Van de „Docters" bent u de „professor" Personeel van postkantoor zag na een jaar de directeur node gaan De eerste dure peulen zijn er al weer „Mens in hart en nieren" viel grootse Hoogovenhulde ten deel Agenda voor Beverwijk Het meisje uit BoisColombes .Clowntje Rick Dr. Kortenhorst sprak voor KVP Tulpenseizoen loopt af Santpoort Heemskerk Castricum ZATERDAG 16 MEI 1953 4 Gelukwensen per Wire-recorder De heer J. P. Docter een halve eeuw fabrieksdirecteur Raadsagenda Programmawijziging voor vanavond Terrasvogels lijdt stevige nederlaag Voor de kinderen DRS. DEMMERS IN HET ZILVER „Het Vrije Toneel" met „Een eigen huissleutel" FEUILLETON Omringd door zo'n 125 bloemstukken en manden met fruit in allerlei vorm en groot te, zat gistermiddag de familie Docter op een verhoging in de toneelzaal van het Kennemer Theater. Ter ere van het feit, dat de heer J, P. Docter 50 jaar als direc teur van de Conservcnfabriek van de ge broeders Docter was verbonden, werd er een receptie gehouden, die in een zeer on gedwongen en hartelijke sfeer verliep en de waardering voor deze kernachtige Be- verwijker aan alle kanten liet uitkomen. Des morgens was er reeds een huldiging geweest op de fabriek, waar de heer Docter een borstbeeld was aangeboden namens het personeel, dat zich liet vertegenwoordigen door de heer J. Bosman. Enige andere sprekers uit het bedrijf te Breda en na mens de „erwtentelers" uit de polder volg den hem op. De heer Brinkman, procuratie houder, loofde het beleid en de omgang van de jubilaris en haalde enkele herinnerin gen op. Het personeel van de fabriek kreeg 's middags vrij-af en de overigen waren in de middag getuige van de receptie. Volharding Namens een makelaarsbureau sprak de heer D. Teer over de volharding, die de heer Docter sinds zijn jeugd had getoond. Een bureau-stel deed hij de jubilaris ten geschenke, waarvoor de jubilerende direc teur hem zeer dankbaar was. Ingaande op de woorden van de heer Teer memoreerde ook hij hoe de zaak was gaan bloeien en welke moeilijkheden dit soms heeft moeten passeren. Hij hoopte, dat het hem gegeven mocht zijn over zeven jaar het eeuwfeest van de firma te mogen meemaken. De heer A. Duyn, die uit naam van de B.E.T. sprak, roemde de prettige wijze waarop de jubilaris steeds met de tuinders Voor de tweede maal in deze maand zal de gemeenteraad van Beverwijk in een openbare vergadering bijeen komen, dit maal op Maandag 18 Mei, 's avonds om half acht. De uitgebreide agenda omvat de volgende punten: 1. Benoeming van een lid van het colle ge van regenten van het gasthuis of oude mannen- en vrouwenhuis te Wijk aan Zee. 2. Goedkeuring van de begroting voor 1953 van voornoemd gasthuis. 3. Prae-advies naar aanleiding van bin nengekomen verzoeken betreffende artikel 72 van de L.O. wet 1920. 4. Prae-advies naar aanleiding van het verzoek der vereniging Rooms Katholieke Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen ex artikel 72 L.O.wet 1920, om gelden voor de meubilering van een onderwijzerskamer. 5. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening tot beschikbaarstelling van gel den voor de bouw van schoollokalen voor bijzonder kleuteronderwijs. 6. Prae-advies inzake wijziging van de verordening op de subsidiëring van het bij zonder kleuteronderwijs. 7. Voorstel tot wijziging der „uitkerings verordening". 8. Voorstel tot het verlenen van een bij drage in de kosten van woningbouwplan nen voor het rampgebied. 9. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Zeestraat 55. 10. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend crediet voor de uitbreiding van het openbaar slachthuis. 11. Voorstel tot het verstrekken van een garantie voor de aansluiting van zes wo ningen aan de Kanaalweg op het waterlei dingnet. 12. Voorstel tot het verstrekken van een crediet voor de verbetering van de oever verdediging aan de Noordoostzijde van „De Pijp". 13. Voorstel tot het verstrekken van een crediet voor uitbreiding van het gasbuizen- net en daarmede verband houdende werk zaamheden. 14. Voorstel tot het verlenen van een crediet ten behoeve van het vernieuwen der afrastering van de speeltuin aan de Munnikenweg-Zweedselaan. 15. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening als bedoeld in artikel 11, eerste lid der Winkelsluitingswet 1951, in ver band met de luilakmarkt. 16. Voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn van de onbewoonbaarver- klaarde woning Arendsweg 96. 17. Voorstel tot het verstrekken van een crediet voor de verbetering van de electri- sche installatie van het openbaar slacht huis. 18. Voorstel tot het verstrekken van een crediet voor het aanschaffen van warm- watërdoorstroomapparaten in woninwet- woningen. 19. Voorstel tot veststelling van de derde wijziging der begroting voor het dienstjaar 1953. 20. Voorlopige vaststelling der gemeente rekeningen en bedrijfsrekeningen, dienst 1949 en 1950. 21. Mededelingen en ingekomen stukken. omging. Een geschenk in de vorm van de oude molen waarin de eerste vrije Bever- wijkse veiling was - gehouden, waarvoor hem de heer Docter zeer erkentelijk was, vertolkte de waardering van deze groep. Stemmen in blik Daar het aantal bezoekers de driehonderd passeerde en het een komen en gaan was, werd er een band-recorder ingeschakeld, waarvoor velen hun gelukwensen konden uitspreken, zodat de jubilaris thuis op zijn gemak al deze wensen tot zich kan laten doordringen. Waarom zou het geluid in dit gezelschap ook niet geconserveerd worden? Als oudste inkoper van de firma, reeds 42 jaar in dienst, bood de heer H. Elerie uit Groningen zijn directeur een rookstoel en een taart aan. Hij deed dit met de woor den: ik sta hier voor vier Docters, maar u bent de professor. Onder de zeer vele bezoekers bevonden zich uit de aard der zaak veel afnemers en leveranciers: Ook van andere zijden ont ving de jubilaris echter gelukwensen; wij merkten ondermeer op de ontvanger van de rijksbelastingen, de voorganger van de Doopsgezinde kerk, de wethouder van On derwijs, vertegenwoordigers van veilingen, scheepvaartmaatschappijen, transportbe- Ingeleid door de voorzitter van de Be- verwijkse kiesvereniging van de KVP, de heer W. J. Vessies, hield dr. L. E. Korten horst, voorzitter van de Tweede Kamer, gisteravond een rede voor hoofdzakelijk leden van deze vereniging. Uitgaande van het honderdjarig bestaan van de bisschop pelijke hiërarchie bouwde spreker zijn rede op in de richting van de gemeentelijke politiek. Oorspronkelijk lag het in de be doeling de gemeente-politiek als zodanig te behandelen, maar dr. Kortenhorst gaf er de voorkeur aan het hoe en het waarom van het gevoerde beleid van de KVP toe te lichten. Zo memoreerde hij de emancipatie van de Katholieken met de socialisten,. Volgens spreker was deze toenadering niet door de Katholieken gezocht, maar ontstaan door een koerswijziging van de socialisten en gebaseerd op de juiste poli tiek van de KVP. Dr. Kortenhorst wekte zijn hoorders op, om als Katholieken eensgezind te zijn en daardoor in de komende raadsverkiezingen het overwicht te behalen. Indien dit het geval zou zijn, zou het eenvoudiger zijn een programma, dat het middelbaar onderwijs, het culturele leven en de jeugdvorming betreft, ten uitvoer te brengen. Na de pauze beantwoordde dr. Korten horst een aantal hem gestelde vragen. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS WEEKEINDE Tijdens het weekeinde zal de medische dienst door de volgende artsen worden waargenomen: Van Zaterdag 12 uur tot drijven en verder boeren en tuinders uit en met Zondagmorgen 9 uur: dr. Rolink, de polder, commissionnairs en zeer veel vrienden van de jubilaris. De stemming, mede veroorzaakt door pianomuziek van Tom Erich, bleef tot het laatste toe prettig en het feest is na de of ficiële receptie in meer intieme kring in de foyer nog geruime tijd voortgezet. Geelvinckstraat 112, Velsen-Noord, tel. 3745. Van Zondagmorgen tot 's nachts 12 uur: dr. M. A. de Ruyter, Dr. Schuitstraat 44, tel. 3553. Het gehele weekeinde wordt waargeno men door Duinwijk Apotheek, Populieren laan 44, tel. 3388. Vrijdaigmiddaig heeft het personeel van het Beverwijkse postkantoor hartelijk afscheid genomen van de directeur, de heer E. B. de Groote, die ma nog maar een jaar als zodanig in de stad te heb ben gewerkt, overgeplaatst werd naar Helmond. Dat de heer De Groote zich in deze korte spanne tijds een groot aantal vrienden heeft verwerven is uit de vele woorden die gistermiddag zijn gezegd, wel heel duidelijk geble ken. Het gehele personeel was in de directeurs kamer aanwezig en ook de kantoorhouders van Bakkum, Castricum en Wijk aan Zee gaven blijk van hun belangstelling. Als eerste voerde de peTsoneelohef de heer A. Vlietstra het woord, die de schei dende directeur kenschetste als een vader lijk vriend, die door een gemoedelijk, doch zeer beslist optreden in deze korte tijd de sympathie en achting van het personeel in al zijn geledingen heeft verworven. „Toen wij verleden jaar vernamen dat u als onze nieuwe directeur was benoemd hebben wij maar u geïnformeerd en ik kan het u nu wel verklappen", alcus de heer Vlietstra, „u had een goede „pers" Mede namens het personeel bood hij een zilveren sigarettenkoker met inscriptie aan. Mevrouw De Groote mocht bloemen in ontvangst nemen als waardering voor de steun die zij haar echtgenoot heeft gege ven in de moeilijk tijd die deze in Bever wijk heeft doorgebracht iedere week reisde de postdirecteur naar zijn woon plaats Breskens heen en weer. De heer Vlietstra besloot zijn toespraak doör een driewerf hoera uit te brengen op de direc teur en zijn echtgenote en wenste de heer De Groote op zijn nieuwe standplaats veel geluk. Vervolgens sprak de hoofdbesteller de heer C. Kuiper, die de scheidende direc teur dankte voor de prettige sfeer, die deze in zo korte tijd ook onder het bestellend personeel heeft geschapen. Ouderavond van „de Duinj'aghers" De Beverwijkse padvinders „De Duin- jaghers" geven hedenavond (Zaterdag) in hun troephuis in het duin een „ouder avond". Oübaas Scherer zal hier spreken over het onderwerp „Wat wij willen en kunnen" en verder zullen er enige spelen worden gedemonstreerd. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Franz, z. van W. van Duij- venbode en M. van Berghe; Hermanus J., z. van E. van Zanten en J. M. Schoone; Hans, z., van IJ. Tol en H. van Leeuwen; Ferdinand J., z. van L. Leemberg en J. Oort; Simon J. M., z. van J. J. Rumping en J. Th. Dijkman; Elisabet, d. van A. Sluis en M. L. Walter; Martinus Adrianus, z. van M. A. Bruijns en H. de Vries; Johanna A. M., d. van P. C. Kraakman en C. M. van Zanten. ONDERTROUWD: J. Slotemaker en G. J. Groeneveld. GETROUWD: L. Ch. Anker en M. Kleijn; J. W. B. Falentijn en T. Dorsman; A. Sint en G. Moerkerken. OVERLEDEN: J. M. Janse 67 j., geh. met M. R. H. Koestal. Namens de inspectie Haarlem wenste de adjunct-inspecteur de heer De Steemers, de heer De Groote geluk met de promotie, die deze heeft gemaakt door zijn benoe ming te Helmond. Hij sprak de wens uit dat het de heer Do Groote zou mogen ge lukken in Helmond wèl een woning te krijgen. De scheidende directeur dankte in een afscheidstoespraak het personeel voor de prettige samenwerking en sprak de wens uit dat in Beverwijk weer een goede direc teur zou komen, die langer blijft dan deze. Vogelliefhebbers gaan al vroeg de bossen in De Beverwijkse volière-vereniging „Vo gelvreugd" houdt op Zondag 17 Mei een excursie naar de omgeving van „Duin en Bos" te Castricum. Onder leiding van de heer Kappers vertrekt men 's morgens om 5 uur al van de Schans. Jeugdkampioenschap-schaken Mostertman in de finale Om het jeugdkampioenschap schaken van Kenne.merland georganiseerd door de schaakclub „Weenink" te Beverwijk werd de laatste partij gespeeld voor de finale een aanvang kan nemen. Het waren P. Reyerse en L. Mostertman die de strijd aanbonden; deze partij eindigde in een overwinning voor laatstgenoemde. Het ging deze week niet slecht op de Beverwijkse groentenmarkt: de meeste producten zijn voor veel geld verkocht. De spinazie voert nog altijd de boven toon en de prijzen lopen uiteen van 830 cent per kilo. Sla liep in prijs op tot 29 ct. per stuk en rabarber profiteerde eveneens van de vlugge markt, want de noteringen kwamen boven de 20 cent per bos uit. Bloemkool is nog schaars en er wordt tct 84 cent per stuk voor betaald; bospeen brengt bij een aanvoer van enkele kistjes van 6170 cent per bos op. De eerste peu- 1 en,die deze week zijn aangevoerd, haalde de 260 cent per kg. Ook asperge blijft duur en wordt in onze contreien weinig meer ge teeld en de eerste kwaliteit ging deze week dan ook tot 170 cent per kg. Er is nog een grote vraag naar prei, die opliep tot 46 cent per kg. Aardbeien (per doosje) noteerden van 75130 cent. Kostbare bloemen Op de bloemenveiling was de aanvoer bescheiden. De vraag was evenwel nog groot, zodat de bloemen peperduur waren. De tulpen raken langzamerhand op; het zijn deze en komende week nog wat gele variëteiten en dan is het seizoen ten einde. Er werd van 1545 cent per bos voor de gesneden tulpen betaald, terwijl de lange tulpen nog duurder kwamen. Steeds groter wordt de aanvoer van irissen, de prof. Blauw brengt nog steeds 80110 cent per bos op; de overige soorten Tot zijn spijt moet het Flora-comité, dat de Santpoortse feestelijkheden voorbereidt meedelen, dat er voor vanavond een wij ziging komt in het kleinikunslproigroimma, dat wind en regen dienende in het Rijkenspark wordt gegeven met Sylvaiin Poons als conférencier. In plaats van Ger en Fer komt de Engelse parodist John Vree, ter zijde gestaan door een artist vain de Amerikaanse NBC, Harry Pos, die hier met vacantie is, aldus heeft men ons ver teld, Ans Heidendaal komt niet zingen. Na de kleine nederlaag, welke Terras vogels Zondag jl. tegen de kampioen Wa tergraafsmeer leed, viel de 52 neder laag, welke de Vogels van RKVVA te slikken kregen, wel enigszins tegen. Bij de Santpoorters had doelman Ak kerman onverwacht verstek laten gaan, zodat rechtshalf Lokkers onder de lat kwam te staan. Voorts ontbrak Van der Kuy, die vervangen werd door Schoon. Dit gevoegd bij het feit, dat RKVVA, het welk nog niet geheel veilig was, de zaak meer serieus opnam dan Terrasvogels, was oorzaak, dat RKVVA met z'n gevaarlijke midvoor met de rust een 31 voorsprong had. Het tegenpunt werd door Wijnen ge scoord. Na de rust verkleinde Röbken met een prachtig schot de achterstand tot 32, maar daarna wist RKVVA doelman Lok kers, die niet zo'n betrouwbare indruk maakte en bijvoorbeeld het derde doelpunt de Amsterdammers als het ware cadeau gaf, nog tweemaal te passeren, zodat de uitslag 5'2 werd. c Nu het ijs goed was, hadden de jongens bijna iedere middag vrij voor schaatsenrijden. Want er is maar eens in het jaar ijspret, en niemand weet, hoe gauw dat weer kan afgelopen zijn. Enkele dagen na de grote schaatswedstrijd kregen de jongens het plannetje, Pilon weer eens op te zoeken. Maar dat deden ze nu niet op de gewone manier; ze konden nu mooi over het ijs Kabouterdorp bereiken! En zo gingen ze op weg. Ze reden eerst, even buiten Speelgoedstad, over vaarten en sloten; en toen ze bij het bos kwamen, konden ze daar verder rijden over de bevroren beek. „Mooi is het bos nou.'", vond Rick. „Alles zo prachtig wit onder de sneeuw!" Dat waren de anderen met hem eens. Het was een mooie tocht. Achter elkaar gleden ze lekker voort over de beek. Die was wel niet erg breed, maar het ijs was goed. Toen kwamen ze bij het dorp. Ze maakten hun schaatsen los en liepen door de sneeuw naar Pilons huis. Rick belde aan. Pilon stapte de gang in. „Wie zou daar kunnen zijn?", dacht hij. Maar toen wist hij het, want voor het deurruitje keken drie bekende gezichten hem aan. varieerden van 30—75 cent per bos. De eerste Wedgewood van de koude grond werden aangevoerd. Anemonen zijn er nog volop en gaan voor prijzen van 1843 ct. per bosje weg.. De oranje lelies noteerden nog 35 cent per stuk. Het aanbod van perkplanten wordt daarentegen kleiner en er komen steeds meer potplanten, met name: Gera niums en Hortensias. Burgerlijke stand van Heemskerk Geboren: Johannes L. W„ z. van G. v. Leeuwen en M. V. Tromp. Albertine P. d. v. J. van Winden en N. H. Kuilman, Jaco bus H. z. van W. J. Kosters en F. Kluit. Gerardus J. M. z. van P. de Ruijter en J. M. Kortekaas. Maria M„ d. van Th. v. d. Reep en A. A. Bosch. Alida A. M„ d. van C. J. Bleeker en M. A. Kaandorp. Gehuwd: H. J. Nijman en G. M. v. d. Son. Overleden: A. Holtkamp, 54 jaar, we duwe van A. Peekei. Marktbericht De veiling „Ons Belang" noteerde op 15 Mei hoge prijzen. Voor de eerste kwali teit witlof werd 50-65 cent per kg. geno teerd, voor de tweede kwaliteit 28 cent. Spinazie noteerde 8-25%, rabarber 7-13, bospeen 55 en aardbeien 93-118. Duivenkoppels vleugen van Roosendaal De koppelstand van de postduivenvereni ging „Assumburg" te Heemskerk over de vlucht van Roosendaal is als volgt: 1. J. KnapG. Duyn 194 pnt.; J. KoperG. Wagner 180 pnt.; 3. P. BeentjesJ. Been tjes 178 pnt.; 4. H. GooyerJ. Numan 176 pnt.; 5. H. v. Tunen en J. G. v. Tunen 100 pnt.; 6. P. v. d. LoosJ. H. Weber 98 pnt.; 7. C. Velthuis—P. Eeltink 96 pnt.; 8. Ch. BeyJ. Dam 83 pnt. Opstelling CSV Het Castricumse CSV komt Zondag in de uitwedstrijd tegen KW met de volgen de opstelling in het veld. Doel: G. de Heer; achter: A. Keesman en H. Hartog; midden: C. Blei, C. Boot en M. Kooy; voor: E. Riet horst, H. Jacobs, H. v. Diggelen, H. Tiem- stra en H. Stolk. Aanbesteding Eindelijk heeft men de Bisschoppelijke vergunning gekregen over te gaan tot de bouw van de R.K. Pastorie te Bakkum. Op 26 Mei zal voor deze bouw naast de Maria-ter Hemel-Opnemingkerk de grond- aanwijzing geschieden, waarna op 3 Juni in hötel Borst te Bakkum de aanbesteding zal worden gehouden. WKKABONNfMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te wordes betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIS. Een van de bekendste sociale werkers van de Hoogovens, wiens werk ook verder dan in de onmiddellijke omgeving van de ijzer- en staalindustrie voelbaar werd, drs. A. Demmers, is gisteren ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum op grootse wijze in het bedrijf gehuldigd.. Velen maak ten gebruik om in het Statenhuis te Be verwijk de recipiërende jubilaris de hand te drukken. Directeur ir. P. van Delden hield een toespraak, waarin hij enkele aspecten van Het is in deze kolommen reeds bij her haling betreurd, dat er in de omgeving van het Noordzeekanaal, gelet op het aan tal inwoners, eigenlijk bedroevend weinig beroepsgezelschappen in de gelegenheid worden gesteld, het publiek van hun meestal rijke toneelrépertoire te doen ken nis nemen. Nu „Het Vrije Toneel" dan ook op Woensdag 20 Mei onder auspiciën van de Velser Kunstkring „Voor Allen" in het Rex The ater een opvoering van het blijspel „Een eigen huissleutel" komt geven, kunnen wij niet nalaten deze voorstelling met enige woorden aan te bevelen, vooral opdat die avond door een volle zaal moge blijken dat ook hier voor goéd toneel wel degelijk belangstelling bestaat. „Een eigen huissleutel" is een van die vermakelijke Engelse niemendalletjes, waarin eigenlijk van een intrige geen sprake is, doch men slechts een aaneen schakeling van kluchtige situaties mee maakt. Maar hierdoor wordt de acteurs dan ook gelegenheid geboden een bonte reeks amusante typeringen op de planken te zetten, waarin regisseur en spelers hun vrolijke fantasie geheel kunnen uitleven. En hiervan wordt door alle leden van „Het Vrije Toneel" waar tot voor kort Cor R.uys de ster van was een dankbaar gebruik gemaakt, tot groot vermaak van het publiek, dat aan dit stuk een avond van daverend plezier kan be leven. De regie is gevoerd door Cruys Voorbergh, die deze voorstelling van zijn persoonlijk stempel heeft voorzien. Daar om is het van groot belang dat ook de vele amateurs uit deze omgeving dit blijspel eens gaan zien. Zij kunnen dan ervaren hoeveel mogelijkheden er in een kleine, schijnbaar onbelangrijke rol verborgen zijn en hoe meesterlijk sommige acteurs juist hierdoor van hun talent getuigen. Zij moeten dan eens letten op de dove lood gieter van Willy Ruys, de twee dwaze ver huizers van Niek van Reesema en Thor- wald Dudok van Heel en niet te vergeten het zonderlinge mannetje van het afbeta lingsmagazijn, dat John Soer over het toneel laat dartelen. De dwaasheid wordt verder staande gehouden door Sara Hey- blom, Henny Orri, Ton van Duinhoven, Wim van den Brink, Eric van Ingen, Ma rianne van Waveren, Nell Koppen en Bets van Lonkhuyzen, voor het grootste gedeelte namen, die zich in dit genre reeds een gevestigde reputatie verworven heb ben zodat een avond yan kostelijk amuse ment kan worden gegarandeerd. J. v. D. des heren Demmers' streven en werken aanstipte en de dank en de waardering van de directie uitsprak. De huldigings emblemen gedenkbord en vererend ge tuigschrift werden met de jubileum-enve loppen uitgereikt. En daarna is er een lange rij van sprekers aan bod geweest: lioofdingenieur A. W. Bakker, bedrijfslei der van de MEKOG noemde de heer Dem mers het „geweten", dat steeds wel wijst op de humaniteit in het bedrijf en het principe „tijd is geld". De chef van de sociale afdeling, de heer G. S. K. Blaauw documenteerde zijn toespraak met een biografie van de jubilaris en schetste hem als een stimulerende, originele figuur vol originele ideeën; om tenslotte 't geschenk van de Samen-redactie te overhandigen: een tric-tracspel. Met een paar geestige woorden offreerde mevrouw J. C. Deinum-Kooman een dank baar aanvaard machientje voor de huis houding aan, dat vooral mevrouw Dem mers verheugde (al viel het ding dan ook een beetje buiten de door de jubilaris zo vaak en zozeer gepropageerde „zelfwerk- zaameid") en namens de oudere arbeiders herinnerde de heer T. de Vreeser zich nog vele plezante voorvallen uit zijn langjarig contact met de heer Demmers. Een feest lied en een foto-album gewerden de jubi laris, die vervolgens toegesproken is door de heer P. M. Mulder uit naam van de raad van beheer van het Wenckebach- fonds. „Een mens in hart en nieren" noemde hij de heer Demmers. Voorts is er nog gesproken door de heren R. Prinse laar, dr. H. Voorzanger, W. Gregouir en A. W. A. Bongers. Een band en het zangkoor van de leer lingen der bedrijfsopleiding boden met het spelen en zingen van een lied op de wijs van „Grootvaders klok" de jubilaris een eiectrische klok aan, die als werkstuk al leen al aller bewondering meer dan waard was. Nog meer cellulose aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Vrijdagmorgen aangekomen de Zweedse coaster „Monica" met een lading van 400 ton cellulose uit de Zweedse haven Sand'arne, bestemd voor zusterfabrieken. ZATERDAG 16 MEI „The Kennemer Theater, 6.30 en 9.15 uur: greatest show on earth". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Zij was 17 jaar." W.B. Theater, 8 uur: „Goudjagers van Nevada" en „Spionnage in de jungle". ZONDAG 17 MEI Kennemer Theater, 2.30, 6.30 en 9.15 uur: „The greatest show on earth". Luxor Theater, 2.15 uur: „In de penarie"; 4.30, 7 en 9.15 uur: „Zij was 17 jaar". W.B. Theater, 2.30 uur: „Straatjongens"; 4.30 en 8 uur: „Goudjagers voor Nevada" en „Spionnage in de jungle". MAANDAG 18 MEI Kennemer Theater, aanvang 8 uur. Overige Theaters, als Zaterdag. „Scheybeeck",, 7.30 uur: Raadsvergadering. (Commissaris Gilles op onderzoek) door JACQUES DECREST Uit het Frans vertaald 21) Maria, met gevouwen handen, bad. Al leen haar lippen bewogen. Plotseling hield ze op. En de kleine?Wat gaat er van haar worden? Jeanne Lamert legde haar hand op een arm vam de oude dienstbode. Breek je daar het hoofd niet over, Ma.ria En zij voegde er aan toe, zonder haar aan te kijken: Als ze niemand heeft, kan ik haar altijd nog bij mij nemen XX Frangoise Herlin niesde op krachtige wijze en verdween achter haar zakdoek. Haar broer Robert schaterde van het lachen. Proost, trompet. Gilles kon evenmin verhinderen, dat hij glimlachte. Het gezicht van Francoise kwam weer te voorschijn, charmant ondanks de door de verkoudheid roodgekleurde neus en de Oigen vol tranen. O! o! o!, mompelde zij. Wat een idee van mij om je laten komen. Waarom, Frangoise? Omdat je me zo ziet. Ik moet er be slist niet erg aantrekkelijk uitzien! Maar En dus wel erg veel vertrouwen in je hebben. Dat vind ik beter. Ja, ja, dat zegt men.ik herinner me in die geest eens iets gelezen te heb ben: „De liefde, die weerstand biedt aan de verkoudheid. Gilles begon te lachen. Ze zaten met zijn drieën om de tafel in de eetkamer: Gilles, Frangoise en Robert, de broer van Frangoise, die veertien jaar was en naar Gilles keek zoals hij naar Sherlock Holmes zelf zou hebben gekeken. Mevrouw Herlin was, zoals gewoonlijk, om tien uur naar bed gegaan. Voor hen stond een grote pot met een kruidenaftreksel voor de verkoudheid van Frangoise, en Gilles had heroïsch een kop ijzerkruid, lindebloesem of kamille,, hij wist niet precies wat, daar hij niet erg op de hoogte was van kruidenaftreksels ge dronken. Robert Herlin, die zich maar heel weinig zorgen maakte over de flirt van zijn zuster en zijn toekomstige zwager, mengde zich in het gesprek. Mijnneer Gilles, is het wa-ar, dat u naar Bois-Colombes bent geweest? Ja, Robert. Kunt u ons daar niet een klein beetje over vertellen? Frangoise mopperde. Kom nu, Robert! Zij wist, dat Gilles 'nooit over een zaak sprak, zolang die niet ten einde was. Zelfs tegen haar r,iet.Denk je dus eens in Maar Gilles, die zich op zijn gemak voelde onder die huiskamerlamp en die slechts aan één ding dacht, namelijk hoe hij de avond kon verlengen, zodat hij zo lang mogelijk bij Frangoise kon blijven, Gilles antwoordde in een goede stemming. Neen, ik kan je niet „een klein beetje" vertellen, omdat er voor het ogen blik niets te vertellen isEn bovendien is het niet vrolijk, voegde hij eraan toe. Niet vrolijk? Gilles dacht aan het waken bij de dode in het kleine huis in Bois-Colombes, aan de angstige en slaperige Maria, aan de vermoeide verpleegster, strijdend om niet haar ogen te sluiten, aan de porceleinen paraplustandaard in de vestibule tegen de deurEen kinderlijke voorzorg, waar om hij eigenlijk moest glimlachen maar die juist door zijn kinderlijkheid, de kans had doeltreffend te zijn. Neen, een oude man in een droevig huis, die juist toen ik daar was, gestor ven is, een dienstbode, die jicht heeft, en een klein meisje.... ah, allerliefst, dat arme kleintje! Hm! zei Frangoise, die Gilles altijd plaagde vanwege zijn liefde voor kinde ren. Hoe oud? Gilles glimlachte. Acht of negen jaar misschien. Dat gaat. Maar blond zoals men het nooit ziet, kastanjebruine ogen van een charmante vorm, en een heel klein neusje bijna transparant bij de neusvleugels, teer als parelmoer. Dat gaat, zei Frangoise, nog eens, maar met wat meer nadruk. Gilles strekte zijn arm uit, legde dwars over de tafel heen zijn hand op die van het meisje. Kom, Frangoise-lief Robert ging op zijn idee door. Wat zit er achter die zaak? Ik weet er nog niet veel van. Ik heb vanavond, vóór ik hier heen kwam, van inspecteur Ivloreau vreemde inlichtingen over Favier gekregen. Jij kent hem, niet Frangoise? En of, we hebben samen op een avond een glaasje gedronken bij Francis. Hij is zo sympathiek als ik weet niet wat, die dik kerd. -Ja, hij is sympathiek, lieveling, maar hij is niet dik. Hij zou tevreden geweest zijn, als hij je gehoord had. Hij is stevig, dat is wat anders. Dat is maar een manier van spreken. Ik noem hem „een dikkerd". Robert werd ongeduldig. Je bent ontzettend vervelend, Fran goise. Houd toch je mond.... Och. Maar jij Gilles begon te lachen. Vrede, kinderen. Als jullie ruzie gaan maken, vertel ik jullie niets. Dadelijk zwegen zij allebei. Gilles, die een lichte kramp in zijn ar men begon te krijgen, liet Frangoise's hand los, pakte een sigaret, stak die op en dacht er toen pas aan tegen Frangoise te zeggen: Daar ga je toch niet van hoesten, als ik rook? Neen noor. Dat doodt de microben. Goed. Nou, jullie zult weten.... Het geheim van het mysterie van Bois-Colombes, riep Robert, die zich ver kneuterde, met een hese stem als van een krantenverkoper. Sssss! je zult mama wakker maken. Neen, jullie zullen niet het geheim van het mysterie kennen, omdat ik het zelf niet weet. Maar jullie zullen.... een beetje meer weten dan er morgenochtend in de kranten staat! Frangoise trok een pruillip. Alleen dat maar? Ja, en dat is al heel wat! Vertel in ieder geval maar. Welnu, wat Moreau me vanavond heeft verteld, is, dat Favier, de brave man, die vanmiddag gestorven is, de oom van het kleine meisje met de kastanjebruine ogen, lange tijd als verklikker heeft ge werkt voor Dorset, de vroegere inspecteur, die men gewurgd heeft gevonden in Neuil- ly. De beide mannen zijn in tamelijk nauw contact met elkaar gebleven. De oude dienstbode van Favier heeft me verteld, dat Dorsel op een vaste dag naar Bois-Co lombes kwam, altijd op de eerste Zondag van de maand. Wat leidt je daaruit af, Ro bert? Robert dacht een seconde na. Dat er een geheim tussen hen was. Niet gek. Je kunt er zelfs aan toevoe gen, dat dat geheim een van de beide man nen, ik weet nog niet welke, er waar schijnlijk toe bracht, a-an de ander een be paalde som gelds te betalen. Men bezoekt niet iemand met zoveel regelmaat als het niet is om een afgesproken betaling te doen, of in tegendeel een bedrag te ont vangen. De ogen van Robert schitterden. Prachtig, zei hij. Neen, dat is niet praohtig. Het is een idee, meer niet. En dat kan verkeerd zijn. Het is misschien des te verkeerder naar mate het waarschijnlijker lijkt. Maar in ieder geval is het een punt van overwe ging. En ik heb je al gezegd, dat het be langrijke is de verschillende redeneringen tot in de finesses uit te zoeken, Als men bij het begin op een verkeerd spoor is zon der dat men dit bemerkt, komt er absoluut een ogenblik, dat men niet verder kan, (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6