„Steek niet als de struisvogel de kop in het zand Predikbeurten Magische kring „nam" Santpoort Visserij-varia -varia 1 Tentoonstelling Bescherming Bevolking door mr. M. M. Kwint geopend Afdeling van OKOF viert diamanten feest Castricum 8 99 lil Cultureel Centrum tot 31 Mei Burgerlijke stand Velsen Welke voetballer riskeert pijnlijke schenen? Veel materiële schade na slippen ZATERDAG 16 MEI 1953 ACHTER DE OVERDAG met drie vlaggen getooide en bij avond door evenveel schijnwerpers verlichte gevel van het Cultureel Centrum zal de tentoonstelling van de Dienst Bescherming Burgerbevolking, die gisteravond in het bijzijn van vele stadgenoten representatief voor de verschillende belangrijke groepen van de be volking door de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, werd geopend, er veel toe bijdragen dat het voor de Kring Velsen-Beverwijk gewenste aantal van drieduizend aanmeldingen vlotter dan tot nu toe wordt bereikt. Heeft mr. Kwint niet opgemerkt dat twintig procent zeshonderd personen zich pas heeft ge meld en dat dit een onverantwoorde situatie mag worden genoemd? De leiding van de B.B. in Velsen ontbreekt het in ieder geval niet aan organisatie-vermogen: daar getuigt de expositie van. Zij heeft er het volste vertrouwen in dat velen in het kantoortje zullen binnenstappen om het aanmeldingsformulier in te vullen. De voorzitter van de commissie bevorde ring bescherming burgerbevolking, de heer P. Toornvliet, wees er in de eerste plaats op dat de dienst het van de belangstelling zal moeten hebben. Een filmwagen en een demonstratie wagen kwamen al naar Vel sen en de actie werd met een eigen B.B.- krant en andere reclame ingezet. Wanneer men zich evenwel afvraagt of de acties tot nu toe het gewenste resultaat hebben opge leverd, dan is er van enige teleurstelling sprake. De aanmelding van vrijwilligers is zeer traag verlopen, maar van de ten toonstelling in het Cultu reel Centrum hebben het hoofd en de commissie thans terecht grote ver wachtingen. In- Den Helder leverde de expositie op kleinere schaal in totaal zeshonderd vrij willigers op. De heer Toornvliet riep allen op om op de plaats waar hij werkt de arbeid van de B.B. te propageren en een bezoek aan de tentoonstelling aan te be velen. Tot een ieder, die een werkzaam aandeel aan de totstandkoming van de expositie had geleverd, sprak de heer Toornvliet zijn oprechte dank uit. „Ploegers op de rotsen" De burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, toonde zich verheugd zoveel groe pen en stromingen van de Velsense samen leving in de filmzaal vertegenwoordigd te zien. Hij zag de schare deswege als repre sentanten van de organisaties. „Het werk voor de B.B. is tot nu toe het ploegen op de rotsen geweest," aldus mr. Kwint, en hij bracht hiervoor dank aan de personen die onder aanvoering van de heer Van Lier de hand aan die ploeg hadden geslagen. Of mr. Kwint sprak als burgemeester of als voorzitter van de Kringraad wilde hij graag in het midden laten, aangezien hij in beide functies wel zeer direct met het werk van de B.B. te maken had. Er wordt veelal gedacht dat men een ge meentebestuur bezit om een dienst als de B.B. te organiseren, evenals dat met de politie en de brandweer het geval is. Maar als er een dienst is waar het gemeentebe stuur onmachtig is om die ook als de ge meentelijke brandweer te organiseren, dan is 't de B.B. wel. De Bescherming Bevolking ONDERTROUWD: W. Viskil, Lange Nieuwstraat 498, IJmuiden-Oost en M. Slings, Middendorpstraat 1 rd., Velsen; toek. adres: IJmuiderstraatweg 64, IJmui- den-Oost; A. Ph. C. Baak, Iepenstraat 1, IJmuiden-Oost en N. Braams, Halkade 2, IJmuiden; toek. adres: Van Rijswijkstraat 34, Velsen-N.; P. C. Scheenaard, Overbildt- vveg 29, Santpoort en M. A. C. Schelvis, Velserduinweg 290, IJmuiden-Oost; toek. adres: Willemsbeekweg 38, IJmuiden-Oost; J. F. M. Bosdriesz, Laurillardlaan 25, Sant poort en A. E. W. Uijtendaal, Middendui- nerweg 5, Santpoort; toek. adres: Lauril lardlaan 25, Santpoort; D. Klaver, Toren straat 166, 's-Gravenhage en G. Tuyn, P. J. Troelstraweg 16, IJmuiden-Oost; P. A. van Kroonenburg, Koningin Wilhelmina- kade 46 rd., IJmuiden en R. Scherf, War- menhovenstraat 35, IJmuiden; M. F. Dob belaar, Trompstraat 168a, IJmuiden-Oost en J. C. W. Jansen, Trompstraat 168a, IJmuiden-Oost; toek. adres: Trompstraat 168a, IJmuiden-Oost; H. L. Uijtendaal, Ha- gelingerweg 60, Santpoort en A. F. San ders, Engelmundusstraat 12, IJmuiden-O.; K. van Oldenmark, Lijsterlaan 22, IJmui- den-Oost en C. Gravemaker, Lijsterlaan 22, IJmuiden-Oost; toek. adres: Lijsterlaan 22, IJmuiden-Oost; L. de Ruiter, Hoflan- derweg 49, Beverwijk en W. Webbe, Vel serduinweg 13, IJmuiden-Oost; toek. adres: Oostertuinen 58, Beverwijk; G. de Zeeuw, Van Leeuwenstraat 16, IJmuiden en M. J. Schik, Kortenaerstraat 13, IJmuiden-Oost; F. Giesberts, de Ruijterstraat 64, IJmui den-Oost en N. van Duijvenbode, Bree- saapstraat 33, IJmuiden; M. Christiaanse, Breitnerstraat 25e, Rotterdam en A. Ter voort, Hagelingerweg 149, Santpoort; toek. adres: Zaagmolenstraat 168e, Rotterdam; A. Ras, Huygensstraat 25, IJmuiden en M. W. Bosch, Schoutenstraat 4, IJmuiden; P. de Haan, Jacob Catslaan 26, Driehuis en I. I. Goilo, Jacob Catslaan 26, Driehuis; toek. adres: Jacob Catslaan 26, Driehuis; W. P. L. Bakker, Heidestraat 21, Hilver sum, en J. A. Hoenderdos, Brederodeweg 41, Santpoort. GEHUWD: J. G. Tekamp en C. C. van Roon, Haarlemmerhouttuinen 26 hs., Am sterdam; A. J. Schippers en H. M. Verha gen, Roovalkstraat 12a, Rotterdam; J. M. Gelaudie en M. de Jong, Kleine Houtstraat 29, Haarlem; J. de Goede en W. F. Min- nebo, Stationsweg 100, Velsen; W. M. J. A. Schouten en H. G. Bakker; N. Wernke en M. J. de Looff, van der Helststraat 5, IJmuiden-Oost; C. van Harten en M. M. Brandwijk. GEBOREN: M. A. Thijssen-Heeremans, z., Walravenstraat 15 Velsen-N.; J. Bak- ker-Bouwens, d., Vlierstraat 8, IJmuiden- Oost; J. Paap-van-der Leek, z., Bakker straat 32, IJmuiden; K. M. de Haan-Koks, d., Wijkerstraatweg 255, Velsen-N.; W. H. Bakhoven-Batenburg, d., Middendorpstraat 6, Velsen; E. S. Bleeker-Burrij, z., P. Pot terstraat 27, IJmuiden-O.; T. Koomen- Stubenitskij, d., Spaarndammerweg 7, Santpoort; A. Koster-Dunnebier, d., Duin- lustparkweg 67, Santpoort; M. Mandema- ker-Vermanen, d., woonwagenkamp, Vel sen-N.; T. C. van der Lugt-Bruisschaard, z., Reggestraat 9, IJmuiden; A. Kabel- Portengen, d., Westerstraat 11, Velsen-N. zal ook in Velsen uit en vooral door de bevolking moeten worden opgebouwd dit in het belang van die burgers zelf. Met waardering voor alles wat bij de nationale ramp in Februari door het volk is gedaan, meende de burgemeester toch te mogen opmerken, dat er het nodige aan heeft ontbroken. Wanneer men voor een catastrophe staat, lukt het niet meer gauw gauw een organisatie op te bouwen, die feilloos werkt. Burgemeester Kwint sprak de verwachting uit dat mede door middel van deze expositie de beschermingsge dachte nog verder door allen zal worden uitgedragen. Front in de volksbescherming Namens de Velser Gemeenschap trad ds. J. Tiemens naar voren, die aan de hand van een legende de leden van de Velser Gemeenschap, over de hoofden van de ge nodigden heen, opwekte actief aan het werk van de dienst B.B. te gaan deel nemen. Elke Nederlander heeft de neiging eerst aan het eigen kringetje te denken, en er niet op te letten dat ook dit kan instor ten. Men kan en dit in het oogpunt van de Velser Gemeenschap bezien in vrij heid verenigingen oprichten en allen zullen er voor waken dat die gehandhaafd blijft. De B.B. bezet hierbij een van de fronten in de volksbescherming. Ds. Tiemens hoopte dat de organisatie van de B.B. via deze tentoonstelling vele leden van de Vel ser Gemeenschap tot zich zou trekken en weerklank zal vinden in het georganiseerde leven. De Nederlanders zullen de Jan Salie- geest moeten afschudden om te zien dat hier de belangen van een land en van Vel sen op het spel staan. Vrede of oorlog Ds. D. C. van Wijngaarden, sprekende namens de geestelijkheid, belichtte de B.B. uit het probleem, waarmee de Kerk zich steeds bezig houdt: oorlog of vrede. Er zal een beslissing genomen moeten worden en dan zal die luiden: oorlog, nee! „We trachten nu de vrede te veroveren, maar de donderwolken komen elke dag weer op," aldus ds. Van Wijngaarden, „de wereld zal bloot blijven staan voor de oor log en derhalve zal men het leven dienen te beschermen, zal men maatregelen dienen te nemen en zal de les van Rotterdam een les moeten zijn die allen goed hebben ge leerd. Vooral in de streek om de IJmond zal gewerkt moeten worden om te staan achter het streven van iedereen, die er op uit is de ramp van een oorlog zo klein mogelijk te maken. Voor de federatie van vrouwen sprak mevrouw Homburg over de taak van de vrouw in het raam van de B.B. Een geheel nieuwe taak, waarbij zij vooruit behoren te zien. „Een gewaarschuwd man telt voor twee," haalde zij aan en ze wees er op dat de U.V.V. nog nimmer zulk een aanwas van leden had meegemaakt als na de ramp. Zij vertelde van een demonstratie van de Amerikaanse B.B.-organisatie, die zij eens had beleefd en stelde tot „de vrouw" de vraag „Waarom gewacht tot het gevaar er is?" Juist nu heeft men iedereen, zowel man als vrouw nodig. Niets te zeggen. Een vertegenwoordiger van de vakbon den, de secretaris van de raad van overleg, de heer G. Olgers, was wel aanwezig, maar zag er van af het woord te voeren. Gevraagd naar de reden van dit besluit, deelde de heer Olgers mee, dat hij op die vraag geen antwoord kon geven. Het besluit van de heer Olgers verwekte enige verwondering bij de genodigden. Het officiële gedeelte van de openings plechtigheid werd besloten met de ver toning van de propagandafilms „Brand" en „Buurman's buurman". Ook zullen tijdens de openingsuren vertoond worden „Buren onder vuur", „De les van Londen" en „De cantine rijdt". De afdeling IJmuiden van de Vereniging „Oud Katholiek Ondersteuningsfonds", die 11 Juni 1893 in de oude „Willem Barendsz" werd opgericht, heeft de gelegenheid ge vonden de viering van haar zestigjarig ju bileum te doen samenvallen met de alge mene vergadering der vereniging „O.K. O.F.", waardoor de jarige afdeling de ko mende drie dagen veler gastheer zal zijn. De jubileumviering wordt morgen inge zet met een plechtige H. Dienst van dank zegging in de kerk aan de Wilhelmina- kade, die te 10 uur begint. Morgenavond te 7 uur is er een plechtige Vesper van dank zegging. Maandagavond wordt in Thalia het jubi leumfeest gevierd, dat gelijktijdig is be doeld als begroeting van hen, die de vol gende dag de algemene vergadering zullen bezoeken. Na een officieel deel met een korte her- Kindje tegen vrachtauto In de drukke Kennemerlaan is Vrijdag middag om kwart over 12 ter hoogte van de Rotterdamse Bank een 4-jarig dochter tje van de familie C. Kaan, de kleine Wil- ma tegen een vrachtauto gelopen, toen zij plotseling de weg overstak. Het werd aan de lip gewond. De heer A. P. Bakker kon de kleine naar huis vervoeren. denking en een gelegenheid tot feliciteren rijdt de „O.K.O.F.-expresse" voor. Hoofd conducteur C. v. d. Plas en treinpersoneeel uit eigen kring verzorgen onderweg een gevarieerd, vrolijk programma. Dinsdag 19 Mei wordt de algemene ver gadering van O.K.O.F. gehouden, vooraf gegaan door een H. Dienst in de Oud-Ka tholieke kerk 's morgens 9 uur. Daarna begint de vergadering in de kleine zaal van Thalia. Deze dag wordt besloten met een geza menlijk diner in „Thalia". „De blauwe sluier" (Thalia, Vrijdag t.m. Zondag en Woensdag). Jane Wy- man, bekend uit haar „Johnny Belinda", heeft deze film niet tot dezelfde hoogte weten te verheffen als het hartveroveren- de verhaal over het doofstomme meisje. Sloeg dat verhaal dank zij het vakman schap van regisseur Hegulesco nergens door naar de melodramatiek, deze „Blauwe sluier" werd af en toe een huilerig product: Curtis Bernhardt, die deze rolprent uit zijn koker liet komen, kan kennelijk niet tippen aan zijn illustere voorganger. Daarbij zij toegegeven, dat het scenario Jane Wyman met de haar toevertrouwde kleine in „De Blauwe sluier". Zondag 17 Mei IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 17 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: de heer H. Vis uit Santpoort. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. C. W. Thijs, 15 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, Zaterdag 19 uur: Algemene voorbereiding, Zondag 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Plechtige Hoogmis, 19 uur: Vespers; Dinsdag 9 uur: Gezongen Heilige Dienst, Donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssamen komst, 12.15 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openlucht samenkomst, 20 uur Verlossingsdienst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur ds. H. Wit vliet. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. M. W. J. G. de Kluis van Santpoort, 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: prof. dr. J. N. Sevenster. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer S. J. Pas man van Haarlem. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 9.45 uur: ds. J. J. Simon, be vestiging nieuwe lidmaten. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. A. de Jonge van Zaandam, 18.45 uur: Zangdienst, 19 uur: ds. H. J. Kater van Amsterdam. Wijkgebouw (Torenstraat), Zaterdag avond 19.45 uur: Avondgebed, Zondag 10.15 uur: Jeugdkapel, voorganger de heer G. J. Kwakkel. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. Wiersma, 19 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Kerk, Populierenlaan, 10 uur: vicaris ds. C. D. van Goeverden. Jeugdkapel, ds. M. v. d. Windt. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur. ds. P. Smits van Den Haag, 11.30 uur: Zondagschool. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Maranatha, 10 uur: de heer J. Sevensma van Amsterdam, 19 uur: Evangelisatie samenkomst. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur. Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. lui tenante W. K. v. d. Veen. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. F. C. Wil lekes. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, Jeugddag. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. „De Kapel", 19 uur ds. mr. G. A. Alma van Amsterdam-West. Doopsgezinde Gemeente, 19.30 uur: jeugdhuis, ds. W. Veen. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: dienst. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. W. Oorthuys. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p.m. Evensong, Rev. Mossman. VAN ACHT TOT ELF een zaal bedriegen is bepaald geen sinecure, maar het is de goochelende leden van de Amsterdamse „magische kring" gisteravond in de Sant- poortse „Weyman" wonderwel gelukt. En die zaal liet zich met het grootste genoe gen bedotten door deze vingervlugge lie den, die stuk voor stuk hun vak tot in de perfectie beheersten, al was de ene gooche laar dan ook de ander niet. Het Flora-comité had namelijk de bloem der goedmoedige bedriegers ter verhoging van de Santpoortse feestvreugde naar het dorp gelokt met Ad Engel aan het hoofd als spitsvondige conférencier, die zich de weelde best kon veroorloven niet-helemaal- frisse-mopjes op te delven. Traditioneel maar vaardig goochelden Les Moré's: een hoge hoed leverde een complete bloementuin op en Appelschillen veranderden in een smakelijke fruitexpo- sitie; Jo Nas, het komieke heertje met zijn onverstandige praat bracht de dwaasheid in de trucs, die op zichzelf niet zoveel om het lijf hadden maar dank zij het babbeltje van deze heer Nas een eigen charme kre gen. Vooral, daar er af'en toe zo opzette- lijk-doorzichtig werd gemanipuleerd, dat de zaal slap van het lachen was. Bijwijze van contrast: Tonny van Dommelen, de wonderbaarlijk-vingervlugge, die zijn mun tjes uit het niet haalde en hele spellen kaarten er in liet verdwijnen, om later terug te komen met de kleurige „Trouble witt", een spel met de onwaarschijnlijk heid, dat hem een respectabel aantal prij zen in het buitenland opleverde. Zo is er de hele avond gegoocheld, ge stoeid met de zwaartekracht, en geflirt met de schijn, zonder dat iemand er aan de andere kant van het voetlicht achter kwam, hoe hij nu precies bij de neus werd gevat. Een spannende bezigheid tenslotte was voor Corvelo weggelegd, die een serie men tale experimenten uithaalde, waar de zaal paf van zat. Als een Santpoortse dame met diepe ernst een willekeurig-gekozen kranten pagina versnippert en zelf mag kiezen, welk snippertje ze wil overhouden, om dan te ontdekken, dat de enige nog lees bare zin op dat stukje papier woordelijk door meneer Corvelo op een lei is geboek staafd, dan vinden wij dat maar een sterk stukje. Evengoed als het vooruitgeraden woord op pagina 248 van Van Dale's woor denboek, uitgezocht door een andere dame. Overigens spelen wij liever klaverjas of whist met normale mensen. J. F. Van 8 tot 15 Mei zijn de volgende ge vonden voorwerpen aangetroffen: hals ketting, biljet van f 1, broche, want, jongensjas, jasje, autoped, tuinslang, hand schoen, hoofddoek, gymschoen, ceintuur, portemonnaie, damesschoen, 2 sierduiven, biljet van f 2,50, rozenkrans, kinder schoentje, vulpen, regenkap, muts, sleutel, zak met aardapppelen, padvindersriem, paar schoentjes, passer, potlood en cirkel trekker, zakje met drijfriem, 2 biljetten van f 1, poes, bak met een mes, heren schoen, dameskous, contactsleutel, alpino, klep van auto, tasje, scheenbeschermers, shawl, wandelstok, herenpolshorloge, slip over. Inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein 1, kamer 4, uitsluitend op iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdagmiddag. Over ruim veertien dagen op 2 Juni zal de kroningsstoet door de straten van Londen trekken. Reeds lang van te voren is men begonnen met het treffen van voorbereidingen. Bekende kunstenaars kregen opdracht tot het ontwerpen van ver sieringen in de straten en op de pleinen. Kosten noch moeite worden gespaard. Het standbeeld van de Duke of York op de Mali wordt als het ware omlijst door de twee reusachtige bogen, die tezamen een poort vormen, die wanneer de kroningsstoet er onder door zal rijden rijk versierd zal zijn. er ook alle aanleiding toe gaf: een meisje moet kiezen tussen de bruidssluier en de blauwe dito die van de kinderverzorg ster. Jane alias Loulou, verliest direct na de geboorte haar eigen kleine en haar verdere leven wordt dan ook besteed aan de opvoeding van anderen. Tweemaal weigert ze een huwelijksaanzoek en ze wordt ouder erftls men dan gaat wanhopen aan het natuurlijke geluk voor deze sympathieke vrouw, dan daagt het aan de Amerikaanse horizon. F. In de Zondagmiddagvoorstelling draait een oude bekende van de hénd der beide overtuigende dwazen, Stan Laurel en Oli ver Hardy: „Het leven is geen lolletje". Dat is het ook niet, maar het duo slaat zich er niettemin wonderwel doorheen. Met aan het eind een heerlijke dodenrit in een auto, die helemaal in gruis gaat en dan verdwijnen Stan en Ollie bedroefd in de nor, die ze in het begin van de film op het nippertje ontliepen. „De verboden vrucht" (Rex, Vrijdag tot en met Maandag). Na het verdiende succes van Fernandel met ziin „Don Camillo" is er begrijpelijker wijs meer waardering gekomen voor deze Franse acteur, die zich geruime tijd grijn zend ophield met het betere fooi- en smïjt- genre, maar veel meer in de mars bleek te hebben. Deze waardering is ook aan de andere kant te merken: in de heel andere rollen, die Fernandel toebedeeld krijgt rollen, die zijn talenten laten uitkomen. Deswege verdient „De verboden vrucht" (le Fruit défendu) aller belangstelling. Fernandel laat weer voortreffelijk spel zien als de dokter, die een schone vrouw tot levens gezellin kiest, maar al gauw tot de over tuiging komt, dat hij geen vrouw maar een koele onderwijzeres heeft gehuwd. Dan komt het jonge meisje op ziin pad de warme liefde bloeit op en de verboden vrucht ligt in de toch al bedreigde hof van Eden. Er komt een echtelijk conflict uit, maar tenslotte overwint de Franse gezins degelijkheid: dokter en meisje erkennen hun fouten en de oude banden worden ver stevigd. Fernandel met zijn beweeglijk gezicht en zijn bijzonder goede stem heeft in deze film weliswaar niet de grandezza van „Don Camillo" kunnen ontplooien daar is de intrige niet naar maar hij laat in dit boeiende verhaal zien, dat hij ook dit karakter aan kan. F. „The greatest show on earth" (Ken- nemer Theater, Vrijdag tot en met Woensdag) is de spectaculairste film van de regisseur Cecil B. de Mille. Het is zo gezegd een heel spektakel. Hij presen teert hier even een circusschouwspel, zo als nimmer te voren aan het geëerde pu bliek getoond is, noch in werkelijkheid, noch op het wiPe doek. De grootste cir cusonderneming ter wereld, het „Ringling Bros-Barnum en Bailey Circus" werd voor dit doel geëngageerd en een heel leger van artisten, waarbij de helderste sterren uit Hollywood, kwamen voor de camera. Het resultaat is niet gering, al staat in deze film in technicolor over het circusleven niet alles op een even hoog peil: de sen satie viert af en toe luidruchtig hoogtij. De film bestaat eigenlijk uit twee delen en ongetwijfeld moet het eerste het hoogst worden aangeslagen. Tot ongeveer het midden draagt de film bijna een documen tair karakter en biedt een beeld van een circusprogramma waarvan een dozijn an dere normale programma's gemaakt zou den kunnen worden. Voorts wordt de toe schouwer een blik gegund in het zwer versleven van de artisten en in het indivi duele lot van enige hunner. Prachtig, verbluffend en groots, mijne dames en heren, zijn vele nummers, die in een oogverblindende parade voorbijtrek ken. Maar in het tweede deel laat De Mille de voor hem toch al wat vreemde beheer sing schieten en zorgt hij voor super-sen saties en dito emoties. Dan laat hij blij moedig een circustrein verongelukken door misdadige opzet, dan ontsnappen diverse roofdieren uit versplinterde kooien en kermen ettelijke gewonden tussen de ruïnes. Romantiek en sensaties dus volop en de namen van Betty Hutton, Cornel Wilde, Charles Heston, Dorothy Lamour, Gloria Grahame en James Stuwart voe gen hier nog schoonheid, charme en senti ment aan toe. Spionnage in de Jungle (W.B.) Zoals wel meer gebeurt, als er een paar knappe legionnairs in een Afrikaans oerwoud op stap zijn: zij ontmoeten een beeldschone blanke juffrouw met inboorling-neigingen. Het blijkt een zeer verstandig juffertje te zijn, dat enkele malen het leven van de twee militairen redt en en-passant een spionnage-complot ontdekt, dat voor wijlen de heer Hitier aan het werk is. Even gauw wordt dit verijdeld en natuurlijk gaat ze met de hoogst in rang aanwezige militair een huwelijksverbintenis aan. Het was een kapitein. Als tweede hoodfilm draait „Goudjagers van Nevada", waarin ook een kapitein voorkomt, die het in dit geval te bont ge maakt heeft. Schuld en onschuld worden netjes tegen elkaar uitgespeeld en ieder heeft zijn zin. Zondagmiddag spelen „Straatjongens" in de „Witte Bioscoop". c Doktersdienst Dr. H. van Nievelt, Burg. Lommenstraat, telefoon 592. Zr. De Reus, Jacob Catsstraat 19. Trio. Behalve de al aangekondigde Thorina verschenen gisteren ook de Gel- ria en de Postboy voor de hal; de beide laatste losten respectievelijk 700 en 860 kisten vis; de Thorina had er 700 met ge drieën 540 stijve kabeljauwen. België en binnenland „lauw". Zowel de export op België als de binnenlandse markt toonden gisteren maar een matige belangstelling voor de IJmuidense markt. Dientengevolge bleven de regels kabel jauw tussen de f 50 en f 60 hangen; de kisten brachten pl.m. f 58 op en ook de grote tarbot deed het kalm aan met f 1,10 per kilo. Wijting werd voor f 15 naar het binnenland geleverd; de gestripte radio deed hetzelfde bedrag en de kool maakte slechts f 35. Dichte wijting wilde niet ho ger komen dan tot f 8,50f 10,50. Weinig blijven staan. Van de makreel is maar een beetje blijven staan: de prijs lag tussen de f 13 en de f 10,50 en wat niet verkocht werd, verdiende dan ook niet beter. Schol redelijk. De schol ging wel: f 15 tot f 22 voor de tweeën met de snur- revaad-schol weer „aan de bovenkant" en de mooiste drietjes werden er voor f 15 f 18 uitgepikt. Geen vetpot. De reizen zijn door deze lauwe markt niet om over te roepen ge worden: de Gelria maakte voor 9 dagen maar f 10.800, de Postboy hield het op f 15.700 voor negen dagen en de Thorina werd een schip van bijleg met f 10.500 voor 12 dagen. Vanmorgen genoeg. De Zaterdagmarkt werd ruimschoots van vis voorzien door de Sumatra (1100 kisten makreel en 120 stijve kabeljauwen), Limburgia (400 ma kreel), Tzonne (800 makreel en wat di versen), SCH 135 (400 makreel, wat bijvis en 400 ijs - plus 150 stijve dikkoppen), de WIRON (65 makreel, 100 ijs - 100 stijve kabeljauwen en 75 varia). Tenslotte bracht de KW 26 65 kisten schol en 2500 kilo tong aan. Garnalen van gisteren. 700 kilo gar nalen, die gisterochtend aan de afslag kwa men van Donderdag, brachten tussen de f 0,42 en ff 0,45 per kilo op. 's Middags werden er nog eens 1345 kilo aangevoerd, die van f 0,41 tot f 0,46 opbrachten. Weinig tongvraag. De vraag naar tong is niet groot: de grote tongen deden Vrijdag f 1,75, de grootmiddel f 1,05, de kleinmiddel f 1,15, de enen eveneens en de slips f 0,85. Weer twee. De Gelria en de Thorina gaan beiden in „survey". Marktprijzen. Heilbot 2,35-2,15, gr. tong 1,82-1,71, gr.m. tong 1,12-1,03, kl. tong I 1,20-1,11, kl. tong II 0,92-0,81, tarbot I 1,24-1 per 1 kg. Tarbot II 50-42, tongschar 58-48, kl. tongschar 30, schartong 26, kl. schol I 40-28, kl. schol II 24-8, schar 16-9, bot 9-8, v. haring 17-11, makreel 13,50-10, gr. schelvis 28-23, gr.m. 29-26, kl.m. schel vis 31-26,50, kl. schelvis I 31-23, kl. schel vis II 20-17, wijting 16,50-9,50, gr. gul 32-22, midd. gul 32-23,50, kl. gul 17, kl. wolf 27, poontjes 18-14,50, kl.koolvis zw. 15 per 50 kg. Gr. kabeljauw 150-57,50, gr. koolvis zw. 37-32, gr. leng 70-55, gr. wolf 61-59 per 125 kg. Marktaanvoer: 272 kisten tong en tarbot, 4 heilbot, 14 tongschar en schar tong, 695 schol, 54 schar, 7 bot, 86 haring, 1787 makreel, 141 schelvis, 157 wijting, 129 kabeljauw en gul, 6 leng, 47 wolf, 13 poon, 43 koolvis, 25 diversen, totaal 3480 kisten. Aanvoer op Urk. Woensdag werd door 106 vaartuigen aan de afslag te Urk aan gevoerd: 6985 pond kuilpaling f 1,06-1,18, 2002 pond Rjnaal f 1,25-f 1,42, 67 pond fuik aal f 0,90, alles per pond en 508 bak nest f 2,60 per bak van 3T kg. Vrijdagavond omstreeks 8 uur slipte een bestelwagen van de bloemenhandel Krijgs- ma uit Alkmaar op de Dorpsstraat ter hoogte van hótel Meyer en een tegemoet- rijdende personenauto, komende uit de richting Limmen werd geramd. Beide voertuigen zijn zwaar beschadigd. Behoudens voor een der vrouwelijke in zittenden van de personenauto, die naar een plaatselijke arts moest worden ver voerd voor een paar schrammen, deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De politie heeft van een en ander proces verbaal opgemaakt. Goud op straat In de afgelopen week werden de vol gende voorwerpen gevonden: Lage bruine schoen, Amerikaans gouden armband en een ijzeren 1 kg. gewicht. In dezelfde periode werden verloren: een paardenketting, een jongensjack en een Engelse legertas. GESLAAGD Op de huishoudschool te Bergen slaagde met lof mejuffrouw L. de Vries, te Cas tricum. De elf van Vitesse '22 Vitesse 22 krijgt Zondag GVO uit Krom menie op bezoek. De opstelling van de Cas- tricummers is als volgt: Doel: K. Zonne veld; achter: P. Beentjes en P. Klaver; midden: N. Lute, A. Hollenberg en J. C. de Groot; voor: J. Borst, A. v. d. Valk, Fl. Twisk, H. Borst en P. Duin. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Geertruida, d. van S. A. Groentjes enO. J. Koenders; Wilhelmus Pe trus Theodorus, z. van W. Meijer en N. Zon neveld; Corenlis Hendrikus, z. van A. Zon neveld en M. Lute; Johan, z. van L. Harms en K. Hogensteijn; Cornelia Anna Maria, d. van J. Kuijs en C. Veldt; Margaretha Cor nelia Maria, d. van J. Korsman en C. N. Beentjes; Johannes Dirk Arnoud, z. van N. Hollenberg en A. C. van der 17liet. ONDERTROUWD: W. H. Grosze Nipper, wonende te Amsterdam en H. M. Stet, wo nende te Castricum; A. Stuifbergen, wonen de Castricum en J. Wijrzykowska, wonende te Stockholm (Zweden); Th. Groot, wonen de te Castricum en H. B. Dusseldorp, wo nende te Castricum. GEHUWD: H. Th. Loers, wonende te Zaandam en A. H. Heijne, wonende te Castricum; G. J. Kuil, wonende te Heems kerk en G. de Groot, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Hendrik Franciscus KunSt, 91 j„ weduwnaar van W. Wuurman, wo nende te Castricum; Willem Lagendijk 84 j„ weduwnaar van Z. Beenhakker, wonende te Alkmaar; Geertje Mooij, 81 j„ weduwe van H. ten Wolde, wonende te Castricum; Antje Beemster, 80 j., weduwe van P. Koster, wonende te Zwaag.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8