Naguib dreigt opnieuw met een „onafhankelijkheidsoorlog" Kranslegging op de ere begraafplaats der verzetslieden Weerbericht Geschil Te zware defensielasten even gevaarlijk als militaire bedreiging Egypte moet zich voorbereiden op het grootst mogelijke lijden" Hoe Perón aan 1 Mei aanslag ontsnapte Rovers brengen trein tot ontsporing Weer een MIG geland in Denemarken Het woord is aan... Franse premier stelt vertrouwenskwestie Beknotting der staatsuitgaven en redelijker belastingdruk aangekondigd Opening van Breedband Wolkenvelden op weg Foster Dulles in India Amerikaans journalist moet Perzië verlaten WAARSCHUWING VAN EISENHOWER: Spoedige ontmoeting Churchill-Eisenhower? KONINKLIJK PAAR IN DENEMARKEN wordt bijgewoond door Koninklijk paar REKENKAMER: Dat moet nu maar eens uit zijn! „Frankrijk partij bij overleg met de Russen" Faber en Bikker blijven nog in Duitse hechtenis Matiging van voorstellen der UNO in Panmoendjom? 67e JAARGANG No 263 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 20 MEI 1953 IJmuider Courant velser Haailems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG: No 110 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.6b. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ENGELSEN EN AMERIKANEN zijn het oneens over de wijze van optreden jegens Moskou, sinds dat een vredelievender hou ding is gaan aannemen. Engelsen en Ame rikanen dat wil zeggen: de Engelse en Amerikaanse regeringen. Het is altijd weer nuttig eraan te herinneren, dat vooral in de grote landen de openbare mening dik wijls sterk verdeeld is ten aanzien van de buitenlandse politiek der eigen regering, en er soms felle oppositie tegen wordt gevoerd. In Engeland is dat ditmaal niet het geval. In het Lagerhuis is gebleken dat de poli tieke partijen het volmaakt eens zijn over de wenselijkheid, besprekingen met de Russische regering „op het hoogste niveau" te openen. Men acht het moment daarvoor gekomen. Ook in de Britse pers is deze overtuiging klaar tot uiting gekomen en extra gestaafd met die argumenten, die in een officieel lichaam niet zo onbevangen geuit kunnen worden. In de Verenigde Staten daarentegen wil de regering niet op het voorstel-Churchill tot het openen van besprekingen met de Russen, zo krachtig door de oppositieleider Attlee ondersteund, ingaan. Men vindt daar dat de Russen eerst meer daadwerkelijke bereidheid, om tot betere verhoudingen te komen, moeten tonen. Maar de openbare mening in Amerika is kennelijk niet aan eengesloten. En de rechtervleugel van de regeringspartij is vertoornd over de rede voeringen van Churchill en Attlee, vooral over die van de oppositieleider, waarin hij zo duidelijk als zijn mening te kennen gaf dat hij ook in het Amerikaanse bewind eenheid van overtuiging mist en liet door schemeren, dat president Eisenhower het roer blijkbaar (nog) niet al te vast in han den heeft. Voor het overige waren noch de premier, noch de leider van Labour onvriendelijk in hun betoog en de Engelse bladen zijn dat evenmin. Niettemin is het verschil van mening tot een soort geschil uitgedijd; in Washington toont men zich niet gediend van tegenspraak. Dit heeft een paar van Engelands verknochte vrienden in het Brit se Gemenebest gealarmeerd. De Australi sche ambassadeur te Washington is het ergst geschrokken. Hij heeft zelfs gezegd dat als het in de bedoeling van de Sovjet- Unie ligt, de niet-communistische wereld te verdelen, de Sovjet-leiders in enkele weken beter geslaagd zijn dan zij zich in hun dromen hadden kunnen voorstellen. En hij heeft het, sprekend over de huidige be trekkingen tussen Amerika en Engeland, al over een breuk gehad. Nu nu. Dat is krasse taal. Maar later heeft hij het over een atmosfeer, die ten spoedigste opgeklaard moet worden, „zodat men zich haar slechts zal herinneren als een kwade mist, die het zicht vertroebeld heeft." Het is vaak moei lijk niet om diplomaten te lachen als zij zich aan het pathos gaan overgeven. De Nieuw-Zeelandse premier, te Washington gekomen om de betrekkingen tussen het Britse Gemenebest en de Verenigde Staten te verstevigen zoals hij, niet zonder zelf bewustzijn, verzekerd heeft is er gaan praten met president Eisenhower er. de plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken, Bedell Smith. Hij zal alles in het werk stellen, ter conferentie van het Gemenebest te Londen, die op til is, om meningsverschillen uit de weg te ruimen. De huidige moeilijkheid in Europa is dat men niet duidelijk ziet in welke richting de Amerikaanse regering stuurt en niet be grijpt welke doorslaggevende bezwaren er tegen een terrein-verkennende bespreking met de Russen zijn. Ook verbaast men zich telkens weer over onderling-afwijkende uitspraken van leidende persoonlijkheden in Washington. En het is begrijpelijk dat de Engelsen, zich eenmaal bewust van hun eendrachtig inzicht in de toestand, zeggen dat een eerste overleg tussen Churchill en Malenkov zeer heilzaam zou kunnen wer ken. Het invloedrijke weekblad The Ob server is van mening dat het meer zou kun nen helpen, in dit stadium, dan een con ferentie op breder grondslag, die groter verwachtingen zou wekken en meer ruimte voor misverstand bieden. Het blad voegt daaraan toe: „Het blijkt dat de Ameri kaanse regering minder bewegelijk op in ternationaal gebied is dan de onze. Zij heeft geen aaneengesloten openbare me ning achter zich, zij spreekt niet met één stem en zij wordt gehinderd door constitu tionele, politieke en psychologische handi caps die wij eerbiedigen moeten als factor in de toestand waarmee wij te maken heb ben." U ziet hoe tactvol dit laatste is uit gedrukt. En dan verder: „Er is geen reden om ons geduld te verliezen of om harde woorden met harde woorden te vergelden, maar evenmin mogen wij falen in onze plicht om iedere kans op vrede tot het uiterste te baat te nemen. Engeland moet de onafhankelijke rol spelen die geen ander op dit ogenblik kan vervullen. Evenals in 1939 en in 1945 moeten wij het vertrouwen hebben dat Amerika het bestaan van een nieuwe toestand in de wereld zal erkennen en ernaar handelen op het ogenblik dat het zelf het best uitkomt, en dat begrip en broederschap tussen de grote Engels sprekende democratische naties tenslotte door de logische ontwikkeling van zaken zullen worden hersteld." Ge ziet dat dit allerminst een stuk in ruzie-toon is. Het ademt wel een onafhan kelijke geest en tussen de regels leest men duidelijk: als wij met Moskou willen pra ten zuilen wij dat doen, ook al bevalt het Washington niet. Het zal zeer interessant zijn te zien of dit bewaarheid wordt. In tussen is het wel zeker dat door de volken een dergelijk Engels initiatief met vreugde zou worden begroet. Dat zelfs de poging om met de Russen meer te bereiken achter wege zou blijven zou een slechte indruk maker R. P. Tweehonderd demonstranten gearresteerd De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, is Woensdag te Nieuw Delhi aangekomen. Hij brengt een bezoek van drie dagen aan In dia. Heden zal hij met premier Nehroe be raadslagen. Een uur voor de aankomst van Foster Dulles heeft de politie ongeveer tweehon derd demonstranten gearresteerd, die Dulles met leuzen als „Ga naar huis, Dulles!" en „Amerikanen, handen af van Azië!" wilden „begroeten". Generaal Naguib, de Egyptische premier, heeft Dinsdagavond te Cairo in een radio-uitzending verklaard dat zijn regering de Brits-Egyptische besprekingen over een ontruiming der Suezkanaal-zóne door de Britse troepen, heeft op geschort en dat zij thans voorbereidingen treft voor een „onafhankelijkheids slag". De generaal zeide: „Ik kan het Egyptische volk mededelen dat wij thans vastbesloten zijn onze rechten te doen gelden en dat wij, op het door ons en niet door de vijand te bepalen tijdstip en onder door ons gewenste omstandigheden, slag zullen leveren". Premier Naguib deed een beroep op het Egyptische volk zich, „wanneer het zover is", voor te bereiden op „de grootst moge lijke opofferingen, lijden en tegenslagen". Hij voegde hieraan toe dat de Egyptena- ren geduld moeten oefenen, daar zij te doen hebben met „een sluwe vijand, die van elk wapen gebruik maakt". Naguib verklaarde voorts dat de bespre kingen waren opgeschort omdat de Britten „hebben gepoogd het beginsel, dat de basis der beraadslagingen vormde, n.l. een on voorwaardelijke ontruiming der Suez- kanaalzöne door de Britse bezettingstroe pen, te torpederen". Hij voegde hieraan toe dat Egypte de be sprekingen niet is begonnen omdat het meent aldus zijn rechten te kunnen verze keren, doch om met Groot-Brittannië tot overeenstemming te komen over de fazen van de ontruiming en de wijze, waarop deze zal geschieden. „Ook wilden wij de wereld, in geval de besprekingen zouden mislukken, tonen wat de ware Britse bedoelingen zijn", zeide hij. Hij vervolgde: „Wij zijn thans vastbeslo ten zelf onze rechten te handhaven, doch dat is geen eenvoudige taak. De regering, die verantwoordelijk is voor de veiligheid van het Egyptische volk, moet zich op deze taak voorbereiden en het volk waarschu wen voor hetgeen het te wachten staat, in dien het beslissende uur daar is. Onder de voorbereidingen valt militaire opleiding". Naguib zeide voorts dat Egypte er voor zal waken de in het verleden begane fou ten niet te herhalen. „Wij zullen geen nieuwe opvoering geven van het Palestijn se drama en evenmin zullen wij de trage die herhalen, die zich in 1951, na het op zeggen door Egypte van het Brits-Egypti sche verdrag, in de kanaalzone heeft afge speeld. Wij zullen niet overijld te werk gaan en wij zullen evenmin het volk aandrijven en in haast verkeerde dingen laten doen." De Duitse militaire raadgevers In een andere, eveneens Dinsdagavond te Caïro gehouden radiotoespraak, ant woordde generaal Naguib op Churchills opmerkingen in het Britse Lagerhuis over de voormalige Duitse officieren, die thans het Egyptische leger van advies dienen. „Churchill toonde zich gegriefd over het feit, dat Duitse militaire deskundigen het Egyptische leger raden, omdat hij wenst dat Britse officieren dit zullen doen. Doch Egypte zou geen baat hebben van Britse officieren en deze zouden het niet helpen in een strijd tegen Groot-Brittannië. Daar om hebben wij ons verzekerd van de hulp van gewezen Duitse officieren, die zich strikt bepalen tot uitvoering van de hun toegewezen taak en die deze getrouw ver vullen. Wij hebben ervaringen opgedaan met Britse militaire deskundigen. Een Britse militaire missie heeft tien jaar in Egypte gewerkt. Zij heeft in die periode haar taak niet kunnen of willen vervullen", aldus Naguib. De politie in Buenos-Aires heeft onthuld dat het feit dat de complotteurs tegen Perón geen uurwerkmechanisme voor hun tijd bom hebben kunnen bemachtigen, het Ar gentijnse staatshoofd het leven gered heeft. De bom had in de 1 Mei-bijeenkomst van het Congres tot ontploffing gebracht moe ten worden, aldus zou een der samenzweer ders bekend hebben. Firmat Lamas, de leider van de verzetsbeweging, die nog steeds voortvluchtig is, zou een uitnodiging hebben weten te krijgen om de bewuste vergadering bij te wonen. De politie had voorts een poging ver ijdeld, om president Perón tijdens een kabinetsvergadering' op 13 Mei om het leven te brengen. De Argentijnse politie heeft een lijst ge publiceerd van wapens en springstoffen die tot dusver zijn gevonden, onder andere 245 geweren, 21 machinegeweren en een grote hoeveelheid munitie er. springstoffen. „A.P." en „TJ.F.' mogen weer werken Dinsdagavond is gemeld dat Antonio Navatta, directeur van het Argentijnse departement voor telexverbindingen, de Amerikaanse persbureaux „Associated Pres" en „United Press" weer vergunning heeft verleend van hun eigen verbindingen in Argentinië gebruik te maken. Ook de maatregelen tegen het derde Amerikaanse persbureau, „International News Service", zijn later opgeheven. Mac Perdi, correspondent van het Ame rikaanse persbureau „Associated Press", in Teheran, heeft aanzegging gekregen binnen drie dagen Perzië te verlaten. Perdi zou in de 2 '/a maand, die hij in Perzië heeft doorgebracht, nieuws hebben verzonden, dat „vals, tendentieus en in strijd zou zijn geweest met de belangen van het land." Birmaanse rebellen hebben Woensdag 80 km ten Oosten van Rangoon een passa- gierstrein opgeblazen, waardoor vijf per sonen om het leven zijn gekomen en vele andere werden gewond. De trein ontspoor de door het tot ontploffing brengen van dynamietladingen. Na de ontsporing wer den de passagiers geplunderd. De dienst tussen Rangoon en Mandalay moest worden stop gezet. Opstandelingen hebben ook te vergeefs gepoogd een goederentrein op te blazen. Toen de trein langzaam door een bocht reed, werd hij door opstandelingen bescho ten. De bestuurder van de locomotief voer de de snelheid echter op en wist zijn trein in veiligheid te brengen. Uit Kopenhagen meldt Reuter dat op het Deense eiland Bornholm vanochtend weer een straaljager van het type MIG-15 geland is. Het toestel komt uit Polen, aldus ver luidt te Kopenhagen. De politie heeft nog geen bijzonderheden onthuld. De 22-jarige Poolse piloot is voorlopig geïnterneerd. Nader wordt gemeld dat de gelande MIG deelnam aan een oefenvlucht met vijf an dere vliegtuigen. Enkele minuten over acht maakte de piloot plotseling een duik, liet zijn extra tanks vallen en koerste op Born holm aan. Bij de landing werden het landingsgestel en de rechtervleugel van het vliegtuig zwaar beschadigd. Met de handen omhoog liep de piloot op een jeep van de nabij gelegen vliegbasis toe, die ijlings kwam aangereden. (Vorige maand stelden de Amerikaanse militaire autoriteiten in het Verre Oosten 50.000 dollar als beloning beschikbaar aan elke communistische piloot die een MIG-15 naar Zuid-Korea zou vliegen. Volgens zegs lieden van het Amerikaanse departement van Defensie gold dit aanbod alleen voor het Verre Oosten.) Mark Twain: De ervaring leert ons maar één ding tegelijk en dan, in mijn ge val, nog nauwelijks. Premier Mayer heeft in de Franse Na tionale Vergadering de vertrouwenskwestie verbonden aan een van de voornaamste onderdelen van zijn financiële hervor mingsplannen, namelijk aan de clausule in het wetsontwerp, die aan de regering spe ciale volmachten geeft om administratieve hervormingen en bezuinigingen in te voe ren. Volgens de grondwet kan de stemming over de vertrouwenskwestie niet voor 12 uur vannacht gehouden worden. De omstreden clausule zegt, dat de re gering tot 31 December het recht zal heb ben, bij decreet maatregelen van admini stratieve aard te treffen om de Franse be groting met tien procent te verlagen in vier jaar tijds. President Eisenhower heeft Dinsdag in een „praatje-bij-de-haard" via radio en tele visie verklaard dat „de Verenigde Staten, indien zij thans tot een algehele mobili satie zouden worden gedwongen, aan iedere militaire uitdaging van de Sovjet-leiders het hoofd kunnen bieden en de overwinning behalen". Hij waarschuwde dat de Sovjet-politiek „tot dusverre" nog niet gewijzigd is en riep op tot een voortdurende krachtsinspanning teneinde de kracht van „de vrije wereld" te vergroten. „Er is echter meer dan alleen een militaire bedreiging", aldus Eisenhower, die hierna uit eenzette, hoe de Sovjet-leiders er op rekenen, dat de Westelijke mogendheden niet haar huidige levensstandaard kunnen behouden en tevens grote bedragen aan haar defensie besteden. „Deze defensie moet allereerst van dien aard zijn, dat wij de kosten hiervoor voor lange, voor onbepaalde tijd kunnen dra gen....", zo zei de president, „want in onze huidige wereld kan een verlamde in dustrie of een gedemoraliseerde arbei dersklasse hetzelfde zijn als een verloren veldslag". Eisenhower gaf vervolgens een ongun stig beeld van de financiële toestand, toen de republikeinen in Januari de macht van de democraten overnamen. De regering- Truman, zo zeide hij, heeft de belasting opbrengst voor het volgende fiscale, jaar ongeveer 1.2 milliard dollar te hoog ge raamd. Voorts zou de door Truman voor gestelde militaire begroting niet volledig rekening hebben gehouden met de kosten van de Koreaanse oorlog. De president verklaarde dat het door hem voorgestelde plan datgene zal ver wezenlijken, wat „werkelijk van levens belang voor onze veiligheid" is. Beknotting staatsuitgaven Eisenhower vervolgde: „Onze koers moet de volgende zijn. Aan de ene kant moeten wij gedurende onbepaalde tijd niet-dringende staatsuitgaven, welke de inkomsten overtreffen, vermijden. Aan de andere kant moeten wij onze uitgaven niet zodanig verminderen, dat de zuinig heid de wijsheid zou bedriegen Dit zou n.l. leiden tot een tekort aan kracht, waardoor de zaak van de vrijheid in de gehele wereld te lijden zou hebben". Hij zegde toe dat de regering volgend jaar tenminste 4.500.000.000 dollar minder zal uitgeven dan het door de regering- Truman noodzakelijk geachte bedrag. o In politieke kringen te Londen verklaart j 8 men, dat sir Winston Churchill zal trach- b ten te komen tot een spoedige conferen- g tie met president Eisenhower, ter be- I 8 spreking van de internationale toestand, i a Men gelooft echter, dat hij eerst de j o premiers van het Britse Gemenebest - 8 na de kronirig van Koningin Elizabeth j zal willen raadplegen. s De conferentie zou kunnen dienen ter opheldering van de huidige Brits-Ame- b rikaanse meningsverschillen. ;ooocxx>oooooooocx>oooocoooooooooooooooooocooaooooooooooooc „De huidige Amerikaanse belastingen zijn te hoog en dreigen een wezenlijk ge vaar voor het particuliere initiatief te worden", zeide hij. De president deed daarop de volgende belastingvoorstellen: Bestendiging van de bestaande belas ting op overmatige winsten voor nog ze ven maanden. Dit zal de Amerikaanse schatkist een extra-bedrag van 800.000.000 dollar opleveren. De belasting op de inkomsten van be drijven zal op het huidige peil worden gehandhaafd. De inkomstenbelasting zal, met ingang van een Januari 1954 worden verlaagd. Een desbetreffend wetsontwerp is reeds tot wet verheven. De voorgenomen verlaging der accijnzen zal worden uitgesteld. Koningin Juliana en yrins Bernhard hebben gisteren na hun aankomst in Denemarken de middag besteed aan een bezoek aan de erebegraafplaats Minde- lunden, waar Deense verzetslieden be graven zijn. Zij legden een krans bij het prachtige monument van de beeld houwer Axel Poulsen, dat het middel punt vormt van deze begraafplaats. Het ligt in de bedoeling van Koningin Juliana en Prins Bernhard om aanwezig te zijn bij de officiële in werking stelling van de „Breedband" N.V. te IJmuiden op 25 Juni. Over de plaats, waar de plechtige ope ning zal plaats hebben, is nog geen be slissing gevallen; men vermoedt dat zij in één van de gigantische hallen van het nieuwe industriecomplex, dat nu zo goed als klaar is, zal geschieden. Zoals reeds eerder werd meegedeeld, zal de Breedband N.V., opgericht in par ticipatie met de Staat der Nederlanden onder meer koud- en warmgewalste plaat leveren en voorts ook blik voor' de con- servenindustrie, dat tot nog toe ingevoerd moest worden. De Algemene Rekenkamer heeft aan merking gemaakt op het feit dat een lijf rente, welke in 1815 is toegekend aan de Pruisische generaal Bülow von Dennewitz, zulks wegens het aandeel der Pruisische legers in de bevrijding van Nederland, nog steeds aan de erfgenamen van deze ge neraal wordt uitgekeerd. Naar het oordeel van de Algemene Re kenkamer is die historische gebeurtenis achterhaald door de gebeurtenissen van 10 Mei 1940. De Rekenkamer meent, dat bij de behandeling van deze aangelegenheid niet alleen aandacht behoort te worden ge schonken aan de juridische zijde van het vraagstuk. Zelfs indien een onderzoek naar de juridische gronden niet zou leiden tot de conclusie dat het rijk van de uitkering der rente ontslagen is, zou daaraan een eind moeten worden gemaakt door een uit spraak van de wetgever, waardoor dit ver ouderde recht, dat sinds Mei 1940 alle mo rele waarde mist, vervallen zou worden verklaard, aldus de Rekenkamer. In officiële kringen te Washington laat men doorschemeren, zo meldt de New York Times, dat Amerika niet zal cleenemen aan eventuele besprekingen met Rusland als Frankrijk niet ook bij de besprekingen vertegenwoordigd is. Nadat Koningin Juliana en Prins Bern hard op het vliegveld bij Kopenhagen wa ren begroet door hun koninklijke gastheer, voerde de tocht langs landelijke weggetjes en daarna over de grote weg naar de hoofd stad. Aan de rand van de stad begon de belangstelling en hoe verder men naar het centrum kwam hoe dichter de rijen wer den. Politie-afzetting was er weinig, slechts in de binnenstad waren een paar straten bij het paleis afgezet. „Leve de Koning! Leve Koningin Julia na!" hoorde men hier en daar roepen. Dui zenden kinderen juichten en wuifden en ook de van nature zo gereserveerde Denen kwamen uit de plooi. Op het grote plein, dat ligt binnen het complex van het slot Amalienborg, hadden zich reeds ruim een uur tevoren duizenden opgesteld. Nadat de gasten het paleis binnen waren gegaan stormden de toeschouwers naar voren met vlaggetjes en wimpels. De vor sten verschenen onder luid gejuich van het publiek op het balcon. Zeer velen bleven op het plein wachten tot het Deense en het Nederlandse koningspaar zich per auto be gaven naar het paleis Christiansborg waar de lunch werd gebruikt. Naar Mindelunden Des middags legden Koningin Juliana en Prins Bernhard een krans bij het gedenk teken op het kerkhof Mindelunden buiten Kopenhagen, waar de Deense verzetstrij ders zijn begraven. Tijdens de bezetting Klaas Carel Faber en Hubertus Bikker zullen voorlopig in Duitsland in arrest wor den gehouden, zo verneemt D.P.A. van be voegde zijde te Düsseldorf. Officieel is ver klaard, dat er nog geen besluit genomen is omtrent de vraag of de uitlevering van Bikker toelaatbaar is. Het „Oberlandes- gericht" van Düsseldorf heeft ook nog geen besluit genomen ten aanzien van de uitle vering van Faber. In goedingelichte U.N.O.-kringen te New York verwacht men, dat de U.N.O.-voor- stellen zullen worden gematigd als de be standsonderhandelaars te Panmoendjom Maandag weer zullen bijeenkomen. Men gelooft, dat de V.S. is verzocht, de U.N.O.-voorstellen meer in overeenstem ming te brengen met de Indische resolutie, die in December door de Algemene U.N.O.- vergadering werd goedgekeurd. werden de Deense patriotten, die door de Duitsers ter dood gebracht werden, zonder meer „begraven" op „Ryvangen", het oefenterrein van de genietroepen, waar ook het vonnis voltrokken was. Na de bevrij ding besloot de regering op dezelfde plaats een waardige begraafplaats voor deze pa triotten in te richten. Er staat een indruk wekkend monument, voorstellende een zit tende vrouwenfiguur met aan haar voeten een gevallen strijder, vervaardigd door de beeldhouwer Axel Poulsen. Ook een aantal omgekomenen in Duitse con»entratiekam- pen, die na de bevrijding naar Denemar ken overgebracht zijn, zijn in „Mindelun den" begraven. Het K.N.M.I. deelt mede: Als gevolg van het passeren van een storing, draaide de wind in ons land gister middag naar het Westen. De binnenstro mende lucht van zee veroorzaakte een aanzienlijke afkoeling. Op verschillende plaatsen daalde de tempratuur in een half uur tijds ongeveer 6 graden. In het Noor den en Oosten van het land ging het bin nendringen van de koelere lucht gepaard met onweer. Vandaag naderde een gebied van hogere luchtdruk ons land, waardoor de bewol king weer oploste. Ten Z.Westen van Ierland ligt een nieu we depressie, die langzaam naar 't Noord- Oosten beweegt en waarvan de wolken velden morgen in de loop van de dag het land zullen binnendrijven. Tot aan het einde van de dag is de kans op regen ech.- tef nog gering. HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Morgen geleidelijk toenemende bewol king met later op de dag kans op enkele buien in het Zuiden van het land. Matige en tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en Oost. Hogere tem peraturen. 21 Mei Zon op 4.38 uur; onder 20.36 uur Maan op 12.50 uur, onder 1.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 20 Mei Hoog water: 8.49 en 21.19 uur. Laag water: 4.04 en 16.30 uur. Donderdag 21 Mei Hoog water: 9.48 en 22.24 uur. Laag water: 4.55 en 17.32 uur. KÖCOOCOOOOOOOOOOOOC*

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1