Vissers in Scheveningen niet accoord met CAO Rijksuitgaven voor herstel op 800 millioen gulden geraamd Accoord over Spaanse bases tussen Washington en Madrid Weerbericht Ortega Herbouw van woningen en boerderijen: 138 millioen Egyptisch beroep op Amerika Frans tegenoffensief in Laos Het woord is aan Vlaggetjesdag in gevaar Financiering van de wederopbouwkosten Wetsontwerp Watersnoodschade ingediend Reconstructie in twee jaar Spanje krijgt 225 millioen dollar in ruil voor militaire steunpunten Eén der uit Breda ontsnapten weer „thuis" DINSDAG 19 MEI 1953 Aanval op „Delattre-linie" afgeslagen Tsjechoslowaaks vliegtuig wordt teruggegeven Vanavond referendum in Katwijk en Vlaardingen Voorshands geen hogere belastingen Bittere strijd in het vooruitzicht De Jonge thans in Scheveningen ingesloten 67e JAARGANG No 262 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 109 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.8b. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE SPAANSE WIJSGEER en essayist José Ortega y Gasset is dezer dagen zeven tig jaar geworden. Verscheidene van zijn werken zijn in het Nederlands vertaald. Aan de nagedachtenis van de hispanoloog dr. J. Brouwer (in de bezettingsjaren door de Duitsers ter dood gebracht wegens zijn aandeel in de aanslag op het archief van de Burgerlijke Stand te Amsterdam) komt de eer toe dat hij de inzichten (en waar schuwingen) van Ortega tot een grote kring Nederlanders heeft doen doordringen. Dat gebeurde in de eerste plaats door een ver taling van de bundel essays onder de titel „De opstand der horden", die in het najaar van 1933, het eerste jaar van Hitler's be wind in Duitsland, in ons land verscheen en onmiddellijk sterk de aandacht trok. Ortega y Gasset is zo vaak op deze plaats geciteerd dat zijn zeventigste verjaardag als gelukkige aanleiding moge dienen om over zijn merkwaardig-boeiende persoon lijkheid iets meer mede te delen. Zijn vader was journalist en heette José Ortega y Munilla. De zoon, geboren te Madrid, studeerde daar letteren en wijs begeerte, zette daarna nog jarenlang zijn studies voort aan Duitse universiteiten en werd in 1911, op 28-jarige leeftijd, hoog leraar in de metaphysica aan de universi teit in zijn geboortestad. Spoedig zou hij erkenning vinden als een lid van de kleine Madrileense kring van buitenge woon begaafden. Toen de Spaanse burger oorlog uitbrak was Ortega op lezingen tournee in het buitenland, waarbij hij ook Nederland bezocht. Hij woonde in Frank rijk, in Argentinië en tenslotte in Portugal, tot hij zich na de tweede wereldoorlog weer te Madrid vestigde. Dr. G. J. Geers heeft van hem getuigd, in een Winkler Prins opstel: Hij is een zeer persoonlijk en be gaafd stylist en spreker, met een veel zijdige belezenheid die hem iets journa listieks geeft. Deze eigenschappen, met zijn werk als hoogleraar, essayist, kunstkenner, amateur-stierenvechter, politicus en uit gever van een tijdschrift schijnen zijn prestige als filosoof eerder te schaden dan te versterken. Toch is hij voor alles filosoof en zijn ontwikkeling als zodanig is zeer goed te volgen. Ortega y Gasset zelf noemt zijn filosofie het ratio-vitalisme, de leer van de levende rede, van de rede als func tie van het leven, jongste phase in de ont wikkeling van de mens die -na het ge loof in God en in de rede nu zal moeten komen tot het geloof in het leven. Leven dan begrepen als mens-zijn, als voortdu rend zichzelf verwezenlijken, waarbij het enige „zijnde" de historie is, namelijk dat wat de mens en de mensheid al geweest zijn. Dr. Geers merkt ook op dat zijn wer ken vaak on-af zijn, in wording, zoals het leven zelf. Wie veel in Ortega gelezen heeft moet dit laatste wel beamen: de lezing van ieder opstel van deze zeer bijzondere geleerde en schrijver, die vooral door zijn scherp-ana- lyserend vermogen zo boeit, doet voort durend denken aan een wordingsproces, aan een man die zich enerzijds geenszins wil aanmatigen dat hij zijn onderwerp „uitputtend" zou kunnen behandelen en die anderzijds steeds in uitzicht stelt, dat hij er later meer over te zeggen zal hebben. Het is, geloof ik, niet alleen zijn veelzijdige belezenheid die hem „iets journalistieks" geeft, zoals dr. Geers het heeft uitgedrukt, maar vooral ook dat streven om het leven op de voet te volgen en daarbij voort durend zichzelf te verwezenlijken, dat de grondslag van zijn denken kenmerkt. Hij heeft daarbij een zo merkwaardig-scherp inzicht in de ontwikkeling der wereldge beurtenissen getoond dat men hem, als men zijn grote gaven en zijn werk in betrekking tot de journalistiek brengt, wel als een super-journalist zou moeten aanduiden. Waarbij de gewone man van het kranten vak onweerstaanbaar wordt aangetrokken door een persoonlijkheid, die het op de spits gedreven specialisme afwijst, er zelfs in een zijner essays met nadruk tegen waar schuwt en zijn grote en veelzijdige kennis en begrip in samenhang brengt en te baat neemt. Dat deze eigenschappen zijn prestige als filosoof veeleer schijnen te schaden dan te versterken, zoals dr. Geers zegt, zal een zo onafhankelijke en sterke geest zich vermoedelijk weinig of niet aantrekken omdat „de ivoren toren" hem nimmer heeft gelokt. Zijn zeventigste verjaardag zal voor hem geen einde van zijn „werk in wording, zo als het leven zelf" kunnen betekenen. Ze ker heeft hij in hoge mate, in een veel breder kring dan die der kamergeleerden en zonder tot populariteit t'e vervallen, bij gedragen tot beter begrip van de zo ont stellende verschijnselen en de mogelijke ontwikkeling ten goede in een zo felbewo- gen tijdperk als wij beleven. R. P. Franse trcepen onder rechtstreeks bevel van generaal Salan, de Franse opperbevel hebber in Indochina, hebben de plaats Xieng Khoeang, 140 km. ten Z O. van Loea.ng Prabang, heroverd. Xieng Khoeang werd op 19 April door de Vietmdnh bezet. Deze mededeling is de eerste aanduiding van een Frans tegenoffensief in Laos. De heroverde plaats is de hoofdstad van de Meo-stam. Volgens in Parijs ontvangen berichten hebben Franse troepen de eerste grote aanval van de Vietminh op de ..Delattre- linie", die de Tonkinese delta en Hanoi be schermt, afgeslagen. Thailandse stap Het Thailandse kabinet heeft Dinsdag besloten de aandacht der UNO te vestigen op „de communistische dreiging in Zuid- Oost-Azië". De Thailandse stap is geba seerd op artikel 34 van het UNO handvest, dat handelt over „toestanden, welke een bedreiging van de wereldvrede kunnen vormen". Aanvankelijk was Thailand voornemens een klacht bii de UNO in te dienen over „de communistische inval in Laos, welke een bedreiging is van de veiligheid van Thailand". De Flora 1953 is gesloten. Het koppenvan de tulpen leidt de laatste werkzaamheden in, die op het tentoonstellingsterrein ver richt zullen worden: de totale afbraak. In Frankfort is officieel medegedeeld, dat de Tsjechoslowaakse C-47, het toestel dat in Maart naar de Amerikaanse zóne van Duitsland was gevlogen met enige politieke vluchtelingen aan boord, aan Tsjechoslowakije teruggegeven zal worden. Austin O'Malley: Het is precies tweemaal zo moei lijk een halve waarheid te ont maskeren als een hele leugen aan de kaak te stellen. Gisteravond hebben de bij de Centrale Bond van Werknemers in het Transport bedrijf aangesloten Scheveningse vissers besloten de C.A.O. voor de haringdrijfnet- visserij op basis van de loonregeling 1952, niet aan te nemen. Van de 800 bij deze bond georganiseerde vissers waren slechts 270 op de in de Dierentuin gehouden ver gadering aanwezig. Bij stemming waren 168 leden tegen aanneming. Vanavond zal een referendum worden gehouden onder de leden die gisteravond afwezig waren en onder de aangesloten vissers van Katwijk en Vlaardingen. Het gaat hier om de tweemaandelijkse afrekening welke de Scheveningse vissers niet meer willen accepteren; zij staan erop dat er maandelijks wordt afgerekend. Het bestuur zegde voorts toe te trachten de zogenaamde „jeugdlonen" te doen af schaffen. Het zal pogen te bereiken dat de jonge vissers naar rang betaald worden. Jeugdlonen waren vastgelegd voor vissers jonger dan 23 jaar beneden de rang van matroos. Inzake de voeding aan boord van de De uitgaven van de regering voor het herstel van de rampschade zullen, naar zij in een wetsontwerp voor wijziging van de begroting mededeelt, op zichzelf beschouwd een inflatoire werking uitoefenen. De regering heeft gemeend het inflatoire effect van de uitkeringen, voortvloeiende uit het herstel van de door de watersnood aangerichte schade, in de eerste plaats te moeten compenseren door het terugnemen van het aanvankelijk voor de versnelling van oorlogsschade-uitkeringen uitgetrok ken bedrag ad 50 millioen. Voorts zal het extra bedrag voor openbare werken met ƒ20 millioen worden verminderd (met het resterende bedrag van 30 millioen zal de bestrijding van de werkloosheid in de „zwarte" gebieden kunnen worden voort gezet). Verder heeft zij besloten, het aan tal in 1953 te bouwen woningen te hand haven op 65.000 (hetgeen een zekere ver schuiving naar de rampgebieden inhoudt) en door tussenkomst van Gedeputeerde Staten een beroep te doen op de lagere publiekrechtelijke lichamen, niet essentiële investeringen (alsmede het uit dien hoofde noodzakelijke beroep op de kapitaalsmarkt) voorshands zoveel mogelijk te beperken. Voorts wordt nagegaan in hoeverre het mogelijk is te bezuinigen op de overige rijksuitgaven. Hierbij valt, wat 1953 be treft, in eerste instantie te denken aan uit gaven voor werken op het gebied van de waterstaat en dergelijke, waarbij door de weinig elastische capaciteit een verschui ving zal plaats moeten vinden naar de noodgebieden. Verder zal ook bij de in September in te dienen begroting voor 1954 zoveel mogelijk naar beperking van nieu we uitgaven moeten worden gestreefd. Hoewel deze maatregelen een gedeelte lijke compensatie geven van het inflatoire effect van de overheidsuitgaven tengevolge van de watersnood, zal daarnaast het uit geven van staatsleningen niet kunnen wor den ontbeerd. De regering heeft voorshands gemeend, van het invoeren van een tijdelijke belas tingverzwaring te moeten afzien, althans, zolang de overheidslasten niet hoger wor den dan thans is geraamd. Tenslotte verdient ook de mogelijkheid van financiering, der watersnooduitgaven door middel van tegenwaardegelden ver melding. Hoewel de regering voor het aan bod van de Amerikaanse regering local- currency voor dit doel vrij te geven, er kentelijk is, is het duidelijk, dat deze finan cieringswijze de inflatoire werking van de uitkeringen niet kan neutraliseren. Afge- De Regering heeft het ontwerp van de Wet op de Watersnoodschade 1953 bij de Tweede Kamer ingediend. In de Memorie van Toelichting wordt gewezen op de taak verdeling bij deze vergoeding aan de slachtoffers, waarbij het Rampenfonds beoogt de beschikbare middelen aan te wenden voor de doeleinden, liggende in de persoon lijke sfeer en de regering zich voorstelt vergoeding van de schade in de overige sectoren te bevorderen. Afgezien van alle financiële overwegingen is de regering van mening, dat het niet is te verdedigen, thans principieel een gunstiger vergoedings regeling in het leven te roepen dan die, welke voor de oorlogsslachtoffers heeft gegolden en waarvan de afwikkeling nog gaande is. De normen van het ingediende wetsontwerp leiden dan ook in grote lijnen tot een gelijke uitkomst als de wet op de materiële oorlogsschaden. Het wetsontwerp heeft uitsluitend betrekking op vergoeding van de materiële schade. Voorzieningen met betrekking tot de immateriële schade passen niet binnen het raam van het wetsontwerp. Voor deze schade zijn bij andere regelingen voorzieningen getroffen. Aangenomen, dat overigens het herstel van de schade voor het overgrote deel ten laste van 's rijks kas zal komen, kan wor den gesteld, dat de rechtstreekse gevolgen van de watersnood voor de rijksfinanciën naar schatting zullen resulteren in een stijging van de rijksuitgaven met een be drag van ruim 800 millioen. De regering stelt zich voor, te trachten, het herstel van de door watersnood aange richte schade in een periode van ongeveer twee jaren tot stand te brengen, althans voor zover de physieke omstandigheden zulks toelaten. Voorzover dat momenteel valt te over zien, moet er van worden uitgegaan, dat wegens de watersnood de rijksuitgaven in zien van de versterking van de kaspositie van het rijk, waartoe de overmaking van local-currency leidt, kan hier dus niet van een uit monetair oogpunt doeltreffend dek kingsmiddel worden gesproken. 1953 met 400 millioen zullen moeten wor den verhoogd. De schade aan land-, tuin- en bosbouw- gronden en woeste gronden wordt zoveel mogelijk van overheidswege in natura her steld. Wanneer herstel in natura technisch niet mogelijk is of financieel niet verant woord is te achten, kan voor beschadigde grond een bijdrage worden verleend ten bedrage van het verschil in verkoopwaarde vóór en na de beschadiging. Voor bescha digde of verloren gegane gewassen wordt de kostprijs vergoed, waaronder het ar beidsloon. Gebouwen Voor eèh herstelbaar beschadigd pand, waarvan de herstelkosten naar schatting niet meer dan 1000 bedra gen, wórdt de bijdrage gesteld op het bedrag van de geschatte herstelkosten. Indien deze kosten meer dan 1000, doch niet meer dan 3000 bedragen, wordt de bijdrage gesteld op 1000, vermeerderd met 75 procent van het resterende deel der kosten. Bedragen de herstelkosten meer dan. 3000, dan wordt de bijdrage gesteld op 2500, vermeerderd met 60 procent van de kosten boven 3000. Voor een onherstelbaar beschadigd De Amerikaanse regering heeft in grote trekken haar goedkeuring gehecht aan de jongste voorstellen van Spanje betreffen de het ter beschikking van de Verenigde Staten stellen van Spaanse bases in ruil voor Amerikaanse economische en mili taire hulpverlening. De overeenkomst zal in Juni worden ge tekend. De Amerikaanse minister van Landsver dediging, Charles Wilson, en Walter Be dell Smith, onder-minister van Buiten landse Zaken, zullen de congrescommis sies, die er in moeten worden gekend, in de komende 48 uur de Spaanse voorstel len, met de daarin aangebrachte wijzi gingen, voorleggen. De voornaamste bepalingen van de te sluiten overeenkomst zijn: Spanje zal eco nomische en militaire hulp, tot een bedrag van ongeveer 225.000.000 dollar, ontvangen. Het bureau voor de Amerikaanse hulpver lening aan het buitenland (de „M.S.A.") zal 200.000.000 dollar verschaffen en het ministerie van landsverdediging recht streeks het overblijvende bedrag van 25.000.000 dollar. 2. De Spaanse regering zal een aantal vloot- en luchtbases ter beschikking van de V.S. stellen. De Amerikaanse hulpverleningsgelden zullen worden aangewend voor vernieu wing der uitrusting van het Spaanse leger en voor verbetering van het wegen- en spoorwegennet, waarbij aandacht zal wor den besteed aan de verbindingen met Por tugal. Beperkende voorwaarden Er zal zo weinig mogelijk Amerikaans personeel op de betrokken Spaanse bases worden gelegerd. In de overeenkomst zal nauwkeurig worden vastgelegd, onder welke voorwaarden de V.S. gedurende een internationale crisis gebruik van de bases zullen mogen maken. Er wordt niet voor zien in Amerikaanse troepen ter bescher ming van de bases. Men meent dat in de eerstkomende twee jaar een Spaanse vlootbasis in Cadiz of La Coruna zal worden ingericht met zwaar materiaal der Amerikaanse marine. In totaal zouden drie Spaanse vlootba- ses ter beschikking van de Amerikaanse marine worden gesteld. Er zal niet bekend worden gemaakt wel ke Spaanse luchtbases ter beschikking, van de V.S. zullen komen. Madrid, Burgos en Sevilla zijn waarschijnlijke „candidaten". De vliegvelden zullen worden uitgebreid en de uitrusting op de grond gemoderni seerd, opdat de bases door Amerikaanse strategische bommenwerpers zullen kun nen worden gebruikt. Het bevel over de eenheden der Ameri kaanse luchtmacht, die op de bases zullen worden gestationneerd, komt te berusten bij generaal Curtiss le May. Hoewel Amerikaanse ingenieurs reeds twee jaar bezig zijn met de uitwerking van plannen voor het gebruik van Spaanse ba ses- door Amerikaanse strategische bom menwerpers, meent men dat het nog wel tot 1954 zal duren, voordat de bases volle dig in gebruik kunnen worden genomen. Succes voor Washington De te sluiten Spaans-Amerikaanse over eenkomst is een compromis tussen de hui dige militaire afgezonderdheid van Spanje en een toetreden van dit land tot de Noord- atlantische verdragsorganisatie. - Ondanks de beperkende bepalingen, die er in zullen worden opgenomen, zal het sluiten er van als een overwinning van het Amerikaanse ministerie van Landsverde diging worden beschouwd. pand wordt de bijdrage gesteld op de goed gekeurde kosten van de bouw van een nieuw pand van dezelfde aard en grootte als het oorspronkelijke, onder aftrek van 1 procent voor ieder jaar, dat het oorspron kelijke pand oud was en onder aftrek van de waarde van de restanten. Een belangrijke bepaling is hierbij, dat op verzoek van de rechthebbende voor een woning en een bedrijfspand de af trek in verband met de ouderdom van het oorspronkelijke pand wordt gehalveerd. Voor een woning met inhoud van meer dan 750 m3 wordt eenzelfde bijdrage verleend als voor een woning van ten hoogste 750 m3 Voor een bedrijfspand, waarvan de bouw kosten op 31 Januari 1953 meer dan 30000 doch niet meer dan 60000 zouden hebben bedragen, wordt de bijdrage verminderd niet 10 procent van de goedgekeurde bouw kosten. Bij bouwkosten boven de 60000 bedraagt deze vermindering 15 procent. Een soortgelijke regeling kent de Wet op de Materiële Oorlogsschaden. Voor de schade aan een boerderij kan de bijdrage worden gesteld op de goedge keurde kosten van herstel of vervanging, verminderd met een aftrek naar gelang van de ouderdom en de staat van onderhoud van de beschadigde boerderij en van de aard en de grootte van het bedrijf, waartoe de boerderij behoorde. Op verzoek van de rechthebbende wordt de bijdrage berekend als voor een niet-agrarisch bedrijfspand. Andere regelingen Het uitvoerige wetsontwerp bevat verder regelingen voor het verlies van en o n- herstelbare schade aan roerende goe deren, behorende tot de uitrusting van een bedrijf of dienende voor de uitoefening van een beroep en handels- en bedrijfsvoor raden. Voorts is een speciale regeling ge troffen in verband met giften van derden en verzekeringsuitkeringen, een rentever goeding die alleen wordt toegekend wan neer herbouw niet binnen één jaar na het in werking treden van de wet mogelijk blijkt), de bestedingsplicht, hypotheken, beroep, overdracht van bijdragen, credieten en bijzondere gevallen. De aantallen verwoeste en beschadigde woningen en boerderijen zijn onder te ver delen in: 3820 totaal verwoeste woningen, waarvan de herstelkosten 66 millioen be dragen en het aandeel van het rijk daarin 53 millioen; 3.960 zwaar beschadigde wo ningen, herstelkosten: 32 millioen, rijks aandeel: 22.millioen; 23.640 licht beschadig de huizen, herstelkosten: 24 millioen, rijks aandeel: 22 millioen. Voorts 460 totaal verwoeste boerderijen, herstelkosten: 21 millioen, rijksaandeel: 17 millioen; 1020 zwaar beschadigde boerde rijen, herstelkosten: 10 millioen, rijksaan deel: 7 millioen; 1370 licht beschadigde boerderijen, herstelkosten 2 millioen, rijks aandeel: 1,8 millioen. De totale kosten voor het rijk in ver band met het herstel en de herbouw van onroerende goederen worden dus geraamd op rond 138 millioen. De totale kosten, welke voor het rijk uit het herstel in de landbouwsector voort vloeien zullen naar men meent ƒ261 mil lioen bedragen. Omtrent de schade aan bedrijfspanden zijn nog zeer weinig gegevens beschikbaar. Gedacht wordt aan een 25.000 schadege vallen met een gemiddelde bijdrage van 4.000, zodat de totale kosten van de rege ling van deze schade rond 100 millioen zouden bedragen De totale kosten voor het rijk zijn na samenvoeging van deze vier categorieën 499,5 millioen. Wegens verzekeringen zal daar ongeveer 9,5 millioen afgaan, zodat 490 millioen resteert. loggers werd besloten de beslissing af te wachten van de commissie die deze zaak onderzoekt. Deze commissie zal Vrijdag hierover een beslissing nemen. Mocht de voeding aan boord van de loggers niet worden verbeterd, hetgeen de vissers niet verwachten, dan zal hierover opnieuw wor den vergaderd. Majoor Salah Salem, lid van de Egypti sche raad van de revolutie heeft gezegd: „Wij nemen niet met de Britten aan een conferentietafel plaats zolang deze onze eis tot onmiddellijke en onvoorwaardelijke verlating van het Egyptische grondgebied niet inwilligen". „De afgelopen zes maanden", aldus ma joor Salem, „hebben wij voorbereidingen getroffen om het hoofd te kunnen bieden aan de toestand die ontstaat als de Engel sen op hun huidige standpunt blijven staan. Wij zullen de strijd aanbinden op de tijd die ons goeddunkt en pas nadat onze voorbereidingen gereed zijn en het ver trouwen in onszelf groot genoeg is. Het volk moet zich voorbereiden op een lange en bittere strijd". Hij voegde daaraan toe: „Als Amerika zijn politiek van hulpverlening aan Egypte voortzet (zoals in de Soedankwestie), zal het de medewerking en de vriendschap verwerven niet alleen van Egypte maar van de gehele Arabische en Mohamme daanse wereld". De nieuwe vice-voorzitter van de Egyp tische „revolutionnaire raad", luitenant kolonel Gamel Abdoel Nasser, heeft Maan dagavond in een voor de Verenigde Staten bestemde uitzending van de Egyptische radio-omroep onder meer verklaard dat Egyptisch bezit van de Suez-kanaalzöne „vrede en veiligheid in het Midden-Oosten zal verzekeren". „Ik kan het Amerikaanse volk verzeke ren dat Egypte, meer dan welke mogend heid ook, er belang bij heeft de bases in de Suezkanaalzóne volledig bedrijfsklaar te houden en deze nog te versterken, opdat het in de toekomst niet onder een nieuwe buitenlandse bezetting of overheersing zal komen", verklaarde hij. Hedenochtend is de op 26 December 1952 uit de strafgevangenis te Breda ontvluchte politieke delinquent Jacob de Jonge weder om in een strafgevangenis hier te lande, namelijk die in Scheveningen, ingesloten. Nadat hij enige tijd geleden in Duitsland was aangetroffen en aldaar in verzekerde bewaring was gesteld, heeft de bevoegde Duitse rechter op 16 Mei beslist, dat het Nederlandse uitleveringsverzoek niet kon worden ingewilligd, waarop hij werd over gegeven aan de Britse bezettingsautoritei ten, die hem als ongewenste vreemdeling gisteren hebben overgegeven aan de Ne derlandse grensautoriteiten. XXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC* OP DE MEESTE PLAATSEN BLIJFT HET DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Over het alge meen lagere temperaturen. Zwak ke tot matige wind, aanvankelijk uit Westelijke, later uit uiteenlopende richtingen. 20 Mei Zon op 4.39 uur, onder 20.34 uur. Maan op 11.40 uur, onder 1.31 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in I.Tmuides Woensdag 20 Mei Hoog water: 8.49 en 21.19 uur. Laag water: 4.04 en 16.30 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1