesteld alle Koreaanse gevangenen, die niet gerepatrieerd willen worden, onmiddellijk na het van kracht worden van een bestand vrij te laten en de status van burger te geven. De niet- Koreaanse gevangenen die niet willen re patriëren zouden onder toezicht moeten komen van een repatriëringscommissie van vertegenwoordigers van vijf neutrale lan den (Zweden, Zwitserland, India, Tsjecho- slowakije en Polen), zoals door de commu nisten voorgesteld voor toezicht op alle krijgsgevangenen die niet naar huis willen terugkeren. Generaal Harrison, leider der U.N.O.- delegatie, verklaarde tegenover journalis ten, dat het U.N.O.-voorstel de communis ten „niet beviel". Zij noemden het „een stap achteruit", zo zei hij. Volgens hoge U.N.O.-officieren hebben ongeveer 14.000 Chinezen in hun gevange nenkampen verklaard liever zelfmoord te plegen dan terug te keren naar communis tisch gebied. Dufresnes: Een nieuwe gedachte is alleen lieuw in de vorm waarin zij wordt uitgedrukt; er is geen waarheid, die niet min of meer vaag door ie geest der mensen is heengegaan (Van onze correspondent te Washington) Churchill's suggestie betreffende een con ferentie van staatshoofden der grote mo gendheden komt Washington beslist onge legen. In tegenstelling tot Churchill acht Amerika de tijd voor een conferentie nog niet rijp. Er heerst hier nog altijd twijfel aan de oprechtheid van de Russische vre- desgebaren en men wenst eerst „op lager niveau" resultaten inzake Korea en Oos tenrijk. Bovendien is er hier onzekerheid om trent de vraag wie in het Kremlin de lakens uitdeelt en met wie men derhalve moet onderhandelen. Hoofdzaak der Ame rikaanse bezwaren tegen Churchill's voor stel is echter dat een regeling met de Rus sen dermate gecompliceerd zal zijn dat dit geen taak van een korte conferentie van staatshoofden kan zijn. Een regeling, zelfs op ondergeschikte punten, kan alleen hecht zijn indien getrainde diplomaten daar wekenlang aan werken. (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) Na een recès van zes weken is de Fran se Kamer gisteren weer bijeen geweest om premier Mayer gelegenheid te geven zijn herziene regeringsplan te ontvouwen. Dit plan, waarin het accent op de economische moeilijkheden wordt gelegd, werd in grote lijnen aanvaard met 329 tegen 212 stem men. De Gaullisten hebben voor de zitting be kend gemaakt, dat zij toch als groep wil len blijven voortbestaan. Mayer wees er nogmaals met nadruk op dat Frankrijk aan alle huidige moeilijk heden alleen het hoofd zal kunnen bieden, wanneer de regering over een minimum aan autoriteit en bewegingsvrijheid kan beschikken. Hij herinnerde aan de bezuinigingen, die hij daags tevoren op de staatshuishouding had doorgevoerd en op de devaluatie van de Indochinese piaster, waardoor eén einde was gekomen aan de schandelijke oorlogs winsten, die in Parijs en in Saigon werden gemaakt, om op grond van deze maatrege len uitgebreider volmachten te vragen. Mayer wees ook op de stakingen van het métro- en autobuspersoneel, waardoor Parijs gisteren weer eens moest wandelen, en waarschuwde dat Frankrijk zijn onder gang tegemoet gaat, indien het land niet opnieuw, zoals hij het uitdrukte, één grote werkplaats wordt. Over het algemeen heeft zijn regerings verklaring een tamelijk goede indruk op de Kamer gemaakt, maar men zal moeten afwachten hoe het parlement zich zal ge dragen, wanneer de verschillende punten volgende week en détail en in concreto ter tafel komen. Vooral met de voorgestelde belasting verhoging op de alcohol zal de regering zeker grote moeite krijgen. De wijnbou wers en distillateurs beschikken n.l. over fanatieke verdedigers van hun belangen in de Kamer. Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen is ons land verschillende malen juist ontsnapt aan regengebieden, die over West-Duitsland naar het Zuiden trok ken. De oude depressie, waaromheen deze regengebieden bewogen, trekt nu naar het Oosten weg, waardoor Nederland tijdelijk on der een zwakke rug van hoge druk komt te liggen. De hoogste barometerstanden blijven ten Noorden van ons land voorkomen. Oceaanstoringen veroorzaken in Frankrijk en de Britse eilanden dalingen van de lucht druk. Regenzones van deze storingen dringen geleidelijk verder Frankrijk en Engeland bin nen. Het ziet er echter naar uit, dat zij mor gen ons land nog niet zullen bereiken. De regenkansen zijn derhalve nog tamelijk klein. De wind zal waarschijnlijk meer Oostelijk worden, waardoor lucht uit Duitsland wordt aangevoerd, die niet veel warmer is, dan de lucht, waarin we ons de laatste dagen bevon den hebben. Een belangrijke stijging van de temperatuur zal derhalve morgen nog niet optreden. GOCOOOOOOOOCÖOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCöOOOCOOnooOOCOOOOO IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met van nacht hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtingen. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere, 14 Mei Zon op 4.48 uur, onder 20.25 uur. Maan op 4.56 uur, onder 22.45 uur. 15 Mei Zon op 4.47 uur, onder 20.27 uur. Maan op 5.45 uur, onder 23.43 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 14 Mei Hoog water: 4.08 en 16.37 uur. Laag water: 12.13 en uur. Vrijdag 15 Mei Hoog water: 4.54 en 17.22 uur. Laag water: 0.34 en 13.00 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1