Velsens cultureel leven in de komende week Kleine mannen op de grote zee AUTOVERHUUR Agenda voor Velsen Kennemer t, Lantaarn Old Clothes New Centrale Bond viert veertigjarig bestaan TAXI NODIG? Autorijschool 5000 „Marktplein" krijgt verder gestalte Kinheim met moeilijke opdracht naar Wormer Sterk veld in wielerronde van „Noord" 11 De droom van de reepschieter „Reigerbaldakijn" boven fietspad in Heiloo Propaganda-avond van de groep van protestanten Lampionoptocbt door verlicht Santpoort Oprichters worden gehuldigd Engelsen vragen gastvrijheid Bel 5050 Strijd rond rode lantaarn Benoeming van personeel aan de Huishoudschool Ten bate van het „Koningin Wilhelminafonds" Dry cleaning only Nog een keer de bloem bollen film „Hollands Glorie" ZATERDAG 16 MEI 1953 HIJ HEETTE Adrianus Schouten, maar het had evengoed Jan Varkevisser of Tinus van Maartje kunnen zijn. Want ge kunt ze bij bosjes vinden langs Katwijks Prins Hendrikkanaal, waar de vloot ligt klaar te maken de reepschietertjes en de afhouwertjes van de loggers. Het is een onverwoestbaar slag jongens rond de veer tien, vijftien jaren. De sigaret en het ketel pak maken een tafellaken van ze, maar als er een bakkie gedaan wordt, zijn ze weer servet, want dan wordt er wel eens krij gertje gespeeld over het werkdek. Adrianus is verle den jaar op de Rijn mond III meegeweest als reepschieter. Va der vaart ook op de logger, dus zoon gaat na het volbrengen van de wettelijke leer plicht en een paar schaverijen op de Visserij school even zeer van harte naar zee. Dat is de kracht van Katwijk en de meisjes zien het ook graag zo'n aanko mend jongmaatje met een verwaand en bevaren gezicht, die losweg praat over de teelt van het vorig jaar en de export van zoute haring en dat „zijn' maar een patente kerel is. ouwe toch Verleden jaar maakte Arie dus zijn eer ste reis en nu bikt hij de roest van de Rijn mond III, die hem weer mee gaat nemen naar de eerste groene haring van het groene voorjaar. Wat zijn taak precies wordt, weet hij niet. Liever niet meer reepschieten. Hebt ge die kleine mannen wel eens bezig gezien in het donkere gat ter stuur boordszijde naast de winch, waar de reep van het kilometerslange net moet worden „opgeschoten"? Zo'n jong staat daar een fikse tijd gebogen, om het stugge kostbare kabelwerk op te rollen en als het een nieuwe reep is, wil dat wel eens wreed lopen in het donker. Als dat ding gaat „snorren" ben je als reepschieter helemaal in de aap gelogeerd, want dan zoeft de reep uit het reepgat en kletst de kleine man tegen het gezicht, dat de tranen er af springen. :fe Afhouwer dan? Nee, afhouwer ook liever niet, want ook op die anders wel hoogst belangrijke post is het meer kou dan plezier met die natte reep, die uit het wa ter oprijst en netjes „afgehouwen" moet worden. Jongste! Dat is het ideaal van alle reep schietertjes en af hou wers ter wereld. Als die onderste sport van de équipage-lad der bereikt is, heeft de schipper blijkbaar wat in je gezien en wie weet roept de patroon je dan nog wel eens veel later op kan toor met de aan zegging, dat er een nieuwe logger uitgehaald wordt over een half jaar en dat hij zo gedacht had, dat Arie Voorlopig is dat een mooie droom. Voorlopig zit je langszij de logger op een plank te bikken op die schilferende roest en strakt, na de uitvaart, in het reep- gat of als het lot heel erg gunstig is draaf je met een mok hete koffie van de kombuis naar de brug. Maar tenslotte is er een visserijschool, waar je niet helemaal van harte in de banken schuift en Katwijk zal wel altijd blijven varen en vissen, zodat er voor de Arie's, de Dirken en de Jannen van nu misschien een schipperspet in het ver schiet hangt. Sinds korte tijd zetelt in de bomen van het landgoed „Nijenburg" in Heiloo een reigerkolonie, die na overal verdreven te zijn, eindelijk rust heeft gevonden. Dit wil niet zeggen dat de Heiloo'ers de reigers met gejuich ontvingen, maar de Vogelwet belet hen, de vogels te verjagen. ^Eén boom wordt nu door zes reigerparen bewoond. Uitbreiding is gezocht en gevonden boven het fietspad, dat van Heiloo naar Alkmaar loopt. Daar verscheidene fietsers er nadeel van ondervonden en het bij de Rijkswater staat klachten regende, hebben de heren hun gedachten er over laten gaan. Men besloot op zes plaatsen baldakijnen van stro boven het fietspad te maken. Reeds is men het met eerste bezig. In het Jeugdhuis van de Ned. Herv. Gemeente te IJmuiden-Oost wordt Dins dagavond 19 Mei een van de lijst der Pro testanten uitgaande propaganda-avond ge houden in verband met de komende ge meenteraadsverkiezingen. Sprekers zijn de heren J. C. Aschoff, wethouder van Fi nanciën en H. J. Lips, raadslid, die res pectievelijk zullen spreken over het ge meentebeleid gezien uit het practische standpunt en het gemeentebeleid van het principiële standpunt. Het openingswoord zal worden gesproken door ds. D. C. van Wijngaarden en ds. J. W. v. d. Gronden sluit de avond. Ter afwisseling wordt een film vertoond. Dinsdagavond zal met de kinderen en hun ouders een lampionoptocht worden gehouden, die wordt voorafgegaan door het harmoniecorps „Soli Deo Gloria", langs de verlichte molen De Santhaes, het Zwitserse Chalet Spaarnberg en de fantastisch ver lichte Ruïne van Brederode. De optocht begint om 9 uur en men ver zamelt in de Frans Netscherlaan. Voor de origineelste lampion wordt een prijs be schikbaar gesteld. De afdeling IJmuiden van de Centrale Bond van werknemers in het Transport bedrijf, die veertig jaar bestaat, zal dit jubileum met enige feestelijkheden en een receptie vieren. Woensdag 10 Juni zal een Centraal Kinderfeest worden gehouden in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden- Oost en op Donderdag 11 Juni staat een feestavond in het Rex Theater te IJmui- den-Oost op het programma. Een uitste kend cabaretgezelschap zal die avond op de planken komen. Voorts zal door een van de hoofdbestuurders het woord wor den gevoerd. Een hoogtepunt op de feestavond zal ongetwijfeld de huldiging zijn van de per sonen, die al veertig of vijfentwintig jaar lid van de bond zijn. Aan hen zal respec tievelijk het gouden en zilveren insigne worden uitgereikt. Ook de nog in leven zijnde oprichters van de afdeling IJmui den zullen in de huldiging worden betrok ken. Te Egmond aan Zee zal in de zaal „De vergulde Valk" op Vrijdag 12 Juni een feestavond worden gebracht. Om het pro gramma van de feestavond in IJmuiden enigszins te ontlasten, zal er op Donderdag 11 Juni des middags van 35 uur aan officiële instanties, werkgeversverenigin gen, bevriende organisaties, enz., gelegen heid worden gegeven tot feliciteren. Als straks honderd Edmontonners naar Velsen zullen komen voor de zevende sportuitwisseling van 23 tot 31 Mei wil Velsen haar gasten waardig ontvangen. Maar er ontbreekt voor enkele Engelsen een onderdak en de organisatoren doen dus langs deze weg een beroep op de gastvrij heid van de burgerij om gedurende de uit- wisselingsweek een Britse gast in huis te nemen. Men kan zich in verbinding stel len met de ambtenaar voor de sport, de heer H. G. F. Smakman, telefoon 5743. ADVERTENTIE IJSSELSTRAAT 49 IJMUIDEN Zaterdag 16 Mei „De IJMUIDEN, Thalia, 19 en 21.15 uur: blauwe sluier". Rex, 20 uur: „De verboden vruoht'. B.B. tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10-12, 14-18 en 19-22 uur. Tentoonstellingszaal Heidestraat, 14-17 u„ expositie werken W. A. Oepts. SANTPOORT, Florafeestmaand, 20 uur, grote bonte avond in het Burgemeester Rijkenspark. Zondag 17 Mei IJMUIDEN, „Alcura", sluitingsbij eenkomst 10 uur, Rex Theater. Thalia, 15 uur: „Het leven is geen lolletje", 19 en 21.15 uur „De blauwe sluier". Rex, 15 en 20 uur: „De verboden vrucht". Tentoonstellingszaal Heidestraat, 14-17 u.: expositie werken W. A. Oepts. Maandag 18 Mei IJMUIDEN, B.B. tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10-12. 14-18 en 19-22 uur. Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30-21.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: Oud Kath. Ondersteunings fonds, feestavond zestig-jarig bestaan. Raadhuis, 10-12 uur, spreekuur burge meester. Rex, 20 uur: „De verboden vrucht". Tentoonstellingszaal, Heidestraat, 19-21 u.: expositie werken W. A. Oepts. SANTPOORT, Florafeestmaand, 21 uur, Burg Rijkenspark filmvoorstelling. ZONDAG 17 MEI „Alcura", sluitingsbijeenkomst m. m. v. Excelsior, Ballet, Stem des Volks en ver toning van de film „Het lied der Volke ren", 10 uur, Rex Theater, IJmuiden-O. Thalia, 15 uur: „Het leven in geen lolle tje"; 19 en 21.15 uur: „De blauwe sluier". Rex, 15 en 20 uur: „De verboden vrucht" Tentoonstellingszaal, Heidestraat, 1417 uur: expositie werken W. A. Oepts. MAANDAG 18 MEI Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30 uur tot 21.30 uur, in de Heidestraat. B.B.-tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10—12, 14—18 en 19—22 uur. Thalia, 20 uur: Oud-Kath. Ondersteu ningsfonds, feestavond 60-jarig bestaan. Rex, 20 uur: „De Verboden Vrucht". Tentoonstellingszaal, Heidestraat, 1921 uur, expositie werken W. A. Oepts. SANTPOORT Florafeestmaand, 21 uur, Burg. Rijkenspark: filmvoorstelling. DINSDAG 19 MEI B.B.-tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10—12, 14—13 en 19—22 uur. Thalia, 20 uur: filmvoorstelling (C.P.N.) Rex: geen voorstelling. Tentoonstellingszaal, Heidestraat, 1921 uur, expositie werken W. A. Oepts. WOENSDAG 20 MEI Velser Kunstkring „Voor Allen", voor stelling door Het Vrije Toneel met ,,'n Eigen Huissleutel", 20 uur, Rex Theater. Thalia, 20 uur: „De blauwe sluier". B.B.-tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10—12, 14—18 en 19—22 uur. Tentoonstellingszaal, Heidestraat, 1921 uur, expositie werken W. A. Oepts. DONDERDAG 21 MEI Geref. Evang. clubs, ouderavond, 20 uur, in het Gem. vergaderzaal Abelenstraat. Buurt- en Speeltuinver. „Door Samen werking Sterk", feestavond, 20 uur, Thalia Schouwburg. Rex, 14.30 uur: filmvoorstelling Bond Ouden van Dagen; 's avonds geen voor stelling. B.B.-tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10—12, 14—18 en 19—22 uur. Tentoonstellingszaal, Heidestraat, 1921 uur, expositie werken W. A. Oepts. VRIJDAG 22 MEI B.B.-tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10—12, 14—18 en 19—22 uur. Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30 21.30 uur, Heidestraat. Chr. Besturenbond, Toneelavond „Mr. King", 20 uur, Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden-Oost. Tentoonstellingszaal, Heidestraat, 1921 uur, expositie werken W. A. Oepts. Rex, 20 uur: „Zorg dat erbij komt". Thalia, 20 uur: „Sterren stralen overal". Ford-films voor gemeente-ambtenaren Voor een publiek van Velsense gemeente ambtenaren is in het Hervormd Jeugdhuis een Ford-filmavond gegeven. Tijdens de inleiding werd als curiositeit gemeld, dat dezer dagen de 5000e Ford door de Haar lemse dealer is afgeleverd; de wagen kwam in IJmuiden terecht. Na het welkomstwoord van de heer A. A. ten Oever begon de voorstelling met het cinematografisch verslag van het bezoek van Koningin Juliana aan de Ford-fabrie ken in Detroit en vervolgens zijn in bonte rij de propaganda-documentaires gedraaid waarvan Uncle Sam het geheim lijkt te bezitten Canyon Country, een kleuren film over een der natuurreservaten, Por trait of a city, natuurlijk van Detroit en dit aantrekkelijke programma heeft de volle zaal deze avond voortdurend weten te boeien. Junioren-voetbal als repetitie voor Velsen-Edmonton Dinsdagavond speelt het voorlopig Velser Jeugdelfta) op 't hoofdterrein van „Schoo- nenberg" ter voorbereiding van de wed strijd tegen Edmonton een oefenwedstrijd tegen een Stormvogels junioren-elftal. Medische dienst tij'dens weekeinde Zr. Kuiper voor IJmuiden, Siuiseiland 16, te bereiken onder tel. 4015 en zr. Nap voor Santpoort, Driehuis en Velsen, Rembranidt- laan 5, tel. 6195. Rex, 20 uur: „Zorg dat je er bij komt". ZATERDAG 23 MEI Vlaggetjesdag, 15 uur, optocht; vertrek Tiberiusplein, 20 uur, mars door de stad (IJmuider Harmonie), 10 uur: Taptoe Tegeltjesmarkt. Tlialia, 19 en 21.15 uur: „Sterren stralen overal". Tentoonstellingszaal, Heidestraat, 1417 uur, expositiewerken W. A. Oepts. B.B.-tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10—12, 14—18 en 19—22 uur. Niet langer tegemoetkoming in vervoerskosten Bij besluiten van de gemeenteraad van Velsen werd onder meer aan A. van Haren en D. Ree een tegemoetkoming in de ver voerskosten verleend, wegens het bezoeken van een bijzondere school voor buitenge woon lager onderwijs te Haarlem door één hunner kinderen. Ingevolge het bepaalde Ln de Lagaron- derwijiswet van 1920 wordt een tegemoet koming in de vervoerskosten slechts ver leend, indien en voor zover de financiële toestand der ouders daartoe aanleiding geeft. Een opnieuw ingesteld, onderzoek heeft uitgewezen, dat de normen, welke B. enW. bij het uitbrengen van een advies aan de raad tot inwilliging van een derge lijk verzoek in acht nemen, thans worden overschreden. B. en W. stellen de raad mitsdien voor, de verleende tegemoetko mingen in te trekken. ADVERTENTIE BEL SOOO ADVERTENTIE Gediplomeerd instructeur Na de opening van het nieuwe magazijn „Nederland" aan IJmuidens marktplein, dat door het aannemersbedrijf J. Stolk uit Driehuis als eerste begin van de bebouwing van dit winkelcentrum werd gebouwd, komt er nu ook tekening in de overige panden. Aan dezelfde bouwer is namelijk opge dragen de bouw van een zelfbedienings winkel voor rekening van de heer D. Veter te Amsterdam, waarvan men juist aan de eerste verdieping is begonnen. Onder ar chitectuur van de heer P. Rezelman te Schagen zal deze zaak 30 meter diep wor den, grenzend aan de nieuwe winkel van de heer Pauw. Voorts wordt er door Stolk een zaak voor de heer P. Ris te IJmuiden opgetrok ken, een nieuwe zaak voor het „schoenen paleis" van de heer Van Staveren te IJmui den-Oost (beide onder architectuur van architect Hoosemans te Santpoort). Ris' pand grenst aan de winkel van Veter en aan de andere zijde aan het schoenenpaleis. Met deze beide zaken is inmiddels gisteren een begin gemaakt. Al speelde Kinheim Donderdag zelf niet, toch was het voor de Velsenaren in zoverre nog een fortuinlijke dag, dat GVO van WSV verloor, temeer daar Vitesse op kra nige wijze zijn uitwedstrijd tegen BKC met 2-0 wist te winnen. Hoe verbeten de strijd, om aan de on derste plaats te ontkomen is, blijkt uit onderstaande cijfers: BKC 20 gesp. 15 p.; Kinheim en Vitesse 20 gesp. 14 p.; GVO 20 gesp. 13 p. De voor Zondag vastgestelde ontmoeting VitesseGVO is dus wel van zeer groot belang. We houden het op Vitesse. Kinheim staat voor de moeilijke taak in Wormer WSV één of twee puntjes afhandig te ma ken. Het zal de Kinheimers niet meevallen. Always ForwardDEM en Wijk aan Zee Velsen zijn van weinig belang meer. Het lijken ons net ontmoetingen, geschikt voor een puntenverdeling. In de derde klasse A kunnen alle clubs op twee na weer rustig ademhalen. De strijd om de bovenste plaats is nu defini tief ten gunste voor Watergraafsmeer be slist en voor de onderste plaats komeh nu alleen Wilskracht en APGS nog in aan merking. Het wordt tijd ook, dat de com petitie voor de meeste clubs ten einde loopt, want uitslagen als Watergraafsmeer-APGS 10-1, RKVVATerrasvogels 5-1 en Wils krachtKW 5-2 wijzen op een zekere „voetbal-beuheid". CSV en KW zullen in Krommenie de punten wel delen. Beverwijk krijgt de kampioenen op bezoek. Laatstgenoemden zullen hun gewone competitie wel met een overwinning willen beëindigen. ADO trekt naar Lijnden, de club welke het de Heemskerkers lange tijd lastig heeft gemaakt, doch momenteel 10 punten ach terstand heeft. WB, dat Donderdag tevergeefs op De Pionier wachtte, zal aan Onze Gezellen een hele kluif hebben. B. en W. van Velsen stellen de gemeente raad voor, te benoemen tot leraressen en leraren, in tijdelijke dienst, aan de mevr. dr. J. v. d. Bergh van Eysinga-Eliasschool (avondcursus voor karaktervormend onder wijs) te IJmuiden, voor de duur van de cursus 1952-1953: Mej. C. M. Willemsen, voor het vak zie kenverpleging; mej. A. Twisk voor het vak zingen; mej. P. v. d. Kleij voor het vak huishoudelijke sfeer; mej. P. B. C. J. M. Zwanikken voor het vak lichamelijke oefe ning; mej. E. Ch. H. Sanders voor het vak naaien; mej. A. C. M. Ruigrok voor het vak koken; mevr. L. Lange-Smit voor het vak opvoedkunde; mevr. A. C. Swart-Op- broek voor het vak opvoedkunde; F. J. v. d. Vrande voor het vak godsdienstonderwijs; P. J. v. d. Toorn voor het vak medische raad. FRIESE DIENST IN GOEDE HERDER KERK In de Goede Herderkerk aan de Velser- duinweg zal Woensdagavond een Friese dienst worden gehouden, waarbij gespro ken zal worden door ds. G. Wassenaar en de kapitein van het Leger des Heils, A. Bijlsma. ADVERTENTIE Voor de reeds aangekondigde grote wieler ronde van Veisen-Noord, die op Zaterdag 23 Mei op het parcours LadderbeekstraatHeir- wegWijkeroogstraat wordt gehouden ten bate van het „Koningin Wilhelminafonds", is het de comité-leden dokter J. H. M. Ro- link en W. Nieuwenhuis gelukt, voor de amateurwedstrijd over 100 kilometer de bekendste rijders uit de wielersport te con tracteren in overleg met de Beverwijkse Rennersclub „Kennemerland", die deze wielerronde technisoh gaat regelen. Bij de amateurs zullen starten de wereld kampioen achtervolging P. van Heusden en de achtvoudige Nederlandse sprintkampioen van Nederland J. van Hijzelendoorn. Verder is het deelnemen verzekerd van de bekende amateurs H. Kuitwaard, A. van 't Hof, D. de Ruiter, W. Snijders, G. Pauw, J. Lagrauw, J. Hofland, de gebroeders Pe ters, Boelaard, F. Mahn, K. Post, Lamers, Rusman en nog vele anderen. Voor de nieuwelingenwedstrijd over 50 kilometer schreven in J. Groot, A. Gelder mans, C. de Wijs, P. Steenvoorden, J. Kap- tein, G. Schoen en anderen. De nieuwelingenwedstrijd begint 's mid dags om 3 uur; de grote race voor amateurs om vijf uur. Burgemeester mr. M. M. Kwint heeft het voornemen te kennen gegeven het startschot te lossen. Voor deze wielerronde is een schat aan waardevolle prijzen en premies verzameld, beschikbaar gesteld door talrijke Neder landse fabrikanten en de plaatselijke win keliers. Bovendien verbindt het comité aan de uitvoering van dit sport-evenment een gro tere loterij voor het publiek, waarbij de loten slechts een dubbeltje gaan kosten en een autoped de hoofdprijs is. Vrijdagavond vóór de grote dag zullen een groot aantal medewerkers, gesteund door een luidsprèkerauto, de omwonenden langs het parcours afgaan om voor het goede doel een programma te verkopen. Dezelfde avond wordt met de geluidswagen ook een bezoek aan IJmuiden gebracht om de inwoners op te wekken de wielerronde van Velsen-Noord te gaan bezoeken „Tarnen" gezellig samen De Esperantovereniging „Tarnen" te IJmuiden zal op Zaterdag 16 Mei in een gezellig onderonsje met de leden en cur sisten de cursus 1952/1953 met muziek, zang en een korte propagandaschets be sluiten. Een en ander zal plaats vinden in het Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. ADVERTENTIE Koningsplein 10 Tel. 4886 Nood Er zijn nu eenmaal bepaalde noodzakelijkheden in de dage lijkse doening van de mens, die noodzakelijke gevolgen hebben voor de overheid. Deze over heid graaft dan diep onder pleinen fraaie gelegenheden en stelt een dame aan, die er voor gaat zitten met een schoteltje, waarop af en toe een dubbeltje rinkelt. Of de overheid trekt optrekjes op, afgepaald met ijzeren of stenen ombouwsel- tjes evenwel zonder dames met schoteltjes en als zulke noodzakelijke zaken dan in de gemeenteraad komen, weten de vroede vaderen net zo min als ik het nu weet, hoe ze het zo netjes mogelijk zullen zeggen. Welaan vrinden het moet mij van het hart, dat dergelijke optrekjes c.q. graaf seis in de grond te weinig in getal zijn in onze groeiende stad. Een paar plaatsen, waar op dit spe ciale gebied der koesterende overheidszorg hoge nood is ontstaan? Julianakade, Tibe riusplein, Santpoort, Velsen- Noord," Driehuis. En dan nog wat, om te beslui ten: daar, waar deze gebouw tjes wel verrezen zijn, heerst vaak een liever niet te be schrijven wanorde, want daar wordt wel eens te weinig ge reinigd en wat verstopt is, wordt te lang verstopt gelaten. Wel eens over de pont gemoe ten? Ondeskundig Mij is eenmaal met een vol daan gezicht voor de argeloze voeten gegooid, dat ik geen snars verstand had van stra- tenmaken en ik heb dat toen grif en met plezier toegegeven. Ware het anders, ik had wel licht een eerzamer beroep ge kozen dan het wetten van gan- zeveders voor het schrijven van opmerkingen. Wellicht zul len de Velsense straatvoogden thans wederom zeggen, dat ik het niet weet, maar niettemin moet mij de vraag van het hart, wanneer het heuvelland schap in de Rivierenbuurt ge slecht wordt en daar zonder risico's voor voorvorken ge fietst kan worden langs Rijn en Maas, Regge en Linge. Als het beklinken moet, zoals in dertijd de nieuw geplaveide Hagelingerweg beklinken moest, dan duurt dat hier een mooie poos, mag ik wel vra gend zeggen. Zo niet, dan zal er misschien iets aan gedaan moeten worden, want als ge daar na het genot van een ste vig maal overheen gereden komt, dan loopt er iets mis met de spijsvertering. Voetstappen Nu de storm van 1 Februari zijn tanden in de duinen heeft gezet en ons vertrouwde strandje in de verte op de Franse Falaisekust is gaan lij ken, mogen we wel voorzich tig worden met de zeewering. Ten eerste is daar nu weer met verbeten ijver helm in geplant, om het aanstuiven te bevorderen en elke onvoor zichtige voetstap kan dat werk teniet doen, weliswaar langzamer maar toch op den duur even erg als de orkaan het voor elkaar kreeg. Op die eerste Februari heb ben we samen verslagen ge treurd bij de resten van de strandoptrekken. Als we de komende zomer met dezelfde eensgezindheid waken voor vernieling van de eerste dui nenrij, dan is er veel gewon nen. Doen? Hart vasthouden Op Hemelvaartsdag hebben 12236 fietsen, 4281 brom mers en 6880 automobielen het kruispunt Parkweg-Rijks straatweg gekruist volgens een liefhebber, die de ganse dag met statistisch genoegen het gewoel over die viersprong heeft gadegeslagen. Met taalkundig genoegen schreef deze beschouwer me, dat het een zenuwenkruispunt is. Met beide handen heeft hij de ganse dag het hart vastge houden, omdat de pluk auto's, die telkens van de pont jacht te, niet voldoende rekening hield met de broze levens van vele fietsers, waarvan velen niet wisten hoe ze zonder be grafenispolis en notaris de overkant moesten halen. Er worden daar dikke ver- keersfouten gepleegd, zegt de uit-het-raam-kijker waar schuwend en al is het dan wéér goed afgelopen, als de zomerdrukte eenmaal goed loskomt, kan er wel een Rode Kruiswagen gestationneerd worden. Hij noch ik weten een oplos sing voor dit hyper-gevaarlij ke Velsense kruispunt, tenzij men er een verkeers-remmen- de rotonde op legt. Of stop lichten aanbrengt. En de fiet sers niet tureluurs maakt met zesentwintig mogelijkheden om de overkant te bereiken, waarvan vijfentwintig de kans op ouderdomspensioen in niet geringe mate verlagen. Agenda bureau Sinds geruime tijd heeft Vel sen een deftig agendabureau, waarvan verwacht wordt, dat het de opstoppingen van uit voeringen op één avond zo veel mogelijk voorkomt. Maar nee: het is nog maar al te gebruikelijk, dat er drie avonden op één avond wor den gegeven tot verdriet van het publiek en soms van de organisatoren. Er zou veel voor te zeggen zijn, wanneer iedere vereni ging met plannen vroegtijdig contact opnam met de agen da-bureaulisten, die al ver van te voren weten, wanneer de wél-meewerkende organi saties hun plannen gaan uit voeren. Want als er - maar een paar - verenigingen niet meewer ken, kunnen we dat agenda bureau met al zijn onmisken bare voordelen eigenlijk maar beter opdoeken, volgens het beproefde systeem van dat water over die akker. LAMPENIER DIE „NORTHERN GEM" van Dinsdag heeft heel wat buiswater veroorzaakt aan weerskanten van de IJmuidense visesrshaven zowel als verderop" in de geledingen der visserij. Al is men het er hartgrondig over eens, dat de duizend paardekrachten van dit Grimsby-schip niet tevreden konden zijn met de f 44.009 besomming na 18 dagen reken maar op f 2500 per visdag zodat de aardigheid er voor de Engelse reder wel af zal zijn, toch is dit „teken aan de kant" niet mis te verstaan. Dat de Zuidzij dit terdege be seft, mag aangenomen worden, of zij er iets positiefs uit kan halen is vers twee. Want al liggen de kansen op een lagere kolenprijs momenteel zo ongunstig nog niet voorlopig is de trawlervloot van dit land toch te zeer in de onderwal ge duwd, om daar maar één twee drie uit te krabbelen en met Engelsen en Belgen te concurreren. Om van de Duitsers maar helemaal te zwijgen. Deze week heeft deze krant het posi tieve Belgische visserijbeleid ten voor beeld gesteld wellicht is dat evenzeer een „teken in de krant" geweest, als de „Northern Gem" een „teken aan de kant" genoemd mocht worden. Laat ons nu de zaak van de Noordzij uit bezien. Gesteld, dat er volgende week weer zo'n dikke IJslander op komt zetten: het ware de vraag, of de gullen dezelfde prijs zouden opbrengen en de kabeljauw zou haast zeker zakken. Want één keer een deel van de lading invriezen is wellicht te verantwoorden een tweede keer wordt al aardig riskant en de derde keer is de pret er gans af. Nederland zelf kan deze hoeveelheden blijkbaar nog steeds niet aan. Nederland eet nog steeds geen vis. We zijn weer midden in de problema tiek van de Nederlandse visserij terecht gekomen. Met de pijnlijke wetenschap, dat er zo langzamerhand geen enkele oplos sing meer over is dan een drastische in greep van overheidszijde. Of een onbaat zuchtige handreiking, ver over de geschil len heen, naar het productie-apparaat. Want we hóllen achteruit op dit moment. En het lijkt er op, of er een stroming gaat ontstaan, die deze benauwende afdaling van de gevaarlijke helling wil forceren om in naam der visserij en van een ieder, die het er goed mee meent gauw een deur open te trappen een deur, die tot nu toe hermetisch dicht zit. Nadat de vertoning van de bloembollen film „Hollands Glorie" wegens het slechte weer tot tweemaal toe geen doorgang kon vinden is men erin geslaagd deze film nog éénmaal naar Santpoort te krijgen. Maandag 18 Mei wordt deze binnen en buiten onze grenzen beroemde film, waar in het groeiproces van de bolbloemen en tal van corso's zijn opgenomen, bij goed weer in het Burgemeester Rijkenspark ver toond. Bij slecht weer worden twee voor stellingen in de grote zaal van „de Wey- man" gegeven. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Woensdag 6 Mei: st. Tzonne IJM I. Donderdag 7 Mei: st. Vios I IJM 24, Lim- burgia IJM 54; mt. Claesje RO 46. Vrijdag 8 Mei: st. Petten IJM 49, Sumatra IJM 62; mt. Johannes Polderman IJM 20, Shamrock IJM 129; ml. Wiron III 221, Satur- nus KW 69. Zaterdag 9 Mei: mt. Excelsior III KW 76. Maandag 11 Mei: ml. Annie IJM 14, Ver wachting IJM 204, De Arend KW 7, Hubertha Gerarda KW 9, De Verwachting KW 28, Aafke Jacoba KW 41, Elizabeth KW 64, Ge broeders KW 108, Petronella KW 125, Bor neo KW 127, Willy KW 141, Arie KW 155, Aleida KW 169, Bertina VL 85 naar Vlaar- dingen, Drie Gebroeders HD 79; mk. Ma rianne IJM 7, Maartje IJM 8, Poolster IJM 11, Wiron V IJM 208, Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Haarlem I IJM 276, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Samenwerking KW 21, Anna Marie KW 27, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34, Hermian IV KW 53, Willem KW 94, Arendje KW 98, Tinie Dieuw WR 33, Hendrik je BU 33, De Willem HD 24, De Verwachting HD 37, Samenwerking HD 125. Dinsdag 12 Mei: st. Haarlem IJM 9, Northern Gem GY 204 naar Grimsby; mt. Eveline IJM 116, Dirkje RO 53, Doggers- bank KW 75; ml. Willem Cornelis KW 16, Nederland VI KW 37, Everard Christina KW 40, Java KW 159; mk. Nelly v. B. IJM 23, Rex IJM 228. Woensdag 13 Mei: st. Bloemendaal IJM 71; ml. Arie Nico KW 17, Alida KW 91; mk Da geraad IJM 229, Dine Marie KW 57. Vrijdag 15 Mei: st. Bergen IJM 16, Flamin go IJM 25, Mary IJM 61; mt. Maria van Hattem IJM 10.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9