„Brand in Cultureel Centrum" morgen als nuttige oefening Belgische visserij is crisis te boven Problemen Agenda voor Velsen Jiex HAeatet Dank zij regeringsbijstand Tentoonstelling Bescherming Burger bevolking wordt vanavond geopend „Kunstforum" in Kapel Stereofonie in het Rijkenspark op de honderd veldeny „Crazy-show" in Rex Kampioenschap T.V.IJ. voor mej. A.Wartenhorst 10 THALIA Jelle Post naar de hoofdklasse DCIJ Medische verzorging tijdens het weekeinde Kapitein J. Bijlsma naar Rotterdam Delfshaven Burgerlijke stand Velsen IJmuidense politiehonden op tweede plaats in competitie Ruïne nu een sprookje (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) IN MEMORIAM CORNELIS BLANKENAAR Het Rode Kruis dankt Twee toneelprijzen naar Velsen Noord VRIJDAG 15 MEI 1953 TWEE WEKEN LANG zal in het Cultureel Centrum aan het einde van de Lange Nieuwstraat de grote tentoonstelling Bescherming Burgerbevolking, die een voortreffelijke indruk maakt, geopend zijn voor de inwoners van Velsen, om hen te laten zien dat (en hoe) deze dienst bij catastrophen kan ingrijpen om erger te voor komen. Als het ware wordt hier het visitekaartje van de B.B. gepresenteerd. Niet zonder reden is in de hal het wervingsbureau ondergebracht in de nabijheid van een grote struisvogel, die de kop diep en halsstarrig in het zand steekt. Aan de andere kant loopt een man met een schepnet bommen te vangen. Hij zorgde overigens dat hij er bij kwam. Gedurende veertien dagen kan men s morgens, 's middags en 's avonds bij een bezoek aan deze tentoonstelling op de hoogte komen van de betekenis en conse quenties, wanneer men zich wil melden voor de gemeentelijke noodwacht. Doorlopend film Een van de lokalen, links van de ingang, is ingericht als filmlokaal, waarin gedu rende de tentoonstelling propagandafilms zullen worden gedraaid. „Buurmans buur man" staat onder meer op het programma en daar zullen er nog drie bijgevoegd worden. De waarde van een instituut als de Bescherming Bur gerbevolking zal hier zeker op overtuigende wijze wor- geïllustreerd. JJe tentoonstelling zelf, die is ingericht in de Noor delijkste zaal en op de gang naar de ex positie, geeft talrijke foto's, kaarten en stands te zien. Verschillende aspecten van het B.B.-werk, als zelfbescherming, de op- ruim- en reddingsdienst, de geneeskundige dienst en de brandweer worden in over zichtelijke stands toegelicht. Een springzeil en brandslangen en zelfs draagbare mo torspuiten staan opgesteld. Met een drie pootstellage laat men zien hoe gewonden uit het puin kunnen worden gered en in de tegenover gelegen hoek staan de ge reedschapskisten en uitrustingen voor de ploegen. Op een wandkaart krijgt de be zoeker te zien hoe de stad in wijken en blokken is verdeeld en op een kaart met lichtjes, die na een druk op een knopje, aanflitsen is te zien waar de posten zich bevinden en waar alle materieel is opge steld. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) presenteert VRIJDAG 8 uur, ZATER DAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur en WOENSDAG 8 u. (dus slechts 4 dagen) JANE VVYMAN de onvergetelijke ster van „Johnny Belinda" in een nieuwe grotecreatie, zoals alleen zij die kan geven DE BLAUWE SLUIER Het ontroerende verhaal van de onzelfzuchtige liefde van een vrouw, voor kinderen die niet de hare waren. Het drama van het jaar. Toegang 18 jaar. ZONDAGMIDDAG 3 uur LAUREL en HARDY de 2 koningen van de lach in HET LEVEN IS GEEN LOLLETJE Maandag, Dinsdag en Donderdag géén bioscoopvoorstellingen Wintercompetitie bijna af Door zijn laatste party van Piet Brou wershaven te winnen is het de 35-jarige vislosser Jelle Post gelukt de damtitel in de eerste klasse van de D.C.IJ.-wintercompe titie te veroveren. Post zal nu in het volgende speelseizoen in de hoofdklasse uitkomen. Voor de twee de plaats blijft Jan Koppelman de beste kansen behouden. De wintercompetitie is op enkele partijen na geëindigd. De overige uitslagen van de „na-compe tities" luiden: lste groep Vrijhoftournooi P. v. d. Berg wint van L. Koetsier; G. Postma met P. v. d. Berg remise; G. Postma wint van J. Post. 2de groep Leen Vooys remise met J. v. Straten en C. Kaan; C. Kaan wint van H. Nieuwenhuizen; L. Vooys remise met Nieuwenhuizen. 3de groep J. de Boer wint van Jo Bier man; J. de Boer wint van H. v. d. Vis; P. Kok Jr. wint van J. de Boer. Op 30 Mei zal in hotel Kennemerhof de prijsuitreiking door voorzitter K. de Jong geschieden. Vrijdag 15 Mei. IJmuiden, Nutsbibliotheek, uitlening van 19.3021.30 uur, Heidestraat. Raadhuis, 10.30—11.30 uur spreekuur wethouder van financiën. Thalia, 20 uur; „De blauwe sluier". Rex, 20 uur: „De verboden vrucht". B.B. tentoonstelling. Cultureel Centrum, 20 uur, officiële opening. Expositiezaal Heidestraat, tentoonstelling werken van W. A. Oepts Wzn., 19.21 u. Santpoort, „De Magische kring", in „De Weyman", 20 uur goochelavond. Zaterdag 16 Mei IJmuiden, B.B. tentoonstelling, Cultureel Centrum, 15 uur brandweerdemonstratie, geopend van 10-12, 14-18 en 19-22 uur. Expositiezaal Heidestraat, tentoonstelling van werken van W. A. Oepts Wzn., 14-17 uur. Thalia, 19 en 21.15 uur: „De blauwe sluier". Rex, 20 uur: „De verboden vrucht". Santpoort, Flora feestmaand, in Euxge- meester Rijkenspark, bonteavond met Sylvain Poons, 20 uur. Vensen-Noord, Mannenkoor „De Een dracht", 20 uur, feestavond in gebouw Concordia. Op twee tafels is voorts aan de hand van een maquette van een woning te zien hoe het huis op de juiste manier bij oor log moet worden ingericht en hoe een ba rak geschikt kan worden gemaakt tot een opvangcentrum, waar de sociale dienst kan werken. Opening en demonstratie Hedenavond om acht uur zal de ten toonstelling door de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, worden geopend en morgen, tegen drie uur zullen de brand weren van Velsen door de straten gieren om het Cultureel Centrum van een totale ondergang te redden Er zal echt vuur aan te pas komen en naar men ons verzekerde: veel rook. Al met al een mooie gelegenheid om het brand weermaterieel en het personeel hiermee aan het werk te zien. De dienst bescherming burgerbevolking zal u daarna gaarne binnen ontvangen. IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: J. J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953 en P. J. W. van der Toorn, Fr. Naereboutstraat 70, tel. 4084. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de atrs: W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevrouw Bakker, Snellius- straat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 2 uur to Zondagavond 11 uur wordt deze week waargenomen door de arts: Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Wijkerstraatweg 164, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, tel. -8510 te raadplegen. Apotheken Elswout-Apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, tel. K 2500 16760 en Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort-station, tel. K 2560 8249. Velserbeek won en verloor De competitie heeft voor de tennissers van „Velserbeek" weinig succes gebracht. De resultaten waren: Bataaf IVelserbeek I 53; Velserbeek IIWestrust V 44; Velserbeek III—N.W.T.L. III 5—3 en Bloememdaal IV—Velserbeek IV 53. ADVERTENTIE vYYYYtirQv»YYifYYYryyYYYna(mx)QOOOOOOOOOiOOOOOOO „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf HEDEN t.m. MAANDAG DE VERBODEN VRUCHT met FERNANDEL Een grandioos bewijs van de veel zijdigheid van zijn talent. 18 jaar. Eenover de hele linie interessant en soms zelfs speels algemeen debat is Woens dagavond het resultaat geweest van de samenwerking tussen het Santpoortse ..Flora-"comité, de vereniging „Santpoorts Bloei" en de Velsense vereniging ter be vordering van de beeldende kunsten „Fe- lison". Een vier man sterk „forum heeft namelijk in de Hervormde kapel voor een (te)gering aantal belangstellenden diverse vragen beantwoord op het gebied van de beeldende kunst en daarbij is de hele problematiek, die de moderne kunst opge roepen heeft, op het tapijt gekomen. Na het openingswoord van de heer H. Meyer namens het Flora-comité, die nog eens dankbaar van de gelegenheid gebruik maakte de doelstellingen van de Sant poortse feestmaand onder de aandacht te brengen, kwam de discussie onder leiding van de heer J. Kassies op gang. Aarzelend eerst, maar allengs vlotter, naarmate er onderwerpen werden aangesneden, die elke kunstminnaar overdenkt en kent. Zoals bijvoorbeeld de kwestie van de op dracht aan de kunstenaar en de vraag in hoeverre deze zich zal laten beïnvloeden door zulk een opdracht. Men kwam tot de conclusie, dat opdrachten alleen heil zaam voor de kunst kunnen zijn, zolang de kunstenaar een zo groot mogelijke ar tistieke vrijheid blijft genieten. Natuurlijk is ook de kloof tussen het publiek en de huidige beeldende kunstenaar ter sprake geweest evenals de vraagstukken van de experimentele kunst en de aangevochten deskundigheid van de kunstcritiek. De forum-leden J. Voskuil, C. Dik en G. Lataster, leden van de federatie, heb ben hun gehoor langdurig weten te boeien, al raakte men naar veler oordeel niet al tijd de kern der vragen door de verleide lijke afdwalingen naar zijpaden. In de pauze verraste de secretaris van Santpoorts Bloei, de heer W. E. Liedmeijer de aanwezigen met een prachtige serie reproducties van moderne schilderijen, die gretig bekeken werden en nieuwe stof tot discussie opleverden. In het gebouw van het Leger des Hëils aan de Edisonstraat zal Zondagavond 8 uur afscheid worden genomen van kapitein J. Eijlsma, die naar Rotterdam-Delf shaven vertrekt. Op zijn plaats komt naar IJmui den kapitein H. Krommenhoek, van Zuilen. Geboren: C. van Staveren-Visser, d., Tussenbeeksweg 46, IJmuiden. A. C. Jan- sen-Stroop, z., Kr. Mijdrechtstraat 20, IJmuiden. A. Budding-Olivier, d., Piet Heinstraat 36, IJmuiden. J. Broersen-Van der Plas, z., Enschedéstraat 31, IJmuiden. J. van Polanen-Molenaar, d., Frogerstraat 12rd., IJmuiden. A. Kool-Vlieland, z., Schoolstraat 21rd., IJmuiden. J. M.Verzaal. Frericksen, d., De Genestetlaan 22, Bloe- mendaal. E. de Reus-Van Aalst, d., Wes terwijkstraat 11, Velsen-N. 2. Heiligers- Berkman, d., Scheldestraat 154, IJmuiden. J. Elzer-Feber, z., Eemstraat 25, IJmuiden. J. Rotmans-Hoogerduijn, z., Lange Niéuw- straat 708, IJmuiden-O. Overleden: B. W. Wonink, 49 j., echtg. van G. J. Lucas, Oranjestraat 39rd., IJmui den. C. A. F. B. Eichholtz, 62 j., wedn. van S. J. F. Rietbergen, Driehuizerkerkweg 39, Driehuis. J. Stobbe, 85 j., wedn. van H. Rab, Van Poptaplantsoen 5rd., IJmuiden. Van onze correspondent in Brussel) In 1952 is de Belgische zeevisserij de crisis, welke zij in 1951 had te doorstaan, te boven gekomen. In totaal hebben de 423 eenheden van de visserijvloot in 1952 62 millioen kilo vis aan wal gebracht tegen 51 millioen kilo over 1951. Uit een overzicht van het departement van Verkeer blijkt dat Oostende nog steeds veruit de meest belangrijke haven der Bel gische kust is met 196 schepen en 17.512 bruto ton. Daarna volgt Zeebrugge met 159 schepen en 6.402 ton. Zeebrugge is een der grootste garnaalhavens van de Noordzee kust (vandaar het grote aantal scheepjes en de geringe tonnemaat.) Nieuwpoort met 59 schepen en 1415 ton en Blankenberge met 9 schepen en eveneens 1415 ton zijn minder belangrijke vissershavens. Foutieve regeringspolitiek De vissers-reders kunnen sedert geruime tijd leningen tegen lagere rente verkrijgen en zij mogen hun schepen over een periode van acht jaren afschrijven, wat het op bouwen van reserves mogelijk maakt. In vele gevallen, onder andere bij het uitvoe ren van herstellingen, betalen zij geen om zetbelasting. De invoer van Deense en Noorse vis werd gereglementeerd en de dienst voor de zeevisserij is overgebracht naar het departement van Landbouw. Stap pen worden gedaan om een eind te maken aan wat de kranten de „onaanvaardbare 'arrogantie der IJslanders" inzake het vis sen in de omgeving van de IJslandse terri toriale wateren. Credietverlening aan Belgische visserq In Belgie is voorts vorige week een wets ontwerp ingediend, waardoor na goed keuring de minister van Landbouw ge machtigd zal worden credietverleningen toe te staan aan het visserijbedrijf, in het büzonder de kust en middenslagvissers. In dit wetsontwerp is bijzondere aan dacht besteed aan de beschikkingen, die het oprichten van coöperatieve vennoot schappen in de hand moeten werken. Het wetsontwerp omvat: de oprichting van het „fonds voor de sanering van de visserij, de vishandel en de nijverheid" en daarbij de vorming van een adviserend en technisch comité van een voorzitter en twaalf leden. Het doel is het verlenen van credieten aan visserijreders, groothandelaars in verse en bewerkvis, visverwerkende nijverheden, coöperatieve vennootschappen, en het ver lenen van credieten voor de verbetering en de vervanging van de uitrustingen, de op- Aan de eerste ronde van de competitie der afdeling Noordholland van de Kon. Ned. Politiehond Vereniging werd door zes honden van de politiehond-dresseerclub „O.B.K." deelgenomen. De honden van de heren Dangerman, Dijkers, v. d. Molen, Blenk, De Bie en Keur behaalden respectievelijk 285, 263, 257, 245, 242 en 237 punten. De stand na deze eerste ronde, waaraan in totaal 39 honden, waarvan 33 in 3-tallen van clubs en 6 individueel hebben deelge nomen, luidt thans voor de 3-tallen: 1. Zuiderhout (Haarlem) 808 p. 2. O.B.K. I (IJmuiden) 805 p. 3. Spaarnestad I (Haarlem) 748 p. 4. Kent u zelf (Santpoort) 738 p. 5. Volharding (Amsterdam) 728 p. 6. O.B.K. II (IJmuiden) 724 p. 7. Haarlem I (Haarlem) 720 p. 8. Haarlem II (Haarlem) 702 p. 9. Zuiderhout II (Haarlem) 685 p. 10. Wilskracht en Geduld (Beverwijk) 679 p. 11. Spaarnestad II (Haarlem) 596 p. richting van nieuwe en de uitbreiding van bestaande ondernemingen en de verbete ring en de aanschaffing van vervoermate- riaal. Voor ten hoogste zeventig procent van de kosten van de voorgenomen verrichtin gen zou crediet worden verleend. Het totale bedrag van de credieten, die door het „Fonds" zullen worden verleend, is op 300 millioen frs. vastgesteld. Bovendien zal de minister gemachtigd worden gelijke cre dieten toe te staan langs aan te geven cre- dietorganen om. In geval van credietver leningen door de daartoe aangeduide in stellingen wordt, ten laste van het fonds, een rentetoeslag voorzien van de helft van de geëiste interest, met als maximum drie procent. Naar wij vernemen zal er tijdens de avond in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort,waar Zaterdag als onderdeel van de feestmaand een kleinkunstpro- gramma wordt gegeven, een experiment met stereofomische geluidsweergave wor den uitgevoerd. Daartoe zullen er twee microfoons ge bruikt worden en twee aparte verster- kersinstallaties met luisprekers, die het geluid „diepte" geven, waardoor de weer gave uiteraard aan natuurlijkheid zal winnen. Ruïne „bijgeschaafd" Inmiddels is de verlichting van de Ruïne van Brederode hier en daar bijgeschaafd, zodat men thans het effect heeft bereikt, dat rnen zich ervan voorstelde. De illu minatie duurt slechts tot 27 Mei, maar er wordt wel naar gestreefd haar een perma nent karakter te geven, indien hiertoe de fondsen gevonden kunnen worden. Zoals het oude gebouw thans in de gloed der schijnwerpers ligt, vormt het inderdaad een attractie van de eerste rang voor de genen, die de bouwval niet of nauwelijks kennen. Drs. A. Demmers, de zilveren Hoogoven- jubilaris, wiens receptie Zaterdagmorgen 16 Mei tussen 11 en 12 uur des morgens in het Statenhuis aan de Velserweg 12 te Beverwijk plaats heeft. Op 14 December 1874 is Cornelis Blanke naar in Rotterdam geboren en zijn vader verbood de jonge Cornelis zo'n ernstig spel als dammen te leren. Maar de huisvriend van de familie Blankenaar in de vorige eeuw, de bekende dammeester Constant Stams haalde vader over zijn zoon Cornelis' ware talenten niet in de weg te staan. En zo ontwikkelde de jonge Blankenaar zich als een sterk en gevreesd speler. Met de op richting van de (thans 52-jarige) Rotter damse damclub „Constant" (ook Piet Roo- zenburg kreeg daar zijn eerste damlessen) behaalde Cornelis vóór vele sterkere damspelers het clubkampioenschap. Als wedstrijdspeler had hij zijn naam gevestigd. Toch trok hem meer en meer het kunst zinnige gedeelte van ons spel: de eindspel compositie. Om die reden trok hij zich steeds meer in de studeerkamer terug, om zich later geheel aan de eindspelstudies te wijden. Sedert de dagen van Manoury was er niet veel grote vordering met de ontwikkeling gemaakt. Men speelde het systeemloos rommelig en van enige lijn in de partijen was geen sprake. Pas in 1912, toen dr. Molimard de grote Weiss versloeg, trad er een verande ring in, die een verbetering zou worden. Op compositiegebied ging het ook zo. Er zijn geen rommeliger problemen en eindspe len denkbaar, dan die gemaakt werden in de laatste 25 jaar voor de eeuwwisseling. Van de schoonheid van het eindspel was men in die dagen nog niet doordrongen. Nadat Everat en vooral de baanbrekende Blonde hun elementaire studies hadden gepu bliceerd, trad in de ontwikkeling van 't eind spel enige verbetering op, en op het werk van deze pioniers, grijpen de hedendaagse auteurs nog meermalen terug. Maar na hun overlijden gebeurde er voor de eindspelcompositie lange tijd niets. Dan plotseling komt als een openbaring Cornelis Blankenaar te voorschijn in de dammerij. Op 16-jarige leeftijd (het was 1890) verscheen er van zijn hand in het Franse damblad „Le Jeu de Dames" de eerste compositie. En enige jaren daarna sprak de toenmalige Nederlandse grootmees ter J. B. de Haas: „Hoe hebben wii gezocht om telkens te constateren, dat in het eind spel fout is de remise uitslag. De drie dammen van Blankenaar tegen 1 dam en 1 of 2 stukken. Vier weken lang elke avond hebben wq gezocht en eindelijk brak er een lichtstraaltje door, dat steeds meer licht gaf. En toen eindelijk het volle licht scheen op wat in de aanvang onbereik baar leek, hoe hebben wij toen in ons dam- mershart gejubeld. Wij voelden dat er in ons spel iets lag dat wij nooit vermoedden, in 't bqzonder in de standen, die bijna OP 24 Maart overleed te Soest Corne lis Blankenaar op 78-jarige leef tijd. Als zoon van de oprichter van de Nederlandse Dambond en samensteller van het thans geldende spelreglement, Jozeph-Blankenaar, kon het niet an ders. of hij moest een „geboren dam mer" zijn. Blankenaar was een vermogend man en hij kon dus zeer veel tijd aan het dam spel geven. Als kunstminnaar hij was schilder trok hem het eindspel het meest en zijn composities hebben we reldfaam verworven. Vooral op het ge bied van de drie dammen tegen 1 dam en 1 stuk" vond hij een vruchtbaar werkterrein, en wij stellen het dan ook bizonder op prijs over het leven en werken van deze grote Nederlander een artikel te kunnen plaatsen van de hand van de vroegere hoofdredacteur van het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Dambond, de thans in Lei den wonende oud-IJmuidenaar, de heer J. J. H. Mertens, zelf kunstschilder van beroep en eindspeldeskundige bij uit- I nemendheid. zorgeloos voor remise werden gehouden". Sinds die dagen wordt de bestudering van eindstanden veel grondiger, dan tevoren het geval was en daarvoor zal Blankenaars naam aan het eindspel verbonden blijven. Omtrent 1918 stopt Blakenaar geheel met componeren een zenuwaandoening, waar voor niet alleen het damspel, doch zijn geheel artistieke leven de rekening aan biedt is oorzaak dat specialisten Blan kenaar waarschuwen voor een gehele in storting. Slechts wat tekenen en schilderen is de grote eindspelcomponist toegestaan en in de twintiger jaren leren de dammers hem als „Philidor" kennen, uit treffende tekeningen in het officieel orgaan „Het Damspel". Meesterlijk bracht de tekenaar in geestige voorstellingen ons spel onder de aandacht. Met alles leefde Blankenaar mee en vooral toen in de dertiger jaren IJmuiden een toon aangevende club was met Ligthart, Suyk, Mertens, Leyte, Postma, H. de Boer en Dukel wilde hij steeds met alle IJmuider partijen op de hoogte blijven. Eerlijk was hij met zijn gecomponeerde composities. Toen de heer P. D. de Graaf in 1936 uitkwam met zijn boek „Het Damspel In Zijn Aantrekkelijkste Vorm" en op de voorpagina het overbekende eindspel van Mertens (2 stukken tegen 2 dammen) op naam van Blankenaar plaatste, eiste Blan kenaar ére-herstel voor de oud-DCIJ'er. Het lijkt ons de vraag, of iemand dit eindspel, in de vorige eeuw reeds een keer in „Le Jeu de Dames" verschenen, kan op lossen. De oplossing is namelijk gebaseerd op twee geheel verschillende varianten, beide eindigend op een prachtig motief. Laat men niet denken dat de eindstand zo gemakkelijk te winnen is als ogenschijnlijk lijkt. De heer Mertens heeft die eindspel (verplicht!) ter oplossing aangeboden aan de damkampioen van Groot-IJmuiden T. Postma, en de jeugd kampioen van Kennemerland Heime Lang broek. Auteur, C. Blankenaar t Zwart 4 stukken op: 12, 21, 27, 35. Wit dam op: 47, stukken op 37, 49. Zwart aan zet. Wit wint. Blankenaars geesteshouding blijkt bijvoor beeld uit de periode op de Rotterdamse tekenacademie, waar hij studeerde met de bekende schilder Jungmann, die van Blan kenaars' wereldfaam op het eindspelgebied niets afwist! Blankenaar heeft als illustra tor bij verschillende uitgevers, o.a. bij Mase- reeuw en Bouten te Rotterdam gewerkt. Als schilder met olieverf exposeerde hij nooit. Alleen in 1944, in het moeilijke oorlogsjaar, gaf hij toestemming met alle gevaren van dien toch zijn werk ten toon te stellen. Dit om de mensen levensvreugde te schenken in donkere tijden. Het kost de dammers misschien moeite zich te realiseren, welke gedachten Blan- kenaar's heengaan oproept. Vooral bij hen, die zijn eindspel-composities hebben bestu- deed en weten van de grote invloed, die de geestesproducten van deze geniale eindspel kenner hebben, is 't bericht van zijn verschei den met oprechte droefheid ontvangen. Wij danken de heer J. J. H. Mertens voor diens eerste bijdrage. Hij heeft beloofd over enige tijd met de fraaiste eindspel-compo sities ooit door Blankenaar aan de dam- wereld geschonken terug te zullen komen. De oplossing van het eindspel J. J. H. Mertens uit de rubriek van 6 Mei luidt alsvolgt: Zwart: 5, 24 en 30. Wit: 18, 12 en 44. Wit speelt en wint dit eindspel. Het is een van Mertens moeilijkste en beste com posities, gebouwd op een origineel motief, dat nog niemand in een ander eindspel wist te verwerken. Oplossing 18—12, 24—29, 12—8, 29—33 A. 8—3, 33—38, 3—25, 30—35. 25—48, 5—10. 22—18, 10—14, 18—12. 14—20, 12—7, 20—25. 4439, 3540, 72. (Remise is 71, 4044 en 25—30), 39—34, 7—1, 29—34 en 25—30 ook remise. 4045, 211, 4540 (1) (2530, 39—34 w.), 11—6, 50x33, 6x39, 38—43, 39—30, 25x34, 48x25 wint. De bij-varianten luiden: (1): 38—43, 48—26, 43x34, 11—50, 34—40, 2648, wint. A. 30—24, 8—3, 29—33, 3—25 enz. wint. A. 29—34, 8—3, 30—35, 3—12 wint. B. 14—19, 12—7, 19—24, 44—39, 35—40, ge dwongen, 3933, 38x29, 71, 4045, (op 29—34, 48x19, 40—44, 1—40 wint). Op 29—33, 1x45, 33—28, 45—34 de enige wint. 1x40, 45x34, 48x19 wint. Voor onze oplosserswedstrijd een vraag stuk van de jeugdige Rens de Jong uit IJmuiden. De volgende week plaatsen wij de oplossingen van de nos. 33, 34 en 35. De sluitingsdatum voor de inzending op deze drie problemen is vastgesteld op 17 Mei. Wij plaatsen ook dan de oplossersstand waarin de heer W. v. Wort onderaan begint omdat hij de Aprilprijs won. Auteur, Rens de Jong Zwart: 2, 4, 7, 9, 10, 12, 18, 22, 23, 27 28, 31 en 32. Wit: 11, 13, 20, 24, 30, 33, 35, 36, 39, 40, 42, 43, 44 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden'. Het hoofdbestuur van het Nederlandse j Rode Kruis zond op 8 Mei aan de di recteur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken, de heer P, Waar denburg, een brief, waarvan hij de in houd gaarne ter algemene kennis brengt. „Overstelpende drukte is oorzaak, dat wij eerst heden terugkomen op de van zovelen ontvangen bewijzen van mede leven bij de ramp, welke ons land begin Februari teisterde. Uit aanteke- i ningen van de eerste week van Februari j blijkt, dat er uit uw gemeente diverse wagens met dekens enz. bij ons zijn aangekomen, bestemd voor de waters nood-slachtoffers. Wij zeggen u, mede namens de slacht offers, zeer hartelijk dank voor uw hulp in deze en wij zouden het op prijs stellen, indien u onze diepe erpentelijk- heid zoudt willen overbrengen aan al len, die hieraan hebben medegewerkt". iXOCXXXXX^OCOOOOOCOOCOOOOCOOOOOOOCOOCOOOCOOOOOCOOOCOOCOOOOC Na alle tam-tam, waarmee het program ma, dat gisteravond in het Rex-theater draaide, voorbereid is, moet het de half volle zaal bitter zijn tegengevallen, dat zich achter de gevel een zo goed als leeg huis bleek te bevinden. Met Bill Romain, alias Wim Romijn, aan het hoofd zijn een kleine twintig nummers afgedraaid, die maar zeer zelden de hoogte bereikten, die men meende te hebben moe ten beloven. Het begin was al een desillusie: het ac cordeontrio bracht het door omstandig heden, buiten de macht van het impresa riaat, slechts tot een solo ongetwijfeld een talentvolle jongeman, maar te mager voor het grote Rex-toneel. Dieuwertje Diekema, de parodie op We- remeus Buning's „Maria Lecina" is een te oud verhaal, om nog nieuw leven te kunnen krijgen van Jas van Rhenen, de man, die later als professionele dronkelap optrad en, de handen nauwelijks op elkaar kreeg. Jan van Tol haalde een baardig trucje uit met een derde been en was in dat opzicht in goed gezelschap bij de conférencier René Sleeswijk Jr., wiens babbeltjes ten enen male de esprit en de onverwachtheid mis ten, waarop een conférencier zijn contact met de zaal moet opbouwen. De „Spaanse" danseres Manon was lelijk uit de maat en volkomen naast de sfeer en het werd dan ook een verademing Bill Ro main zelf aan het werk te zien in zijn wer kelijk frisse kolder, die als nummers nog wel wat bijgeschaafd kunnen worden, maar niettemin alle beloften voor de toekomst van deze dwaze jongeling inhouden. En Tony van Dommelen als „Javisto" werd 't tweede rake schot in dit programma want wat deze goochelaar van formaat presteert, heeft Santpoort een keer eerder met groot enthousiasme gehonoreerd: deze elegante figuur brengt zijn fenomenaal- knappe nummer met een overtuiging en een correctheid, die zich nauw aansluiten bij het peil zijner nummers. De geluidsinstallatie heeft de artisten tot grote ergernis van de zaal in den be ginne met een bedroevende hardnekkigheid in de steek gelaten. Daarmee werd het vonnis over het geheel van dit experiment verhaast. J. F. Tavido sloeg goed figuur op Uitgeester conceurs In de zaal van de heer P. Baltus zijn de prijzen uitgereikt van het door de eige naar van deze zaal georganiseerde toneel concours voor amateur-toneelverenigingen. De jury, bestaande uit de heren W. v. d. Berg, B. Groeneveld en A. J. Brinks was over het algemeen vol lof over het ge presteerde, maar had toch enige onvolko menheden geconstateerd. Er zou over het algemeen een tekort aan regie te bespeu ren zijn geweest en voorts was de uit spraak van dialecten veelal niet juist, waarnaast de articulatie evenmin altijd vlekkeloos was volgens de jury. De prijzen werden als volgt verdeeld; 1 Herleving, Westzaan 375.65 pnt.; 2 Ta vido, Velsen-Noord, 365.57 pnt.; 3 St. Bo- nifatius, Krommenie 341.20 pnt.; 4 Nieuw Leven, Akersloot 338.72 pnt.; 5 't Ontlui kend Roosje, Heiloo 290,44 pnt.; 6 Ont waakt, Alkmaar 290.16 pnt.; 7 Z.T.V., Zaandam 287 pnt.; 8 De Schakel, Castri- cum 285.61 pnt.; 9 Ons Genoegen, Heems kerk 241.66 pnt.; 10 Vriendenkring, Heems kerk 221.67 pnt. De vijf eersten werden voor hun presta tie beloond met een beker, de anderen ontvingen een vaantje. De regieprijs ging naar Westzaan, waar van de regisseur, de heer A. N. Hartman een krans ontving. Mej. T. v. d. Ben, Herleving, Westzaan vertolkte de beste damesrol, terwijl bij de heren de heer R. J. Velthuis, Tavido, Vel sen-Noord, de erepalm wegdroeg. Voor zijn organisatorisch werk mocht de heer P. Baltus van de heer Jac. Neelen, vertegenwoordiger van de deelnemende verenigingen, een grote bloemenmand ont vangen, terwijl de 16-jarige toneelknecht J. Baltus verwend werd met een doos si garetten en chocolade, De avond werd besloten met een ge zellig bal. De toneelverzorging was, als van ouds, goed. Vorige week Vrijdag en Dinsdag 12 Mei zijn door de turnvereniging „IJmuiden" (T.V.IJ.) de jaarlijkse onderlinge wedstrij den gehouden. De grote opkomst van de leden was een bewijs dat de animo groot was. Er is fel gestreden. Bij de dames jr. ging de wisselprijs en daarmee het vereni gingskampioenschap van mevr. De Korte- Van Veelen naar mej. A. Wartenhorst. De uitslag was hier: le gelid: 1A. Wartenhorst 40%, 2. R. de Korte-Van Voelen 37y2-, 3. L. Leenhouts 3714; 2e gelid: 1 F. Rozenstra ten 33(4. 2. R. Zomerdijk 33, 3. C. Huyer 31%; 3e gelid: 1. E. Strijker 30y2, 2. N. de Vos 29%, 3. R. Eeken 29>1. Oudste meisjes (1216 jaar): le gelid: 1. Alie Grootveld 35V^, 2. Toneke van Lies hout 35, 3. J. Bontebal 3314: 2e gelid: 1. Anne Mossel 37 y2, 2. Gr. Bierenbrootspot 36%, 3. Wil v. d. Duin Schouten 3414; 3e gelid: 1. D. de Duik 33. 2. C. de Vries 32. 3. G. Koster 31%. Jongste meisjes I: le gelid: 1. Leny Leye- naar 35, 2e gelid: 1. Anny Dekker 32y2, 3e gelid: 1. Atie Overzier 32%, 4e gelid: 1. Alie v. d. Gragt 32^. Jongste meisjes II: le gelid: 1. Beppie Haust 331/p, 2e gelid: 1. Trude Dammers 31%, 3e gelid: 1. Anneke Dammers 33. Jongste jongens: le gelid: 1. Frans Dam mers 34, 2e gelid. 1. Jan Wijker en Gerrit Grootveld 31, 3e gelid: 1. Simon Verdekt 31 Va.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10