Het officiële bezoek van Koningin en Prins aan Denemarken begonnen IN DE WERELDPOLITIEK Joegoslavië midden op de scheidslijn Ridgway waarschuwt: Europa's defensie nog zeer ontoereikend Agenda voor Haarlem SCHOUS Een Eeuw Geleden Nederlands protest tegen infiltratie Vanavond staatsbanket op Christiansborg '"Hoe is het ontstaan?^ Arbeider onder vallende zandwagen gedood Gruenther ziet geen direct oorlogsgevaar „Verhouding Moskou- Tito niet verbeterd" DINSDAG 19 MEI 1953 Djakarta zwijgt j v. DELFT Kinderwagens Extra reductie per Moonliner Dit woord: HUTSPOT Twee slachtoffers in tunnelbouwput Tekort aan geleerden en technici in de V.S. Kerkelijk Nieuws Joegoslavisch démenti: Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 19 Mei 1853 Een machtige reigerskolonie, die reeds van vele plaatsen verdreven was, is korte tijd geleden neergestreken in de bomen van het landgoed „Nijenburg" in Heilo: Wegent ruimtegebrek moesten een aantal reigerparen hun toevlucht zoeken in bomen, di hun takken boven het fietspad van Heilo naar Alkmaar uitstrekken. Voor de fietser' betekende hun komst menige onaangename verrassing. Om deze verrassing nu tt voorkomen heeft men baldakijnen van stro boven de fietspaden aangebracht, Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat de minister zonder porte feuille mr. Luns aan de waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië heeft mede gedeeld, dat de Nederlandse regering krachtig protesteert tegen de op Nieuw- Guinea door gewapende Indonesische mili tairen gedane poging tot infiltratie. De minister heeft voorts het verzoek ge daan, dat de Indonesische regering harer zijds een diepgaand onderzoek zal instellen en de Nederlandse regering op de hoogte zal brengen van de maatregelen ter be straffing van hen, die voor deze infiltratie poging verantwoordelijk kunnen worden gesteld, alsmede van die ter voorkoming van herhaling. DJAKARTA (U.P.) Een officiële In donesische woordvoerder heeft gisteren geweigerd commentaar te leveren op een Nederlandse bekendmaking volgens welke Indonesische troepen de vorige week zou den zijn doorgedrongen op Nederlands- Nieuw-Guinea. Politieke waarnemers alhier beschouwen de berichten over infiltraties op Nieuw- Guinea als een Nederlandse „tegenzet" naar aanleiding van berichten over bewe gingen van Nederlandse duikboten in de wateren van de Molukken. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn om acht uur vanochtend van het vliegveld Soesterberg vertrokken voor hun bezoek aan Denemarken. Hun werd uitgeleide ge daan door de Deense zaakgelastigde, de heer P. H. Fischer, en door mr. J. Visser, chef van het Protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Vanavond zullen Koningin en Prins aan zitten aan het staatsbanket, dat Koning Frederik IX en Koningin Ingrid aanbieden op het slot Christiansborg. Dit slot is ge legen op een klein eiland in het hart van Kopenhagen, Plotsholm geheten. Hier richtte bisschop Absalom, de stichter van Kopenhagen, in 1167 een kasteel op. Door de eeuwen heen hebben vijandelijk heden en branden achtereenvolgens vijf kastelen op dezelfde plaats verwoest. Het huidige Christiansborg werd gebouwd van 1907—1916. Behalve de Koninklijke statievertrekken vindt men in Christiansborg ook de beide Kamers van de Rijksdag, het hooggerechts hof en het ministerie van Buitenlandse Zaken. Koninklijke hobby De Koninklijke gasten zullen Woensdag morgen aan boord van het Deense Ko ninklijk jacht „Dannebrog" gaan en een tocht maken naar Elseneur Zeevaart is, zoals bekend, na muziek, de grootste hobby van Koning Frederik. De Koning heeft dan ook met de „Dannebrog" gedurende zijn regeringstijd (sinds 1947) vrijwel alle Deense havensteden en vele buitenlandse bezocht. Ook de reis van het Koningspaar naar Oslo ter bijwoning van het huwelijk van Koning Haakons kleindochter, Prinses Ragnhild, deze maand geschiedde per „Dannebrog". Naar Elseneur Woensdag zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard met het Deense Koninklijk Paar voorts een bezoek brengen aan het beroemde slot Kronborg te Elseneur, de plaats die Shakespeare koos als achter grond voor zijn „Hamlet" en waar bij Mar cellus de gevleugelde woorden „Er is iets rots in Denemarkens staat" liet zeggen. Maar ondanks deze sombere karakteristiek heeft dit land van 4.25 millioen inwoners zich ontplooid tot een der meest gezonde staten van West-Europa. ADVERTENTIE De PINKSTERCOL-LECTIE staat voor U klaar met de nieuwste S snufjes, o.a. het afneembare Engels model. Met Pinkster kleding voor baby en kleuter staat Hacoma aan de spits. Apart Smaakvol Toonaangevend Oude Groenmarkt 1614 - Haarlem Tel. K 2500 - 11266 DINSDAG 19 MEI Concertgebouw: Orgelbespeling door George Robert met medewerking van Geor gette Hagedoorn, 8 uur. Palace: „Ontsnapt aan de guillotine", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles dc nuit", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zwarte kasteel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Asphaltliefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Wolven huilen in Alaska", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Eine Nacht im Séparée", 18 jaar 8 uur Minerva: „New Orleans" (Haarlemse Jazzclub), 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Viva Zapata", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 20 MEI De Leeuwerik: Leerlingenuitvoering Cor Teves, 7 uur. Concertgebouw: Filmavond OostenrijkZwitserland (Nederlandse Reis- vereniging), 8 uur. Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere we reld", 8 uur. Cultura: Ned. Vereniging van Spiritisten „Harmonia", 8 uur. Palace: „Ont snapt aan de guillotine", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Les belles de nuit", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zwarte kasteel". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Asphaltliefde", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Wolven huilen in Alaska", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Eine Nacht im Séparée", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Viva Zapata", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Het slot Kronborg werd gebouwd in 1425 toen de Deense Koning Erik van Pommeren de beruchte scheepvaarttol aan de Sont in stelde, en op de plaats waar het vaar water op zijn smalst is, een versterkt bol werk oprichtte. Slechts enkele brokstukken muur zijn nog overgebleven van deze oor spronkelijke veste. Koning Frederik II koos in 1574 ditzelfde strategische punt, de „sleutels van de Sont" voor de bouw van een kasteel in Renaissance stijl, dat hij Kronborg doopte. Koning Christiaan IV herbouwde het in 1631 en gaf aan de bui tenzijde vrijwel geheel het oude uiterlijk terug. Van 1785 tot 1922 diende Kronborg tot kazerne, doch daarna werd het geheel ge restaureerd met behulp van staatsgelden en giften. Sedertdien is het kasteel voor het publiek opengesteld. Tegenwoordig worden iedere zomer op het binnenplein van Kron borg Hamlet-voorstellingen gegeven, ieder jaar door spelers uit een ander land in hun eigen landstaal. De Koninklijke schouwburg De galavoorstelling die Woensdagavond in de Koninklijke schouwburg te Kopen hagen wordt gegeven, belooft een der hoogtepunten van het bezoek van Koningin en Prins te worden. De schouwburg is ge legen aan het grote plein Kongens Nytov in het centrum van de stad en dateert als instelling uit het jaar 1748. Het oorspron kelijke gebouw, gelegen op een aangren zend terrein, werd in 1874 vervangen door het huidige theater. Het interieur vertolkt uiteraard de smaak van die tijd, rode pluche en goud De schouwburg is een staatsinstelling die ressorteert onder het ministerie van On derwijs. Het personeel omvat ca. 60 toneelspelers, 100 balletdansers en danseressen (hierbij zijn inbegrepen de kinderen van de ballet school) en 40 operazangers, een operakoor van 40 leden en het orkest de Koninklijke kapel met 70 leden. Aan de Koninklijke schouwburg zijn verbonden een ballet school, een toneelschool en een operaschool. Het onderwijs aan deze scholen is gratis. Bij de „Nederlanders" in Amager De Koningin en Prins Bernhard zullen voorts een bezoek brengen aan het befaam de staatsziekenhuis te Hornback waar lijders aan kinderverlamming behandeld worden en waarschijnlijk zullen zij ook een kijkje nemen in de „moestuin van Kopen hagen", het dorpje Amager, waar velen nog namen en kleding dragen, die sterk herinneren aan hun Nederlandse komaf. Tussen 1520 en 1523 liet Koning Chris tiaan II namelijk Nederlandse groenten- kwekers met hun familie naar het eiland Amager overkomen en gaf hun daar grond, benoemde hen tot hofleveranciers en schonk hun diverse privileges. Sinds die tijd is Amager het tuinbouwgebied bij uit stek in Denemarken gebleven en komen de Jansens en de Krelissens in Kopenhagen met hun groenten ter markt. Aankomst in Kopenhagen Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn vanochtend omstreeks half elf met hun ge volg, waarin zich onder meer minister mr. Beyen en mej. mr. M. Teilegen directeur van het Kabinet der Koningin bevonden, op het vliegveld Kastrup te Kopenhagen aan gekomen. Zij werden ontvangen door Koning Fre derik IX en Koningin Ingrid. Voorts waren aanwezig acht andere leden van het Deense Koninklijke Huis, premier Erik Eriksen, de minister van Buitenlandse Zaken Björn Kraft, en de Nederlandse gezant en zijn echtgenote, de heer en mevrouw Luden. Koningin en Prins inspecteerden na de begroeting de erewacht en daarna vertrok de stoet naar het slot Amaliënborg, waar de hoge gasten zullen logeren. Het regende vanochtend in Kopenhagen, doch kort voor het Koninklijk Paar arri veerde, brak de zon door de wolken. Prins Bernhard bestuurde zelf het vlieg tuig bij de landing Een lid van de beman ning verklaarde na aankomst, dat de vlucht „heel normaal en erg pleizierig" was ver lopen. Langs de weg naar het Koninklijk slot stonden duizenden Denen, die de Vorste lijke personen hartelijk toejuichten. ADVERTENTIE Jfr wacht U een hartelijk welkom en een sfeer van hoffelijke gastvrijheid op de luchtweg naar Uw vacantiebestemming. De KLM stelt er een eer in alle denkbare zorg aan U te besteden en U een service te bieden, die geheel en al op Uw comfort is gericht. Schenk Uzelf het genoegen per KLM te reizen. Het is inzet van een goede vacantie Zürich 9 x per week retour f 169-20 Gèneve 3 x per week retour f 198. Milaan 3 x per week retour f 270. Met ingang van 23 Mei 2 x per week MOONLINERDIENSTEN naar Zürich (In samenwerking met de „Swissair") Hutsen, dat natuurlijk familie is van hotsen, betekent: schudden, door elkaar gooien, allerlei met elkaar vermengen. Een hutspot is dus een maaltijd van ge mengde ingrediënten. Dat is heel een voudig. Minder voor de hand ligt, dat het woord onthutst met hutsen ver want is. Onthutst betekent: van streek, ontdaan en moet worden verklaard als: door een schok bedoeld wordt een geestelijke schok uit zijn verband gerukt. Wie onthutst is, is dus in let terlijke zin „geschokt". Doordat een „stort" verzakte en de daar op liggende rails voor de zandtrein schuin kwamen te liggen, zijn gistermiddag om streeks 4 uur zes zware kipkarren van een trein ontspoord en gekanteld in de bouw put van de Velsense tunnelbouw. De 23- jarige arbeider Cornelis Min uit Heiloo raakte onder een wagen bekneld en moet op slag dood zijn geweest. De ondergrond van de trein-tracés blijft onbetrouwbaar in een bouwput als deze en toen de trein dan ook kantelde, konden twee arbeiders niet vlug genoeg wegkomen. Min werd verbrijzeld; een ander, de 52- jarige W. O. uit Utrecht, brak beide benen. De locomotief van het treintje bleef overeind staan. Vanmorgen heeft men de wagens eveneens weer in de rails gehesen. Nader vernamen wij van de politie over de toedracht van dit ernstige ongeval, dat zowel de grondwerker Min als de Utrecht se werkbaas langs de rails stonden toen het ongeluk gebeurde. Om de wagens bij het storten van zand op de berg voldoende tegenwicht te geven, worden de rails schuin gezet; in de klei- massa schijnen deze nu te zijn weggezakt, waardoor twee wagens eerst kantelden en daarbij vier andere meetrokken. O. is met een breuk van het linkerbo venbeen en het rechteronderbeen plus ver moedelijk een bekkenfractuur in het An- toniusziekenhuis te IJmuiden opgenomen. De Amerikaanse „nationale mankracht- raad" heeft president Eisenhower gevraagd maatregelen te nemen om het hoofd te bieden aan een tekort in de V. S. aan ge leerden en technici, dat volgens de raad „ernstige gevolgen" heeft op de uitvoering van het programma voor de Amerikaanse landsverdediging. De raad dringt er krach tig op aan, dat de regering meer steun zal geven aan het hoger onderwijs. De raad zegt voorts dat „aan negers her haaldelijk wordt belet de door hen verwor ven bekwaamheden te gebruiken, omdat hun werkgevers ten voordele van blanke werknemers onderscheid maken". ADVERTENTIE VOOR MODERNE COIFFURES NAAR MQLENDI3KS DAMESKAPSALONS Santpoorterplein 1, Tel. 19706 - Buslijn 3-4-8 JOSJIDA HERKOZEN De 74-jarigè Sjigeroe Josjida is vandaag door het parlement herkozen als premier van Japan. Het is zijn vijfde ambtstermijn. De uitslag der stemming was 204 stem men voor en 116 tegen. Josjida's verkiezing in de Kamer werd mogelijk gemaakt door het feit, dat alle 141 socialistische afgevaardigden zich van stemming onthielden. De heer K. K. Spaens, directeur van de Belgische Philips N.V., is voorzitter gewor den van de Nederlandse Kamer van Koop handel in België. Hoe snel vandaag aan de dag de situaties op het wereldpolitieke toneel zich wijzigen, doordat er een geheel nieuwe beleidsvorm is gekozen in Moskou, wordt wel navrant gedemonstreerd door de reeks van vraag stukken, die er enkel door deze beleidswijziging is bijgekomen. Wanneer men ziet hoe de betrekkingen tussen de gezworen bondgenoten Amerika en Engeland worden bemoeilijkt op het punt van een al of niet gewenste staatsleidersconferentie en andere détails van de Westelijke „koude" stra tegie tegen het Oosten, dan verwondert het niet dat ook minder hecht- verbonden medestanders in de gezamenlijke afweer van een mogelijk Russisch gevaar zich gaan bezinnen op de beste houding in deze nieuwe situatie. Zo is bijvoorbeeld Joegoslavië op het ogenblik zijn welsprekendste motief voor een anti-Russische campagne aan het verliezen, doordat Mos kou zich vriendelijk in zijn richting neigt, men vraagt zich in het Weste lijker Westen af, hoe Tito zich in de toekomst zal gedragen, wanneer met zekerheid mocht blijken dat er geen boze Cominform-plannen tot geweld tegen zijn land meer bestaan. Ofschoon er nog geen enkel blijk van een verandering in de Joegoslavische weer zin tegen een herstel der vroegere „vriend schap" met Moskou kan worden gesigna leerd, behoeft men zich niet te verhelen dat Tito en zijn medewerkers met grote aandacht de mogelijkheid tot minder vij andigheid bestuderen en rekening houden met de kans, dat Malenkov en de zijnen inderdaad radicaal gebroken hebben met de overtuiging, dat de Cominform met dreigementen en geweld in stand kan wor den gehouden. Tito is een communist en zijn land is op communistische wijze geor ganiseerd. Een goede verhouding met Rus land is voor hem ondanks alles een be langrijke factor te meer bij zijn pogingen om op de Balkan een geconsolideerde, vei lige en machtige positie in te nemen. Zijn wrevel tegen het beleid van het Kremlin, die leidde tot de breuk, was op geheel an dere basis ontstaan dan die der Westelijke democratieën. Hij wenste zich niet te schik ken naar de eigengereide en egocentrische opdrachten van de Moskouse Cominform- leiding, doch had voor zijn eigen land een andere, eigene communistische structuur voor ogen. Deze heeft hij ten dele doorge voerd na zich vrij te hebben gemaakt van de Russische dwingelandij. De boycott der Cominform preste hem aan Westelijke kant hulp te zoeken de dreigementen der Cominform joegen hem in de defensieve gelederen van de Westelijke mogendheden. Doch geen der drijfveren of idealen van dat Westelijke kamp heeft hem geïnspi reerd tot een „cordiale entente". Integen deel, in de U.N.O. sprak het medestemmen van de Joegoslavische vertegenwoordigers met het Cominform-bloc meermalen on verbloemde taal: Het toekomstige wereld beeld, dat Tito zich droomt, is in genen dele een welvarende kapitalistische maat schappij, doch een links-socialistische orde. Dat wil niét zeggen dat Tito de wereld revolutie ten gunste van het communisme zou willen forceren, doch waarschijnlijk wel dat hij alle heil van het „volksdemo- cratische stelsel" verwacht en geen heil van de oude kapitalistische structuur. Als Malenkov nu eens zelf een soort Tito bleek te zijn? Met andere woorden: Als de wereldrevolutie in Malenkovs opvattingen eens de rol van een logisch te verwachten ontwikkeling zou spelen, inplaats van (zo als bij Stalin) een opdracht en een taak van de Cominform te zijn? Er is op deze plaats al eens meer gewe zen op verschijnselen, die een theorie recht vaardigen volgens welke in de ogen van de tegenwoordige Russische heersers de koude oorlog de enig mogelijke oorlog is. Koude oorlog op het sociaal-economisch terrein, dat zeer kwetsbaar is in het Westen. In die theorie past een methode van wa pengeweld ten opzichte van de tegenstan der niet meer maar evenmin een derge lijke methode ten opzichte van een afgeval len medestander. Als Tito enkel het Russi sche imperialistische geweld gevreesd heeft, doch niet ongevoelig was voor een even tueel „natuurlijk doorbreken van het volksdemocratische licht", zal hij op dit moment door Moskou kunnen worden te ruggekocht met de door betrouwbare be wijzen gestaafde belofte, dat er van de oude, concentrisch geregeerde Cominform niets meer over is en dat er een in betrek kelijke practische vrijheid samengebundeld sociaal-economisch geheel voor in de plaats zal komen. In hoeverre Malenkov ooit in staat zal zijn, Tito van een dergelijke mogelijkheid te overtuigen en de bewijzen te leveren, dat hij ten opzichte van het communisti sche Joegoslavië geen dubbel spel speelt, is een probleem op zich zelf, dat een argu ment zou kunnen zijn om deze theorie naar het rijk der onmogelijkheden te verwijzen. Doch als men bedenkt dat Tito zich slechts aan het Westen gebonden voelt op onge veer dezelfde basis beloften en belan gengemeenschap dan wordt het vraag stuk interessanter. Tot zover de probleem stelling, waarvoor Tito zich op het ogen blik zal zien geplaatst. Wat zijn de aanwij zingen die er op duiden? Voor het eerst sinds jaren werd een Joegoslavische zaak gelastigde ontvangen door Molotov in Mos kou. Het was Dragoje, die tegelijk met ver tegenwoordigers van Cominformlanden op audiëntie werd genodigd en daaraan ge hoor gaf. Voor het eerst sinds jaren mogen Joegoslavische sportlieden weer deelnemen aan internationale wedstrijden in de Com informlanden, de Sovjet-Unie incluis. De netelige rivierenkwestie tussen Roemenië en Joegoslavië, jarenlang slepend gehouden door Roemeense dwarsdrijverij, is plotse ling glad gaan lopen en de onderhandelin gen hebben in korte tijd tot accoorden geleid op bijna alle moeilijke detailpunten. De in vreedzame toon gehouden 1 Meifeesten te Moskou werden ditmaal opgeluisterd door aanwezigheid van de Joegoslavische diplomaten, die daartoe vriendelijk waren uitgenodigd. Sinds 1948 was dat niet meer het geval geweest. Toen de Joegoslavische regering de Russische zaakgelastigde te Belgrado vroeg om de herdenking van de bevrijding op 15 Mei bij te wonen, kreeg zij niet, zoals, gewoonlijk, een zwijgende weigering, doch de Rus verscheen in vol ornaat met een stralende glimlach. Er zijn geruchten, dat Molotov van plan is Tito een herstel van de normale diplo matieke betrekkingen voor te stellen. De Joegoslavische regering zegt van niets te weten en voegt erbij, dat er eerst maar bewijzen van vriendschappelijke gezind heid moeten worden geleverd. Dit alles behoeft niets belangrijks om het lijf te hebben. Doch gezien de loop der dingen in groter verband zou het niet wonderbaarlijk zijn, wanneer op de scheidslijn tussen Oost en West in Europa bepaalde gewichtige veranderingen als gevolg van nieuwe stra tegische methoden zichtbaar werden. Tito's land ligt op die scheidslijn. J. L. Generaal Ridgway, de scheidende opper bevelhebber der N.A.V.O.-strijdkrachten in Europa, heeft Maandag in een getuige nis voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afge vaardigden gewaarschuwd, dat die strijd krachten niet sterk genoeg zouden zijn om „ernstige tegenslagen te verhinderen" in de eerste stadia van een eventuele aanval, zelfs indien men de huidige doelen van de Noordatlantische verdragsorganisatie zou verwerkelijken. Hij zeide dit in een pleidooi tegen ver laging van het program voor buitenlandse hulp ten bedrage van 5.800 millioen dol lar, dat door president Eisenhower is voor gesteld. De zwakste schakel in de verdediging is nog steeds de luchtmacht. De plannen van de interim-commissie van de Europese defensiegemeenschap zijn reeds zover ge vorderd, dat zij de vorming van West- Duitse militaire eenheden na ratificatie van het Europese-legerverdrag niet zullen vertragen. Ridgway zeide voorts, dat nieuwe wapens in Europa een „machtige uitwerking" op gevechtsoperaties zouden hebben en be langrijk tot de defensieve kracht zouden bijdragen, maar hij waarschuwde, dat zij „ook nieuwe factoren van kwetsbaarheid met zich mee zullen brengen". Hoewel de doelen, welke het vorig jaar in Lissabon waren gesteld, voor een groot deel waren bereikt, zouden de strijdkrach ten bij de huidige stand van zaken aan zienlijk te kort schieten in doeltreffend heid als het tot vechten zou komen. Hoewel de Sovjet-strijdkrachten nume riek niet sterker zijn geworden, aldus Ridgway, is de militaire macht van de Russen toegenomen door modernisering en opleiding der divisies, de vervanging Ned. Herv. kerk Beroepen te Haarlem (toez.) (vac. W. J. v. Elden) J. de Groot te Apeldoorn; te Haastrecht (toez.), L. J. v. d. Kam te Ke- dichem; te Neerlangbroek W. v. Tuyl te Lopik. Aangenomen naar Heemskerk (toez.) B. J. J. Naessens, cand. te Doetinchem. Bedankt voor Lexmong (toez.) A. Klein Kranenburg te Kootwijk; voor Schevenin- gen (vac. L. Boer) F. D. Emous te Hilli- gersberg. Geref. gemeenten Beroepen te Ermelo Chr. v. Dam te Am sterdam-C. Geref. kerken Beroepen te Aduard H. Hogenhuis te Onnen; te Koudekerk a. d. Rijn en te Middelstum A. J. Janssens te Koudum. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Diever-Smilde H. Scholten te Berkum. Chr. Geref. kerken Beroepen te Sneek D. H. Biesma te Hoo- geveen. Bapt. gemeenten Aangenomen naar Noordbergum B. Posthumus, cand. te Utrecht. van verouderde vliegtuigen door straal vliegtuigen van hoge kwaliteit en een al gemene toeneming van de gevechtskracht. Gruenther optimistisch De nieuwe opperbevelhebber van de N.A.V.O.-strijdkrachten in Europa, gene raal Gruenther, heeft Maandag op een persconferentie verklaard, dat hij er vast van overtuigd is dat er geen derde wereld oorlog zal komen. Volgens Gruenther was het gevaar voor zulk een oorlog op het ogenblik veel klei ner dan drie jaar geleden. Hij was van mening dat de geallieerde strijdkrachten kwalitatief beter waren dan die der Sovjet-Unie, maar dat zij kwan titatief nog ten achter waren. Wat de zee strijdkrachten betreft merkte hij op dat de Sovjet-Unie weinig oppervlakte-schepen had daar de Russen zich concentreerden op onderzeeboten. „Wij hebben nog geen middel tegen de nieuwe Schnorkel-duikboot", aldus de ge neraal. In Joegoslavische kringen te Londen heeft men de persberichten, dat de Sovjet- Russische houding tegenover Joegoslavië minder vijandig is geworden, tegengespro ken. Ontleend werd, dat er een speciale betekenis moet worden toegekend aan de jongste samenkomst van de Joegoslavische zaakgelastigde in Moskou met Molotof. Dit bezoek was „louter formeel en protoco lair". Joegoslavië heeft Zondag nog bij de ge allieerde raad in Wenen geprotesteerd te gen een onhoffelijkheid die tegen zijn ge zant in Oostenrijk door Sovjet-Russische wachten begaan zou zijn. Verder wordt ontkend, dat de Sovjet- Unie heeft voorgesteld de normale diplo matieke betrekkingen met Joegoslavië te hervatten. Ook de vijandige propaganda van de Kcminform-landen zou niet ge staakt zijn. Dit was ook het geval met grensincidenten. SCHIEDAM. Eene vreeselijke ramp heeft het dorp Kethel nabij Schiedam getroffen. In den namiddag sloeg plotse ling de vlam uit de woning van den in gezetene Hendriksen en reeds tegen den avond was, niettegenstaande de toe gesnelde hulp, het grootste deel van het dorp in de asch gelegd. Veertig woningen waren in eenen puinhoop veranderd en het was onmogelijk den akeligen toestand te beschrijven in welken de bewoners zich bevinden. Groot is de ellende van velen, die niets dan hun leven hebben kunnen redden. Aan den avond zwierven zij rond, weenend starende op de plaats, waar hun woningen en goederen door de vlammen lagen verslonden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5