Kunstnijverheid voor huis en kleding Frankrijk aan de spits met sociale voorzieningen Dit maken we zelf Onze puzzle Onze voeding in het voorjaar De honderdjarige CJMV 10 Hu ish oudelijke nieuwtjes De blouse In 1 dag retour HARTENDORP ZATERDAG 16 MEI 1953 Paradijs voor de vrouw in kunstzaal Plaats Zwart'Wit Zonnepakje Brieven van een Parijse huisvrouw KERKELIJK LEVEN HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Drankbestrijders bijeen Burgerlijk lied De Stofzuiger Speciaaizaak Overmaking van inkomens uit Indonesië oor de'V rouw Tweemaal per jaar is de kunstzaal Plaats Ln Den Haag een klein paradijs voor de vrouw. Daar vindt zij die kleine mooie voorwerpen, die der vrouw zijn en die haarzelf aantrekkelijker maken of haar huis een fleuriger aanzien ge ven. Dit wereldje heet „Kunstnijver heid voor huis en kleding". Deze hele maand uit is het weer geschapen in de kleine, maar knusse ruimte op de Plaats. Het aantal medewerksters en mede werkers is verrassend. Zij hebben ge werkt met vrouwelijk vernuft, met fijnbesnaard gevoel voor wat practisch en mooi is, en met originaliteit, die voor die van de Parijse modekunstenaars niet onderdoet. En alles is handwerk. Ellen Buys en Ré Doja hebben res pect. dunne wol en lichte, matkleurige zijde tot hun materiaal. Zij maken er sierlijke shawls, vlotte, elegante tasjes, die voor een gewone wandeling en voor een officiëler uitgangetje geschikt zijn, en charmante hoedjes van. Vooral Ré Doja is een expert in het vervaardigen van stelletjes tas, shawl, hoedje en corsage Zij hebben verrukkelijke kleuren, zacht oudrose, mat blauwgrijs, donkerblauw en wit, en zij maken de draagster tot een schone lentebloem. Cézette is de bewerkster van wand tapijten met goud- en zilverdraad, van tweedstoffen, die zij op een exclusieve manier bewerkt. Mevr. R. v. Oerle-v. Gorp wijdt zich eveneens aan de ver vaardiging van wandkleden, maar ook aan die van rokstoffen, spencers en andere vlotte, bijzondere manteltjes. Heus als u zich kon tooien met de stof fen, hoedjes, stola's en tassen (behalve leuke kleurige boodschappentassen, en uitgaanstassen, die het midden hou den tussen een buideltas en een koffer model, zijn er de bewonderenswaardig bewerkte leren tassen van mevrouw Blauwkuip), dan zoudt u er zeer exo tisch en verleidelijk uitzien. En de prij zen vallen heel erg mee. De mooiste shawl kunt u al krijgen voor dertien gulden. Ina Hooft, de schilderes, maakt schil derijen van stof, en Babs van Wely schildert leuke voorstellingen op naïeve manier, die juist voor kinderen zo aan trekkelijk is, op effen stoffen. Haar kinderprentenboeken van stoffen ge maakt, zijn eveneens origineel speel goed. Jeanne Eyckman en Pieter van Gel der verwerken het pitriet tot eenvou dige, mooi-gevormde mandjes en blaad jes. Jeanne's tassen van raffia zijn ook een heerlijke zomerse accessoire. Ernst Berg geeft emaillewerk te zien en Clara Schiavetto, de mozaïek-kun stenares heeft al haar talent aange wend om ceintuurs ermee te versieren, en ook volgens een geheel nieuw pro cédé hangers van mozaïek te vervaar digen kleine kunstwerkjes op zich zelf! Harry van Kruiningens speelse mo tieven op zachtkleurige zijden shawls brengen u weer in dromenland. Och, u kunt in de kunstzaal Plaats bijna niet meer wegkomen, als u haar betreden hebt. Van alles wat wij er zagen, wil- Ondanks koude regenvlagen en sterk wisselende temperaturen, beginnen we toch weer ruimer en gemakkelijker adem te halen zonder bang behoeven te zijn een fikse kou of griep op te lopen. En vooral waar het de keuze in groenten en andere etenswaren betreft, kan de huisvrouw ruimer adem halen: de gemakkelijke, maar geenszins vitaminerijke blikgroenten kun. nen vervangen worden door verse raap stelen, winterspinazie, -postelein, veldsla en sterkers. Radijsjes voor de boterham en als garnering van schotels zijn er volop. Met de koolsoorten, bieten en koolraap is het bijna gedaan, de erwtensoep kan nèt nog met uien. prei en selderij worden klaargemaakt en de bodem van het vat met zuurkool wordt al zichtbaar. Als de bladgroenten nog wat prijzig zijn om er veel van te nemen, maken we er een sla van. Kleingesneden en vermengd met een lekker slasausje smaakt de malse jonge bladgroente heerlijk. Ze ziet er vooral ge zellig uit, wanneer ze met anders gekleur de groenten vermengd wordt. Wat het fruit betreft: er zijn nog volop sinaasappelen en andere citrusvruchten, zo belangrijk voor de vitamine C-voorziening. Een flinke portie rabarber helpt hiervoor ook goed. Van ongeschilde rode rabarber- stelen krijgen we een mooi gekleurd moes. Wie het te zuur vindt, kan er na afkoeling wat yoghurt of vla of een eiwit door roe ren. Rabarbersap is een heerlijke drank, zoals u misschien al uit ervaring weet. Van vlees zijn alle soorten verkrijgbaar; wel zijn dit de laatste maanden van de rolpens. Vis is, als het weer meewerkt, in grote verscheidenheid voorradig: schol, wijting, schelvis, kabeljauw, panharing, makreel en de fijnere soorten: tong en tarbot. Ver der zijn er de garnalen. Ook mosselen kun nen we nog juist een paar maal op het menu zetten, voor het gedaan is. Voor een sla: 200 g raapstelen, 200 g witlof, 200 g gekookte biet, een stukje ui. slasaus. De groenten schoonmaken en wassen, de raapstelen en het lof fijnsnijden, de bieten raspen of in blokjes snijden, de ui in zeer kleine snippers snijden. De groenten door een roeren en vermengen met een gebon den slasaus. De sla niet langer dan een kwartier laten staan voor men ze gebruikt. Voor een stamppot: 2 a V/2 kg aardappe len, IV, kg raapstelen, K 1 gekookte melk. 80 g boter of margarine, zout. De aardappelen schillen, wassen, met een bodem water opzetten en 15 minuten voorkoken. De groenten schoonmaken, wassen, grof snijden en met de aardappe len in nog ongeveer 15 minuten gaar ko ken. De massa zo kort mogelijk stampen, met de boter of margarine en de melk ver. mengen en op smaak maken met zout. Door deze stamppot smaken goed blokjes kaas. resten vlees, blokjes mager spek of bruine of witte bonen Ook kan men in plaats daarvan er bijv. gebakken boter hamworst. rookworst of ei bij geven. len wij u alleen nog vertellen van het speelgoed voor de kinderen van Kay Boyesen. Het is massief van hout en het is zo vernuftig gemaakt, dat van dieren, schuren, huizen, boerderijen, de delen uit elkaar te schroeven zijn. De treintjes zijn kleurig en stevig en op de dieren kan het kind gaan zitten zonder dat er iets kapot zal gaan. Grote let ters en cijfers voor de kleuters om te leren lezen en tellen zijn erg aanlokke lijk. Het atelier „Bambi" tenslotte legt zich toe op het maken van lappenpop- jes op lange stroken geplakt, die de wand van de kinderkamer kunnen ver sieren. Kortom, u vindt hier heel wat „juwelen", die de moeite waard zijn om eens te gaan bekijken. D. Een prachtige katoenen blouse in spre kende zwart-wit ruiten werd ontwor pen door een New Yorks modehuis. Het model is nog te wijzigen door het afknopen van het kraagje, dat met en kele knoopjes bevestigd is. Het is dikwijls moeilijk om de rokken zó in de kast te hangen, dat ze niet kreukelen en toch gemakkelijk te vin den zijn zonder al te veel plaats in te nemen. Momenteel zijn er plastic klem men in de handel voor nog geen gulden per paar, die men op de uiteinden van de klerenhanger schroeft en die plaats bieden om een vijftal rokken op te han gen. Ook zijn er platte klemmen in de handel welke de rok in de taille op hangen, deze nemen voor hetzelfde aantal rokken iets meer plaats in, maar geven nog minder kans op het kreu kelen der rokken. Kurketrekkers, waarbij men de kurk onbeschadigd uit de fles kan halen, vragen onze aandacht. Men heeft hier bij een plastichouder waaruit twee me talen veren komen. De langste van de beide veren schuift men tussen fles en kurk, daarna de kortste veer en door heen en weer bewegen gaat heel ge makkelijk de kurk er uit. Een soort rubberborstel is er tegen woordig om u te helpen om pluizen en haren die met de stofzuiger zo moeilijk van het vloerkleed op te krijgen zijn gemakkelijk te verwijderen. Momenteel is er een stijfsel, die men heel gemakkelijk zelf kan opbrengen, maar die na een keer wassen niet ver wijderd wordt, zoals de gewone stijfsel. Deze is pas na ettelijke keren wassen uit het goed, dit geeft dus een enorme arbeidsbesparing. In allerlei kleuren kan men plastic dekservetten krijgen, deze gelijken heel veel op geweven stof, omdat men pa tronen op deze dekservetten gedrukt heeft. Deze zijn speciaal bedoeld om voor een persoon op te dekken. Het grote gemak hiervan is, dat men een enorme besparing aan wasgoed heeft, daar men deze dekservetten na het ge bruik even nat kan afnemen. Plastic mottenbal-hangers, in een s-vorm gebogen. De kleine haak van de s hangt men tussen de kleren van de roede of aan de haakjes of spijkers in de kast. De grote bocht van de S is hol en van kleine gaatjes voorzien. Men vult nu aan de ene kant deze lus met mottenballen, totdat het hele onderstuk gevuld is. Men heeft hierbij dus nooit last van mottenballen die overal tussen het goed in de kast liggen, mochten na een tijdje de mottenballer kleiner wor den door verdamping, dan kan men heel gemakkelijk deze houder weer bij vullen. Hebt u reeds kennis gemaakt met het Deense aardewerk dat het schoteltje onder de cachepot overbodig maakt? Dit aardewerk is zo gemaakt, dat het -geen vocht doorlaat. Men plaatst hier de plant zonder binnenpot in de cache pot, die een heel lichte tint heeft, en in enkele eenvoudige modellen verkrijg baar is. Juist door de neutrale tint en eenvoudige vorm kan men hier iedere plant in plaatsen. Na al deze kleine artikelen stappen wij eens over op grote uitgaven. Bordenwasmachines kan men in ver schillende uitvoeringen krijgen. De prijs varieert van Ongeveer f 400-900. Inderdaad geven deze machines een énorme tijdbesparing, de aanschaf ligt alleen ver boven de draagkracht van de meesten; ook de plaatsruimte zal voor velen een belemmering zijn. Kinderwagens met afneembare bo- venbak hebben tot voordeel, dat men deze bovenbak in huis als wieg kan ge bruiken wanneer men deze op een tafel plaatst. Ook kan men nu gemakkelijk de baby buiten zetten, zonder dat men angst moet hebben dat de kleine door wippen kans ziet de wagen aan het rij den te krijgen. Eén der nieuwe modellen zonne- pakjes. De katoe- stof is van een vrolijk, kleu rig bloemenmo- tief. Van onze Parijse medewerkster) Parijs, Mei 1953 Frankrijk is er trots op sedert de oorlog een stelsel van sociale voorzieningen te hebben ontworpen en uitgevoerd, waarmee het zich aan de spits plaatst van de hele wereld. Ik heb daarvan al wel 's een paar voorbeelden genoemd. Kinder toeslagen die er wezen mogen (ruim honderd gulden per maand voor twee exem plaren), geboortepremies, kosteloze medische zorgen voor, tijdens en na de be valling, vacantie-kolonies waarin alle kinderen zonder vergoeding worden opge nomen, dat zijn al zo enkele maatregelen waardoor de Franse jeugd het, over zijn geheel genomen, zeker al veel beter heeft gekregen dan vroeger. Het voor naamste doel dat de regering voor ogen stond, is intussen óók wel bereikt, want van Frankrijk kan men nu niet langer spreken als van een land dat tot uitsterven gedoemd leek. Er worden meer kinderen geboren dan er mensen sterven. Iedere médaile heeft echter zijn keerzijde en zo zijn er ook aan dit stelsel wel enkele minder vreugdevolle kanten te ontdekken. Er zijn namelijk nog al wat ouders die die voordelen wel aanlokkelijk vinden en daarom vlijtig bijdragen aan de ver hoging van het kindertal, maar daarna hun plicht als voldaan beschouwen. Het gevolg is dat er onder die nieuwe Franse wereldburgertjes nogal heel wat kindertjes zijn die het aan het meest noodzakelijke ontbreekt en waarnaar door de ouders niet meer wordt omge keken. Een Parijs weekblad heeft zo juist zelfs onthuld, dat ruim een kwart millioen Franse kinderen 260.000 wegens verwaarlozing aan hun families moesten worden onttrokken en werden toevertrouwd aan de zorgen van de Assistance Publique, een lichaam, dat ik het beste met onze armenzorg kan vergelijken. In Parijs en in andere dichtbevolkte steden is het aantal van die ongelukkigen sinds de instelling van het nieuwe sociale verzorgingssysteem zelfs ruim verdubbeld. De resultaten van die verzorging in vaak wat ongezellige gebouwen, die soms zelfs pijnlijk aan kazernes doen denken, zijn echter niet zo heel roos kleurig gebleken. Rapporten hebben uitgewezen dat de meeste misdadigers en andere sociaal ontwortelden vroeger kinderen van de Assistance sociale zijn geweest. Na kwantiteit, kwaliteit Nu het met de kwantiteit zo veel be ter is geworden, heeft de Franse re gering blijkbaar gedacht, dat het tijd was zich ook wat sterker voor de kwaliteit te gaan interesseren. En zo is er dan nu een plan ontworpen, dat voor die verwaarloosde kinderen een behandeling in het vooruitzicht stelt, waaraan wat modernere principes ten grondslag zullen liggen. Ik weet niet of u indertijd die prach tige Russische film heeft gezien over een kindergemeenschap van vroegere boefjes die der Weg ins Leben heette. Maar wanneer ik lees wat de Franse minister van Volksgezondheid nu met al die kindertjes wil gaan doen, dan moet ik sterk aan die ontroerende film denken. Een tiental kilometers van Parijs heeft de Franse Staat al een kasteel ge kocht met een park van 9 hectaren er omheen en daar zal dan de eerste Franse kindergemeenschap verrijzen. Het kasteel wordt, zoals dat al met zo vele kastelen is gebeurd, tot een kin derhuis omgebouwd terwijl in de tuin een veertiental kleinere paviljoens zul len worden opgericht. Elk zal plaats bieden aan ongeveer twintig kinderen waarvan de ouderen, boven de veertien jaar, ieder een eigen kamer zullen krij gen en de kleintjes 's nachts wat gro tere vertrekken samen zullen delen. Toch zijn het geen wild-revolution- naire ideeën die de Franse minister voor ogen zweven. Deze gemeenschap wordt zeker geen pendant van Kees Boeke's vermaarde Werkplaats in Bilt- hoven, al zijn er oppervlakkig dan ook wel een paar overeenkomstige trekken aan te wijzen. Voor de Franse minister blijft het gezin de vitale cel van de maatschappij en daarom is het streven in die kindergemvenschap het gezins leven zo dicht mogelijk te benaderen. Aan het hoofd van ieder paviljoen komt een -ongehuwde vrouw te staan die als moeder over een zestien kinderen van verschillende leeftijd zal fungeren. Alleen overdag gaan al die kinderen op in een groter collectief, omdat ze allen tezamen in het kasteel hun gemeenschappelijke lessen zullen volgen. Het is helaas nog maar een plan, al hebben zowel de Medische Academie als de Assistance publique er dan ook al hun adhaesie aan betuigd. Sinds een paar maanden huist er zo'n verschop pelingetje, een onecht kind waaraan de ouders zich nooit iets gelegen hebben laten liggen, onder mijn eigen dak en zo weet ik dan nu wat zo'n wezentje in zijn jeugd allemaal tekort is gekomen. Aan zorg, aan vrolijkheid, aan liefde vooral. En daarom hoop ik zo van harte u binnenkort uit eigen beschouwing ook iets te kunnen vertellen over de wijze waarop dit nieuwe Franse plan in daden werd omgezet. ève De vorige week gaven wij u het patroon voor de rok van een driedelig zomerpakje, dan komt nu de blouse of bolero aan de beurt, zoals we u be loofden. De maat was, zoals we de vorige maal al vertelden 4244. Heeft u de rok al gemaakt en vond u hem niet leuk vallen? Dat model kleedt alleen wel mooi af, omdat de taille glad is gehou den en de grote ruimte onderaan valt. Vol moed beginnen we dan maar gauw aan het blousje. Allereerst tekenen we dus weer de patronen op ware grootte na, knippen ze uit en leggen ze op de stof zoals de tekening dit aangeeft. U hebt waar schijnlijk al gezien dat deze blouse slechts tot in de taille valt en niet zoals gewoonlijk 20 cm in de rok komt. De taille werken we daarom af met een band van ongeveer 6 cm breed. We scheuren hiervoor een reep stof van 14 cm breed en zo lang als de taille wijd moet worden plus iets extra voor de naden. Om de aardige vorm van de hals af te werken knippen we een reep stof die dezelfde vorm heeft als aangegeven op de tekening. Deze reep leggen we aan de goede kant van de stof op het voorpand, stikken hem aan, knippen de hoekjes in en draaien dan het geheel naar de verkeerde kant, waardoor alles keurig is afgewerkt. De hals wordt met een rond kraagje afgewerkt, dat met een schuine bies aan de hals wordt ge stikt. De armsgaten worden met de klepjes afgewerkt, deze worden eerst dubbel gestikt, dan aan het armsgat ge stikt en aan de binnenkant overgezoomd. Tot de volgende maal maar weer en veel succes. L. S. WEET U WEL DAT ....u zelf een reinigend wasmiddel kunt maken van klimopbladeren? Van deze bladeren wordt „thee" gezet en daarna wordt het vocht geklopt tot het goed schuimt. Het sop is dan klaar en voor diverse wasdoeleinden geschikt! De Christelijke Jonge Mannen Vereni ging (C.J.M.V.), een van de oudste en grootste jeugdorganisaties in ons land, heeft op de Hemelvaartsdag zijn honderd jarig bestaan gevierd. Vele duizenden le den togen naar Den Haag om dit feit luisterrijk te herdenken. Via radio en pers heeft u zich op de hoogte kunnen stellen van het verloop van het feest. Wij behoe ven daar op deze plaats verder niet op i<n te gaan. Wel is het voor onze rubriek in teressant genoeg om iets te vertellen van de herinneringen, die door een oud-lid van de C.J.M.V., de bekende Haagse predikant Straatsma, zijn opgehaald. Zijn herinneringen gaan ongeveer een vijftig jaar terug. Levendig staan de ver enigingsjaren hem nog voor de geest. Een lokaal (zo heette het), een hok, een tafel met stoelen erom heen. Boven de tafel een petroleumlamp met een grote kap, die het licht naar boven afschermde, zodat alle straling naar beneden viel. Rembrandt zou er zijn plezier aan beleefd hebben. Op de tafel de Bijbels, aan het hoofd van de tafel de voorzitter. Ik hoor hem nog vragen: „Hat ien fan jemme der ek 'n gedachte oer?" (Heeft een van jullie daar ook een gedachte over?). Wij waren dan dat hebt u zeker wel begrepen aan de Bijbelbespreking bezig. Daar zijn in de regel nog wel ge dachten bij nodig, gedachten om de grote gedachten na te denken. Als ik zo terugdenk ontbrak het ons minder aan bescheidenheid dan aan ge dachten. Wij zagen er niet tegen op om „De Openbaringen" onder handen te ne men. En ach, een beproefd middel tot ver klaring van moeilijke teksten, een soort van prullemand, waarin vele onoplosbare problemen verdwenen, was: „Het Joods gebrük". Hef. was wel heel vreemd vonden wij dan, maar de oude Joden deden dat zeker zo, zeiden dat zo; dit hoorde zeker tot de historische uitleg. Je kwam met deze methode heel ver. In een vereniging ergens in Friesland werd Marcus 12 besproken, ook de pas sage tegen de Schriftgeleerden, „die de huizen der weduwen opeten en voor de schijn lange gebeden uitspreken". Eigen aardige liefhebberij, huizen van weduwen opeten, wat zou dit te betekenen hebben? Maar één van de leden waagt de veron derstelling: „Was het misschien ook een Joods gebrük?" Waren wij dan al niet bescheiden, wij waren in elk geval niet veeleisend. Onze grote en enige ontspanning bestond in het jaarfeest. Wilden wij het heel groot scheeps doen, dan begon het feest met een samenkomst in de kerk, met de Gemeente. Daarvoor werd een spreker uitgenodigd. Een spreker was dan een dominee, die door zijn oratorische gaven wat boven de middelmaat uitstak. Na de wijdingsdienst volgde het feest, met, vooral niet te ver geten, „de samenspraken". Onder dit etiket werden toneelstukjes binnengesmokkeld. Wat heb ik aan die samenspraken meege daan! Ik heb Hugo de Groot mee helpen ontvluchten uit Loevestein. Ik heb met ontzetting de tijding moeten aanharen van de onthoofding van Egmond en Hoorne. Natuurlijk lag aan alles de caricatuur hier heel dicht bij en aan spot en critiek heeft het nimmer ontbroken, ook daar waar men die niet zou verwachten, name lijk van de kant van de kerk. Maar in wer kelijkheid kon de kerk zich de luxe van spotternij met deze beweging niet permit teren, daarvoor heeft zij veel te veel aan haar te danken. Hoeveel kerkeraadsleden zouden er in de loop der jaren, uit de jongelingsverenigingen gerecruteerd zijn!? Bedenk maar, al wat ge aan critiek be denken kunt en het zal heel dikwijls raak en terecht zijn. Maar dan stel ik er dit ene tegenover, het merkwaardige feit, dat daar een stel jonge kerels een uur lang, met grote belangstelling, over een open Bijbel gebogen, bij elkaar konden zitten. Met wijsheid, die ontaarden kon in eigenwijs heid, goed, zij deden het toch graag en vrijwillig. En het waren, om de dood, geen wereldschuwe mensen, geen brave manne tjes, veel te ouwelijk voor hun leeftijd. Wat hebben wij in de pauze en daarna soms gelachen en elkaar ertussen geno men wanneer wij de ernst afreageerden, ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers 12.50. 2 pers. 15.— Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem Afgevaardigden van de samenwerkende drankbestrijdersorganisaties zijn bijeen ge weest in Dieren. Het woord is gevoerd door de heer J. B. Vlam, burgemeester van Goor. „Hoewel wij hadden gehoopt," zo zei hij, „dat door de gedwongen geheelonthouding gedurende de oorlog de mensen wel geleerd hadden van de alcohol af te biijven, is het tegendeel waar gebleken. In het bijzonder in het drankgebruik en het misbruik door de jeugd na de oorlog verontrustend. Per jaar wordt 600 millioen gulden aan drank uit gegeven. Ons land heeft per jaar gemiddeld 20.000 drankslachtoffers." Voor de landelijke Blauwe Week-com- missie sprak pater I. M. Grollenberg uit Huissen. „Ge kunt," zei hij, „in het Zuid- Limburgse land geen kilometer lopen zon der vele cafeetjes met vergunning gepas seerd te zijn. Wij zijn geen tegenstanders van café en restaurant, want daar wordt een groot deel van het maatschappelijke leven in de verenigingen geleefd, maar het is toch niet nodig, dat ze allemaal een ver gunning voor sterke drank hebben. Ons doel is om verderfelijk vocht van de mensen verwijderd te houden en wij beschouwen dit als een kruistocht tot heil van ons volk," aldus pater Grollenberg. ^OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Radio-Moskou heeft medegedeeld dat de luisteraar Badjef, „held van de socia listische arbeid" en winnaar van een Stalinprijs, de radio had gevraagd in een verzoekprogramma een Napolitaans lied te spelen. Het lied werd gespeeld. Dit is de eerste maal sedert het begin van de koude oorlog dat een Westelijke melodie door de Sovjet-radio werd uit- j gezonden. Tevoren werden deze melo- dieën „burgerlijk en cosmopolitisch" genoemd. die soms wat zwaar woog op onze jonge schouders. Ds. Straatsma eindigt met zijn dankbaar heid uit te spreken, omdat hij weet, dat voor hem de weg naar de pastorie en de kansel is gegaan uit de ouderlijke pasto rie door de jongelingsvereniginig. Ongetwijfeld zullen vele oud-leden (zij lopen in de tienduizenden) bij het lezen van deze herinneringen terugdenken aan hun eigen vereniging, waarvan de gedaan te in vergelijking met vroeger wel heel sterk veranderd is: het accent is min of meer verschoven van de ernst naar de ontspanning. Het is er daarom voor de lei ding niet gemakkelijker op geworden om de mooie, oude beweging op de goede weg te houden. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 43 Spaarne 3 Tel. 16990 Tel. 17696 Kruidbergerweg 51. Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen DJAKARTA. (Aneta). Vain de zijde van het ministerie van Financiën is medege deeld dat er een regeling in voorbereiding is, volgens welke maximaal 20 percent van het belastbaar inkomen van in Indonesië werkzame buitenlanders kan worden over gemaakt. Deze overmaking wordt dan be rekend in Indonesische rupiahs, zodat de persoon, die het geld overmaakt, slechts een derde van de 20 percent in Neder landse guldens ontvangen kan. Als richt- datum voor het in werking treden van deze regeling wordt genoemd 1 Januari 1954. De bedoeling is. dat in de 20 percent ook het verlofsalaris wordt begrepen. Daar de regeling technisch moet worden uitge werkt, zijn wijzigingen niet uitgesloten. Bovendien zullen er overgangsbepalingen nodig zijn, vooral ten aanzien van de ver lofssalarissen. Het toegestane bedrag voor overmaking van pensioen zal in een af zonderlijke regeling worden bepaald. In de spaargeldregeling voor 1952 was het maximum bedrag, dat door een buiten landse werknemer in Indonesië naar Ne derland kan worden overgemaakt, vastge steld op f 2 500 Nederlands courant. Van het belastbaar inkomen was in die rege ling voor transfer toegestaan 10 proc. van de eerste f 5000, 15 procent van de tweede f 5000, 20 procent van de derde en 25 pro cent van het inkomen daarboven. Als baron Michel de Buvereau Nérouges zeer zacht „Heeeezei, dan wès er iets. Dat „iets" prijkte ditmaal in de vorm van een rood kruis, het welbekende em bleem van die grote internationale orga nisatie, die zich het lot van zovele oorlogs- on vredesslachtoffers aantrekt. Peinzend liet de baron de blik rusten op dat recht hoekig en vierarmig beeld. Het kruis herinnerde hem aan een oud probleem, dat hij vroeger eens was tegen gekomen. Het moest mogelijk zijn, om uit deze symmetrische figuur een tweede kruis te knippen, kleiner natuurlijk, maar van precies dezelfde vorm. En van de stukken, die je dan wegknipte kon je weer precies net zo'n kruis vormen, door ze op een bepaalde manier aan elkaar te leggen. „Help", zei de baron, „me eens even mijn geheugen opfrissen, Carambert!" En op dit hulpgeroep kwam de domestique schielijk informeren, wat mijnheer de baron precies bedoelde. „Ja?" vroeg de knecht. En toen: „Ah, ja!" want ook Carambert herinnerde zich het probleem. Een schaar was spoedig gevonden. En met enkele doel treffende knippen gaf Carambert al ant woord op de vraag, die de baron zojuist had bezig gehouden. Een (kleiner) kruis uit een kruis, en dan van de overblijfselen weer een kruis te leggen Hoe gaat dat? Oplossingen kan men verduidelijkt door een tekening of geknipt uit bovenstaande afbeelding, inzenden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 of Soendaplein 37 te Haarlem of Kennemerlaan 186 te IJmuiden. Om mee te dingen naar een der geldprijzen ad 7.50, 5.en 2.50, moeten de op lossingen uiterlijk Donderdag a.s. te 17 uur In ons bezit zijn. Op enveloppe of brief kaart links bovenaan vermelden: „Oplos sing puzzle" en geen mededelingen bijslui ten of toevoegen. De oplossing van de vorige puzzle was: Horizontaal: 1. kolonist, 4 orinoco, 7 lip lap, 10 Iréne, 13 boer, 16 rat, 19 in, 22 e, 26 e, 27 in, 28 t.a.t, 29 Noor, 30 Agape, 31 relaas, 33 animato, 35 gastmaal. Verticaal: 3 gelasten, 6 electra, 9 Latona, 12 adder, 15 toom, 18 ida, 21 N.T., 24 e, 25 r, 23 ee, 20 pad, 17 orde, 14 regel, 11 ther- mo, 8 embargo, 5 radeloos. Diagonalen: 1 t.m. 22 colibrie, 22 t.m. 2 entrepot, 32 t.m. 24 naarmate, 25 t.m. 5 re porter, 25 t.m. 34 redeloos, 35 t.m. 26 ga rantie, 26 t.m. 36 entresol. (Bij 33 horizontaal hebben wij behalve „allegro" ook „animato" goedgekeurd.) De prijswinnaars van de vorige puzzle zijn: 1. H. Tweehuysen, Maxwellstraat 10, Haarlem-West, 7.50. 2. Mej. J. M. Lettink, Molenstraat 35, Hillegom, 5, 3. J. de Boer, Oranje Nassaulaan 67, Overveen 2.50.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 12