Motorsloep IJM 334 nu pas terug uit Zeeland Declaratie Beverwijks directeur Sociale Zaken in discussie Oud Katholiek Ondersteuningsfonds vierde diamanten jubileum Agenda voor Velsen Visserij -varia Geduchte schadepost voor de heer N. G. Kemp Santpoort Heemskerk DES RAADS ZWANEZANG Ex-communist over CPN-„stunt" 7 Drie en veertig nieuwe leden: mooiste geschenk Stormvogelsiunïoren te^en voorlopig jeugdelftai Lekenspel van M. Niihoff in twee Ned. Herv. Kerken Eerste kwartet school- dammers present Santpoortse duiven uit Frankrijk op honk Tien mille aan NRF-ze&els dank zij kinderen en vrouwen Bloembollenfilms in „De Weijman" Tot op de laatste cent verantwoord" zegt wethouder Passchier; raad wijst rekening toch af - J?L MEKOG krijgt ruimte voor semi-technisch lab. Velser rubberfabriek aan de Wijkermeerweg Suomi athleten liepen en wierpen hard DINSDAG 19 MEI 1953 TN HET GEBOUW, waar de Oud Katholieken vele jaren geleden bijeen kwamen om J- de dienst bij te wonen het huidige Thalia Theater is gisteravond wel duide lijk bewezen dat de afdeling IJmuiden van de Vereniging Oud Katholiek Onder steuningsfonds, die deze week het zestigjarig bestaan viert, voor al die geloofsge noten een voorname plaats inneemt, want het bestuur van drie mannen op het toneel is overladen met welverdiende toespraken. De heer W. D. Wiljouw kon als voorzitter van de afdeling aan zijn collega van het Hoofdbestuur een lijst overhandigen met de namen van drieenveertig nieuwe leden, waardoor het aantal leden van de afde ling is gestegen tot 182. Een van de grootste afdelingen in het land! De betekenis van het jubileum werd in de eerste plaats geschetst door de heer W. D. Wiljouw, die een terugblik gaf op hetgeen door de OKOF afdeling in zestig jaar werd verricht en bereikt. Vertegen woordigers van de afdelingen Den Helder, Enkhuizen, Haarlem, Amsterdam, Aals meer en Alkmaar en Egmond aan Zee en de vele IJmuidense leden hoorden hem aan en verplaatsten zich met de heer Wiljouw naar de dagen in het jaar 1876. Er woonden toen twee Oud Katholieke ge zinnen in IJmuiden en in 1878 was dat al flink wat meer want er werd f 1000 voor een kerkje uitgetrokken. In 1888 kwam dat gebouw er pas en het werd in het midden van 1890 geopend. OKOF ontstond ook in die jaren, om precies te zijn op 11 Juni 1893. De eerste algemene vergadering werd in 1920 te IJmuiden gehouden en vandaag zal het de tweede keer zijn, aangezien men de viering van het jubileum hiermee heeft doen samenvallen. Pastoor J. A. J. van Zanten voerde na mens het hoofdbestuur het woord. Hij vond het moeilijk dit te doen omdat hij pas tot voorzitter werd benoemd en hij wel het huidige bestuur maar niet al die personen uit de besturen van die zestig jaar voor zich zag. Telkens komen in elk bestuur ieder jaar andere figuren naar voren die niettemin iets in zich dragen van de geschiedenis van de OKOF en dat gaf pastoor Van Zanten kracht. Hij eindigde met de wens dat de IJmuidense afdeling de grootste en ook een van de beste van het land zou worden. Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, sprekende namens de gemeente en als voorzitter van de kerkeraad, merkte op dat een band van grote erkentelijkheid de gemeente met de OKOF verbindt. Men prijst zich gelukkig een dergelijke afdeling te bezitten en pastoor Nieuwenhuyzen meende niet te veel te zeggen met de woorden „De afde ling IJmuiden heeft veel en goed werk gedaan". Op naar de tweehondecdvijftig, zei hij, „In het belang van de gemeente en de St. Engelmunduskerk". Als voorzitter van de Oud Katholieke Besturenbond trad de heer T. A. van Kleef naar voren, die het prettig vond een steunpilaar als de OKOF naast de Bestu renbond te bezitten. Voorts spraken nog vertegenwoordigers van de afdelingen Haarlem, Zaandam en Alkmaar, waarbij zelfs de wens werd geuit tot de stichting te komen van een nieuwe kerk en een kerk in Velsen-Noord. Tot besluit kon de heer Wiljouw mee delen dat aan jubileumgaven f 571.15 was verzameld. Teneinde te komen tot de samenstelling van een Velsens Jeugdelftai, dat in de week van 25 tot 30 Mei een wedstrijd zal spelen tegen een Jeugdelftai uit Edmonton, speelt een voorlopig Velsens Jeugdelftai Dinsdag 19 Mei om half zeven op het hoofdterrein van „Schoonenberg" een wedstriid tegen een Stormvogels junioren-elftal. Het voor lopig Velsens elftal is als volgt samenge steld: Doel: Johan Jansen (Velsen): rechts achter: A. Minks (VSV), linksachter: G. v. Gelder (Terrasvogels), rechtsmidden: H. Haan (Kinheim), spil: J. Molenaar (Vel- sen), linksmidden: H. Jasperse (WIJ), rechtsbuiten: P. Kramer (VSV), rechts binnen: P. Reyerse (Velsen), middenvoor: J. Pelleman (Terrasvogels), linksbinnen: C. v. d. Heyden (Velsen), linksbuiten: A. v. d. Steen (WIJ). In de tweede helft worden Jansen, Mo lenaar en Jasperse respectievelijk vervan gen door: Van Wijk (WB), Nieuwenhuis (WIJ) en Uniken (VSV) en verwisselen Kramer en Van der Steen van plaats. Reserves: D. Bannink (Waterloo) en S. de Vlugt (VSV). In twee kerken te Velsen zal het leken spel „Des Heilands Tuin" van de onlangs overleden dichter M. Nijhoff worden ge speeld op Woensdag 20 Mei in de Ned. Hervormde Kerk te Velsen, het oude kerkje dat voldoende sfeer bezit om een dergelijk spel tot zijn recht te laten komen en op Donderdag 21 Mei in de Ned. Hervormde Kerk te Santpoort, de vriendelijke dorps kerk aan de Burg. Enschedélaan. Uitvoerenden zijn leden van een Oecu menische lekenspelgroep uit Velsen en medewerking wordt verleend door leden van het Kapelkoor te Santpoort onder lei ding van de heer H. J. de Haas. Het geheel draagt een liturgisch karakter en het spel wordt gebracht in het raam van een Pinksterwijdingsdienst, waarin de predikanten ds. L. Brink en ds. D. ter Steege zullen voorgaan. Dinsdag 19 Mei. IJMUIDEN: B.B.-tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10-12, 14-18 en 19-22 uur. Thalia, 20 uur: filmvoorstelling (C.P.N.). Tentoonstellingszaal Heidestraat, 19-21 uur expositie werken W. A. Oepts. Protestant-Chr. groep, 20 uur: Herv. Jeugd- gebouw, propagandavergadering. Woensdag 20 Mei. IJMUIDEN, Velser Kunstkring „Voor Al len", voorstelling door „Het Vrije To neel" met ,,'n Eigen huissleutel", 20 uur Rex Theater. Thalia, 20 uur: „De blauwe sluier". B.B.-tentoonstelling, Cultureel Centrum, 10-12, 14-18, en 19-22 uur. Tentoonstellingszaal Heidestraat, 19-21 uur expositie werken W. A. Oepts. VELSEN, Ned Hervormde Kerk, Kerk plein, opvoering van lekenspel „Des Heilands tuin". Hoofdconducteur C. v. d. Pas mocht toen met zijn tweeëntwintig man treinper soneel aan het werk gaan om de „OKOF expresse" door een vlotte revue te laten denderen en hier en daar even te stoppen. De DGS raspers wisten er met huis, tuin en keukenspullen aardig de stemming in te brengen en die duurde voort bij zang, schetsjes, de parade van de tinnen sol daatjes en accordéonspel van mevrouw Wijker-De Loff en pianospel van mevrouw Kruit-Reeves. Zij kregen aan het einde van de avond bloemen aangeboden. Na Pinksteren finale Na de Pinksterdagen zal de damclub IJmuiden in een der zalen van het Cultureel Centrum de finale organiseren van het school-damtournooi, waarvan de voorwed- strjjden nu in volle gang zijn. Van elke school komen vier vertegen woordigers in kwartetverband uit met als inzet het school-damkampioenschap der ge meente Velsen. De voorwedstrijden der R.K. Jongensschool uit IJmuiden zijn al geëindigd en de vol gende vier spelers zullen de jongensschool vertegenwoordigen: 1. Theo Koekenbier; 2. Co v. d. Heijden; 3 Kees Kaan; 4. Piet Morrien. (Reserve: Wim Arisz). De inschrijving tot deelname is tot en met 21 Mei voor de scholen opengesteld bij de DCIJ-secretaris L. C. Vooys, IJsselstraat 85 te IJmuiden. Deze week in de Kennemerlaan In ons bericht over de winkelactie in de Kennemerlaan werd de indruk gewekt, als zouden de daarin genoemde gebeurtenissen zich volgende week gaan afspelen; men zal echter begrepen hebben dat de week vóór vlaggetjesdag werd bedoeld dus deze week. Groen van wier en boven water gehou den door een stuk of wat vaten is de IJmuidense visserssloep 1JM 334 eigen dom van de heer N. G. Kemp, die zich op de eerste dag van de ramp in Zuid Weste lijk Nederland onverwijld ter redding spoedde Zaterdagmiddag uit Zeeland teruggekeerd in de IJmuidense haven. Als laatste schip van de vloot van redders uit IJmuiden kwam het scheepje terug, aan gezien het ruim drie en een halve maand omhoog heeft gezeten in de vluchthaven van Zijpe. De resten van de IJM 334 liggen thans in de Haringhaven bij de resten van de Duitse bunker. Het schip werd op 3 Februari door de heer Kemp verlaten nadat hij er mee op een slikplaat was gelopen en de motor on klaar was geraakt. De sloep sloeg lek en een beurtschipper trok hem daarna naar de vluchthaven van Zijpe. Daar was geen helling zodat men met de vluchthaven ge noegen moest nemen. De sloep werd vele weken lang bloot gesteld aan de vloed en regen en pas vorige week Donderdag kreeg de heer Kemp de juiste gelegenheid om met vier man van de kotter IJM 241, schip per N. Minneboo, het zaakje te gaan klaren. Om het drijfvermogen te vergroten bon den ze negen vaten in het schip vast en verwijderden de motor, de dikke laag klei en andere binnengespoelde voorwerpen. Onder de romp van teakhout werd een zeil gespannen en zo ging men Vrijdagmiddag al slepende op weg. De nacht werd in Hoek van Holland doorgebracht en Zaterdag middag zag men het wonderlijke tweetal op de pieren aankoersen. Veel was er niet overgebleven van de IJM 334, waarmee de heer Kemp vroeger ruim zestig badgas ten een vaartochtje bezorgde. De vloer is er uit, spanten zijn door de druk van klei en water gebroken en het mastje was De Santpoortse postduivenvereniging „Snelle wieken" heeft Zondag haar wed vlucht gehouden van Quievrain (Frankrijk) afstand 234 km. Er waren 164 duiven in con cours en de vogels zijn 's morgen om 8.30 uur losgelaten. De wind was Z.-West.. De eerstaankomen- de duif werd getoond om 11.18 uur, eigenaar was J. Hoogzand. De uitslag was: J. Hoogzand 1, 4, 31; M. Janssen 2, 3; A. Punt 5, 28; B. Jenninga 6, 10 12; F. Veldmeyer 7, 9, 11, 18, 26, 27; E. Gorter 8, 15, 25; j. Bonarius 13, 24; A. Ta- bernal 14, 17, 21, 30; J. Lansen 19; P. Bier drager 20, 32; Kaasenbrood 22; F. Cappen- dijk 23; C. Korthouwer 16, 29; K. Korthou- wer 33. Luchtpost „De Luchtpost" heeft aan deze wedvlucht deelgenomen met 153 duiven. Het vertrek had in Quievrain een snel verloop, eveneens om 8.30 uur 's morgens. De eerste aankomende duif van de „Lucht post" werd ontvangen door Joh. Struys om 11.19 uur. De uitslag van het gehele concours was: Joh. Struys 1, 5, 7, 10, 11, 12, 21, 22; Fr. Koks 2, 13, 25; P. Bersee 4, 18, 24, 27; J. Lansdorp 5, 6. 8, 17. 30; G. Bierman 9, 27; A. Mols 14, 26; W. Dekker 15; P. Koning 16, 19; Th. B. van Zwieten 20; Joh. Andriesma 23 en K. Brouwer 29, 31. Koppelstanden van „Assumburg" Na de vluchten van Roosendaal en Vil voorde zijn de koppelstanden van de Heems- kerkse postduivenhoudersvereniging: 1. J. KnapG. Dam 389 pnt.: 2. J. KoperG. Wagner 370 pnt.; 3. H. GnoyerJ. Numan 351 pnt.; 1. R. Beentjes—J. Beentjes 271 pnt.; 5. H. van TunenJ. G. van Tunen 197 pnt.; 6. C. Veldhuis—P. Eeltink 191 pnt.; 7. Ch. BeyJ. Dam 171 pnt.; 8. P. v. d. LoosJ. H. Weber 98 pnt. Atoom-duiven terug De Velsen-Noordse postduivenvereniging „De Atoom", heeft Zondag met meer dan 170 vogels deelgenomen aan de wedvlucht van Quievrain. De dieren vlogen de weg terug met een Zuid-Westen wind. De uitslag werd: A. de Bot 1, 7; M. van 't Hof 2, 4, 5, 6. 11, 18, 31: W. A. Schouten 3, 16, 22: H. J. Exalto 8, 14, 29: P. v. d. Wiele 9; J. Schoo 10; D. Stapper 12: A. Kat 13, 24, 25, 27: L. E. A. Sloot 15. 28, 30; A. v. Leeu wen 17; J. Asjes 19; F. Boevink 20: J. Stijn- man 21; A. de Heer 23; N. G. de Graaff 26. De Velsense schoolkinderen hebben samen bij de verkoop van postzegels ten bate van het Rampenfonds voor de vol gende sommen verkocht: Velsen ƒ259, Velsen-Noord ƒ1496, IJmui den 4557, IJmuiden-Oost 1821, Sant poort 1282. Voorts brachten de dames van de U.V.V.-afdeling Velsen-IJmuiden 1261.20 binnen, zodat er in totaal voor 10.676.20 aan postzegels werd afgeleverd. spoorloos. De kleine winch is een bonk roest en bij de steven is een flinke hap uit de bak. Men twijfelt er sterk aan of de verzeke ring nog tot herstel zal besluiten: van morgen is het casco -want meer is het niet onder de waterlijn bekeken en mor gen komt er een kraan aan te pas om het vaartuig op de wal te plaatsen. Grondstoffen voor de papierfabriek Maandagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Noorse m.s. „Bomma", dat van de Noorse haven Gjeving een lading van 270 ton houtstof aanvoerde. Nogmaals moesten de organisatoren van de Santpoortse feestmaand de wijk nemen naar een zaal de zaal van de Weijman waar gisteravond voor een gering aantal belangstellenden uit het filmarsenaal van het Hollands Bloembollenhuis is geput. De oorspronkel'jk voor het Rijkenspark opge zette voorstelling was al twee keer letter lijk in het water gevallen, zodat men een derde debacle niet durfde riskeren en de zaak a priori maar onderdak hield. Over de films zelf kunnen wij kort zijn: ze zijn overbekend en al heeft de cineast eerder een droge opsomming v an de bloe - mencorso's en het Keukenhof gegeven; de kleurenweelde, die de geestgronden in de lente opleveren komt er goed in uit. Niet temin meenden wij een lichte teleurstel ling te besoeuren over het programma, dat om der wille van de tijd ingekort moest worden. KFA brengt thriller van Hitchcock In het kader van Katholieke Film Actie HeemskerkBeverwijk zal op Woensdag 20 Mei in het Heemskerkse Marquette- theater de film „The rope het koord" worden vertoond. In de gisterenavond gehouden gemeenteraadsvergadering van Beverwijk is er bij de voorlopige vaststelling der gemeente-rekening over het dienstjaar 1949 van diverse zijden felle critiek geleverd op de post reis- en verblijfkosten van de directeur van de dienst sociale zaken over genoemd jaar. Na een hoofdelijke stemming is de bewuste gemeenterekening (met vijf stemmen voor en twaalf tegen) niet door de raad geac cepteerd. Wethouder Vessies deelde voorts in deze vergadering mede, dat het col lege van B. en W. binnenkort met een voorstel naar voren zou komen tot onbe woonbaar verklaring van diverse woningen. Vooraf werd een aantal raadsvoordrach ten zonder stemming aangenomen. Bij een voorstel tot vaststelling van een verorde ning tot beschikbaarstelling van gelden voor de bouw van schoollokalen voor bij zonder onderwijs met dit raadsvoorstel wordt in de eerste plaats verbetering van de slechte toestand beoogd, die aan de Christelijke Kleuterschool aan de Schans heerst -meende mevrouw F r h 1 i c h (C.H.U.) een amendement te moeten in dienen om er een artikel uit te schrappen, dat zegt dat de gemeente het verstrekken van subsidie kan weigeren als er niet vol doende geldmiddelen aanwezig zijn. s-De voorzitter merkte op, dat dit voorstel eerst bestudeerd zal moeten wor den, waardoor het punt aangehouden zou moeten worden. De heer Romunde (Arbeid) verzocht mevrouw Fröhlich dit voorstel in te trek ken, daar zij „in eigen vlees zou snijden". Met zes stemmen voor en elf tegen werd het tenslotte verworpen, waarna de ver ordening kon worden vastgesteld. De heer Zuidersma (ex-comm.) vond het bij een voorstel tot aansluiten van woningen aan de Kanaalweg op het water leidingnet, maar een vreemde opvatting van een „zo zuinig mogelijke uitvoering van werk": er wordt in de voordracht ge sproken over het door de betrokkenen zelf te verrichten graafwerk, waardoor onge veer 1500 in de gemeentekas zou worden gestort. De heer Beentjes (Katholiek) daar entegen zag dit als een daad van burger zin. Ook dit voorstel werd aangenomen. Het voorstel tot verlenging van de ont ruimingstermijn tot een jaar van de on bewoonbaar verklaarde woning Arends- weg 96 werd door verschillende raadsleden aangevochten in verband met de zeer deso late staat, waarin het perceel verkeert. De in het voorstel genoemde termijn van een jaar is toen maar tot een half jaar terug gebracht. Per taxi naar Wijk aan Zee voor 28.50 Bij de gemeenterekening over 194j) kwa men dc gemoederen in beweging. De heer G e r r i t s e (Arbeid) vond de post reis- en verblijfkosten op een bepaald punt de grens van het redelijke en verantwoorde lijke verre overschrijden. De heer Langend ij k (Kath.) waren bij deze post scherpe tegenstellingen opge vallen en hij vroeg zich af, of de reizen wel goed geplant waren. Gepianned bedoel de hij. Voor de heer Romunde gingen de ge maakte declaraties alle begrippen van „reiskosten" te boven: hij stelde de wet houder van Sociale Zaken in de eerste plaats verantwoordelijk, wanneer hij moest constateren dat „de betreffende hoofdamb tenaar als directeur van de dienst voor so ciale zaken niet op zijn plaats" was. Op de rekening was hij een post tegen ge komen van 12 Juli Ï949, waarop voor een reis naar Wijk aan Zee 28.50 was ge declareerd. D De wethouder van Sociale Zaken, de heer Passchier (A.R.) weerlegde in uitgebreide bewoordingen hierop deze aan klacht en zeide de rekeningen te hebben nagegaan en te hebben geconstateerd, dat alles tot op de laatste cent was verant woord. Vervolgens wees hij erop dat in 1949 de trein- en busverbindingen overal nog zeer slecht waren en dat men per auto vaak meer bezoeken kon afleggen en in richtingen kon bezoeken dan per trein. Waarop de Heer Romunde repliceerde dat dit betoog feitelijk langs de critiek heen ging en dat hij niet op het werk van Sociale Zaken wilde beknibbelen maar voornamelijk de hoge uitgaven van haar directeur critiseerde. Hij achtte het dan ook alsnog niet verantwoord om voor de vaststelling te stemmen. Moeilijke omstandigheden in 1949 Burgemeester mr. H. J. J. S c h o 11 e n s merkte hierna op, dat in 1949 vooral de gestichtsverpleging geheel gereorganiseerd diende te worden, waardoor hogere posten op de rekening ontstonden. Hij vond het nu in 1953 moeilijk om te realiseren onder welke omstandigheden al deze hogere kos ten werden gemaakt. Ook werkte in die jaren de administratie nog niet zo effectief, zodat het achteraf moeilijk naslaan was. De burgemeester betreurde het echter ten zeerste, dat bij de behandeling van dit punt in de raad insinuaties waren gelan ceerd tegen een persoon, die zich nu niet kon verdedigen: zijns inziens functionneerde de dienst van Sociale Zaken in Beverwijk zeer goed, maar vooral in die jaren waren er nog al eens moeilijkheden met de per soneelsbezetting. Met twaalf stemmen tegen is de vast stelling van de rekening inmiddels toch verworpen. Ook ten aanzien van de vaststelling der gemeenterekening over het jaar .1950 wenste de heer Romunde een stemming. Met elf stemmen voor en zes tegen is deze echter aangenomen. Nog eens de nationale feestdag Door de C.P.N.-fractie was tenslotte nog een motie ingediend om het gemeenteper- soneel op 5 Mei 1953 's middags vrij te geven. De heer Zuidersma (ex-comm.) noemde het een verkiezingsstunt om op 18 Mei een jaar vooruit te lopen. Wanneer deze motie vier weken eerder was inge diend, had dit meer in de lijn gelegen en had spreker zijn stem hieraan kunnen geven. Wethouder A 1 b e r d a meende de raad deze motie te moeten ontraden, omdat dn een landelijke en geen plaatselijke zaak is. Persoonlijk vond hij de oplossing van dit jaar niet juist en hij stelde voor om vol gend jaar via de vereniging van Neder landse gemeenten bij Den Haag aan te dringen op een waardiger regeling. De motie van de C.P.N. sneuvelde tenslotte roemloos. MARKTBERICHT BEVERWIJK 18 Mei Asperge 75165; aardbeien 4574; spina zie 825; sla 618; bloemkool 4184; bos- peen 42—67; rabarber 1025; radijs 37; bosuien 8—12; prei 41—67; witte kool 12; raapstelen 1113; soep 58. mtwm flilt Drie Meteor straaljagers nemen hier tegelijk brandstof in van een KB-29, terwijl zij in volle vlucht zijn. De foto werd gemaakt tijdens proefnemingen door de luchtmacht der V.S. boven Engeland. Gevolg gevende aan een aanbod van de firma Eriks is door de H.V. MEKOG, de constructiewerkplaats, gelegen aan de Staalhavenweg aangekocht, met het doel in dit gebouw een semi-technisch laborato rium te vestigen. Deze uitbreiding is een gevolg van het nijpende ruimtetekort dat de MEKOG al geruime tijd heeft gevoeld. Soldaten moeten nog even wachten op de zonde De heropvoering van het drama „Wie zonder zonden is.die Maandagavond 18 Mei voor de militairen va.n het kamp Rooswijk zou plaats vinden, is door plotse ling verstek laten gaan van twee spelers uitgesteld tot Woensdag 27 Mei. Burgemeester en Wethouders van Velsen delen mee, dat bij hen is ingekomen en ter gemeentesecretarie (4e afdeling) ter in zage ligt een van de vereiste bijlagen voor zien verzoek van J. M. Rupert, handel drij vende onder de naam Velser Rubberfabriek „Hollandia" te Velsen (Noord), waarbij vergunning ingevolge de Hinderwet wordt gevraagd tot het oprichten van een rubber fabriek, waarin zullen worden opgesteld diverse machines en werktuigen in de per celen Wijkermeerweg 8 en 10 te Velsen (Noord). Op Woensdag 3 Juni 1953 te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meed van zijn gemeentebestuur, één of meer van zijn stuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. Bij de Zondag in Hoorn gehouden natio nale athletiekwedstrijdèn door de athletiek- vereniging „Hollandia" hebben enige Suomi- athleten mooie resultaten geboekt. P. Koeten legde beslag op de eerste plaats discuswerpen A-klasse heren met 38.58 m. en tevens werd hij eerste bij het kogelstoten B-klasse met 12.06 m. Op dit B-nummer kogelstoten werd J. Adelaar met 10.51 m. vierde. Bij het speerwerpen A-klasse moest G. Postma na Lutkeveld genoegen nemen met de tweede plaats door een worp van 48.85 m. De Olympische estafette was voor „Suomi" met de lopers J. F. Smit, G. v. d. Veer, A. Spek en G. Grapendaal. De overige uitslagen v/'.-an: hoogspringen heren B: 3. J. Adelaar 1.60 m.; 3000 m. heren A-klasse: 5. A. Spek; 100 m. heren B: G. Grapendaal no. 2 in de serie met 11.7 sec. en no. 5 in de finale. Claesje extra. Behalve de aangekon digde Vios en Petten verscheen gisteren ook de Claesje aan de markt met 420 kis ten. Voorts waren er acht Noordloggers en zeven van de kust plus 14 kotters voor radig. Makreel steviger. Dank zij het vrij geringe aanbod liep de makreel in prijs op. De Vios had 500 makreel, de Petten 575 en de Claesje 100 open en 200 dichte. De prijs liep tot f 18 de kist en de slappe soorten gingen nog voor f 10 tot f 13 van de hand. België blijft kalm. Er zit de laatste dagen weinig muziek in de Belgische han del; ook gisteren deden de rijen uitleggers van de loggers niet meer dan f 39 tot f 58 en de betere trawlersoorten werden ver kocht voor f 46 tot f 60. Tarbot was wat beter dan Zaterdag: het mooie blanke spul kwam tot ongeveer f 1,35 de kilo. Tong futloos. Al was er Maandag toch echt niet te veel tong aan de markt, de prijs wilde nog niet erg en voor de 13000 kisten tesamen werd niet hoger ge boden dan de prijs van Zaterdag wat de grote, de middel, kleinmiddel, enen en slips betrof. Binnenland beter. In de binnenlandse handel evenwel kwam vrijwat meer leven: de wijting maakte royaal f 25 per kist en de braadjes liepen op tot f 30 ter wijl voor koolvis tussen de f 40 en f 45 werd gemaakt. Schol II haalde eveneens de f 25. Mager. Niettemin werd er maar ma ger besomd: de Petten maakte voor elf dagen slechts f 11.800; de Vios deed voor twaalf dagen f 18.600 en de Claesje boek te f 11.200 voor tien dagen. Van de Noord- loggers werd de KW 52 de beste met f 8760 en de KW 48 was een redelijke tweede met f 5270; de overigen besomden om en bij de f 3000. Zuinig. Daar het er gisteren naar uit zag, dat vandaag alleen de Polderman verwacht kon worden, kondigt de komen de schaarste zich al aan: deze trawler is van de achtste Mei en de volgende sche pen zijn pas op 12 Mei gaan varen: Dirkje, Haarlem en Eveline. De slechte reizen en de gedwongen surveyneurten houden de markt dus mager. De Shamrock brengt vandaag dan nog wat leven in de brouwerij met 350 kisten en 570 stijve plus 240 ijskabeljau- wen. Garnalen. In totaal verwerkte de af slag Maandag 2708 kilo garnalen, waar van de IJM 227 relatief het leeuwendeel voor zijn rekening nam met 401 kilo. De priis zat tussen de 41 en 49 cent per kilo. DUITSLAND Frithjof hielp. Tijdens de laatste reis van het Duitse visserij- wachtschip „Frithjof" heeft de bemanning zich verdienstelijk gemaakt door de Sche- veningse logger „Zuiderkruis" te helpen met het bergen van verloren stukken. De trawler „Detmold" had deze stukken op gemerkt en de vondst gemeld aan de „Frithjof". Duitsers bij Amerika. De Duitse trawlers „Wupperthal" en „Nürnberg" vis sen thans regelmatig in het gebied rond New Foundland voor de Amerikaanse Oostkust. De „Wuppertal" maakte een reis van 61 dagen en bracht de eerste vangst naar Grimsby en de tweede naar Cuxhaven. De heen- en terugreis naar het vangstgebied namen tien dagen in beslag. Elke vangreis duurde ongeveer 30 dagen en in die 61 dagen werden 15.000 zee mijlen afgelegd. De „Nürnberg" keerde deze week van haar derde reis naar dit gebied terug met 5200 bennen. Even gauw. Maandagmorgen zeer vroeg kwam de Doggersbank binnen met een 200 manden rondvis na vijf dagen vissen. De bemanning hielp snel lossen en het resultaat was f 3000. Na de verkoop liet schipper Guyt de trossen weer los gooien om nog een kort reisje te maken voor de Pinksterdagen. Dunnende vloot. Nu de Thorina IJM 33, Gelria IJM 21, en Tzonne IJM 1 alle binnen zijn gebleven voor een opknap beurt, liggen zij met de volgende trawlers voor de kant: Abraham, Schoorl, De Hoop, Eli Antje, Zeelandia, Vikingbank, Norma Maria en Herman. De Allan Water (IJM 34) is na vijf we ken uit de vaart te zijn geweest, onder commando van schipper Huib Ouwehand weer naar zee vertrokken. Ook de Limbur- gia (IJM 54) is Maandag (met de nieuwe schipper J. Dekker) vertrokken. IJs te kort. Toen Maandag de Aleida (KW 169) met 150 manden tong en schol uit zee kwam, moest de logger eerst naar de Zuidzij, omdat voor de laatste vis geen ijs meer aan boord was, wat met. het warme weer niet verantwoord is. De logger heeft Dinsdag gelost. Latertje. De KW 48 en KW 175 heb ben na binnenkomst de trawlnetten nu pas van boord gedaan en moeten deze week nog hard werken om de loggers voor vlag getjesdag klaar te krijgen. Bot van kaliber. De Petten (IJM 49) maakte tijdens de laatste reis enige grote heilbotten buit. Het grootste visje woog 80 pond, no. 2 woog er 62. Prijzen. Heilbot 2,50—1,90; gr. tong 1,71—1.55; grm. tong 1,17—1,06; kim. tong 1,25—1,16; kl. tong I 1,32—1,18; kl. tong II 1.020,88; tarbot I 1,40—1,16, per kg.; tarbot II 62—57; tarbot IV 37—36: kl. griet 30—25; tongschar 60^9; kl. tongschar 33—22; schar- tong 26; gr. schol 50; grm. schol 63; kim. schol 67—27; kl. schol I 56—21; kl. schol II 31—8; schar 18—8,50: v. haring 22,50—13,50; makreel 19—10.50: gr. schelvis 32—23; grm. schelvis 34—23; kim. schelvis 43—24; kl schelvis I 41—27; kl. schelvis II 30—10; wij ting 25—8; gr. gul 36—24; midd. gul 27—16; kl. gul 15—9,50; ham 45—40; kl. wolf 42—33' poontjes 22—8; kl. koolvis zw. 20; gr. rode poon 52; grm. rode poon 50; kim. rode poon 49; kl. rode poon II 18—12, per 50 kg.; gr. kabeljauw 164—56; gr. koolvis zw. 50—40' gr. leng 60; gr. wolf 72—56, per 125 kg. Aanvoer. Totaal 4800 kisten. Besommingen. EO 46 Claesje f 11.200; IJM 49 Petten f 11.900: 1 trawler met f 18.300; KW 48 f5276; KW 85 f5556; KW 37 f2354; KW 41 f3020: KW 75 f3050; KW 108 f2250' KW 27 f1610: KW 52 f8670: KW 133 f5200' KW 125 f2469; KW 89 f.3127; KW 48 f2440; KW 69 f2960; KW 28 f2545; AM 16 f2540' AM 17 f2640; AM 18 f2600: BU 33 f2270: RO 2 f3128: KW 34 f2823; KW 31 f1044' KW 30 f 1739. Paling en aal. Zaterdag werd door 124 vaartuigen aan de visafslag te Urk aan gevoerd: 8752 pond kuilpaling, prijs fl f 1.15; 2003 pond liinaal, prijs f 1.26f 1 45' 106 pond fuikaal. prijs f 1,05f 1.10. alles per pond en 703 bak nest, prijs f2,50 per bak van 3714 kg. GRIEKENLAND. Havens vol. De Griekse vissersvloot bestaat thans uit 380 trawlers en 280 vaartuigen, die de drijf netvisserij uitoefenen. In 1952 kwamen deze schepen in totaal achtduizend maal aan de markt om 40.000 ton binnen te brengen. Twee trawlers bedrijven de vis serij rond Mauretanië.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9