Nog een paar het71 rekjéééé De vloot raakt elk jaar verder achterop" „Want zonder ons komen de loggers niet naar zee" Hc H Haring vangen en haring eten Katwijks jeugd zingt 9 Van schoolradioles tot „malse maatjes heit de klok" Vlaardingens ouderdom is somber_ Watervlietjeugd kan weel een kampioen toejuichen Scheepvaart In IJmuiden maken de loggers klaar voor de nieuwe teelt ZATERDAG 16 MEI 1953 'l"AE HARINGVISSERIJ is oud en de zee is eeuwig en de schepen zijn bejaard -L' en uit de tijd of ze behoren tot de kleine groep van nieuwbouw uit de laatste jaren. Scheveningen is daarbij de grootste aanvoerhaven van zoute haring in Nederland, men kent er de grootste rederijen met pakhuizen-als-een-warenhuis- in-de-hoofdstad. De logger is er het standaardtype vissersvaartuig meer dan honderd zijn er van en wie zal dan nog durven ontkennen dat de nadering van Vlaggetjesdag het sterkst in Scheveningen voelbaar is. Ondanks die grootste loggervloot van ons land en ondanks die grootste en oudste rederijen en het feit dat er zo'n vierduizend haringvissers in het aan 's Gravenhage vastgehechte Scheveningen wonen, benauwt een ding allen nog steeds: ze hebben de slechtste haven. Ze weten het wel, het is altijd nog beter dan Katwijk, dat geen eigen uitweg naar zee kent, maar de pieren moeten toch hoog nodig langer worden en dan het kanaaltje tussen de eerste en tweede vissershaven: twee schepen kunnen elkaar daar niet passeren. SLECHTS één kotter was er tussen al die loggers te vinden en dan nog wel een heel vreemd eendje: de kotter SCH 176 die begin Juni naar West-Indië vertrekt om daar aan de visserij te gaan deelnemen. Maar verder is het daar in de eerste haven een wonderlijke rust op het door olie in rood, blauw en groen-geel getinte water. Enige zeilscheepjes en een bak achter een sleper schuiven langs de steiger. Steenzet ters werken aan de kade en brede mannen rijden in dure auto's een rondje tot de pier om dan weer een „boulevardje te maken". Ver weg van al dat gewoel, dat alleen in Den Haag en het „andere Scheveningen" -van de hotels en de terrassen bekend is, liggen de havens en het dorp Scheve ningen. Al weken lang zijn ze er druk in de weer, maar het lied van die arbeid dringt pas door, wanheer ctife wonderlijke De omroepverenigingen zullen in hun programma's voor de komende weken vrij veel aandacht besteden aan alles ivat er voor de vissersplaatsen leeft om Vlagge tjesdag. Er zijn uitzendingen in opgeno men die in het teken staan van de jacht op de haring, er komen reportages van en in klankbeelden zal men ook laten horen hoe het er aan de wal en op het schip in de tijd van het jagen op de Hollandse nieuwe toegaat. Dit zijn de uitzendingen: MAANDAG 18 Mei: Hilversum II, 21.50- 22.20 uur): Zangspel „Haring als zalm", uitgevoerd door leden van de hoorspel kern der N.R.U. en een Rotterdams zang ensemble. DINSDAG 19 MEI: Hilversum II, 14.40— 15.00 uur): „Duizenden vlaggen". In de serie „kris kras door Nederland" een school-radioles over Vlaggetjesdag en Haringjagerij, verzorgd door de heer A. D. Hildebrandt. VRIJDAG 22 Mei: (Hilversum I, 19.10 19.30 uur): In de rubriek „Verklaring en Toelichting" spreekt de heer drs. D. J. van Dijk, voorzitter-directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, over de komende haringteelt. ZATERDAG 23 MEI: (Hilversum II, tus sen 13.50 en 14.25 uur): „Het scheeps volk monstert. Een greep uit het woordenboek der haringvissers". (Hilversum II, 19.30 uur): mevr. Anne H. Mulder, Amsterdam, spreekt in haar wekelijks „Passepartout" over Vlagge tjesdag. In dit programma spreekt om 19.55 uur ook ds. H. J. Kater, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. (Hilversum II, tussen 20.00 en 22.00 uur): „Hollandse Nieuwe in de show boot". Een liedje, gezongen door Max van Praag. (Hilversum I, 20.25—20.30 uur): De ge wone man zegt er 't zijne van. (Hilversum I, tussen 21.00 en 21.50 uur): „Ook malse maatjes slaat Negen Heit de Klok MAANDAG 25 MEI: (Hilversum I, 21.45— 22.00 uur): Radioklankbeeld aan de vooravond van het vertrek: „Mannen, de zegen en gezondheid". DINSDAG 26 MEI: (Hilversum I, 8.15 uur): De vloot kiest zee. (Hilvêrsum I, 18.52 uur): Wij stomen naar de haringgronden (reportage van zee). (Hilversum II, 18.3018.40 uur): Uit zending „De teelt in het lied". WOENSDAG 27 Mei: (Hilversum I, tus sen 20.00 en 20.20 uur): Radiokrant De vloot aan schot. (Reportage van zee). DONDERDAG 28 MEI: (Hilversum I, 8.15 uur): De vleet werd gehaald, hoe waren de vangsten? (Reportage van zee). (Hilversum I, 12.55 uur): De vloot jaagt (reportage van zee). (Hilversum I, tussen 20.00 en 20.20 uur): Radiokrant Hoe is de stand der ja- gerij? (reportage van zee). VRIJDAG 29 Mei: (Hilversum I, tussen. 20.00 en 20.20 uur): Radiokrant Als cis maatjes er zijn.... teil de tweede Vissershaven bij de oprit aan je voeten ligt. Honderd loggers van de rijweg naar de boulevard tot het enge zijkanaal, vier of vijf rijen dik en van kade tot kade, tot zelfs vóór de visafslag. Van elk schip klinkt de tik van de bik hamers, op alle schepen staat er wel een in in het want of aan dek het touw te split sen en te knopen; op de SCH 200 staat de winch aan en worden vier na vier de beton- keien uit het ruim gehesen. Die is dan wezen trawlen, de laatste reis was een slechte. Aan de kant werken de jongens van de kuiperijen met de dissel en slaan nieuwe banden om de vaten, cle Schevenigse jof fers komen daar dan af en toe bij kijken en een lief woord kan er dan wel af. Vier ijswagentjes met de parasol boven de tonnetjes koersen om het half uur langs. Er wordt veel ijs gegeten, die middag. OEWEL er niets wordt gezegd door de mannen van de rederijen is het langs de kant wel te zien welke schepen met de eerste ploeg van zestig Scheveningers zul len meegaan. Er zijn er nog, die met de luikjes voor de vensters van de brug lig gen. Zie maar naar de 32 en de 285 of de 99. Er is zelfs nog geen mens aan boord vanmiddag. Als ge hen moet hebben: ze zijn op de hoek bij de klók, vertelt de motordrijver van de SCH 135. En waarlijk, ze maken een praatje over de nieuwe reis, die voor hen 2 Juni begint. Ze kijken eens op naai de zolder van de rederij vanwaar het ge zang klinkt van de meisjes, die op de hou ten banken de netten boeten en dan kijken ze weer even voor zich uit. naar de SCH 133 of de 235 mooi schip of de Castor en de Scheveningse Poolster.en nog een dag of tien. NOG een dag of tien, ja, dan liggen ze weer drijvend bij nacht achter de netten, de blazen en de joon. Het zal stil zijn om en op het schip zoals het alleen maar stil kan zijn op een slapende logger op de jacht op de Noordzee, met de wacht leunend uit de brug. Het zal zal kraken en piepen en de schijnwerpers zullen de voorste blazen verlichten. Een maantje en het vuur van de sigaret van de wacht zul len andere punten zijn, die opflitsen in het duister. De bemaninng zal slapen en het gordijn van netten zal het eerste werk ver richten. De haring zal in de mazen ver- strikt moeten worden. Op hoop van zegen Dan zal na een paar uur het „Haelen" 1 klinken, zullen de laarzen worden aange- I schoten en gaan de mannen over het dek. Halen die vleet.... trekjéé kokjéé.... deunen slaan ze er uit. De geesten- rol zal knarsen onder de druk van het bin nenrollende net. En hopenlijk zal het zil ver van de haringbuiken schitteren om dan opnieuw te horen„Als het de baas belieft". „paaaaiiieeeen maar!" „Zoete en stille nachtjes zijn welkom, maar,zegt schipper Rog „het zeetje moet springerig wezen, anders-zwemmen ze niet op, heee". MET het gatzeiltje opgezet zullen ze Dinsdag 26 Mei, na drie dagen ver toon van alle vlaggen, voor het eerste van- getje op weg gaan. Op het havenhoofd zullen de vrouwen met de kinderen staan, in het vroegst van de kille ochtend of even na het middageten. Een goed reisje, jae, daeg. Een gezwaai van beide kanten. Dan staan alle paarden in de motorkamer bij. Scheveningen raast achter de Hollandse nieuwe. De verse tonnen staan gereed aan Scheveningens haven om onder dek te verdwijnen en de malse maatjes uit de warrebak te ontvangen. In de afslag komen ze straks terug met „goud belaên". ET IS NOG GEEN HALF TWEE en de zon suddert het pek uit de versgebreeuwde naden van het dek van de „Johanna", een van die oude haringfietsen van Vlaardingen, wier hoekige vormen niet zover van het vijftigste levensjaar meer af zijn, Martien Zuyderduyn matroos ligt met de pet over de ogen en de benen over elkaar in de breelkreb lekker lui achter de bakboordverschansing en voorlopig kan hem het klaarmaken van de vloot gestólen worden. Martien, grijs geworden met de visserij, is in 1911 als afhouwertje begonnen op de zeillogger „Wilhelmina", in een tijd, dat de bal nog in top ging als er voor Vlaêring een logger de Nieuwe Waterweg zou indraaien en hij heeft de hele ontwikkeling van het bedrijf meegemaakt. Niet altijd met zijn welnemen overigens, want kijk nou eens even om je heen in Vlaar dingen, meneer. 'ET WATER VAN HET Prins Hendrikkanaal is als het glas van een verweerde spiegel, donker en zonder de levende weerschijn van verse toevoer, zoals de rusteloze kom van IJmuiden het kent en Scheveningen en Vlaardingen. De dingen gebeuren hier ook veel kalmer dan daar; alles heeft hier zijn rustige tijd en de jaren hebben alleen de silhouetten van de loggers veranderd en de gezichten van degenen, die op de dekken lopen met teerkwast en breeuwhamer. De schuren moeten er al eeuwen gestaan hebben, haast sinds het begin van de visserij, want ze zijn wat scheef gezakt en donker in de steen geworden. De schuurbazen hebben daar ook al jaren gelopen in hun blauwe kiel op klompen en met een vriendelijk woord voor de eigen mensen en een verwonderde vraag voor de indringer. Toch klossen ze graag voor u uit de steile draaitrappen op naar de boetzol- ders, langs de materiaalzolder, waar de Schotse blazen als kikkerdril tegen de zol dering hangen. De boetzolders. De glimlach van Katwijk, waar de jonge meisjes en de getrouwde juffrouwen zitten achter de staander met het net er over gespannen en waar de Zondagsschool versjes worden afgewisseld met de „slui zen" nee de sluiuiuiuizen van IJmui- uiuiuiden". Dat klinkt mooi in zo'n houten ruimte, waar het bruine stof van het nettenchroom danst in de zonnebalken door de dakven sters. Leen Varkevisser is hoofdvrouw bij Parlevliet, al dertig jaar is ze dat en ze heeft een dikke twintig hupse deerntjes onder zich, die van 's morgens tot 's avonds de netten voor de nieuwe teelt door hun handen laten glijden honderd in een week op zoek naar gaten en beschadi gingen. Het stof wolkt omhoog bij elke nieuwe schuiver. Ze zingen, het hoofd ge bogen op het werk. De mannen, die een verdieping lager de speereep aan het want knopen of achter de werkbank hun kleine doening hebben, luisteren er gaarne naar. „Want zonder ons komen de loggers niet naar zee" Het is nog waar ook, want de meisjes van de zolders, bij Meerburg en Parlevliet en Ouwehand houden er het hele jaar de loop in en als er in de herfst veel netten stukgetrokken worden in het ruige water van de Engelse wal, zijn er bij de pot kachel wel weer handen te vinden, die de gaten dichtrijgen met de handige slag rond de naald. Katwijk heeft altijd wel vrou wen voor de zolders, zogoed als er voor de schepen jong bloed te vinden is, dat de lange deining op wil. En de jongmaatjes schuiven na de reis de arm in bij zo'n pronte jongedochter, die het net heeft ge boet, dat hij door de handen heeft laten gaan op de 58e breedtegraad en daar ko men later weer gezonde kinders van, zo dat Katwijk zichzelf kan blijven en zijn visserij zal houden tot in lengte van dagen. „We maken de netten weer hecht en weer sterk" Het is belangrijk werk op de zolders. Leen Varkevisser kan ervan vertellen en het liedje zingt erover. Goed want is voor de visserman de halve vangst. „En honderd van die netten, die maken een vleet" Het worden er niet meteen honderd, want de prijs moet er een beetje op blij ven, hebben de reders verordonneerd. De meisjes weten dat ook: luister maar. Hollandse Nieuwe een kwartje per stuk" Ja, die eerste Hollandse Nieuwe zal er wel in gaan, daar maakt niemand zich zorgen over, maar of de teelt over het ge heel genomen ook zo goed zal zijn als het nu afgesloten jaar, toen alles geschoond werd en de pakhuizen en erven geen zoute haring meer herbergden Van de oude voor raad? Er is geen antwoord op te krijgen langs het Prins Hendrikkanaal ook niet bij secretaris Dubbelaar van de Vuurbaak, de hechte gemeenschap der vleetreders in Katwijk. Het liedje is uit. In de diepte rolt een nettenwagen over de klinkers, een hoge wagen met de don kerbruine vracht deinend want er opge tast, die een paar weken poot-aan spelen hebben opgeleverd. Er moet in deze laat ste dagen voor vlaggetjesdag even alles op alles gezet worden in Katwijk, want een paar dagen voor het feest van de vlag gende vloot moet de vloot klaar en geladen liggen, want vergeet niet, dat die vloot eerst nog een lange ommelandse reis moet maken, voor ze het dode water van het Prins Hendrikkanaal verwisselt heeft voor de levende golfslag van IJmuidens vissers haven. Van de Watervliet-korfbalaspiranten, die reeds twee kampioeinsploegen hebben, kam weer een kampioenstwaalftal worden ver wacht. De wedstrijd Watervliet B tegen DSV A is in dit verband zeer belangrijk, omdat de Velsende jeugdploeg nog maar één punt uit vier nog te spelen wedstrijden nodig heeft om de titel te bereiken. Maar laat mij dat niet vertellen, want de schipper komt eraan. Schipper is Leen Haasnoot van Katwijk en hij geeft zowat van die eenvoudige critiek ten beste, die af en toe zuiver de kern raakt. Zuiverder dan de vele vellen van de door de commis sies gevulde rapporten hét ooit zouden kunnen zeggen. Hij wijst met een breed gebaar over de Koningin Wilhelminahaven opvallend, die verknochtheid van de visserij aan de namen van het huis van Oranje en wijst ze aan, de oude schepen van de Vlaardingse vloot, waar maar heel af en toe en haast brutaal de nieuwe lijn van een moderne logger uitsteekt. Rechte schoorsteen achter kantige, smalle brug, benauwde logiezen en een plecht zonder bak. „Nieuwgebouwd is er niet sinds de oorlog" zegt Leen en eigenlijk is het over grote deel van deze vloot aan zijn gouden bruiloft met de zee toe." Dat is een onderwerp om op voort te praten in de kreb van een Vlaardingse log ger en dan moet de bokkepoot met teer nog maar vijf minuutjes blijven liggen, want voorwaar, dit zit de mannen van de visserij, die er hun kinderen eigenlijk ook nog wel in willen zien grootworden, hoog. „We raken elk jaar meer achter". En dan wordt het een gesprek over Vlaardingen, dat leeggezogen wordt door de industrieën in zijn directe omgeving, waar moderne cantines en hoge lonen naar 't jonge manvolk lonken. Over de groeien de afstand tussen patroon en volk. Vroe ger was dat anders, vroeger was er een reder, die bij testament liet bepalen, dat hij naast zijn schipper begraven wenste te worden. Dat is toen zo gebeurd in Vlaar dingen en Vlaardingen voer er bij zulke toestanden wel bij. Dwalend langs de schepen van het stadje is het zo duidelijk te zien: dit eens wel varende centrum van de haringvisserij zakt af naar een tweederangs haven. Dat is jammer, want nergens vindt ge de traditie van het bedrijf zo stevig als op de kleine steentjes rond de Hervormde Kerk, waar die bal vroeger óp ging. Maar niettemin gaan de getrouwen der visserij de nieuwe teelt tegemoet met de zelfde spanning van elke nieuwe lente. De Polen en de Duitsers lijken ze aardig te vangen en de trawlers hebben ook al eens een harinkje „gemaakt". Er zit haring, daar is Vlaardingen met Katwijk en Sche veningen heilig van overtuigd. Maar ze zit onder water weten ze daar óók met de eeuwige voorzichtigheid van de mens, die de grillen van het bedrijf elke werkensdag aan den lijve ondervindt. Er staat een oude schipper op de kant, uitgestudeerd op de brug, maar nog lang niet moe van het kijken bij de schepen en het praten met de mannen, die hem op volgden. Hij zegt, wat de anderen zwijgend toegeven: die ploegenregeling is niet eer lijk. Altijd zijn het dezelfde schippers en dan meestal de „eigen" schippers van de kantoren die in de eerste groep mo gen uitvaren. En dan mag het waar zijn, dat zij al jaren en jaren voeren voor het zelfde kantoor, maar een ander wil ook wel eens meedingen naar de vette prijzen van het allereerste begin, als' de kantjes een paar honderd gulden doen en de be sommingen de eerste room zijn, die er gre tig wordt afgeschept ten profijte van de hele haringvisserij. Kijk, dat is niet helemaal recht, want de schipper zal zijn boterham wel verdienen, maar de bemanning wil óók het buiten kansje van de eerste ploeg wel eens in de portemonnaie voelen en dan gaat het ste ken, als het elk jaar dezelfden zijn, die aan de room slobberen. Straks zullen zo'n vijftien loggers van de Vlaardingse vloot langs Hoek van Holland de Noordzee opzwenken, tegelijk met die van Scheveningen en Katwijk. Op dat mo ment zijn de kleine verwijten vergeten in de logiezen en op de brug, want dan is de jacht begonnen op de eerste groene 'aering, die zo bros van de graat stroopt en vet op de rug kan zijn. Dan komt de spanning van de sport er voor in de plaats. En zullen de Maartens en Leens, de Jannen en de Huiberts van de Nederlandse vissersvloot ondanks hun handicap bewijzen, dat die Hollandse Nieuwe een naam heeft, die bij het noemen alleen al het water in de mond drijft. Aagtedijk, 1 v. Buenos Aires n. New York. Alnati. pass. 14 St. Vincent n. Las Palmas. Alpherat. 14 te Montevideo. Alwaki, 13 v. Philadelphia te Baltimore. Appingedijk. 13 te Vera Cruz. Argos, 12 te Istan'boul. Agamemnon, 14 v. New York n. Curagao. Alcyone, 14 ten anker rede Paranagua. Aldabi, 14 v. Montevideo. Altair, 14 v. Victoria n. Rio de Janeixo. Arkel'dijk, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Alnati, 13 470 m. Z.t.W. Vincent. Arenskerk, pas. 15 Daedalus n. Aden. Arned'ijk, 14 70 m. O.ZO. Nantucket. Aalsdijk, 14 v. Bremen te Hamburg. Aardijk, pas. nacht 13-14 Casquets. Almdij'k, 14 v. Londen n. Bremen. Annenkerk, 14 280 m. W.NW. Port Said. Bantam, pass. 13 Gibraltar n. Port Said. Boschfontein, 13 v. Southampton n. Marseille. Boskoop, 14 530 m. W.ZW. Lands Fnd. Batoela, 14 v. Kalianget n. Buleleng. Bacdhus, 14 360 m. O.t.Z. Bermuda. Caltex Pernix, 15 v. Si-don n. Rotterdam. Chama, 14 Perim gepass. Caltex Nederland, 14 40 m. WNW. Kp. Bougaroni Camp'huys, 14 v. Tj. Priok n. Semarang. Castor, 14 v. New Orleans te Maracaibo. Cleodora, 14 1150 m. ZW. Galaoagos eil. Cory da, 14 820 m. W.ZW. Acapuló. Danae, 14 v. IJmuiden te Amsterdam. Duivendijk, 14 v. Rotterdam te Londen. Delfshaven, 14 200 m. Z.ZW. Madeira. Delft, 14 v. Amsterdam te Bremen. Dongedijk. 14 v. Hamburg naar Bremen. Duivendreeht, 15 425 m. W. Finisterre. Eemdijk, 13 te Corpus Christi. Emgigano, 15 te Antwerpen. Friesland (SSM), 15 v. d. Tyne te R'dam verw. Friesland (KRL), 14 v. Rotterdam te Hamburg Gordias, 13 v. Rotterdam n. Bremen. Gaasterkerk, 15 400 m. Z. Hongkong. Gadilla, 14 v. Singapore n. PI ad ju. Ganymedes, 13 v. Barranquil'la n. Santiago Hathor, pass. 15 Gibraltar. Hector, 15 v. Middell. Zee te Amsterdam Hera, 13 v. Amsterdam n. West Tndië. Hersilia, pass. 14 Lands F-nd. Haulerwijik, 14 320 m W.ZW. Bermuda. Heelsum, 14 600 m. W. Flores. Helena, 14 v. Ciudad Bolivar te Port of Spain. Indrapoera, 14 v. Londen te Rotterdam. Jagersfontein, 15 v. O. Afrika te Amsterdam Jupiter, 14 v. Beyrouth n. Partras. Japara (KRL), 15 v. Tripoli n. Beyrouth, Joh. v. Oldenbarnevelt, 13 v. Priok n. Soerabaja 14 190 m. W.NW. Madoera. Japara (KPM), 14 te Bitung. Kield recht, pas. 15 Vlissineen. Karaton, 14 v. Belawan te Tj. Priok. Karsik, 14 te Paleleh. Kota Baroe, 14 v. Semarang n. Soerabaja. Kertosono, 14 110 m. ZO. New Orleans. Laagkerk, 16 Karachi verw. Leersum, 14 425 m. N. Azoren* Lissekerk. 14 nog te Bahrein. Lombok, 14 dwars La Buan n. Zamboanga. Loppersum, 14 600 m. O. Kp. Race. Lucita, 14 v. Jarrow n. Grangemouth. Linde'kerk, 15 v. Dubai n. Bahrein. Loosdrecht, 15 230 m. ZW. Karachi n. Aden. Larenberig, 14 te Mariel. Merwede, 15 v. New Orleans te Jacksonville. Maasdam, 14 240 m. ZO. Sable eil. Marpessa, 15 150 m. NO. Bali'kpapan. Maas, 15 v. Amsterdam te Hamburg. Maasland, 14 225 m. NO. Madeira. MaetsuyCker, pass. 14 Str. Banka. Marisa, 14 v. Pladju te Singapore. Minjak. 13 v. Samarinda n. Makassar. Muid'erkerk, 14 v. Rotterdam te Hamburg. Notos, 14 Kp. Bon gepass. Nieuw Amsterdam, 15 te Pa.ermo. Oranjestad, 13 v. Amsterdam n. Cristobal. Orion, 13 v. Lattakia n. Izmir. Oberon, 14 v. Aruba n. La Guaira. Prins Philips Willem, pas. 14 Kp. Ray. Poseidon, 16 Jacmel verwacht. Prins' Maurits, 15 300 m. W.t.Z. Lands End. Pygmalion, pass. 14 Kp. San Antonio n. Mobile. Polydorus, 14 v. Hamburg te Bremen. Pramanan, 14 v. Makasar n. Samarinda. Rijndam, 14 700 m. O. Kp. Race. Rad'ja, 14 v. Amsterdam te Antwerpen. Riouw, 14 te Damman. Rodas, 13 v. Barbados -n. St. Vincent. Stad Amsterdam, 14 430 m. W. t.Z. Laneita. Stad Arnhem, 14 440 m. O.t.N. Kp. Race. Stad Breda, 14 130 m. O. Kp. Race. Stad Leiden, 14 750 m. W.NW. Galapagos eil. Saidja, 13 te Pladju. Siberoet, 14 v. Sanana te Makassar. Sinabang, 14 v. Makassar te Gorontalo. Sirrah, 14 70 m. W. Kreta. Slamat, pass. 14 Messina n. Genua. Stad Dordrecht, pass. 14 Wight. Stanvac Benekat. 14 v. Sungeigerong te Penang Stan vac Djirak, 14 v. Sungeigerong te Tj. Uban Stentor, 14 400 m. ZW. Ouessant. Sumatra, 14 v. Hamburg n. Bremen. Sunetta, 14 120 m. N.NW. Port Said. Swartenhondt, 13 te Gorontalo. Tarakan, pas. 15 Guardafui n. Aden. Tomori, 15 v. Belawan te Singapore verw. Ternate, 12 22 u. v. Belawan n. Colombo. Tara, pass. 13 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Tankhaven III. 14 v. Bangkok te Sungeigerong. Tiberius, 14 v. Port of Spain te Georgetown. Trompenberg, 14 v. Amsterdam te Bremen. Tallsse, 15 220 m. O.ZO. Socotra. Tasman, 15 v. Priok te Belawan. Themisto, pass. 14 ten Z. Anti Costi eil. Triton, 14 190 m. Crooked eil. Veendam. 13 v. Halifax n. New York. Van Outhroon, 14 v. Tj. Priok n. Oosthaven. Van Riebeeck, 14 v. Buleleng te Soerabaja. Van Riemsdijk, 14 v. Belawan n. Singapore. Wieldrecht, 15 Kp. Leeuwin gepass. Willemstad, 15 v. La Guaira n. Trinidad. Wonosari, 16 Singapore verwacht. Waterman, 14 180 m. O. Kp. Race. Woensdrecht, 13 v. Curasao n. Spezia. Waikelo, 14 v. Tj. Priok te Belawan. Zeeland (SSM), 14 v. Kopenhagen n. d. Tyne. Zuiderkruis, pass. 14 Kp. Blanco. Zonnewijk, 14 210 m. W.ZW. St. Helena. KLEINE VAART Actinia, 15 v. Vlissingen n. Hull. Anna b, 14 v. Mombasa naar Aden. Annie, 13 v. Galway te Sligo. Annie N. 13 te Amble. Algarve, 14 te Avonmouth. Arnhem, 14 te Hull. Atlas, 15 v. Amsterdam n. Gibraltar. Aegir, pass. 13 Vlissingen. Albert, 13 v. Swansea n. Rotterdam. Amasusfluvius, 13 v. Goole n. Kopenhagen. Antilope, 13 te Southampton. Arno'Udspolder, 14 te Antwerpen. Atlantis, verm. 14 v. Londen n. Rotterdam. Barendsz, 14 v. Vlissingen n. Malmö. Barracuda, 14 v. Gent te Antwerpen. Betty, 13 v. Manilla te Genua. Bornrif, 13 v. Hamburg n. Kilrush. Breezand, 14 v. Setubal n. Casablanca. Bill, 15 te Grangemouth. Bab-T, 13 van Zaandam naar Methil. Binnenhaven, pass. 15 Ouessant. Birmingham, 14 v. Harlingen te Goole. Brem, 15 v. Lissabon te Antwerpen. Banka, 13 te Dundee. Bellatrix, 13 v. Londen n. d. Tees. Borneo, pass. 13 Flambrohead. Canada, pass. 13 Lizard n. Liverpool. Castor, pass. 13 Vlissingen. Catharina, 13 te Londen. Corsica, pass. 14 Vlissingen. Carpo, 14 v. Belfast n. Dublin. Cornells b, 15 20 m. Z. Scilly's. Casablanca, 14 150 m. NO. Kp. Vilano. Corrie b, 16 v. Dakar te Marseille verw. Coolhaven 15 v. Casablanca te Philippeville. Deo Duce, pas. 14 Brunsbüttel. De Ruyter, 14 v. Boness n. Middlesbro. Diligentia, 14 v. Algiers n. Dakar. Douro, 14 v. Limassol n. Famagusta. Daje Bohmer, 13 te Casablanca. Depa, 14 v. Liverpool n. Cork. Deni, pass. Vlissingen. Diana, verm. 14 v. Londen, n. Hartlepool. Dina, 13 v. Boston n. Blyth. Duurswold, 13 te Goole. E. en A. Scheer, pass. 14 Vlissingen. Ebenhaezer, pass. 15 Vlissingen. Erebus, 13 te Londen. El jo, 13 v. Bastia n. Ajaccio. Elsenburgh, 13 v. Port Lyautey n. Casablanca. Express, 13 v. Parijs n. Rotterdam. Fedala, 14 v. Ceuta n. Livorno. Frans, 15 te Rochester. Fen, pass. 14 Vlissingen. Friso, 13 v. Londen naar Dublin. Friblo, 13 te Gothenburg. Ferocia, 14 v. Cardiff n. Setubal. Fiducia, 15 v. Maassluis te Boston. Gaasterland. 14 v. Rotterdam te Harlingen. Haskerland, 13 v. Goole te Harlingen. Hast IV. 13 v. Hull n. Parijs. Ha da, 13 v. Genua n. Algiers. Henrica. 14 v. Iiverpool te Manchester. Hebe Nobel, 14 v. Dundee te Londen. Heemskerk, 15 v. Antwerpen n. Kings Lynn. Hondsrug, 14 v. Fowey n. Plymouth. Havik, 13 te Dublin. Henry Denny, pass. 13 Dover. Hoc Vinces, pass. 14 Vlissingen. Hoflaan, 14 v. Rotterdam te Ronskaer. Import, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Ilias, 13 v. Oran. n. Lissabon. Import. 14 te Antwerpen. Jakob Oorburg, 14 v. Barry n. Bordeaux. Joost, 13 van Gefle te Kotka. Jo, 14 v. Mldd'lesbro te Delfzijl. Jozef Swenden, pass. 14 Vlissingen. Jokurma, 14 te Middlefahrt. Jorina, 14 te Stockholm. Josien, 14 te Rouaan. Keyser, 14 te Herrang. Kiel, pass. 14 Vlissingen. Koningshaven. 14 v. Rouaan te Casablanca. Lacra, 14 v. Malmö te Gothenburg. Leny, 13 v. Hull n. St. Nazaire. Leendert b. 14 te Port Jerome. Lies, 15 v. Warnemuende n. Gefle. Lydia, 14 te Nantes. Midsland, 14 v. Leith te Grangemouth. Mypuck, verm. 15 v. Rotterdam n. Brussel Marathon, 13 te Liverpool. Megrez, 13 te Londen. Myson, pass. 14 Vlissingen. Matthew, 13 v. Grangemouth n. Newcastle. May Star, 15 v. Fowey te Genua. Mirfak. 13 25 m. Z. Finisterre. Mirzam, 13 te Casablanca. Muphrid, 14 10 m. Z. Burling n. Oslofjord. Myson, 14 te Brussel. Neeltje b, vertr. 14 v. Dublin n. Shoreham. Nero. 14 v. Tarragona n. Valencia. Nettie, 13 v. Golle n. Fremington. Nassauhaven, 15 v. Rotterdam n. Gothenburg Noord, 15 v. Shellihaven n. Billingham. Niagara, pass. 13 Vlissingen. Noordland, 13 te Goole. Oleum, 13 v. Eling n. Billingham. Piron. 14 v. Ceuta. President Roosevelt, 14 te Liverpool. Pavio, 12 te West Hartlepool v. Skutskaer. Quo Vadds, 13 te Shoteihan. Rijnhaven, 15 te Dublin. Rini, pass. 14 Vlissingen. Saba. 14 v. Gdynia te Sodertelje. Servus, 15 v. Greenwich te Dordrecht verw. Sian, 14 v. Rotterdam te Bremen. Sirius, 14 v. Londen n. Duinkerken. Strijpe, 13 v. Dublin te Fowey. Spurt, 15 v. Portsmouth te Londen verw. Santa Margherita, 13 v. IJstad te Swansea. Skagerak. 13 v. Londen te Delfzijl. Sprota. pas. 13 Vlissingen. Start verm. 14 v. Londen n. Oostende. Sumatra, pass. 14 Vlissingen. Surte, pass. 14 Vlissingen. Teun, 13 te Methil. Trio, 13 te Newburgh. Toos, 13 v. Caen n. Drontheim. Ton. 14 t.h.v Norderney. Tyro, verm. 15 v. Fowey n. Amsterdam. Tilly, 12 v. Rundvik n. Zaandam. Van Gelder, 13 v. Amsterdam te Antw. Victory, 13 te Swansea. Vitesse, pas. 13 Prawlepoint. Volharding, 13 v. Casablanca te Port Lyautey Vecht, 15 v. Londen te Middlesbro. Vrede, 14 te Methil. VrOuwepolder, 14 te Oporto. Vlier, 16 v. Rotterdam te Lissabon verw. Vrijburgh, pass. 14 Ouessant. Westkust, 14 v. Newcastle n. Herrang. Wickenbung, pass. 15 Noordhinder. Westerschelde, verm. 15 v. Manchester n. Fre mington. Westlaan. 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Westpolder, 16 Op'orto verwacht. Willem Barendsz, 14 te Skellftea. Wea, 13 v. Londen n. d. Humber. Wiema, 13 te Delfzijl. IJsel, pass. 13 Hartland Point. Zwerver, 14 v. Moss te Horsens.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11