Meester Visser diende veertig jaar het Gereform. onderwijs Velsens elftal won voor het eerst VGZ-voetbalt ournooi Visserij -varia Velsen won verdiend van Purmersteyn Vele vriendelijke woor den voor F. v. Galen Velsen-Noord Castricum Uitgeest Beverwijk 13 HOOFD MARNIXSCHOOL JUBILEERT Drie generaties onder zijn hoede Congressen over de bouw van vissersschepen Waterloo in de halve finale na zege op Stormvogels 4 Huldiging drs. A. Demmers in de kring van „Kennemerstaten" Reuzenvis in Hoogoven restaurant Drie eindwedstryden met strafschoppen beslist DEM en Alkmaarse Boys speelden gelijk (drie-drie) Wederom nederlaag van C.S.V. Faillissementen IEV hield onderlinge gym wedstrij den Drukte bij de ponten Stoffelijk overschot gevonden „Gemeente" versloeg de „Post" Onbewoonbaarverklaring Apostolische Gemeenschap krijgt weer eigen gebouw VRIJDAG 15 MEI 1953 ivrANNEER HET HOOFD van de Marnixschool, de heer D. Visser, vandaag voor een ouderavond staat dan ziet hij Ze daar zitten: zijn oud-leerlingen; ouders van de leerlingen van nu. En de kans is heel groot dat opa en oma van Piet en Gerrit of Annie het eindonderwijs van meester Visser op de Groen van Prinstererschool hebben ontvangen. Tot in het derde geslacht heeft de achtenvijftigjarige onderwijzer ze al in de banken gehad, want deze maand is het al meer dan veertig jaar geleden dat hij voor het eerst (in een korte broek) voor de klas stond. De normaallessen zaten er soms nog niet geheel en al op of ze gaven zelf les en deelden cijfers uit. Zo nauw keek men in die dagen niet. Maar wel zal het Zondag de dag zijn dat hij precies vóór veertig jaar werd benoemd tot onderwijzer. Hij zou het voor het gehele léven blijven, dat stond vast. En in de zelfde plaats; daar bleef hij ook bij, want hij heeft zich altijd best thuis gevoeld in het jonge en joviale IJmüiden. „Het was vroeger heel wat anders op school", begon hij. „Wat zal ik zeggen, veel rustiger en het hoofd van de school was toen ook werkelijk het hoofd". Dat gaat nu niet meer op en dat gevoel heeft elke onderwijzer, want er zijn zo velen die tegenwoordig iets hebben te vertellen over en tot het kind. Er komt een meneer of een juffrouw een heel uur spreken; de eerste over de spoorwegen en de dame over potplanten; een agent vertelt hoe ze moeten oversteken en de bocht behoren te nemen en in het zwembad doet een in het wit gestoken badmeester voor, hoe de armen en benen gesloten en gespreid zul len worden. Dan worden de scholen ver der voor van alles ingeschakeld: postzegels verzamelen voor sanatoria, jeugdacties en wat al niet meer. Heus, meester Visser vindt het op zichzelf allemaal heel mooie en goede dingen en hij is er vierkant voor om mee te werken. Ook met de school- melk en de sportdagen en och, wat er dan in de toekomst nog meer uit de bus komt. Nu vertelt een meneer uit Hilversum al elke week een lesje via de radio tot de leerlingen; eerstdaags wordt het gespro kene toegelicht met de projectie van plaat jes en de tijd is misschien ook niet ver meer dat het televisietoestel op een ver- hogingkje in de klas staat. Aan de Groen van Prinstererschool Of hij een ÏJmuidenaar van geboorte is? Nee, dat niet. Als viertienjarige knaap zijn kameraadjes kenden hem als Dirk kwam hij in 1909 naar de stad bij het Noordzeekanaal. Zijn vader was werk zaam in de vishandel en aangezien je dan beter in een havenplaats dan in het Gooise Huizen zijn geboorteplaats terecht kunt, vestigden zijn ouders zich hier. Na de normaallessen in Hilversum volg de hij een cursus aan de Chr. Avondnor maalschool die destijds onder leiding van wijlen de heer P. Vermeulen stond. De avonduren waren voor schoolstudie en overdag deden de leerlingen meermalen dienst als kwekeling (zonder acte) in de scholen van de leraren. Hij behaalde vlot zijn acte en op de Groen van Prinsterer school, waar de jongere kinderen van de familie school gingen werd hij al spoedig door het bestuur van de „vereniging voor lager onderwijs en meer uitgebreid lager onderwijs op gereformeerde grondslag" benoemd. Aan wijlen de heer P. Vermeu len bewaart hij nog de prettigste herinne ringen en ook de klassen van die dagen wie mompelt daar iets over overvolle klassen in deze tijd? komen hem nog vaak in herinnering. Vijftig tot zelfs zes tig kinderen in een lokaal. Het toenemend aantal leerlingen maakte in 1928 de bouw van de Marnixschool no dig en het bestuur bekroonde de arbeid van de heer Visser met zijn benoeming tot hoofdonderwijzer. De school staat nu nog in „de wijk bij het duin" en met de jaren is het meester Visser wél gebleken dat het lager onderwijs hem beter ligt dan het meer uitgebreid lager onderwijs. Geschiedenis en folklore zijn een hobby van hem. Alles wat maar met opgravingen Food and Agriculture Organization van de U.N.O. organiseert twee congressen, die gewijd zijn aan het ontwerpen en ver beteren van vissersvaartuigen ten behoeve van de minder ontwikkelde landen. Het eerste congres zal van 12 tot 16 October 1953 te Parijs worden gehouden in samenwerking met het Franse ministe rie van Koopvaardij, het tweede zal van 16 tot 20 November 1953 te Miami in Flo rida worden gehouden in samenwerking met de „Fish and Wildlife Service of the United States". Het eerste congres is spe ciaal bedoeld voor belangstellenden uit Europa, Azië en Afrika. Het doel van beide congressen is vooral het uitwisselen van kennis en ervaring op het gebied van de bouw en verbetering van vissersvaartuigen. Gehoopt wordt, dat de F.A.O. hieruit lering zal kunnen putten voor haar adviezen aan minder ontwik kelde landen. Op de beide congressen worden behan deld de vissersboot-ontwerpen, de econo mische vorm van vissersvaartuigen, de in vloed van de vorm van de scheepsromp op weerstand en zeewaardigheid, scheeps machines en -schroeven, bouwdétails, dek- uitrusting, veiligheid op zee en behande ling van de vis aan boord. en restauraties heeft te maken, heeft zijn volle aandacht. Ook in ruimere kring werkt de heer Visser gaarne. Na de oorlóg van 19141918 werd hem een onderschei ding uitgereikt wegens „het zich verdien stelijk te hebben gemaakt voor het leger zonder er bij gediend te hebben". Enige keren werd hij gekozen als kerkeraads- lid, al was zijn drukke werkkring wel eens aanleiding om daar van ontheffing te verzoeken. Thans is hij ouderling en heeft als voorzitter zitting in de zendings commissie van de kerk in IJmüiden. In de bouwcommisssies voor de Ichthuskerk en -burcht werkte hij ook enthousiast mee en zeer veel heeft hii ook gedaan als be stuurslid van de afdeling van het Neder lands Bijbelgenootschap. Veertig jaar geleden verdiende hij veer tig gulden in de maand als achttienjarige onderwijzer voor de derde klasse van de Groen van Prinstererschool, en begon hij in een mooi vak vol idealisme en dat „soms dreigt stuk te gaan". Volgende week Vrijdag zal de heer Visser de gast zijn van de oud-leerlingen, die hem dus niet hebben vergeten. Zij zul len hem huldigen in het Patronaatsge bouw en de leerlingen van thans vieren het feest al Maandag in het gebouw voor christelijke belangen. Donderdag wordt in het gymnastieklokaal van de Marnixschool de officiële receptie gehouden. Om de OHC-beker Er is aan spanning op het Waterloo-ter- rein geen gebrek geweest tijdens de ont moeting WaterlooStormvogels 4. Storm vogels dat na een half uur spelen een 30 voorsprong had, heeft zich door het enthou siasme van Waterloo min of meer laten in timideren, waardoor een schijnbaar veilige voorsprong verloren ging. De eerste helft van de wedstrijd werd een aardige strijd, waarin beide doelen beurte lings in gevaar kwamen. Wij zagen direct ai een hard schot van Post, maar de paal bracht redding. Even later schoot dezelfde speler tegen de lat, en de terug komende bal werd door Zwanenburg alweer tegen de paal geschoten. Waterloo verdiende een doelpunt, maar dat de gastheren het zover niet brachten, lag aan het krachtige spel van de Stormvogelsverdediging. En zoals het vaak gaat een doelpunt viel aan de andere kant (0—1). Het rammelde in de Waterloo-verdediging: fout op fout werd gemaakt en met twee doelpunten bracht Stormvogels de stand op 03. Geleidelijk herkreeg Waterloo de veldmeerderheid, en het was Post, die de achterstand verklein de, wat hij later herhaalde, waardoor de stand op 23 werd gebracht. Na de rust viel Waterloo fel aan; rechts buiten Broek kreeg de bal toegespeeld en twee Stormvogelsverdedigers liepen naar de gevaarlijke Post, maar Broek probeerde het alleen en op prachtige wijze maakte hij gelijk (33). Maar Stormvogels kwam ook met gevaarlijke aanvallen voor het doel van Waterloo, maar scoorde niet. Post van Waterloo deed dat wel, want toen spil Schaap hem de bal toespeelde, passeerde de Waterloo goalgetter twee man en met een prachtig doelpunt bracht hij zijn club in de halve eindstrijd om de OHC-beker. I.E.V. uitgeschakeld Het eerste voetbalelftal van I.E.V., dat in Haarlem de gast was van R.C.H. 4 in de, kwart-finale om de OHC-beker, is met een 41 nederlaag van dit bezoek terugge keerd. Door deze uitslag is I.E.V. voor dit tournooi verder uitgeschakeld. V oetbaluitslagen R.K.A.F.C. 4—Vitesse 3 1-11; H.S.V. 4— Vitesse 4 2-3; Vitesse Adsp. AU.S.V.U. Adsp. 9 1-2; C.S.V. 3—Uitgeest 3 1-3. In de omgeving van Bielefeld in Duitsland is een Nederlandse straaljager van het type „Thunderjet"afkomstig van dé vliegbasis Eindhoven, neergestort. Door weglopende benzine geraakten twee woonhuizen van drie verdiepingen in brand, waardoor 17 gezinnen dakloos werden. Acht personen werden bij dit ongeval zwaar gewond. De piloot van het toestel kwam om het leven. Deze „Telefoto" geeft een overzicht van de plaats van de ramp tijdens het nablussen van de smeulende ruïnes. Hoewel Velsen met niet minder dan vier invallers uitkwam Van den Ende, Van der Heyden, Tromp Sr. en doelman De Graaf ontbraken op het appèl is Velsen er toch in geslaagd Purmersteyn een kleine, doch verdiende nederlaag toe te brengen, waaraan het feit, dat de invallers zich over het geheel goed in de ploeg voegden, niet vreemd is. Voor de rust had Purmersteyn het voor deel van de wind, maar desondanks ging de strijd in deze eerste helft aardig gelijk op. Vrij onverwacht wist de midvoor der bezoekers invaller-doelman Hünsche na een half uur spelen te passeren (01). Onder leiding van Bakkum verschafte de Velser-voorhoede zich een paar mooie doelrijpe kansen, doch men zoekt het doel op de verkeerde plaats. Een kopbal van Bakkum vloog rakelings naast. In de tweede helft was Velsen sterker en de Santpoorters wisten deze meerder heid uit te drukken in twee doelpunten, resp. van rechtsbuiten Tromp jr. en van linksbuiten Donker (21). Wijker kreeg nog een strafschop te nemen, doch de Vel- sen-spil zag zijn schot door de Purmer- steyn-doelman gestopt. Bijna maakte de rechtsbinnen der bezoekers nog gelijk, doch Velsens keeper stopte het schot kranig. In verband met het 25-jarig bedrijfs- jubileum van drs. A. Demmers zal de ver eniging Kennemerstaten, waarvan de ju bilaris adviseur is, hem een feestelijke hul digingsavond bereiden op Zaterdag 16 Mei op sportpark Watervliet. Juist deze plaats is gekozen daar de heer Demmers inder tijd het initiatief heeft genomen om hier met de leden van de vereniging een sport park uit de grond te „stampen". Aan deze avond werken afdelingen en jeugdwerk mee in een programma met gymnastiek, volksdans, touwtrekken, en er wordt een gecostumeerde voetbalwed strijd gespeeld tussen het dagelijks be stuur van de vereniging en een elftal dat uit leden van elf der afdelingen is gefor meerd. Tot slot zal bij feestverlichting en vreug devuur de officiële huldiging plaats vinden. Er waren twee regisseurs In aansluiting op de recensie van het door leerlingen van het Gymnasium ge speelde „De ingebeelde zieke" van Molière, verzoekt men ons te melden dat de regie berustte bij dr. K. H. E. Schutter en de door onze toneelmedewerker al genoemde dr. E. Th. van Eek. De heer F. van Galen, le assistent bij de bedrijfsadministratie van het laboratorium van de K.N.H.S., is in het restaurant van de Walserij-Oost gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienstjubileum. De voorzitter der directie, ir. A. H. Ingen Housz kwam getuigen van zijn persoon lijke en vriendschappelijke gevoelens voor de jubilaris, die gegroeid zijn tijdens het contact, dat spreker gedurende de oorlogs jaren met de jubilaris heeft gehad. Hij wist in zijn diverse functies steeds een sfeer van samenwerking rond zich te kweken; door zijn menselijke eigenschappen wordt hij door allen vertrouwd. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies bor duurde voort op het stramien van de vorige spreker: „de jubilaris", zei hij o.a., „is een figuur zoals men zelden ontmoet" en over handigde het vererend getuigschrift en het gedenkbord der Maatschappij. De dank en de waardering der directie werden uitgesproken door directeur prof. dr. J. F. ten Doesschate, die ook de jubi leum-enveloppe overhandigde. Ir. G. W. van Stein Callenfels, chef van de warmte-technische afdeling van het laboratorium, bracht in de eerste plaats de gelukwensen over van prof. dr. J. E. de Graaf, de chef van het laboratorium en wierp vervolgens een terugblik op de car rière van de jubilaris. Een radiotoestel was het geschenk van vrienden en collega's. De heer J. B. van Rongen overhandigde een fraaie mand met bloemen aan mevrouw Van Galen en een persoonlijk woord werd vervolgens gesproken door de heer G. S. K. Blaauw, chef van de Sociale Afdeling. Namens de arbeiderskern sprak de voor zitter, de heer P. M. Mulder, waarna een collega, vroeger bij kooksovens en nu ook bij het Laboratorium werkzaam, de heer H. J. de Bats, met enkele hartelijke woor den eigen vervaardigde kunstsmeedwerk- jes schonk, waarna de chef van de kooks ovens, ir. D. A. van der Werff in een korte, pittige speech de jubilaris dankte voor de wijze, waarop hij bij K.O. zijn werk had verricht. Als „medevisser" sprak ir. W. H. Schoen maker, die de jubilaris dankte voor de hulp, die hij hem had verleend bij het brengen van een goede ontspanning in deze industriestreek. Tot slot kwam namens het viscollege „De IJzeren Voorn" de heer C. J. Ooievaar voor het voetlicht met een vro lijk gedicht, waarvan het voordragen werd besloten met het plechtig op een brancard binnendragen van een geweldige vis, die in zijn belt een pakje zware shag had. Daarnaast bood het viscollege zijn voor zitter nog een fraai polshorloge aan. Het jaarlijkse voetbaltournooi van personeelselftallen der verschillende fa brieken van Van Gelder Zonen N.V. Ko ninklijke Papierfabrieken, dat Donderdag voor de zevende maal werd gehouden, met de Velser fabriek als gastvrouwe, heeft na spannende eindstrijd tussen de elftallen van Velsen en Renkum, voor de eerste maal de wisselbeker in Velsen ge laten. Strafschoppen brachten de beslis sing. Het tournooi op „Tussenwijk" werd 's mor gens om tien uur al door mr. F. H. A. de Graaff, directeur van Ven Gelder Zonen, met een korte toespraak geopend en mevrouw Verdoorn verrichtte de aftrap in de eerste wedstrijd tussen Apeldoorn en Amsterdam. In de voorronde \yaren de uitslagen: Apel doornAmsterdam 00; RenkumRotter dam 40; AmsterdamVelsen 02; Renkum Wormer 31; ApeldoornVelsen 02 en Rotterdam—Wormer 01. Na deze voorronde bleken de doelgemid- delden van Apeldoorn en Amsterdam gelijk te zijn, zodat strafschoppen moesten uitmaken dat Apeldoorn de tweede plaats in de groep I bezette en dus tegen Wormer uitkwam om de derde en vierde plaats. Amsterdam en Rotterdam moesten om de vijfde en zesde plaats strijden en de Velsende ploeg kreeg de bekerhouder Renkum tegenover zich. Het verschijnsel deed zich voor, dat de wedstrijden om de derde en volgende plaatsen beide in een 11 gelijk spel eindigden. Door het beter inschieten van strafschoppen bij ApeldoornWormer moest dit herhaald worden werden Amsterdam en Wormer winnaars, zodat de stand werd: 3. Wormer; 4. Apeldoorn, 5. Amsterdam; 6. Rotterdam. De Velsende ploeg, die een veel betere in druk maakte dan alle vorige jaren en de be schikking had over enige bekende IJmuiden- se KNVB'ers, moest de eindstrijd aanbinden met Renkum, in welk elftal eveneens actieve KNVB eerste klassers speelden. Dit werd een pittige vlugge wedstrijd, die door honderden bezoekers met belangstelling werd gevolgd. De vaak zeer goede staaltjes van voetbaltechniek en taktiek aan beide kanten werden getoond door 2 gelijkwaardige ploegen van wie Renkum het eerste succes had. Een Velsense achterspeler verzuimde na 8 minuten, de bal weg te werken en stelde de Renkum linksbinnen in staat fraai te doel punten (01). Renkum kon niet in de meer derheid blijven, omdat Velsen tegen de straffe wind in de halflinie terug hield. Vlak voor de rust schoot de Velsen-midvoor keihard in, doch het doelpunt werd afgekeurd. Na de hervatting waren de rollen omge keerd en kwam Renkum een enkele keer, maar zeker niet ongevaarlijk, voor het Vel- sen-doel. Velsen behield een constant over wicht. Schoten van midvoor en linksbuiten gingen net naast of over het doel, totdat bij een schermutseling na 8 minuten de Vel- sen-linksbuitcn de bal door het kleinste gat in het Renkum-doel werkte (11). Strafschoppen ook in deze laatste wedstrijd, stelden Velsen voor de eerste maal in het bezit van de wisselbeker. Direct na afloop reikte mr. F. H. A. de Grraff met een hartelijke toespraak tot de deelnemers de prijzen uit. De spelers van Het was de ploegen DEM en Alkmaarse Boys wel aan te zien dat er geen belangen rneer op het spel stonden. Over het alge meen was het een lauwe en matige partij voetbal, waarop de elftallen de weinige toeschouwers vergasten. In de eerste helft was DEM het meest in de aanval en 'Burger bezorgde zijn club dan ook de lei ding. (10). In de tweede helft ging het aanvanke lijk de goede kant uit voor de thuisclub. Door Burger werd het tweenul, maar daarna was het voorlopig gedaan met de Wijkenaren. De Boys kwamen even ge ducht opzetten en Indrie bracht met twee doelpunten de stand in evenwicht. Het v.-erd zelfs drietwee voor de Boys door een doelpunt van Untied. DEM zag het ge vaar in en kon het spel weer verplaatsen. Kort voor het einde slaagde Bakker er in de stand in evenwicht te brengen en in deze driedrie score kwam geen veran dering meer. Ook de laatste thuiswedstrijd van CSV is in een nederlaag geëindigd. Hoewel tegen het met vier invallers spelend OWO na acht minuten de leiding genomen werd, wisten de Amsterdammers halverwege de eerste helft gelijk te maken, toen Hartog de bal voor de voeten van de vrijstaande OWO-linksbinnen deponeerde. In het eer ste kwartier na de rust viel de beslissing. Een corner over links werd door de rechts binnen kundig verwerkt en twee minuten later gaf de OWO-middenvoor zijn club een veilige 3-1 voorsprong. Daar is het bij gebleven. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag in staat van faillissement verklaard: T. Goemans, caféhouder, Graaf Florislaan 3 te Vogelenzang. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. A. P. van Gooi, koopman, Pladellastraat 14 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. F. Sachse, ad vocaat en procureur te Heemstede. G. J. Verwer. aanlegger van sportvelden, Kamperstraat 10' rood, Haarlem. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. H. van Wijk, advocaat en procureur te Haarlem. H. Leeuw, Slingerweg no. 12, Aerdenhout, van beroep directeur ener Naamloze Ven nootschap. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem. J. van Steijn. broodbezorger, Van Keulen straat no. 45, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. M. A. van Eek, advocaat en procureur te Haarlem. Bij beschikking der rechtbank is de op 19 Februari 1952 aan Jan Ledder, handelende en zaakdrijvende te Haarlem onder de naam „Chocolaterie De Ster", Keizerstraat 9, Haarlem, verleende surséance van betaling ingetrokken terwijl voornoemde Ledder ge lijktijdig in staat van faillissement is ver klaard, met benoeming van mr. H. J. Fer werda tot rechter-commissaris en van mej. mr. S. Boekman, advocate en procureur te Haarlem tot curatrice. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: a. dc Handelsvennootschap onder de firma H. J. Halewijn Co., gevestigd en kantoor- houdende te Zandvoort, Bakkerstraat 7 en haar individuele vennoten: b. H. J. H. Hale wijn, Oranjestraat 13, Zandvoort en c. H. J. van Soest, Atjehstraat 21, Haarlem. Rech ter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Cura tor: mr. J. D. A. Viskil, advocaat en procu reur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: Willem Stam, Krommenieërweg 89, Wormerveer. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. Velsen en F.enkum ontvingen persoonlijk uit handen van de directeur een herinnerings- speld. De drie KNVB-scheidsrechters werden in het bezit gesteld van mooie dozen post papier. Ten slottè dankte mr. De Graaff allen die tot het welslagen van dit VGZ-tournooi hebben medegewerkt en speciaal de heren J. v. d. Heide en P. P. Wentink. De onderlinge wedstrijden, die de afdeling gymnastiek van de R.K. Sportvereniging „I. E. V." in de R-K. meisjesschool aan de Corverslaan heeft gehouden, hebben duide lijk gedemonstreerd, dat bij deze sportbeoefe ning het laatste jaar zeer grote vorderingen zijn gemaakt. Dit erkenden ook de jury-leden, gerecru- teerd uit zusterverenigingen te Castricum en Santpoort, die geen gemakkelijke taak hebben gehad hun oordeel in cijfers weer te geven. Bij de dames (ongehuwd) eerste graad werd M. Beentjes met 79,5 punt winnares en voor de tweede graad ging het kampioenschap met 70,4 punt naar R. Harsveld. Trees van Roon werd met 72,6 punt eerste in de meisjesgroep 14 tot 17 jaar, eerste graad. In de tweede graad won Ans Tegeler met 70,4 punt. De andere uitslagen waren: Jongens 915 jaar: 1. H. Welp 39 pnt.; 2. G. van Haagen 36,3 pnt. 3. A. Mulder 34,4 pnt. Meisjes 12—14 jaar: 1. T. Kuypers 35,8 pnt. 2. T. Dekker 24,2 pnt. 3. L. Metselaar 35 pnt. 4. C. van Haagen 34.7 pnt. Meisjes 911 jaar: 1. Nelly Vink 36,6 pnt. 2. Willy Iwens 36,5 pnt. 3. Mies Admiraal 35,5 pnt. De Hemelvaartsdag, die wegens de vrij gunstige weersomstandigheden talrijke men sen naar buiten deed gaan, heeft bij de pon ten weer een grote verkeersdrukte teweeg gebracht. Zowel van Zuid naar Noord als omgekeerd, respectievelijk door weggebrui kers naar de Noordelijke badplaatsen als be zoekers aan Haarlem en omgeving, liep het in de morgenuren op beide pontpleinen al „warm". Op de terugweg ontstond in de mid daguren aan de Noordkant spoedig weer de bekende opeenhoping van auto's, waarvan de staart langs de Wijkerstraatweg tegen zes uur voorbij de Smidt van Gelderstraat reikte. De drie ponten maakten snelle overtochten maar konden de aanhoudende stroom van verkeer moeilijk aan. Eerst tegen negen uur gisteravond kreeg het Noordelijke pontplein weer het gewone aanzien. VVB voetbalde niet De V.V.B.'ers, die op „Watervliet" tegen De Pionier een competitiewedstrijd zouden spelen, hebben vergeefs op hun tegenstan ders gewacht. De wedstrijd, die overigens van weinig belang meer was, vond dus geen doorgang. Grondstoffen voor de papierfabriek Woensdagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Zweedse s.s. „Freja", dat van de Zweedse haven San- darne een lading van 1300 ton cellulose aan voerde, bestemd voor een zusterfabriek. Velen geslaagden op Duin en Bos Dezer dagen werden in het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bos" toelatings- en overgangsexamens gehouden. Onder leiding van de examinatoren dr. A. Virtos, dr. H. Visser, dr. E. van Rijn en dr. F. van Camp zijn de eindopgaven van deze examens verwerkt, met als gevolg 50 geslaagden en slechts enkele afgewezenen. De lessen onder leiding van de directeur van „Duin en Bos", dr. P. E. M. Teenstra en diens staf zijn dus wel vruchtdragend gebleken. Het examen werd besloten met een bal avond in de toneelzaal voor de geslaagden, waar bleek, dat de geslaagden het dansen ondanks hun studie nog niet verleerd wa ren. Voor het staatsexamen slaagden de vol gende zusters en broeders: zr. J. M. Bosman zr. J. M. C. van Heyningen, br. W. H. Kerssen, zr. A. Lotens, br. D. Meyer, zr. C. de Planque, br. H. Schenk en br. A. Somer. Aanrijding liep goed af Donderdagmorgen stak het dochtertje van Santpoorts stationschef, op bezoek in Castricum, onverwacht het Stationsplein over. De bestuurder van een kleine per sonenwagen, komende uit de richting Bak kum, kon een aanrijding met het kind niet voorkomen, hoewel hij op twee meter zijn wagen tot stilstand wist te brengen. Het kind werd door de auto op straat geslingerd. Dr. A. van Nievelt, spoedig ter plaatse, constateerde slechts enkele schaaf wonden. Het stoffelijk overschot van de op Zon dag 3 Mei in het Alkmaarderroeer ver dronken 17-jarige J. J. Kok is Woensdag morgen gevonden. Het lichaam is naar het Ljkenhuisje te Uitgeest vervoerd. Het slachtoffer zal Zaterdagmorgen half negen worden begraven op de R.-K. be graafplaats aan de Arendsweg. „De Zon" gaat klaverjassen om aardbeien De Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" heeft in café Dam een ledenvergade ring gehouden, welke voor de laatste maal v.erd geleid door de heer M. Kunnen. In zijn plaats werd de heer J. Beentjes tot voorzitter gekozen; de secretaris de heer P. Henneman, die zich evenmin herkies baar stelde, werd vervangen door de heer P. Beentjes. De penningmeester de heer A. Blankendaal werd bij acclamatie her kozen. De contributie werd vastgesteld op 25 cent per week. Op deze avond werd be sloten deze zomer een speciale „aard beien-drive" te houden, waarvoor sloffen gevuld met dit kostelijk product als prijs worden beschikbaar gesteld. D Dokken. De Zeelandia (IJM 38) is in dok geplaatst. De trawler zal volgende week onder schipper J. Dekker weer uit varen. De trawler kwam met stormschade binnen enkele dagen na de orkaan van 1 Februari. Nadien heeft het schip een ge duchte reparatie ondergaan. Kottervaria. De kotter Magda (IJM 276) en de kotter IJM 5 van de rederij Drijver liggen stil aan de Tegeltjesmarkt voor een opknapbeurt. Het lag aanvanke lijk in de bedoeling ook de kotter van de rederij Hamers stil te laten liggen, doch de reis van de afgelopen week waarvoor van 180 kisten schar, f 3000 werd gemaakt was aanleiding voor de bemanning om weer te gaan snurren. De kotter IJM 240 heeft een flinke opknapbeurt gekregen. De IJmuidenaar-Urker ligt reeds enige dagen stil voor de kant. Er is ook onder meer een nieuwe voormast op het scheep je geplaatst, omdat schipper Visser tijdens de laatste reis het ongeluk had, de top van de voormast te breken. Poolse haring. Voor de Duitse bunker liggen de Poolse trawlers Satum en Mer- kury. Laatstgenoemde trawler is pas ge arriveerd. De vleet-haringvisserij voor de Polen is al een maand in volle gang. Daarom komen de haringkotters en log gers met de vangst naar de bunker om na het lossen opnieuw uit de haringhaven ter visserij te vertrekken. Binnenkort zal de rederij Petten, die de Dalmor in IJmüi den vertegenwoordigt, een kantoor voor de Polen bij de bunker inrichten. Piervisserij. Dat de hengelsport een hobby van vele liefhebbers is, bewijst een vrije dag als de Hemelvaartsdag. Er was op de Zuidpier aan buiten- en bin nenkant geen plaatsje onbezet. Ook de Noordpier, waar men nog over mag fietsen, is voor velen een trekpleister. Schar en een enkele bot was veelal de buit van de hengelaars. Vijf dagen voor de Bergen. De Woensdagmarkt is door drie trawlers uit verkoren: Flamingo, Bergen en Eli. Daar van had de Petten-boot een wel opvallend korte reis achter de rug: na vijf dagen was de trawler alweer thuis. De makreel was dan ook opvallend mooi zodat de han del er graag f 14 per kist voor over had. De andere makreel deed tussen de f 10,50 en de f 13 en wat slap was, verdween in de vismeelfabriek. Tere haringDe meeste haring is Woensdag eveneens veroordeeld - ze gaat gauw stuk en wordt voor de handel waar deloos. Tussen slecht en goed. Voor haar 12- daagse reis maakte de Flamingo niet meer dan f 13.000; de Eli deed het met f 15.200 voor 11 dagen al beter en de Bergen raak te de roos met f 14.500 voor 5 etmalen. België voor kabeljauw. De Belgen waren toch weer in de markt met kabel jauw: de uitleggers brachten mede daar door tussen de f 65 en f 75 per regel op en de kisten gingen voor ongeveer f 60 van de hand. Tarbot was maar matig met f 1,20 per kilo; de tarbot per kist deed f 55 voor de tweeën. Weinig schol. Schol was er niet veel voor deze vreemde middenweekse markt. De tweeën deden f 19 tot f 22 en de drieën zaten tussen 12 voor het slappe goed en f 18 voor de betere waar. Kottergeld. De Wiron besomde Woensdag even f 10.500; de Martenshoek haalde als Noordlogger f 72.000. Thorina vandaag. Voor vandaag was de Thorina met 550 kisten aan de beurt (waarvan 350 makreel en voor de rest „van alles wat"). Eli er uit. De Eli Chenevière is weer weg, waarmee de trawlervloot dus alweer tijdelijk een schip minder telt. Garnalen. Woensdag was er 1450 kilo flauwe garnalen aan de markt; de prijs zat tussen de f 0,42 en de f 0,45 per kilo. Ouden van dagen gaan klaverjassen De afdeling Beverwijk van de algemene bond vain ouden van dagen organiseert op Dinsdag 19 en Woensdag 20 Mei, 's mid dags cm twee uur in het gebouwtje van de speeltuin aan de Kerkstraat klaverjas-, dam- en sjoelwedstrijden. Woensdagavond hebben de elftallen van PTTers en gemeenteambtenaren, waaron der enige politiemannen, in het Beverwijk- se sportpark een genoeglijk partijtje voet bal gespeeld. Er werd meer enthousiasme dan techniek ten toon gespreid, maar do spelers zwoegden dat het een lieve lust was. Dat de gemeenteambtenaren met twee een wannen is eigenlijk niet belangrijk daar meer om het spel dan om de knik kers werd gevoetbald. Het eerste doelpunt kwam van de voet van de PTT'er J. Vessies, niet lang 'hierna was het echter weer gelijk door Ettewa, die met een harde schuiver doelman J. de Graaf passeerde. Laatstgenoemde ging hierbij niet helemaal vrijuit. Volgens ve len kleefde aan dit doelpunt een buiten spelluchtje; wie zal echter de arbiter, be steller W. Hoogeboom, euvel duiden, dat hij dit niet constateerde, het was immers de eerste wedstrijd, die hij leidde. Later maakte de „gemeente" het beslis sende doelpunt, toen ver opdringen de PTT'ers noodlottig werd. Zij hopen spoe dig echter eens revanche te kunnen ne men. B. en W. van Beverwijk hebben een voor stel ingediend om over te gaan tot oobe- woonbaarverklaring van het perceel Zee straat 55, dit op advies van de hoofdinge nieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in de provincie Noord- holland. De Apostolische Gemeenschap, afdeling Beverwijk en Velsen-Noord, zal binnenkort over een eigen gebouw beschikken. Van het gemeentebestirtir heeft zij een stuk grond ter grootte van 1000 vierk. m. aan het Kuenenplein aangekocht. Hierop zal door de aannemersfirma De Haan en Reek te Alkmaar een gebouw ge zet worden, dat een grote zaal voor 300 personen, twee kleinere zalen, een spreek kamer, keuken en garderobe zal bevatten. Voor de oorlog werden de diensten ge houden in een eigen gebouwtje aan de Burgemeester Weertsfcraat in Velsen- Noord, maar na de evacuatie is dit afge broken. Na die tijd tot op heden werden de diensten in de grote zaal van het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw aan de Schans gehouden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 15