Ook IJmuidense loggers naar de eerste groene Kennemerland huldigde A. Demmers van harte en met velen Haringen bij de vleet in IJmuidense etalages Old Clothes New Castricum Wijk aan Zee Dodelijk ongeluk op Noorderwijkweg „Kunst na Arbeid" met „De Rattenval" Santpoort Rijkenspark openluchttheater Heemskerk IJmuiden 8 En dertig Katwijkers slippen straks uit de Vissershaven M Prijsvraag van winkeliers aan de Kennemerlaan Waar zitten ze toch? Op zoek naar de nachtegaal Groots avondfeest op Watervliet §ilP li I i i Algemene Culturele Raad besloot het seizoen met film, zang en dans Bliksem sloeg in, Bakkum zonder stroom Tankmuur verdwijnt Meisje viel onder vrachtauto Grediet voor warmwaterapparaten voor keur van kleinkunstenaars ADO ontving vele gelukwensen Dukel kampioen in zijn afdeling om de brief-damtitel Velsen won van en in Wijk aan Zee Grote nederlaag van DEM Beverwijk won van W atergraaf smeer MAANDAG 18 MEI 1953 DIE CHAUFFEURS weten er van mee te praten. In de vroegte van elke dag: ze brachten deze week vijf wagens vol Katwijkers onder langs het duin en door de bollen naar hun tweede thuis: de IJmuidense vissershaven met hun loggers, de trouwe „Grietje", of de „Helena" of de „Wilhelmina 2". Hun vloot niet even nieuw maar toch degelijk die ze klaar maken voor het festijn van Vlaggetjesdag en voor de dag dat ze op jacht mogen naar de 55 graden of hoger. Ze hebben er nog danig de dampen over in, dat ze geen eigen haven hebben, 's Morgens valt daar wel eens een enkel woord over in die groene bussen en als ze 's avonds naar huis rijden want nu kan het nog om iedere avond bij moeders en de kinders te zijn dan vertellen ze over het klaar maken van de vloot en hoe het er nu bij staat op de 70, de 29, de 39 en de 38, die allemaal het merk KW dragen. [AAR niet alleen deze vaste bewoners van de IJmuidense haven maken zich mooi voor volgende week Zaterdag (en de scheepvaartinspectie). IJmuiden telt zelf ook nog drie loggers en wie wil, kan er wel zeven van maken, want zijn die Scheveningers van de N.V. Visserijmaat schappij Corn. Vrolijk niet méér dan vaste gasten aan de IJmuidense kant? Twee schepen van Vrolijk zullen in ieder geval over enkele dagen de vleet over boord zetten: de Onderneming 1, Soh 140 en de Bonefaas, Sch 95. Beide schepen hebben een goede beurt gehad en de 140 is nu wel geheel bekomen van haar stormachtige visite op de betonbunker in de Haringha ven. Het derde schip van Vrolijk, de Willy Sch 7, ligt nog in Vlaardingen voor de werf en gaat vermoedelijk met de tweede ploeg mee. De Cornelia Maria blijft trawlen en ontwijfelbaar zal de Onderneming 2, die begin Juni wordt uitgehaald, hetzelfde pad bewandelen. De drie specifieke IJmuidense loggers en de enige IJmuidenaren die de vleet voeren, liggen op een kluitje bij de vuurtoren aan de Zuidzij. De Martha IJM 74 en de Mar- tenshoek IJM 283 hebben de betonblokken weer aan land laten zwaaien om van de verse vis-reizen over te stappen naar het vullen van een ruim met kantjes. Ook de Gorredijk IJM 75 ligt er met zijn ruim voor 750 vaten al grotendeels klaar voor. Het toilet maken voor de uitvaart zit er voor de „Pronkjes" bijna op en de Martha zal haar lik verf ook wel te pakken krijgen. "Ï7AN schip tot schip kunt ge dwalen Vaan de Zuidzij: nergens is het zo bedrij vig als op de haringschepen. Zeventien Katwijkse loggers worden van zeven tot half zes bemand met al het. volk, dat van aanpakken weet. Maarten met de kwast en de pot witte verf bij de reling op de brug, Henk, dat vrolijke joch met al zijn moppen in het want om de vuren na te zien en een nieuw leidinkje te leggen naar het top- vuurtjè en de matroos-tweede monteur in het vooronder, waar het nog niet wil met de electriek. De schipper heeft zelf de teer kwast opgepakt en is maar vast begonnen aan het werk, dat meestentijds het sluit stuk van het klaarmaken vormt: dek-teren. Ze houden vast aan de tradities, de man nen van Katwijk, al is het dan in vreemde haven. Intussen vertellen ze wel even dat het geen doen meer is om met het schip naar K&fwijk.té gaan, Laatst is er eeri ge komen. met vier duizend gulden schade voor dè verzekering. Toch zijn er nog schepen die van Katwijk moeten komen. Voor de eerste ploeg van 26 Mei nog ruim vijftien en er liggen er in totaal nog zes en twintig in dat oude haventje en nog twee in reparatie, in Spaarndam en Wou- brugge. Dan zijn er nog zo'n stuk of veer tien die de trawlvisserij uitoefenen en drie schepen de 56, 122 en 124 varen voor Scheveningen. In ieder geval krijgen vijf tien schippers deze week weer die venijnige puzzle op te lossen: „Hoe sukkel ik het beste via Amsterdam met mijn schip naar IJmuiden", want over Haarlem gaat het al lang niet meer. DE chauffeurs weten er van mee te praten. Ja, ze vertellen het op de ach terste bank en ze zeggen je ook dat het werk van de motordrijvers zo vaak niet wordt gezien. En dan loopt ge even later met Kuyt mee om zijn „kar" te gaan zien. Hij was vorig jaar van het leven op de logger afgestapt en had het bij de kust vaart geprobeerd. „Je zoekt wel eens wat anders, niet, maar het werd niks, het was niks gedaan, hoor u dat. Nee niks man, de visserij is veel mooier en vooral op de log ger. Over de kotters en trawlers praat ik maar liever niet", zegt die bonkige man tot je en zijn vrouw die vandaag is mee gekomen, knikt eenstemmig bij dat alles Een stevige IJmuidense traditie Vlag getjesdag blijkt steeds meer ingang te vinden. De winkeliers van de Kennemer laan hebben ook ditmaal de hoofden bij elkaar gestoken en zullen jong en oud volgende week Woensdag tot en met Zater dag laten raden naar het aantal haringen, dat in de étalages van de deelnemende winkeliers ligt uitgespreid. Als eerste prijs staat een werphengel op de lijst en er vol gen dan nog vijftig prijzen. Nu gaat het er niet alleen om het aantal haringen te tellen, want bij elke inzending, die vóór Zaterdagmiddag 12 uur binnen moet zijn, moet een slagzin worden inge sloten." In elke zaak zullen minstens zeven en hoogstens vijftien haringen op de tel ling liggen wachten. Elke étalage zal in het teken van de visserij staan. Modellen van schepen, tekeningen, gebruiksvoor werpen en foto's zullen deze toonzalen aan de straat het vertrouwde cachet geven en het geheel zal zeer zeker aantrekkings kracht bezitten. De uitslag van de prijs vraag zal Zaterdagavond bekend worden gemaakt via een geluidswagen, die op die dag van 410 uur muziek door de Kenne merlaan zal doen schallen en ook op de eerste dag van de actie, dus Woensdag, acte de presence zal geven. Voorts ligt het in de bedoeling en het is vrijwel zeker dat alle haringstalletjes uit Velsen, op Vlaggetjesdag naar de Ken nemerlaan komen. Op die middag zullen aan de kinderen die deelnemen aan de 'optocht door de win keliers vlaggetjes worden uitgereikt. De vlaggen zullen die dagen wapperen in de Kennemerlaan en op palen zullen aan het einde van de laan netten worden aange- mee met al het goud blinkend metaal aan de kap. Nu ziet ze de man nog eens thuis en bij de kustvaart was dat eens in een half jaar. Aan boord zegt hij dat ze er al weer mooi bij liggen, als gloednieuw. Om zo te zeggen „Pakkie-an-deftig", zoals zijn zoon zegt die nu bij de marine moet varen. Ook in de motorkamer, maar dan van een Byms, een houten mijnenveger. Een juweel van een kar stond er nog in de motorkamer en het rook er als op al die andere loggers in de motorkamer, naar vet en olie. Een zwoel luchtje, om zich bij de eerste teug in volle zee naar de reling te spoeden. Naast de nieuwe soort koppeling met druk hier en een eigen vinding daar heb ben we gehurkt gezeten als bij de kleine peuter thuis in de box. Uit het gebaar met de duim en vingers heeft hij wel begrepen dat die Deutsche werke-paarden weer best een jaartje zouden meelopen. ZO heeft een ieder een eigen, aparte liefde op het schip, de plek waar ze het grootste deel van het leven doorbren gen. Op andere loggers, er achter, er naast en er voor waren ze nog druk bezig in de motorkamers. Er werd gelast en gebrand en de oranje vonkjes spatten in de ruimen. Een grillig schouwspel in een donker hol. Grillig als de visserij, die Dinsdag over een week begint. Waar liggen al die Katwijkse loggers toch? Moet er nog veel uit Katwijk komen en welke schepen doen er nog aan de trawlvisserij? Hier zijn ze: In Katwijk worden klaar gemaakt: KW 18, KW 83, KW 14, KW 23, KW 170, KW 144, KW 25, KW 147, KW 42, KW 15, KW 110, KW 47, KW 54, KW 32, KW 49, KW 163, KW 2, KW 3, KW 5, KW 6, KW 130, KW 167, KW 22, KW 45, KW 161, KW 50 en de KW 173. Bij de werf in Spaarndam ligt de KW 140 en in Woubrugge de KW 43. Ook de KW 123 ligt te repareren. In IJmuiden repa reert de KW 95 en de KW 168. Met de trawl vissen thans nog: KW 141, KW 85, KW 176, KW 40, KW 41, KW 159, KW 7, KW 9, KW 37, KW 127, KW 175 en de KW 16. Aan de IJmuidense kant ziin te zien: KW 67, KW 86, KW 73, KW 138, KW 70, KW 44, KW 20, KW 29, KW 39, KW 78, KW 129 en de KW 19. Voor Scheveningen varen de KW 56, KW 122 en KW 124. -i-ryxprx7Grvrry-)OC^QOCOOCOOQCOOCOCCOCOOC Dit jaar is de nachtegaal in onze om geving later dan vorige jaren gearri- veerd: de natuur is door de kou wat achterop. Maar de koning van de zan gers is er nu toch weer. 's Morgens en 's avonds is hij te beluisteren, zijn broed plaats zoekt hij in het lage hout, de brandnetels of de lijsterbes. Wat zo'n kleine grauwe vogel „technisch" pres- l teert? De vogelkenners onderscheiden in zijn répertoire „staalfluiten"rollen en diepe knorren. De tuinfluiter, de vink, het robijntje en de lijster zijn inmiddels druk bezig aan hun nest. Voor wie onder deskundige leiding de kleine muzikan- ten van beemd en bos wil benaderen en horen, wordt door de vereniging „Onze j Zangers" te Beverwijk (secretariaat Thomas Wijckstraat 4 in Beverwijk) op 31 Mei een excursie georganiseerd naar „Duinenbos" in Bakkum. XXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC Een groot aantal belangstellenden heeft Zaterdagmorgen in het Statenhuis de jubi lerende drs. A. Demmers opgezocht: tal van vrienden en bekenden waren ter re ceptie aanwezig, toen mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Beverwijk, ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur en ir. F. W. E. Spies, bedrijfs-directeur van de Hoogovens de jubilaris kwamen feliciteren. Namens het gemeentebestuur waren ook de wethouders J. Alberda en N. Passchier en de gemeente secretaris J. Post present. Van alle kerkgenootschappen kwamen de vertegenwoordigers hun opwachting ma ken, waaruit ondubbelzinnig de samenwerking blijkt, die de heer Demmers met hen onderhoudt en heeft weten gaande te houden. In zijn dankboord maakte de jubilaris gewag van zijn grote dankbaarheid voor de belangstelling, die hem betoond was en die voor hem een bewijs was, dat zijn werk op sociaal terrein in grote kring waardering vond. Staten-hulde op Watervliet Op het sportpark Watervliet hebben de leden van Kennemer Staten 's avonds hun „motor" met zijn gezin een waarlijk grootse De fleurige rij van vlaggende loggers zal ook dit jaar aan de haringrace voorafgaan. De eerste schepen zijn inmiddels in IJmuiden gearriveerd en Zaterdagmiddag zal de vissershaven er weer zo uitzien. De stichting Algemene Culturele Raad, het overkoepelende orgaan der plaatselijke culturele organisaties op democratisch- sccialistische grondslag, heeft een geslaagd seizoen achter der ug. De stichting bestaat weliswaar nog slechts een jaar, maar men heeft prachtig werk verricht en reeds heel wat weten te bereiken, mede door de goede samenwerking en de unanieme instemming met het doel van de stichting. Dit slagen van de opzet was ook Zondagmorgen te be speuren, toen in het goed bezette Rex Theater de slotbijeenkomst van het winter seizoen gehouden wefd, die een rijkelijk gevariëerd programma bood. Het was voor de arbeiders-mandoline club „Excelsior" een mooie gelegenheid te tonen wat dit gezelschap in zijn mars heeft: een gezonde muzikale kijk op de meren deels eenvoudige, aangenaam klinkende muzieknummers en een uiterst verzorgde afwerking. Aan deze kwaliteiten is de in vloed van de eminente leider, Johan B. Kok, kenner van het plectrum-instrument bij uitnemendheid, niet vreemd, vooral daar hij reeds enige tientallen jaren de directie over „Excelsior" voert. Ben Nuijen weet hoe hij de „IJmuider Volksstem" moet aanpakken ten einde resultaten op vocaal gebied te bereiken. De vereniging heeft na de oorlog erg gesukkeld met het brengen van een behoorlijk afge werkt programma wegens wisseling van dirigenten en leden, maar men blijkt nu de weg toch wel gevonden te hebben Als het koor nog enige mannenzangers weet aan te trekken, zal het vocaal evenwichtiger v, orden. De kernachtige partijliederen oogstten het grootste succes. De amateur-balletgroep van het Haags Instituut voor Volksontwikkeling „H.I.V.O." trad op onder leiding van Nelly van Maer- lant, vroeger van het Ballet Jooss. „Jeptha's offer" (geïnspireerd op hetgeen het elfde hoofdstuk van het bijbelboek Richteren verhaalt) heeft zij suggestief gearrangeerd. Het omvangrijke werk werd expressief uit gevoerd, evenals het ballet" overheersing". Als begeleidster voldeed Joly Buriks goed, als piano-soliste echter geenszins. De Zwitserse film „Muziekfeest in Lu- zern" (regie: Hans Trommer) liet zeer fragmentarisch enkele standaardwerken uit de klassieke muzieklitteratuur horen. De camera dwaalde te veel af en de tekst was te lang uitgesponnen. De muzikale leiding berustte bij Paul Sacker en Paul Kletzky. A. J. VAN DER WEIJDEN ADVERTENTIE DRY CLEANING ONLY Koningsplein 10 Tel. 4886 Tijdens het onweer dat zich Zaterdag middag boven Castricum ontlastte, sloeg de bliksem omstreeks één uur in in de boer derij Erven De Ruyter, gelegen aan de Achterlaan te Bakkum. Het hemelvuur veroorzaakte een gat in het dak en zocht zijn weg via het lichtnet. Schakelaars en verbindingsdozen vlogen van de muur en door ruiten naar buiten. Een begin van brand kon echter in de kiem door de bewoners gesmoord worden. Het gevolg van deze inslag was, dat bij na geheel Bakkum, waar het lichtnet nog bovengronds is, zonder electrische stroom zat en vele zekeringen doorbrandden. Nu Castricum zoals gemeld een nieuwe begraafplaats krijgt, moet de tankmuur verdwijnen. Bovendien staat het obstakel de aanleg van een nieuwe verkeersweg in de weg. De muren worden ingeboord, de gaten met explosieven gevuld en dan tot ontplof fing gebracht. Hoewel een totale opruiming het landschap zeer zeker ten goede zou komen, is het voorlopig de bedoeling slechts het gedeelte dat in de weg staat te slechten. Uitslagen van de lagere elftallen WSV 2Vitesse 2 8-1; Vitesse 3Ran- ders 2 4-3; Bergen 3Vitesse 4 1-4; Vitesse Junioren 4GVO Junioren 4 5-1; USVU III—CSV III 5-2. Uitslagen Tennisclub Bakkum Bakkum ILTV Zaandam II 7-1; Uit geest IBakkum II 8-0; Inside IVBak kum III 5-3. Bollenveiling Elk jaar worden te Bakkum bloembollen geveild, waarvan de baten zijn voor de R.K. kerk op Bakkum. Dit jaar zal deze veiling op 21 Mei a.s. in hötel Kuilman te Bakkum gehouden worden. Volksonderwijs ter jaarvergadering De afdeling Wijk aan Zee van de ver eniging Volksonderwijs houdt hedenavond (Maandag) ten huize van de heer P. Vis, Julianaweg 67, haar jaarvergadering. Op deze bijeenkomst gaat men een nieu we voorzitter kiezen in de plaats van de heer J. J. Konz, die zich niet herkiesbaar stelt. Tevens zal het voorstel van de afde ling Beverwijk om te komen tot het stich ten van een federatie-bestuur, bestaande uit leden van het bestuur der beide af delingen, liesjproken worden. hulde gebracht. Nadat drs. A. Demmers, staande een défilé van alle Staten-vereni- gingen had afgenomen, werd door de ver schillende afdelingen afzonderlijk staaltjes van hun kunnen gedemonstreerd. Onder leiding van Tineke Schutte en Joop Krop werd door „het jeugdwerk" een komische zanghulde gebracht, waarna leden van S.S.H. turndemonstraties gaven. Een humo ristische noot vormde een gecostumeerde voetbalwedstrijd tussen het dagelijks be stuur en leden uit de gecombineerde afde lingen, waarbij een complete E.H.B.O.-post met draagbaar niet ontbrak. Toen de voet ballende dames en heren van het dagelijks bestuur niet konden winnen, werd de as sistentie van de toeschouwers ingeroepen en in gesloten gelederen heeft rnen zich daarna gehoorzaam op de bal gestort om het winnende doelpunt alsnog te fabriceren. De volksdansgroep „Zo is er maar één tje" offreerde vervolgens het erelidmaat schap aan de jubilaris, waarna deze groep enige dansjes vertolkten. „Mens, durf te leven!" Na de pauze waren het de voormalige voorzitters van Hoogoven-, en later Kenne mer Staten, die de jubilaris toespraken; de heren P Veldheer. G. Zwaneveld, ir. J. Vroege en dr. H. Voorzanger. De heer P. Veldheer prees het open ka rakter en de vooruitziende blik van de heer Demmers, die volgens hem de leuze ..mens, durf te leven" waar maakte. Een Delfts blauwe tabakspot was het geschenk. De heer H. Voorzanger wees op de een voud van de jubilaris en vond voor hem van toepassing de Bijbelse spreuk „Slechts de kinderen zullen ingaan in het Konink rijk". Namens de Vivoi-leden overhandigde hij drs. Demmers een vulpen. „Geen dure, want deze pen zal ongetwijfeld de weg van zijn voorgangers, die der verloren voor werpen, gaan", aldus de heer Voorzanger. „Maar onze vriendschap is daarentegen wel duurzamer." Terwijl tegen de donkere hemel Bengaal se potten en vuurpijlen werden aangesto ken, sprak de jubilaris hierna zijn dank woord uit. Tegen zijn vrouw had hij vooraf gezegd liever achter een kruiwagen te moe ten lopen, dan dit jubileum te moeten meemaken, maar achteraf zeide hij dank baar te zijn voor de eenheid in de werk gemeenschap, die hij hier had zien demon streren en waaraan hij altijd zijn krachten had gewijd. Tenslotte bood hij het bestuur het symbool van Kennemer Staten aan, een bronzen leeuw, die naar hij hoopte als wisselprijs beschikbaar gesteld zou mogen worden. Zaterdagmiddag om halftwee is de der tienjarige Adriaantje Lyesen uit Beverwijk bij een auto-ongeluk om het leven ge komen. Het meisje, dat pas had leren fietsen, stond op het trottoir van de Noorderwijk weg even uit te rusten. Zij schijnt toen plotseling het evenwicht te hebben verloren en viel voor de wielen van een passerende vrachtauto, afkomstig uit Haarlem. Een der achterwielen ging het meisje over het hoofd en met een schedelbasisfractuur werd zij naar het Rode Kruis Ziekenhuis gebracht. Kort na aankomst overleed het kind in het ziekenhuis. In verschillende woningcomplexen in Beverwijk zijn gasgeysers aangebracht. Thans hebben verschillende bewoners van de étagewoningen aan de Laan van Kanaan en de Bremmerstraat om plaatsing van een dergelijk apparaat in hun woning verzocht. Wegens het belang van warmwaterdoor- stroomapparaten voor de volksgezondheid hebben B. en W. voorgesteld om tot plaat singen maximaal zeventig apparaten over te gaan en hiertoe een crediet van 13.650 gulden ten laste van het gemeentelijk wo ningbedrijf te verlenen. De aansluitingen zullen onder normale voorwaarden kunnen worden aangelegd en de kosten kunnen bij een wekelijkse vergoeding van zestig cent per apparaat in twaalf jaar worden afge schreven. In dit bedrag zijn tevens begre pen de kosten van het tweemaal per jaar nazien en schoonmaken der apparaten, het verrichten van kleine reparaties en de kosten van waterverbruik. De apparaten zullen alleen worden aangebracht in de wo. ningen van hen, die zich schriftelijk hier mede «ccoord hebben verklaard. Kees Spierings en Ed. J. M. Terlingen hebben gezamenlijk een nieuw toneelspel voltooid, waarmee zij door middel van enige kwistig aangebrachte emotionele taferelen onze amateurs een dankbaar speelstuk in handen gaven. De auteurs noemden het „De Rattenval" naar de uit lating van één der in het stuk voorko mende figuren, die op een gegeven mo ment het voor hem troosteloze bestaan met dit verdelgende instrument vergelijkt. Niet geheel zonder reden overigens, want veel geluk heeft het leven tot nu toe niet voor Aart Romke en zijn gezin gereserveerd. Gedeeltelijk door eigen schuld en als gevolg van de drank en de omgang met allerlei ongure individuen, waardoor Aart achter de coulissen zelfs nog een moordaanslag pleegt. Dank zij de volkomen onverwachte overkomst van Frans Romke, een stoere zeeman met een gouden hart onder zijn ruige trui, wordt verdere averij voor dit beproefde gezin voorkomen en krijgt de toekomst zelfs een vriendelijker aanzien. Als be loning voor deze goede diensten verwerft Frans tenslotte voor zich zelf de hand van een struise weduwe, die hij reeds jaren in stilte beminde. Niet bepaald een intrige dus van verbijsterende originali teit, daarvoor werd het stuk ook teveel cp uiterlijk effect berekend, maar in ieder geval toereikend voor een vereni ging, die haar leden eens op enige uren bewogen toneel wil onthalen. Dit voornemen werd Vrijdag- en Zater dagavond door „Kunst na Arbeid" te Be verwijk in het Kennemer Theater ten uit voer gebracht. Onder regie van Piet van Vleuten wist men een alleszins bevredi gend succes te behalen. Deze vereniging mag zich in het gelukkige bezit van een aantal krachten verheugen, dat in staat is een dergelijk milieu de gewenste kleur te verlenen, zodat ook deze ratten val met de vereiste typeringen werd be volkt. Vooral de drie hoofdrollen wisten zich bijzonder te onderscheiden: H. Luster als de emotionele Aart Romke, mevrouw M. Zoon-Meurs als een aandoenlijke moe der en J. Peekei als de rondborstige en sympathieke zeeman. Niet minder knap was de werkelijk beklemmende uitbeel ding door mevrouw Schoenmaker-v. d. Mey van de sinistere Hanna Beukels. Het publiek, dat de gehele opvoering met een intense aandacht gevolgd had, kon de emoties vergeten tijdens het bal, waarvoor de „Bellini's" de benodigde vro lijke klanken leverden. JAN VAN DAM Gepensionneerden bespreken huurverhoging De afdeling Beverwijk van de Algemene Nederlandse bond van Gepensionneerden belegt op Dinsdagmiddag 19 Mei in hotel „Parkzicht" een ledenvergadering. De heer Eekhof zal hier spreken over de huurverhoging en de compensatie en de toestand der gepensionneerden in het alge meen. De meegebrachte regenjassen hebben Za terdagavond in het Burgemeester Rijkens park geen dienst hoeven doen; eindelijk waren de weergoden de organisatoren van de Santpoortse feestmaand dan toph eens v/at milder gestemd dan tot nog toe gebrui kelijk leek en de kleinkunstavond, die daar door het theaterbureau Charles Aerts is verzorgd op het geïmproviseerde toneel voor de muzieknis, werd dan ook een aan zienlijk succes. Toen Sylvain Poons zich te acht uur aan het nog maar in geringe ge tale opgekomen publiek voorstelde, leek het daar nog niet in alle opzichten naar, maar allengs vulden zich de planke-banken verder. Met een vriendelijk woord voor de laatkomers heeft Sylvain zijn vakkundige conférence over het voetlicht laten hup pelen en al had hij voor de „provincie" kennelijk niet de moeite gedaan al te veel nieuwe pijlen op de boog te nemen, de dwaze verhaaltjes gingen er grif in en zijn zeer bejaarde éénmansdrama verwekte een paar stevige lachorkanen. Hij kon ondanks het uitvallen van Ger en Fer en de zange res Ans Heydendaal een programma van goed gehalte annonceren en al was de kruier John Vree, die wel wat oneerbiedig omsprong met het lieftallig vrachtje, dat uit zijn koffer kwam, dichter bij het gooi- en-smijt-genre dan voor een avond als deze verantwoord lijkt, de drie Majoco's maak ten met hun voortreffelijke Zuid-Ameri kaanse potpourri furore en de gastzanger Harry Pos, een Nederlander van origine, die al zes jaar voor een der Amerikaanse radiostations werkt en nu een paar weken in het moederland- terug is, bleek over een fraaie bel-canto tenor te beschikken, waar mee hij de microfoon echter „overzong". Het experiment van de stereofonische ge luidsweergave met twee microfoons en twee groepen luidsprekers leverde niet ge heel het beoogde resultaat op, maar was toch wel in zoverre bevredigend, dat voor het middenvak van de toeschouwers het geluid meer „diepte" dan normaal kreeg. Omringd door talrijke bloemstukken zat Zondagavond het bestuur en eerste elftal van de Heemskerkse voetbalvereniging A.D.O. op het podium in de zaal Nijman. Ter gelegenheid van het feit dat A.D.Ö. het vierde-klassekampioenschap had behaald, werd een receptie gehouden, waaruit bleek dat deze vereniging een grote populariteit bezit. Als eerste sprak de heer J. Grapendaal als vertegenwoordiger van de sportvereni ging „Beverwijk", die herinnerde aan het feit dat A.D.O. verleden jaar ook kampioen werd, doch door allerlei tegenslag tijdens de promotiewedstrijden er niet in slaagde een plaats in de derde klasse te veroveren. Hij sprak de wens uit dat dit thans wel het geval mocht zijn. Verder voerden nog verscheidene spre kers het woord o.a. van „De Kennemers", „D.E.M.", „I.E.V." en „V.V.B.". Van de K.N.V.B. en H.V.B. waren gelukstelegram men binnengekomen, terwijl het gemeente bestuur zich liet vertegenwoordigen dooi de beide wethouders, de heren H. v. d. Kolk en J. van Duivenvoorde. Onder supervisie van de Koninklijke Ne derlandse Dambond begon in September 1951 (met 36 deelnemers, verdeeld over drie groepen van 12) het tournooi om de wereldtitel dammen per brief. In het inter nationale damgezelsohaip wist de IJmuide- naar Dukel te winnen van Cantalupo, Lorne (Frankrijk). André Guingard (Zwit serland), Pierro Piccioli (Italië) en Gil bert Kalfon (Afrika). Remise werd ge speeld tegen O. Doornbos (Nederland), George Aubier (Frankrijk), Marcel Rausch (Frankrijk), P. J. Zawilkowsky (Polen) en O. Beacke (België). Doordat Henri Caffin zich uit de strijd terugtrok bleven er 11 spelers over. Dukel won 5 partijen en speelde er 5 remi se. Met deze 15 punten is de DCIJ'er kam pioen van zijn afdeling en Doornbos werd de 2e Nederlander met 14 punten. Om de derde plaats wordt nog hevige strijd ge voerd. In September vangt de finale aan tussen negen spelers om de wereldtitel dammen. Het is tussen Wijk aan Zee en Velsen een aardige strijd geworden, waarin de Velsenaren een verdiende drie-twee-over winning wisten te behalen. De thuisclub kreeg de beste vooruitzichten op de over winning, want door De Winter werd het een-nul voor Wijk aan Zee. Velsen bleef het antwoord niet schuldig en kon door Donker gelijk maken. Ook in de tweede helft war Wijk aan Zee aanvankelijk sterker. Het gelukte De Winter opnieuw zim club de leiding te be zorgen, maar de voorsprong bleef niet lang gehandhaafd. Bakkum profiteerde van een fout in de Wijk aan Zeese achterhoede en bracht de stand in evenwicht. In de span nende strijd om de overwinning wist Bak kum opnieuw van een fout te profiteren en gaf zijn club een voorsprong. Wat Wijk aan Zee daarna ook probeerde, de Velser- verdediging bleef de situatie volkomen meester en sleepte een verdiende drie twee-overwinning uit het vuur.. Met een grote nederlaag is DEM uit Hoorn bij Always Forward teruggekeerd. De Wijkerclub probeerde diverse jeugdige spelers en had dus heel wat invallers. Geen wonder dat de thuisclub m de meer derheid was De jeugdige backs van DEM waren een volkomen mislukking en met de regelmaat van een klok kwamen de Hoornse doelpunten aan het scoring bord. Het was bij de rust reeds vijf-nul voor Alw. Forward. De onsamenhangende aan vallen van DEM hadden geen resultaat opgeleverd. In de tweede helft deed de thuisclub het wat kalmer aan en stelde zich met twee doelpunten tevreden. Enkele loffelijke pogingen van de DEM-voorhoede bleven zonder resultaat en met een zeven nul nederlaag konden de Wijkenaren de terugreis aanvaarden. Kampioenscandidaten bij „Sportief" De onderlinge strijd bij de IJmuidense damclub „Sportief" is weer voortgezet en er waren deze avond geen verrassingen te boeken, ook al is er fel gevochten in B om de bovenste plaatsen. Nog steeds staan de papieren van J. Bos het best en het zal ook wel niet zo gemakkelijk worden deze dam mer van zijn bovenste plaats te verdrin gen. Ook deze avond won hij gemakkelijk. W. Hoef akker moest genoegen nemen met remise tegen J. Molenman; wel stond eerstgenoemde sterker maar in het eind spel vergiste hij zich. A. Ha's was meer in vorm deze avond en wond verdiend van H. Holt en ook G. Mooi heeft weer eens de volle buit binnen weten te halen tegen H. Out. E. Wijker moest het ontgelden tegen M. Menger en H. Dijkhuizen moest ziin meer dere erkennen in K. Lichtendahl. Jeugd De jeugdkampioen P. J. Bakker speelde tegen J. Hiemstra en won zowaar: P. Wes- terwal speelde tegen H. Hiemstra en ze deelden de punten; J. de Boer verloor van J. Jonker in A Jonker maakt door deze overwinning zijn kans op de bovenste plaats wat beter. P. Bakker was onge naakbaar tegen J. Lichtendahl en won verdiend. Deze week worch de strijd voortgezet en dan is er een kans op een kampioen in klasse A of B. „Kijk Uit IV" nog niet in kampioenss temming De tweede beslissingswedstrijd, die Kijk uit IV moest spelen om uit te maken wie zich kampioen kan noemen, is te Haarlem gespeeld. Ditmaal ging het tegen VAS VII en het ziet er naar uit, dat deze ontmoe ting, evenals de eerste in een gelijk spel zal eindigen. De voorlopige stand is 4—4 met twee afgebroken partijen, die beide wel in re mise zullen eindigen. Door dit resultaat is de wedstrijd Sant poort II—VAS VII van belang geworden, daar de winnaar van deze match met vrij grote zekerheid zich kampioen van zijn af deling kan noemen. De gedétailleerde uit slag luidt: Kijk Uit IV - V.A.S. VII 1. H. AartsF. Aan 1o 2. ,T. HoogzaadH. Stouthart o1 3. A. J. v. NiekerkenP. Roessei 4. A. v. d. PlasG. v. d. Bosch afg. 5. P. KrabJ. Stork y2.% 6. C. AbspoelK. v. d. Veen01 7. A. MolemanJ. G. Nagel 01 8. L. Roseboom—A. Wehman afg. 9. J. v. MarionT. Spaans10 10. H. Spuls Jr.C. Wehman10 Totaal (voorl.) 44 Beverwijk heeft kans gezien in haar laat ste competitiewedstrijd de kampioenen van haar afdeling een nederlaag toe te brengen. Er werd in een vrij hoog tempo gespeeld. Voor rust was het Watergraafsmeer dat één i*??, Vn' te scoren door rechtsbuiten uithof. Met de wind in de rug had Beverwijk spoedig de stand gelijk, de back J. v Zut- Phen loste van ver af een hard schot dat de doelman verraste 1—1. J. Minnebo gaf na een half uur spelen Beverwijk de leiding door zich handig door de Watergraafsmeer- verdediging heen te spelen (2—1). Midden voor Wartels bracht de partijen weer op gelijke voet, maar het laatste doelpunt was voor Beverwijk dat door v. Wel gescoord werd.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10